Zoeterwoude heeft nieuwe burgemeester 1 "Woonbelasting voor Ammonslaan te hoog y^ÉÊÊMË. Technologen bepalen nieuwe wapenstrategie Zelfstandigheid centraal bij installatie Houdijk K ,/lteï/fk [L e/cfee agenda STAD EN RAND WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1980 Wethouder en loco-burgemeester Van der Heijden overhandigt Houdijk de bij het burgemeesterschap behorende versierselen. ZOETERWOUDE - De zelfstandigheid van Zoeterwoude stond gistermiddag centraal bij de installatie van de 48-ja- rige A.J.M. Houdijk tot nieuwe burgemeester van deze gemeente. Hyzelf en de fractievoorzitters van de politieke partijen lieten in hun toespraken tot de genodigden gistermiddag in het gemeente huis duidelijk blijken zich in de toekomst blijvend te zullen ver zetten tegen welke inlijving dan ook. Volgens de nieuwe burge meester is het zelfstandig blijven van deze gemeente, een volko men gerechtvaardigd verlangen van de gemeenschap, die Zoe terwoude heeft opgebouwd tot wat het nu is. Burgemeester Houdijk, voorheen wethouder in de gemeente Gou da, zegde de raad en de Zoeter- woudse burgers toe ervoor zorg te dragen dat het bestuur onder hem "zo open en doorzichtig mo gelijk zal zijn." Hij attendeerde de raad erop, dat dit orgaan samen met hem de op dracht heeft de bewoners inzicht te verschaffen in het bestuur, op dat ze zich sterk betrokken zullen voelen bij datzelfde bestuur. Verder beloofde hij "een burger te zijn met de andere burgers, zonder hierbij het vaderschap di rect op te eisen." Hoge Rijndijk Houdijk noemde de contacten met de omliggende gemeenten niet alleen waardevol, maar ook noodzakelijk. De aanleg van rijksweg 11 oost achtte hij voor de Burgemeester Houdijk, tijdens zijn toespraak gistermiddag. Onder de aanwezigen bevonden zich naast oud burgemeester Detmers (links) onder andere ook de burgemeesters van Gouda en Leiderdorp. gemeente van groot belang, met name voor de ontlasting en daarmee de verbetering van het wonen aan de Hoge Rijndijk. "We zullen er alles aan moeten doen om een snelle aanleg te bevorde- De oud-wethouder gaf aan dat de Geerpolder, ondanks de behoefte aan recreatieve voorzieningen, een ongerept gebied moet blijven met grote landschappelijke waarden. "De handhaving van het groen, het afwijzen van ste delijke ontwikkelingen en het in standhouden en verbeteren van voorzieningen op hoog niveau zijn de pijlers waarop onze zelf standigheid moet gaan rusten", aldus de burgemeester. Inspraak CDA-fractievoorzitter Hogenelst stipte in zijn toespraak ook de in spraak aan. Zijn partij is ook voorstander van openbaarheid, zo liet hij weten, "maar we moe ten toch eerst het voorstel van het college van B en W afwachten om tot een definitief standpunt te komen." De betrokkenheid van de burger bij de openbaarheid moet volgens hem wel functio neel zijn. Verder drong Hogenelst aan op een ontwikkeling van bouwplannen voor de Hoge Rijndijk-west. Bouwbeleid Straver, fractievoorzitter van Pro gressief Zoeterwoude, vroeg de burgemeester om durf te tonen in het bouwbeleid. Hij wees er nog eens op dat zijn partij de open baarheid hoog in het vaandel heeft staan. "Hoe meer de burger weet omtrent het reilen en zeilen van het ge meentebestuur, hoe duidelijker dat voor hem wordt en hoe meer vertrouwen hij krijgt in het be stuur", aldus Straver, die al zo'n achttien jaar deel uitmaakt van de Zoeterwoudse raad. WD-fractievoorzitter Michielsen herinnerde Houdijk aan ver schillende zaken in de raad, die in het verleden werden ingebracht door de kleine fracties zoals de openbaarheid, de dorpsraden, een financiële meerjarenplan ning. Deze aanzet van PZ en de WD werd steeds geblokkeerd door de overmacht van het CDA binnen de gemeenteraad. Michielsen vroeg Houdijk zijn functie als voorzitter wel degelijk te gebruiken "en het zit erin dat we daar zwaar beroep op zullen doen." Dialoog De in amateurtoneelkringen bekende Ben van Hest is de nieuwe regisseur van de Wassenaarse toneelvereni ging "Dialoog" geworden. Tegelijk met het aantrekken van een nieuwe regisseur plaatst de vereniging nog een oproep voor nieuwe le den. Geïnteresseerden kun nen om zich op te geven, of gewoon om in contact te ko men met de toneelvereni ging, elke maandagavond de repetities van de club bezoe ken in het ontmoetingscen trum Nieuw Nijevelt aan de Van Zuylen van Nijevelt- straat 206 in Wassenaar. Toverlei Een andere toneelvereniging, in Leiderdorp, geeft zaterdag 20 september vanaf 20.15 uur een voorstelling. Het gaat hier om theater "Toverlei" dat vanaf 20.15 uur op de planken komt in het Zijl kwartier aan de Van der Marckstraat, met het stuk "Ik zie, ik zie, wat jij niet ziet" van Noel Coward. De regie van dit stuk is in han den van Annet Beerbaum. In het stuk staan de nodige spraakverwarringen en misverstanden centraal. Een schrijver nodigt het medium Madame Arcati uit om een seance mee te maken voor het verkrijgen van materiaal voor zijn nieuwe boek. Daardoor verschijnt echter tot zijn grote verbazing zijn eerste, overleden vrouw voor hem. Zij is alleen hoor baar en zichtbaar voor hém. Hij doet zijn uiterste best om zijn tweede vrouw daarvan te overtuigen en dat kost ui teraard nogal wat moeite. Vredesweek De jaarlijkse vredesweek be gint zondag in Leiderdorp met een vredesdienst in de "Menswording" aan het Heelblaadjespad. Als thema komen de bijbel en politiek en nucleair geweld aan de orde. Aanvang 18.30 uur in de "Menswording". Een week later, vrijdag 26 sep tember, is een filmavond vanaf 19.45 uur in de aula van de christelijke mavo aan de Vossiuslaan. Een voor film geeft informatie over de stand van zaken op kernwa- pengebied. De hoofdfilm is een oorlogsfilm "Ballade van een soldaat". De gehele organisatie is in handen van het Interkerkelijk Vredesbe raad Leiderdorp. Orgelconcert In de Dorpskerk in Voorscho ten is maandagavond het 6e orgelconcert op rij. Het orgel wordt bespeeld door Henk Walvaart, cantor-organist van de Dorpskerk. Aan dit concert wordt medewerking verleend door de Cantorijen van de Dornskerk van Was senaar en Voorschoten. Na de pauze zal Addie de Jong beiaard spelen. Momenteel is hij cantor-organist in Rot terdam en stadsbeïaardier van Rotterdam, Schiedam, Vlaardingen en Voorscho ten. Het concert begint om 20.00 uur. Wassenaarder stapt naar gerechtshof Discussiëren over de zin of onzin v het Politiek Café gekomen. i kernwapens: een flink aantal Leiderdorpers v LEIDERDORP - "De creativiteit binnen de grote politieke partij en om tot voorstellen te komen die de vredesvraagstukken hel pen oplossen is bedroevend slecht. Alleen buiten de politie ke partijen wordt hierover in kleinere groepen gediscus sieerd. De belangstelling in de politiek wordt pas serieus wan neer er politieke zaken op het spel staan. Wat het CDA gedaan heeft om het kabinet te laten overleven tijdens de NAVO-con- ferentie over de uitbreiding van kernwapens in Europa in Brus sel is hier een voorbeeld van". Dit zei M.J. Faber gisteravond als secretaris van het IKV (Interker kelijk Vredesberaad) tijdens een discussieavond georganiseerd door het Politiek Café Leider dorp. Tevens aanwezig was H. Neuman van het Nederlands In stituut voor Vredesvraagstuk ken. Aan de hand van de concept verkiezingsprogramma's van PvdA, D'66 en CDA lichtten bei de heren toe welke standpunten de drie grote partijen innemen ten aanzien van de kernwapens Dilemma Volgens Neuman wordt geen diep zinnige en wijsgerige filosofie vantevoren bedacht om het di lemma van wel of geen kernwa penoorlog aannemelijk te maken. "De stand van de wapentechnolo gie is veelal het uitgangspunt om een nieuwe strategie uit te den ken. Er worden niet alleen grote bevolkingscentra maar ook mili taire objecten als doelwit geko zen. Dat is de huidige lijn; het is geen nieuwe strategie maar een nieuwe fase in de ontwikkeling van de wapenwedloop. Wat dat betreft zullen ons in de komende jaren nog onaangename verras singen te wachten staan. We moe ten kijken wat er in de wereld gaande is. "Pakistan zal volgend jaar kern proeven nemen, Irak is óók al be zig en heeft zich uitgesproken desnoods naar nucleaire wapens te grijpen om zijn rechten te krij gen. Israël heeft het kernwapen waarschijnlijk al. Wat dat betreft zijn het niet alleen de supermo- gendheden die bij een conflict naar nucleaire wapens kunnen grijpen", aldus Neuman. Faber vreest dat de overproduktie van de wapenindustrie en de daardoor noodzakelijke wape- nafzet naar bijvoorbeeld derde wereldlanden hiervan een van de oorzaken is. Onaanvaardbaar Faber toonde zich daarentegen wat optimistischer over de verschil lende bestaande vredesakkoor den, die volgens hem redelijk worden nageleefd. "De politieke partijen moeten zich daarom goed realiseren wat een mogelij ke kernoorlog zal aanrichten. In de conceptprogramma's is D'66 de enige partij die zich het meest duidelijk uitspreekt. Zij vindt het gebruik van kernwapens zedelijk onaanvaardbaar. Het CDA laat openingen om de kruisrakketen hier in Nederland te accepteren. De PvdA wil af van de afschrik king die ervan uitgaat". "In hoeverre er echter van defini tieve standpunten kan worden gesproken is niet erg duidelijk. Tijdens diverse discusies hier over is me gebleken dat de pro gramma's op verschillende wij zen kunnen worden gelezen. In hoeverre er water bij de wijn wordt gedaan en het gebruik van kernwapens wordt tegen gegaan zal moeten blijken na het regeer akkoord. Maar wanneer de be sprekingen om tot zo'n regeerak koord te komen dreigen af te ket sen op het hoofdstuk kernbewa pening, zal er inderdaad veel "wisselgeld" in de partijpro gramma's blijken te zitten", aldus Faber van het IKV. WASSENAAR - Een bewoner van het Ammonslaantje in Wassenaar heeft bij de belastingkamer van het gerechts hof in Den Haag beroep aangetekend tegen een naar zijn mening te hoge onroerend-goedbelastingaanslag (huis belasting). De heer Blóte wil dat het gerechts hof de gemeente Wassenaar ver-1 plicht de belastingdruk voor zover het de onroerend-goedbe- lasting betreft voor hem en de andere bewoners van de agrari sche gebieden in Wassenaar ver kleinen door invoering van een speciale beoordeling, waarbij re kening wordt gehouden met na delen van de woonomgeving. Hij vindt dat zijn belastingaanslag voor een woonomgeving waarte gen allerlei bezwaren zijn aan te voeren te weinig verschilt in hoogte van die van bewoners van Wassenaarse villawijken. Blóte moet volgens de berekenin gen die de gemeente Wassenaar er op na houdt, 340 gulden onroe- rend-goed belasting betalen. De gemeente heeft na een onderzoek een puntenstelsel ontworpen, ge richt op de ligging en de kwaliteit van de woning. De laagst gewaardeerde gebieden, waar dus ook het minste belas ting voor moet worden betaald, zijn stukken grond met een dich te bebouwing en weinig natuur lijk groen Naarmate de bebou wingsdichtheid minder wordt en het natuurlijke groen toeneemt stijgt de zogenaamde liggingsfac tor Het gebied met factor 1 be taalt dus het minste belasting, oplopend tot factor 1,9 waar het meeste onroerend-goedbelasting moet worden betaald. Blóte heeft nu voor zijn woning een liggingsfactor toegekend gekre gen van 1,3 terwijl het villapark "De Kievit" de factor 1,8 van de gemeente heeft meegekregen. gen en muizenplagen plus stan koverlast, "die wij overigens graag voor lief nemen, omdat wij nu eenmaal niet in park "de Kie- Bescheiden "Het Ammonslaantje staat van oudsher bekend als een zéér be scheiden woonomgeving. Het verschil tussen 1,8 voor het mil jonairspark "De Kievit" (Konij nenlaan) en 1,3 voor het Am monslaantje is absurd klein, zo liet Blóte in een BRIEF aan de gemeente weten. Hij wees daarin verder op allerlei bezwaren, die zijn woonomge ving helemaal niet zo prettig ma ken als het lijkt: tien meter voor zijn huis bevindt zich "een stin kende" grasput, achter de tuin is een 2,5 meter hoog prikkeldraad hek van het militaire kamp, er zijn geen winkels of lagere scho len in de buurt en 's zomers is er meststank en overlast van vlie gen, 's winters van muizen. Een ander nadeel is volgens hem nog het uitzicht op een even ver derop gelegen manege, die is ge vestigd in een fabrieksloods van "8 meter hoog en meteen dak van golfplaten." Al deze nadelen rechtvaardigen volgens Blóte niet het hoge cijfer voor de ligging. Volgens hem ziet de gemeente het groen als de eni ge zaligmaker, waardoor de waardering van zijn woonomge ving is opgekrikt. Grote zorgvuldigheid De gemeent'e antwoordde dat het vaststellen van de cijfers met "grote zorgvuldigheid" is ge beurd. Volgens Blóte kan van grote zorgvuldigheid geen sprake zijn wanneer een in functie zijnde boerderij bij het Ammonslaantje de liggingsfactor 1,5 krijgt en een villa in "De Kievit" 1,8. In een verweerschrift aan het ge rechtshof geeft de gemeente toe dat het Ammonslaantje en omge ving inderdaad "van oorsprong een bescheiden woongebied is". Men wijst er echter op dat dit ge bied inmiddels zeer gewild is om te wonen. Met "De Kievit" heeft het laantje volgens de gemeente gemeen dat er geen winkels en scholen in de buurt zijn. Blóte stipte aan dat hij bij het aan kopen van een "onbewoonbare bouwval" 7 jaar geleden niet kon wordeh voorzien hoe die in waar de zou stijgen. Verder geeft hij aan dat bouw-en woningtoezicht van de gemeente de waarde van het gebied in elk geval niet heeft onderkend. Ten behoeve van de veeteelt heeft volgens hem wildbouw plaatsge vonden, die "in andere Wasse naarse gebieden strikt verboden is." De gevolgen daarvan zijn volgens Blóte optredende vlie- Woensdag >le financiën, 20.00 Sportterrein Zoeterwoudsesingel - schoolslagbaltoernooi, 13.00 uur. Rijksherbarium - Schelpenkade 6, le zing Koninklijke Maatschappij Tuin- Donderdag Leiden - Filmhuis, Vrouwenkerkkoor- straat 17. Uija Giomata Particulare van Ettore Scolo 1977 102 min. 20.00 en 22.15 Man rijdt door na ongeluk OEGSTGEEST - Een 56-jarige au tomobilist uit Wassenaar is gis teravond door de politie aange houden in zijn woonplaats nadat hij in Oegstgeest een ongeluk had veroorzaakt en was doorgereden. De man gaf een 22-jarige automo biliste om tien voor elf geen voor rang toen hij vanaf de Kennedy- laan de Abtspoelweg wilde oprij den. Van schade opnemen was aanvan kelijk geen sprake want de man ging er vandoor in de richting Wassenaar. De vrouw noteerde echter zijn kenteken, zodat de politie de man even later kon aanhouden. De man bleek te hebben gedronken. Gehandicaptensoos - Topaaslaan 19, vrijdag van 10.00 tot 15.00 uur. Tel. 02522-14797 (na 19.00 uur). Koffieshop Leidse Volkshuis - Haar lemmerstraat 73B, werklozen Belangen Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20.00-21.00 uur. Architek tenwinkel - Hooglandse Kerkgracht 32, vrij advies, 19.30-21.30 uur. Breehuys - ingang Schoolsteeg. Werklo zen Advies Centrum, vrijdag van 14.00-16.00 uur. Tel.: 130983. Volkshuis - Haarlemmerstraat 73 B, open middag kaarten, sjoelen, andere spelletjes, 14.00-16.00 uur. Werkgroep Dienstweigeren - Troef, Noordeinde 2a, voorlichting en begelei ding dienstweigeren. tel. 140866, 20.00-21.30 i Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden wordt van 12 t/m 19 september door Zuider apotheek, Lammenschansweg 7. tel: 123553 en Boehmer, Florijn 1, Winkel hof, Leiderdorp. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38. tel: ten noorden van de Rijn 134604; tel: ten zuiden van de Rijn 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - ge- Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel: v.d. Waalslaan, tel: 4641. ZIEKENFONDSEN - De kosten van de ziekenfondsen zijn vorig jaar met 8,7 procent gestegen tot bijna elf miljard gulden. De grootste post was ziekenhuisver- pleging met ruim 5,1 miljard, ge volgd door specialistische hulp (ruim 1,6 miljard) en farmaceuti sche hulp (1,3 miljard). De hoog ste stijgingspercentages waren te vinden bij paramedische hulp en logepedie (27,8), tandheelkundi ge hulp (17,2) en ziekenvervoer (12,5) en de laagste bij kraamzorg (2,4), farmaceutische hulp (4,4) en huisartsenhulp (4,6). OVERVAL - Drie onbekende mannen hebben gistermorgen tussen acht uur en half negen een bejaard echtpaar overvallen in hun woning in het bij Schijndel horende kerkdorp Wijbosch. Het echtpaar dat nog in bed lag werd onder bedreiging van een vuistvuurwapen gekneveld. Daarna doorzochten de mannen het hele huis. Ze verdwenen na de telefoon onklaar gemaakt te hebben, met medeneming van een hoeveelheid geld. Hoewel de juiste omvang van de buit nog niet vaststaat neemt de politie aan dat het om een klein bedrag gaat. leidsch dagblad DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LEIDEN Postbus 54. 23C0 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Nabezorging van 18.00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-18.00 Kwartaalabonnement f46.30 per post f 66.40 Jaarabonnement f 173,70 per post i 254.10 Losse nummers f 0,65. Rubriekchefs: A. van Leeuwen (stad) J P. Westerlaken (regio) B. Paauw (binnenland) J Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) i Brussel (sociale P.J. nie) b Tombe (sport) P C Rosier (radio en televisie, kunst) Aangesloten bij de Gemeen schappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a. in: Bonn. Brussel. Londen, Parijs, Washington, Cairo, Redactie Randgemeenten: Telefoon 071-144941 toestel 219. Privé: C. Smits. Bachstraat 25. Leiden, tel. 071-763320. Ch. Lennartz, Maredijk 33a, Leiden, tel. 071-133202. Correspondenten: R Zaadnoordijk. Tel. 071-121481 Oegstgeest: H. Sonders, 071-155854. Voorschoten: J. Peters 071-769935. Warmond: K. Prins 01711-11266. Zoeterwoude: R. Stevens 071-890847. Zoeterwoude: Olaf Hoenson 01715-1896 Leiderdorp: F. Snijders

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2