Vierhonderd huizen op tocht Alphen in van jaarmarkt Rijnsburg krijgt géén subsidie om veiling Flora te kopen Vuurtje-stoken en katten bezorgen brandweer veel werk Belangenvereniging voor patiënten in gemeente Alkemade Katwijkse bejaarden in actie WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1980 LEIDEN/REGIO Flora-voorzitter Vianen: bod boven vijftien miljoen. Bedrijfsongeval WADDINXVEEN - Bij het pand Jan Dorrekenskade 60 in Waddinxveen heeft giste ren bij bouwwerkzaamheden een bedrijfsongeval plaatsge vonden. Omstreeks één uur liet de Am sterdamse dakdekker A.P.O. (36) zich door een maat door middel van een niet onder steunde goederenlift omhoog vervoeren. Bij deze actie reed de lift naar achteren wat tot gevolg had dat O. zijn even wicht verloor en viel. Met een kaakfractuur en schaafwonden is de dakdek ker naar het Sint-Josefzie- kenhuis in Gouda vervoerd. Eerste prijs... AARLANDERVEEN - De poli tie heeft gisteren bij een snel heidscontrole op de Nieuw- koopseweg 14 automobilisten bekeurd voor te hard rijden. De toegestane snelheid is 50 km, één automobilist liet 90 km voor zich afdrukken. Hij kreeg dan ook de eerste prijs in de vorm van de hoogste boete. Dief gepakt ALPHEN AAN DEN RIJN - Voor de inbraak bij Rio Bello in de Raadhuisstraat heeft de Alphense recherche een der de dader aangehouden. Het is een 17-jarige jongeman uit Amsterdam. Een gedeelte van de buit (sportkleding) had hij al verkocht, de rest is teruggevonden. Eerder al werden twee jeugdige daders uit Alphen voor deze inbraak aangehouden. Buit f 2, - ALPHEN AAN DEN RIJN - Opnieuw zijn in Alphen en kele inbraken gepleegd. In de afgelopen nacht werden uit het kantoor van een ver huurbedrijf van pallets aan de Hoorn f 510 en 2800 Belgische franks ontvreemd. Bij het autobedrijf Rijnstreek aan de Hoorn kwam men via de achterzijde binnen. Twee autoradio's met speakers en een bedrag van f 225 werden meegenomen. Bij de supermarkt Hoogvliet in de Prins Hendrikstraat mist men na een inbraak 2 gul den RIJNSBURG - Een plan voor de bouw van 400 huizen in Rijnsburg staat op de tocht. Het gaat om goedkopere woningen. Dit komt doordat het minis- terie van volkshuisvesting niet bereid is minstens 12 miljoen gulden bij te dra gen in de aankoop door de gemeente Rijnsburg van de oude bloemenveiling Flora. Op het terrein daar van (in de nieuwbouwwijk Frederiksoord) zouden de 400 huizen moeten komen. Het ministerie zegt het niet verant woord te vinden zo'n groot be drag voor dit doel beschikbaar te stellen. Als volkshuisvesting dit geld wél zou geven, is de 'sane- ringspot' leeg en moeten andere projecten in Zuid-Holland, die in haar ogen belangrijker zijn, blij ven liggen. Het veilingbestuur maakt zich vooralsnog niet druk. Dit onder handelt met een groot aantal ge gadigden, dat wel wat in het complex ziet. "Wie het meest be taalt, wordt eigenaar", vertelt voorzitter Vianan van Flora. "Met de gemeente onderhandelen we op dit moment niet meer. Als zij morgen bij ons voor de deur staat meteen redelijk bod (boven de vijftien miljoen gulden) kan er uiteraard worden gepraat" Beleggers Nu zijn het hoofdzakelijk beleggers die de veiling willen kopen. De plannen die zij ermee hebben zullen echter wél in het straatje van de gemeente moeten passen, anders krijgen zij problemen. Burgemeester De Roos: "We zullen ervoor waken dat er geen ont wikkelingen zullen plaatsvinden, die er niet thuis horen. Als ge meente ben je nu eenmaal ver plicht hier een oogje in het zeil te houden". Problemen om het hele spul van de hand te doen zal, aldus voorzitter Vianen, Flora zeker niet hebben. "De kandidaten die zich hebben gemeld, zijn stuk voor stuk se rieus. Ik denk dat het toch zeker volgend jaar zal worden voor er definitieve stappen zullen wor den gezet. Wat de kopers hier willen? Nee, dat weet ik ook niet. We wa ten daar op. eet liefst zouden wij zien dat Frederiksoord zou kun nen worden afgebouwd. Maar als veilingbestuur staan wij eigenlijk een beetje naast die plannen. Dat is een zaak die de gemeente aan gaat". Verhuren Maar stel je voor dat de verkoop nu eens niet rond zou komen. Wat moet Flora dan beginnen? "Mischien moeten wie die oude veiling dan wel zélf blijven ex ploiteren", denkt Vianen. "Ern stig overwogen hebben we dat nog nooit. Alleen als we ertoe worden gedwongen doen we dat. Nu speelt dit niet. Tot op heden is er in deze sector helemaal niets afgetast. Zeker, er zijn voldoende grote handelaren die wel wat vierkante meters willen huren. Voorlopig gaan we ervan uit dat we het hele complex van de hand kunnen doen". Even is er zelfs sprake geweest dat én de groenteveiling in Katwijk aan den Rijn en de Leidse groen teveiling samen in de bloemen veiling van Flora zouden trekken. Die plannen ketsten echter af. "Er is serieus over gesproken", ver telt Vooys namens de veiling in de badplaats. "Maar het bleek niet haalbaar te zijn. Ja, het goed zijn gegaan als Leiden niet was afgehaakt. Die veiling wilde liever zelfstandig blijven en zag nogal tegen de hoge kosten op. Voor ons is dit miljoenenbedrag alleen niet op te brengen. Boven dien", zo stelt Vooys, "moeten we ook ons complex zien te verko pen En wij staan bepaald ook niet te dringen om uit Katwijk weg te gaan. Ook al heeft de gemeente ons terrein voor woningbouw be stemd. Maar daar hebben we te gen geprotesteerd" Niet aantrekkelijk De veiling in de Sleutelstad zegt best met die van Katwijk samen te Willen optrekken. "Maar", al dus woordvoerder Van Vliet, "de vorm was niet aantrekkelijk. We konden niet alle produkten daar meer naartoe krijgen. Dan knab bel je aan je omzet. Je komt daar naast in oude gebouwen te zitten die je moet aanpassen. En dat moetje kunnen betalen. Als je het ene koopt, zul je het andere moe ten kunnen verkopen. Een paar jaar geleden was dat niet zo'n punt, maar nu raak je een groot complex niet zo gemakkelijk kwijt", aldus Van Vliet. Teleurgesteld De gemeente Rijnsburg is duidelijk teleurgesteld in de houding van het ministerie, laat burgemeester De Roos doorklinken. Hoewel hij de strijd nog niet heeft opgege- De oude bloemenveiling middenin de woonwijk Frederiksoord. Het rijk is niet bereid c gulden beschikbaar te stellen aan de gemeente Rijnsburg om het complex aan te kopen. ven. Onlans liet de bewindsman van volkshuisvesting doorsche meren 'geld over' te hebben. Burgemeester en wethouders van het bloemendorp hebben hem nu gevraagd een gedeelte hiervan aan Rijnsburg af te staan voor het kopen van de oude veiling. Een antwoord heeft minister Bee- laerts van Blokland echter nog niet gegeven. Burgemeester De Roos kan de kans niet inschatten of er nu wél of géén geld zal wor den afgeschoven. Ambtenaren van Rijnsburg zeggen dat de gemeente niet in staat is om de veiling in haar eentje te be talen en dan ook nog eens 'goed kope' huizen neerzetten. Vervan gende grond waar het ontwik kelde plan tot stand zou kunnen worden gebracht, is niet voor handen. Als er moet worden ge bouwd, zal het rijk toch met een bijdrage over de brug moeten komen. Vier jaar Vier jaar geleden zette de provincie het licht op groen voor Flora om een nieuwe veiling in de Kamp- huizerpolder neer te zetten. Bij de gemeente drong zij er direct op aan om de grond, waarop het ou de veilingcomplex staat, te be stemmen voor de bouw van goedkopere huizen. Het finan ciële probleem dat hiermee rees, moest met het rijk worden opge lost. Hier heeft men echter een flinke streep door de rekening gehaald. Hoewel, burgemeester De Roos is niet helemaal pessimistisch. Hij geeft toe dat het bebouwen van het Flora-terrein een moeilijke zaak zal worden als er geen steun van het ministerie komt. Op lan gere termijn dan aanvankelijk de bedoeling was, zou er toch wel wat kunnen worden onderno men. Er zullen, voor de regio, wat duurdere woningen kunnen worden gebouwd. De goedkope re sfeer zal dan wat moeten inle- Maar dan moet de gemeente het al leen doen. Is zij daartoe in staat9 De Roos: "De grote vraag is wat heb je ervoor over en wat krijg je ervoor terug. Daarover zal in de gemeenteraad moeten worden gepraat als het eenmaal aan de orde is". TABOE VOOR AUTOVERKEER KATWIJK - De Cantineweg in Katwijk wordt bij wijze van proef voor een jaar bij tijd en wijle voetgangers- en fietsersdomein. In de weekeinden van 1 april tot 1 oktober zal autoverkeer daar toe boe zijn. Een dergelijk voorstel van burge meester en wethouders werd gis teravond door de raadscommis sie voor bestuurs- en juridische zaken positief ontvangen. De gemeente gaat nu bij de provincie om goedkeuring vragen. Ook de invoering van e snelheid van 50 km/u. zit pen Daarover warer sieleden het snel eens. Raadslid Vink (CDA) wilde in plaats van het weekeinde-verbod voor auto's een parkeerverbod PaalzitteTS zodat de Cantineweg veiliger zou worden. Dat ging WD'er Bui tendijk echter niet ver genoeg. ALPHEN AAN DEN RIJN - Met het startschot voor de estafetteloop door half Alphen heeft wethouder J.J. Goedhart (onder meer van sportza ken) de jaarmarkt in deze gemeente geopend. Deze traditionele happening, die Alphen elk jaar twee dagen in zijn ban houdt, ging dit jaar gepaard met een groot aantal van vorige jaren be kende activiteiten, zoals de kermis en de estafetteloop. Tweeënveertig ploegen namen aan de loop deel. Algemeen winnaar werd het zevental van het schaatscentrum Rijnstreek, die de krap zes kilome ter in 17.47 min. aflegde. Ook de tweede en derde plaats vielen ten deel aan sportverenigingen, respectievelijk de roeivereniging Alphen en de handbalclub Rijnstreek. Als allerlaatste, op een achterstand van elf mi nuten, kwam het personeel van een grote drukkerij binnen; deze estafet telopers waren tweemaal door het publiek de foute kant opgestuurd. De estafette trok veel bekijks en de presentatie van Alphens bekende persoonlijkheid. Hil Dirkzwager, droeg veel aan de goede stemming en de talrijke aanmoedigingen van het publiek bij. In Katwijk "De Auto's blijven dan over de weg rijden. Voor voetgangers wordt het er niet beter op door het par keerverbod". Ook de socialist Haasnoot had be denkingen tegen de mogelijke verkeersmaatregel van Vink. Zijn mening was: "Je houdt dan het sluipverkeer. Ik voel wel wat voor eenrichtingverkeer". Het voorstel van B en W won het ech ter van alle andere ideeën. Om 20.00 uur namen een zestiental paalzitters plaats op hun 'comfortabele' plekjes aan de Aarkade. Gewapend met attributen variërend van lees- en puzzelboekjes tot flesjes rum en kaartspellen bleken zij vanmorgen al een heel eind gevorderd met het afleggen van de zituurtjes. Paalzitter Dominiek, gevraagd naar wat hij zoal het ergste vond van het paalzitten, vertelde dat twee dagen zitten in de nor hem wel had bijge bracht dat verveling de ergste vijand is". Tegen de kou reikten dekens, dikke jassen en de rum", vond hij. Geregeld krijgen de Alphense paalzitters, dankzij vernuftig geconstrueer de tafeltjes, de gelegenheid tot schaken, dobbelen terwijl ook recreatief en prijsvissen mede moet helpen beslissen wie de winnaar wordt van de paalzitstrijd. Om drie uur vannacht zaten de zitters bijvoorbeeld te dob belen. Vanavond is er in de Aarhof nog een compleet avondprogramma met onder anderen de medewerking van palingpoppers van BZN en Harry Touw. Het geheel wordt afgesloten met een groot vuurwerk aan de Europasingel (als het weer meewerkt). tijdens de Alphense Jaa'rrnarkt. KATWIJK - Spelen met vuur of baldadigheid was in 1979 de meest voorkomende oorzaak van branden in Katwijk. Dit blijkt uit het jaarverslag van de gemeente lijke brandweer. Ze moest tientallen keren meer in actie komen dan in 1978. Er de den zich het afgelopen jaar twee grote branden voor bij een lom penhandel aan de Rederijstraat Meisje (12) aangereden LEIMUIDEN/LISSE - Bij het oversteken op het kruispunt Dr. Stapenseastraat-Burgemeester Bakhuizenlaan-Provinciale weg 7 in Leimuiden is gistermiddag even na half vier een 12-jarig meisje L.E uit Leimuiden aange reden door een auto bestuurd door een 28-jarige inwoner van Lisse. Het meisje heeft vermoedelijk geen letsel opgelopen. Voor onderzoek werd zij naar het Rijnoord Zie kenhuis in Alphen gebracht. De politie zoekt nog uit wie er op het met verkeerslichten beveiligde kruispunt door rood licht is ge gaan, het meisje of de automobi list. en bij een autospuiterij aan de Valkenburgseweg. Verder stonden voertuigen, vaar tuigen, beplanting en woningen geheel of gedeeltelijk in brand. In de flat aan de Treubstraat werd brand gesticht en in een woning aan de Secr. Varkevisserstraat ontstond vuur door roken in bed. Katten Ook katten bezorgden de brand weer werk. Er werden er twee uit bomen aan de Meerburgkade ge haald. Een kat die stond te miau wen in een dakgoot van de Ned. Hervormde kerk aan de Nachte gaallaan werd door een brand weerman uit zijn benarde positie bevrijd. De brandweer kreeg meer dan in 1978 te maken met baldadige meldingen. Vier keer rukten de wagens daardoor voor niets uit. Ook werd het brandweerkorps (dat eind 1979 uit 45 man bestond) te hulp geroepen bij verkeersonge vallen, wateroverlast en andere ongemakken. Het nieuwe alarmnummer (22221) is bij de bevolking nog niet alge meen bekend. Vele meldingen komen rechtstreeks bij de politie binnen. Dit kan vertraging dan wel verwarring tot gevolg heb ben, aldus het verslag. KATWIJK - Bejaarden uit Katwijk kwamen gister middag in actie tijdens een sport- en spelmiddag in Tripodia. len, midget-golf en jeu de boules. Het aantal bejaar den dat deelnam was niet groot maar er werd sportief en met plezier gespeeld. De middag was georganiseerd in het kader van een landelijke actie die tot doel heeft om de bejaarden sportief bezig te laten zijn. ALKEMADE - In navolging van vele plaatsen in het land komt ook in Alkemade een vereniging voor behartiging van patiën tenbelangen. Aanleiding voor de oprichting van de vereniging is in eerste instan tie de apotheekaffaire die in Al kemade speelde. Daarbij stootten een aantal huisartsen een collega uit de weekeind-dienstregeling omdat hij zijn huisapotheek aan een apotheker had verkocht. Martin Wesselman, één van de ini tiatiefnemers tot het oprichten van de patiëntenvereniging, ver telt dat dit mede aanleiding is geweest tot oprichting over te gaan: "Het is namelijk niet het enige dat je ais patiënt kan over komen. Steeds vaker wordt de patiënt tot toeschouwer gemaakt doordat medische en maat schappelijke hulpverleningsin stanties steeds ingewikkelder worden; te vaak wordt over de hoofd van de patient heen over hem beslist. Daarom willen we de patiënten behulpzaam zijn, als ze op zoek zijn naar hun recht of een mondiger behandeling verlan gen. Gezondheid is tenslotte een kostbaar goed dat iedereen aan gaat". In principe start de groep met be langenbehartiging van de patiën ten. Alle activiteiten die daafuit zullen komen voortvloeien noemt Martin Wesselman onder andere een wegwijs- en contact functie van de vereniging, het ge ven van voorlichting, het bevor deren van relaties tussen ver schillende instanties en tussen instellingen en patiënten, waarbij enquêtes een belangrijk hulp middel zouden kunnen zijn. "Vanavond houden we een bijeen komst waarin we zullen proberen tot een taakverdeling te komen. We kunnen i eker Uit crete vragen die wij al voorgelegd hebben gekregen blijkt dat er in Alkemade voldoende belang stelling is voor een patiëntenbe langengroep," aldus Martin Wes selman.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 25