Finnen net op tijd in stadion Europees parlement stelt verkoop9 spelers aan orde Persiflage op Europa Cup-voetbal Achttal trainers bij KNAU Spelers moeten gewoon acht uur werken JLJ WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1980 SPORT PAGINA 19 De Ierse doelman Dunlop wordt belaagd door een aantal spelers van Haarlem-tribune STRAATSBURG (ANP/AFP) - De conservatieve Britse af gevaardigde Robert J. Noreland heeft tijdens de vergade ring van het Europese parlement te Straatsburg de "ver koop" van voetballers binnen de Europese gemeenschap aan de orde gesteld. HAARLEM - Een persiflage op Europa Cup-voetbal. Dat is de enige kwalificatie die kan wor den gegeven van het eerste tref fen tussen de Noordierse kam pioen Linfield en de Franse ti telhouder Nantes (0-1). Linfield moest zijn thuiswedstrijd in Haarlem spelen, omdat de Eu ropese voetbalunie (UEFA) de club had bestraft in verband met moeilijkheden, die supporters van Linfield vorig jaar tijdens de uitwedstrijd tegen Dundalk (Ierland) hadden veroorzaakt. De UEFA besliste daarna dat Lin field twee thuiswedstrijden voor een Europa Cup-toernooi buiten Noord-Ierland moest spelen. Het duel voor de strijd om de Euro pa Cup 1 werd een onvoorstel baar saaie vertoning. Aan de ene kant omdat de Noordieren ken nelijk halverwege de groei naar voetbalvolwassenheid zijn blij ven steken en aan de andere kant omdat de Fransen met de niet af latende hardnekkigheid bleven weigeren te gaan voetballen. De ongeveer achthonderd toe schouwers (voor het grootste deel buitenlanders) zagen Amisse na 37 minuten het beslissende doel punt scoren. Beker Ook Slavia Sofia speelde al zijn eer ste wedstrijd in de eerste ronde van het toernooi van bekerwin naars vooruit. Legia Warschau toeschouwers bij training TIRANA - Ajax heeft gister middag tijdens de training voor het Europa Cupduel te gen Dynamo Tirana 4000 toe schouwers meer getrokken dan anderhalve week gele den in het competitieduel tegen Wageningen. Omdat de toegangsdeuren alleen wer den geopend voor spelers, trainers en begeleiders van Ajax en voor journalisten, klommen bijna 10.000 men sen over de muren van het naar de vrijheidstrijder Ce- mel Stafa genoemde stadion in Tirana om de Nederlandse kampioen aan het werk te zien. Vóór de training waren ze al in de hoogste staat van opwin ding geraakt toen de spe lersbus met de Ajacieden hen passeerde. Het gevolg was dat het beeld ontstond van een massaal bezette prestatieloop met deelne mers die allen een glimp van de bezoekers wilden opvan gen. Vanmiddag zal het sta dion dan ook met 30.000 toe schouwers totaal zijn uit verkocht, zodat Ajax het bij een temperatuur van 30 gra den zwaarder te verduren zal krijgen dan verwacht. Overigens is de overweldigen de belangstelling (clubarts Rolink: „tien jaar geleden mocht niemand naar de trai ning van ons kijken, nu wordt alles oogluikend toe gestaan") niet alleen toe te Schrijven aan de populari teit van Ajax. Ook het enkele weken geleden door Albanië met 2-0 gewonnen duel tegen Finland in de voorronden voor het wereldkampioen schap trok het maximale aantal van 30.000 bezoekers die voor een zitplaats slechts f 1,40 behoeven te betalen en voor een staanplaats 70 cent a een gulden. werd in de Bulgaarse hoofdstad met 3-1 verslagen. De Polen stonden bij rust met 1-0 voor door een treffer van Miloszewicz in de 38ste minuut. Tien minuten na de doelwisseling maakte Tsvetkov uit een straf schop gelijk. De 4000 toeschou- vyers zagen Velichkov in de 67ste en 86ste minuut de eindstand op 3-1 bepalen. Sparta Praag had in Luxemburg niet de minste moeite met Spora. De Tsjechische bekerwinnaar stond met de rust met 2-0 voor en won met 6-0. De 1200 bezoekers en de Nederlandse scheidsrech ter Mulder zagen de treffers ge maakt worden door: Berger (2), Kotek, Chaloupka (2) en Bau- mert. New Port County won zijn thuis- Geen geld De coach had Feyenoord dit sei zoen niet aan het werk kunnen zien, „want er was geen geld voor een reis naar Nederland', en moest teren op eerder opgedane indrukken van de tegenstander. Tijdens één van zijn incidentele studiereizen waarmee „succes volle" Finse coaches om de zo veel tijd worden beloond door de bond (die hun ervaringen later bundelt en in boekvorm ver spreidt), zag hij in het vooijaar toevallig Ajax-Feyenoord die matige 1-1-wedstrijd spelen. Hij had weliswaar geen namen ont houden, maar herinnerde zich nog wel dat de individuele tech niek van de Rotterdammers „van echte topklasse" was. „Veel beter natuurlijk dan die van ons, maar dat is ook logisch omdat het ver schil tussen profs en amateurs zo groot is". Dat komt al in de voorbereiding op de eerste confrontatie hevig tot uiting. Terwijl de Feyenoorders zich in Tampere ontspannen in een uiterst luxueus hotel, en één keer per dag licht trainen, ploete ren de tegenstanders voor hun dagelijks brood. Ook op de dag van de wedstrijd moeten zij ge woon acht uur werken. „En de vier basisspelers die student zijn, lopen dan de gehele dag college", aldus middenvelder Kuuluvai- wedstrijd voor de Europa Cup II ook. Crusaders Belfast werd met 4-0 (2-0) voor 6285 toeschouwers in Wales verslagen. UEFA-beker Voor de strijd om de UEFA-beker werd ook een aantal duels afge werkt. Barcelona versloeg Slie- ma Wanderers met 2-0. Doelpun tenmakers: Canito en Landabu- ro. De ontmoeting Dozsa Ujpest Boe- dapest-Real Sociedad eindigde in een deling. (Kardos 1-0 en Alonso 1-1). Tenslotte verloor IA Akranses met 0-4 van Fc Köln. Alle vier doelpunten (Kroth, Müller, Littbarski en Strack) werden in de tweede helft gefa briceerd. nen. „Alle spelers van lives kun nen dus pas tegen of rond vijf uur in het stadion zijn". Om twee uur later om het door de Sowjet-Rus Stupar geleide treffen met Feye noord te beginnen... De underdog gaat dan gekleed in een shirt met daarop de afbeel ding van een grote, wilde brul lende kat (lives betekent Lynx, een diersoort waarvan nog vele exemplaren rondlopen in de fraaie Finse bossen) en staat na tionaal bekend om de gróte fy sieke kracht. Het mag Feyenoord in deze omstandigheden echter nauwelijks moeite kosten als temmer op te treden. Voor een naar Finse begrippen groot aantal toeschouwers, zo hoopt lives. Na Helsinki mag Tampere met 170.000 inwoners dan de tweede stad zijn in het land van de 60.000 meren, meer dan 2000 klanten wandelen nor maal gesproken het stadion niet binnen als lives op woensdag en zondag de competitieduels af werkt. Nu echter rekent de club op zo'n 5000 kijkers. Zo'n „toe loop" zou goed uitkomen ook, want uit de recette (de toegangs prijzen zijn voor deze gelegen heid verdubbeld tot 5, 10 en 15 gulden) hoopt de vereniging het geld te kunnen overhouden om Nantes. Op de achtergrond de lege De Brit vroeg zich af of voetbal transfers gelijkgesteld moeten worden aan werknemers die naar een ander land gaan, dan wel die nen te worden gezien als trans port van koopwaar. De Neder lander Cornelis Berkhouwer, li beraal parlementariër trok een parallel met "de verkoop van gla diatoren in het antieke Rome". Namens de Europese commissie verklaarde burggraaf Etienne Davignon er zeker van te zijn dat de UEFA ter zake de vinger aan de pols houdt. Volgens Davignon dient de vrijheid om binnen de gemeenschap van werkkring te veranderen ook voor voetballers gegarandeerd te zijn en moet elk individu beschermd worden te gen eenzijdige contracten. Een speler mag zich in geen geval voor onbeperkte duur aan een club verbinden, aldus Davignon. Een commissie van het Europese parlement heeft de afgevaardig den een rapport over deze kwes tie in het vooruitzicht gesteld. Sparta heeft gisteravond gepro beerd de transfer van Wim Suur- bier van Los Angeles Aztecs naar de Rotterdamse club af te ron den. Dit is niet geheel gelukt, omdat de spelersvakbond van de Noordamerikaanse voetballiga tegenstribbelde. Het is niettemin te verwachten dat Suurbier bin nenkort zijn opwachting in Rot terdam zal maken. Verhoogd De toegangsprijzen voor de vriendschappelijke voetbalin terland Nederland-West-Duits- land, die op zaterdag 11 oktober in het PSV-Stadion in Eindho ven zal worden gespeeld, zijn door de KNVB flink opge schroefd. Voor een zitplaats zal 40, 50 of 60 gulden moeten wor den neergeteld, terwijl voor een staanplaats 25 gulden wordt ge vraagd. Ter vergelijking; met bijvoor beeld de laatste interland in het Feyenoord-Stadion, Nederland- Oost-Duitsland een nogal forse prijsverhoging. Toen varieer den de zitplaatsen van 20 tot 35 gulden en kostte een staanplaats 12.50. Sectiebestuurder Herman Choufoer gaf over deze absurde verhoging het volgende com mentaar: "In deze bedragen zit een stuk waardering voor Euro pees kampioen West-Duitsland opgesloten. Profvoetbal is nu eenmaal erg duur. Trouwens wanneer je naar een popconcert gaat leg je toch ook 100 gulden ARNHEM - De Nederlandse Atle- tiek-Unie (KNAU) heeft in grote lijnen de bezetting rond van het trainerskorps dat het nieuwe trainingsplan 1980-'84 moet be mannen. De nieuwe trainings coördinator Herman Buuts heeft zich voorlopig omringd door een zevental trainers: Haico Scharn, Pim Goebel, Servee Wijsen, Jan Willem van de Wal, Peter van Wijk, Wim Verhoorn en Toine van den Goolberg. Zoals gebruikelijk bij het beman nen van ben nieuwe trainerse quipe geheel nieuwe gezichten, hernieuwde kennismakingen en afvallers. Het meest opvallende is de terugkeer van Toine van den Goolberg, de Haagse sprinttrai ner die de plaats inneemt van Pe ter tfan Beusekom. Van den Goolberg maakte al eerder deel uit van de technische KNAU- ploeg, maar verdween hieruit als gevolg van een conflictsitua tie. Verrassend is het niet-herbenoe- men van spring- en vijfkamptrai- ner Piet van Gerven, die vervan gen wordt door de Noordhollan der Jan Willem van de Wal, een debutant op landelijk trainersni veau. Wellicht dat Van Gerven nog als meerkamptrainer bij de dames terugkomt, want noch voor de zevenkamp als de tien kamp - tot augustus van dit jaar geleid door Jaap van den Bom - is al een definitieve beslissing ge nomen. Evenals Van de Wal is ook diens provinciegenoot Pim Goebel een debutant die polshoogtrainer Fred Krikke opvolgt. Voor het overige geen grote verschuivin gen met Peter van Wijk (hink- stapspringen), Servee Wijsen (hoog), Wim Verhoorn die na het afscheid van Bob Boverman naast de dames-marathontop ook de heren krijgt en Haico Scharn die bij de dames en de heren de midden- en langeafstand blijft beheren. Omdat Scharns pakket wel erg fors is wordt gezocht naar een assis tent. Zo zijn er informatieve ge sprekken geweest met Jos Her mens, die echter bij voorkeur een eventuele trainersfunctie bij de jeugd zou willen oppakken. Bij de werpnummers - Rob Pauel heeft zich door bedankbrief niet meer beschikbaar gesteld - wil de KNAU met een werkgroep de za ken regelen en proberen regel matig trainers uit het buitenland naar ons land te halen voor het verzorgen van stages voor atleten en trainers. Nog één man uit de oude trainerse quipe ontbreekt deBelgWilfried Geeroms die hordentrainer was. Met hem volgt nog een gesprek over een nieuw contract. Overi gens heeft de Belg ook indivi duele atleten als Hugo Pont on der zijn hoede. TAMPERE - Voor de voetballers van lives Tampere is de Europa-Cup-II-tweekamp met Feyenoord zowel een bijzonder hoogtepunt als een pikant avontuur. Het midweekse eerste treffen op het eigen, slechte veld, betekent voor de Finse amateurs al een welkome afwisseling met de sleur van de dagelijkse werkzaamheden en de wekelijkse competitie- potten tegen steeds dezelfde (elf) tegenstanders, om nog maar te zwijgen over het lok kende vierdaagse oktober-uitje naar Rotterdam. Daar zijn de internationaal onervaren spelers nu reeds boordevol van. maar bij een temperatuur van boven de 20 graden onder nul moeten ook zij gehuurde zalen invluchten. Gevoegd bij de huur van het stadion lopen de kosten dan aardig op. Daartegenover Eén keer eerder nog maar trad lives Tampere, toen onder de naam lives Kissat, op Europees niveau op. In 1970 werden de Finnen in het toernooi dat de strijd om de UEFA-cup) uitgeschakeld door het Oostenrijkse Sturm Graz. Thuis won lives destijds met 4-2, uit werd een 3-0-nederlaag geleden. Twee spelers uit het team-van-toen spelen nog in de huidige jonge ploeg (gemid deld leeftijd 22 jaar): aanvoerder Wackiin en verdediger Vihtila. lives bezet momenteel de zesde plaats in de hoogste Finse voetbalafdeling. de trip naar Rotterdam te tinan- Als dat lukt, dan hoeven die kosten tenmiste niet in de seizoenbegro ting te worden opgenomen, want die sluit jaarlijks toch al moei zaam. lives immers kent forse uitgaven om de twee senioren teams en de 1200 jeugdleden be zig te houden. Vooral tijdens de lange winterstop van oktober tot mei. Wel trainen de voetballers dan rustig door in bijtende kou, Terwijl de Ajax-training duizenden belangstellenden trok, tramde de Feyenoord-selectie in een nagenoeg leeg stadion. De Finnen rekenen op vijfduizend mensen. Op de foto: Wijnstekers (l) en Vermeulen (r). over het ene landskampioen- willen uiteraard graag overstap- schap en het veroveren van die ene beker van de voetballers, kunnen de ijshockeyers van lives liefst 15 landstitels stellen. Mo menteel gaat het dan wel wat slechter, maar een moyenne van 3500 kijkers per duel haalt de ijs- hockey-afdelig nog altijd, de Jaarbeursstedenbeker (later werd Veel vooruitzichten op ombuiging van die ook landelijk typerende situatie ten gunste van het voet bal zijn er niet. Integendeel. De belangstelling loopt jaarlijks te rug. „Om meer kijkers te trekken moet eerst het spelpeil omhoog", aldus de lives-delegatie. „De in voeging van semi-professiona- lisme kan daarvoor misschien de sleutel zijn. De plannen daarvoor zijn er ook al jaren, maar die kun nen niet worden uitgevoerd om dat er geen geld is. Er komen ge woon te weinig toeschou- staan geringe inkomsten. Er is enige lichte sponsoring, er wordt wat subsidie verstrekt en aan de recette wordt ook niet al te veel overgehouden. Het is allemaal niet zo vreemd aan gezien voetbal in de Finse re publiek qua populariteit ver ach ter ligt bij atletiek en ijshockey. Op de gladde ijzers is de andere tak van de club zelf ook veel suc cesvoller. Op alle fronten. Tegen- pen op een semi-profbestaan. „Want", zegt Kuuluvainen, die in Moskou eenmaal meespeelde met de Finse olympische ploeg (hij is de enige international, doelman Sairanen en verdediger Vihtila zijn oud-internationals), „op deze manier is het natuurlijk geen doen. Als je na je werk vier keer per week moet trainen en twee wedstrijden moet spelen, heb je geen tijd om uit te rusten. En zo kom je natuurlijk nooit er gens". In elk geval niet verder dan Rotter dam... PAUL DE TOMBE De opstellingen: lives: Sairanen, hurri, Rasanen, Heionen, Vithala, Pirinen, Vidgren, Kuuluvainen, Lindström, Uimonen en Vuori- Die vicieuze cirkel willen de Fin nen nu proberen te doorbreken door bedrijven echt voor voetbal te gaan interesseren. De spelers Feyenoord: Hiele, Wijnstekers, Nielse, Balkestein, Brard, Van til, Notten, Stafleu, Van Deinsen, Budding, en Vermeulen, Scheidsrechter is Toepar (Sov). K Hv$ i 5|3| EN 1)E HULL HULP nnr- Hoe de Finnen tegen het, in hun ogen nog steeds, machtige voet balland aankijken bleek onder meer uit de gretigheid waarmee ze vragen stelden over het aantal toeschouwers dat over 14 dagen bij de return mag worden ver wacht en wat ze vanavond moe ten presteren om dat voor hen toch al duizelingwekkende getal nog verder op te schroeven. Dat ze die prestatie in eigen hand zouden hebben, zoals werd ge suggereerd, was louter schetsend bedoeld. De liefhebbers achten Tienduizend zich dan niet volstrekt kansloos („We hebben een erg goede ver dediging"), ook zij beseffen ui teraard dat het verschil met de full-profs wel heel erg groot Trainer Perrti Makipaa (38 en veel voudig oud-international) had er als voorman bij een textielfabriek een vrije ochtend voor opgeno men om het te komen benadruk ken, in het gezelschap van twee van zijn pupillen die zich even eens wat gemakkelijker konden vrijmaken: Markku Wackiin (28, aanvoerder-voorstopper en werkzaam in een koekfabriek) en Raimo Kuuluvainen (25, spelma ker en werkstudent).

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19