FNV-bonden in haven: staking was onze schuld iSpta Sowjet-Unie worstelt met economische crisis h Nederlandse trein minder veilig dan in meeste omringende landen Doodstraf of niet? Arrestatie Palestijnen geschenk" voor Begin I BAS (CHRISTOFFEL) NU OOK FAILLIET Psycholoog Jean Piaget (84) overleden WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1980 UTRECHT (ANP) - De Vervoersbonden FNV hebben de strubbelingen bij de wilde havenstakingen van vorig jaar voor een groot deel aan zichzelf te wijten. Gemis aan aan- srprekend vakbondsbeleid in de havens en onvrede met de besluitvorming binnen de bondsorganisatie hebben de voedingsbodem voor het invloedrijk optreden van poli tieke groeperingen (zoals van CPN'er Flip Schults) in de havens vergroot. len van vorig jaar ind ehavens waarbij niet alleen werknemers maar ook vakbondsleden en Tot die conclusie komen de Ver voersbonden FNV zelf in een dik evaluatierapport over de troebe- JERUZALEM - Met de arrestatie van een Palestijnse commando-eenheid, verantwoordelijk voor een aanslag in Hebron op 2 mei j.l., heeft de Israëlische veiligheidsdienst een grote slag geslagen, die voor premier Begin bovendien politiek zeer welkom is. Die aanslag, waarbij zes inwo ners van een nederzetting op de Westoever werden gedood, werd be schouwd als de meest perfect voorbereide aanslag die de Palestijnen ooit in Israël en de bezette gebieden hebben uitgevoerd. De kolonisten van de extreem-fechtse Goesh Emoeniem schreeuwden dan ook destijds moord en brand over de onmacht van het Israëlische leger. De Israëlische militairen probeerden hun kracht te tonen door direct twee burgemeesters en een geestelijk leider het land uit te zetten. De daders bleven echter onvindbaar, waardoor het militaire bestuur en de regering het etiket van machteloosheid opgeplakt kregen. Aanvan kelijk van de kant van de Israëlische kolonisten, een maand later toen twee Palestijnse burgemeesters bij een aanslag zwaar gewond werden ook van de kant van de bezette Palestijnen. De regering en de militaire autoriteiten hopen nu dat de vangst van deze Fatah-cel, die jaren actiefis geweest in de bezette gebieden, met name de joodse kolonisten tot rust zal brengen en de kans zal doen afnemen dat zij in de toekomst eigen rechter gaan spelen. Het is de afgelopen twee maanden op de Westoever rustig geweest. Toch hebben ook nu de militaire autoriteiten meteen krachtig gereageerd en zeven huizen opgeblazen, die aan de gearresteerde commando's beho ren. Het gaat om vier Palestijnen die verantwoordelijk worden gehou den voor de aanslag in Hebron, die vorige week al gepakt zijn, en van plan zouden zijn geweest tijdens het Joodse nieuwjaar afgelopen week een grootscheepse gijzelingsactie in Israël uit te voeren. De volgende vraag die nu in Israël aan de orde komt, is of de daders van de aanslag in Hebron, indien schuldig bevonden, de doodstraf moeten krijgen. Die wettelijke mogelijkheid is vorig jaar gecreëerd, maar tot dusver niet toegepast. Met name door de Goesh Emoeniem-bewegiog en sympathisanten wordt er sterk op aangedrongen de doodstraf nu toe te passen, „Om", zoals een van de leiders van Kiriat Arba, de joodse wijk van Hebron, toelichtte, „duidelijk te maken wie hier de baas is. Want die wetenschap zal potentiële terroristen tot andere gedachten bren gen". vakbondsbestuurders herhaal delijk als kemphanen tegenover elkaar stonden. In het rapport - waar het bondsbe- stuur in grote lijnen achter staat, wordt onder meer geconcluseerd dat de vakbondsorganisatie ind e havens drastisch op de helling moet. Het bestuurdersteam in de havens moet (grotendeels) wor den vervangen omdat er met de huidige club geen uitzicht be staat op de gewenste doorbraak naar een breed, vanaf de basis opgebouwd vakbondsbeleid. Er bestaan tussen debestuurders onoverbrugbare tegenstellingen, met name tussen die in de Roit- terdamse havens en de Amster damse havens. De Amsterdammers proberen wel in hun gebied centrale afspraken uit te voeren maar bij de Rotter dammers voert eigenzinnigheid de boventoon waardoor de cen trale coördinatie ernstig wordt gefrustreerd. Ook zijn er steeds diepgaande meningsverschillen over het arbeidsvoorwaarden beleid van de FNV en als gevolg van dat laatste is er bij de haven bestuurders geen sprake meer van beleidsvoorbereiding op dat punt. Daardoor opereert elke be stuurder bij de besprekingen van het arbeidsvoorwaardenbeleid met de leden ook op eigen houtje. Dat was al lang zo maar in 1979 ge beurde dat des te meer, aldus het rapport. De voorzitter van de be- drijfsgrope havens (momenteel Jan van Eldik en daarvoor Piet van Keulen) en de secretaris faal den er ook in de bestuurders- groep in de havens tot een hecht team te maken. De moeilijkheden en conflicten zijn voor voorzitter Jan van Eldik van de bedrijfsgroep havens van de vervoersbonden FNV aanleiding om op te stappen. Hongersnood voor 150 miljoen ROME (AP) - In Afrika zijn meer dan 150 miljoen mensen die het slachtoffer kunnen worden van een hongersnood die heviger is dan die van 1973 en 1974, als de rijke landen niet voor het eind van dit jaar voedsel sturen. Dit is gisteren gezegd door de di recteur-generaal van de FAO, de voedsel- en landbouworganisa tie van de V.N., de Libanees Edouard Saouma. In 25 Afrikaanse landen heerst een tekort aan voedsel. "Als wij de mensen daar niet helpen dan be tekent dit voor ontelbaren een langzame, onafwendbare dood, zei Saouma tot verslaggevers. De secretaris-generaal van de FAO schat dat voor de honge rende landen in Afrika in het tijdperk 1980-81 2,4 miljoen ton graan nodig is. Dit jaar is 1,3 mil joen ton gestuurd of beloofd, hetgeen belangrijk minder is dan waarop de FAO had ge hoopt. ■1 Een treinramp deed zich enkele jaren geleden voor bij Westervoort i botsing kwam met een TEE-trein. Bij het ongeluk raakten zo'n 100 i en dieseltrein in de buurt van de spoorbrug over de IJssel i i gewond terwijl één persoon om het leven kwam. DEN HAAG (GPD) - Het treinverkeer van de Neder landse Spoorwegen is minder veilig dan dat van Groot-Brittannië, Frankrijk en West-Duitsland. Per 10 miljoen reizigers-kilometers vallen in het Ne derlandse treinverkeer weliswaar de minste doden, maar is het aantal gewonden zoveel groter dat het totaal voor de NS hetzelfde ongunstige beeld ople vert als België. Aldus blijkt uit cijfers van de UIC in Parijs, de unie van spoorwegmaatschappijen van meer dan zeventig landen. Per 10 miljoen reizigers-kilome ters (aantal reizigers maal de afstand die zij afleggen) ko men bij de NS jaarlijks 0,002 passagiers om het leven. Dat komt overeen met één dode per 5 miljard reizigers-kilo- meters. Op basis van dezelfde maatstaf blijken in België drie maal zoveel doden te vallen, in Groot-Brittannië 4.5 maal zoveel en in Frankrijk 5 maal zoveel. Finland staat op hetzelfde niveau als Frank rijk. Uitschieters zijn West- Duitsland en Italië, met 8 maal zoveel treindoden als Nederland, en Zweden met 14 maal zoveel. In de landen met de hogere do- den-aantallen blijkt echter het aantal gewonden over het algemeen veel lager te liggen dan in Nederland, met uit zondering van Italië en Zwe den. Per 10 miljoen passa giers-kilometers leveren de NS en de Belgische spoorwe gen 0,054 doden en gewonden op, tegenover slechts 0,029 voor Groot-Brittannië, 0,030 voor Frankrijk. 0,044 voor Finland en 0,050 voor West- Duitsland. Italië komt tot het Meer kans Ook in vergelijking met vroeger jaren loopt de Nederlandse treinpassagier tegenwoordig meer kans op een ongeluk.^ Sinds 1951 komen treinon gelukken in Nederland vrij wel jaarlijks voor; met uit zondering van 1959, 1963 en 1977 één tot driemaal per jaar. In de 30 jaren sinds 1951 zijn in Nederland 46 treinonge lukken gebeurd. Daarbij zijn, tot en met het ongeluk in Vlaardingen, 190 mensen om het leven gekomen en vielen 807 gewonden. Deze cijfers steken schril af bij de eveneens 30-jarige periode van 1913 tot en met 1943, toen in Nederland slechts 11 spoorwegongelukken zijn gebeurd. Daarbij kwamen in totaal 16 mensen om het leven en vielen tenminste 87 ge wonden (niet bekend is het aantal gewonden van een on geluk in Breukelen in 1920, waarbij 3 doden vielen). Op vallend is het bovendien dat in de 8,5-jarige periode van januari 1943 tot en met juli 1951 in Nederland niet één spoorwegongeval plaatsvond waarbij doden of gewonden vielen. De frequentie van (ruwweg) de naoorlogse spoorwegonge lukken in vergelijking met de vooroorlogse is des te opval lender, omdat het Nederland se spoorwegnet voor de oor log aanzienlijk omvangrijker was dan nu. Weliswaar wordt het tegenwoordig veel inten siever bereden, maar daar staat tegenover dat de bevei liging ook aanzienlijk is ver beterd. Jaarlijks worden miljoenen guldens geïnves teerd om de veiligheid van de NS te verbeteren. Hetzelfde gebeurd trouwens in de lan den die ons omringen, terwijl de ongevalsscore er deson danks lager is dan hier. Harmeien Het tot dusver ernstigste spoorwegongeluk in Neder land, toen bij Harmeien op 8 januari 1962 een trein door rood licht reed waardoor bij de daaropvolgende botsing 93 doden, 43 ernstig en 108 licht gewonden vielen, is de direc te aanleiding geweest in Ne derland het elders reeds lang bestaande ATB-systeem in te voeren. Treinen op baanvak ken die beide hiervoor zijn ingericht, komen automa tisch tot stilstand indien de machinist het rode sein ne geert. Geconfronteerd met de thans zoveel hogere ongevalsfre quentie dan vroeger, wijzen NS-functionarissen in infor mele gesprekken erop dat hoeveel beveiliging een ver beterd seinstelsel ook mag geven, de zorgvuldigheid van de machinist bijna'altijd de doorslag geeft. Indien dat waar is, moet worden vastge steld dat de toewijding („mo tivatie") van de hedendaagse machinist een stuk geringer is dan van zyn vooroorlogse collega. De miljoenen guldens die jaar lijks zijn en worden geïnves teerd om het spoorwegnet verder te beveiligen, kunnen dan ook bezwaarlijk als weg gegooid geld worden be schouwd. Integendeel, er zou juist meer uitgetrokken moe ten worden om meer baan vakken sneller van ATB te voorzien. Vooral omdat met ATB beveiligde baanvakken tot dusver geen ongelukken zijn gebeurd die konden wor den toegeschreven aan een falend ATB-systeem. De regelmaat waarmee in Ne derland een spoorwegonge luk gebeurde en het sinds kort sterk stijgende aantal treinpassagiers, nog wel op een spoorwegnet dat steeds meer knelpunten begint te vertonen, zijn factoren die daarom vragen. Weliswaar «s het 10 jaar geleden dat (in 1970. maar ook in 1969, 1955 en 1953) Nederland in één jaar drie keer werd opgeschrikt door een ernstig spoorweg ongeluk, het was in Vlaardin gen dit jaar voor de tweede keer dat er een trein is veron gelukt. Daarmee hebben de NS'ers dit jaar al 9 doden en 34 gewonden veroor zaakt. Oud-minister mr. Frans Andriessen, die begin dit jaar zijnfunktie op het departement van financiën neerlegde, is terug op het Haagse Binnen hof. Gistermiddag werd hij - deel uitmakend van een groep van nieuw-be- noemde en van opnieuw benoemde senatoren - beëdigd tot lid van de Eerste Kamer. Andriessen heeft in de senaat zitting voor het CDA. Tot de (12) nieuw benoemde leden behoort ook mr. Glastra van Loon, oud-voorzitter van D'66 en in het kabinet-Den Uyl staatssecretaris van justitie, die na verschil van mening met destijds minister Van Agt tot heengaan werd gedwongen. ROTTERDAM (GPD) - Voor Busi ness Air Services (BAS) in Rot terdam, een bedrijf dat zich be zighoudt met de zakenluchtvaart en deel uitmaakt van de Christof- fel-bedrijven die in financiële moeilijkheden zijn geraakt, is faillissement aangevraagd. De 16 personeelsleden zijn gistermor gen naar huis gestuurd. Volgens financieel directeur G. Brouwers van de holding van de Christoffel-bedrijven is de faillis sementsaanvraag te wijten aan de houding van de crediteuren van de BAS. Na het bekend worden van de grote financiële proble men van het belangrijkste on derdeel van de Christoffel-hol- ding, de reisorganisatie Christof- Doordat deze crediteuren snellere betaling eisten, kwam BAS in geldproblemen en werden po gingen om een financieel draag krachtige partner voor BAS te vinden, doorkruist. Over een an der onderdeel van Christoffel Holding, Jet Star op Schiphol, lopen volgens Brouwers nog wel onderhandelingen. BAS maakte met twee (tot voor kort vier) propellervliegtuigen zakenreizen binnen Europa. De zestien personeelsleden die op straat zijn komen te staan, be staan uit administratief en tech nisch personeel, alsmede pilo ten. (Van onze correspondent Koen Corver) MOSKOU - Het Sowjet-partijdagblad Prawda nam deze week partijfunctiona rissen op de korrel die meningen en sug gesties van arbeiders negeren. De strek king van het commentaar op deze eerste pagina van de meest gezaghebbende spreekbuis van het Kremlin, was vrijwel dezelfde als die in een gelijktijdig com mentaar in het Poolse partijdagblad Tri- buna Ludu, ofschoon in de Prawda met geen woord werd gerept over de ar beidsonrust bij de Poolse buren. Sommige politieke waarnemers zagen in het Prawda-commentaar onmiddellijk een aanduiding van sluimerende ar beidsonrust in de Sowjetindustrie. Dat mag af en toe het geval zijn, maar het is onder de huidige omstandigheden on denkbaar dat ontevredenheid onder de arbeiders ook maar in de verste verte zou kunnen leiden tot toestanden, zoals in Polen, waar de communistische leiders verregaande concessies moesten doen. Concessies die door het Kremlin nog steeds argwanend worden bekeken. Het is waarschijnlijker, dat het Prawda- commentaar gezien moet worden tegen de achtergrond van de pogingen van de Sowjet-leiding om meer doelmatigheid te bereiken in het Russische industriële apparaat. Daarbij is het nuttig de menin gen en suggesties te horen van de arbei ders, die het dichtst bij het werk zijn be trokken. Bovendien kan zo'n dialoog ook een stimulerende werking hebben op de arbeidsmoraal van de Russische werkers. De Sowjet-economie wordt de laatste ja ren geconfronteerd met een gestaag da lende groei, die zich de komende jaren lijkt voort te zetten. Een verschijnsel, dat al vele malen is voorspeld en waartegen de oekazes van het Kremlin dan ook weinig vermogen uit te richten. Stalin In de jaren '30 begon onder Stalin een gi gantisch industrialisering gsprogram- ma, waarbij op verschillende niveaus absolute dwang werd uitgeoefend. Zo werden bijvoorbeeld arbeiders vanuit de gedwongen genationaliseerde land bouw naar de fabrieken gestuurd. De ar beidsmoraal was onder die dictatoriale dwang hoog. Te laat op het werk ver schijnen of helemaal niet, betekende werkkamp met een grote kans om dat niet te overleven. Door deze gedwongen inzet van de factor arbeid in combinatie met de factor kapitaal werd een enorme industriële groei gerealiseerd. Op minder rigoureuze wijze, maar toch uitgaande van dezelfde uitgangspunten, wist men op deze manier na de Tweede Wereldoorlog het zwaar gehavende in dustriële apparaat weer op te bouwen. In de jaren '60 kwam de eerste na-oorlogse geboortegolf de gelederen van de arbei ders versterken. Gecombineerd met ge richte investeringen maakte dat ook weer een snelle groei mogelijk, ditmaal zonder de dodelijke dwang van Stalin, die inmiddels was overleden. Gedurende het laatste vijfjarenplan (1976 tot en met 1980) is de toename van de arbeidende bevolking gedaald van 2,5 tot 1,5 procent, een daling die zich de komende jaren zal voortzetten. Daar komt bij dat de meeste nieuwe arbeiders voornamelijk uit de zuidelijke republie ken komen, waar het peil van de scho ling lager is dan in het Europese deel van de Sowjet-Unie. waar zich 80 procent van alle industrie bevindt. Transportproblemen Terwijl in het Europese deel dus de indus trie is geconcentreerd, worden de mees te grondstoffen en energie aangetroffen in Siberië. Dat stelt Moskou voor grote transportproblemen, die volgens wes terse waarnemers niet op tijd opgelost zullen worden. Dat betekent, dat de ge wenste stijging van de produktie in het volgende vijfjarenplan (1981 tot en met 1985) niet verwacht kan worden van een grotere toelevering van grondstoffen (of energie) en ook niet van een forse groei van de arbeidende bevolking. En dat betekent weer. dat stijging van de produktie in de eerste plaats gereali seerd moet worden door concentratie op de groei van de arbeidsproduktiviteit. die in de Sowjet-Unie zeer laag is. Dat kan bereikt worden door een beter mo raal van de arbeiders, door automatise ring en door een doelmatige aanpak. Daarop wil men zich dan ook voor de periode van het volgende vijfjarenplan concentreren. Dat zal echter niet eenvoudig zijn, want de produktie van automatiseringsappara ten in de Sowjet-Unie lijdt aan dezelfde kwalen als dq hele industrie. Daardoor worden er te weinig apparaten gemaakt die op brede schaal nodig zijn en boven dien zijn die apparaten niet van vol doende kwaliteit. Een sterke impuls van westerse technieken en produktieme- thoden zou hier op de lange duur posi tieve resultaten kunnen hebben. Het is ook onduidelijk wat het effect is van het westerse embargo op de verkoop van hogere technologie, dat na de Russische inval in Afghanistan werd ingesteld. Het beperkt in ieder geval de ruimte waar binnen de Russische technici in de bui tenlandse techniek naar oplossingen kunnen zoeken, die ze zelf nog niet heb ben gevonden of nog niet op brede schaal kunnen produceren. Daarnaast twijfelen sommige waarnemers in de Sowjet-hoofdstad aan het nut van meer rationalisering en automatisering, wan neer in het Moskouse PlanbureSu niet rationeler wordt gedacht. Discipline De Poolse leiders hebben de arbeiders een minder strak gecentraliseerde planning beloofd om de economische starheid te doorbreken en daarmee een van de sleu telproblemen van de economie te lijf te gaan. Sowjet-partijleider Leonid Breqnjev kritiseerde vorig jaar novem ber tegenover het Centrale Comité van de communistische partij de economi sche prestaties en riep op tot een strak kere planning en meer arbeidsdiscipli- Wanneer de sterk vergrijsde Sowjet-lei ding niet meer in staat is om deze princi pes aan te passen aan de problemen van een sterk gegroeid en daardoor veel ge compliceerder geworden industrieel apparaat, dan kan men verwachten dat gok in de jaren '80 de industriële groei in de Sowjet-Unie ver achter blijft bij de gewenste doelstellingen, zoals dat ook al in de tweede helft van de jaren '70 het geval is geweest. Door de buitenlandse handel en een toe nemende behoefte aan energie en grondstoffen van buitenaf, zijn ook ver schijnselen als inflatie en economische ups en downs niet meer beperkt tot die buitenwereld. Wanneer men deze bui tenlandse invloeden bekijkt en ziet dat de Sowjet-economie binnenslands dan nog wordt geplaagd door verstikkende bureaucratie, slechte arbeidsmoraal en een sterk verouderd industrieel appa raat, dan zón de groeicófers (1979; 2.2 procent, eerste helft 1980: 4.2 procent, plan 1980; 4.8 procent) vergeleken met de westerse economieën nog opmerke- lijk te noemen. Jean Piaget GENEVE (AFP) - De Zwitserse psycholoog en pedagoog Jean Piaget is gisteren op 84-jarige leeftijd in Genëve overleden. Piaget heeft boeken geschreven over de ontwikkeling van ge dachte en taal bó het kind. Hy is vooral beroemd geworden door zijn publikatie tussen 1920 en 1930 van vier fundamentele werken, waaronder "de geboorte van de intelligentie" en "de con structie van het reele bij het kind" Jean Piaget was op 8 augustus in Neuchatel geboren. Hó was hoogleraar aan de universiteit van Genève en aan de Sorbonne in Parós.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11