Hiele: Joop "Feyenoord heeft organisator nodig 95 VRIJ-UIT Gastrol van Cruijff zou niets hebben opgelost Van Engelen: "Ik voel me beetgenomen" W*\ Wt/i Wjj ,L De club moet aankopen doen UEFA IN ZORGEN NA TURKSE COUP DINSDAG 16 SEPTEMBER 1980 SPORT PAGINA 13 Zodra de naam Cruijff opduikt, groeien er bij veel mensen in eens uitroeptekens op de tong. Er komt dan iets sacraals over de menigte; het is alsof het over een soort messias gaat. De grote man zou, als de regle menten hem niet in de wielen hadden gereden, naar schat ting een wedstrijd of acht voor Ajax hebben willen en kun nen voetballen. Toen ik het zondagmiddag via de tv ver nam, dacht ik eerst even aan een grap, maar een blik op de kalender leerde dat het nog lang geen 1 april is. Boven dien is Theo Reitsmade man die Cruijff interviewde, wel de laatste die zijn naam met iets vrolijks in verband wil brengen. Pure ernst dus. Trouwens, humor in de top sportlaat ik daar maar over ophouden want dan barst ik los in geween waar voorlopig geen eind aan komt. Stel dat Cruijff echt had kunnen spelen, wie spint daar dan garen bij? Het Ajax-elftal niet, want dat krijgt acht keer een fenomeen in de gelederen, waaraan het zich zal moeten aanpassen. Een soort geest, in of uit de fles, die na twee maanden is vervluchtigd. Het Nederlandse voetbal dan? Nee, het tegendeel is eerder het geval. De periode Cruijff (Cruijff als symbool van een ongekende glansperiode van ons voetbal) is definitief voor bij. Zo'n geïsoleerd gastop treden zou meer frustreren dan opbouwen, vrees ik. We moeten op een andere manier vooruit. De Britse stervoetballer Kevin Keegan is dit weekeinde in Londen uitgeroepen tot de "Best geklede man van 1980". Hij poseerde bij die gelegen heid in correct kostuum met twee dames in bijna-voetbal- tenue die hij hier bij het bo venbeen vasthoudt. Het aardige van beroemd-zijn is dat je op geregelde tijden héél aantrekkelijke zaken ter hand kunt i Wie heeft er dan wel wat aan? Zo op het oog het Ajax-be- stuur dat de recette van een paar volle stadions kan in nen. Zonder speciale kosten. Cruijff zou dat avontuurtje volgens eigen zeggen immers "als amateur" willen beleven. Toch is maar de vraag hoe dat wat toeschouwersaantallen betreft op den duur in de Wa tergraafsmeer zou zijn uitge pakt. Want óf Cruijff schittert en dan valt de armoede na zijn gastoptreden dubbel op, óf Cruijff schittert niet en dan wordt het helemaal huilen met de lamp uit. Ik heb er overigens even op gelet hoe Cruijff dat woord "ama teur" uitsprak. Diep in mij huisde de verwachting dat het halverwege zijn strot zou blij ven steken. Maar nee, het kwam er zo vlot uit dat zelfs Reitsma de adem in de keel stokte. "Men weet dat wel niet, maar ik heb al vaak iets belangeloos gedaan", zei Cruijff .Jawel, ik geloof dat direct. Bij diverse goede werken bejaarden zieke kinderen enz.) zal hij stellig gratis zijn neus hebben laten zien. Maar dit? Het hyper zakelijke, spijkerharde Ajax, dat hij kent als zijn broekzak, voor niks en niemandal als vriend terzijde staan? Nou ja, de wonderen zijn de we reld nog niet uit. Of er moet waarheid schuilen in de be wering van Trouw dat Cruijff weer op het zakenpad is (met sportkledingen zijn naam in Nederland wat wil oppoetsen. Dan is het een kwestie van een spierinkje uitzetten om een walvis binnen te halen. Tot slot nog iets over de hier en daar al gedane uitspraak dat Cruijff zich eigenlijk niet meer op déze wijze in het Ne derlandse voetbal zou mogen manifesteren, omdat hij en kelejaren terug in een vol sta dion officieel heeft afscheid genomen (u weet wel toen Bayem München hem met 8-0 versloeg). Tja, wat gênant zou het zeker zijn. Aan de andere kant: Heintje Davids heeft destijds ook een keer of veertig af scheid van haar publiek ge nomen. Daar werd louter ver tederd over gesproken, dus waarom zou Cruijff dat niet mogen? Bedankje In het laatste Voetbal Totaal schrijft J. v.d. Bos uit Zandvoort in een in gezonden stuk dat hij het scheidsrechteren in de Afd. Haarlem er aan geeft omdat de voetbalsport in het alge meen steeds meer devalueert tot een volstrekt risicoloos, be houdend en uiterst verdedi gend spelsysteem tussen twee teams waarbij bovendien langzamerhand zeer gemene overtredingen en "handige" trucs vanzelfsprekend zijn gewordenHij vindt dat de amateurs veel te veel kijken naar het doen en laten van de profs en hij vreest datbinnen afzienbare tijd ook bij ama teurvoetbal elke vorm van spelvreugde zal zijn verdwe nen". De arbiter wordt onvol doende gesteund door de KNVB, vindt hij. "De situatie op de voetbalvelden is te ver gelijken met een steeds mee dogenlozer maatschappij" De secretaris van het amateur voetbal, J. Wagenaar, geeft commentaar op de brief. Hij zegt begrip te hebben voor de aangevoerde argumentatie, maar "het bedanken is o.i. volkomen in strijd met de eer van een goede sportman, die mede leiding geeft aan de ac tieve en passieve recreatie van miljoenen Nederlanders. Als een goed voorbeeld goed doet volgen dan moet het voorbeeld aan onze jeugd nooit zijn om weg te lopen". Fraaie taal, hoor, van Wage naar, maar dan wel om afge drukt te worden in een kro niek voor gepensioneerde predikanten en niet in het of ficieel orgaan van de KNVB. Je ziet en hoort de kluiten ge woon in het riet vallen. Als ik goed ben ingelicht neemt het tekort aan scheidsrechters jaarlijks toe. Je kunt natuur lijk wachten tot er een on houdbare toestand ontstaat en dan maatregelen nemen (zo gaat het meestal in dit land), je kunt ook proberen dat te voorkomen en tijdig be paalde signalen Hoeveel Van der Bossen lopen er rond in het Nederlandse voet bal? Hoeveel arbiters stoppen er jaarlijks mee en waarom? De cijfertjes zullen best be kend zijn, maar iets anders is of de KNVB weet wat er onder de afvallers leeft. Ik vrees eer lijk gezegd dat daarvan wei nig bekend is en toch is die we tenschap de sleutel tot een deel van de oplossing. Volgende week wil ik eens na gaan hoe het gesteld is met de arbiters in de regio-Leiden. Correspondentie ERIC HEIDEN Heiden De afgelopen maanden hebben herhaaldelijk berichten ge circuleerd over een carrière in de wielersport van de schaatskampioen Eric Hei den. Mart Smeets, die hem vrij goed kent, meldde al tijdens de Tour de France dat Heiden op punt stond een contract te tekenen bij een Franse ren stal. Het waarheidsgehalte van die geruchten heb ik nooit hoog aangeslagen. Want Heiden mag dan een grote naam heb ben als schaatser, als wiel renner is het nog een onbe schreven blad. En één ding staat vast, je wordt niet van de ene dag op de andere een topcoureur. Daar gaat de no dige tijd in zitten. Tenminste als wegrenner. Op de baan, als tijdrijder en achtervolger, zal de opmars wel wat sneller kunnen, maar hoeveel be langstelling is er nog voor dat onderdeel van de wielersport? De kans dat men op deze vage gronden Heiden van een con tract zou voorzien, achtte ik niet erg groot, hoewel je het natuurlijk nooit zeker kunt weten. Het is m elk geval nog niet ge beurd. Wel werd dezer dagen bekend dat Heiden (die tot dusver alle aanbiedingen had afgewezen om tegen grof geld in reclame-spots op te treden) voor een bedrag van 400.000 dollar (800.000 gulden) gedu rende vier jaar incidenteel als sportverslaggever van een Amerikaans tv-station zal optreden. En nu maar afwachten of hij dat ook kan. De meeste top sporters die later als verslag gever werden aangezocht, waren geen succes (Jan Jans sen, Ard Schenk). Dat wil zeg gen: ze slaagden er als pure ingewijden niet in aan de ver slaggeving een extra dimen sie toe te voegen. Dat werd wel verwacht en gehoopt. De meesten doen hun best op een gewone reporter te lijken, maar daarvoor heeft men hen juist niet nodig. TAMPERE - Zijn pijlsnelle doorbraak naar Oranje werd positief beoordeeld, maar liet toch minstens een negatief spoortje achter. Feyenoord-doelman Joop Hiele vernam gisteren met gemengde gevoelens de plannen van zijn vriend en collega Ton van Enge len, die op weg naar het Finse Tampere aankondigde te willen vertrekken bij de Kuip- club. Enerzijds kon Hiele daarvoor begrip opbrengen („want ik heb zelf óók in zo'n situatie verkeerd toen hij een vaste plaats had in de basis"), anderzijds had hij toch ook kritiek op de motivatie van de reserve-goalie. Vooral waar die sprak over het krijgen van een „eerlijke kans". „Die kans heeft hij in het vorig sei zoen toch wel gehad", betoogt Hiele. „Zo'n 22 wedstrijden lang had hij de mogelijkheid zich waar te maken. Dat was voor mij in die tijd ook een domper. Maar voor mezelf bleef ik ervan overtuigd dat ik het zou halen. Als je daar aan gaat twijfelen, kun je beter stoppen". Feyenoords eigen kweek ging dus door en wat de van PSV overge nomen Van Engelen niet lukte, daar slaagde zijn 21-jarige opvol ger v/el in. Na de winterstop van het jaargang 1979-1980 veroverde Hiele zich een vaste plek onder de lat. Op zijn eigen wijze. Bra nieachtig soms, en niet bepaald omvallend van bescheidenheid, maar in het veld altijd tot het ui terste geconcentreerd. Bezield van de wil om „optimaal te pres teren". Hoewel hij de betrekkelijkheid van het voetbal wel degelijk zegt in te zien („Ik ga ook echt niet naast mijn schoenen lopen nu ik een keer in Oranje heb gestaan"), maakt die instelling hem tot een „slecht" verliezer, in de gunstige zin van het woord. Aangezien Hiele het hart op de tong draagt en niet schroomt zichzelf en an deren te bekritiseren, verlieten vooral afgelopen zondag harde woorden zijn mond. Na de ont hutsend zwakke (begin)verto- ning tegen Roda JC riep hij onder meer: „Als wij bij lives Tampere ook zo spelen, krijgen we zelfs van die amateurs drie goals om de Aankopen Hughes leeft in onmin met Van Gaal ROTTERDAM - Sparta-trai- ner Barry Hughes en libero Louis van Gaal leven met el kaar in onmin. Aanleiding tot het conflict is de verban ning van Van Gaal naar het C-elftal. Afgelopen zaterdag moest de oud-Ajacied met de reserves voetballen tegen Jong DS'79, maar hij is gewoon thuis gebleven. "Omdat ik voor zo'n pot mijn pas genezen enkel niet in de waagschaal wil stellen". Inmiddels heeft Hughes op een ander vlak zijn zin gekregen. Zijn roep om versterking van het Sparta-potentieel is verhoord door het bestuur. Na Dick Advocaat werd overeenstemming bereikt met Wim Suurbier. Vlak voor het eerste Europacup-II- duel met die Finse liefhebbers zwakt Hiele die uitspraak lichte lijk af. Hij blijft echter pal achter de kern van zijn woorden staan. „Want als je zoveel ruimte en vrijheid geeft, kan iedereen daar makkelijk van profiteren. Voor mij blijft dan ook recht overeind staan dat Feyenoord een of twee goede aankopen moet doen. Het hardst hebben we een organisa tor nodig. De man die het spel dood legt als het nodig is, die de spelers rust gunt als ze daar aan toe zijn en ze dan later weer kan oppeppen. Een man die kan voorkomen dat zulke communi catiestoornissen optreden als te gen Roda. De een wilde toen man-op-man gaan spelen, terwijl de ander dat niet wist. Dan krijg je natuurlijk vanzelf misverstan den en desorganisatie". Daardoor kon Roda als vanzelf aan tonen hoe simpel en hoe mooi simpel voetbal kan zijn. Het her stel van Feyenoord na de pauze benadrukte alleen nog eens hoe grillig de ploeg is. „Dat zijn we al een paar jaar", weet Hiele, „maar die grilligheid wordt inderdaad steeds sterker. Bepaalde jongens raken opgebrand omdat ze steeds maar weer zoveel moeten lopen. Als je ook ziet wat sommige ver dedigers en sommige midden velders moeten opknappen is dat begrijpelijk". Het is het gevolg van een ander, probleem. Feyenoord kan de bal voorin steeds moeilijker vast houden, waardoor de druk op de andere linies groeit. Hiele: „En een jongen die dan over zijn te genstander heen moet gaan, maar ook op tijd terug moet zijn, loopt zich dan te pletter. Die kilometers gaan tellen, vooral als je twee, drie keer zo veel moet lopen als een collega" Het lijkt op een pleidooi voor het aankopen van een aanvaller, maar zo bedoelt Hiele dat niet, zegt hij. „We moeten gewoon een goede organisator hebben, het geeft niet in welke linie. We pro beren dit jaar echt mee te spelen om de titel en ik geloof ook dat we daar de ploeg wel voor hebben, maar met zo'n man erbij zou dat een stuk gemakkelijker wor den". Geen probleem Ook in de Europa-Cup-II-strijd, waarin Feyenoord morgen Petur Petursson moet missen als ge volg van een schorsing uit de vo rige UEFA-Cupreeks. Niettemin mag lives Tampere geen probleem zijn, al is het wel een treffen waar weinig eer aan te be halen is. „Het maakt niet uit", zegt Hiele. „Ondankbaar of niet, we moeten zover mogelijk zien te komen". Het is een richtlijn die hij ook voor zichzelf heeft gesteld. Zonder echte voorbeelden, „want kee pers kun je niet vergelijken", ontwikkelde hij zich tot een mee spelende doelman. Een sluitpost die ook later wat wil betekenen in de maatschappij („Ik volg nu een cursus management") maar die voorlopig alles laat staan voor het voetbal. „Ik wilde via een topclub in Oranje komen en nu ik daarin heb gespeeld zal ik alles doen om me daarin te handhaven. Ik vind het nog altijd een eer. En het ver stevigt natuurlijk je positie in de International Joop Hiele: "Na mijn schoenen lopen..." onderhandelingen. Want ik wil graag bij Feyenoord blijven, maar andere clubs schuw ik ook niet. Ik ben goedkoop (op mijn basissalaris mag ik voor vier a vier en een halve ton weg) en als ik me echt goed kan verbeteren, maakt het mij niet uit waar ik TAMPERE - Ton van En gelen voelt zich beetge nomen door Feyenoord. De reservedoelman van de Rotterdammers, vorig sei zoen overgenomen van PSV als opvolger van Treytel, vindt dat hij niet eerlijk wordt behandeld en wil daarom weg bij de Kuip-club. Na een goed voorseizoen dacht Van Engelen zijn plaats in Feyenoords basis te heb ben veiliggesteld. Trainer Jezek besliste anders en haalde al op de eerste competitiezondag de net van een blessure herstelde Hiele terug. Van Engelen voelt zich daardoor in de maling genomen en wil vertrekken. Sparta zou volgens geruchten belangstelling voor hem hebben. Van Engelen: „Maar zelf ben ik ook aan het rondkijken. Dat is toch logisch in mijn situatie. In de voorbe reiding heb ik alle wedstrijden gekeept, en goed ook. En de competitie begint, en pats... ik sta er weer naast. Dan kan de trainer wel zeggen dat ik nog een kans krijg, maar dat noem ik geen kans meer. Ik vind gewoon dat het niet eerlijk gaat. Ik ben nu 29 en ik ben toch echt niet van Ton van Engelen plan om mijn hele leven op de bank te slijten. Als ik de kans krijg ben ik gelijk vertrok ken". Pan Engelen, die uiteraard in een moeilijke situatie verkeert, ach ter Oranje-doelman Joop Hiele, heeft overigens nog een contract tot 1982 bij Feyenoord. Trainer Jezeks laconieke commentaar op de wens van zijn reserve-goa lie: „Hij wil niet weg, hij wil keepen. Maar wie is op dit mo ment beter?" speel, als na dit seizoen mijn con tract is afgelopen. Ik ben tenslot te prof en moet aan mezelf den ken". Zoals Ton van' Engelen in deze da gen ook doet... PAUL DE TOMBE BERN (ANP) - De jongste militaire machtsovername in Turkije en de toestand in dat land baren de leiders van de Europese voetbal unie UEFA)zorgen. Morgen begint de nieuwe versw van de toernooien om de Europese bekers en dan moeten twee Turkse clubs thuiswedstrijden af werken. Trabzonspor voor de strijd voor landskampioenen legen Szom- bierski Bythom en Fenerbahce voor het UEFA-cuptoemooi legen Beroe Stara Zagora. Nadat er enige tijd geen verbinding met Turkije mogelijk was geweest, kregen UEFA-officials gistermorgen toch contact met het kantoor van de Turkse voetbalbond. UEFA-woordvoerder Rene Berle verklaarde daarop de verzekering te hebben gekregen dat de twee wed strijden op normale wijze gespeeld kunnen worden. Afgelopen weekein de werden wegens de nog niet geheel stabiele toestand in Turkije alle voetbalwedstrijden afgelast. É9 EIS DE 11 LH HULP

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13