VS handhaven steun Turkije Hoe progressief is de staatsgreep in Turkije? Poolse autoriteiten versterken kritiek Oost thuis, West weg W aldheim klaagt aan vrijlating van gijzelaars Conferentie in Madrid verdaagd Chomeini stelt voorwaarden ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1980 (Van onze correspondent Frans van Hasselt) ANKARA - Toch nog onverwacht komt de Turkse staatsgreep waarover al zo lang was gespe culeerd. De laatste tijd overheer ste de mening dat, als de geschie denis er een in petto had, zij al lang zou hebben plaatsgevonden, vanwege het steeds toenemende geweld. Het etmaal van de acht ste september bracht een maxi mum van 29 doden, maar het is de vraag of dit de beweegreden voor de topmilitairen is geweest. De chef-staf, generaal Evren, lid van het militaire collectief dat nu de macht in handen heeft, had het de laatste tijd vooral gemunt op één politicus: de leider van de fundamentalistisch -islamitische Partij van Nationaal Behoud, Er bakan. Deze was afwezig op de militaire ceremonie van 30 au gustus waar de Victoriedag, her denking van het verdrijven onder leiding van Ataturk van de Grie ken in 1922, wordt gevierd. Hij zei toen tegen journalisten: „Is Er bakan voor of tegen de Victorie dag? Dat moeten we hem eens vragen". Dat was een politieke verklaring zonder precedent in de Turkse geschiedenis.s Sindsdien heeft Erbakan's parhj meer dingen gedaan die in het Turkije van Ataturk ondenkbaar waren. Bij de Jeruzalem-beto- ging in Turkije's „heilige stad" Konya draafden lieden met tul banden, Arabische hoofddoeken en dergelijke door de straten, leu zen roepend terwille van de She- riat, (de religieuze wetten, en te gen de „huidige staatsorde". Een aantal mensen bleef op de grond zitten toen het volkslied werd ge speeld. Hiertegen heeft de aan klager van Konya een onderzoek geopend en werden enkele arres taties verricht, onder andere op beschuldiging van overtreding van Ataturks wetten op de hoofddracht. Gelijk met het op heffen van de parlementaire on schendbaarheid na de staats greep heeft Erbakan inderdaad huisarrest. De staatsgreep dus als anti-theocra tische ingreep, om Ataturks her vormingen te redden? Dat zou een zeer overhaaste constatering zijn. Om te zien hoe „progressief deze staatsgreep is, moeten we eerst afwachten of en hoe de ge neraals zullen optreden tegen oud-kolonel Turkesj, de leider van de fascistische partij van Na tionalistische Actie, die de laatste tijd ook in juridische moeilijkhe den was gekomen door de schokkende onthullingen van een van haar vroegere medewer kers, Yurtaslan, die allerlei aan het licht bracht over verdergaan de rechtsondermijning. De publieke aanklager van Ankara gelastte ook hier een onder- De eerste Turkse staatsgreep (mei 1960) was duidelijk ingegeven door bovengenoemde behoefte Ataturks erfenis, maar ook het parlementaire stelsel - het par lement is tenslotte door Ataturk gesticht - te redden van de re gressieve stromingen binnen het regime-Menderes. De tweede „ingreep" (maart 1971) bleek zich al vrij gauw - ondanks de linkse juichkreten waarmee ze werd be groet - hoofdzakelijk te richten tegen alles wat links was. Net als die van gisternacht bracht zij eerst een rechtse carrièrefiguur ten val, maar de omvangrijke po liticus wordt in de Turkse pers de „duikelaar' genoemd. De man die zich na staatsgrepen en verkie zingsnederlagen altijd weer op richt. Van de leider van de jongste staats greep, generaal Evren. die geldt als een geslaagde carrierefiguur, is weinig bekend, al liet hij zich de laatste tijd in zijn uitingen wat meer gaan. Niet alleen tegen Er bakan, ook tegen de „geest van de tijd" in Turkije. „De slapheid waarin de staatsautonteit is ver vallen. schept een aparte atmo sfeer die zich leent voor anarchie en terreur. Waar vroeger de stu dent zijn leermeester placht te vrezen, de schuldige het staats apparaat. de zoon zijn vader, is dit nu juist allemaal andersom". „De even stupide als verraderlijke scheppers van anarchie, die cha os in het land en het einde van het constitutionele bestel en van de nationale integriteit beogen, zul len zeker de straf krijgen die ze verdienen. Ze zullen worden neergestampt onder de verdoe mende vuist van de Turkse strijdkrachten en verdronken in het bloed dat ze nu verspillen. De grote Turkse natie zal nog vele feestdagen scheppen voor de eeuwigheid in de atmosfeer van veiligheid, in het leven te roepen door de Turkse strijdkrachten die afkomstig zijn van de boezem der natie", zei hij in het memoran dum ter gelegenheid van boven genoemde victoriedag. De 12e september zal zeker een nieuwe officiéle „feestdag" wor den in de analen van de Turkse geschiedenis. Maar er zijn ver moedelijk ook wel groepen (niet alleen de terroristen) die dat feestelijke element niet bijster zullen voelen. De Koerden in het oosten bijvoorbeeld. De generaal heeft ook al enige keren toespe lingen gemaakt op de mogelijk heid alle problemen van Turkije op korte termijn op te lossen, maar daar nog vanaf te zien om dat dan ook onschuldig bloed zou vloeien. Waarschijnlijk zullen we spoedig aanwijzingen hebben tegen wel ke groep of groepen de nieuwe machthebbers zich het eerst zul len keren. In de gelederen van de links georiënteerde Republi keins Volkspartij onder Ecevit is de laatste tijd herhaaldelijk offi cieus de verzuchting geslaakt dat een totaal militair bewind beter zou zijn dan een door intimidatie verkregen parlementair regime van rechtse en uiterst rechtse partijen De vraag is hoe groot de verschillen tussen deze alterna tieven zullen blijken. Ook Ecevit, die de laatste maanden de stich ting van bijzondere staatsrecht- banken - kennelijk ook door de legerleiding gewenst - heeft geblokkeerd, staat onder huisar rest. NEW YORK (UPI)- Secretaris generaal Waldheim van de Verenigde Naties heeft zich er over beklaagd dat er landen zijn die zich niets aantrekken van resoluties van de Alge mene Vergadering en Veilig heidsraad, waardoor het ge zag en het aanzien van de vol kerenorganisatie worden on dergraven. In zijn jaarverslag verklaarde Waldheim dat de wereld wel iswaar niet op de drempel van een nieuwe oorlog staat, maar dat er niettemin genoeg zorgwekkends overblijft. veranderen "Washington was niet op de hoogte" Suriname gaat buitenlands beleid die mede-oprichter zou zijn ge weest van "Ordine Nuovo" en het neo-fascistische tijdschrift "Quaderni Neri", en die naar Ma drid was afgevaardigd door een in Johannesburg verschijnend Zuidafrikaans tijdschrift. De persdienst van de voorberei dende conferentie heeft meteen stappen genomen om de toela ting van Francia in te trekken. Bommen in Baskenland MADRID - In Pamplona zijn giste ren kort na elkaar twee bomaan slagen gepleegd. Doelwitten wa ren een provinciaal kantoor van de communistische partij en een gebouw van de socialistische vakbond UGT. Acht mensen lie pen verwondingen op. Zeven konden na behandeling in het ziekenhuis weer naar huis gaan. Na de aanslagen ontruimde de poli tie uit voorzorg de kantoren van de socialistische partij en de communistische vakbond. De manier waarop de aanslagen zijn gepleegd, doet vermoeden dat zij het werk zijn van ultra rechtse guerrillastrijders. (Reuter/DPA/UPI) De Poolse auto riteiten hebben gisteren hun kri tiek op de dissidente groeperin gen versterkt. In navolging van de aanvallen van de nieuwe par tijleider, Stanislaw Kania, op „anti-socialistische vijanden" binnen de staat, deed het blad ,Zycie Warszawy' een beroep op de partij, waakzaam te zijn omdat anti-socialistische krachten wil- licht binnenkort tot de aanval zullen overgaan om te proberen het Poolse politieke stelsel te veranderen. Deze krachten zou den willen profiteren van de met succes bekroonde stakingsacties van de Poolse arbeiders. Het Warschause blad noemde Ja- cek Kuron met name. de leider van het dissidente 'comité voor sociale zelfverdediging' (KOR) die met zijn organisatie de sta kers van meet af krachtig heeft gesteund en hulp verleent bij de vorming van vrije vakverenigin gen. Naar verluidt voelt althans een deel van de arbeiders niet voor samenwerking met het KOR. Zij vrezen dat een zichtbare band tussen het KOR en de nieuwe vakbonden wel eens voor de autoriteiten een aanleiding kan zijn om tegen de nieuwe vak beweging op te treden. Kuron heeft herhaaldelijk de ver wachting uitgesproken dat de campagne tegen de dissidenten de komende weken zal toene men. In zekere zin kan deze cam pagne worden beschouwd als een signaal vanuit Warschau voor de Sowjet-Unie dat het nieuwe re gime niet alles over zijn kant laat gaan. Duidelijk illustreert het de nieuwe koers waarbij de stakin gen als een „gewettigd protest" worden aanvaard, maar waarbij niet getornd mag worden aan het socialistische systeem. Het officiële Sowjet-persbureau Tass heeft berichten over een reeks consultaties met de Ver enigde Staten over de situatie in Polen een "puur verzinsel" ge noemd. Walesa De Poolse arbeidersleider Lech Walesa zijn tijdens de stakingen in Gdansk „woningen, auto's, geld" en een leidende functie in de officiële vakbondsfederatie aangeboden, als hij zijn strijd voor autonome bonden wilde op geven. Dit deelde Walesa mee in een vraaggesprek met de Franse radio-omroep „Europa 1". Hij heeft het „dank zij zijn geloof' kunnen afwijzen en hij wil ook verder een gelovig vakbondsman blijven, zei hij. „Ik ben slechts vakbondsman, in geen geval poli ticus", antwoordde Walesa op de vragen van een aantal journalis ten. Het aantal stakingen in Polen is gis teren opnieuw toegenomen. Fa brieksarbeiders in verschillende delen van het land hebben het werk neergelegd om hun eisen tot hoger loon en betere arbeids omstandigheden kracht bij te zet ten en in enkele gevallen ook omdat het organiseren van onaf hankelijke vakbonden werd te gengewerkt. In dissidente kringen werd verno men dat de werknemers van een metaalfabriek in Kielce in sta king zijn gegaan nadat de directie op verscheidene punten in de fa briekshal posters had op laten hangen waarin het de arbeiders werd afgeraden zich bij de nieu we, onafhankelijke vakbonden aan te sluiten. In de hoofdstad vergaderden vrij dag ook enige honderden jour nalisten over de vorming van een nieuwe vakvereniging. Besloten werd voor 28september een bui tengewoon congres te organise ren voor dit doel. Vertegenwoordigers van bijna 10.000 wetenschapsbeoefenaars hebben al een nieuwe organisatie gevormd, waarin de medewer kers van 31 instituten van de Poolse academie van weten schappen en verscheidene on derwijsinstellingen zijn ver enigd. TEHERAN, DEN HAAG (AFP/ AWP)-Ayatollah Chomeini heeft de voorwaarden opgesomd, waarop de Amerikaanse gijze laars. die al ruim tien maanden in Iran worden vastgehouden, vrij gelaten zullen worden. Dit heeft radio-Teheran gisteravond ge meld. „Wanneer de V.S. alle bezittingen van de ex-sjah teruggeven, al hun eisen jegens Iran laten vallen, ga randeren dat zij zich noch poli tiek, noch militair zullen mengen in de Iraanse aangelegenheden en een einde maken aan de be vriezing van de Iraanse tegoeden in de V.S.dan zullen de gijzelaars worden vrijgelaten. Aldus citeer de de radio een boodschap van Chomeini. De Ayatollah stelde vfrel dat het laatste woord over de vrijlating van de gijzelaars aan het parle ment is. Opvallend is dat Chomeini, die nog nooit over een mogelijke vrijla ting had gesproken, geen enkele toespeling heeft gemaakt op een probet. tegen de gijzelaars, zoals een aantal fundamentalisten eist Ook valt op dat de Ayatollah niet de eis heeft herhaald die pas nog door premier Radjai is gesteld, dat de V.S. spijt betuigen Verwacht wordt dat het Iraanse parlement morgen het antwoord bespreekt op de brief van 197 Amerikaanse congresleden waarin het Iraanse parlement wordt gevraagd de kwestie van de gijzelaars „absolute prioriteit" te geven. Onder de qf stukken die de sub- de mens van de Verenigde Na ties, ten besluite van haar jaar lijkse bijeenkomst van vier we ken. heeft aangenomen, is een re solutie aan de Iraanse regering. Daarin wordt gevraagd om in vrijheidstelling van de Ameri kaanse gijzelaars in Teheran. Nederlanders De Nederlanders die nu nog in Iran verblijven, ongeveer vijftig, heb ben van de Nederlandse ambas sadeur W.S.J. Campagne het dringende advies gekregen om Iran te verlaten als het niet per se nodig ts om te blijven. Het minis terie van buitenlandse zaken, dat uiterst terughoudend is met het geven van mededelingen, heeft verder bedrijver, die nog zaken doen met Iran aangeraden om als ze nieuw personeel uitzenden de nodige veiligheidsgaranties te ei sen van Iraanse bedrijven. temin had een lid van de iurkse generale staf om kwart voor drie 's nachts de Amerikaanse militai re attaché in Ankara opgebeld met de mededeling dat om vier uur de machtsovername zou worden aangekondigd. De staatsgreep werd in Washington aangeduid als een „poging de or de te herstellen in een situatie van toenemende anarchie". De om wenteling lijkt, volgens de Ame rikanen voorts niet gericht tegen het Westen of tegen Amerika in zijn karakter. Een van de zegslie den oordeelde dat de toekomsti ge relatie tussen de Turkse mili taire regering en de VS vooral zal afhangen van de reactie van het Amerikaanse Congres. De generaals die in Ankara nu de macht hebben genomen, hebben verklaard hun NAVO-verplich- tingen te zullen nakomen. Het kan nauwelijks toeval zijn dat zij hebben ingegrepen op een mo ment dat de NAVO ook in Turkije 3000 man geallieerde troepen heeft neergezet om deel te nemen aan de grote najaarsoefeni ngen die, de staatsgreep ten spijt, ge woon zullen doorgaan. Sedert de oorlog tussen Grieken land en Turkije, met Cyprus als inzet, hebben de Turken van lie verlee gepoogd hun sterk ver vallen bewapening te modernise ren. Tot voor kort echter weiger de het Amerikaanse Congres de wapenverkopen, zo lang voor Cyprus geen toereikende oplos sing was gevonden. Het gevolg was, dat NAVO's zuidelijke flank sterk verzwakte. De verhoudin gen met de VS werden er niet be ter op toen Turkije de Ameri kaanse bases op Turks grondge bied mede tot inzet maakte van het politieke touwtrekken. Washington toonde de laatste maanden bovendien steeds meer huiver voor tekenen van toene mende religieus' fanatisme in Turkije. Met Khomeini naast de deur en het verval voor ogen waartoe zijn bewind in Iran heeft geleid, na diverse onhandige Amerikaanse pogingen om daar een voornamelijk op militaire macht steunende regering tegen over Khomeini in stelling te brengen, roept thans uiteraard de verdenking op dat de VS de hand hebben gehad in het aan de kant zetten van Demirel en Ecevit. Niet zonder subtiliteit heeft het persbureau Tass vanuit Moskou opgemerkt dat de VS als eersten de staatsgreep hebben gemeld. President Carter werd er door verrast toen hij een voorstelling bijwoonde in Washington van WASHINGTON (GPD) - Amerika heeft zich „bezorgd" getoond over de staatsgreep in Turkije, maar verklaringen van het ministerie van buitenlandse zaken tonen ook begrip en sympathie voor de motieven achter de militaire coup. De VS zullen hun economische en militaire steun van 400 miljoen dollar voor het huidige belastingjaar niet staken. Woordvoerder John Trattner zei dat de Amerikaanse bezorgdheid te maken had met een machtsgreep tegen een democratisch gekozen regering. Maar hij voerde tevens aan dat de machtswisseling zonder bloedvergieten was verlopen, terwijl de nieuwe Turkse machthebbers hebben beloofd de democratie op degelijker fundamenten te willen her stellen. De VS, zijn niet tevoren van de omwenteling op de hoogte ge steld, maar zegslieden in Was hington verklaarden dat een doorbraak in de „cyclus van eco nomische problemen en terro risme" wel werd verwacht. Niet- MADRID (AFP) - De voorberei dende vergadering van de toet singsconferentie over de samen werking en veiligheid in Europa in de Spaanse hoofdstad Madrid is gisteren na een zitting van een kwartier voor drie dagen ver daagd. In die dagen zal men zich kunnen bezinnen en elkaar raad plegen. Het Oostblok zal de kans waar schijnlijk aangrijpen om te voor komen dat men vanaf 11 novem ber weer in het beklaagden bankje komt te zitten, naar aan leiding van de Russische inval in Afghanistan en de schending van de mensenrechten in de Sowjet- Unie en in landen binnen haar in vloedssfeer. Het zou zo weinig mogelijk tijd willen besteden aan het opmaken van de balans sinds de vorige toetsingsconferentie in Belgrado en zo snel mogelijk willen overgaan tot het bespre ken van nieuwe voorstellen, vooral dat over de bijeenroeping van een Europese ontwape ningsconferentie. Onder de journalisten die de voor bereidingsconferentie bijwonen ontstond gisteren nogal wat dei ning toen in hun midden bleek te vertoeven de 39-jarige Salvatore Francia, een ultrarechtse Italiaan OOST-BERLIJNIBONN r- In Oost-Berlijn is gisteren de oefening "kameraadschap in het leger" afgelopen met een parade in de stad. Aan de oefening werd deelgenomen door alle landen van het Oostblok. De parade werd gadegeslagen door de bevelhebber van de Russische strijdkrachten Ustinov, partijleider Honecker en een groot aantal andere hoogwaardigheidsbekleders (zie foto boven). In Noord-Rijn-Westfalen begon gisteren een NAVO-oefening, waaraan door in totaal 20.000 militairen zal worden deelgenomen (zie foto onder). PARAMARIBO (ANP) - Suriname wil een eind maken aan de sterke afhankelijkheid van Nederlandse ontwikkelingshulp voor zijn economische ontwikkeling. Het ligt in de bedoeling dat Suriname zich meer en meer gaat oriënte ren op het Caribisch gebied. Vice-premier mr. drs. A. Haakmat, onder meer ook minister van bui tenlandse zaken, heeft zijn depar tement opdracht gegeven binnen vier weken een nota hierover op te stellen, aldus heeft de natio nale voorlichtingsdienst be kendgemaakt. Daarin zal wat daarover al in de re geringsverklaring is gezegd, ver der worden uitgewerkt. In die re geringsverklaring staat onder meer dat de voor Suriname te verwachten economische voor delen een belangrijkere en door slaggevende rol zullen spelen in het buitenlands beleid van de re gering. Met de landen in het Caribisch ge bied zullen op basis van weder zijds voordeel handelsrelaties worden aangeknoopt. Tevens zal aansluiting worden gezocht bij bepaalde economische organisa ties in dit gebied zoals de Cari- com, Carifta en de Lafla. Op "anti-socialistische groeperingen"

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9