Klachten over actie politie lleidse agenda Scorpions stellen publiek niet teleur Bepaalt één man huiskleur van wijk? "Lichtbak bij winkel te groot" Onderzoek optreden in Molenstraat begint volgende week Raad beslist maandag over Sportfondsenbad PAGINA 2 STAD EN RAND ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1980 LEIDEN - 'Def Leppard', de uit Sheffield afkomstige formatie, die met de maxi-single 'Getcha Rocks Off /'Ride Into The Sun' al de nodige indruk maakte, stond gisteravond in een met 1220 men sen waanzinnig druk bevolkte Leidse Stadsgehoorzaal in het voorprogramma van "The Scor pions". Wie mocht denken dat het hier de revival van de 'Hello Josephine-act' betrof, kwam be drogen uit. Of juist niet, omdat The Scorpions nog altijd zeer ste vige muziek maken. Nadat eerst Def Leppard (Joe El- liot/zang; Pete Willis en Steve Clark: gitaren; Rick Savage/bas- gitaar en Rick Allen/drums) met nummers van hun elpee 'On Through The Night' sfeer hadden gemaakt namen 'The Scorpions' het showwerk over. Aanvanke lijk leek het er naar uit te zien, dat Def Leppard-composties als 'Overture', 'Could This Be You' en 'My Wife' door 'The Scorpions' niet overtroffen konden worden. Maar de eerste ruwe gitaarklan ken van 'The Scorpions' 'Steam- rock Fever' 'Top Of The Bill' en 'Speedy's Coming' speelden Def Leppard onmiddellijk naar de ondergeschikte positie, die het al voor aanvang van dit concert in- Vooral de combinatie van keiharde, stevige ritmische muziek, geluid uit talloze versterkers; kunstma tig opgeroepen rook; een zil verkleurige bol, die een groen ro terend licht verspreidde en vier volgspots dreigde het publiek naar de totale razernij te voeren. Na 'He's a woman, She's a man' en 'Is There Anybody There' dwong het publiek met ritmisch voetge- stamp geroep 'The Scorpions' te rug op het podium. De drummer nam weer plaats achter zijn enorme drumstel, ingebed in de poten van een schorpioen. De gi taristen verschenen weer van achter neergelaten, lange zwarte lappen met 'The Scorpions' erop en de zaal ging weer massaal op 'tilt'. Om kwart over elf tenslotte had de laatste man de Stadsgehoorzaal verlaten en klonk het inmiddels vertrouwde geluid van honder den bier- en frisdrankblikjes, die door de suppoosten bij elkaar werden geveegd. BERT KOEKEBAKKER LEIDEN - "Het is een slechte zaak dat één persoon de huis kleur voor de rest van de wijk bepaaldMet deze woorden vatte J. Huls, bewoner van een huis aan de Kwikstaart- hoek (Merenwijk), de reden samen waarom hij protes teerde tegen het verlenen van een schildervergunning aan een buurbewoner. Al twee jaar geleden vroeg de heer Smits een vergunning aan voor het schilderen van zijn pand. De zaak werd door ziekte van de desbetreffende ambtenaar echter op de lange baan geschoven. Uiteindelijk kreeg de bewoner van de Kwikstaarthoek dan toestemming, maar de Wel standscommissie koppelde "Een vreemde zaak", vond J. Huls, "wij wisten daar niets van". Bovendien stelde hij dat het karakter van de buurt de laatste tijd teveel in haar nadeel veranderde. "Er kan daardoor volgens mij waar devermindering optreden en dat is niet leuk". De heer Smits stelde daar ech ter tegenover dat zijn pand na de verfbeurt beslist niet lelij ker was geworden. "Het aan zicht van de buurt is dus nog steeds mooi. Bovendien: ik ben vrij handig en ik zal m'n huis zondermeer met een ze kere regelmaat i LEIDEN - Is de zes meter hoge lichtreclame van de firma Hage in de Haarlemmerstraat te "overheersend"? Over deze vraag discussieerde de commis sie voor de beroep- en bezwaar schriften gistermorgen. Sinds enige tijd heeft de firma (met de goedkeuring van het col lege van b en w in haar achter zak) aan haar pand in de Haar lemmerstraat een forse licht reclame hangen, die bestaat uit vijf lichtbakken en zeker zes me ter hoog is. De buurman, Kast- ner verlichting b.v. is hierover minder te spreken en tekende bezwaar aan. De eigenaar van de winkel herhaalde gistermorgen zijn bezwaren nog eens. "Mijn reclame wordt geheel overscha duwd door die grote reclame en bovendien past mijns inziens de reclame van Hage niet in de om- geving. De welstandscomissie was het hier mee eens. Zij heb ben gezegd dat het pand wordt ontsierd door de reclame en dat bovendien de bakken niet in 't stadsbeeld passen. Zelfs niet in de Haarlemmerstraat". "Waarom heeft het college van b en w zich niet aan dit advies ge houden?", zo vroeg een commis sielid zich af. En hij vervolgde: "Wat is het gemeentebeleid ten aanzien van de Haarlemmer straat?" Het antwoord van de gemeentewoordvoerder luidde kort, maar krachtig: "Alleen ten aanzien van monumenten zijn we streng". "Ik vind het jammer dat wij niet overlegd hebben", zei de verte genwoordiger van Kastner, "misschien waren we er dan wel uitgekomen". De woordvoerder van Hage antwoordde hierop dat hij alsnog bereid was om te overleggen. "En ik ben desnoods bereid mijn reclame een stukje te verplaatsen of te versmallen", zei hij. LEIDEN - Het was donderderdagnacht een waar slagveld in de Molenstraat. Zes politie-agenten raakten slaags met buurtbewoners. De bewoners hebben een klacht bij de politie ingediend wegens mishandeling. "Het was hier klein Amsterdam. Die politie-agenten kijken teveel naar Starsky en Hutch" vertellen bewoners van de Molenstraat. J an (28) van de Molenstraat (die zijn achternaam niet in de krant wil) laat een hoofd vol builen zien. Op zijn rug zit een fikse rode striem. De huid achter zijn oor is ge zwollen. Hij klaagt over last aan zijn ribben. Jan: "Het was niet normaal zoals ik geslagen ben. Met de schoen heeft een agent me tegen mijn hoofd getrapt". Wat was er allemaal gebeurd die donderdagavond in de Molen straat? Tot vier keer toe rukte de politie uit om brandjes te blus sen. De brandweer kwam er ook twee keer aan te pas. Opgescho ten jongelui grijpen bijna dage lijks de gelegenheid aan om in de Molenstraat "fikkie te stoken". Het slopersbedrijf Van Eijk laat elke dag voldoende materiaal slingeren voor een fikse brand stapel. Toen de politie de derde keer in de Molenstraat kwam en na het bluswerk weg wilde rijden werd er een deuk in de politiewagen geslagen. De politie-agenten re den door en kwamen pas later tot de ontdekking dat het een be hoorlijk grote deuk was. Kwart over een donderdagnacht trok de politie er voor de vierde keer in successie samen met de brandweer op uit om vuur in de Molenstraat te doven. Een agent zag in straatbewoner Jan de schuldige aan de deuk. Jan werd zonder pardon in de politiewagen gezet. Zijn handen werden ge boeid. Vlam in de pan Nu sloeg de vlam in de pan bij de Molenstraat. De buren van Jan vroegen de politie-agenten waarom Jan geboeid in de wagen werd gezet. "Voor ik het wist werd ik tegen de grond geslagen" vertelt Aad (29) met een pijnlijke lip. Ook andere straatbewoners liepen klappen op. Zij zagen in tussen dat Jan in de politiewagen -geboeid en wel- in elkaar "ge- trensd werd". Jan die wondjes bij zijn pols laat zien: "Ik heb me niet verzet toen ik in de politiewagen lag. Maar de boeien klemden ontzettend bij mijn linkerpols. Dus ik vraag aan die agenten om de boeien wat losser te maken. Ze hebben ge zegd dat ik mijn kop moest hou den. Toen ik het nog een keer vroeg kreeg ik enkele flinke 'nekkers'. Eerst met het handvat van de gummilat. Later schopte die blonde agent met de schoe nen tegen mijn hoofd. Ik was weerloos, geboeid.". Jan vertelt dat hij even later -op weg naar het politiebureau- bij het terrein van de Groenoord- hallen nogmaals in elkaar gesla gen is. Op het politiebureau spuwde hij bloed. De Molenstraatbewoners togen 's nachts verontwaardigd naar het politiebureau. Zij vonden geen gehoor voor hun klacht. Tot hun verbazing werd ook Aad opge pakt, "omdat hij zich verzet had tegen de aanhouding van Jan". De straatbewoners: "Dan hadden ze ons allemaal wel op kunnen pakken. Wij vroegen ons allemaal af waarom Jan in de politiebus moest". Tegen vieren 's nachts gingen de Het hout afkomstig van de gesloopte huizen wordt door opgeschoten jeugd gebruikt om brandjes te stichten. straatbewoners nogmaals op ho ge poten naar het politiebureau, ditmaal met een advocaat. De buurt heeft klachten ingediend over het politie-optreden. Aad is gistermorgen om half zeven vrij gelaten, Jan om half elf. Geboeid Inspecteur N. Van Ooik zet in het begin van volgende week het on derzoek naar de klachten op gang. Hij heeft Jan uitgelegd waarom hij bij de aanhouding geboeid werd. "Twee-en-een- halve maand geleden werd een op het oog nette heer aangehou den. Hij werd niet geboeid. In de politie-auto maakte hij plotseling amok. De agenten hebben hem meteen paar meppen stil moeten krijgen. Als iemand geboeid in de auto zit, weet je bij later onder zoek in elk geval dat de geboeide persoon niet met slaan begonnen kan zijn. Daarom hebben wij de agenten opdracht gegeven om voortaan aangehouden mensen geboeid te vervoeren". Van Ooik-erkent dat aangehouden personen zich -geboeid- als cri minelen behandeld voelen. Maar dit nadeel weegt volgens hem niet op tegen de onduidelijkheid achteraf wanneer er in de politie auto rake klappen gevallen zijn terwijl de verdachte niet geboeid is. "De versies van de aangehou den persoon en de agenten kun nen dan lijnrecht tegenover el kaar staan. Wat moetje dan wan neer er een klacht komt?" Van Ooik is gistermorgen samen met Jan naar de Molenstraat ge trokken om naar "de puinhoop" in de straat te kijken. De inspec teur heeft de sloper opdracht ge geven de troep van de straat te verwijderen. Jan: "Die slopers la ten elke avond hout en allerhan de materiaal domweg op straat liggen. Jongelui gaan met die rommel aan de haal. Bijna elke dag hebben we zodoende gedon der in de straat. Ik heb een tele foonrekening die bijna louter be staat uit telefoontjes aan de poli tie. Donderdag op de vroege avond heb ik de politie ook tele fonisch gewaarschuwd dat er rot zooi te verwachten was. Ik zag de jongelui de benzine al verzame len". De zeven overgebleven straatbewoners durven bijna geen weekeinde meer weg uit angst dat hun huis geplunderd wordt. Vlietloop Bij de sporthal de Vliethorst in Voorschoten zal zondag om 14.00 uur het startschot wor den gegeven voor de vijfde Vlietloop. Er kan worden ge start op de 2 en 5 kilometer en op de 10 en 21 kilometer. Alle deelnemers zullen een herinnering in de vorm van een tegel ontvangen. De in schrijving is open om 13.00 LEIDEN - De Leidse politie heeft vannacht een 29-jarige Leidenaar aangehouden die kort tevoren met zijn auto tegen een lantaarn paal op de Persant Snoepweg was aangereden. De man die on der invloed van alcohol verkeer de was na de aanrijding weg gevlucht. Verder hield de politie een viertal jongelui aan die met verf bezig waren te kladden op de houten brug tegenover het Waaggebouw aan de Aalmarkt. Tenslotte hield de politie gisteravond op de Sta tionsweg een man aan die zonder enige reden een voorbijganger een klap gaf. De man had alcohol op. ZOETERWOUDE - Tineke Straver (midden) heeft gisteravond, als initiatiefneemster van het eerste uur het buurthuis aan de Weipoortse- weg in Zoeterwoude officieel geopend. Daarmee hebben de bewoners van de straten Weipoortseweg, Noord Aa, Uiterdijk en Gelderswoudse- weg een onderkomen waarin allerlei activiteiten worden georgani seerd, zoals bingo en kaartavonden, cursussen en spelletjes voor kinde ren. Het nieuwe buurthuis is onderdak in het voormalige kleuterschool tje aan de Weipoortseweg dat zo'n twee jaar heeft leeggestaan. Een jaar geleden kwam Tineke Straver met het plan om van het leegstaande gebouwtje een onderkomen voor de buurtbewoners te maken. Al gauw kwam er een enquête waarin de buurt zich duidelijk uitsprak voor het behoud van het gebouwtje en huur daarvan. Kort daarna ontstond een buurtvereniging die er uiteindelijk voor heeft gezorgd dat het voorma lige schooltje werd ingericht als buurthuis. Vandaag worden er van 14.00 uur tot 17.00 uur een poppenkastvoorstel ling en bingo gehouden, ook 's avonds is er bingo vanaf 20.30 uur. WASSENAAR - Over een ver nieuwingsplan voor het verou derde Sportfondsenbad in Was senaar zal maandagavond tijdens de gemeenteraadsvergadering een besluit worden genomen. In totaal is met dit plan acht miljoen gulden gemoeid. Het besluit wordt genomen nog vóór de to tale Sportnota is behandeld en vóór de raad een investerings plan voorde komende jaren heeft besproken. Hoewel de aanloop naar het ver nieuwingsplan vrij lang is ge weest, ontbreekt nog steeds be langrijk cijfermateriaal, zoals een behoefte-onderzoek dat zou kunnen verschaffen. Verschil lende gemeenteraadsleden heb ben al eerder het raadsvoorstel onvolledig genoemd. Inmiddels verschijnen er steeds meer publicaties over zwemba den die financiële kopzorg ver oorzaken. Zo staat "De Does" in Leiderdorp in het rood, het voortbestaan van "De Vlieger- molen" in Voorburg staat ter dis cussie, Oegstgeest zit met een kostbaar uitgevallen bad, en Voorschoten heeft problemen met de financiering van het schoolzwemmen in het nieuwe bad "Het Wedde". Dat in Wassenaar de bestaande si tuatie met het Sportfondsenbad niet langer kan voortbestaan, is weinig omstreden. Wél de vraag, of kostbare voorzieningen moe ten worden getroffen voor spe ciale groepen zwemmers, nu overal aan de geldrem wordt ge trokken. Het grote risico zit in op tredende prijsstijgingen vóór of tijdens de bouw, en in tegenval lend bezoek. Daardoor zou de gemeente nog vele jaren met ex tra jaarlijkse lasten opgescheept zitten. Tariefsverlaging zal de subsidie al leen maar doen toenemen, dus dat kan later geen uitkomst bie den. Alleen al de afschrijving be draagt ongeveer 300.000 gulden. Burgemeester opent nieuw postkantoor LEIDERDORP - Met het afhalen van het eerste aangetekende stuk heeft burgemeester van der Have gistermiddag (foto rechts) het nieuwe postkantoor in Winkelhof in gebruik genomen. Het nieuwe postkantoor komt in de plaats van de twee kantoren aan de Oc- kenrode en de vestiging in de A O supermarkt aan de Vossius- laan. In het pand Hoofdstraat 6 zal per 15 september een postagentschap worden gevestigd dat van dins dag tot en met vrijdag geopend is van half negen tot half een en van half twee tot vijf uur. Het nieuwe postkantoor aan de Heinsiuslaan is van maandag tot en met vrijdag van half negen tot vijf uur ge opend. In zijn openingstoespraak ging de heer R. Vos, directeur van het postkantoor Leiden, in op de re latie die Leiderdorp met Leiden heeft gehad op het gebied van de post. Hij noemde de nieuwe ves tiging een nieuw soort kantoor dat veel extra mogelijkheden biedt. Zo zullen de postbestellers hun post in Leiderdorp gesor teerd krijgen, voorheen gebeurde dat in Leiden. Men zat daardoor met ernstig ruimte tekort. Vos deelde mee dat ook de post be stelling voor Hoogmade in Lei derdorp wordt gesorteerd. Volgens burgemeester Van der Ha ve is er in het nieuwe gebouw voldoende ruimte voor de PTT-werknemers. "Hier in dit nieuwe gebouw kunnen ze op ei gen benen staan terwijl ze in Lei den op eikaars tenen moesten gaan staan. Het geheel is erg mooi geworden en duidelijk gebouwd voor de tijd van bezuinigingen,,' aldus Van der Have. Zaterdag kanten, 21 uur; volksdansinstuif, 20 u Petruskerk - Lammenschansweg rom melmarkt en fancy fair, 20 uur. Speelhuis - Schubertlaan, bingo-dan sant speeltuiver. Beatrix, 20.15 ur. LAK-theater - Levendaal 150, informa tie-weekend programma, 14 uur. Vuurbaakplein Katwijk aan Zee - 11.30 uur, natuurwandeling IVN. Ceaciliastraat 67 - jongeren advies cen trum, open huis, 14-17 uur. Groenoordhal - W. de Zwijgerlaan, lei- dato-wandeltocht 9-14.30 uur; Leida- to-huishoudbeurs, 11-17 en 19-22.30 Vijfhovenhuis - Hoflaan 169, tentoon stelling LPKV (jongdieren), 20-22 uur. Bevrijdingskerk - Montgomerystraat, spelendag voor de jeugd 11-15 uur; bin go-avond 19.39-21.30 uur. Sanders - Levendaal/hoek Korevaar- straat, antiekmarkt, 9.30-17 uur. Wassenaarse Slag - AV Holland presta tieloop. Wassenaar - open dag brandweer, i.v.m. landelijke brandweerdag. Noordwijk - prestatieloop korfbalclub Warmond, vanaf Vuurtoren, 10.30 uur. Zoeterwoude - wereldwinkel Christus Dienaarkerk, week voor missionarissen. Leiderdorp - Taptoe op hockeyveld, v.d. Marckstraat, 20 uur. Zondag LAK-theater - informatie weekend, programma 14 uur. Groenoordhallen - Leidato-wandel- tocht, 9-14.30 uur. "Het Viaduct" - Rhijngeesterstraatweg Oegstgeest, rallyrit, 12 uur. Vijhovenhuis - Hoflaan 169, tentoon stelling LPKV (jongdieren), 100-17 c Sporthal Vliethorst - start vlietloop, 14 Artsen Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnen stad-noord, Groenoord, Kooi, Meren wijk: za: F.B. Kruis, Klaproos 34, tel: 126371. Zo: J. Stolk, Burggravenlaan 16, Professorenwijk, De Waard: Jasperse, Witte Singel 72, tel: 124961. Zo: R.M.G. Taytelbaum, Hogewoerd 138, tel 120266. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid west- za: B. Roos, Zocherstraat 1, tel: 766123. Zo: W. Schellekens, Paganini- Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan, Van Tol, Zwijnenburg en Verhage wordt de weekenddienst zaterdag en zondag waargenomen door H.A.M.M. Meijer, Stokroos 1, tel: 122133. Spreek uur zaterdag en zondag van 11-11.30 uur aan huis. Leiderdorp - za: P. van 't Woud, Hoofd straat 40, tel: 410070. Spreekuur van 12.30-13 uur aan hetzelfde adres. Zo: F. Kemme, Grotiuslaan 12, tel: 893139. Spreekuur van 12.30-13 uur aan de Flo rijn 10, tel: 891000. Oegstgeest - E.W.F. van Walcheren, Oranjelaan 29, tel: 152130. Voorschoten - za: B. van Beusekom, Be- resteynstraat 2, tel: 2520. Zo: F. Koop- mans, R. Wagnerlaan 69, tel: 6352. Apotheken van 12 t/m 19 september door Zuider apotheek, Lammenschansweg 7, tel: 123553 en Boehmer, Florijn 1, Winkel hof, Leiderdorp. Wijkverpleging zuiden van de Rijn 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - ge zondheidscentrum Berkenkade, Lei derdorp, tel; 310131, spreekur ma t/m vrij van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel: v.d. Waalslaan, tel: 4641. Dierenartsen Het lokettenkantoor is op de eerste men daar ook zijn kentekenbe- verdieping. In het vevolg kan wijzen laten overschrijven. oest dat in Leiden Leiden - voor de praktijk van Muurling/ Roest/Helder G. Roest, Haaghuishof 5, Leiderdorp, tel: 890504. Voor de praktijk van Krol en Vestjens: H. en M. Vestjens, Rijn en Schiekade 23, tel: 144323. Voorschoten - C.G. Westgeest, Leidse- weg 560, tel: 071-768616. lEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdkantoor: Witte Singel 12311 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Nabezorging van 18.00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-11 Abonnementsgelden bu vooruitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrijving geen Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884. Kwartaalabonnement f 46,30 per post f 66,40 Jaarabonnement f 173,70 per post i 254,10 Losse nummers f 0,65. incassokosten A. van Leeuwen (stad) J.P Westerlaken (regio) B Paauw (binnenland) (buitenland) A A van Brussel (sociale economie) P.J. de Tombe (sporl) P C Rosier (radio en televisie, kunst) S.J. de Groot (geestelijk leven) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a in: Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington, Cairo, Rome, Madrid, Stockholm en Djakarta. Redactie Randgemeenten: Telefoon 071-144941 toestel 219. Privé C. Smits, Bachstraat 25, Leiden, tel. 071-763320 Ch. Lennartz, Maredijk 33a, Leiden, tel. 071-133202. Correspondenten: R. Zaadnoordijk. Tel. 071-155854. Voorschoten: J. Peters 071-769935. Warmond: K. Prins 01711-11266. Zoeterwoude: R. Stevens 071-890847 Zoeterwoude: Olaf Hoensor 01715-1896. Leiderdorp: F. Snijders

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2