VQfeftfy8§[h)©[n)(°l(ife(§i(i'g 'TdtffQojfe to into (M EDjfD <2 "Vlieger al na tien lesuren alleen lucht in" ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1980 oxto APELDOORN - In Ame rikaanse kranten wor den ze al sinds jaar en dag met kolommen te gelijk in rubrieksadver tenties te koop aange boden nieuwe of ge bruikte privé- en za- kenvliegtuigen, in prijs variërend van zo'n der tig mille tot - en nou moet u niet meteen schrikken - ongeveer tien miljoen gulden. Sinds kort is deze tendens ook in Nederland waarneembaar. Voor hen die na een tweede huis, een jacht en mogelijk een privé-zwembad nog een paar centen over hebben, is een nieuw ideaal weggelegd. Advertenties waarin terloops nog even een gratis vliegop- leiding wordt aangeboden, maken gewag van een bont scala occasions waaruit een keuze kan worden gedaan. Er is een kistje voor elke beurs, zou je haast denken. Een een voudig mens zal zijn wensen al gauw beperken tot een ge bruikt eenmotorig propel lervliegtuigje dat 38.000 gul den moet opbrengen. Daar kun je zo' n ding tenslotte niet voor laten staan. Maar er is ook een achtpersoons twee- motorig zakentoestel in de aanbieding a raison van zo' n slordige drieëneenhalve ton. Is dat te hoog gevlogen? Dan is er altijd nog wel een tus- serimaatje te vinden. Wat te denken van een zespersoons Cessna 210 Voor 167.000 gulden weet men alles. Idee Een onbereikbare luxe Als we de 37-jarige Martin Duijves- tijn mogen geloven, is dat geenszins het geval. Duijves- tijn is oprichter en directeur van Air Service Holland b.v.; gevestigd op het vliegveld Teuge bij Apeldoorn. Het be drijf heeft de alleen verkoop voor Nederland van Ameri kaanse Cessna-vliegtuigen en verzorgt daarnaast vlieg- opleidingen, rondvluchten, zakencharters, luchtreklame en wat zich zoal nog meer in het luchtruim afspeelt. De kleine vliegerij, heet dit in vakjargon. En wat Duijvestijn betreft mag die best wat gro ter worden. Advertenties als boven omschreven maken dan ook deel uit van zijn stra tegie om een nieuwe markt aan te roeren. Niet dat het Duijvestijn slecht gaat. Sinds hij veertien jaar geleden met een roestig reklamevliegtuigje zijn be drijf begon op te bouwen, is er wel het een en ander gebeurd. Bij ASH in Teuge lopen vijftig personeelsleden rond, de fir ma heeft een volle dochter in West-Duitsla'nd en werkt sa men met een deelnemende b.v. in Engeland. Gedrieën zijn deze bedrijven goed voor de verkoop van "zo'n kistje of zestig per jaar", zoals de di recteur het laconiek uitdrukt, en nog eenzelfde aantal door inruil. Duijvestijn: "Als je beseft dat er in Nederland maar tweedui zend piloten rondlopen, dan kan ik natuurlijk beter alleen maar in vakbladen adverte ren. Maar de bedoeling is om mensen op het idee te bren gen te leren vliegen. Zo'n du re hobby is het nou ook weer niet. De bedragen die ermee gemoeid zijn, verschillen in wezen niet veel van die van een beetje boot. Voor een ton heb je al een nieuwe tweeper soons kist, voor 60.000 gulden de goedkoopste tweeper soons. Je zal de mensen de kost moeten geven die een boot in dezelfde prijsklasse bezitten. Hoeveel zijn dat er Ik weet het niet". Te weinig Dat cijfers hieromtrent zich al leen al om fiscale redenen wat moeilijk laten registreren, be aamt hij met een sissend lachje. "De handicap is al leen", zo mijmert de directeur verder, "dat er te weinig pilo ten zijn. Er lopen in Neder land een paar honderddui zend potentiële bootbestuur ders rond. Waren er maar zo veel vliegers. Daarom zijn wij begonnen met onze eigen markt te kweken. Er is hier een vliegschool waar continu honderd mensen in opleiding zijn. Die opleiding duurt on geveer een halfjaar en kost zo' n zeven- tot negenduizend gulden. Het hangt er van af hoe snel je dat doet. Voor het eenvoudigste brevet - de be voegdheid privé-vlieger tweede klasse - staat in elk geval minimaal dertig uur". Martin Duijvestijn: Vliegen moeilijk? Ik heb meer bewondering voor een Amsterdamse buschauffeur" Aspirant-piloten tijdens de opleiding: .Het is allemaal zo eenvoudig Dat mag dan even aantikken, voor het overige is er volgens Duijvestijn geen vuiltje aan de lucht. "Het is gewoon te vergelijken met autorijles sen", zegt hij. "Een stukje theorie, een stukje praktijk, en dan een examentje met een examinator van de Rijks luchtvaartdienst. Het is alle maal zo eenvoudig. Ik geloof dat als je van het nulpunt uit gaat, dat vliegen gemakkelij ker is dan autorijden. Dat klinkt gek hè? Hier gaan ze na tien lesuren al alleen de lucht in. Ik zou toch mijn hart vast houden als ze de gemiddelde aspirant-automobilist al na tien lessen op het verkeer zouden loslaten. Ach. het hele punt is dat vliegen het aureool heeft moeilijk te zijn. Maar ik heb meer bewondering voor een Amsterdamse buschauf feur dan voor iemand die hier Geen geld Gemakkelijk of niet, men kan er niet omheen dat deze liefheb berij in Nederland een vlucht begint te nemen. Er zijn mo menteel al ruim vijfhonderd toestelletjes in gebruik, al is dat nog niets vergeleken bij de Verenigde Staten waar de kleine vliegerij meer dan 200.000 kisten telt. Maar dat is met inbegrip van een groot aantal zakenvliegtuigen en luchttaxi' s, een onderneming die hier maar moeilijk van de grond wil komen. Duijvestijn:"Dat moeten we in Nederland maar vergeten. Als je hier met een vliegtuigje van Arnhem naar Den "Haas will moet je eerst met de auto naar Teuge om vervolgens vanaf Zestienhoven weer een taxi naar Den Haag te nemen. Het wordt pas interessant als je internationaal zaken doet. Vandaag waren er toevallig nog drie mensen van een in genieursbureau uit Arnhem. Die zijn vanmorgen in een uur tijd naar Hannover gevlogen en ze zijn vanavond om zeven uur weer terug. Inclusief de piloot kost ze dat ongeveer achthonderd gulden. Dat is toch geen geld Tel maar eens op als je met de auto gaat: overnachten, benzine, afschrijving en niet te verge ten je improductieve uren". Hoe dan ook, voor zakendoei- einden mogen er dan weinig kansen zijn. in het particulie re vliegtuigbezit valt in weerwil van een geplaagde economie juist een groei te bespeuren. De ASH-direc- teur spreekt van een omzet stijging tot twintig procent. "Je hoort wel veel mensen klagen, maar als een kwart van mijn klanten het moeilijk heeft, is er altijd wel weer een groep die het goed gaat. Neem bijvoorbeeld de goudhandel op dit moment. Nee, wij mer ken daar eigenlijk weinig Waarmee geenszins gezegd mag zijn dat sportvliegen voor een élite is weggelegd. "Niks geen élite. Er komen hier chirur gen, maar ook vertegenwoor digers en boeren uit de omge ving. Alles loopt hier door el kaar, net als in een bruine kroeg. We zijn tenslotte toch allemaal maar gewone men sen, die met het zweet in hun handen voor het eerst de lucht ingaan. Je kunt trou wens ook gewoon een toestel huren. Afhankelijk van het type kost je dat honderd tot tweehonderd gulden per uur. Als je iemand meeneemt kun je dat bedrag nog halveren. Zo'n hobby is toch te betalen? Zelfs een opleiding van zeven mille is volgens mij voor ïe- dreen te financieren. Het is maar tfet waar je je geld aan wilt besteden. Om op die boot terug te komen: dat is toch ook geen élitesport te zaak in mijn hoofd"), ver gelijkt zijn branche het liefst gewoon met de autohandel. Er zijn alleen iets grotere be dragen mee gemoeid, zegt hij, maar verder is het niets bij zonders. Bij een tweedehands auto kijk je naar de kilome terstand, bij een kist gaat het om het aantal vlieguren. Wel moet daarbij onderscheid worden gemaakt tussen het casco, dat doorgaans zo' n vijfduizend uren meegaat, en de motor die het na tweedui zend vlieguren voor gezien houdt. Duijvestijn: "Als je dus uitgaat van een gemiddelde snelheid van 200 kilometer per uur, dan kun je toch 400.000 kilometer fietsen voordat de motor op is". Ten aanzien van het brandstof verbruik (superbenzine met een iets hoger octaangehalte) is volgens hem al eenzelfde parallel te trekken. Een twee persoons sportvliegtuigje pompt ongeveer twintig liter per uur door zijn carburateur en dat komt neer op een ver- bruikvan 1 op 7. Maar daar mee is de particuliere vlieg- tuigbezitter er nog niet. De wet kent een verplicht pre ventief onderhoud in de vorm van 50- en 100-uurs inspecties (kosten gemiddeld 750 gul den per inspectiebeurt). Duijvestijn:"In een auto kun je bij wijze van spreken blij ven rijden totdat je knalpijp eronder vandaan valt, maar bij een vliegtuig kan dat na tuurlijk niet". Waarmee de vraag rijst of pri- ve-vliegen veilig is. De direc teur zegt zich geen incident van betekenis te kunnen herinneren zolang zijn bedrijf bestaat. Of het zou die keer moeten zijn dat hij zelf tussen een meute loeiende koeien tot stilstand kwam. "Het enige wat je zeker weet is dat je toestel altijd beneden komt", grapt hij. "Maar alle gekheid op een stokje: het ergste wat je kan overkomen is dat je motor ermee stopt. Dat zoiets tot de reële moge lijkheden behoort, hoor je mij niet zeggen. Er komen regel matig eenmotorige kisten rechtstreeks van de fabriek over de oceaan hier naartoe vliegen. Maar stel dat de mo tor de geest geeft, dan behan del je het toestel vanaf dat moment als een zweefvlieg tuig. Tijdens de opleiding wordt dat ook geleerd. Er is tenslotte altijd wel een wei landje waar je je kist kunt neerzetten. En als je dan toch tegen een boom aankopt, tja....er zijn ook automobilis ten die tegen een boom rij den". Tegenwerking Rest tenslotte het probleem van de stalling, ook al een post die goed is voor enkele honder den gulden per maand, wil het gekoesterde bezit ten minste binnen staan. Voor het opstijgen en landen mag dan maar een baantje van drie honderd meter lengte nodig zijn, niet iedereen beschikt over zo'n grote achtertuin en bovendien: de actiegroepen zouden als paddestoelen uit de grond schieten. Duijves tijn zegt een Amerikaanse vriend te hebben die achter zijn farm "ook zo'n stripje heeft liggen". En dat beeld stemt dan overeen met foto' s in folders van vliegtuigfa brieken waarop de jonge za kenman met diplomatenkof- fer zijn privé-vliegtuigje in stapt, vanaf de veranda uit gewuifd door zijn geliefde. "Dat kan in Nederland ook niet", zegt hij. "Al zou je hier alleen maar meer vliegveldjes hebben, dan zou de ene club na de andere worden opge richt. Mensen moeten nu nog vaak veel te grote afstanden overbruggen om zich naar hun hobby te verplaatsen. Maar dan stuit je op tegen werking. Wil je ergens een sportvliegveldje aanleggen, dan ben je denk ik zo' n zeven jaar bezig om je door alle pro cedures heen te worstelen. En de vraag is of je het redt. Overheidsinstellingen als de Rijksluchtvaartdienst wer ken wel mee, maar het zijn al tijd kleine actiegroepen die nu eenmaal de mogelijkhe den hebben om een beslissing tegen te houden. We hebben hier sinds kort een betonnen landmgsbaantje, vóór die tijd shetn lodde Autohandel Duijvestijn, die zich overigens verontschuldigt niet geheel bij het gesprek aanwezig te zijn ("sorry, ik zit met een gro het gras. Door in beroep te gaan bij de Kroon is dat vier jaar opgehouden". Duijvestijn onderdrukt zijn boosheid. Maar veelzeggend is in dit verband een instruc tie in de hal van het ASH ge* bouw, bestemd voor de nog onervaren piloot: u wordt dringend verzocht na het star ten niet naar links af te wij ken.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 29