AUTO Rimpels in Haagse vijver Wat is liefde? Mitsubishi komt met turbodiesel op markt General Motors streeft naar zuiniger auto's N, Bram gaat winkelen fijn voorleesboekje samengesteld door Koos Post Twee nieuwe typen van Peugeot MIJN TL!» MET Bil ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1980 EXTRA PAGINA 27 General Motors-topman Estes heeft onlangs ge zegd dat de personen auto's van zijn concern over vijfjaar gemiddeld niet meer dan tegen de één op dertien zullen gebruiken. Hij sprak van een gemiddeld gebruik van 7,8 liter benzine per 100 kilometer in 1985. Dat is 0,7 liter lager dan de nor men die de Amerikaanse overheid voor dat jaar ver plicht heeft gesteld. Volgens Estes zou dat getal zelfs nog lager kunnen liggen als de kopers alleen de zuinig ste modellen zouden kiezen. Elektrisch. General Motors hoopt over een jaar of vier al met een kleine elektrische auto op de markt te kunnen komen die wordt aangedreven door nikkel- De stroomlijn zal een belangrijke rol spelen bij het ontwerpen van de elektrische auto die General Motors tegen 1984 op de markt wil brengen en waarvan men hier een klein model ziet. •k Een kleine experimentele wagen vanGM. Uitgerust met een drie- cilindermolor met vijfbak of een vier-cilindermotor met auto maat. De drie-cilinderversie gebruikt niet meer dan 1 op 20 oxyde batterijen. Er zijn twee kleine experimentele auto's gebouwd waarvan één is uit gerust met een drie-cilin dermotor. Estes verwacht dat over enkele jaren zestig procent van de personenauto's van General Motors met motoren met nog maar vier cilinders zullen zijn uitgerust. Dat is evenveel als er nu nog aan acht-cilinder- motoren in de GM-wagens zitten. Over vijf jaar zal geen enkele door General Motor gemaak te wagen nog meer dan 12 liter per 100 kilometer gebruiken (één op 8,3). Thans is dat nog zo'n dertig procent. Maar vandaag de dag is nog maar één procent van de GM-pro- dukten zuiniger dan één op 12,5... Opel. Zuinigheid wordt echter niet alleen bepaald door wat er onder de motorkap zit. Tallo ze malen is al betoogd dat de voet van de automobilist er wellicht nog meer mee te ma ken heeft. Daarom komt Opel (de Duitse dochter van General Motorsj nu uit met een overdrive op de twee liter versie van de Rekord en op de zes cilinder Commodore. Met weet het een overdrive vermindert het aantal toeren van de motor en daarmee ook het geluid en het verbruik. In de genoemde Opeis kan de overdrive worden bediend met een hendel aan het stuur. Volgens de fabriek kan zo'n overdrive een verschil van één liter per 100 kilometer uitmaken. Ook Mitsubishi heeft nu een diesel. Een turbo-diesel nog wel. Voor nog geen 22 mille kan men de geheel nieuw ontwikkelde Galant 2300 GLX turbo-die sel kopen.. Mitsubishi heeft zich hiermee in de lange rij van autofabrie- ken geschaard die één of meer diesels op hun programma hebben staan. De Japanse fa briek heeft bij de ontwikke ling van haar turbo-diesel kunnen leunen op de enorme ervaring die het moedercon cern - Mitsubishi Heavy In dustries - heeft met diesels. Tot nu toe kende voor zover mij bekend alleen Peugeot een dieselmotor met turbocom pressor in een personenauto. De turbodiesel van Mitsubis hi is een vier takt, vier cilinder in lijn motor uitgerust met de bij dit merk bekende zoge naamde "balansassen". Vol gens de fabriek maken deze de motor bijzonder stil. De door de fabriek zelf ontwik kelde turbocompressor ver hoogt het vermogen van de motor (85 pk) over een groot toerengebied met 25 procent. Van de handgeschakelde vijf- versnellingsbak - die met een speciale parkeerstand is uit gerust - is de vijfde versnel ling als "overdrive" uitge voerd. Volgens importeur Hart, Nib- brig en Greve in Sassenheim heeft de wagen een levendige acceleratie en een topsnel heid van 155 kilometer per uur. Het verbruik zou zelfs in de stad nog minder dan één op elf bedragen. Alles is door Mitsubishi gedaan om de wagen zo rustig moge lijk te houden. Zo is in één van de motorsteunen een schok demper ingebouwd om even tueel "schudden" van de mo tor bij aanslaan en afzetten te verminderen. De voor het starten van de mo tor noodzakelijke gloeibou- gies worden elektronisch ge regeld. Dat zou zorgen voor een korte voorgloeitijd. Exterieur. Overigens heeft Mitsubishi ook het uiterlijk van de Galant en de Sapporo aanzienlijk ver anderd. Een nieuwe zoge naamde aërodynamische vormgeving zou het windge ruis met dertig procent heb ben verminderd. Ook zou de wagen daardoor minder brandstof gaan gebruiken. In de nieuwe vormgeving kan men de lijn die met de ver nieuwde Lancer is ingeslagen duidelijk doorgetrokken zien. De aanduiding Sigma wordt in het vervolg bij de Galant weggelaten. Merkwaardig genoeg heeft in de uit zes mo dellen bestaande Galant-se rie (drie met een 1600 cc mo tor, twee met een twee liter en de turbo-diesel) alleen de meest luxueuze twee liter ook achter een onafhankelijke De drie Sapporo's hebben alle wielophanging. De overige onafhankelijke ophanging, versies hebben nog een starre Ook aan de stationwagens van achteras. de Galant is het nodige ver- anderd: een nieuw frontje, ruimer interieur en een 17 kilo lichtere motor met wat ver hoogd vermogen. Peugeot heeft voor het komen de modeljaar twee nieuwe ty pen aan de collectie toege voegd: een driedeurs 104 ZL (voor bijna twaalf mille) en een ook wat uitgeklede versie van de 305, waardoor deze voor iets minder dan zestien mille te koop is. Bovendien is de 305-serie uit gebreid met een break (f.18.495), die in de plaats komt van de 304 stationwa gen welke nu van het pro gramma is afgevoerd. Importeur Nefkens wijst er met nadruk op dat ook de 104 ZL een compleet uitgerust au tootje is: met voorwielaan drijving, onafhankelijke wielophanging rondom, tandheugel besturing, dwars- geplaatste 954 cc motor, ver warmde achterruit, mistach- terlamp enzovoorts. Het wa gentje zou lekker zuinig in het gebruik zijn. De 305 break wordt in vyf uit voeringen geleverd, w; twee met dieselmotor. Na 't lezen van twee bundels in terviews "met auteurs" onder de titel "Gezegd en geschre ven" door Corina Engel- brecht zat ik alleen nog met de vraag: "Deze journaliste, deze interviewster, wat is dat voor een mens?". 't Fotootje op de achterkant toont een vlot en tóch gehuwd Libelle-kapsel en doet vrijblijvende interesse in Haagse kunsttalenten ver moeden. De vlakke tekst van het inleidinkje (bundel 1) be vestigt dit prettige vooroor deel: "De stukken die ik schreef verschenen in Het Vaderland; sommige vervol gens in Het Wassenaars Nieuwsblad." Daarboven al verklaarde Corina bezorgd: "Meer dan eens wordt benadrukt: schrijvers zeggen in hun boeken wat zij te zeggen hebben. Ik zal de laatste zijn om dat te weerleg gen. Maar, om met Paul Ci troen spreken 'het gaat toch altijd om een mens die het kunstwerk heeft gemaakt.' Een mens die werkt vanuit zijn eigen aard, zijn eigen er varingen, zijn eigen strijd om zich een mening te vormen over het fenomeen dat leven heet. Met die gedachte heb ik mijn vragen geformuleerd. Daarom gaan de stukken in dit boekje meer over mensen dan over boeken. De schrij vers die in dit boekje spreken hebben met elkaar gemeen dat zij in of bij Den Haag wo nen of gewoond hebben. Voor het overige zijn zij net zo ver schillend als u en ik." (p.7) Welnu, aan deze mededelingen kan Corina zich geen buil vallen. En daar moet ze zich voornamelijk om bekom merd hebben: niet voor joker staan bij de vriendinnen van de Wassenaarse tennisclub, geen mal figuur slaan tegen over het bestuur van de Haag se Literaire Vrouwenvereni ging en vooral: zichzelf niet blootgeven. That's not done! Het lijkt lelijk wat ik hier zo nors noteer; het is 't niet. Het is nieuwsgierigheid naar een literair interviewster, een vrijblijvend free lance jour naliste, een Angstige Me vrouw die zich ten overstaan van een groot publiek met Kunst (hoe Haags ook) be moeit. Hoe groter de literaire naam van de gesprekspartner, des te banger en afstandelijker het interview. Heel zorgvuldig bouwt Corina haar stukjes op; een introductietje, citaatje, beschrijvinkje van woon- en verblijfplaats, opsomminkje van jaartallen, titels en prijzen - ach, zo voorzichtig. Op je te nen door de literaire, vooral Haagse porceleinkastje. Een citaatje, een interieurtje, een treffend verzuchtinkje. Een formuletje. Een wille keurig, maar goed voorbeeld is Corina's weergave van een onderhoud met Jaap Harten: Je moet leven zonder zeker heden,' zegt Jaap Harten. Door de glazen wand van zijn werkkamer kijken we uit op de begraafplaats achter de tuin van zijn statige huis in de Bankastraat, dat inwendig een verjongingskuur heeft ondergaan waar Schoner Wohnen nog van leren kan. De doden buiten zwijgen on der hun deken van voorjaars groen." (p.9) Werkelijk netjes en welopge voed laat Mevrouw Engel- brecht haar idolen het woord voeren, oplettend en met Schoevers-allure notuleert zij de verstrekte gemeenplaat sen. IJver, goede manieren en een Letterkundig Hand boekje staan borg voor een kleine Haagse kunstcarrière... Toch: soms gaat 't anders, en één keer zelfs mis. Zo oninteressant als de inter views met coryfeeen als Adriaan van der Veen, Jaap Harten, Clara Eggink, Annie Salomons, Tonke Dragt, Maarten 't Hart, e.a. zijn, zo verrassend aardig zijn de ge sprekken met vrij onbeken den: Jozef Eyckmans, Berg man, Ton Vorstenbosch, Ge rard Fieret, Nico Wijnen of Wim Gijsen. Eerlijk is eerlijk. Enerzijds: dezelfde interview techniek die leidt tot kleurlo ze verslagjes van een MMS- meisje blijkt ook boeiender persoonlijkheden te kunnen onthullen. Anderzijds mag Corina niet alle schuld in de lakschoentjes worden ge schoven. bekende literaire Auteurs lijken na jaren van eerbiedige ondervraging bla sé en tot weinig meer dan ver veelde herhalingen in staat. Eén keer, zei ik al, gaat 't mis en valt mevrouw Engelbrecht uit haar correct gekapte rol en smakt ze - toch nog sierlijk - van haar ivoren toren omlaag. Ze overleeft de val, veroor zaakt door de onbehouwen bruut Loesberg (wie anders?) in deeltje 1, maar hinkt in het vervolg toch wat na. isen kwestie van waardig kreupe len. Heel typerend voor de schok die Corien bij deze lite raire galbak ("Ik ben geen leuk mens") te verwerken krijgt is haar keuze voor de 3e persoon enkelvoud in plaats van "ik", als ze zich in 't ge sprek mengt. Afstand bewaren. Wat - merk- waardigwijs - mislukt voor 't eerst zien en lezen we emotie, al zou men eerder van ges- hockeerdheid spreken. De schrijver Loesberg maakte indruk op Mevrouw Engel brecht, haar inleiding tot deel 2 maakt dat ten overvloede duidelijk: "Bij de presentatie van de bundel interviews met auteurs Gezegd en Geschre ven gaf schrijver Loesberg blijk van zijn misprijzend aanwezig zijn door het eerste exemplaar en mijn journalis- tenduim te signeren met een vlijmscherp stilet, dat hij bleek te dragen op de plaats waar andere mannen meestal hun schrijfstift bergen. Bloe diger kritiek werd waar schijnlijk niet eerder ge schreven." (p.7) Heel Den Haag bleek onthutst. Maar aan Loesberg de eer voor wat kleur aan de bundels én - bravo! - op de wangen van Corina Engelbrecht te hebben gezorgd. Plons. Een steentje in een zéér Haagse vijver. Corina Engelbrecht, Gezegd en Geschreven. Uitg. Nijgh Van Ditmar, 's-Gravenhage 1979, 25.50. Idem, Gezegd en Geschreven is twee. Uitg. Nijgh Van Dit mar 1980, 's-Gravenhage 1980, 26,50. MAX IAJNI Wat is liefdeDat valt niet te omschrijven. Liefde wordt door ieder mens op zijn eigen wijze beleefd. Geborgenheid, zekerheid, vertrouwen, be grip, veiligheid. Er zijn zoveel vormen van liefde. Iemand die verliefd was, zal een andere keer nooit op dezelfde manier weer liefhebbenMen sen die elkaar liefhebben be palen zelf de inhoud van hun liefde. Ook Kaj ervaart dat. Zijn liefde voor Birthe was heel anders dan die voor In- gela. Birthe was zijn eerste lief de. Een jong, vrolijk, lief meisje. Net zo naïef als Kaj. Birthe geeft Kaj een gevoel van gelukza ligheid. Alles wordt anders met Birthe. Mooier. De twee jonge mensen gaan volkomen in elkaar op. Kaj is bezeten van het meisje. En als Birthe zomaar schrijftdat het tussen hen is afgelopenkan Kaj het niet geloven. Maar het is waar. Birthe heeft een andere vriend,en gaat samenwonen. Birthe's vader probeert Kaj uit te leggen, dat het meisje Kaj onbewust heeft gebruikt om zich aan de wurgende greep van haar vader te ontworste len. Maar Kaj wijst dat veront waardigd van de hand. Hun liefde was geen spelletje. Niet voor Kaj tenminste. Maar Birthe? Is het meisje echt nog zo'n kind, als haar vader wil doen geloven? Vrolijk, vlin derachtig en impulsief? Was Kaj te serieus? Het laat hem niet los. Jaren later denkt hij nog steeds aan Birthe, ondanks zijn sa menwonen met Ingela. Hij vergelijkt zijn gevoelens voor Birthe met die voor Ingeia. Maar langzamerhand ont dekt hij, dat het niet eerlijk is de twee meisjes zo te vergelij ken. Zijn liefde voor Birthe was an ders. Alles opeisend en volko men in elkaar opgaand. En nu met Ingela? Elkaar steu nen, begrijpen, vertrouwen, je veilig weten. Een heel ander soort liefde, maar net zo waardevol. Kaj accepteert dal tenslotte. Maar de gedach te aan Birthe zal hem nooit loslaten. Mijn tijd met Birthe, geschre ven door Max Lundgren, is een verhaal waarin veel men sen iets van hun eigen erva ringen zullen herkennen. De geweldige manier waarop de schrijver Kaj's gevoelens be schrijft en uitdiept is voor ie dereen de moeite waard. Dit boek is afkomstig uit een serie van uitgever Lemniscaat, speciaal geschreven voor jon ge mensen (14 serie). Stuk voor stuk prima boeken, ook voor oudere mensen. Het is jammer dat uitstekende verhalen voor "alle leef tij- IflHEUk Illustratie van Dick den" te vaak in de hoek ran het jeugdboek terechtkomen, en door volwassenen niet worden gelezen. Juist deze 14+serie is voor volwassenen de moeite waard, omdat er ook voor hen herkenbare problemen voorkomen. Enkele titels zijn: Mijn vader is werkloosMij overkomt dat niet en de zon werd koud; Maak me niet kapot; Vluchten kan niet meer: Voor één zo mer; De les van mijn leven. Alle uitgegeven bij Lemnis caat met een gemiddelde prijs van f 14.-. Geen schoenen voor Bram is een klein maar schitterend boekje voor kinderen vanaf 5 jaar. Een eenvoudig verteld verhaal over Bram die met zijn moeder nieuwe sandalen gaat kopen. Eigenlijk heeft Bram daar helemaal geen zin in. want nieuwe schoenen zitten niet lekker. En wanneer de verkoper in de schoenenwinkel hem "een kleine vent" noemt, heeft hij er al gauw schoon genoeg van. Zijn moeder vindt dat Bram zich maar aanstelt. Ze gaan nog even naar een warenhuis om voor moeder een jurk te kopen. Bram vindt zo'n grote winkel spannend maar ook een beetje eng. Ook moeder heeft geen succes, ze kan geen mooie jurk vinden. "Net als de sandalen", zegt Bram heel ad rem. En moeder begrijpt heel goed wat Bram bedoelt. Zonder nieuwe schoenen en zonder nieuwe jurk eten ze samen een ij^je. Schrijver Jacques Vriens geeft Brams belevenissen tijdens een middagje winkelen en zijn reactie daarop simpel, maar heel her kenbaar weer. De zwart-wit tekeningen van Ivo de Weerd zijn prachtige minia tuurtjes, die voor erg jonge kinderen misschien iets te klein en te gedetailleerd zijn uitgevoerd. Als geheel een fijn voorleesboekje en door de korte, eenvoudige zinnen ook geschikt voor beginnende lezers. Uitg. Holkema en Warendorff, prys 12.90.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 27