Overheid moet inspelen op techno logische ontwik kelingen zaterdag 13 september 1980 MUIUrWB pagina LEIDEN/BILTHOVEN - De discussies over het wel of niet gebruiken van rekenmachientjes in het on derwijs zijn net achter de rug. Een school die een beetje mee wil gaan met de tijd schaft zoiets voor haar leerlingen aan. Deskundigen voorspellen dat het met de computer niet anders zal gaan. Over tien jaar zal men voor een paar tientjes een micro-com puter kunnen krijgen ter grootte van een multo map. Wordt de schoolmeester dan echt overbodig? En leren de leerlingen niets anders meer dan alleen maar knoppen bedienen? "Men moet niet denken dat Teachip zo'n ding de klas in wil rammen", vertelt de heer Docters van Leeuwen. "Maar micro-computers worden in het bedrijfsleven en de ver zorgende sector steeds meer gebruikt. Iedereen die van het voortgezet onderwijs komt krijgt ermee te maken. Je kunt geen scholier meer zien of ze hebben wel een digitaal horloge om de pols. Weten ze hoe dat werkt? Zo'n kind, dat ongewild dit tijdperk tege moet gaat, kan de computer alleen de baas blijven als hij er iets van afweet en mee om kan gaan. We kunnen ons de vraag al niet meer stellen: Is het goed of niet goed om 't te doen? Er zijn al scholen die ermee werken. Die scholen van het eerste uur komen in de problemen. Automatise ren van het onderwijs is een moeilijke en tijdrovende zaak vol onzekerheden. Behalve fraaie woorden merken we van het ministerie en de Stichting Leerplan Ontwik keling nog niets. We moeten er voor zorgen dat de micro- elektronica de school niet gaat overspoelen. Het is een gevaarlijke situatie waarin we verkeren, maar niet meedoen is beslist gèèn oplossing" Voorbeeld Conrector Siemons van de Vis ser 't Hooftschool is het daar helemaal mee eens. Ook hij heeft nog een mooi voorbeeld van maatschappij beïnvloe ding. 'De nieuwe Miele was automaat, waspoeder erin en de micro-processor doet de rest!' Wie weet wat een mi cro-processor is", roept hij uit. Toevallig weten dat de leerlin gen van zijn school die com- puterkunde doen. Zestig in getal. "Wij hadden zelf ook niet verwacht dat de belang stelling zo groot zou zijn", vertelt Siemons. "Je merkt dat door de publiciteit ouders en leerlingen het gevoel krij gen van daar moet ik iets meer van weten. Altijd goed voor later".- Hoewel de naam veel suggereert, computers komen er nog niet aan te pas. Op dit moment zijn ze bezig met het eigen maken van de computertaal. En dan stuiten ze al op moeilijkheden. Voor welke taal moet er worden gekozen? Enige jaren geleden was het 'taal-ecol', nu is het 'basic' en er gaan al stemmen op voor 'pascal'. Teachip wil waarschuwen voor onvoldoende doordachte be slissingen. De voorzitter "Er moet eerst kritisch nagegaan worden voor welke taal, welke appa ratuur en programma's het beste door een school ge kozen kan worden. Er is al heel wat op de markt. Je kunt niet zinnig be slissen zonder over je doel stellingen na te denken. En je moet al wat met computers in het onderwijs hebben ge daan". Conrector Siemons is zo hier en daar aan het rond neuzen. De school heeft er vijfentwintigduizend gulden voor uitgetrokken. "Bij de één kun je voordat bedrag vijf apparaten krijgen, terwijl de ander voor dezelfde prijs er acht installeert", zegt hij. Basiskennis Wat gebeurt er straks met de leerlingen. Zullen zij door het leven gaan als mensen dieniet meer kunnen rekenen en niet meer weten of'vind je'meteen dt of dt wordt geschreven, omdat de spellingscorrectie- machine dat wel nakijkt? "Er zal nog steeds uit het hoofd geleerd moeten worden. En basiskennis moet er zijn", stelt de heer Docters van Leeuwen. "De micro-elek- tronica zal inderdaad bepaal de parate kennis en vaardig heden overbodig maken. We moeten juist onderzoeken welke parate kennis en vaar digheden een leerling nodig heeft om goed te functione ren. In een maatschappij die nog veel rijker aan informatie zal zijn dan nu al het geval is. In hoeverre heeft bijvoor beeld een spellingscorrec- tiemachine invloed op het taalonderwijs? En heeft het leren van jaartallen met in zicht in geschiedenis te ma ken? Ik betwijfel of het re kenmachientje nu zoveel schade doet aan het rekenon derwijs. Ze moeten toch we ten hoe ze moeten vermenig vuldigen voordat ze zo'n ap paraatje kunnen gebruiken. Maar dit zijn allemaal vragen die goed onderzocht moeten worden. Het voordeel van mi- cro-elektronica in het onder wijs is dat de leerling veel di recter met de kern van stof leert om te gaan. Ze gaan ver banden zien". De heer Docters van Leeuwen beschikt zelf over een micro computer. Even duur als een kleurentelevisie, zegt hij. Een programma over waterver vuiling verschijnt op het beeldscherm. Via allerlei stappen en grafieken toont dit Door Saskia Stoelinga Kind en computer c mij op wat voor watervervuiling kan ont staan. En of vissen bij die en die vervuilingsgraad nog kunnen leven, wat het zuur stofgehalte is enz. enz. Ook conrector Siemons heeft een 'huis-computer'. Zelf heeft hij een programmaatje ge maakt over differentiaalre- kenen voor de hoogste klas sen van het VWO. "Dat is een erg abstract begrip om de i paar jaar een vertrouwd beeld? leerlingen goed duidelijk te maken. Via een lijnenveld op het scherm kan ik het veel be ter laten zien". Op deze manier kunnen er ook sommen en taallesjes worden gemaakt. De computer geeft wel aan wanneer er een fout wordt gemaakt. Ondergete kende zit er met een rood hoofd bij als bij het oefenpro gramma decimaal delen, hel tweede getal achter de komma niet klopt. De computer vindt dat ze het nog één keer mag proberen. Als het dan wel lukt, ant woordt de computer met goed zo Saskia, je mag door gaan naar som drie. 'Je kunt elke leerling vaker dingen la ten leren die bij zijn vorderin gen past", zegt Docters van Leeuwen Wel vindt hij dat een deel van de rol van de leraar noodzakelij kerwijs moet veranderen. "De leraar zal altijd een pret tige sfeer in de klas moeten maken. Verder is de leraar een verspreider van informatie. Hij is de informatiebron zelf. Maar het aantal vakken neemt toe, evenals de infor matie. Voor een leraar is het onmogelijk dat allemaal vol te houden. De nieuwe rol van de- leraar zal worden een 'verwij- zer' naar informatiebron- nen.Bijvoorbeeld in de trant van 'doe dat en dat program ma'. Hij heeft eigenlijk zijn eigen assistent. Maar houdt één ding in de ga ten. Een slechte leraar wordt geen goede leraar door een micro-computer. Als hij een computer gebruikt zal het mensvormingsproces nog meer gestoord raken. Elke le raar zal zich nog meer moeten afvragen 'wie ben ik, hoe geef ik les en wat wil ik met mijn onderwijs bereiken'. Een gro te mate van zelfbewustheid van de leraar moet er zyn. Als je dat niet opbrengt vergeet het dan maar. Leerlingen verkeren achter de micro-computer sociaal ge zien in een erg eng klimaat. Kinderen zijn op school om te leren samenwerken. De leraar moet dus op een andere ma nier met de klas omgaan. Meer projectwerk, rollen spellen enz. Ik houd mijn hart vast als er zomaar standaardprogram ma's op de markt verschijnen. Vooral als het voortgezet on derwijs er niet op inspeelt. Het kan heel gevaarlijk zijn als de leraar er niet tussen zit. Wie kan anders bepalen of zo'n programma de oplossing voor het leerprobleem van het kind is. Kind kruipt achter het scherm en wat gebeurt er? Het werkt verslavend. Als je denkt datje er een uur achter zit blijken het al drie uren te zijn. Fascinerend". Conrector Siemons is ook in de ban van de apparatuur. De gevaren van de micro-elek- tronica in het onderwijs wil hij beslist niet wegwuiven. "Je moet oppassen watje zelf leuk vindt niet gaat projecte ren op de school. Je moet kri tisch blijven". Teachip probeert al deze zaken een beetje in de gaten te hou den, ontwikkelingen te coör dineren en onderwijsmensen die erin geintresseerd zijn met raad en daad bij te staan. De voorzitter. Wy bestaan nu driekwart jaar, waarvan drie maanden als Stichting. De balans opmakend weten we dat het onderwijs staat te springen om informatie. Men wil de computer in het on derwijs leren gebruiken, men wil adviezen over apparatuur, men wil leren programmeren en men zoekt naar mogelijk heden om programma's uit te wisselen.Maar ja, we kunnen nog niet veel doen want het is allemaal vrijetijdswerk. Het belangrijkste vinden beide heren dat de overheid ook in speelt op technologische ontwikkelingen. Je moet nu beginnen om over tien jaar klaar te zijn. Anders blyf je achterlopen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 21