Diploma Cafébedrijf. Bon "Fokker is te optimistisch" Biljarters UVS verrassend de klos Het robotvoetbal van Jan Zwartkruis Wel of geen bouw F-29? ©i)h Opvallend "Frans schaaksucces voor Jeroen Piket (II) Kamerlid Harry van den Bergh; ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1980 SPORT PAGINA 13 Twee-een. Dat viel me mee. Ik had drie-een voorspeld. En dat tweede doelpunt van de Ieren leek toch minstens op het tweelingbroertje van buitenspel. Na afloop wisten de spelers te vertellen dat het een onnodige nederlaag was. We con troleerden de wedstrijd. We had den ze in ons zak. Ik zat eigenlijk te wachten op ons tweede docl- punt, en toen maakten ze gelijk. Dat soort uitspraken. Ze toonden weer eens aandat er in elk geval dertien Nederlanders zijn ge weest die de wedstrijd niet gezien hebben: Hiele tot en met Tahama- ta, plus Metgod en Willy van de Kerkhof. Voetballe. s hebben al tijd de neiging alleen naar hun eigen kansen en mogelijkheden te kijken, dus als ze twee keer op het doel geschoten hebben (Spelbos met zijn linkerbeenen Peters met een verre stuitbal), dan zijn dat voor hun gevoel al twee ballen die voor hetzelfde geld hadden kun nen zitten. Dan had het 3-0 ge staan. Kom nou, als de keeper die ballen had laten passeren, zoals hij ook misgreep, althans de bal niet vast genoeg had toen Van Mierlo hem onder zijn handen vandaan wegtikte nadat hij al in een kansloze positie was geko men, dan zou hij. doelman Pey ton, zich onsterfelijk geblameerd hebben. Dat ene Nederlandse doelpunt had immers ook nooit gescoord mogen worden. En wat stond daar van Ierse zijde tegenover? Ook niet veel soeps, maar wel een aantal fors gemiste kansen in onoverzichtelijkecha otische situaties voor het Neder landse doel. Die waren het gevolg van de hoge ballen,alsmaar weer, en de onstuimige wind. die zo zijn eigen ideeën over de koers van de bal had,en omdat daar nogal wat vrije schoppen in de buurt van het strafschopgebied bij kwamen,lag het, zeker in de tweede helft, meer voor de hand dat de leren eens een keer zouden scoren dan de Ne derlanders. De twee doelpunten die er kwamen hadden ook het waarmerk van het gerommel: het eerste ontstond, toen Daly koelbloedig in de hoek schoot, na dat de bal via de voet van Brandts, die zich voor een door brekende Ier wierp, ietwat geluk kig in zijn richting was gestuit. En het tweede ontstond uit een vrije trap van Brady, waaruit Lawrensonvermoedelijk buiten spel lopend op het moment dat Brady de bal in zijn richting til de. onhoudbaar inkopte. Zulke doelpunten zijn het. logische ge volg van een continu aanvallend elftal, ze ontstaan zelden uit vloeiende, openbrekende aan vallen, maar ze komen er wel. De stellige mening van de bekende sportjournalist Frans E. in het ochtendblad De V. als zouden de Ierse spelers elkaar zó zelden en dan nog onder bizarre omstan digheden op een booreiland in de Ierse Zee tussen Ierland en Enge land in?) ontmoeten, dat ze het LEIDERDORP - Nadat hij op 30 augustus "en passant" de Ne derlandse snelschaaktitel in de categorie tot 13 jaar had wegge kaapt, was Jeroen Piket uit Lei derdorp de volgende dag alweer op weg naar Bagneux voor de strijd om het open Franse kam pioenschap in de klasse tot 16 jaar. Temidden van maar liefst 76 deelnemers uit elf landen ver overde hij een gedeelde zevende plaats. Met zijn elf jaren was hij veruit de jongste van de tien bes ten. Het was jammer, dat het toernooi slechts zeven ronden "Zwitsers" telde. Iedere "goede" wedstrijd leider weet, dat je met 76 scha kers minstens 9 zo niet 11 ronden moet spelen. Die zeven ronden hadden nu tot gevolg, dat niet minder dan vijf spelers op de eer ste plaats belandden, van wie de 14-jarige Claude Wagner uit Frankrijk op weerstandspunten kampioen werd. Tevens kon geen der titelkandidaten zich een mis stap permitteren, want dat bete kende "uit de race". Jeroen Piket begon het toernooi uitstekend. In de eerste ronde ontfutselde hij Battaglia (Frank rijk) al na 18 zetten de kwaliteit. Jan Zwartkruis nemen van een vrije trap zelfs niet hadden kunnen instuderen, lijkt me overigens wat vergezoch t gezien de wijze waarop Brady die vrije schoppen nam. Eentje was zelfs een juweeltje, en had ik zo nog nooit zien uitvoeren. Een Ier liep oudergewoonte eerst over de bal heen, zonder hem te raken, daarna schoot Brady de bal op De Fransman gaf zich spoorslags gewonnen. Immers, de avond daarvoor had Jeroen Piket zijn visitekaartje afgegeven met een tweede plaats in het snelschaak- toernooi. Hij had dat zelfs kun nen winnen, als hij een gewonnen positie tegen Josef Klinger (Oos tenrijk) niet had vergooid. Nu werd de Oostenrijker eerste met een half punt voorsprong op Pi ket. Jean Pierre Terrac (Frankrijk) zal zijn partij tegen de Nederlandse vedette niet gauw vergeten, want in slechts 15 zetten rolde Piket nem op. In de derde ronde boekte Piket zijn derde winstpartij: na 42 zetten moest Taddei (Frankrijk) toegeven, dat hij in de tijdnood van zijn opponent was "geflest". Ook in de vierde ronde deed Piket 42 zetten, maar nu vond hij zijn Waterloo tegen Philippe Cham pion, die als derde zou finishen. Een gedachtekronkel in een "pot- remise-stelling" was de oorzaak. In de vijfde ronde had Piket kun nen toeslaan, maar geplaagd door tijdnood zag hij niet, dat hij een voudig een stuk kon winnen. De Deen Heiberg profiteerde en be zorgde de Nederlander zijn twee de nul. borsthoogte naar een Ier in het muurtje .deze kopte de bal meteen zwiepende hoofdbeweging naar links, langs het muurtje, waar de Ier die over de bal was heenge stapt inmiddels gearriveerd was, alleen voor Hiele verscheenmaar naast schoot. Als dat niet inge studeerd was, maar te danken was aan louter improvisatie van drie Ieren, dan vind ik dat die Ieren hun twee doelpunten dubbel en dwars verdiend hebben. Zwartkruis Na afloop was Jan Zwartkruis enerzijds verheugd, anderzijds bedroefd. Hij was verheugd, om dat deze jonge ploeg van gemid deld 25 jaar (sinds wanneer ben je als voetbalvedette jong als je „gemiddeld" 25 jaar bent? - Dan hoor je als toekomstige Neder lands elftalspeler toch alzo'n jaar Jeroen Piket Een getergde Piket ondernam'in de beide laatste ronden tegen twee Franse tegenstanders een ware wraaktocht. Eerst vloog Trontien in 29 zetten van het bord en ver volgens verloor Roux door tijds overschrijding. Het zettenverloop van de kortste partij van de Nederlander was: Wit: Jeroen Piket. Zwart: Jean Pierre Terrac (Frankrijk). 1. d4. g6. 2 c4, Lg7. 3. Pc3, b6. 4. e4, c5? 5. dc5:, bc5:. 6. Dd5!, Pc6. 7. Dc5.Ld4. 8. Dg5, f6. 9. Dd2, e6. 10. Pf3. Le5. 11. Le2, fa? 12. efó:, ef5:. 13. Pe5:. Pe5:. 14. De3. De7. 15. Pd5, en zwart gaf het op, want op 15Dd6 volgt 16. f4!. en op 15De6 komt natuurlijk 16. Pc7 VOLLEYBAL - Het Nederlands team heeft gisteren in Someren met 3-0 gewonnen van de Franse B-selectie. of vijfzes in de eredivisie te spe len?) zich zo goed aan het concept had gehouden, dat hij tevoren had uitgestippeld. Concept mon cul, denk ik dan altijd in mijn mooiste Frans. Als een concept tot goed. sterk, overtuigend voetbal leidt is het meegenomen, maar als het. met zulke technisch verfijnde voetballers in de gelederen als Jan Peters, Frans Thijssen, Si mon Tahamata en Michel van de Korput toch tot gerommel in de marge leidt, dan lijkt me weinig reden aanwezig tot tevredenheid- omdat het concept zo goed ge handhaafd werd. En nu we het er toch over hebben: die jonge onge- louterde ploeg van ons speelde weliswaar legen gelouterde profs uit de Engelse competitie, maar die gelouterde profs waren de keuze uit een voorraad van 32 miljoen Ieren, dus zeg maar de provincie Zuid-Holland. Alleen spelers dus van FeyenoordSpar ta. FC Den Haag. Excelsior en eventueel SVV, FC Vlaardmgen en DS'79. Daar mag. als je de ge louterde profs ten tonele voert, ook wel even bij worden stilge- En bedroefd was Jan Zwartkruis, omdat hij niet genoeg had kun nen oefenen op vaste spelpatro- nen. Het automatisme aanscher pen, zo schijnt hij het gezegd te hebben. Het klinkt griezelig. Ro botvoetbal. Het lijkt me een werk zaam concept voor middelmati ge, goedwillendehardploeteren- de voetballers, die er blindelings op moeten kunnen vertrouwen dat als zij op het middenveld met de bal naar rechts lopen, dan op de linkervleugel de linksback naar voren snelt om de lange bal van de middenvelder op te van gen, maar wil je op het hoogste niveau blijven voetballen dan zul je het toch van de anti-automa tismen moeten hebben. Daarin schuilen de verrassingen, daar mee breek je verdedigingen open, daarmee speel je hartverwar mend voetbal. NICO SCHEEPMAKER ADVERTENTIE Ook in Uw omgeving begint medio oktober weer de cursus café bedrijf van de SVH. Hét opleidingsinstituut voor wie straks wil voldoen aan de vakbekwaamheidseisen voor het cafébedrijf. Want de SVH organiseert haar horecacursussen al bijna 35 jaar. Ze komt rechtstreeks uit de horeca voort. Tegen betrekkelijk lage cursusgelden krijgt U 'n prima opleiding: een cursus van dé vakmensen. mm mm B mm H Na 7 cursusdagen of 14 octyend/middag/avond- lessen, kunt U het officiële r het diploma cafébedrijf. Ook voor cursussen als Restaurantbedrijf en Handelskennis kunt U bij de SVH uitstekend terecht. Bel 070-469674. SVH Horcca-opleidingen, Johan de Wilt laan 8, 2517 JR Den Haag. I Stuur my alle inlichtingen over de SVH-opleiding voor hel diploma cafébedrijf. l'oslcode/l'laats In envelop zonder postzegel a, I SVH. Antwoordnummer 961 I >501)111. Den Hang De SVH 9ceft een prima opleiding voor een prima vak. LEIDEN - Tien teams gaan dit jaar ih een dubbele competitie onderling uitvechten wie er kampioen in de eerste klasse yan de Leidse biljart competitie wordt. Ten opzichte van het vorige seizoen zijn er drie nieuwkomers in deze hoogste klasse. De vereniging TOP zit vrij royaal in de sterke spelers, en zag daardoor ook het tweede team in de eerste klasse geplaatst worden. De Heul heeft een goede aanwinst in de nieuwe speler Jan van Hemessen, waarmee de Alphense ploeg het totaal moyenne naar eerste klasse niveau kon opschroeven. Het Wapen van Voorschoten deed met een versterkt team ook een flinke sprong hoge rop. Bij Landzicht vertrok de erkende kracht Teske. met als gevolg dat het tweede viertal nu in de tweede klasse terecht is gekomen. Ook 't Zuid moest een stapje terug doen. In de totaal uit zeven klasses bestaande competitie vielen drie verenigingen af. TVL schreef zich te laat in, Ver kerk kreeg geen team meer op de been, terwijl de Gouden Leeuw van wege brand zonder clublokaal zit. Debutant is de vereniging Stompwijk. In de eerste klasse viel er meteen een fikse verrassing te noteren. Kam pioen UVS 1 kreeg in eigen huis met 2-6 klop van Between. Carambole 1 dat vrijwel altijd aan de top meedraait, versloeg De Vriendschap thuis met 8-0. Het eerste viertal van de Morspoort bezorgde Landzicht een fikse domper. 8-0. TOP 1-TOP 2 eindigde evenals Wapen van Voorscho ten tegen de Heul in een 4-4 gelijkspel. De uitslagen in de overige klasses: Tweede klasse- Landzicht 2-TOG 1 4-4; Vriendschap 2-Carambole 2 2-6; TOP 3-'t Zuid 1 8-0; Between 2-De Waag 1 6-2; Cleyn Duin 1-DOB 1 6-2. Derde klasse- Morskwartier 1- Landzicht 3 4-4; 't Zuid 2-DOS 1 4-4; UVS 2-Stompwijk 1 4-4; Caram bole 3-Spijkerbak 1 4-4. Vierde klasse- DOB 2-Morspoort 2 4-4; Wapen van V. 2-Cleyn Duin 2 4-4; DOS 2-Carambole 4 4-4; Landzicht 4-Mors- kwartier 2 4-4; Wachtje 1-Witte Hen 1 2-6. Vijfde klasse- Morskwartier 3-DOS 3 0-8; Spijkerbak 2-Landzicht 5 2-6; TOP 4-Wapcn van V.3 2-6. Zesde klasse- Spijkerbak 3-TOG 3 2-6; DOB 4-Wapen van V.4 5-3; De Waag 3-De Heul 3 2-6; Carambole 5-TOP 5 4-4; DOS 4-UVS 3 4-1. Zevende klasse- De Waag 4-UVS 4 6-2; De Heul 4-Carambole 6 4-4; Cleyn Duin 3-Vriendschap 3 6-2; Between 3-Morskwartier 4 2-6. Fokker zal in eerste instantie zelf moeten beslissen of zij al dan niet overgaat tot de bouw van de F-29. Pas daarna gaat de over heid tot actie over. Bij het ver lenen van financiële steun zal zij zich - naast de door haar gefor muleerde doelstellingen op het gebied van de industriepolitiek - tevens moeten laten leiden door de hoeveelheid geld in de schatkist. De definitieve beslis sing over het F-29-project valt half 1981 te verwachten. Dat schrijft minister Van Aarden- ne (economische zaken)'in zijn „Voortgangsnota vliegtuig- nieuwbouw in Nederland" aan de vaste kamercommissie voor economische zaken. Het door gaan van het F-29-project hangt vooral af van de vraag of het commercieel haalbaar zal zijn. Om dat te bepalen moet eerst het definitieve ontwerp van het nieuwe vliegtuig gereed zijn en moet Fokker minstens één part ner hebben gevonden die bereid is een deel van de risico's voor zijn rekening te nemen, zodat „de op Nederland drukkende kosten en risico's beneden een aanvaardbaar plafond" gehou den kunnen worden. Daarnaast moet duidelijk inzicht bestaan in het aandeel dat Fok ker in de potentiële vliegtuig- markt (geschat op 1500 stuks tussen 1985 en 1993) zal kunnen verwerven. Bovendien dienen reeds voor de definitieve aan vang van het project voldoende bestellingen bestellingen van toonaangevende klanten binnen te zijn, waardoor een deel van de serierisico's direct kan worden afgedekt. De overheid zal er ove rigens zoveel mogelijk naar streven dat Fokker haar aan sluiting met de internationale vliegtuigbouwindustrie kan behouden. DEN HAAG - „Fokker vind ik een fantastisch bedrijf. Men heeft de beschikking over hoogwaardige kennis, er komt een goed export artikel vandaan, enzovoorts. Maar ik ben wel van mening dat men naar buiten overspannen verwachtingen wekt. De be drijfsleiding wil alles binnenha len en is te optimistisch over de financieringskansen. Ik denk dat de overheid lang niet zoveel geld kan verschaffen als het bedrijf verlangt". Woorden van Harry van den Bergh, woordvoerder van de PvdA in de Tweede Kamer voor onder meer de materiële kant van het defen siebeleid. Volgens zijn bereke ningen zou Fokker van de rijks overheid in de komende vier jaar een bedrag van bijna twee mil jard gulden verlangen. Geld dat aangewend zou moeten worden voor continuering van het mili taire F-16-project en voor de ont wikkeling van de nieuwe F-29, het burgertoestel met rond de 150 zitplaatsen. Met name dat laatste project is een slokop. Voordat er een toestel verkocht is zal er een investering van twee miljard gul den benodigd zijn. „De helft daarvan zal men aan het rijk vra gen, zo niet meer", stelt Van den Bergh. De vliegtuigfabrikant wil boven dien voortbouwen aan de F-16 als het laatste toestel van de huidige reeks in 1983 zal zijn afgeleverd. Zoals bekend heeft het kabinet in principe besloten dat over vijf jaar de vervanging van NF-5 jager begint. Daartoe zijn 81 F-16's noodzakelijk, bovendien dienen dertig exemplaren als compensa tie voor het oorlogstuig dat door ongelukken en andersszins ver loren zal gaan. Nog in dit jaar wil het kabinet de Tweede Kamer in stemming ontlokken met de bestelling. Duur Rechtstreeks aankopen in do Ver enigde Staten vergt dc som van twee miljard. Wordt Fokker ech ter opnieuw als mede-producent in de opdracht betrokken dan komt de bestelling vierhonderd miljoen gulden duurder uit. Waar dan weer tegenover staat, onder meer, de werkgelegenheid van heel wat Fokker employés. Van den Bergh is er zeker van dat de Nederlandse overheid het zich niet zal kunnen permitteren zo veel geld in de vliegtuigbouwer te steken. Dat dit inzicht nog niet bij andere partijen is doorgebroken wijt hij voornamelijk aan de houding van de regering. „Waar ik enorm bang voor ben is het nemen van deel- beslissingen. Aan het eind van dit jaar wenst het kabinet een besluit over de F-16 en is het nieuwe bur gertoestel nog niet aan de orde. Dat komt dan zes of twaalf maan den later in de Kamer waarbij het maar afwachten is of je gelegen heid hebt een zo belangrijk pro ject voldoende steun te verle- „Kijk, twee jaar geleden hebben we ook zo'n zaak gehad. Toen ging het om de vervanging van de Neptune-vliegtuigen van de ma rine. Ook destijds heb ik gepleit voor een geïntegreerde aanpak, dus tegen deelbeslissingcn. Ach teraf zegt iedereen, ja je hebt wel gelijk gehad. Daar ben ik niet trots op want mijn opzet is uit eindelijk niet doorgegaan. Als de zaak toen beter was aangepakt had Fokker via de keuze van een Franse opvolger (de Breguette Atlantic - red.) in plaats van de Orion een grote civiele order kunnen krijgen". i gebruik als Cityhopper bij de Werkgelegenheid Van den Bergh erkent dat hij ven- moedelijk net als Fokker zou handelen indien hij deel uit maakte van de directie. De socia list ziet ook dat er werkgelegen heidsproblemen kunnen ont staan als over drie jaar geen nieuwe serie F-16's uit de hal moetrollen. „Daarom heb ik twee suggesties gedaan, of eigenlijk meer vragen gesteld. Het bedrijf adverteert nog altijd voor perso neel. Is er dan niet de kans om mensen te zijner tijd met of zon der omscholing in te zetten voor de civiele produktie? Bovendier is het de laatste tijd zo dat de ver koop van de Friendship sterk aantrekt, ook met de Fellowship gaat het de goede kant uit. Wel licht is dat ook een factor die hel verlies aan banen in de militaire sector kan opvangen". Tegen voortgezette produktie van de F-16, althans op grote schaal, in Nederland pleit volgens het kamerlid ook de grote afhanke lijkheid van militaire opdrac-h ten. Volgens hem is Fokker op dit moment al voor een kwart op zulke klanten aangewezen. Van den Bergh vindt dat een te for se portie en spreekt met alkec van het gevaar voor een „militai .- industrieel complex". Hij meent dat juist een keuze voor de civiele tak het bedrijf een hechte basis zal kunnen vérschaffen. Met an dere woorden, investeren in het eigen F-29 project moet de voor keur krijgen. Dan is in elk geval al vierhonderd miljoen ter be schikking die Nederland zou uit sparen via een F-16 bestelling in de VS. Bij een gecombineerde beschou wing van de vliegtuigproblema- tiek op korte termijn, zo zegt de fractiespecialist, heb je ook de kans dat Nederland de nodige druk op Amerika kan uitoefenen. „Als de Japanners al mochten besluiten mee te financieren in de ontwikkeling van de F-29 dan zal dat voor een procent of twintig zijn. Dat Amerikaanse bedrijven deelnemen zie ik niet gebeuren. De Amerikaanse regering zou echter onder druk gezet moeten worden indien Nederland de 111 F-16"s wil bestellen. Dat is het moment om te trachten bedrijven daar verplichtingen ten gunste van Fokker aan te laten gaan". „Twee jaar terug is er wel een over eenkomst tussen de twee landen gesloten die Nederlandse bedrij ven meer toegang op de markt daar zou moeten geven, maar daar is weinig van terecht geko men. Het zijn wel allemaal mooie woorden van partnership en zo, maar in de praktijk is het keihar de business. Amerika is nu een maal enorm protectionistisch. Als daar de Nederlandse over heid niet hard aan trekt blijven resultaten uit. Je mist een kans als we nu zonder meer de militai re vliegtuigen in de VS zou be stellen". Met het oog daarop zal Van den Bergh in de Kamer een pleidooi voeren de beslissing over de nieuwe F- 16's zeker een half jaar uit te stellen. Zijns inziens is dat militair verantwoord terwijl na zes maanden duidelijkheid ge schapen zou zijn hoe de vlag erbij hangt waar het gaat om het nieu we burgertoestel van Fokker. Van Zeil: optimisme Of Van den Bergh voor zijn idee steun van het CDA krijgt is nog maar de vraag. Piet van Zeil. de man die Fokker doet voor zijn fractie, ziet nogal wat haken en ogen aan de stellingname van zijn mede-parlementaner. Allereerst noemt Van Zeil vrees (dat er te weinig geld voor twee projecten zal zijn) een slechte raadgever. Bovendien meent hij dat Van den Bergh altijd pessimistisch is als het over dc vhegtuigfabnkant gaat. „Pas midden volgend jaar is de be slissing te verwachten of de F-29 toekomst heeft. Nu zijn er be sprekingen met verschillende landen aan de gang. Pas midden '81 komt aan de orde met wie ga je bouwen, ik zelf ga ervan uit dat de regering zeker zal moeten bij dragen in de investeringen. Bo vendien zal Fokker via eigen middelen een grote vinger in de pap houden. Ik ben nog niet zover dat ik nu al kan zeggen hoeveel het rijk zou moeten bij dragen. Kijk ook eens naar de belangstelling voor de F-27. Die trekt zo sterk aan dat men nu al weer op een jaarproduktie zit van 25 stuks. Ook met de F-28 gaat het bergopwaarts Fokker heeft een enorm goed imago in het buiten land H» t /OU bi st eens /o kunnen zijn dat buitenlanders heel graag in de F-29 willen investeren. Of de overheid dus zeker een miljard moet verschaffen is voor mij nog maar een vraag", aldus Van Zeil.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13