WAAROM KOOPT UM NOG GEEN INKtLTJtSMST Nieuw plan herstel Poolse economie WAAROM KOOPTUM NOG GEEN ABONNEMENTEN MET 30% K0RTING?m Pinochet stemmers dreigt nee- te vervolgen Schoolstaking laait weer op asm SE Grootste NAVO-oefening na Tweede Wereldoorlog opgang Stakingen in vier gebieden gaan door Meer arrestaties en martelingen in Chili Suarez wijzigt kabinet DINSDAG 9 SEPTEMBER 1 Ongeluk met geheim vliegtuig SALISBURY (UPI/Reuter)- Bij Salisbury in Engeland is gisteren een zeer modern en zeer geheim Amerikaans gevechtsvliegtuig, (de F-18 Hornet) neergestort, kort na vertrek voor het geven van demonstratievluchten in Spanje. De twee bemanningsleden redden zich met hun schietstoelen en werden naar een ziekenhuis gebracht. Het toestel kwam neer op open land bij het dorp Middle Wallop de brokstukken lagen over groot gebied vespreid. De politie zette het terrein af. Zelfs legde ze beslag op de film uit het fototoestel van een dertienjarige jongen, die het ongeluk had gefotografeerd. De negatieven werden vernietigd. ADVERTENTIE Anders gezegd waarom heeft u nog geen NS-Kortingkaart? Kost u f375,- per jaar Eventueel mag u ook f31,25 per maand betalen. Voor dat bedrag kriigt uw hele gezin* liefst 5096 koning op enkeltjes, 40% korting op retourtjes en vanaf I oktober 30% op abonnementen. Komt bij dat iedereen z'n eigen kaart kriigt. Meer informatie? Op ieder NS-station ligt 'n folder klaar. Voor omschrijving gezin zie folder <=5^ VLISSINGEN (GPD) - Onder de naam Autumn Forge komt deze dagen langzamerhand de groot ste serie NAVO-oefeningen se dert de Tweede Wereldoorlog op gang. Ongeveer 200.000 militai ren zijn betrokken bij in totaal 25 oefeningen die zich in geheel West-Europa afspelen. Een belangrijk onderdeel van de vres is het zo snel mogelijk overbrengen van troepen uit de Verenigde Staten en uit Groot-Brittannië naar het slagveld in West-Duitsland. Aan de andere oefenin gen doen ook vooral Engeland, Amerika en Duitsland intensief mee. ederland levert aan Autumn Forge een vrij bescheiden bijdrage. De marine is welis waar present bij een landingsoefening in Noorwegen, maar van de landmacht gaat slechts één reservebataljon naar Duits land. De Nederlandse militairen moeten meer ten dienste staan bij het transport van uit Amerika aangevoerd materieel. Zo werd gisteren in Vlissingen geholpen bij het lossen van het Amerikaanse schip Was hington. enkele honderden militairen kwamen uit het laadruim te voorschijn. Deze gaan per trein, per vliegtuig of over de weg naar Duitsland. Voor de begeleiding van deze transporten is een belangrijke taak weg gelegd voor de Koninklijke Marechaus- De bemanningen van de voertuigen arrive ren dezer dagen op Schiphol en op de vliegvelden van Brussel en Luxemburg. De meesten van hen gaan direct door naar Duitsland. De Amerikaanse strategische transportoe fening draagt de naam Reforger en is in feite een jaarlijkse aangelegenheid. Nieuw is dat de 17.000 militairen, onder wie zich naar verhouding veel reservisten bevinden, vervolgens gaan deelnemen aan Speerpunt, de grootste NAVO-oefe ning in Midden-Europa. Behalve de 2nd Armoured Division uit Texas en de 9th Infantry Division werken de tweede pantserdivisie van West- Duitsland en het eerste Britse legerkorps mee aan deze operatie. Onder de codenaam Jog-trot trekken aan het eind van deze week ongeveer 30.000 militairen van de Britse land- en lucht macht van Zeebrugge naar verzamelpun ten in Duitsland. Ongeveer 4000 voertui gen zullen de reis meemaken. De route loopt via de E3 tussen Eindhoven en Venlo, waar waarschijnlijk enige ver keersoverlast zal ontstaan. De Speerpunt-oefening behelst een tank- aanval van Midden- naar Noord-Duits- land. Maar liefst 63.000 soldaten, 850 tanks, 3000 rups- en 18.000 wielvoertuigen en 350 helikopters worden hierbij inge schakeld. Tijdens de oefening Gold Fire zal de luchtmacht van de diverse landen met 600 vluchten per dag de „aanval" on dersteunen. Als spectaculair onderdeel van Speerpunt wordt beschouwd het afwerpen van 900 parachutisten boven het strijdtoneel aan het eind van een tien uur durende vlucht vanuit North-Carolina. Kleinere landmachtmanoeuvres in het ka der van Autumn Forge zijn Conoe Cargo, waarbij 200 voertuigen de rivier overgezet moeten worden, en Crested Cap voor het trainen van Amerikaanse vliegtuigbe manningen onder Europese omstandig heden. Nederland doet alleen mee aan Concordant Journey, een mobilisatieoe fening. Een reservebataljon is hiervoor al naar Duitsland gestuurd. In Noorwegen wordt volgende week Teamwork 80 uitgevoerd. Dit is een ma rineoefening met 60.000 militairen, 170 schepen en 400 vliegtuigen. Opzet van Teamwork is het overbrengen van ver sterkingen en materiaal naar Europa, het openhouden van aanvoerroutes en het be schermen van amfibische operaties. De Nederlande marine neemt deel met 20 schepen, vier vliegtuigen en 650 mari niers. De mariniers worden ingedeeld bij de Engels-Nederlandse amfibische strijdkrachten om deel te nemen aan een landing op de kust van Christiansund. Autumn Forge is in 1975 opgezet door de toenmalige commandant van de NAVO- strijdkrachten in Europa, de Amerikaanse generaal Alexander Haig. De huidige ge neraal Bernard Rogers heeft het initiatief overgenomen. Voor die tijd organiseer den de lidstaten de oefeningen te hooi en te gras. Het Russische persagentschap TASS heeft vorige week in een commentaar scherp afgegeven op de omvangrijke NAVO-oe- feningen. Als doel van de manoeuvres wordt gezien het opvoeren van de span ningen tussen Oost en West. Tass noemt Autumn Forge een militaire orgie. Momenteel zijn de landen van het Warschau Pact echter zelf in Oost-Duitsland ook be zig met militaire oefeningen die de groot ste zijn sedert tien jaar. Hieraan doen 50.000 soldaten mee, onder wie voor het eerst ook Polen. In tegenstelling tot voor gaande jaren wisselen de NAVO en het Warschau Pact geen Soldaten uit Texas gaan aan boord van een Hercules op de Britse lucht machtbasis Gütersloh in West-Duitslandwaar zij zich bij andere troepen voegden die deelnemen aan de NAVO-oefeningen. (Van c verslaggever Anton Koene) WARSCHAU -Terwijl in ten minste vier gebieden in Polen nog werd gestaakt, heeft de nieuwe voorzitter van het Poolse Nationale Planbureau, Henryk Kisiel (de vroegere minister van financiën), gisteren tijdens een persconfe rentie in Warschau uitgelegd hoe de Poolse regering denkt de eisen van de stakers in te willigen en gelijktijdig de Poolse economie weer gezond te maken. De eerste twee jaren van het nieuwe vijfjarenplan zijn door het nieuwe bewind overboord gegooid, zei hijEr is een nieuw plan, dat vanaf oktober dit jaar tot 1 januari 1982 de Poolse economie moet bijsturen. (Van onze correspondent Rob Sprenkels) MEXICO STAD - Met een onge kende internationale nederlaag voor ogen heeft generaal Augusto Pinochet het Chileense volk ge waarschuwd dat het land terug keert naar „de zwarte tijden van weleer, die bijna hadden geleid tot een burgeroorlog met Allen- de", indien zijn grondwet wordt afgewezen bij de donderdag op het programma staande volks stemming. Pinochet deed zijn verklaringen de jaren '90 van de absolute aan de lokale pers in de hoofdstad macht in Chili verzekert. Santiago. De Chileense dictator Het afkondigen de volksstem- s blijkbaar nogal geschrokken van een door het Amerikaanse bureau Gallup uitgevoerd opinie onderzoek, waarvan de uitslagen eind vorige week bekend wer den: ruim 63 procent van de on dervraagde Chilenen had ver klaard tegen de nieuwe grondwet te stemmen, een grondwet die, met allerlei ingewikkelde over gangsregelingen, Pinochet tot in LONDEN - (Reuter/DPA) - In Chili neemt het aantal mensen dat om politieke redenen gearresteerd wordt toe en ook vinden er meer systematische martelingen plaats. Dit meldde gisteren Amnesty International, de internationale organisatie die ijvert voor de naleving van de mensenrechten in de wereld. De toeneming van het aantal arrestaties en martelingen is volgens Amnesty in mei van dit jaar begonnen, met een scherpe stijging na 15 juli. De dag waarop de directeur van de opleidingsschool van de inlichtingendienst van het leger, luitenant-kolonel Roger Vergara Campos, werd vermoord. Sinds die moord zijn meer dan 1.000 - mogelijkerwijs zelfs 2.000 - personen opgepakt. Bovendien sijpelden tientallen berichten over foltering door. Stanley Clinton Davis, een Labour-afgevaardigde in het Engelse parlement, heeft de Engelse regering er gisteren van beschuldigd het Lagerhuis te hebben „misleid" over de kwestie rond een Engelse studente die in Chili is gemarteld. Deze martelingsaffai re werd het afgelopen weekeinde openbaar gemaakt door Am nesty International. Deze organisatie verklaarde dat Claire Wil son op 16 juli in Chili in het huis van haar moeder, werd gearres teerd door leden van de Chileense geheime politie. Tegelijk met haar werd haar neef Jose Miguel Benado gearresteerd, geiden werden gemarteld, aldus Amnesty. Na stappen van Engelse consulaire medewerkers, die door de fa milie van de 21-jarige studente op de hoogte waren gesteld van de arrestatie, werd Claire Wilson twee dagen later vrijgelaten. Een volledige getuigeverklaring van de Engelse arriveerde op 22 juli op de Engelse ambassade in Santiago. Diezelfde dag hief de Engelse regering het wapenembargo tegen Chili op dat enkele jaren eerder door de Labour-regering was ingesteld. Volgens Nicholas Ridley, staatssecretaris voor Zuidamerikaanse zaken, kwam de getuigeverklaring binnen, enkele uren nadat de rege ring het wapenembargo had opgeheven. ming over de grondwet heeft Pi nochet nogal in verlegenheid ge bracht. De ideologisch steeds verder van elkaar staande Chi leense politieke leiders (de mees ten in ballingschap) sloten plot seling de rijen en kwamen in op stand tegen de „farce" van de ge neraal, die op 11 september 1973 een bruut einde maakte aan het bewind en het leven van de geko zen president Salvador Allen- de. Bij die oppositie voegde zich ook vroegere medestanders van Pi nochet, zoals de oud-christen democratische president Eduar- do Frei en het ex-juntalid, gene raal Gustavo Leich. Frei was de enige die publiekelijk in Santiago mocht spreken en stelde een overgangsregering van burgers en militairen voor, een voorstel dat de politieke leiders in balling schap toejuichten, maar dat door Pinochet van tafel werd ge veegd. Belangrijker nog is het feit dat het afkondigen van een volksstem ming heeft geleid tot politieke demonstraties, vooral in Santia go. Te meer daar het een nieuwe generatie is die de straat is opge trokken. Tieners, die er geen cent voor voelen om hun beste jaren te moeten slijten onde een dictatuur van Pinochet. Olieboycot Zuid-Af rika nog moeilijk DEN HAAG (GPD) - Minister van buitenlandse zaken Van der Klaauw kan nog met geen mogelijkheid zeggen welke kant het opgaat met de diverse Nederlandse inspanningen om medestanders te krijgen voor een olieboycot van Zuid-Afrika, zoals toegezegd in het debat hierover in de Tweede Kamer in juni van dit jaar. Er zijn verschillende ge sprekken met buitenlandse col lega's van Van der Klaauw ge voerd en juridische consequen ties worden bestudeerd. De Scandinavische landen hebben in positieve zin geantwoord, maar nog geen beleidsbeslissin gen genomen, aldus Van der Klaauw. Minister Van der Klaauw, zojuist teruggekeerd van een officieel bezoek aan Turkije, voerde giste ren overleg met de Tweede Ka mercommissie voor buitenland se zaken over onder meer de voortgang van de toegezegde be sprekingen met Benelux- en Scandinavische landen over een mogelijk gezamenlijk optreden tegen Zuid-Afrika. De minister gaf daarin desgevraagd toe dat eerdere uitspraken van de minis ter-president Van Agt over bepa lingen in het EG-verdrag, die een eenzijdige boycot zouden ver hinderen, niet juist zijn. Het nieuwe plan maakt het volgens Kisiel mogelijk de onevenwich tigheid tussen de kdopkracht en de beschikbare consumptiegoe deren te verbeteren. Kisiel be weert dat het niet alleen mogelijk is genoeg extra artikelen op de markt te brengen om het tegen woordige tekort te dekken, maar ook om voldoende extra produk- ten te fabriceren om de gestegen koopkracht - resultaat van ge middeld 10 procent loonsverho ging - te dekken. Investeringen in de Poolse indus trie worden opnieuw nauwkeurig onder de loep genomen, ver klaarde de nieuwe voorzitter van het Poolse Nationaal Planbu- De produktie van goederen die al leen in de pakhuizen opgeslagen blijven, wordt stopgezet of zono dig teruggebracht. Andere indus trieën, die eenvoudige kleinere landbouwmachines produceren. Vliegtuig VS gekaapt MIAMI (Reuter/AFP/UPI/DPA) - Voor de achtste keer in een maand is gisteren een Ameri kaans vliegtuig gekaapt en ge dwongen naar Cuba te vliegen. De Cubaanse autoriteiten heb ben op het vliegveld van Ha vanna de kaper gearresteerd. Alle passagiers van het toestel, een Boeing 727, bleven onge deerd. In de meeste gevallen wa ren de kapers Cubaanse vluchte lingen, die zich niet thuis voel den in de VS. zouden volgens de nieuwe plan nen van het nieuwe regime toch worden uitgebreid. Er komt meer vlees in de Poolse slagerswinkels, maar de export van vlees naar het Westen gaat normaal door. Kisiel zei desge vraagd, dat de inkomsten van de vleesexporten in de toekomsf voor een deel zouden kunnen worden besteed aan de import van grotere hoeveelheden vlees, zoals goedkoop Argentijns rundvlees. Hij ontkende niet dat Polen vlees exporteert naar de Sowjet-Unie, maar dat Polen dat voortaan al leen uitvoert als de Sowjet-Unie betaalt in harde valuta. H(j be klaagde zich over het feit dat de Poolse export van grondstoffen wordt betaald in „Euroroebels", waardoor Polen maar de helft van de prijs op de wereldmarkt krijgt. Dë graanimporten, die noodzake lijk zijn om de veestapel op peil te houden, blijven een probleem. Oost-Duitsland heeft extra graanleveranties toegezegd, maar Polen heeft behoefte aan meer graan van niet-westerse landen. Onderhandelingen over dit onderwerp met de Sowjet- Unie zijn nog gaande. Stakingen Intussen wordt op beperkte schaal nog steeds gestaakt. Volgens het oppositionele Comité voor Ar beiders Zelfverdediging (KOR) werd vier dagen geleden al het werk neergelegd in een grote vliegtuigfabriek in Mielec, in Zuidoost-Polen. De staking is het gevolg van een conflict met een lokale bestuurder van de com munistische partij, die de vor ming van vrije vakbonden tracht te te verhinderen. Ook zou er nog steeds gestaakt worden in een textielfabriek in Bialystok, dichtbij de grens met de Sowjet- Unie, in fabrieken in Kamienna Gora en bij het openbaar vervoer in Tarnow, bij de Tsjechoslo- waakse grens. In vrijwel alle ge vallen gaat het erom dat de werk nemers zwart op wit willen heb ben dat ze inderdaad vrije vak bonden mogen oprichten. (Van onze correspondent Peter Hattink) MADRID - Met de benoeming van twaalf nieuwe ministers heeft de Spaanse premier Adolfo Suarez gisteren een einde gemaakt aan de poli tieke spanningen tussen het kabinet en de regeringspar tij UCD, waaruit de sociaal democraten, onder leiding van Francisco Fernandez Ordonez, dreigden op te stappen. De nieuwe regering - de vijfde die wordt ge vormd door Suarez- staat in het teken van de bestrijding van de economische crisis en het voeren van een progres sieve wetgeving. Zoals werd verwacht, is Fer nando Abril Martorell, oud minister van economie en vertrouwensman van Adolfo Suarez, vervangen door Leopoldo Calvo Sotelo, oud minister van Europese za ken. Grootste verrassingen in het nieuwe kabinet-Sua- rez, dat zich kenmerkt door een overwicht aan techno craten, zijn de sociaal-demo craat Francisco Fernanez Ordonez op de post van justi tie en de benoeming van de sociaal-democraat José Pe dro Perez Llorca als minister van buitenlandse zaken. Oud-minister van binnenland se zaken Rodolfo Martin Vil la is in dit kabinet terugge keerd als minister voor re gionale autonomie. Waar nemers menen dat Martin Villa een grote rol kan spelen bij de bestrijding van het terrorisme in Basken land. Uit de eerste reacties van de linkse oppositie blijkt dat noch de socialistische arbei derspartij PSOE, noch de Eurocommunistische partij PCE vertrouwen hebben in deze regeringswijziging. In Zuid-Afrika (Van c correspondent Karl Breyer) JOHANNESBURG - De staking van zwarte scholieren in Zuid-Afrika neemt geen einde. Minstens 1500 zwarte schoolkinderen be gonnen gisteren met demonstraties in blanke gebieden in de diamantstad Kimberley, waarbij grote schade aan winkels en gebou wen werd aangericht. De scholieren trokken naar een zaal, waar de minister van onderwijs ouders zou toespre ken. De kinderen scheurden daar hun schoolboeken in flarden cn de politie moest uiteindelijk traangas gebruiken om de de monstranten uiteen te jagen. Negentien scholieren werden in hechtenis geno- In de Kaapprovincie en in'de zwarte woonge bieden rondom Port Elizabeth werden verle den week alle zwarte scholen gesloten om op deze wijze de ouders te dwingen hun kinde ren opnieuw te laten registreren. Daarbij moeten de ouders zich dan verplichten er voor te zullen zorgen dat de kinderen naar school gaan. Ondanks het feit dat zaterdag in de Kaappro vincie drieduizend scholieren voor her-toela ting werden geregistreerd, verscheen giste ren slechts een gering percentage in de scholen. In Port Elizabeth en Grahamstown was het aantal opnieuw geregistreerde kin deren nog lager. Van de 291 scholieren, die weer in Port Elizabeth werden ingeschreven, kwamen gisteren bij meer dan twintig ver schillende scholen slechts 31 naar hun klas- ADVERTENTIE Anders gezegd: waarom heeft u nog geen NS-Kortingkaart? Kost u f 375,- per jaar. Eventueel mag u ook f 31.25 per maand betalen. Voor dat bedrag krijgt uw hele gezin* liefst 50% korting op enkeltjes, 40% korting op retourtjes en vanaf I oktober 30% op abonnementen Komt bil dat iedereen z'n eigen kaart krijgt. Meer informatie? Op ieder NS-station ligt 'n folder klaar Voor omschrijving gezin zie folder.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9