Weer oproer in Amsterdam na ontruiming kraakpand Wfelen Stenengooiende krakers krijgen nieuw proces Kritiek op plannen Brokx Bontopniveau. Bont vanVan Egmond. Van Egmond dg Breestraat Bontmode h? Daar sta je dan., van is anders... Gevechtenvernielingenplunderingen en brandstichting Uw kunstgebit DINSDAG 9 SEPTEMBER 1980 BINNENLAND PAGINA 7 Een ge wide wordt op een brancard een ambulance van de GG GD ingeschoven. De ziekenbroeders waren gisteren ook uitgerust met gasmas kers. NV V-PAND GEKRAAKT HEERLEN (ANP) - Vier leden van de Heerlense leegstandsverzet- groep hebben gistermiddag een in het centrum van Heerlen gele gen pand gekraakt. Het huis is eigendom van de Nederlandse vakvereniging (NW) die is aangesloten bij de FNV. Volgens de bezetters en de buurtbewoners staat het pand jaren leeg. Dit terwijl in Heerlen minstens 1000 jongeren in onvrede leven met hun huidige woonsituatie. Omdat de FNV onlangs heeft laten weten de zorgen van de krakers over het falende volkshuisvestingsbeleid te delen, hebben de Heerlense bezetters zich inmiddels in een brief tot het NVV ge wend. Hierin vragen zij om het pand te mogen huren. Ook een spandoek dat op de gevel van het huis is aangebracht wijst op de recente uitspraken van de FNV. "Wonen is ons recht, ook het FNV heeft dit gezegd" is hierop te lezen. Van diverse maatschappelijke groeperingen en politieke partijen hebben de bezetters, die naar gisteren bleek al sedert zaterdag in het pand gehuisvest zijn, inmiddels adhesiebetuigingen ontvan gen. Ook NW-jongerencontact heeft zich in een telegram aan de kra kers solidair met de actie verklaard. DEN HAAG (GPD) - De PvdA en WD hebben kritiek op de nieuwste stimuleringsmaatregelen voor de bouw. die gisteren door staatssecretaris Brokx werden bekendgemaakt. De socialis ten verwachten dat het reeds verlaagde bouwprogramma voor dit jaar (100.000 stuks) ondanks het ingrijpen van de bewindsman bij lange na niet wordt gehaald. De PvdA pleit voor een verder opvoeren van de woningwetbouw in plaats van het stimuleren van de koopsector. De WD vindt dat Brokx onvoldoende doet aan de zwakke plekken in het bouwprogramma. De liberalen doelen hiermee op de slecht lopende bouw van dure premiehuurwoningen en dure premie- koopwoningen (premie B). Het CDA zegt in een eerste reactie „welwillend positief tegenover de plannen van Brokx te staan. Alle fracties zijn bijzonder ingenomen met het feit dat de bouw voor de een- en tweepersoonshuishoudens voor het eerst sinds vier jaar goed van de grond komt. ADVERTENTIE Onze bontkullektie is wet grote zorg en i aknumsehap Mimen gesteld. En wordt in onze zaak i oortrejfelijk gepresenteerd De moeite waard om eens kennis t an te nemen Als u de modellen en fraaie bontsoorten bewondert, zult u bet beamen: dal is bont op nil eau. Brvestnuit 173- Leiden - Telefoon 071 123137 in je warme, doorgestikte satijn-jack. Laat de kou maar komen. Mt. 116 t/m 176, kleine stijging per maat. vanaf 89,75 Terwijl de Mobiele Eenheid oprukt (op de achtergrond nog juist zichtbaarzijn krakers en sympathisanten op het Rokxn druk bezig met het opwerpen van barricaden. Te ingewikkeld voor politierechter Demonstranten op de Amsterdamse Herengracht gooien met stenen naar de Mobiele Eenheid. AMSTERDAM (GPD) - De Amsterdamse poli tierechter mr. S. Slagter heeft zichzelf gis termiddag niet bevoegd verklaard een defini tief oordeel uit te spreken over de onregelma tigheden die zich op 3 juli hebben voorge daan bij de ontruiming van het kraakpand De Vogel Struys. Hij verwees de zaak tegen vier stenen gooiende krakers naar de meervoudi ge strafkamer van de rechtbank. Er zijn vol gens hem bij de behandeling zoveel factoren aan de orde gekomen, dat de zaak zich niet meer leent voor een alleen optredend politie rechter. Uitdrukkelijk zei mr. Slagter dat hij niet ver wees omdat hij verwachtte dat er een grotere straf dan zes maanden moet worden opge legd. Hij vond het na de getuigenverklarin gen niet verantwoord dat èèn rechter deze zaak behandelt. „Het is overigens niet on waarschijnlijk dat ik de voorzitter zal zijn van de meervoudige kamer die de zaak gaat be handelen". Mr. Slagter kwam tot zijn opmerkelijke verkla ring nadat hij met veel kunst en vliegwerk de vier verdachten tot een vorm van medewer king aan de procesgang had overgehaald. De 18-jarige Henkie, de 21-jarige Joost en Johan (24) en Eric (31) traden volgens afspraak op als eenheid en weigerden te praten over hun persoonlijke rol in de gebeurtenissen. Krib big merkte de officier van justitie mr. B. J. Mansholt op dat de wet geen collectieve ver dediging kent. De officier vond de onhebbe lijkheden van de verdachten en de houding van de raadslieden zo onaangenaam, dat hij uitriep dat hier een gele kaart van pas kwam. Ernstiger was zijn opmerking over de nood zaak een lid van de Raad van Toezicht (van de Orde van Advocaten) uit te nodigen Hooghartig De verdachten bleven hooghartig tot zij tijdens de getuigenverklaringen merkten dat het politierechter Slagter ernst was toen hij zei: „U krijgt een eerlijk proces". De verdachten nestelden zich in hun banken, dronken melk uit een pak en bemoeiden zich met alles en iedereen. Na enkele uren gedroegen zij zich als een landerige schoolklas, die af en toe werd terechtgewezen door de politierech ter. Na een schorsing kondigde de politierechter ten slotte aan dat hem uit de getuigenverkla ringen duidelijk was geworden dat de recht matigheid van de eerste ontruiming van het pand De Vogel Struys betwist wordt. De ei genaar R. Boschen heeft op de dag van de kraakactie op 31 mei jl. aangifte gedaan van huisvredebreuk. Een rechercheur had echter ter plaatse geconstateerd dat het pand noch bewoond, noch in gebruik was. Er is een pro ces-verbaal opgemaakt over deze valse aan gifte van de eigenaar. Een maand later is het pand door de ME ontruimd en diezelfde dag opnieuw door krakers in bezit genomen en daarna weer ontruimd. Behalve de rechtmatigheid van deze ontrui ming heeft politierechter Slagter ook zijn be denkingen over het gebruik van twee soorten traangas bij de ontruiming en de vragen daarover in de Tweede Kamer. Een niet on belangrijke rol bij de verwijzing naar de meervoudige kamer speelt bovendien het feit dat verschillende politiegetuigen hebben verklaard dat er door de ME ook met stenen is gegooid. Bovendien heeft ze toegegeven dat arrestanten zijn geslagen door de ME. De politierechter meent dat hij bij de uiteinde lijke beoordeling van de zaak deze overwe gingen niet alleen kan en mag afhandelen. „Deze zaak is te ingewikkeld voor de politie rechter". "De eerste fase van dit proces hebben wij op punten gewonnen," zei één van de krakers gistermiddag nadat de zaak was doorverwe zen. "De politierechter is, beter laat dan nooit, tot de conclusie gekomen dat deze zaak politiek en juridisch te ingewikkeld ligt om op een snelrechtzitting te worden behan deld. Wij blijven erbij dat hoofdofficier Mes- schaert op valse gronden bevel tot ontrui ming heeft gegeven en dus zelf boter op het hoofd heeft. Wij staan er op dat de aanklacht die hierover is ingediend eerst tot op de bo dem wordt uitgezocht, alvorens het proces wordt voortgezet." gracht tot aan het Singel door loopt, probeerden krakers „De Vogel Struys" weer binnen te dringen. Barricaden die er in het weekeinde in waren aange bracht, beletten hun dat. De poli tie veegde ten slotte ook het Sin gel schoon. Met deze acties was echter meteen de vlam in de pan geslagen. Ste nen werden uit de straat gebro ken, auto's vernield, ruiten inge gooid. De politie reageerde met traan- en braakgas en charges met de wapenstok. Vanuit „De Groote Keijser", het kraakpand aan de Keizersgracht dat als een symbool van de kraakbeweging wordt beschouwd, werden via de illegale radiozender „De Vrije Keijser" aan de krakers en rel schoppers 'adviezen' gegeven voor hun strijd tegen de poli tie. „Dood aan de krakers" „De Vrije Keijser" werd op een ge geven moment gestoord door een andere zender waarover onder meer de kreet „Dood aan de kra kers" werd geroepen. Sommigen vrezen dat het een symptoom is dat erop duidt dat zich anti- kraakgroepen aan het ontwik kelen zijn in Amsterdam. De ongeregeldheden verplaatsten zich naar de Dam en omgeving. Het kwam tot botsingen op de Prins Hendrikkade waar onlangs een aantal gekraakte luxe flats werd ontruimd. Op hun tocht door de Amsterdamse binnen stad vernielden de oproerlingen tientallen winkelruiten. Onder meer van het warenhuis De Bij enkorf werden de etalages inge gooid. Ook de ruiten van het Ko ninklijk Paleis moesten het ont gelden. Een poging om „De Vogel Struys" opnieuw te kraken kon door de politie worden verijdeld. Met traan- en braakgasgranaten werd de menigte verdreven. In tegen stelling tot vorige keren spatten de granaten bij het neerkomen onmiddellijk uit elkaar waardoor ze door de relschoppers niet meer konden worden opgepakt om ze terug te gooien. Meer arresteren De krakers die gisteren uit „De Vo gel Struys" werden gehaald zal niet alleen huisvredebreuk ten laste worden gelegd maar ook diefstal. Op grond daarvan kun nen ze in verzekerde bewaring worden gehouden. De hoofdofficier van justitie be raadt zich met de politieleiding op mogelijkheden om bij straat gevechten als maandagavond meer stenengooiers te arresteren. Gisteravond werden slechts drie stenengooiers opgepakt. De le den van de Mobiele Eenheid kunnen zelf zo goed als niet tot arresteren overgaan omdat ze de eenheid van hun gelederen zou den moeten verlaten en dat past niet in de strategie. Het arresteren moet in hoofdzaak gebeuren door speciale, in burger opererende arrestatieteams. Die traden onlangs ook al op bij de rellen rondom de ontruiming op de Prins Hendrikkade. Gisteren waren er ook op straat. Het be schermen van de arrestatieteams is echter weer een probleem dat nog niet helemaal is opgelost. Verscheidene keren moesten re chercheurs zich gisteravond te rugtrekken. Een rechercheur kwam, nadat hij een steen tegen zijn hoofd had gekregen, zo in het nauw dat hij zijn pistool trok te gen een naderende groep relma- kers. Burgemeester Polak zei gister avond in een reactie op de rellen, dat er in Amsterdamnog steeds lieden zijn die proberen met ge weld eigen rechter te spelen. "Dat is niet gelukt", stelt hij vast. AMSTERDAM (GPD) - De ontruiming door de politie van het gekraakte pand „De Vogel Struys" heeft gisteravond in Amsterdam geleid tot felle botsingen tussen de politie en krakers met in hun kielzog grote horden relschoppers. Bij de ongeregeldheden werden tientallen ruiten van winkels, cafés, woonhuizen en ook van het Koninklijk Paleis op de Dam ingegooid, etalages geplunderd, auto's omgegooid en vernield, straten gebarrica deerd en bouwketen omver gesmeten en in brand gestoken. Er vielen aan de kant van de politie acht gewonden, overigens van lichte aard. In ziekenhuizen wer den ruim tien burgers behandeld aan verwondingen die ze in de ongeregeldheden hadden opge lopen. Een eerste-hulpkorps uit de kraakbeweging verbond op straat lichte verwondingen. Tot gisteravond laat waren er zeven arrestaties verricht. Verwacht mag worden dat aan de hand van foto's en televisiebeelden nog meer arrestaties zullen worden verricht. De ongeregeldheden namen tegen middernacht, toen het inmiddels was gaan regenen, af. Brandbommetje In het begin van de avond werd een brandbommetje gegooid in het kantoor van de onroerend-goed- handelaar Boschen, die „De Vo gel Struys" onlangs verkocht aan het Engelse echtpaar Cutts. Een begin van brand kon snel worden bedwongen. In de loop van de avond ging vanuit verscheidene plaatsen in het land politieversterking op weg naar Amsterdam. Ook de rijkspolitie stuurde pelotons Mobiele Een heid naar de hoofdstad. De rellen begonnen met de ontrui ming van „De Vogel Struys" aan de Herengracht. Het pand was in het weekeinde voor de derde keer gekraakt. De Engelsman en zijn vrouw, die op dat moment in het huis verbleven, werden door de krakers op straat gezet. De hoofdofficier van justitie mr. Messchaert besloot tot de ont ruimingsactie, nadat de Engels man een klacht wegens huisvre debreuk had ingediend en aan de hand van een voorlopig koopcon tract had kunnen aantonen dat hij voor de prijs van 750.000 gul den „De Vogel Struys" van Bo schen had overgenomen, en in het huis was gaan wonen. De kraakbeweging wenst de der tigjarige Engelsman echter als een stroman van speculanten te beschouwen die alleen in het pand zit om de schijn te wekken dat het bewoond is. Ze be schouwt het koopcontract als een truc die nodig is om bij de justitie voet aan de grond te krijgen. De Engelsman zou zelf verbonden zijn aan een beleggingsonderne ming. Volgens de krakers bevond zich op het moment dat zij zon dagavond binnendrongen, ook een Amsterdamse speculant in het pand, die zich echter snel uit de voeten maakte. Voor de officier van justitie stond vast dat het huis bewoond was toen de krakers er zondag bin nendrongen en dat er derhalve sprake was van huisvredebreuk. De hoofdofficier wenste een snelle ontruiming omdatje een situatie die in strijd is met de wet, niet te lang moet laten voortdu ren". Een deel van de Heren gracht werd afgezet en dertig man politie, voorzien van gas maskers, drong het huis onder meer via het dak binnen en arres teerde vier van de krakers. Ver scheidene anderen wisten te ont komen; één van hen raakte ge wond toen hij na een sprong uit een raam op de straatstenen smakte. Buiten verzamelde zich snel een menigte van waaruit straatstenen naar de politie werden gegooid. Aan de achterkant van het om streden pand, dat van de Heren- ADVERTENTIE zit de gehele dag stevig op zijn plaats! Thans is het niet meer nodig, dat uw kunstgebit bi] het spreken, eten, lachen of niezen losschiet of verschuift. Een weinig Dentofix- poeder op de gebits plaat, en deze ongemakken bestaan voor u niet meer Dentofix geeft u een ongekend gevoel van zekerheid en welbehagen Aangenaam en hygië nisch in het gebruik. Bij apotheken en drogisterijen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7