Berk: stok gezocht om te slaan... Kantonrechter Gemeente reorganiseert al vele jaren "Ik kom in de knoop" Afsluiting Noordeinde maakt Westmoeilijk bereikbaar Economen bijeen in Leiden Twee lezingen van hetzelfde feit Pech onderweg De ANWB gaat de komende maanden in Leiden weer de cursus "Pech onderweg" or ganiseren. De bedoeling van de cursus is dat automobilis ten meer van de techniek van de auto te weten komen en zelf storingen kunnen opsporen en verhelpen. De cursussen be ginnen op dinsdag 30 septem ber, donderdag 30 oktober en maandag 29 november en worden gehouden in de tech nische school aan de Vijf Meilaan 137. Elke cursus be staat uit een viertal lessen van ongeveer tweeënhalf uur die wekelijks worden gegeven en steeds om half acht beginnen. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij het ANWB-kan toor aan de Stationsweg 2, tel. 071-146241. Con Fuoco De Leidse showband Con Fuoco heeft het afgelopen weekeinde deelgenomen aan het grote bloemencorso van Aalsmeer. De muzikale prestaties van deze anderhalf jaar oude band viel bij de organisato ren kennelijk zo in de smaak dat er inmiddels al een uitno- diging ligt om volgend jaar opnieuw deel te nemen aan het corso. Gesprekscentrum In het Gesprekscentrum aan de Vrouwenkerkkoor straat 17 wordt de serie lezingen over antroposofie morgen afgeslo ten met een inleiding door de heer P.C. Veltman van de Ru- dolf Steinerschool. De inlei ding die hij houdt is getitel: Hoe verkrijgt men bewustzijn op hogere gebieden?". De bij eenkomst begint om acht uur. Kinderfilms Evenals het afgelopen seizoen zal ook dit jaar de kapelzaal van het K&O-gebouw aan de Oude Vest 45 elke woensdag middag zijn ingericht als kinderbioscoop. Morgenmid- dag.om half drie wordt de eer ste film van het nieuwe sei zoen gedraaid. Het is "Sam- mie en de stropers", hande lend over een dierenvriend die met behulp van een aap en een beer door stropers gevan gen dieren probeert te bevrij den. Begonnen wordt met de vertoning van een serie teken films. de toegangsprijs be draagt drie gulden, inclusief een bekertje ranja. Zwarte dwergen De Leidse Weer- en Sterrékun- dige Kring organiseert van avond een lezingavond in de collegezaal van de Oude Ster- rewacht aan de Sterre- wachtlaan. Dr. Staller, me dewerker van de Leidse Ster- rewacht zal het die avond hebben over een nog vrij on bekend verschijnsel, de zoge naamde "Zwarte Dwergen". In de Sterrekunde zijn Rode Reuzen en Witte Dwergen al een bekend begrip. De bijeen komst begint om acht uur. DINSDAG 9 SEPTEMBER 1980 LEIDEN - De Leidse gemeenteraad is gis teravond, na een jarenlange discussie, akkoord gegaan met een aantal belang rijke wijzigingen in het reilen en zeilen van het bestuurlijk en ambtelijk appa raat in de gemeente Leiden. De plannen voor de gemeentelijke reorga nisatie werden een jaar of zes geleden met veel tam-tam gepresenteerd en hebben in de afgelopen jaren voor heel wat ambtelijk getouwtrek en politiek vuurwerk gezorgd. Gisteravond luidde de bel voor de voorlopig laatste ronde. Een groot aantal nota's, rapporten en be sluiten hebben tot een voorlopige afron ding geleid van de reorganisatieperike len. De raad ging akkoord met de hoofd lijnen van een organisatiestructuur fijne r iedereen de noodzaak lijkt in te ir waar eigenlijk niemand het ;r van weet. Zes jaar geleden werd de eerste aanzet ge geven voor de procedure die uiteindelijk moest leiden tot een zo doelmatig moge lijke organisatie van het gemeentelijk bestuur. Trefwoorden in dat reorganisa tieproces waren: eenvoud, doorzichtig heid en integratie. Kortom: een geheel nieuwe vorm van bestuur waarin alles met elkaar verbonden zou worden. Het gemeentebestuur zou zich alleen nog maar bezighouden met de grote lijnen en de uitvoering aan ambtenaren overlaten. Hoofdmoot van het reorganisatieproces is de wijze waarop de ambtelijke organisa tie gecoördineerd wordt. In het kort komt het er op neer dat de gemeentelijke organisatie in drie sectoren word opge deeld, te weten: beheer, welzijn en wo nen. Aan het hoofd van elke sector moet een coördinerend directeur komen te staan. Het is vooral die kwestie die heel wat voeten in de aarde heeft gehad en in 1975 zelfs een splijtzwam dreigde te worden in het toenmalige linkse pro gramcollege. In plaats van definitieve hoofddirecteuren (waartegen ook bin nen het ambtelijk apparaat ernstige be zwaren bestonden) werd uiteindelijk be sloten tot de aanstelling van drie coördi natoren en drie personeelswerkers. De periode waarvoor deze coördinatoren zijn aangesteld is nu afgelopen. Het is nu zover dat moet worden overge gaan tot de definitieve benoeming van coördinerend directeuren voor de secto ren beheer en welzijn om de op gang ge brachte ontwikkeling van de organisatie verder te helpen. De aanstelling van (tenminste twee eri ten hoogste vier) coördinerend directeuren in de sector wonen zal later plaats vinden omdat de reorganisatie binnen deze afdeling nog niet helemaal is afgerond. Aan deze plannen gaf de raad gisteravond zijn fiat. In feite is men akkoord gegaan met een aantal zaken die in de praktijk al gestalte hebben gekregen. Van de grote plannen die een jaar of zes geleden wer den gepresenteerd is eigenlijk niet veel terecht gekomen. De gevolgen van de reorganisatie zuller. echter n.g g€.r,.l~ie tijd doorwerken. Een begeleidings commissie gaat zich met de verdere voortgang van het reorganisatieproces bezighouden. Maar de zaak staat of valt uiteindelijk met de mentaliteit van de ambtenaren die in die nieuwe organisa tie moeten werken. Veel zal afhangen van de positie die de coördinerend direc teuren in de komende jaren in het ge meentelijk apparaat gaan i Een vraag die na al die jaren blijft hangen is wat de gewone Leidenaar nu eigenlijk merkt van die reorganisatie. Waar schijnlijk ligt de gemiddelde Leidse burger er niet wakker van. JAN RIJSDAM LEIDEN - "Het college van B en W heeft een stok gezocht om de hond te slaan. Ik vind dit uitermate onredelijk". Met deze woorden kenschetste mr. Groenendijk op de gistermorgen gehouden vergadering van de commissie voor de beroepschriften de gang van zaken rond de wei gering van een bouwvergunning aan zijn cliënt, het auto banden en bodebedrijf Berk. Al in '76 maakte het bedrijf haar ui- breidingsplannen kenbaar. Twee jaar later werden de concrete plannen op tafel gelegd. Firmant Berk: "We wilden op de Kaas markt een werkplaats bouwen en daarboven 12 woningen, Het antwoord van de gemeente was echten te massaal. We hebben toen gezegd: "Oké dan verande ren we wel, maar vertel ons hoe. Onze architect heeft de adviezen van de gemeente vervolgens uit gevoerd. Het aantal woningen werd onder andere terugge bracht naar zeven". Het antwoord van het college van B en W bleef echter nee. Mr. Groe nendijk: "In eerste instantie keurde men de plannen goed. La ter bleek de totale hoogte van het gebouw niet te kloppen". Het college baseerde haar besluit onder andere op het oordeel van de welstandscommissie. Een lid van die commissie lichtte gister ochtend het standpunt toe. I LEIDEN - In maart van het vol gend jaar zal het 35-jarig bestaan van de uitwisseling tussen Lei den en het Engelse Oxford wor den gevierd. In verband daarmee is een speciale lustrumcommis sie gevormd bestaande uit de he ren G. J. Philipsen (voorz.), J. G. Duivesteijn, C. Elzenga, C. J. J. Hugens, H. Kagie, A. J. v. d. Pompe en mevrouw E. Rodrigo. "De voornaamste reden voor afwij zing is de goothoogte. Voor de hele binnenstad is de limiet twaalf meter. Soms wijken we daarvan af; we leggen er heus geen meetlat langs. Maar er moe ten wel goede redenen voor een uitzondering zijn". Het autobanden- en bodebedrijf van Berk aan de Kaasmarkt. Mag Saté International uitbreiden? "Het probleem is dat de gemeente een aantal plannen heeft ten aan zien van de Kaasmarkt", zo ver volgde hij. "Hoogstwaarschijn lijk komt er een school en dan LEIDEN - Mag het bedrijf Saté In- kun je zo'n hoog gebouw niet in ternational aan de Valkenburg- de omgeving hebben. Als die school er niet zou komen zou niets de plannen van Berk in de weg staan". Twijfels Mr. Groenendijk merkte op dat hy zo z'n twijfels had over het mas sale karakter van het gebouw. "Het gebouw zou ongeveer der tien meter hoog worden. Wat is nu het verschil tussen twaalf me ter en dertien meter? Dat is toch niets!" Bovendien gelden volgens de ad vocaat de hoogtebepalingen niet als het gaat om een gebouw met topgevels. En hoewel (zoals een ambtenaar het uitdrukte) "de ge vel duidelijk onder de zeis is ge weest", verdient het wel het pre dikaat topgevel. Op zeer korte termijn zal nu bekeken worden of er inderdaad sprake is van een uitzonderingspositie. seweg uitbreiden of niet? Over een tijdje zal de commissie voor de beroepschriften de knoop moeten doorhakken. Duidelijk is in elk geval dat buren tegen de uitbreiding zijn. Dit tot ongenoe gen van de directie, die al ander half jaar bezig is om het bedry f te vergroten. "Ik kom met mijn bedrijf goed in de knoop te zitten als ik niet kan uit breiden", merkte de firmant tij dens de gisterochtend gehouden vergadering van de commissie op. "Ik heb op uitbreiding gere kend". Volgens architect Rietboom wer den vorig jaar februari inlichtin gen ingewonnen bij de stede- bouwkundige afdeling van de gemeente Leiden. "Ons geplande dak bleek een meter te hoog. Maar daar was ontheffing voor mogelijk. Er is toen niets gezegd over een afwijzing". De definitieve aanvraag werd in april vorig jaar ingediend. In af wachting van de vergunning werd toestemming gevraagd voor het plaatsen van een ge bouwtje voor compressoren. Daarna ontstonden de moeilijkhe den. De betonnen muur van het gebouwtje bleek nan^elijk pre cies op de grens met de buren ge pland te zijn. De hinderwetcom missie boog zich over het probleem. Tijdens een zitting van beklaagden de bu ren zich over de bouwvakkers in de tuin, over de muur die de zon uit de tuin hield en over stan koverlast. Na verloop van tijd kreeg het bedrijf te horen dat de gevraagde ontheffingen niet verleend zouden worden. Een van de belangrijkste bezwaren van het college betreft de par keergelegenheid. "Toch al een probleem bij de Haagsche Schouw". Volgens de directeur van het bedrijf valt dat echter best mee. "Ik voorzie geen par- Onderwerpen die keerproblemen. Ik heb nu plaats genoeg", zei hij gisterochtend. De commissie doet over enkele weken uitspraak. LEIDEN - Deze week komen 250 economen uit negentien landen, variërend van de Verenigde Sta ten en Japan tot Indonesië en Portugal, naar Leiden om te pra ten over de economie van de ge zondheidszorg. Oost-Europese landen hebben niet gereageerd op de uitnodiging. De bedoeling van de driedaagse conferentie is vooral; het uitwis selen van kennis en ervaringen. De problemen zijn in alle Wester se landen bijna gelijk: de uitga ven voor de gezondheidszorg slokken ér nu al acht tot tien pro cent van de nationale inkomens op en ze vertonen nog steeds een explosieve groei. De "gezondheidseconomen" gaan in Leiden onder meer bekijken in welke richting onderzoek nodig is. Het gaat om een zeer ingewik kelde materie, omdat kostenbe sparende maatregelen die voor de hand lijken te liggen vaak meer nieuwe problemen oproe pen. Zo leert de ervaring elders dat een verlaging van het tarief voor specialistische verrichtin gen (ook in Nederland een zeer actuele zaak) ertoe leidt dat de specialisten meer verrichtingen gaan doen en declareren. Prof. Van Praag van het Centrum voor Onderzoek van de Econo mie van de Publieke Sector zei gisteren, dat de specialistenin komens maar een betrekkelijk klein deel van de totale kosten van de gezondheidszorg uitma ken. Veel belangrijker noemde hij het dat de specialisten "dure beslissers" zijn: zij bepalen of ie mand moet worden opgenomen en hoe lang, of er een operatie no dig is, welke diagnostische ver richtingen en medicijnen er aan de patiënt moeten worden "be steed", enzovoorts. Een mentali teitsbeïnvloeding om de dokters meer kostenbewust te maken vindt Van Praag dan ook min stens even belangrijk als het tref fen van "losse" kostenbesparen de maatregelen. Leiden aan de orde komen zijn onder meer de voor- en nadelen van een eigen risico (eigen bijdrage) in de ziek tekostenverzekering,. en de rol van de overheid. De verklaringen die "wetsover treders" tegenover de kan tonrechter afleggen wijkt nogal eens af van het verhaal dat onmiddellijk na het be gaan Van de overtreding te gen de politie wordt opge hangen. De inhoud van het proces-verbaal wijkt nogal eens af van de "verklaring ter zitting". De oorzaak daarvan valt vol gens officier van justitie me vrouw Couzijn gemakkelijk te raden. "De verdachten hebben dan lange tijd kunnen nadenken om een zo sterk mogelijk verhaal in elkaar te draaien. Daarom ga ik liever af op de eerste verklaring. Dat is in de meeste gevallen de meest eerlijke. Zo hechtte mevrouw Couzijn gisterochtend tijdens de zit ting van rechter De Vroom weinig waarde aan het ver haal van een automobilist die in april van dit jaar een motor rijder zou hebben klemgere den. "Die motorrijder vond dat ik hem geen voorrang had ver leend, kwam rechts naast me rijden en schopte tegen m'n auto. Daar schrok ik zo van dat ik m'n stuur naar rechts gooide waardoor ik per on geluk die motor van de weg drukte. Daarna ben ik uitge stapt om te vragen wat er toch in vredesnaam aan de hand was. Maar met die motorrij der viel niet te praten. Die gaf me gelijk een paar klappen. Ik heb vijf weken met zo'n oog en zo'n kaak gelopen", aldus de verdachte die beide han den nodig had om aan te kun nen tonen met welk een oog en welk een kaak hy wel niet had rondgelopen. Zoals gezegd. De man bereikte weinig met zijn emotionele betoog. Uit het proces-ver baal, compleet met foto's, bleek dat hij tegenover de po litie had verklaard de motor rijder met opzet klem te heb ben gereden met de bedoe ling hem te verhinderen om door te kunnen rijden. Een heel ander verhaal dus. "Ach", merkte de verdachte op, "ik was misschien een beetje in de war vanwege die klappen die ik had gekregen". reed onlangs op een zebrapad in zijn woonplaats een over stekend meisje aan. Volgens de verklaring van een oogge tuige omdat de man veel te hard op de oversteekplaats kwam afrijderi en volgens de persoon in kwestie omdat het kind niet goed had uitgeke ken bij het oversteken en pardoes tegen zijn auto was gelopen. "Ik sta in Noordwijk bekend als een rustige rijder. Op het poli tiebureau zeiden ze voor een raadsel te staan omdat er nooit wat op myn rijgedrag Officier Couzyn hield toch vast aan de eerder gedane verkla ring en eiste een boete van honderdvijftig gulden en zes maanden voorwaardelijke ontzegging van de rijbe voegdheid. Tot drie keer toe en op luiddruchtige wyze liet verdachte vervolgens weten door de eis met stomheid te zijn geslagen. Rechter de Vroom liet de voorwaardelij ke ontzegging van de rijbe voegdheid achterwege maar legde wel de geëiste boete op. Een inwoner van Noordwijk was aan te merken. Die getui genverklaring berust op een leugen", aldus de Noordwij- ker op arrogante toon. Hij zag zijn zwakke verweer toch nog karig worden beloond. In plaats van de geëiste hon derdvijftig gulden kreeg hy een boete van honderd gul den opgelegd. Bij het verlaten van de rechtzaal merkte hy nog op een gemaakt onver schillige toon op: "Maakt niet uit. Ik kan het toch van de belasting aftrekken". JAAP VISSER LEIDEN - Het westelijk stadsdeel van Leiden wordt steeds moeilijker bereikbaar. Nadat enkele weken geleden een begin is gemaakt met riolerings- en reconstructiewerk zaamheden aan de Haag- weg is gisteren het Noord einde afgesloten voor alle verkeer. Het doorgaande verkeer wordt omgeleid via de Witte Singel en dp Breestraat. De afsluiting gebeurt in verband met rioleringswerkzaamhe den, die in twee gedeelten worden uitgevoerd. Gisteren begon het aannemersbe drijf Heymans uit Rosmalen op het kruispunt van Rapenburg, Noordeinde, Breestraat, Kort Rapenburg. Ter hoogte van het Noordeinde worden graafwerk zaamheden verricht voor de aanleg van een nieuwe onderhei- de rioolschacht. Deze schacht vormt de verbinding tussen het pas aangelegd riool op het Ra penburg en een nieuw aan te leg gen riool in het Noordeinde. Deze eerste fase moet rond 27 sep tember zijn afgerond. Om de 3 ok- tober-festiviteiten niet in de wie len te rijden zal er in de periode tussen 27 september en 6 oktober niet aan het Noordeinde worden gewerkt. De straat is in die perio de beschikbaar voor alle verkeer. Op 6 oktober begint het tweede deel van het werk: de aanleg van riolering in het Op het kruispunt Noordeinde-Rapenburg werd gisteren een begin gemaakt met de grondwerkzaamheden. Noordeinde vanaf het Rapen burg tot aan de Rembrandtstraat. Tegelijkertijd wordt het oude riool verwijderd. Ter afronding wordt het Noordeinde 1 van een nieuwe asfaltlaag. Dat gebeurt bij stukken van ongeveer 25 meter tegelijk in de periode van 6 oktober tot ongeveer 28 no vember. In de week voor Sin terklaas moeten alle werkzaam heden zijn afgerond.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4