rivella Pas op met wereldgaranhorloges Felle kritiek van Iraanse president op tegenstanders Libelles Dieet-Telefoon: 023-339040 HlrdftS Nog geen Belgisch besluit over kernraketten Papieren rompslomp kost vele miljarden Actie van drukkers Elseviers Magazine Vragen over lijnen? Bel vanavond tussen7en 10 uur DINSDAG 9 SEPTEMBER 1980 HAARLEM (GPD) - Ket personeel van de Haarlemse drukkerij Boom-Ruygrok (eigendom van Elsevier NDU) heeft gistermid dag tijdens een bijeenkomst ge dreigd de omslagen en adverten- tie-kleurenpagina's van Elseviers Magazine vast te houden. Dat voornemen wordt afhankelijk gesteld van de uitslag van een ge sprek met de raad van bestuur van Elsevier NDU. In het bedrijf is onrust ontstaan na de beslissing van Elsevier om de drukwerkorder, waarmee 5 mil joen gulden is gemoeid, over te brengen naar de rotatiedrukkerij Boekhoven-Bos. Voor de Haar lemse drukkerij betekent dit een halvering van de drukproduk- tie. Een advocaat van de vakbond be reidt inmiddels een kort geding voor. Goedkoop in belastingvrije winkels vaak duurkoop.. DEN HAAG (GPD) - Dure hor- loges voor verlaagde prijs, behoren tot de grote verleiders van tax-freeshops tijdens vliegreizen, en in de etalages van stuntende" goud- en zil- verwinkeltjes. Die horloges worden vaak verkocht met „wereldgarantie"Maar thuis in Nederland blijken er meerdere importeurs van het merk te zijn. En de ene impor teur houdt precies aan de hand van nummers bij, welke horloges via hem in het land zijn gekomen en welke niet. Dat doet hij natuurlijk omdat hij geen garantiewerk wil hebben aan andermans im port. Echt lelijk wordt het, als afprijszaken de horloges uit een onduidelijke bron hebben betrokken en eigenlijk geen garantie kunnen waarma ken. Regelmatig krijgen wij over deze tegenvallers klach ten Tijdens een vakantievliegreis koopt iemand voordelig aan boord van het vliegtuig een Seiko-horloge. Kost slechts 90 gulden, met wereldgarantie. Thuis, net voordat het jaar garantie om is. staat het hor loge stil. De koper gaat er gauw mee naar de reparatie- afdeling van een groot wa renhuis. Daar sturen ze het voor hem naar de importeur. Vier weken later krijgt hij be richt: het kan voor 120 gulden worden gerepareerd. ,Maar ik had toch garantie", vraagt de koper. Bij het wa renhuis leggen ze het hem uit: Seiko heeft een codesysteem waarmee ze kunnen zien of een horloge van de officiële importeur afkomstig is of niet. Het zijne is dat blijkbaar niet. Normaal kost het horloge dat hij in het vliegtuig voor 90gulden kreeg, hier 230 gulden. Nu moet hij echter de volle mep voor de reparatie betalen, waardoor zijn horloge alweer aardig in de buurt van de of ficiële prijs komt. Na onze tussenkomst kon de zaak door de vliegtuigmaat schappij worden opgehel derd: de koper had niet gezien dat er een adres van een an dere importeur in zijn garan tieboekje stond. Deze impor teur levert aan zulke vlieg tuig-winkeltjes. De „wereld garantie" is dus alleen te krijgen bij dat adres. Tegen één garantieadres hoeft nog niet altijd zoveel bezwaar te zijn de vliegtuigmaat schappij zei dat dit de eerste keer was dat zij zon klacht kreeg - als je 'i je maar wél realiseert bij zo'n goedkope aanbieding Ernstiger wordt hetals je je moet afvragen of je eigenlijk wel ooit garantie hebt gekre gen. Iemand koopt bij een Stunt"-juwelier een Seiko- horloge voor 298 gulden. Als hij vraagt om het garantie bewijs, zegt men hem in de winkel dat de kassabon als garantiebewijs geldt. Na een paar maanden ziet de koper volgens zijn eigen ver haal een beetje condens aan de binnenkant van het horlo geglas zitten. Hij ontdekt ook dat het sluitplaatje aan de achterkant iets uitsteekt. Als hij daar op drukt, gaat het dicht, en een paar dagen later is de condens verdwenen Maar een poosje later blijft het horloge stilstaan. Hij gaat ermee naar de winkel, waar men hem tot zijn schrik zegt dat de garantiereparatie twee maanden zal gaan du ren. Na die tijd krijgt hij ech ter alleen een prijsopgaaf thuis: de reparatie gaat 180 gulden kosten, want het hor loge is verroest. Hij gaat naar de winkel en het wordt een hele tttzie. Men be toogt dat hij met het horloge aan moet hebben gezwommen of gedoucht. Hij eist de brief met prijsopgaaf terug, die hij op de toonbank heeft gelegd, maar die krijgt hij niet meer. Het horloge wordt over de toortbank naar hem toe ge worpen. Kortom, geen gezellig ge sprek. Meneer schrijft thuis brieven aan de directie van de juwe liersfirma en aan één van de importeurs van Seiko. De ju welier antwoordt in het geheel niet. De Seiko-importeur laat echter welen dat de winkel geen Seiko-dealer is en der halve geen Seiko-garantie kan geiden. Reparatietijden van twee maanden bestaan volgens hem bij Seiko ook niet; normaal is ongeveer twee we ken. Op onze aanschrijving over de ze kwestie vol vraagtekens, reageert de juweliersfirma met slechts één zinnetje: het horloge kan nu worden gere pareerd voor 75 gulden in- plaats van 180 gulden. Maar ja, hoe goed zal het werk gedaan worden? Wij raden de koper aan om maar liever eerst eens te in formeren of het tegen betaling bij de echte Seiko kan. Intussen tracht de koper nog hulp te krijgen bij de Consu mentenbond, waarvan hij lid is. Ook tegen de bond zegt de juwelier echter dat het horloge verroest is door de schuld van de klant, en dat hij het niet gratis repareert. De bond schrikt van dit krachtige standpunt en weigert verder nog iets voor de koper te doen. Hij moet eerst maar zien te bewijzen dat het horloge hem voor waterdicht is verkocht, is de boodschap die men hem stuurt. Een onbevredigende gang van zaken voor deze consu ment. Er blijft slechts een waarschu wing uit over voor ande- ,f)e koopbon geldt als garantie bewijs", dat is geen zuivere koffie als je iets koopt. En ze ker niet bij horloges van een wereldmerk. BERT BAKKER President Bani-Sadr OOSTENDE - De oom van koning Boudewijn, prins Karei (77) verkeert al jaren in ernstige financiële moeilijk heden. Gisteren werden 800 stuks overtollig huisraad van hem geveild. Ook kostbaar antiek kwam onder de hamer. Voor de veiling was enorm veel belangstelling BRUSSEL (ANP) - De Belgische regering heeft gisteren opnieuw geen definitief besluit genomen inzake plaatsing van kernraket ten op het Belgische grondge bied. Die zaak was gisteren aan de orde in het kernkabinet. Daar is besloten dat de minister van buitenlandse zaken, Nothomb, het standpunt zal uitwerken en dat zal dan op 17 september op nieuw in een ministerieel comité voor het buitenlands beleid aan de orde komen. Gisteren werd ook nog geen datum vastgesteld waarop een definitief besluit.ge- nomen moet zijn. De Belgische eerste minister, de Vlaamse christen-democraat Wil- fried Martens, verduidelijkte nog dat de minister van buitenlandse zaken, Nothomb, op 17 septem ber met een „ontwerp van rege ringsstandpunt" moet komen. Hij zei het nog best mogelijk te achten dat in dat ontwerp wordt aangegeven „dat bijvoorbeeld nog dit of dat initiatief moet wor den genomen". Martens verklaarde voorts „dat het parlement een rol zal spelen". In antwoord op nadere vragen daar over zei hij: „Maar volgens de grondwet moet de regering en alleen de regering een besluit over deze zaak nemen. Het par lement kan dat besluit dan goed of afkeuren", aldus Martens. De nieuwe miss Amerika heet Susan Powell, tot het afgelopen weekeinde miss Oklahoma. Het kroontje werd haar op het hoofd geplant door de vorige miss Amerika, Cheryl Prewitt. De verkiezing had plaats in Atlantic City. UTRECHT (ANP) - De Ne derlandse exporteurs zijn jaarlijks aan papieren rompslomp circa elf mil jard gulden kwijt. Die papierwinkel, noodzakelijk om aan allerlei ambtelijke voor schriften te voldoen, slokt blij kens onderzoeken 7,5 procent op van de 150 miljard gulden aan Nederlandse goederen die jaar lijks de grens over gaat, aldus de Nederlandse Export Combinatie, een samenwerkingsorgaan van een aantal middelgrote en kleine re exportbedrijven. Jeugdmusical LEIDEN - In de rubriek "Po- diumblik" stond gisteren abusie velijk vermeld dat de jeugdmusi- cal 'Broodje boek' door het Am- stel Toneel zondagavond in de Leidse Schouwburg komt. De voorstelling is echter op zon dagmiddag. De NEC heeft in een brief aan mi nister Van Aardenne (economi sche zaken) gevraagd ervoor te zorgen dat de exportformalitei ten zo veel mogelijk worden ver simpeld. Het vervullen van be paalde formaliteiten blijft na tuurlijk noodzakelijk, maar vol gens de NEC zou een besparing van 25 procent op korte termijn mogelijk zijn en dat is nog altijd een meevaller van circa 2,5 mil jard gulden. De exporteurs kun nende meevaller laten doorwer ken in de prijs en dat betekent weer dat ze in een betere concur rentiepositie komen, redeneert men bü de NEC. Met name de douaneformaliteiten zouden moeten worden versim peld. Dat zou uren kostbaar op onthoud aan de grenzen kunnen voorkomen, vindt de NEC. Voor de gemiddelde vrachtwagen chauffeur is het EEG-verdrag van Rome dat vrije uitvoer van goe deren garandeert nu nog een la chertje. Hij merkt aan de grens dagelijks aan den lijve dat er van de EEG- en Benelux-gedachte in NKV: deel inkomen als staatslening BREDA (ANP) - Het NKV-groot- bestuur in Breda heeft het federa tiebestuur van de FNV voorge steld tot een rechtvaardiger in komensverdeling te komen door per individuele burger maximaal 50.000 gulden bruto en per sa menlevingsvorm maximaal 75.000 gulden bruto inkomen uit te betalen. Het overig inkomen moet, volgens nog nader vast te stellen regels worden uitbetaald in de vorm van renteloze staatsleningen. De vrij komende gelden zouden besteed moeten worden aan het optrek ken van de laagste inkomens, het garanderen van de inkomens van de laagstbetaalden en het schep pen van zinvolle arbeid. ADVERTENTIE Hebt u vragen over het volgen van een dieet? Over gym? Over psychische problemen? Bel vanavond Libelle. Daar zit een uitgebreid team deskundigen voor u klaar. Om alle vragen over lijnen te beantwoorden. Kosten: één telefoontje. Tot vanavond Aan de lijn-lijn. vanavond. Susan Powell miss Amerika zelen dit openbaar te maken, want het volk moet weten wat er in Iran gebeurt", zo zei de presi dent onder luide toejuichingen. Hij beschuldigde de Islamitische Republikeinse Partij ervan "al- leen maar te praten en niets te doen". Hij vroeg zich af of deze partij wel in staat is te regeren. De Iraanse president noemde het onislamitisch zich te verzetten tegen de vrijheid van meningsui ting. "een land waarin het vrije denken onderdrukt wordt, is een heidense maatschappij". Hij achtte het een teken dat de islam niet meer regeert, wanneer de bevolking verarmert. Gijzeling De president besteedde slechts en kele woorden aan de gijzelings- kwestie. "Waarom wordt er niet eindelijk duidelijkheid verschaft inzake het lot van de gegijzel den", zo vroeg hij "de minder heid". Aan de toespraak ging een kracht meting vooral over de radio tus sen Bani Sadr en zijn tegenstan ders. Deze laatsten hadden via de radio er voor gewaarschuwd dat "enkele groepen de rede wilden verstoren". De president had daarop de bevolking via de radio opgeroepen in groten getale naar het Plein van de Martelaren te komen om hun solidariteit met de president te betuigen. Tris op z'n Zwitsers. Lekker zondersuiker. Slechts lOkalorieen perglas TEHERAN (DPA) - In een ongewoon scherpe redevoering heeft president Bani Sadr van Iran gisteren uitgehaald naar zijn politieke tegenstanders. Hij verweet hun Iran "dictatoriaal te willen regeren". De president hield deze redevoering op de tweede verjaar dag van de "zwarte vrijdag" (8 september 1978), toen hon derden demonstranten door soldaten van de ex-sjah wer den doodgeschoten. Op het Plein van de Martelaren in Teheran zei Bani Sadr tot hon derdduizenden toehoorders - waarnemers spraken zelfs van meer dan een miljoen - dat hij tot nu toe de "absolute heerschappij van een kleine meerderheid had kunnen voorkomen, die de totale macht heeft en Iran op dictato riale wijze wil regeren en zo de weg vrijmaakt voor onze buiten landse vijanden". Hoewel de pre sident in zijn twee en een half uur durende rede steeds slechts sprak van "deze kleine minder heid" was duidelijk dat hij de Is lamitische Republikeinse Partij bedoelde die de meerderheid heeft in het parlement. De Ira- niërs, zo hield hij zijn gehoor voor, mogen zich door "de pro paganda van deze minderheid niet laten intimideren", maar moeten 'actief aan het politiek gebeuren in het land" deelnemen Ministers Bani Sadr verklaarde "het niet honderd procent eens te zijn met de ministers van premier Radjai. De ministers hebben beloofd op basis van wederzijds begrip te werken. "Houden zij zich niet aan deze belofte, dan zal ik niet aar-

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19