4x naar BP Voor zo'n schitterend bord. NIEUW! èrafellik "Altijd maar afwachten of 'grabbel-bahbel-kandidaat' een prater is of niet" Homofiele gevoelens en uitingen volwaardig Herman Emmink en 750 keer Muzikaal Onthaal Reclame? Laat ik zeggen dat ik er niet vies van ben" 'Elke uitzending is weer anders HANDIG GEZELLIG VOORDELIG! DINSDAG 9 SEPTEMBER 1980 VARIA PAGINA 17 ^door Sjak Jansen Herman Emmink vertelt het met gepaste trots. De bedoeling was dat Muzikaal Ont haal slechts één zomer zou duren. Het pro gramma was opgezet als zomerinstuif, meer niet. Maar de formule bleek zo solide en kluisterde wekelijks dusdanig veel luis teraars aan het radiotoestel, dat het thans vijftien jaar bestaat en zondag 28 septem ber zijn 750-ste aflevering beleeft. Volop reden tot feest dus, daar in AVRO-studio 1 aan de 's Gravelandseweg in Hilversum, van waaruit Muzikaal Onthaal elke zondagmiddag tussen twaalf en één uur rechtstreeks de lucht in wordt gezonden. Maar Herman Emmink is nog niet in feeststemming. „De 749-ste Muzi kaal Onthaal komt eerst en die is minstens zo belangrijk als de 750-ste of de 751-ste aflevering", stelt hij nuchter. Vrijheid Tot een vast dienstverband bij die omroep is het nooit ge komen. Emmink: „Ik zeg maar zo: een vaste baan is vas te ellende. Maar het ligt er na tuurlijk maar aan wat het aanbod is, of daar enige toe komst in zit. Dus dat er niet zomaar opeens een dag komt. waarop er niks meer voor je te doen is." Doelt u soms op Herman Stok, voor wie bij de VARA opeens onvoldoende passende arbeid meer zou zijn? Herman Emmink: „Daar weet ik niks van. Nee gewoon, wat ik zeg. En bij een vast dienst verband komt nog eens, datje je vrijheid inlevert. Dat is toch heel wat waard." Principes „Reclame? Laat ik zeggen dat ik er niet vies van ben. Daar kom ik gerust voor uit. Maar het ligt er natuurlijk wel aan wat voor reclame. Uiteraard heb je je principes. En die kosten geld." Maar voor alle duidelijkheid: die STER-spotjes zijn er niet de oorzaak van dat u thans AVRO's Radiojournaal niet meer presenteert? Herman Emmink: „Laat ik het omdraaien. Nu ik het Radio journaal niet meer presen teer, kan ik STER-spofjes doen. Het klinkt misschien gek maar een spotje, dat ik voor een ponypark had ge daan, is destijds door de STER afgekeurd. En waar om? Omdat ik als presentator van het Radiojournaal een stem- of gezichtsbepalende factor was." „Maar reclame, ach. Als ik het niet met m'n geweten kan verantwoorden, doe ik een voudig het niet. Maar van de andere kant het is toch je bo terham?" Hij heeft ook geen idee hoe die jubileum-uitzending er zal komen uit te zien. Maar bij ster veel zal die van de andere niet verschillen, vermoedt hij „Juist die simpele formule van een babbeltje, een quizje en muziek, die men graag beluistert, heeft het pro gramma zo populair gemaakt, dus ik denk niet dat we daar van zullen afwijken." Prater „Ik denk wel mee natuurlijk, we overleggen ook wel, maar het is toch voornamelijk een zaak van de producer. Die contrac teert de solisten en zo. Ik zoek alleen de pratende gast uit en de 'grabbel-babbel-kandi- daat'. Die pik ik lukraak uit de voorste rij. En dan is het maar afwachten of je een prater hebt of niet, want het moet een levendig onderdeel van het programma zijn." Ook al is die grabbelende bab belaar geen prater, dan nog weet de Hilversumse presen tator er meestal wel wat van te brouwen. Wat Muzikaal Ont haal betreft was hij er vanaf het eerste uur bij en intussen heeft hij uiteraard een aan zienlijke routine gekregen in het uit de tent lokken van de 'grabbel-babbel-kandidaat', die het woord zegt het al eerst babbelt en vervolgens grabbelt in de mand met goe de oplossingen van de mu ziekquiz 'Het oudje van de week'. Sleur Nog steeds vindt Herman Em mink het leuk om Muzikaal Onthaal te presenteren. Van een sleur wil hij niks weten. „Elke uitzending is weer an ders. Steeds kan er van alles misgaan. Nee, als dit al een sleur zou zijn, wat voor een sleur moet het werk van een loodgieter of tuinman dan wel niet zijn?" „En dat je na vijftien jaar een beetje vereenzelvigd wordt met zo'n programma: Nou èn. Kom ik weer bij die tuinman. Wordt die soms niet vereen zelvigd? Man, als ik in de trein zit, roept men ook: 'Wil nu de echte Herman Emmink op staan'. Dat is niet altijd even leuk natuurlijk, maar goed, het hoort er bij." „Ik zal je vertellen: een journa list heeft mij wel eens ge vraagd van: meneer Emmink, wilt u nou niet eens hogerop? Maar, zeg ik dan, als je nou, zoals ik, mensen kunt amuse ren, dan voorzie je toch in een behoefte? Nou dan!" Tulpen Herman Emmink werkt onder meer ook voor het TROS-ra- dioprogramma 'Te gast bij'. Daarin zingt hij. „Ook 'Tul pen uit Amsterdam' jazeker. Na 23 jaar nog steeds. Jam mer maar helaas. Maar wat wil je ook? Het is een tweede volkslied geworden. Goed, ik zing liever wat anders na tuurlijk, maar als het nou voor een hartelijk publiek is, wat kan mij dat dan nog schelen? 'Eine schóne blaue Donau' is toch ook voor miljoenen mensen mooi? Dus waarom zou ik dan geen 'Tulpen uit Amsterdam' zingen?" „Het werk wat ik vandaag ae dag doe", zegt Herman Em mink, „varieert, zeg maar, van het doorknippen van een lint tot het aankondigen van een concert. De ene dag zit ik in een bouwvallige muziektent en de andere dag in een mooie concertzaal." Radiojournaal Verder is Emmink bij tijd en wijle actief in de journalis tiek. In wat hij noemt „de lichte sector" levert de Hil versummer losse bijdragen aan AVRO's-Radiojournaal, een actualiteitenrubriek, die hij tot voor enkele maanden nog presenteerde. De AVRO zou hem van deze taak hebben ontheven, omdat die niet viel te rijmen met zijn activiteiten op het commer ciële vlak. Emmink zelf spreekt dit tegen: „Het was gewoon geen haalbare kaart. Als presentator zit je de hele dag in de studio en aangezien ik free lance werk, werd dat voor de AVRO te kostbaar." Sedert 1954 werkt Herman Emmink bij de omroep. Hij begon als omroeper bij de VARA, maar reeds na een jaar („Ik was niet het geluid, dat ze zochten") kon hij vertrekken en ging freelancen. Vanaf die tijd is de AVRO verreweg z'n belangrijkste broodheer. Er gaat geen doordeweekse dag voorbij, of ik ben in de stad en regio wel op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek. Tips en wensen voor 'Publiek' kunt u 's middags tussen één en twee uur aan mij kwijt, tel 071-3 44941, toestel 215. Schrijven mag natuurlijk ook. Spaarkaart en stempels verkrijg- baar bij deelnemende BP-stations. I™ en nu nog ongelooflijk Doopsgezinde Jeugdeentrale Zeer originele zit-elementen van stevig buismateriaal en bekleed met gezellige bloemstof. Ze wor den per stuk geleverd in een doos en z(jn gemakkelijk in elkaar te zetten. Licht als een veertje Leuk voor de tienerkamer, slaap kamer of zelfs buiten, want u bergt ze weer gemakkelijk op. De prijs is ongelooflijk: QQ per stuk ö*7.~ per twee stuks 159.- en als bankstel per 5 stuks Alleen ZOETERWOUDE Hoge Rijndijk 313 Den Haag: Wagenstraat 123 Vlaardingen: Hoogstraat 206 "Geen terugkeer mogelijk". Frederick Forsyth. Uitg. Loeb. Prijs f27,50. Vier voortreffelijke novellen van thrille rauteur Forsyth, waarvan "Geen terug keer mogelijk" eerder in boekvorm ver scheen bij uitgeverij Bruno "Kardinaal Pirelli gevolgd door Val- mouth". Ronald Firbank, met nawoord van Gerrit Komrij. Uitg. Loeb. Prijs f28,50. Heel licht en heel luchtig proza, zegt Komrij in zijn nawoord: "Firbank werkt als de schoorsteenveger van mijn her- "Muzikant onder de galg". H. Sachno- witz. Uitg. Wever. Prijs f24,50. Het verhaal van een joods musicus, enig overlevende van de Noorse familie Sach- nowitz, die in de Duitse concentratie kampen tenonder ging. Zij hadden de misdaad begaan joods te zijn. "Fat man in Nagasaki". Dr. J. Stellin- gerwerff. Uitg. Wever. Prijs f 19,50. Bij de aanval op Nagasaki (9 augustus 1945) werd ook het krijgsgevangenkamp Fukuoka 14, waarin zich naast Britse en Australische militairen enkele honder den Nederlandse gevangenen bevonden, met de grond gelijk gemaakt. Dr. Stellin- gerwerff, bibliothecaris van de Vrije Universiteit, blikt na 35 jaar terug en vraagt zich af of er sprake is van een atoombom-syndroom "Trekkers en blijvers". C. van Heeke ren. Uitg. Wever. Prijs f24,50. Kroniek van een Haags-Indische fami lie. Homofilie. - Het bestuur van de Doopsgezinde Jeugdeentrale er kent homofiele gevoelens en ui tingen als een volwaardige ma nier van omgang tussen mensen. Het zegt dat in een officiële ver klaring, "na van de verschillende opvattingen en gevoelens om trent homofilie te hebben ken nisgenomen". "Liefde en respect voor elkaar zijn de norm die zo wel de heterofiele als de homo fiele relatie bepaalt" Het bestuur spreekt in zijn verkla ring de wens uit dat liefde en we derzijds respect ook in de verdere discussie over dit onderwerp de basis zullen zijn. Ambassade. "Met uw beslissing om de Nederlandse ambassade uit Jeruzalem terug te trekken hebt u Israël in de steek gelaten en verkwanseld voor olie". Aldus "Beth-Shalom", de Vereniging voor Bijbelstudie in Israël, en het internationale zendingswerk "Middernachtsroep" in een tele gram aan de Nederlandse rege ring. Beide organisaties hielden in Amsterdam een Israëldag. "De Nederlandse regering heeft verzuimd", zo staat in het tele gram, "de God van Israël te raad plegen. Van Hem had zij wijsheid en inzicht kunnen krijgen. Zij heeft zich de toorn van God op de hals gehaald en die zal zich ontla den in moeilijkheden op econo misch en sociaal vlak. Recente voorbeelden ziet men in Enge land, Frankrijk en de Verenigde Staten, die vroeger Israëls vrien den waren". Hogeschool. Op de jaarlijkse ho geschooldag in Apeldoorn van de Christelijke Gereformeerde Ker ken bood een damescomité on geveer 100.000 aan voor de uit breiding van de bibliotheek. De hogeschooldag werd voor de zes tigste keer gehouden en het da mescomité kwam voor de 25ste keer met een fors bedrag voor de dag. Wethouder Krol van Apel doorn reikte mevrouw F. den Braber - Maaswinkel uit Rotter dam de medaille in goud van Oranje-Nassau uit omdat zij 25 jaar lid is van het comité. Beroepingen Hervormde kerk: beroepen te Spijk-Losdorp (Gr.) W.J. Burgh- graef Oldemarkt-Paaslo, te Willi ge-Langerak (deelwerk) kandi daat C.D. Zonnenberg Werken dam; bedankt voor Kootwijk J.J.W. Mouthaan Nunspeet, voor Streefkerk A.J. Timmer Lunte- Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te Drachten J.C. Post Schildwolde en K. Ver tind Haren. Christelijke Gereformeerde Ker ken: beroepen te Emmeloord H.P. Brandsma Drachten. Gereformeerde Gemeenten: be roepen te Middelburg-centrum D. Hakkenberg Lisse bedankt voor Werkendam J. Karens Op- heusden, voor Hilversum A. Moerkerken Nieuw-Beijerland. Afscheid en intrede. Ds. Joh. Verwelius neemt op zondag 28 september (half 3) wegens emeri taat afscheid van de hervormde gemeente te Waddinxveen. Van 1950 tot 1954 werkte hij in Bode graven. In 1977 kwam hij voor de tweede maal naar Waddinxveen. Hij had deze gemeente ook van 1961 tot 1967 gediend. Kandidaat J. Koelewijn te Brakel, die een beroep heeft aangenomen van de hervormde gemeente in Woubrugge, hoopt daar op zon dag 2 november intrede te doen. Potter. De Wereldraad van Ker ken heeft het contract met de huidige secretaris-generaal, dr. Philip Potter, verlengd tot 1985. Het zou in 1982 afgelopen. Potter werd in 1972 te Utrecht een stemmig tot secretaris-generaal gekozen. "Kopgeboorte of De Duitsers sterven uit". Günter Grass. Uitg. Meulenhoff. Prijs f24,50. "Kopgeboorte of De Duitsers sterven uit" is meer dan alleen maar een bijdrage tot de Duitse verkiezingsstrijd en een hart stochtelijke waarschuwing tegen het ge vaar Franz Joseph Strauss. Het boek dat het midden houdt tussen roman,essay en dagboek, is een soms zeer vrolijke, soms zeer ernstige inventarisatie van eigen tijdse problematiek: het bevolkings vraagstuk, de Derde Wereld, kernener gie, de vloek van het Duits-zijn enz. "Operatie Hammer". Walter Winard. Uitg. Sijthoff. Prijs f24,50. In 1942 wordt een jonge Duitse generaal belast met de leiding over een belangrij ke operatie: een massale ontsnapping van Duitse krijgsgevangenen uit Engelse kampen. De generaal belandt echter zelf in een kamp in het noorden van Enge land, waar een groep gevangenen op het "Soldaat, Ravijn, Landgenoten". Job Sytzen. Uitg. Sijthoff. Prijs f29,50. Heruitgave van de bekende trilogie van Sytzen: "Gods ravijn", "Niet iedere sol daat sneuvelt" en "Landgenoten" - over de mannen die in 1945-'48 als oorlogs vrijwilligers naar het toenmalige Indië "De fijne keuken voor vegetariërs". Ju dy Ridgway. Uitg. Ideeboek. Prijs f32,50. De fijne keuken voor vegetariërs hoort in elke keukenbibliotheek thuis, want in welk gezin wordt vandaag de dag niet af en toe vleesloos gegeten? "Zoon zonder vader". Barend de Graaff. Uitg. Zomeren Keuning. Prijs f29,50. Fraai familie-tweeluik over het le ven van de jonge Peter die, na op gegroeid te zijn bij een tante, zijn eigen weg moet zoeken. "Inspecteur Perquin en de nerveu ze moordenaar". Martin Mons. Uitg. Sijthoff. Prijs f 12,90. Een geliefde serie detective-romans met als vaste speurder Pieter Au- guste Perquin, geschreven onder pseudoniem door twee Haagse zusters. Op veler verzoek opnieuw uitgebracht. "Wijlen Sarah Silbermann". Hu- bert Lampo. Uitg. Meulenhoff. Prijs f 29,50. Een grote roman die geheel past in de magisch-realistische traditie, waartoe ook De komst van Joa chim Stiller behoort. Een liefdes verhaal met tedere erotische bladzijden, waarin bovendien het thriller-element voortdurend aanwezig blijft. "Vertel geen sprookjes over sprookjes". J. Merkel en D. Rich ter. Uitg. Kritak. Prijs f 14,50. Een onderzoek naar de herkomst van het sprookje, hoe het van volksvertelling kinderliteratuur werd en welk maatschappijbeeld het bevat. Ook zoekt men het ant woord op de vraag of sprookjes nog wel passen in het moderne opvoedingsbeeld

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 17