Hand: 'Het moet nu eindelijk maar eens gaan gebeu VRIJ-UIT herschi/drinks Verrukkelijk potje tennis in holst van de nacht Heiden wil zich ook als beroepsrenner gaan manifesteren Icil DINSDAG 9 SEPTEMBER 1980 In de nacht van zondag op maandag tot half drie!) heb ik op tv gefascineerd het duel gevolgd tussen Björn Borg en John McEnroe om het Ameri kaans tenniskampioenschap Lang leve de kabel-tv moet ik daarbij meteen roepen, want als die er niet was geweest, had ik geen getuige van dat potje vuurwerk kunnen zijn. Hilversum liet namelijk weer eens blijken geen oog voor de actualiteit te hebben. Toen zondagavond kwart over tien België en Duitsland de finale rechtstreeks uitzonden, zat Willem Duijs op één der va derlandse netten op zijn be- kende, keutelende, manier commentaar te léveren bij de halve finalesdie een dag eer der in New York waren ge speeld. Treurig. De finale bracht Hilversum pas gisteravond, toen iedereen al de afloop wist. Een ei zonder zout. Misschien vergis ik me, maar het lijkt er toch veel op dat een aantal mensen in omroepland voor geen prijs de trekschuit wenst af te schaffen. Omdat Duits in mijn oren maar niet prettig wil klinken, volg de ik het commentaar van Daniel Mortier van de Vlaamse tv. Hij deed dat vanuit Brussel, heel rustig, bekwaam en zwierig. Dê match duurde dik vier uur. Af en toe viel zijn concentratie weg, zo meldde hij eerlijk, "want ik zit hier maar in mijn uppie in een grote, lege stu dio". In de tweede set, toen Borg nachtmerrie-achtig van slag af was, werd het geknoei van de Zweed Mortier ineens te veel. Gekweld riep hij uit: "Verdomme, man, onderneem toch eens wat". Als een Ne derlandse verslaggever zoiets nog eens uithaalt, dringt de EO nog diezelfde nacht aan op vragen in de Kamer. Maar Mortier is ook nog niet klaar, als u het mij vraagt. Op zeker moment zei hij over John McEnroe dat deze maar weinig sympathie van het publiek oogstte. Het is een 'fils mal aimé" (een onbeminde zoon, zal ik maar zeggen). Zo maar in het Frans, op de Vlaamse tv. Mogelijk dat alle Vlamingen toen al op één oor lagen, maar als er maar een tje het gehoord heeft dan zwaait er wat voor Mortier. Waarvoor vliegen Walen en Vlamingen elkaar nu al 150 jaar naar de strot? Toch van wege wat er uit die strot komt, de taal? Nou, dan ga je toch die Waalse club niet bedienen, ook al is het maar met één zin? Helemaal aan het slot, toen McEnroe met de armen zege vierend omhoog stond, maak te Mortier wat goed van zijn fout. "McEnroe", zei hij, "is een groot kampioenmaar wel iemand met een rotkarakter" Daar was in elk geval geen woord Frans bij. Missers Borg gebruikelijke briljante uit schieters. De tweede set was ronduit een ramp (1-6). Hij leek toen op een acteur die plotseling zijn tekst kwijt is. Maar ook in de eerste set had de tennismachine in hem vreemd gesputterd. Twee keer de service van McEnroe door breken en dan toch nog verlie zen (6-7) had iemand van zijn kaliber toch niet mogen over komen. Hij had zijn dag niet, wat hij nu juist meestal in finales wel heeft. De slagenanalyse maakt dat nog eens extra duidelijk: McEnroe sloeg 59 procent van zijn eerste services in, tegen 'Borg slechts 40 procent, McEnroe sloeg 46 direct win nende slagen tegen Borg 68, maar - en nu komt het - McEnroe had maar 66 missers tegen de anders zo secure Borg liefst 104... Het is overigens frappant te zien hoe succesvol Borg jaar op jaar in Wimbledon is en hoe weinig voet hij aan de grond krijgt bij het Ameri kaans kampioenschap,dat in aanzien het tweede ter wereld is, maar in bezetting gelijk staat met Wimbledon. Dat ontbreken van de Ameri kaanse kroon wordt zo lang zamerhand een hinderlijk hiaat in zijn verder flonke rende collectie titels. Dat brengt me op de vraag waar Borg nu eigenlijk staat in de tennishistorie. met daarbij de aantekening dat zijn carrière nog lang niet voorbij is. Hoewel zijn reeks Wimbledon ti tels ongeëvenaard is, be schouwt niet iedereen Borg als de kampioen der kam pioenen. De befaamde Jack Kramer (van 1947 tot 1954 's werelds sterkste speler) bij voorbeeld, een man die sinds 1938 in de tennissport mee loopt, toont zich in zijn on langs verschenen memoires ("My 40 years in tennisniet ondersteboven van de Zweed. Voor Kramer is Don Budge de beste speler die hij in die veer tig jaar heeft meegemaakt. Vervolgens Vines, Tilden, Perry, Riggs en Gonzales. Dat is zijn superliga, waartoe hij zelf trouwens volgens alle kenners ook behoort. In het tweede echelon plaatst hij (en hij legt ook precies uit waar om): Laver, Hoad, Rosewall, Von Cramm, Schroeder, Se- gura, Sedgman, Trabert, Newcombe. Borg en Connors. Met uitzondering van de laat ste drie heeft Kramer tegen al die matadoren nog zelf ge speeld. Dat maakt zijn lijst des te interessanter. Schandaal De Russische sportkrant Sovjet ski Sport heeft een schandaal onthuld dat zich in de Russi sche kunstrijwereld heeft af gespeeld, zo meldt het ANP. Bij een kwnstr ij school werden leerlingen slechts ingeschre ven wanneer tevoren aan de instructeurs dure geschenken waren gegeven. Het ging om vlees, spijkerbroeken, servie zen, schoenen en dure lappen stof. "Ouders die zich derge lijke cadeaus niet konden permitteren, zagen geen kans hun kinderen toegelaten te krijgen tot de lessen. Toch vonden bepaalde moeders nog een oplossing voor het probleem door gratis het huishouden te doen bij de trainers". Een prachtig bericht, ik kan niet anders zeggen. Die Russen deugen dus gelukkig ook niet. Ik zie zoiets hier trouwens al ge beuren. Ik neem maar een woest, volstrekt willekeurig voorbeeld. Stel UVS heeft een ledenstop, mijn zoons willen daar toch voetballen en om dat te bewerkstelligen gaat mijn vrouw gratis stof afne men bij Gerard Désar. Nou, nee, dan moeten i melsnaam toch mac ASC gaan. Besturen Bij sommige clubjes vraag ik me wel eens af hoe ze bestuurlijk nu eigenlijk reilen en zeilen. Soms hoor je wel eens merk waardige geruchten, maar een onderzoek levert zelden wat op, want de meeste be stuursleden schrikken zich een hoedje als je hen benadert roepen "dat is intern" en slui ten zich vervolgens als oesters. Neem nu eens dat gevalletje bij de Leidse voetbalclub ZLC. Alle betrokkenen zwijgen, ge heel volgens de verwachtin gen, als het graf .zoals één on zer verslaggevers ervoer. Uit de tweede lijn valt echter toch een verhaal te recon strueren, dat misschien niet volledig is, maar je wel aan het denken zet. Het heeft zich nog betrekkelijk kort geleden afgespeeld. Voorzitter van ZLC was toen nog Scheffer, een man met langdurige bestuurservaring bij zijn club.Op een dag vroeg hij zich in een bestuursverga dering af of het nog wel zin had dat penningmeester Henk de Bolster als zodanig agnbleef. Weliswaar zorgde De Bolster goed voor het innen van de contributie, maar ver der kwam hij zelden op be stuursvergaderingen. En als hij er was, had hij altijd haast. Zakenman De Bolster, ZLC toe gedaan (hij heeft financieel een grote rol gespeeld bij de totstandkoming van het nieuwe clubhuis in de Mors) kwam dat verhaal ter ore en gaf gepikeerd te kennen niet langer meer penningmeester te willen zijn. Wat er daarna precies gebeurde, is onduide lijk, in elk geval stelden de overige bestuursleden Schef fer voor de keus: "Jij er uit of wij (inclusief De Bolster)". Vervolgens werd een algemene ledenvergadering uitge schreven en tijdens die bij eenkomst verweten de be stuursleden Scheffer dat hij de vereniging niet naar hun zin leidde, hij zou te vriende lijk zijn en niet zakelijk ge noegScheffer liet daarop we ten in het belang van de ver eniging te zullen aftreden. Zaak afgehandeld. Ik ken Scheffer yioch De Bolster. Het is zeker niet mijn bedoe ling hier schande te roepeyy of stemming te maken. Daar gaat het heleynaal niet om. Wat mij iyiteresseert is hoe be stuursleden met elkaar om gaan, hoe regel je de interne conflicteyi die natuurlijk aan geen enkele club voorbijgaayi. hi zo'n geval als met ZLC denk ik dan: wordt er geen overleg op gang gebracht, geen poging gedagn de breuk te lijmengeen commissie van goede diensten in het leven ge roepen? Ieren willen eindronde halen BESANCON (ANP) - De vijfvoudige Olympische schaats kampioen Eric Heiden maakt in de herfst van volgend jaar zijn debuut als beroepswielrenner. Dat gaat gebeuren in de eerste profronde van Florida, te organiseren door Felix Lévitan de grote man van de Ronde van Frankrijk en de klassiekers Parijs - Roubaix, Bordeaux - Parijs en de Grote Herfstprijs. DUBLIN - Er is één duidelijke overeenkomst tussen Ierland en Nederland, de twee ploegen die elkaar morgenavond in Dublin gaan bestrijden in het WK-kwalificatietoernooi. De gemiddelde leeftijd van Oranje en de Ieren is 24 jaar, maar dat is ook de enige vergelijking. Tegenover de rigoureuze veijon- ging die Jan Zwartkruis door voerde na het echec van Italië, kunnen de Ieren beschikken over een groot aantal internationals, die via het Ierse en het Engelse voetbal een macht aan interna- Jimmy Adamson stapt op bij Leeds United LEEDS (Reuter) - Jimmy Adamson heeft ontslag ge nomen uit zijn functie van manager van de Engelse eer ste divisieclub Leeds United. Hij volgde in oktober de suc cesvolle Jock Stein op die toen coach werd van het Schotse nationale team. Leeds staat na vijf wedstrijden onderaan de ranglijst van de eerste divisie. De club heeft slechts twee punten. Léeds United vierde in de pe riode van 1968 tot 1974 zijn grootste successen. Onder het bewind van Don Revie werd de club twee maal landskampioen, eindigde zij vijf maal op de tweede plaats, legde beslag op de F.A. beker en league-cup, en veroverde twee maal de Eu ropese beker in het UEFA- bekertoernooi. Revie stapte in 1974 op om bondscoach van het nationale Engelse elftal te worden. De clubleiding van Leeds Uni ted is er daarna nooit in ge slaagd een adequate opvol ger voor Revie te vinden. Brain Clough nam in eerste instantie het roer over. Na 44 turbulente dagen gooide hij de knuppel al in het hoen derhok. Clough's plaats werd ingenomen door Jim my Armfield. Maar ook hij faalde om de club aan de top terug te brengen. In 1978 nam hij ontmoedigd ontslag en Jock Stein, die bij Celtic Clasgow naam had gemaakt, werd aangetrok ken. Hij bleef 45 dagen, een etmaal langer dan Clough en verliet Leeds United om bondscoach van het Schotse elftal te worden. Stein werd opgevolgd door Adamson. Na enkele jaren in de mid denmoot vertoefd te hebben, ligt het na de zëer slechte competitiestart voor de hand, dat Leeds United dit seizoen moeilijke tijden zal doormaken. Adamson wenst die niet mee te beleven. tionale ervaring hebben kunnen opdoen in de afgelopen jaren: David O'Leary, Gerry Daley, To ni Grealish, Steve Highway, Paul McGee, Don Givens, Frank Sta- pleton en Liam Brady, allemaal spelers die meer dan vijftien in terlandwedstrijden achter hun naam hebben staan. Het meren deel van de Oranje-kandidaten haalt dat aantal lang niet; diverse spelers staan zelfs voor hun vuurproef in de Ierse hoofd stad. De enorme reputatie die de in En geland spelende Ieren (van de 22 geselecteerden waren er maar twee die in eigen land speelden) zich de afgelopen jaren hebben opgebouwd, hoeft weliswaar niet op voorhand verlammend op de Oranje-brigade te werken, maar dat er enige omzichtigheid gebo den dient te worden, mag duide lijk zijn. Na afloop van de loting voor de WK- ronde werden de kansen van Ierland wat achteloos terzijde ge schoven, maar voorlopig is het wel een vaststaand gegeven, dat de Ieren sinds 1973 nog geen en kele wedstrijd in eigen land heb ben verloren, niet voor het WK- toemooi en niet voor het EK- toernooi. „Desondanks zijn we er nooit in ge slaagd de eindronde van één van die toernooien te halen", aldus de erg strijdvaardige Owen Hand, sinds een kleine twee maanden de opvolger van Johnny Giles als coach van de Ierse selectie. „Ik vind", aldus Hand, „dat dat nu eindelijk maar eens een keer moet gaan gebeuren. Ierland kan op het moment een team op de been brengen dat voor geen en kele tegenstander hoeft te wij ken". Hoewel Owen Hand zijn informatie over zijn toekomstige tegenstan ders alleen maar via de televisie beelden van het recentelijk ge houden Europese kampioen schap in Italië heeft, met uitzon dering dan van Cyprus waarvan uit met 2-3 werd gewonnen, slaat hij de kansen van België het hoogst aan. Deze voorspelling moet evenwel met een korreltje zout worden genomen, omdat Owen Hand, die in het verleden negentienmaal voor het Ierse elf tal uitkwam en vervolgens als manager werkzaam was bij Portsmouth en Limerick, zich alleen maar een beeld heeft kun nen vormen over de twee tegen standers die in Italië present wa ren. Van Frankrijk weet hij op dit moment helemaal niets, terwijl de meeste namen van het ver jongde Oranje hem eveneens als koeterwaals in de oren klin ken. Avontuur Owen „Eion" Hand vertrouwt zon der meer op zijn elftal, dat is dui delijk. De Ierse oefenmeester heeft het niet nodig geoordeeld in Nederland wat wedstrijden te volgen om zich een beeld te vor men van het „nieuwe" Oranje. Owen Hand stort zich morgen avond tegen de Nederlanders in een avontuur, waarbij zijn spelers voor een goede afloop moeten zorgdragen. Jan Zwartkruis echter, die onlangs het Ierse elftal in een vriend schappelijke wedstrijd tegen Nottingham Forest aan het werk zag, heeft kunnen constateren dat het Ierse elftal om den drom mel geen stelletje avonturiers is. Hoewel Ierland bij die gelegen heid niet in zijn sterkste opstel ling kon uitkomen, rangschikte de Oranje-baas de ploeg zonder meer al tot de categorie „erg ster ke tegenstanders". Met de Arsenal-kern Devine, David O'Leary, Liam Brady (sinds eind vorig seizoen spelend bij het Ita liaanse Juventus) en Frank Sta- pleton kan Owen Hand inder daad een erg sterk team neerzet ten, zeker als men bedenkt dat deze kern nog uitgebouwd kan worden met voetballers als Don Givens, de 51-voudig Ierse inter national van Birmingham City, Gerry Daley van Coventry City (22 interlands), Toni Grealish van Luton Town (zeven interlands), Steve Highway van Liverpool met 27 interlands en de donkere van Jamaica afkomstige Totten- ham-verdediger Chris Houghton, die een jaar geleden koos voor de Ierse nationaliteit. Tot grote ver wondering overigens van Ron Greenwood, die hem een plaats in de Engelse selectie had toege zegd. etappekoersen is de handige za kenman natuurlijk zeer welge vallig. Eric Heiden was dagelijks aanwe zig bij de wereldkampioen schappen wielrennen op de baan een Besancon en op de weg in Sallanches, waar zijn zus Beth de regenboogtrui van Petra de Bruin overnam. "Ik heb altijd al van wielrennen ge houden", vertelde hij, "door de risico's eraan verbonden kon ik er echter nooit meer aan doen dan een beetje trimmen. Tot Lake Placid was het schaatsen het be langrijkste voor mij. Ik kon me dus geen valpartij veroorloven". Vallen hoort bij wielrennen als het schaatsen bij de winter. Eric Hei den droeg er in Besancon een bewijs van. Zijn rechterpols was omwikkeld met een gipsen man chet. Heiden brak tijdens een trainingsrit over de Franse wegen de rechterpols. Dat verhinderde hem niet om toch elke dag zo'n 100 kilometer op de weg te trai- "Ik heb er vreselijk veel plezier in en volgende zomer ga ik er echt tegenaan in koersen". Dat zullen hoofdzakelijk baanwedstrijden (1 kilometer tijdrit en achtervol ging) en criteria op de weg zijn. Heiden: "met mijn 85 kilo ben ik te zwaar voor de meeste wegwed strijden. Door de spiermassa's in mijn benen, zal ik nooit in hoog tempo bergop kunnen rijden". Heiden vond die vaststelling geen reden om er mee te kappen."Ik hoef heus niet als wielrenner de wereldtop te halen. Dat is me met schaatsen al gelukt. Wiel rennen doe ik puur voor mijn plezier. Mijn studie gaat de ko mende jaren voor alles". Over enkele weken begint hij in Oslo zijn studie voor sportarts. De aandacht van het Nederlands elftal zal ongetwijfeld uit moeten gaan naar het Ierse middenveld met regisseur Liam Brady, de gemakkelijk schietende Toni Grealish en munitie-aandrager Daley. Ook verdedigend zit het Ierse team redelijk goed in el kaar, waarbij Houghton vaak als extra aanvaller mee naar voren trekt. Meer problemen lijkt Öwen Hand te hebben met het forme ren van zijn aanvalslinie. Steve Highway, die zowel in het cen trum als op de linkervleugel kan spelen, is namelijk niet helemaal fit. In de wedstrijd tegen Nottingham Forest, medio vorige maand, raakte Highway geblesseerd en het is nog maar de vraag of hij voor het duel tegen Nederland weer helemaal fit is. Owen Hand heeft inmiddels al wel het zekere voor het onzekere genomen, want hij heeft nu al de schuld van een eventuele nederlaag tegen Oranje in de schoenen van de medische staf van Liverpool ge schoven, omdat „die mensen die blessure niet naar behoren heb ben verzorgd en wij daarom wel eens zouden moeten afzien van één van onze beste spelers". Levitan is op het ogenblik druk doende het beroepswielrennen m a de Verenigde Staten van grond te krijgen. Twee dagen ■■a aflooD van de Ronde van Flor afloop van de Ronde van Florida 1981 start de Ronde van Califor- nië. Het eerste optreden van Amerika's nationale sportheld als wielerprof in deze nieuwe Simon Tahamata, terug van weg geweest, ontvangt van bondscoach Zwartkruis een trainingsshirt. In het midden Jan van Deinsen en Joop Hiele. Herschi Pub van zuiver mineraal water, zuiver plantaardige smaakstoffen en uitsluitend natuurlijke suikers, zonder onnatuurlijke smaak- en kleurstoffen!

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13