aanpak illegaal gokken renbaan D'66-er toch burgemeester in Muntendam Actie tegen kerncentrale bij begin herfstvakantie Nu ook problemen met tweede hartchirurg van De Klokkenberg Lubbers: samenvoegen abortusontwerpeii naief DINSDAG 9 SEPTEMBER 1980 VARIA PAGINA 11 MUNTENDAM (ANP) - On danks felle protesten van de linkse raadsfracties heeft mi nister Wiegel (binnenlandse zaken) gisteren de D'66-er dr. H. H. Apotheker (30) per 1 ok tober benoemd tot burge meester van het Groningse Muntendam. De voltallige gemeenteraad be staande uit PvdA, die een ab solute meerderheid heeft, CPN en Gemeentebelangen - vindt dat Wiegel over haar hoofd heen landspolitiek be drijft. De drie fracties menen, dat Wiegel met deze benoe ming D'66 wil paaien. De frac ties zullen demonstratief wegblijven bij de installatie van de nieuwe burgemeester. De minister motiveert de be noeming van Apotheker in een brief aan de gemeentef racties door te verwijzen naar de notulen van de raadsver gadering, waarin de profiel schets voor een nieuwe bur gemeester werd opgesteld. In die notulen staat volgens Wiegel, dat de PvdA een bur gemeester uit haar gelederen wilde. Volgens hem heeft de CPN destijds gesteld geen moeite te hebben met een D'66-er en meende de fractie van Gemeentebelangen, dat een goede burgemeester in alle groeperingen te vinden is. Gemeentebelangen was zelfs tegen een PvdA-burgemees- ter, omdat de socialisten ook al de beide wethouderszetels bezetten, aldus Wiegel. De profielschets - zegt Wiegel - bood mij de ruimte de poli tieke verhoudingen binnen het burgemeesterscorps over de provincie Groningen en het gehele land meer in evenwicht te brengen. De opmerking van de fracties, dat de benoeming van een D'66-burgemeester de be stuurbaarheid van Munten dam in gevaar brengt, noemt Wiegel 'voorbarig en onge grond'. PvdA-fractievoorzitter Muur man noemt de benoeming 'een schandalige zaak, een enorme kater'. 'We zullen de heer Apotheker zakelijk be naderen. Hij zal het erg moei lijk krijgen', aldus Muurman. De nieuwe burgemeester moet het in zijn nieuwe functie zonder ambtswoning doen, als de raad deze week ak koord gaat met het voorstel het burgemeestershuis te verkopen. Apotheker woont nu nog in Den Haag en is onderzoeker/advi seur bij de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG). Het is de bedoeling dat hij per 1 oktober burge meester mr. D. G. van den Poort opvolgt, die burge meester van Meppel wordt. Drs. Apotheker verklaarde gis teren desgevraagd gewoon naar het noorden af te reizen, ondanks de felle protesten uit de gemeenteraad tegen zijn benoeming. Volgens de aanstaande burge meester, is de hele kwestie een achterhaalde vraag en peinst hij er niet over zijn kandidatuur in te trekken. "Ik ga niet als partij verte genwoordiger, maar als voor zitter van een raad, met het doel de besluitvorming te dienen en de belangen van het dorp zo goed mogelijk te behartigen", aldus Apothe ker. DEN HAAG (GPD) - Minister Braks (landbouw en visse rij) wil „met de grootst mogelijke kracht" het illegale gokken op renbanen bestrijden. Inlichtingen van de acht rechercheurs die deze vorm van wedden momen teel onderzoeken, hebben hem tot de overtuiging ge bracht dat dit illegale gokken zeer veel voorkomt. Bij de behandeling van de nota „Paarden in Nederland" door de Tweede-Kamercommissie voor landbouw zei de minister dat meer rechercheurs zich zouden moeten bezighouden met het be strijden van „bookmaken". Daarvoor is geld nodig, en aange zien dat van de paardentotalisa- tor moet komen, moeten de fond sen daarvan worden uitge breid. Dat geld wil de minister, en daarin volgt hij de nota, verkrijgen via uitbreiding van het legale gokken buiten de baan. Zo wil hij ook aan de benodigde financiële midde len komen om het gebruik van doping bij de ren- en drafsport tegen te gaan. De minister vond in zijn plannen om het legale wedden uit te brei den volop de steun van de rege ringspartijen. Évenhuis (WD) en Wisselink (CDA) dienden een motie in, waarin wordt gevraagd om zo'n uitbreiding van de paar- dentotalisator teneinde een ge zonde ontwikkeling van de ge hele paardenhouderij in ons land mogelijk te maken. PvdA-woordvoerder Voortman vond dat er pas meer ruimte voor de paardentoto kan worden ge schapen als duidelijk is hoe het komt dat de belangstelling voor de draf- en rensport zo is terug gelopen. De minister is er op grond van een enquête van over tuigd, dat deze ontwikkeling kan worden omgebogen als de ac commodatie op de banen verbe terd wordt. Catastrofaal „Als de overheid zich niet met ARNHEM (ANP) - Zaterdag 18 ok tober hebben de Gelderse stroomgroepen "Stop Kernener gie" gekozen voor hun al aange kondigde acties tegen de kern centrale in het Gelderse Dode- waard. De datum houdt verband met het begin van de herfst vakantie aan universiteiten en middelbare scholen. Bezetting of blokkade van de cen trale kan op die manier dagen du ren, zonder dat de veelal jonge ac tievoerders elders hoeven te ver- Weinig mensen bereid orgaan af te staan paarden zou bezighouden, zou dat tot catastrofale ontwikkelin gen in de paardenhouderij lei den", zo verdedigde Braks de uitgebreide overheidsbemoeie nis, zoals die in „Paarden in Ne derland" te vinden is. Het gaat in deze sector om 4000 tot 5000 ar beidsplaatsen. Met vrijwel alle kamerfracties was de minister van mening, dat er snel maatregelen moeten komen om het kwaad van doping van paarden tegen te gaan. Nog deze maand is een advies te verwach ten van de Wetenschappelijke Adviescommissie Doping, waarin een overzicht wordt gege ven van de stoffen die wel en niet mogen worden toegediend, zo zegde hij toe. Niet blij was PvdA'er Voortman met de grootschalige fokkerij centra waar de ministeriële nota voor pleit. Hij wilde niet verder gaan dan een bescheiden uit bouw van het dienstencentrum in Ermelo, alsmede bescheiden voorzieningen in Groningen en Zuid-Limburg. Voortman vreesde dat grootschali ge centra alleen maar ten goede zullen komen aan de professio nele draf- en rensport, en niet aan de recreatieve beoefenaar van de paardesport. Bovendien zag hij het lot van de kleine paardenfok ker door deze centralisatie met zorg tegemoet. Dat was Braks niet met hem eens. „We kunnen niet ontkomen aan centralisatie in de paardenwereld. Als we de zaak op zijn beloop laten, komen juist de kleinschalige fokkers als eerste in de problemen", aldus de minister. Immers, juist de kleine fokkers kunnen bij de centra het genetische materiaal vinden dat de kwaliteit van hun paarden verbetert. Een motie van de WD'er Evenhuis en het CDA-kamerlid Wisselink pleitte voor overleg met de kleine fokkers bij het opzetten van grote fokkerijcentra, zodat voorkomen wordt, dat hun belangen worden geschaad. Relatie Voortman en Terlouw (D'66) stel den vragen over de relatie tussen het ministerie van landbouw en de grote paardenfokker Mel- chior, tot voor kort eigenaar van de^ renstal Zangersheide in Lim burg. Publikaties hebben de ver denking opgeroepen dat Mel- chior gebruik heeft gemaakt van zijn goede persoonlijke relatie met de voorganger van Braks, minister Van der Stee, om een groot fokcentrum bij zijn renstal gevestigd te krijgen. Zeer onlangs hief Melchior zijn stal op. Niettemin wist een omroep eind vorige week te melden dat Melchior en Braks vorige week met elkaar hebben gesproken. Braks bevestigde dat. „Tot dat gesprek heb ik zelf het initiatief genomen. Ik heb met iedereen willen praten die bij de vorming van het centrum in Zuid-Lim burg betrokken is en is geweest", zo zei hij. Het overleg over de vorming van een dienstencentrum in Zuid- Limburg zal overigens gewoon doorgang vinden, zo liet Braks weten. Datzelfde geldt voor de vorming van een centrum in Win schoten, „al zal het allemaal niet zo snel kunnen verlopen als men daar wel wil". ningswoorden te spreken. Zo klonk haar stem in het hele nieu we gebouw, in alle Haagse po litieauto's en over de portofoons die de agenten bij zich dragen. Na de openingsceremonie maakte de vorstin een rondgang door het nieuwe gebouw, dat is vastge- bouwd aan het oude hoofdbu reau. De nieuwe vleugel, die in mei in gebruik is genomen, heeft 76,5 miljoen gekost. De bouw nam dertig maanden in beslag. vonnis neer OOSTERSCHELDE - Op het werkeiland Neeltje Jans, gelegen in de Oosterschelde worden op het ogenblik 66 pijlers gebouwd voor de stormvloedkering tussen Schouwen-Duiveland en Noord-Beveland. Op de foto een in aanbouw zijnde pijler. De pijlers hebben een hoogte van 40 meter met een voetplaat van 25 bij 50 meter. Het gewicht van een pijler bedraagt 18.000 ton. aldus een woordvoerder van de actie "Dodewaard gaat dicht", de naam waaronder de stroomgroepen zich hebben ver enigd. Alleen in zeer bijzondere omstandigheden zullen de stroomgroepen hun acties uit stellen. De stroomgroepen en hun inmid dels ruim honderd geestverwan te groepen elders in het land ver gaderen zaterdag in Arnhem en zullen na afloop van deze bijeen komst een globaal actieplan be kendmaken. Dit gebeurt geheel in -de geest van openbaarheid, waartoe werd besloten tijdens een massaal anti-kerntenten kamp de afgelopen Pinksterda gen bij Dodewaard. De bevolking in de gemeenten rond Dodewaard zullen dit weekeinde een eerste informatiebulletin van de actie ontvangen. De bedoeling is, dat de komende weken meer van dergelijke bulletins worden verspreid en dat de bevolking zal worden uitgenodigd met de ac tievoerders te praten over kern energie en over het hoe en waar om van de komende actie. Ook het personeel van de centrale en de politie zijn uitgenodigd. In de derde week van deze maand is er in elk geval een gesprek tussen afvaardigingen van de actievoer ders en de politiebonden. Het wordt de actievoerders intus sen wel moeilijker gemaakt het centrale terrein te bezetten. Extra hekken zijn rond het terrein ge plaatst. Als een bezetting onmo gelijk is, dan zullen de actievoer ders over gaan tot een blokkade, aldus een woordvoerder. Zoveel mogelijk strategische punten rond de centrale zullen dan wor den bezet. De nieuwe waarnemend burge meester van Dodewaard, de heer J. Bergh (gepensioneerd burge meester van Epe) heeft zich in middels bereid verklaard vooraf met de actievoerders te praten. De heer Bergh begint 16 septem ber in Dodewaard als opvolger van mr. J. Patijn, die naar Does burg vertrekt. DEN HAAG (ANP) - Het idee van minister Ginjaar van volksge zondheid om de wetsontwerpen inzake de abortusregeling van de regering en die van de PvdA en D'66 te voegen tot één, lijkt CDA-fractievoorzitter Lubbers "naief. Dit heeft hij gisteren voor de NCRV-radio gezegd. Het wetsontwerp van de regering spreekt van een verantwoordelijkheid van overheid, van de arts en van de vrouw zelf. Dat is zo zorgvuldig opgebouwd, dat je daar niet allerlei zaken uit kunt verdoezelen of in elkaar kunt schuiven. Ik ben daar geen voorstander van, aldus Lubbers. Volgens de fractievoorzitter heeft de bewindsman te veel gekeken naar het uiterst omvangrijke en zorgvuldig samengestelde ontwerp van de progressieve partijen. "Ginjaar moet gedacht hebben dat er dus buiten de regering zoveel mensen door middel van een amendement voor het eigen voorstel te winnen zouden zijn, dat samenvoeging mogelijk zou zijn", aldus Lubbers. Tweede-kamerlid Roethof (PvdA) ziet weinig nut in het plan van minister Ginjaar Roethof zei gisteravond desgevraagd dat er al zoveel tijd verloren is ge gaan met het praten over en ontwerpen van plannen met betrekking tot een definitieve abortusregeling, dat het nu hoog tijd wordt dat er eens een beslissing valt in deze zaak. "Het is duidelijk dat er behoefte onder an een vernieuwde wetgeving", aldus het kamerlid. DÜSSELDORF (DPA) - De voor malige Nederlandse SS'er Siert Bruins, die in 'februari in het Westduitse Hagen (Noordrijn- land-Westfalen) tot zeven jaar ge vangenisstraf werd veroordeeld, heeft zijn verzoek om cassatie in getrokken. Hij aanvaardt daar mee zijn vonnis. Volgens het openbaar ministerie in Hagen heeft Bruins verklaard dat hij tot deze stap heeft besloten om zuiver economische redenen. Het intrekken^van het verzoek om cassatie mag niet uitgelegd worden als een erkenning van schuld. Bruins kreeg in februari zeven jaar, omdat hij samen met een andere SS'er luttele dagen voor het einde van de tweede wereldoorlog in Delfzijl de joodse broers Meijer en Lazarus Sleutelberg doodge schoten had. Bruins werd hier voor, en voor deelneming aan drie andere moorden, in 1949 in Nederland bij verstek ter dood veroordeeld. Hij was echter in middels al naar Duitsland uitge weken. waar hij meer dan 30 jaar onder de naam Siegfried Bruns in Breckerfeld (Westfalen) heeft gewoond. Uitgebreid onderzoek naar klimaats verandering AMSTERDAM (ANP) - De interna tionale raad van wetenschappe lijke unies (ICSU) is in samen werking met de wereld meteoro logische organisatie begonnen aan een groot onderzoek naar veranderingen van het klimaat. Met dit project, waaraap tal van wetenschappelijke onderzoeks instellingen zullen meewerken, zal een bedrag van naar schatting een miljard gulden zijn gemoeid. Het onderzoek zal tien tot twintig jaar in beslag nemen. De uitwerking van het onderzoek, dat ICSU-president prof. C. de Jager van het astronomisch insti tuut in Utrecht, het grootste sa menwerkingsproject van de twintigste eeuw noemt, is het hoofdthema van de achttiende algemene vergadering van de overkoepelende organisatie. Mi nister Van Trier voor weten schapsbeleid opende gisteren de vergadering, die deze week in het Koninklijk Instituut voor de Tropen in Amsterdam wordt ge houden. Prof. de Jager meent dat het mon diaal onderzoek naar de verande ringen van groot belang is voor het voortbestaan van de mens. Met het onderzoek trachten de wetenschappers een antwoord te krijgen op vragen als: waarom de Sahel steeds droger wordt, de re genwouden in snel tempo afne men en wanneer we een ijstijd krijgen. Tevens willen de des kundigen proberen maatregelen voor te stellen om de mensheid te beschermen tegen de gevolgen van de afbrokkelende natuur De president van de internationale organisatie deelde mee, dat jaar lijks een hoeveelheid bos ver dwijnt met een vergelijkbare op pervlakte ter grootte van Groot-Brittannic. Op dezelfde schaal nemen woestijngebieden in omvang toe. Een groot deel van het congres zal worden gewijd aan alternatieve energiebronnen, zoals wind-, wa ter- en zonne-energie. De interna tionale raad wil bekijken wat daaraan in wereldverband ge daan kan worden. Tevens wenst de raad een internationale studie naar de gevolgen van het radioac tieve afval uit kerncentrales.- Eveneens zal op het congres worden gesproken over het toe nemende kooldioxide gehalte van de lucht als gevolg van het gebruik van fossiele brandstof fen. De deelnemers aan de conferentie zullen tenslotte bezien of er niet meer samengewerkt kan worden in het onderzoek naar de land- bouwproduktie in de halfdroge gebieden in de wereld Dit probleem neemt, aldus prof. de Jager, steeds grotere vormen aan. Aan het eind van de bijeenkomst zullen de vertegenwoordigers van meer dan dertig academies van wetenschappen en weten schappelijke organisaties uit de /gehele wereld enkele resoluties opstellen en aanbevelingen doen. BREDA (ANP) - Hoewel het supervisorenteam van de Klokkenberg afgelopen weekeinde via de pers liet weten dat de interne verhoudingen sinds het vertrek van hart chirurg Van der Schaar aanzienlijk zijn verbeterd, blijkt dat geenszins het geval te zijn. LEIDEN (ANP) - Zesennegentig procent van de Nederlandse be volking staat positief tegenover het na de dood afstaan van orga nen en weefsels voor transplanta tiedoeleinden, maar slechts zes procent (ongeveer 700.000 men sen) voegt de daad bij het woord en heeft zich als donor opgege- Dat blijkt uit een enquête die on langs is gehouden in opdracht van de werkgroep donorwerving van de stichting Eurotransplant in Leiden. De stichting wijt het grote verschil in de beide percentages aan het feit, dat veel mensen de gedachte aan de dood verdringen. Een an dere oorzaak is, dat niet overal codicils (bereidveklaringen om als donor op te treden) verkrijg baar zijn. Sportorganisaties zijn inmiddels een actie gestart om de aangesloten leden op te wekken zich als donor aan te melden. DEN HAAG - Koningin Beatrix heeft gisteren het nieuwe hoofd bureau van politie in Den Haag officieel geopend. Zij deed dit door via het mobilofoon- en por tofoonsysteem enkele ope- Siert Bruins legt zich bij Al vorige week heeft de enig over gebleven hartchirurg in vaste dienst, dr. C. Beddermann, om juridische bijstand verzocht bij de advocaat van Van der Schaar, mr. Van der Boome. Bedderman mag, hoewel hij een half jaar lang onder Van der Schaar als hartchirurg heeft ge werkt, geen hartoperaties meer uitvoeren. Zijn werkzaamheden zijn teruggebracht tot het niveau van chirurgische assistentie. Gis teren heeft de Duitse arts zich schriftelijk bij de ondernemings raad over de gang van zaken be klaagd. Dode man met verwondingen in gezicht in plantsoen aangetroffen ROOZENDAAL (ANP) - In een plantsoen in Roozendaal is giste ren het stoffelijk overschot ge vonden van de 42-jarige onge huwde J. Tielen uit Roozendaal. De man had zware verwondingen aan het gezicht. Het Westbra bantse recherche bijstandsteam is een uitgebreid onderzoek be gonnen. De politie laat voorals nog wat de doodsoorzaak betreft alle mogelijkheden open. Het stoffelijk overschot werd aange troffen onder struikgewas in de gemeentelijke plantsoenen. Dr. Zeldenrust van het gerechtelijk laboratorium heeft gisteravond sectie verricht. Het is bemiddelaar prof. Greep - volgens eigen zeggen - een vol strekt raadsel waarom Bedder mann deze stappen heeft geno men. Greep lichtte gisteren des gevraagd toe dat Beddermann als Duitse arts geen Nederlandse li centie heeft en dat de gastchirur- gen die de operaties in De Klok kenberg gaande houden geen verantwoordelijkheid over de ar beid van de Duitse chirurg willen dragen. Bepaald is nu dat Beddermann zich eerst in andere Nederlandse hartcentra (waar opleidingsfacili teiten zijn) als hartchirurg moet bewijzen voordat hij in het regis ter van de specialisten registra tiecommissie wordt ingeschre- "Zo werkt dat nu eenmaal bij ons, er is niets van een dubbele bo dem", aldus Greep. Hij meent dat het hier slechts om een detail kwestie gaat. Beddermann heeft op het hoogte punt van het laatste grote conflict verklaard dat ook hij niet langer meer met Van der Schaar kon samenwerken. Nu, enkele weken later, heeft hij daarover tegen over Van der Schaar zijn veront schuldigingen aangeboden en heeft hij zelfs diens advocaat in de arm genomen om juridische bijstand. Morgen zal er waar schijnlijk een gesprek komen tussen de ondernemingsraad en Beddermann in aanwezigheid van advocaat Van der Boome en bemiddelaar Greep.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11