Grote steden benauwd voor huizenspeculatie Andere rol voor PvdA-partijraad Vervuiling Lekkerkerk valt achteraf erg mee Conflict rond specialisten is wat geluwd Trans: uw gids voor een goede bungalowvakantie. Gemeenteraad van Muntendam geen burgemeester van D '66-huize Besluit over huurwoningen is rampzalig Kerncentrale Dodewaard wordt extra beveiligd Aantrekkelijker subsidie-regeling verbetering particuliere woning Wat wordt't toch mooi op de weg hè, metalaie Honda's. VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1980 BINNENLAND PAGINA 7 MUNTENDAM (GPD) - „We laten ons niet op het matje roepen door het hoofdbestuur. Ook de afde ling van de PvdA niét, in geen honderd jaar. Jan Terlouw schreeuwt maar". Dat zegt loco- burgemeester A. Oeseburg (PvdA) van Muntendam over de mening van D'66-leider J. Ter louw, dat de landelijke PvdA de socialisten in Muntendam tot de orde moet roepen als D'66-er H. Apotheker er tot burgemeester mocht worden benoemd. De drie fracties van PvdA (zeven zetels), CPN (twee) en Gemeen tebelangen (twee) hadden al aan gekondigd de installatie van de Democraat Apotheker te zullen boycotten en ook bestuurlijk „wel hun conclusies te zullen trekken". Nu de eerste opwin ding over de uitgelekte benoe ming (nog steeds niet officieel) is bekoeld, blijven de Munten- dammer bestuurders op hun stuk staan: ze willen een PvdA'er als burgemeester en niet een D'66'er. „We weten ons in alles gesteund door de PvdA-afdeling. Munten dam is het sieraadje van socialis tisch Nederland, dat zich niet zo maar laat passeren", aldus Oese burg. Het besluit om versneld de ambtswoning te verkopen gaat volgens hem ook „onherroepelijk door". Dat was Muntendam al van plan: de raadsfracties vinden de 12 procent huur die voor de ambtswoning staat veel te wei nig. „Er zijn genoeg gezinnen in Muntendam die veel meer van hun inkomen moeten verwonen. Bovendien is er voor een burge meester keus genoeg in het wo ningbestand', aldus Oese burg. Met een boycot van de installatie kan Muntendam niet voorkomen dat drs. Apotheker, socioloog bij de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, burgemeester wordt. De installatie is alleen symbolisch van belang. De beë diging door de commissaris van de koningin is voldoende om een burgemeester in functie te laten treden. DEN HAAG (GPD) - De partijraad van de Partij van de Arbeid mag de Tweede-Ka merfractie bij de volgende onderhandelin gen over een kabinetsformatie niet meer hinderlijk voor de voeten lopen. Hij mag alleen een eindoordeel uitspreken over het bereikte onderhandelingsresultaat. Eind deze maand krijgt de part ij raad een voorstel van deze strekking van het partijbestuur te bespreken. „Wat vorige keer is gebeurd, mag niet nog eens voorkomen", zei PvdA-voorzitter Max van den Berg donderdag in een toelichting op het voorstel. „Veel kiezers hebben daar nu nog een kater van". Tijdens de vorige, uiterst moeizame kabinets formatie sprak de PvdA-partijraad een veto uit over onderdelen van het bereikte resul taat, nog voordat de onderhandelingen tus sen PvdA, CDA en D'66 waren afgerond. „De partijraad was in feite aan het mee-on- derhandelen en dat kan niet", aldus Van den Berg.s De voorstellen van het partijbestuur komen overeen met aanbevelingen die een com missie „Interne Partijdemocratie" eerder dit jaar heeft gedaan. Met het oog op de komende kaderverkiezingen en kabinets formatie heeft het bestuur de aanbevelin gen hierover vast in een voorstel gegoten. Het totale rapport van de commissie komt pas in het najaar van 1981 aan de orde op een congres van de PvdA. Volgens de voorstellen zal het verkiezings programma „Weerwerk" bindend zijn voor zowel de kandidaat-kamerleden als de par tijorganen. Kandidaat-kamerleden moeten vooraf verklaren het programma te onder schrijven en eventuele afwijkende stand punten kenbaar maken. Met zulke voorbe houden kan de partij dan bij de kandidaat stelling rekening houden. Ook voor de partijraad zal „Weerwerk" het enige uitgangspunt moeten zijn bij het vel len van een oordeel over het eindresultaat van de formatiebesprekingen. Ter elfder ure zullen geen nieuwe eisen r an c'e kr mer- fractie mogen worden gesteld. Max van den Berg zei voorts dat de campagne voor de kamerverkiezingen in mei volgend jaar vooral de inhoud van het programma over het voetlicht moet zien te brengen. De ze zal minder dan vier jaar geleden draaien om de persoon van de lijsttrekker (vrijwel zeker Joop den Uyl), ook al zou dat de mees te stemmen opleveren. ..Een campagne die er uitsluitend op is gericht zoveel mogelijk stemmen te winnen, is een slechte campag ne", meent Van den Berg. Van de 53 zittende Tweede-Kamerleden van de PvdA hebben er inmiddels vier laten we ten na de verkiezingen niet terug te willen keren in het parlement. Dat zijn de heren Keuning, Kolthoff en Voogd en mevrouw Langedijk-de Jong. DEN HAAG - Aan de Amsterdamse poging om splitsing en verkoop van huurwoningen aan banden te leggen, is gis teren een einde gekomen. De Amsterdamse aanpassing van de woonruimteverordening is door staatssecretaris Brokx (volkshuisvesting) en minister Wiegel (binnen landse zaken) vernietigd. Het ministerie van volkshuis vesting wil nu op korte termijn gaan praten met de andere gemeenten, die een dergelijke regeling hebben. De grote steden willen al lang een wettelijke regeling die het verlies stand door een splitsing van huurwoningen in appartemen ten, die dan verkocht worden. Momenteel kan een splitsings vergunning alleen geweigerd worden op bouwtechnische of planologische gronden. "Ramp" De gemeenteraad heeft in 1978 eer genomen, die an Amsterdam wijziging De Amsterdamse wethouder noemde het besluit van het mi nisterie een „ramp" en een „on gelofelijke klap voor de gemeen te". Volgens de wethouder zal de •huizenspeculatie weer „als een paddestoel uit de grond schie ten" nu de situatie weer terug ge draaid i DEN HAAG - Gehandicapte automobilisten kunnen een SOS-signaal krijgen, dat ze kunnen laten zien als ze met pech langs de weg staan. Minister Tuijnman van verkeer en waterstaat is akkoord, aldus zijn ministerie gisteren. Het signaal is een achtkantig bord met de letters SOS op een geel reflecte rende achtergrond. De invoering is experimenteel. Er bestaan geen wet telijke beperkingen voor het gebruik, maar het is de bedoeling dat alleen de gehandicapten het gebruiken. DODEWAARD (GPD) - De kern centrale in Dodewaard wordt ex tra beveiligd in verband met de door Gelderse stroomgroepen en energiecomités voor oktober aangekondigde bezettingsacties. De toegangswegen tot de cen trale, alsmede het tot het centrale complex behorende parkeerter rein, worden van robuuste stalen hekwerken voorzien, zodat bij dreigend gevaar de centrale her metisch van de buitenwereld kan worden afgesloten. De hekwer ken kunnen vanuit de centrale worden geopend en gesloten. Bejaarde overrijdt echtgenote DEN HAAG (ANP) - Een 75-jarige vrouw uit Den Haag is gisteren in de loop van de middag overleden aan verwondingen die zij eerder op de dag had opgelopen toen zij onder de auto van haar 79-jarige echtgenoot terecht was geko- De inleiding tot het incident was het plan van het bejaarde echt paar de verbogen achterbumper van hun auto met behulp van een paaltje recht te buigen. Op de Verhuellweg wilde de man achteruit tegen het paaltje aan rijden. Zijn vrouw gaf achter de wagen aanwijzingen. Volgens de Haagse politie is de man toen waarschijnlijk te snel ach teruit gereden, waardoor de vrouw werd overreden. Er moest een brandweerwagen aan te pas komen om de vrouw onder de au to vandaan te halen. Enkele uren later bezweek zij in het ziekenhuis Leyenburg aan in wendige verwondingen. Naast het plaatsen van hekwerken worden nog tal van andere voor zorgsmaatregelen uitgevoerd en voorbereid. Volgens een woord voerder van de Gemeenschappe lijke Kernenergiecentrale Ne derland (GKN), is het weinig zin vol hierover mededelingen naar buiten te doen. „Omdat anders het effect hiervan verloren gaat". Feit is evenwel dat nu reeds be langstellenden, die zich in de di recte nabijheid van de centrale ophouden, nauwlettend worden geobserveerd. Omwonenden van de centrale heb ben in een gezamelijk schrijven om politiebescherming verzocht op het moment dat acties worden gevoerd. Zij willen dat hun ei gendommen worden beschermd als de acties uit de hand zouden lopen. Volgens een woordvoer ster van de omwonenden zouden ijzeren staven in gereedheid worden gehouden om demon stranten van het erf te hou den. splitsing toch tegenging. De ko pers van gesplitste woningen kregen van de gemeente geen woonvergunning. Dat de maat regel goed werkte, blijkt volgens wethouder Wolffensperger uit het gekelderde aantal aanvragen om splitsingvergunningen: Van ruim 550 in 1978 tot 36 in de eerste helft van dit jaar. Arts voor experiment veroordeeld EINDHOVEN (ANP) - Het me disch tuchtcollege in Eindhoven heeft gisteren de arts J.H. van huize Assisie in Udenhout ver oordeeld tot een boete van tien duizend gulden wegens het uit voeren van onrechtmatige expe rimenten op zwakzinnige pupil len van het tehuis. Ook de voor malige geneesheer-directeur E. van D. is veroordeeld. De inhoud van dat vonnis is niet bekend gemaakt omdat de betrokkene nog niet op de hoogte kon wor den gebracht. De zaak is in februari van het vorig jaar aanhangig gemaakt door de inspecteur voor de volksgezond heid en diens collega voor de geestelijke volksgezondheid. Uit onderzoeken was namelijk vast komen te staan dat H. in de pe riode van 1969 tot 1973 onder meer schedelmetingen, röntgen foto's van hersenen en 180 pijn lijke ruggemerginjecties had uit gevoerd onder de ongeveer 640 bewoners van het tehuis. Grond slag daarvoor was een theorie dat er verband bestaat tussen vorm en inhoud van de schedel en menselijke gedragingen. omweg de De regering heeft de wijziging de woonruimteverordening op juridische gronden vernietigd. Volgens het Koninklijk Besluit is de aanpassing op vijf punten in strijd met de Woonruimtewet en op één punt in strijd met het al gemeen belang. Om de vernieti ging was gevraagd door belang hebbenden in de gemeente. D'66 wil na het besluit van de rege ring liefst nog in december met een initiatiefwetsontwerp komen om deze grond van weigering in de Woonruimtewet op te nemen. Oorspronkelijk was het de be doeling eerst een discussie over het ontwerp uit te lokken, waarna eventueel het ontwerp aangepast had kunnen worden. Nu zal deze fase worden overgeslagen. Ook in Rotterdam is met teleur stelling en verontwaardiging ge reageerd op het besluit van Wie gel en Brokx. "Hier heeft het eigendomsrecht ge triomfeerd over het woonrecht. Dit besluit komt van mensen die geen flauw besef hebben van wat er aan de hand is in steden als Amsterdam en Rotterdam. We zullen andere maatregelen moe ten nemen". Dit zei de Rotterdamse wethouder Van der Ploeg (stadsvernieu wing). "Dit besluit betekent dat er letterlijk mensen sterven. Hoeveel hartpatiënten bijvoor beeld wachten niet op een bene denhuis, dat nu niet vrijkomt. Ik ben blij dat niet ik, maar Wiegel en Brokx verantwoordelijk zijn voor deze maatregel". Rotterdam verwijt Wiegel en Brokx, dat zij verordeningen on gedaan maken, die de gemeenten volgens Van der Ploeg wel moes ten nemen door het ontbreken van wetgeving op woongebied. "De leegstandswet komt twintig jaar te laat", aldus Van der Ploeg. "Wie denkt Den Haag dat we zijn? Alleen administrateurs die op de winkel passen"? LekkerkerV vervuilde grond onder de huize Werkers in beschermende kleding zijn nog steeds druk doende i weg te graven. LEKKERKERK (GPD) - De om vangrijke schoonmaakoperatie van de gifwijk in Lekkerkerk is alleen nog maar psychologisch van belang. De concentraties chemicaliën in de grond liggen beneden de maximaal toelaatba re normen. Een van de redenen waarom de zeer kostbare werk zaamheden toch worden voort gezet, is de vrees dat er anders helemaal geen belangstelling meer bestaat voor de toch al moeilijk te verkopen woningen. Bovendien weet niemand wat er de komende maanden mogelijk nog te voorschijn komt. De uitvoerder van het reinigings programma, de heer Stuyt van Provinciale Waterstaat Zuid- Holland, concludeert dit nadat de opgravingswerkzaamheden in het eerste deel van de wijk nage noeg zijn voltooid. „De grond is verontreinigd, maar niet verge ven van de chemische afvalstof fen", zegt Stuyt. Volgens hem ademt iemand tijdens het tanken bij een benzinepomp meer ge vaarlijke stoffen in dan wanneer men bijvoorbeeld een week in de gifwijk rondloopt. De veiligheidsmaatregelen voor de zeventig mensen die bij de ont gravingen zijn betrokken, blijven evenwel streng gehandhaafd. De gifruimers dienen steeds gekleed te zijn in de warme, witte be schermende pakken, en het gas masker moet binnen handbereik zijn. Ook worden het bloed, de urine en de longcapaciteit van de werknemers iedere twee maan den gecontroleerd. Het eerste deel van de wijk heeft nu het stadium bereikt van: zand er over. Op de plaatsen van de in het begin van de jaren '70 met afval gedempte sloten is tot vier meter diep gegraven. Van het gehele compartiment werd een boven laag van 70 centimeter gehaald om eventuele illegale dumpingen buiten de sloten te ontdekken. Zodoende trof men een met afval gedempte dwarssloot aan die op geen enkele kaart stond aange geven. Er zijn in dit compartiment onge veer 570, meest lege en verroeste vaten gevonden, die gevuld kun nen zijn geweest met chemica liën. De met vooral verfstoffen verontreinigde grond uit de slo ten is afgevoerd naar het Afval verwerkingsbedrijf Rijnmond in Roozenburg. DEN HAAG - Particulieren, die hun huizen willen opknappen, kunnen binnenkort op een rui mere subsidie van het rijk reke nen. Minister Beelaerts van Blokland (volkshuisvesting en ruimtelijke ordening) zei dit donderdag in de Tweede Kamer. Hij zal de subsidieregeling wijzi gen, omdat het aantal aanvragen dit jaar zo laag is, dat een paar honderd miljoen gulden over dreigt te blijven. Tijdens een door het PvdA-kamer- lid Duinker aangevraagd inter pellatiedebat gaf de minister toe, dat de aanvragen om subsidie voor verbetering van particuliere woningen aanzienlijk bij de ver wachtingen achterblijven. Hij weet dat vooral aan de slechte economische toestand en het feit dat veel mensen zelf klussen of het werk zwart laten doen. Om het aantal aanvragen alsnog op te voeren, zal de subsidieregelin g aantrekkelijker worden ge maakt. Desondanks, zo liet de bewinds man weten, zullen vele miljoenen guldens, die voor de woningver betering waren bestemd, over blijven. Een deel daarvan zal worden besteed voor het bëkos- tigen van saneringsprojecten, zodat het geld toch nog binnen de stadsvernieuwingssfeer blijft. Een ander deel, Beelaerts noem de een bedrag tussen 80 en 130 miljoen gulen. vloeit echter terug naar de schatkist. De minister moet dit geld aan zijn collega van financiën teruggeven, omdat die er de begrotingsproblemen voor volgend jaar mee wil verlich ten. Voor de PvdA is dit een onverteer bare zaak. De socialisten eisten tijdens de interpellatie, dat al het voor de stadsvernieuwin g be stemde geld ook in deze sector wordt uitgegeven. Zij dienden tijdens het interpellatiedebat een motie in, waarover volgende week zal worden gestemd. DEN HAAG (GPD) - De scherpe kantjes van het conflict tussen overheid en specialisten, waarbij de inkomensda ling in het geding is, zijn er wat afgeslepen. Dit viel giste ren te vernemen na een gesprek van staatssecretaris me vrouw Veder-Smit (volksgezondheid) en minister Van Aardenne (economische zaken) met het bestuur van de Landelijke Specialisten Vereniging. Het overleg wordt volgende week voortgezet. Een week v.a. f215.-. een tan» weekend v.a. flM- en een midweek v.a. fICX).- nerbunmlow. Buiten het hoogseizoen kunt u in alle rust genieten van een heerlijke vakantie in een komfortabele bungalow in de mooiste natuurgebieden van ons land. Er is keuze uit 19 verschillende bungalowparken. U reist per trein of per auto. a Deze en vele andere reizen in eigen land zijn uitvoerig be- I n schreven in de kleurrijke nieuwe Trans gids: „Vakantiereizen in herfst X. '\S LI OI (gnvr) winter en lente 80/81". Haal 'm even bij het NS-station, de Rabobank t /-, 7V) f v/jm vTof uw reisbureau. Of bel: 030 - 62.78.44. vClKtlULIL /L l/C fl Trans: hel aktieve reisbureau van de Nederlandse Spoorwegen De medische specialisten hadden pas na rijp beraad de uitnodiging voor het gesprek aanvaard, die kwam na hun beroep op premier Van Agt en de Tweede Kamer. Tegen het voornemen van de overheid, hen zonder meer ge middeld f 80.000 over twee jaar 1980 en 1981) te laten „inleveren" via een ingreep in de tarieven, hebben zij zich de afgelopen we ken fel gekant. Onder meer werd met acties, zoals contante beta ling voor consulten, ge dreigd. De indruk bestond aanvankelijk dat er een prijsbeschikking bo ven het hoofd van de specialisten hing, waarvan zij de inhoud zou den kunnen „aanhoren". Zover is het donderdag niet gekomen. Partijen lieten na afloop van het gesprek weten dat dit ,.in bevre digende sfeer" was verlopen. Een nieuwe datum is niet bepaald, maar de bedoeling is volgende week weer bijeen te komen. Lr is een kennelijke overlegbasis ge schapen. Of de bewindslieden toch met een prijsbeschikking zullen komen is niet duidelijk. Mogelijk wachten zij de uitslag af van het, ook vol gende week. te houden Tweede- Kamerdebat over het prijs- en in komensbeleid voor alle vrije-be- roepsbeoefenaar s. Daarin zal de kwestie van de specialistenhpno- raria zeker aan de orde komen. Op korte termijn zal de overheid in ieder geval nog geen stappen nerhen om de „inlevering" door te voeren. ADVERTENTIE Civic, Accord, Prelude...

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7