Evenwicht tussen sport en leren een noodzaak Burgerraads lieden boos overhouding gemeente secretaris Miljoen voor Stationsplein verspilling? Gymleraar Kantebeen: "Ze zijn gemakzuchtiger geworden" Leidse stadsrubriek Steptour doet Leiden aan DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1980 LEIDEN - "Natuurlijk ben ik het eens met de stelling dat scholieren minstens één uur per dag gymnastiek zouden moeten krijgen", zegt Mattie Kantebeen, docent licha melijke opvoeding aan het Stedelijk Gymnasium in Leiden. Net terug van een voetbalwedstrijd heeft hij weer het nodige aan zijn conditie gedaan. Maar hoe zit het met zri leerlingen? Vorige week werd Nederland opge schrikt dat het met de conditie van de jeugd heel slecht is gesteld De geringe lichamelijke activi teit, verkeerde voedingsgewoon ten en het roken geven in toene mende mate reden tot bezorgd heid, zo sprak de voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Ver eniging van Leraren en Onder wijzers in de Lichamelijke Op voeding, bij de presentatie van Mattie Kantebeen is wat minder geschrokken van het rapport. "Ach het is een politiek gezocht moment. In het onderwijs vallen de laatste tijd veel ontslagen Een groot aantal afgestudeerde 'gymnastiekers' kan geen baan vinden. En voordat het helemakl de verkeerde kant opgaat Toch wil ik hiermee geen afbreuk doen aan het rapport. Het is zeker waar wat er in staat. Het hele le venspatroon heeft zich in ongun stige zin ontwikkeld. Vroeger werd er meer buiten gespeeld over bomen geklauterd en men fietste - weer of geen weer - naar de vereniging. Tegenwoordig staan de auto, de drank en rook waar te veel klaar. Ze zijn gemak zuchtiger geworden. Daar staat wel weer tegenover dat meer schooljeugd lid is van een sport club en de sportfiets zie ik steeds meer de plaats van de brommer Kritiek CDA, VVD en PSP Mattie Kantebeen: "Meer schooljeugd lid van sportclub". Het gymnastiekonderwijs is ook veranderd. Sport en leren was vroeger vies van elkaar. Terwijl we nu streven naar een 'soort' evenwicht. Wafelbakker (hoofd inspecteur Gezondheidszorg) zei dat zo mooi: "Er moet een even wicht zijn tussen leren met je kop en leren met je lichaam". Daar ben ik het helemaal mee eens, maar of het te realiseren is?" Zijn de traditionele bewegingsoe feningen uit de tijd? "Ja, gymnastiek is meer sportge- richt geworden. Het sluit beter aan bij het kader van de vereni gingen. Je moet proberen de leerlingen kennis te laten maken met allerlei takken van sport, die ze later kunnen blijven beoefe nen. Conditie testen doe ik op een andere manier. Elk jaar na een bepaalde trainingsopbouw laat ik ze de Cooper-test doen. Deze test is genoemd naar een Amerikaan, die een 12-minutenloop heeft bedacht waarin alles wat met conditie te maken heeft aam de orde komt. De jongens brengen het het er dan niet slecht af. Wij en ook overheden zijn steeds meer bezig met een zekere gerichtheid naar later. Het gevaar ligt bij de jongens en meisjes van 16 en 17 jaar. Ze zijn dan een beetje uitge keken op de vereniging die ze vanaf hun twaalfde bezoeken of ze hebben net niet het niveau om elke wedstrijd te mogen mee doen. In trainingstijd hangen en drinken is dan gauw gebeurd. Deze groep proberen wij nieuwe mogelijkheden aan te reiken. In samenwerking met de school sportcommissie van de gemeente hebben we allerlei cursussen georganiseerd die niet direct voor de hand liggen zoals: boksen, gewichtheffen, atletiek, pols stokhoogspringen, schermen, windsurfing, roeien. Dat is een enorm succes geworden. Een waanzinnige belangstelling. En sommigen zijn blijven hangen of hebben zich bij zon vereniging aangesloten. Dat doet me goed, ze hebben gewoon een duwtje in de rug nodig, denk ik dan. Ook worden er geregeld toernooien tegen andere scholen georgani seerd en dan heus niet met de tien beste van de school. Nee ons streven is om zoveel mogelijk leerlingen mee te laten doen". Is er altijd accommodatie en geld? "Soms wordeh deze plannen wel eens gedwarsboomd. Er is bij voorbeeld maar één Groenoord- hal en financiën zijn er ook niet altijd. Gymnastiek wordt ten op zichte van sport ondergewaar deerd. Als er twee extra velden op Roomburg bijkomen zegt de Leidse Sportstichting tegen ons daar mogen jullie niet op, die vel den zijn helemaal bestemd voor het hockey. Een veldje met veel mindere accommodatie is dan voor ons". In het rapport staat dat lichaams beweging en lichamelijke opvoe ding met name in het basison derwijs danig worden verwaar loosd, is dat te merken bij de brugklassers? "Ja, er zijn geen opeenvolgende leerplannen. Je kunt niet door gaan met wat er op de lagere school is geleerd. Je bent gewoon afhankelijk van hoe daar gymnastiek is gegeven. Dat heeft tal van oorzaken. Wat accommo datie betreft zitten zij veel meer in het verdomhoekje dan de mid delbare scholen. Een eigen gymnastieklokaal of sportveld hebben ze vaak niet. Inderdaad op de Pedagogische Academies wordt er öok niet al te veel aan dacht aan het vak gymnastiek ge schonken. De lagere scholen zouden veel meer gebruik moe ten maken van vakleerkrachten. Sommige klasseonderwijzers vinden het wel leuk om gymnas tiek te geven terwijl anderen zelf nauwelijks het been hoog kun nen krijgen". "Er zijn bepaalde perioden dat leerlingen meer blessuregevoelig zijn. Na drukkere tijden met veel proefwerken merkje dat goed. Is beslist niet anders dan vroeger. Van spijbelen hebben wij weinig last. (Lachend). Sportdagen zijn verplicht gesteld. Het moeilijke is datje bij gymnas tiek altijd te maken hebt met een heterogeen gezelschap. Intellec tueel horen ze bij elkaar, maar wat betreft het bewegingsgedrag zijn er grote verschillen. In prin cipe gooi ik een groep door el kaar. Als er een paar goede bas ketballers bij hebt zitten hoop je dat ze de rest meetrekken. Ja, ook het gevaar voor isolationisme bij een a-sportief figuur zit er in. In de hogere klassen merk je dat ze sociaal bewuster worden. De jongen die moeilijk een bal vangt krijgt daar een vast stekkie. En dat moet je als 'gymnastieker' zijnde goed begeleiden". SASKIA STOELINGA LEIDEN - Het voorstel van B en W om ruim een miljoen gulden beschikbaar te stellen voor de aanleg van een vrije busbaan en fietsvoorzieningen aan het Stationsplein wordt op de raadsvergadering van komende maandag alles behalve een hamerstuk. Weliswaar heeft de commissie ruimtelijke ordening reeds ingestemd met het voorstel maar binnen de de commissie financiën bleken er gisteravond nogal wat twijfels te be staan over de plannen. "In hoeverre passen deze plannen in de plannen op langere termijn van een ongelijkvloerse kruising aan het Stationsplein? Is die miljoen gul den geen weggegooid geld als we de zaak binnen een beperkt aantal jaren weer helemaal gaan omspitten?" Op deze vragen van de CDA-raadsleden Vink en Walenkamp had PvdA-wethouder Bordewijk geen pasklaar antwoord voorradig. Sus send sprak hij: "Die plannen van de ongelijkvloerse kruising zijn nog erg ver weg. We kunnen nu nog niet eens zeggen of we ongelijkvloers willen. En die miljoen gulden is toch een vrij klein bedrag vergeleken bij de bedragen voor de grote plannen in de toekomst. Kijk eens hoe lang het duurt met de plannen voor de Valkbrug!" Bordewijk bleek met "erg ver weg" een termijn van tenminste tien jaar te bedoelen. Vink vond een miljoen gulden voor een gebruik van "ten hoogste" tien jaar maar een zeer twijfelachtige zaak. Het WD-raadslid Van Duijn meende dat de termijn waarbinnen de geplande voorzieningen zouden kunnen blijven liggen wel eens veel korter zou kunnen zijn: "Als ik als geboren en getogen Leidenaar bijna veertig jaar breken en bouwen aan het Sta tionsplein overzie dan halen deze voorzieningen de tien jaar niet". PSP-raadslid Ponsen zag de plannen het liefst terugverwezen naar de commissie ruimtelijke ordening. "Die kunnen misschien met ideeën komen voor plannen op korte termijn die passen binnen de plannen op langere termijn". Bovendien had zij gedetailleerde kritiek op het voor stel onder andere omdat de parkeerhavens voor de bussen niet op één plaats worden geconcentreerd bij het station. Concentratie biedt vol gens Pon^i meer veiligheid aan de voetgangers die uit het station komen. w Walenkamp was niet gevoelig voor het argument van PvdA-zijde dat het Rijk de busbanen helemaal betaalt en de aanleg van fietsvoorzieningen op de kruising Stationsplein/Stationsweg voor de helft betaalt. Leiden kan zeker in economisch moeilijke tijden niet zomaar geld'over de balk gooien als het Rijk de Sinterklaas wil uithangen was de kern van Walen- kamps argument. De WD-er Van Duyn bleek wel gevoelig voorde rijksbijdrage. Tegen het plan van 132.000 gulden voor de reconstructie van het parkeer- en voor rijterrein bij het station stemde hij tegen. Dat bedrag zou Leiden geheel uit eigen zak moeten betalen. Bij de twee andere plannen (515.000 gul den voor de vrije busbaan en 390.000 gulden voor de fietsvoorzieningen) onthield hij zich van stemming. Walenkamp en Vink voorspelden binnen hun CDA-fractie "een gevecht" met hun collega's die binnen de commissie ruimtelijke ordening voor de plannen hadden gestemd. De uitkomst van het gevecht weten we ko mende maandag op de raadsvergadering. De PvdA-raadsleden Eikerbout en Van Aken en het D'66-raadslid Glau- bitz gingen ponder meer met de plannen akkoord. Glaubitz vond dat zeker de vrije busbaan en de fietserskruising door moesten gaan. "Bij de beslissing voor een ongelijkvloers plan kan die vrije busbaan blijven liggen", meende hij. Als er uit financiëel oogpunt tegen de plannen wordt gestemd dan blijft de bus aan het Stationsplein gewoon staan waar ze nu staat: in de file en verbetert er ook voor de fietsers niets. Eikerbout hield daarom de CDA-ers voor om niet alleen door een financiële bril te kijken. LEIDEN - De begeleidingscom missie Burgerraadslieden is boos over de lakse houding van ge meentesecretaris Lodder. In een brief aan het college van B en W signaleert de commissie dat men ondanks diverse verzoeken geen informatie ontvangt. De kwestie waarom het gaat zijn de contacten tussen het bureau huisvesting en de gemeentepoli tie. Begin februari stuurden de Burgerraadslieden een brief aan het bureau Huisvesting. Daarin werd gevraagd of het gebruike lijk is dat correspondentie met een buitenlander in afschrift naar de vreemdelingenpolitie wordt gestuurd. De Burgerraadslieden zeggen het logisch te vinden dat de vreem delingenpolitie over bepaalde personen informatie inwint bij het bureau huisvesting. Onjuist vindt men dat Huisvestiging uit eigener beweging afschriften van alle brieven naar de politie stuurt. Irr de brief zeggen de Burgeraads lieden van tenminste één geval op de hoogte te zijn. Men vraagt zich af of er nog meer van derge lijke contacten tussen huisves ting en politie bestaan en wie het initatief daartoe heeft genomen. De Burgerraadslieden vinden dat met dergelijke koppelingen de vreemdeling het gevoel krijgt, dat achter elk overheidsloket de vreemdelingenpolitie meeluis tert. Het gevolg is dat hij de over heid als een "bedreigend appa raat" gaat zien en de contacten met die overheid tot een mini mum zal beperken. Omdat antwoord op de brief uit bleef werd eind maart opnieuw contact opgenomen met het bu reau Huisvesting. Daar kreeg men te horen dat gemeentesecre taris Lodder de beantwoording had overgenomen. De gemeente secretaris liet weten dat hij bezig was om adviezen in te winnen. Zes weken later - toen er nog geen antwoord binnen was - herinner den de Burgerraadslieden de gemeentesecretaris aan de brief. In een reactie liet Lodder weten dat nog niet alle adviezen binnen waren, maar dat hij zou komen met een reactie, desnoods zonder alle adviezen te hebben ontvan gen. Sinds die brief zijn vier maanden verstreken zonder eni ge reactie. De begeleidingscommissie van de Burgerraadslieden vinden het nu welletjes en hebben B en W ge vraagd aandacht aan de zaak te besteden. door René van der Velden Jaap Visser Hooitijd (1) Hooitijd (2) De auto's rijden al weer lang en breed over de vernieuwde Hooigracht maar voor de voetgangers en fietsers moet nog steeds het een en ander worden verbeterd. Sinds gisteren ligt het fietspad tegenover het voormalige Eli- sabethziekenhuis eruit. Het fietspad wordt enkele deci meters verlegd. Het pad bleek te dicht tegen de parkeerha vens van de auto's te zijn aan gelegd. De voetganger die vorige maand bij ons klaagde dat het nieuwe voetpad bij het Ir. Driessenplein onbegaanbaar was door de bomen op het voetpad heeft inmiddels ook zijn zin. Het voetpad is ter plaatse aanzienlijk breder gemaakt. In het najaar moeten dan nog de bomen verplaatst worden die op dit moment het fietspad onaanvaardbaar versmallen. Overigens hebben veel brom fietsers niet door dat het fietspad aan de Hooigracht niet voor hen is bedoeld. Zij moeten gebruik maken van de autorijbaan omdat het fietspad te smal is om zowel door fietsers als brommers te worden gebruikt. Het fiets pad is slechts anderhalve me ter breed (als er tenminste geen boom in de weg staat). Volgens een gemeenteman van de afdeling verkeer moet het gevaar van brommers op de autobaan niet worden over schat. "De auto's op de Hooi gracht rijden niet zo hard. In elk geval rijden de brommers niet minder hard". Om de brommers erop te wijzen dat zij niet gebruik mogen maken van het fietspad zal er nog een bordje "verboden voor brommers" onder het bordje "rijwielpad" worden geplaatst. De Doelen: met viltstift beklad Opgeknapt Precies anderhalve dag nadat de gevel van het restaurant De Doelen volledig met een crème-kleurig sausje bedekt was kunnen de schilders op nieuw aan het werk. In grote letters is "You like Bowie li kes the Ox" met viltstift op de verse gevel geklad. Met een paar simpele halen werd de weken durende arbeid van de werklui verminkt. Nogal wiedes dat Jan Bakker van restaurant De Doelen niet zo te spreken is over "the Ox". Bakker, die sinds twee jaar de eigenaar van het restaurant is: "In het opknappen van het restaurant is zo'n twee ton gaan zitten. Het dak is hele maal vernieuwd. De gevel is helemaal afgebikt en weer in orde gemaakt. We hebben een halfjaar in de rotzooi gezeten. Het publiek is er dan niet happig op om bij ons te eten. Het leek wel of we gesloten waren. Maar nü zijn eindelijk de steigers weg en krijgen we dit". "Dit", het met viltstift of spuit bus bekladden van gevels, is een grote bron van ergernis aan het Rapenburg waar tal van pas opgeknapte sjieke panden nog eens extra wor den "opgeknapt". Vorig week presenteerde R. van Cruysen (die even voorbij het restaurant De Doelen woont) zijn roodkleurige pamfletten om rommelmakerij en "ge- klieder" te bestrijden. Een van de teksten van de affiches luidt: "Maak de muur het le ven niet zuur"... Bakken "Ik had liever dat die gasten met hun viltstift op die groene paal krasten", en hij wijst op het ronde elektrici teitshuisje vooi; zijn restau rant. Het huisje is overdekt met levensgrote speedway aankondigingen waar de kleuren vanaf druipen. De schilders van "the Ox" kon den daar blijkbaar geen plaatsje meer vinden om hun gevoelens aan Leiden bekend te maken... Voor fietsers moeilijk op Hooigracht LEIDEN - Honderdvijflig studen ten zullen op donderdag 11 en vrijdag 12 september op de auto ped door Leiden trekken. Dê tocht door de Sleutelstad maakt onderdeel uit van een steptour langs de universiteitssteden in ons land. In totaal wordt al step pend ongeveer 160 kilometer af gelegd. De steptour wordt voor de derde maal georganiseerd door de Utrechtse studentenvereniging "C.S. Veritas". Achtereenvolgens worden de nvolgende steden aangedaan: Tilburg. Delft. Lei den, Amsterdam en Utrecht. Het is opgezet naar het voorbeeld van de Tour de France, inclusief puntenklassement, individueel klassement, en een ploegenklas- sement. Er is een apart klasse ment voor zelfgebouwde meer- persoons-steppen. De steppende studenten worden op 11 september even na half vier in Leiden verwacht. Ze zullen finis hen bij het universitair sportcen trum aan de Wassenaarseweg. De volgende ochtend wordt om tien uur bij de G roenoord hallen ge start. Gerard Reve naar Leiden LEIDEN - De schrijver Gerard Rve komt naar Leiden. Op zaterdag 13 september zit hij vanaf half vier 's middags bij de boekhandel De Kier aan de Nieuwe Rijn om daar zijn werk te signeren. Aanleiding is het nieuwe boek van Gerard Reve, getiteld "Moeder en zoon", dat deze week bij Elsevier van de persen rolde.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3