Rabobank Junta van El Salvador zou op springen staan Bij de Rabobank ligt het VERBLIJVEN Vrij Clit winterprogramma nü voor u klaar. Kamer heeft moeite met beleid Wallis de Vries Kerken willen ander ontwerp voor leegstand boekt het best. Oókgoed in reizen. Carter somber over gegijzelden DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1980 Veel minder kijkers voor Olympische Spelen HILVERSUM (ANP) - De Olympi sche Spelen in Moskou hebben dit jaar aanmerkelijk minder te levisiekijkers getrokken dan de voorgaande afleveringen. Ge middeld was de kijkdichtheid voor de spelen van Moskou zes procent, hetgeen staat voor on geveer zevenhonderdduizend kijkers Bij de spelen in Montreal in 1976, in München in 1972 en in Mexico in 1968 was het gemid delde aantal elf procent. Veel kijkers trokken de openings plechtigheid (tien procent) en de sluiting (twaalf procent) in Mos kou. Over het algemeen waren er onder het kijkerspubhek voor de Moskouse spelen meer ouderen (boven vijftig jaar) dan jongeren. De waardering voor de beelden uit Moskou was ook lager (71) dan die van Montreal (74), München (78) en Mexico (79). In totaal heeft de NOS van de spe len in Moskou 34 uur televisie beelden gebracht tegen 82 van Montreal, 128 uur van München en 69 uur van Mexico. Beleggers en gemeente Rotterdam 'in oorlog' ADVERTENTIE ROTTERDAM (ANP) - Acht grote beleggers hebben een kort ge ding aangespannen tegen de ge meente Rotterdam. Inzet van het geding, dat morgen om half twaalf voor de president van de Rotterdamse rechtbank dient, is de nieuwe woonruimteverorde ning die vorige week donderdag door de gemeenteraad werd aan genomen. Krachtens deze veror dening geeft de gemeente Rot terdam met ingang van 1 sep tember geen woonvergunning meef af aan kopers van voormali ge huurwoningen met een huur tot 570 gulden per maand en een koopprijs tot 140.000 gulden. De gemeente wil hiermee voorko men dat er goedkope huurwo ningen aan het bestand worden onttrokken. De beleggers vrezen dat hun hui- zenbezit door de maatregel min der waard wordt en dat hun wo ningen onverkoopbaar worden. Zij eisen dat het gemeenteraad- besluit buiten werking wordt ge steld. De acht beleggers zijn Phi lips Pensioenfonds, RVS, Amev, Ago, Ennia, Nationale Nederlan den, Friesch-Groningsche Hypo theekbank en de Westland- Utrecht hypotheekbank. De gemeente Rotterdam had maat regelen tegen de verkoop van goedkope huurwoningen oor spronkelijk op 16 juli van kracht willen laten worden. Huizenver koper Havag bv spande echter een kort geding aan, dat door hem werd gewonnen. HELSINKI - De Finse president Kekkonen vierde gisteren zijn tachtigste verjaardagDaarom werd hem een serenade gebracht door een kinderkoor, waarvan de twee jongste leden de president op zijn balkon een bosje bloemen mochten overhandigen. 'Goedkope gezinshulp niet afdwingen' (Van onze correspondent Rob Sprenkels) MEXICO STAD - In El Salvador gonst het van geruchten over een rechtse coup binnen de junta die het land be stuurt. De crisis zou zijn voortgevloeid uit de politieke meningsverschillen tussen de twee belangrijkste stro mingen van het leger, de zogenoemde .jonge officieren" onder leiding van kolonel Aldolfo Majano, en de meer conservatief denkende groep met kolonel Abdul Gaime Gutierrez in de junta. DEN HAAG (GPD) - Een meerderheid in de Tweede Ka mer heeft grote moeite met de manier waarop staatssecre taris Wallis de Vries (CRM) 63 miljoen gulden wil bezuin- gezinszorg. De verplichting voor de instellin- gen om een goedkopere vorm van gezinshulp in te voeren (de zoge naamde alpha-hulp) stuit op be zwaar bij CDA, PvdA en D'66. De staatssecretaris kon gisteren de leden van de vaste Kamercom missie voor CRM niet overtuigen van de juistheid van zijn bezuini gingsbeleid. In meerderheid vreesde de commissie, dat de in stellingen voor gezinsverzorging een belangrijk deel van hun be leidsvrijheid zouden kwijtra ken. Wallis de Vries noemde zijn plan nen „volstrekt aanvaardbaar". Bezuiniging op de gezinszorg is naar zijn mening mogelijk, zon der dat die hoeven te leiden tot beperking van de werkgelegen heid of tot aantasting van het ni veau van de hulpverlening. Hij verklaarde dat de gezinszorg de enige sector is waar zonder al te veel schade gesnoeid kan wor den. Bovendien wees hij op ver beteringen in de gezinszorg die de laatste jaren door hem zijn in gevoerd. Zo is het aantal arbeids plaatsen in vier jaar met 4445 toe genomen. „Men kan niet volhou den dat op gezinszorg uitzonder lijk wordt bezuinigd", vond de bewindsman. Belangrijk onderdeel van de bezui nigingsplannen is de verplichte invoering van de zogenaamde al pha-hulp voor 15 procent van het totale dienstenpakket dat de in stellingen aanbieden. Alpha- helpsters zijn niet in dienst van de instelling zelf, maar van de hulpvragende cliënt. De instel ling voor gezinsverzorging be middelt slechts tussen helpsters en hulpvragers. Zulke hulpen moeten zich overigens beperken tot huishoudelijke klussen. De staatssecretaris liet doorsche meren dat hij de instellingen door middel van subsidievoorwaar den wil dwingen de alpha-hulp in te voeren. Aanvankelijk had hij nog een zekere beleidsvrijheid beloofd. Volgens sommige diplomaten in de hoofdstad San Salvador zouden kolonel Majano en christen-de mocraat Antonio Morales Erlich uit de junta zijn gewipt. Officieel heeft nog niemand dat bericht willen bevestigen, hoewel Maja no voor de Salvadoriaanse radio heeft toegegeven dat er „ernstige moeilijkheden" bestaan. Majano ging zelfs zover dat hij kolonel Gutierrez, zijn maatje bij de staatsgreep van vorig jaar okto ber, verantwoordelijk stelde voor de problemen. De huidige strijd om de macht bin nen de Salvadoriaanse junta werd begin deze week publiek. Kolonel José Guillermo Garcia, minister van defensie en volgens mensen van de oppositie de ver tegenwoordiger van ultra-rechts binnen de huidige regering, be noemde tal van conservatieve militairen op sleutelposities die vóór die tijd werden bezet door de .jonge officieren" van Maja- Die maatregel werd alleen ter goedkeuring voorgelegd aan ko lonel Gutierrez, de overige junta leden (Mqjano, de christen-de mocraten Duarte en Morales Er lich en de onafhandelijke Alva- ros) werden door Garcia en Gu tierrez totaal gepasseerd. Majano protesteerde heftig tegen die handelwijze. Binnen de ka zernes ontstond een nerveuze hoogspanning, sommige militai ren negeerden de nieuwe be noemingen. Dinsdag trokken Majano en Gutierrez gezamenlijk langs de belangrijkste legerplaat sen. Volgens sómmige diploma ten zou Gutierrez bij die tocht Majano volledig hebben afge troefd. De conservatieve kolonel zou de .jonge officieren" óf heb ben overtuigd van de juistheid van de nieuwe benoemingen, dan wel hebben uitgeschakeld. Van daar de speculaties over het ver dwijnen van Majano en de chris ten-democraat Morales Erlich uit de junta. Dit jaar april riep majoor b.d. Ro berto d'Abuisson, de onbetwiste leider van ultra-rechts in El Sal vador, het leger op zeer indrin gende wijze op Majano en Mora les Erlich uit de junta te wippen en bood hij aan voor vervangers te zorgen. Majano („communist en guerrillaleider", aldus d'A buisson) en Morales Erlich („zijn zoons vechten met de guerrilla") zagen toen op het nippertje kans hun hoofd te redden, maar verlo ren duidelijk aan invloed binnen de junta, hetgeen een verdere zwaai naar rechts betekende. PHILADELPHIA (Reuter) - President Carter heeft weinig hoop op spoe dige vrijlating van de gegijzelden in Iran. "Ik heb niet veel goeds te berichten over de kans op vrijlating", zei hij in een tv-gesprek. Amerika, zei hij, doet veel pogingen in deze kwestie. De meeste blijven voor het publiek onbekend. Hij sprak de hoop uit dat het wat gemakke lijker zal gaan nu er een nieuwe premier is en het nieuwe parlement met zijn werk is begonnen. Gisteren is in Iran een nieuwe regeling betreffende de toelating, het ver blijf en de activiteit van buitenlandse missionarissen gepubliceerd, zo heeft radio-Teheran gemeld. Het is buitenlandse missionarissen op grond van deze regeling, die half augustus door het Iraanse parlement werd goedgekeurd, verboden zich met politieke zaken in te laten. Hun aantal wordt per missie beperkt tot het strikt noodzakelijke. EINDHOVEN (GPD) - Op ver zoek van de ouders heeft de Bredase advocaat mr. Din- gemans opheldering ge vraagd over de behandeling van een 3-jarig jongetje in het Eindhovense Diakonessen Ziekenhuis. De jongen werd daar op 3 juli door een huis arts gebracht, die bij het pa tiëntje een ontsteking aan het strottenhoofd had geconsta teerd. Tijdens de behandeling in het ziekenhuis raakte de kleuter in coma, waarin hij nog steeds verkeert. Na drie dagen werd het kind naar het Academisch Zie kenhuis in Nijmegen ver voerd, waar een behandeling volgde van vier weken. Op Jongetje (3) ligt al twee maanden in een coma aandrang van de ouders werd de kleuter weer naar Eindho ven overgebracht, nu echter naar een ander ziekenhuis, waar het sinds 13 augustus in onveranderde toestand wordt verpleegd. Volgens de klachten van de ou ders zou het kind bij de be handeling in het Diakones- senhuis te laat zijn aangeslo ten op de zuurstofapparatuur. Geneesheer dr. De Haan van het Eindhovense Diakones sen Ziekenhuis zei nog niet op de hoogte te zijn van een ingebrachte klacht. Hij be vestigde de mogelijkheid van zuurstofgebrek bij de behan deling van het strottenhoofd van het kind en zei open te staan voor elk mogelijk on derzoek en bereid te zijn tot alle medewerking in de- Als geen verbetering in zijn situatie komt, zal de kleuter na een maand worden over gebracht naar verzorgingste- WEDUWE KANDINSKY VERMOORD BERN (AFP) - De weduwe van de in 1944 overleden schilder Wassili Kandinsky is dinsdag dood aan getroffen in haar woning in het Zwitserse plaatsje Gstaad. Vol gens de politie is Nina Kandinsky vermoord. Zij was 84 jaar. Wie haar heeft vermoord en waarom is niet duidelijk. Nina en Wassili Kandinsky trouw den in 1917 in Rusland, dat zij na de oktoberrevolutie verlieten. mm Leegstand De Raad van Kerken in Nederland heeft de regering en de Tweede-Kamerfractie van de Partij van de Arbeid gevraagd, alsnog te komen tot een geza menlijk wetsontwerp ter bestrij ding van de leegstand. Hij is te leurgesteld dat in het nieuwe ontwerp van de regering vrijwel geen rekening is gehouden met de vele voorstellen die de raad vorig jaar heeft gedaan ter verbe tering van het aanvankelijke ontwerp. Daartegenover is het nieuwe ontwerp van de Partij van de Arbeid veel meer omgebogen in de richting die de Raad van Kerken voorstaat. De raad vreest dat als de Kamer straks tussen deze ontwerpen moet kiezen, on voldoende zal worden geprofi teerd van de nuttige voorstellen die in beide zijn te vinden. Mede onder invloed van het rap port "Kraken in Nederland", dat de Raad van Kerken in 1978 publiceerde, heeft de regering zich vóór de zomer bereid ver klaard de anti-kraakwet in te trekken. Maar nu blijkt deze voor woningen vrijwel onverkort in het nieuwe leegstandsontwerp van de regering te zijn opgeno men, aldus de reactie van de Raad van Kerken. Hij pleit ervoor dat in de wet een mogelijkheid wordt opgenomen om de belangen van eigenaars en krakers af te wegen. Zoals het ontwerp er nu uitziet, zal de wet vooral de leegstand doen toenemen, vreest de raad. Beroepingswerk. Hervormde Kerk: bereoepen te Kolderveen kandidaat F. Bos Maarn; aange nomen het beroep door de classis Arnhem tot predikant voor bui tengewone werkzaamheden (le raar chr. pedagogische academie te Ede) L.G. Zwanenburg Hui- Kritiek Afghanistan. De pogingen om de kritiek binnen het Christelijk Vredescomité op het Russische optreden in Afghanistan bij te leggen zijn mislukt. Op uitnodiging van de Hongaars protestantse bisschop Karoly Toth, voorzitter van het vredes- comité, waren vertegenwoordi gers van regionale vredescomités naar Boedapest gekomen die kri tiek op het Russische optreden hadden laten horen en ook op de verklaring die het vredescomité daarover had uitgegeven. Met name verweet men het bestuur dat het geen duidelijke veroor deling van de inval had uitge sproken. Het nu uitgegeven communiqué rept van een "open en vrije dis cussie, die de gemeenschap tus sen de leden van het comité heeft versterkt". "Geconstateerd werd, dat de gebeurtenissen in Afgha nistan miet geïsoleerd staan maar samenhangen met andere vre- desbedreigende ontwikkelin gen." Chomeini. De Marokkaanse theologenvereniging Ulama heeft de Iraanse geestelijke leider Chomeini beschuldigd van godslastering en hem verweten dat hij rechten meent te hebben die alleen God toebehoren. De Ulama heeft de moslims in de hele wereld opgeroepen "ver enigd op te staan tegen f homei- De vertegenwoordiger van het Is lamitische Volkscongres bij de Verenigde Naties. Viqar Hamda ni, zei in een gesprek met de Ma rokkaanse theologen, dat het in Iran niet om een religieuze maar om een zuiver politieke revolutie gaat. ICOATHIBU In de showrooms van Ico/Athibu komt u ogen te kort. Want daar ontdekt u badkamers die het predikaat luxueus funktio- neel verdienen. En zeker betaalbaar zijn. Kompleet met alle denkbare tegels voor vloer en wand en accessoires als baddoeken, badjassen en washandjes uit onze badboetiek. Ico/Athibu adviseert. Begeleidt. En ontwerpt in eigen studio uw badkamer naar maat. Rekening houdend met uw wensen en budget. Welkom in onze showrooms: dinsdag t/m vrijdag 9-5 uur, donderdag avond 7-9 uur, zaterdag 9.30-13.30 uur of na afspraak ook 's avonds. Hoge Rijndijk 25, 2313 KG Leiden. Tel.: 071-141741

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19