TELSTAR "KNUPT" EENZIJDIG DS AF NAC ervaart gelijkspel als nederlaag 5Nederlandse9 stayersfinale Ajax wél tevreden 1 sin ld voetbal Honved ronde verder Drie Oranje-achtervolgers naar kwarteindstrijd Scorebord DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1980 SPORT PAGINA 15 Ondanks closetrol-incident DORDRECHT - Min of meer tot eigen verbazing lanceerde Telstar zichzelf aan de knusse Dordtse Krommedijk naar een te grote hoogte voor DS'79. Want al drukte de Vel- ser 'kunstmaan equip' de scheve verhoudingen in te magere cijfers 1-2) uit, van de vooruitgesnelde reputatie van de hobbyclub van olie- produktengigant Nico de Vries werd hoegenaamd niets heel gelaten. In Dordrecht had Telstar al snel in de gaten dat het aanvanke lijk voor DS'79 getoonde res pect zonder al te veel proble men kon worden ingewisseld voor een gezien de veldom- standigheden gepaster lef- houding. De eenzijdige, dus voorspelbare aanvalsopzet van de met vele financiële in jecties op de been geholpen Dordtse ploeg boezemde Tel star allengs minder ontzag in. "Die club kent maar één aan- valspatroon", wist Tel star-trainer Joop Brand op voorhand. "Van achteruit wordt alles op Huub Smeets gegooid en die moet dan maar zorgen dat de bal richting goal wordt gekopt of wordt terug gelegd op Anne Evers". Met dat veredelde poldeijon- gensconcept haalde DS'79 vorig seizoen de nodige stunts uit. Het verrassingsef fect is inmiddels echter uit gewerkt en ook Joop Brand had zijn maatregelen geno men. De van AZ'67 afkomsti ge Bart van Nieuwpoort. die in de voorgaande wedstrijden als linksback had geopereerd, kreeg nu de taak als voor stopper de kopgrage, maar strooptrage Smeets te neu traliseren. De lengtepasses van libero Epi Drost en de te veel door Frank Kramer vrij gelaten rechtsback Joop Oostdam werden telkens op geëist door Van Nieuwpoort, die Smeets in de luchtgevech ten de baas was. "Omdat Bart een atletische jongen is", keek Brand met voldoening terug op zijn goed uitgepakte tactische foefje, "heeft Smeets maar weinig kans ge kregen". Telstar, dat van de matige flan ken Hakim Braham (ex-RVC) en Sjaak den Bakker al even zeer weinig te duchten l^d, kon zich gaandeweg gaan toeleggen op de creatie van een vooral op technische leest geschoeid tegenoffensief. De Velser middenvelders Koos Kuut, Theo van Seggelen en Frans Reuser beschikten over veel meer inhoud dan hun Dordtse tegenhangers Evers, Van der Linden en Bosse. Die bij balbezit van Telstar voor namelijk achter hun oppo nenten moesten aanhollen en gemakshalve door Drost en Oostdam werden overgesla gen, als DS'79 de bal in de ploeg had. Nadat het openingsoffensief Theo van Seggelen van DS'79 (met schoten van Braham en Smeets) was uit gewoed, nam de slimme spel bepaler Frans Reuser het voortouw in harjden en sleep te de hangende'rechterflank- spits Floor Buma (Brand te recht complimenterend: "hij speelde formidabel") en Theo van Seggelen mee. De Leide- naar etaleerde gisteravond, voor het eerst in zijn nog kort stondige betaalde carrière, 'UVS-neigingen'. Net als bij zijn oude club verrichtte hij in verdedigende zin nuttige werkzaamheden, terwijl hij ook zijn aanvallende taak met meer bravoure dan bijvoor beeld in het duel met Haarlem opknapte. Van Seggelen werd door zijn ploegmaten veelvuldig als aanspeelpunt gezocht en dook bovendien geregeld in het front op. Bij de afwerking miste hij evenwel tot drie keer toe (voor de rust twee keer; vlak voor tijd nogmaals) de noodzakelijke scherpte. Van Seggelen na derhand: "Ik moet nog wen nen aan het hogere tempo, maar over een paar weken kom ik die laatste meters niet meer te kort". "Dan", wist hij gisteravond al zeker, "dan ga ik scoren". Nu de rechtsgeleerde daar te gen DS'79 nog niet aan toe kwam, moest de doelpunten productie van de Velsenaren, bij wie John Verschoor een wat timide indruk maakte en Sjoerd Boot (Brand: "Hij is bij een kraker geweest; zondag speelt hij tegen De Graaf schap") nog ontbrak, worden verzorgd door Rob van der Meer en Frank Kramer. Van der Meer boog na 41 minuten een corner van Reuser tot 0-1 om en Kramer zorgde na een dieptepass van alweer Reuser voor gerechtigheid, nadat Smeets in het begin van de tweede helft via Tel star-linksback Akersloot de onverdiende NI had aange tekend. Smeets profiteerde toen min of meer van de cha os. die in het defensiedomein van Telstar was ontstaan na een minutenlang durend 'clo- setrolincident'. 'Ik dacht even dat de mensen hier in Dordrecht last hadden van een verstopte stoelgang", sneerde Brand later. "Ze laten zich er in Dordrecht zo op voorstaan, dat er bij DS'79 zo veel amusement wordt gebo den. Dat was dan zeker dat gegooi met het closetpapier. Nou, dat mogen ze wat mij be treft voortaan achterwege la ten. Ik had liever gehad, dat DS in het veld voor wat spek takel zou hebben gezorgd. Dat is niet gebeurd. Een aan tal jongens heeft tegen deze wedstrijd opgezien. Niet ver wonderlijk, vorig seizoen wa ren ze nog amateurs. Maar in het veld waren ze gewoon be ter dan die 'namen' bij DS. Het is, dat Theo van Seggelen die kansen heeft gemist. An ders hadden we hier met pakweg 6-1 gewonnen". GERARD VAN PUTTEN BREDA (GPD) - Het optelsommetje dat Leo Beenhakker gisteravond in Breda na bijna 100 minuten competitie voetbal tussen NAC en Ajax aandroeg, zat erg redelijk in elkaar. „Na de bijzonder zware voorbereiding op deze competitie plus het aantal geblesseerde spelers had ik gerekend op zes punten uit de eerste vier wedstrijden. We hebben er nu vijf, dat is dus één minder dan begroot, maar stemt wel tot tevredenheid", aldus Beenhakker, die er wel onmiddellijk aan toevoegde dat de manier waarop Ajax die punten behaalde hem allesbehalve een prettig gevoel kon geven. terwijl het er lange tijd naar uitzag dat NAC op één been van Ajax zou winnen, was Frank Rijkaard rechts) gisteravond een moment vergeefs op zoek naar het rechterveen i>an nac-speler Ton Lokhof. Die werd gevonden, zoals Ajax op de valreep ook nog de gelijkmaker ontdekte. Anders dan verwacht toonde het pas nog door Wageningen geblameerde Ajax in Breda geen enkele gretigheid en mocht het zich de handen meer dan dichtk nijpen toen Zwamborn - even te voren ingevallen voor de gebles seerd geraakte Molenaar - uit een corner van Wijnberg de gelijk maker achter de Bredase doel man Van Eenennaam kopte. Dat gebeurde in de 47e minuut van de tweede helft- Door de vele blessures (sinds dit weekeinde ook Steen Ziegler) moest Beenhakker gisteravond in Breda aantreden met Dick Schoenaker en Piet Wijnberg in het centrum van de defensie. Als laatste man ging Schoenaker volledig in de fout, maar Been hakker kon geen correctie aan brengen omdat hij geen mensen meer voorhanden had. Pas laat in de wedstrijd werd Zwamborn in gezet voor Molenaar, waardoor Schoenaker wat meer naar het middenveld kon inschuiven en Ajax eindelijk NAC wat onder druk kon zetten. De matige organisatie in de afweer van de Ajacieden (herhaaldelijk moest Schrijvers Schoenaker in structies toeschreeuwen) maakte dat NAC 90 minuten lang zich of fensief kon uitleven. Met name Vreijsen (Jo Jansen: ..Wanneer die niet bij de laatste zestien komt begrijp ik er niets meer van") speelde zijn directe opponent Boeve - die wegens herhaaldelijk ongeoorloofd aanvallen een gele kaart kreeg - totaal uit de wed strijd. Na een wat behoudend begin, waarin NAC een op revanche belust Ajax tegenover zich had verwacht, gooiden de Bredanaars vervolgens alle remmen los. Vreijsen, Lokhoff, Van Geels, Sprengers en Quaars verschenen herhaaldelijk voor het doel van Piet Schrijvers. De „Beer van de Meer", bezweek pas in de 48e mi nuut van de eerste helft (scheids rechter Van Ettekhoven liet ook in de eerste speelhelft terecht doorspelen na een paar blessu res) toen een door Vreijsen voor gebrachte bal door Piet Wijnberg verkeerd werd beoordeeld en achter zijn eigen doelman werd gedeponeerd: 1-0. Meer dan drie kwartier had Ajax (met Zwamborn en Wiggeman- sen voor Molenaar en Rijkaard) vervolgens nodig om alsnog - weliswaar voor de volle honderd procent verdiend - een punt uit Breda mee te nemen. NAC-trai- ner Jo Jansen: „Ik vind dat NAC een bijzonder goede wedstrijd heeft gespeeld, maar met die uit lating werd ik bijna de kleedka mer uitgekeken. Dit gelijkspel tegen Ajax werd door NAC als een nederlaag ervaren". EREDIVISIE Roda JC - FC Twente 6-1 (1-0)16. De Jong 1-0,69 Eriksen 2-0,71 Ehlen 3-0, 73 Nanninga 4-0,76. Nanninga 5-0,81. Bos 5-1 (strafschop), 90. Eriksen 6-1. Scheidsrechter Gans. Toeschouwers: 8000. Go Ahead Eagles - Feyenoord 0-2 (0-1) 9. Nielsen 0-1,72. Vermeulen 0-2. Scheidsrechter Mulders. Toeschou wers 13.000. NAC - Ajax 1-1 (1-0) 47. Wijnberg (ei gen doel) 1-0, 92. Zwamborn 1-1. Scheidsrechter Van Ettekoven. Toe schouwers 10.000. PSV - NEC 0-0. Scheidsrechter Bos man. Toeschouwers 18.500. FC Groningen - AZ'67 1-4 (6-2). 30. en 32. Welzl 0-1 en 0-2, 53. Metgod (straf schop) 0-3, 80. Waalderbos 1-3, 88. Welzl 1-4. Scheidsrechter Corver. Toeschouwers 16.500. Excelsior - PEC Zwolle 3-3 (0-1). 29. Van der Hengst 0-1,63. Van Daele 1-1, 71. Ernst 2-1, 85. Van Tour 3-1, 89. Ouwehand 3-2 (eigen doel), 90. Van der Hengst 3-3. Scheidsrechter Seve- rein. Toeschouwers 1500. FC Utrecht - Willem II 0-2 (0-0). 46. Broeken 0-1, 76. Van Mierlo 0-2. 1 Scheidsrechter Van der Laar. Toe schouwers 7500. Wageningen - MW 1-2 (0-0) 50. Scha pendonk 0-1, 72. Hazelhekke 1-1, 89. Adam 1-2. Scheidsrechter Bakker. Toeschouwers 8500. Sparta - FC Den Haag 2-0 (0-0). 52. Holverda 1-0, 55. Loggie 2-0. scheids rechter Ram. Toeschouwers 3500. EERSTE DIVISIE FC VW - SW 4-1 (1-0). 33. Verlijs- donk 1-0, 54. Van Rosmalen 2-0, 63. Verlijsdonk 3-0, 79. Van Dijk 3-1, 83. Kurcinac 4-1. Scheidsrechter Mittel- meier. Toeschouwers 1200. Volendam - Veendam 3-0 (1-0). 21 Tuyp 1-0, 51. Stout 2-0, 87. Schokker 3-0. Scheidsrechter Boss. Toeschou wers 4000. Haarlem-Helmond Sport 3-1 (3-1). 4. Cramer 0-1, 36. Van den Ban 1-1. 41. Gullit 2-1, 44. Böckling 3-1. Scheids rechter de Schepper. Toeschouwers 4000. FC Amsterdam - Eindhoven 1-2 (0-1). 24. Rijnierse 0-1, 75. Wouters 0-2, 76. Wegman 1-2. Scheidsrechter Blan- kenstein. Toeschouwers 1500. Heracles - FC Den Bosch 0-1 (0-1). 44. Goossens 0-1. Scheidsrechter De Munnik. Toeschouwers 2500. DS'79 - Telstar 1-2 (0-1). 42. Van der Meer 0-1, 51. Smeets 1-1,81. Kramer 1-2. Scheidsrechter Broekman. Toe schouwers 5500. SC Cambuur - Vitesse 0-1 (0-0). 67. Koolhof 0-1. Scheidsrechter Oetel- mans. Toeschouwers 4600. De Graafschap - Heerenveen 3-3 (1-2). 30. Koenders 1-0, 36. Smit 1-1, 44. Nijgh 1-2, 81. Njjgh 1-3, 82. Tren- telman 2-3, 90. Polko 3-3. Scheids rechter Volmer. Toeschouwers 4100. Fortuna Sittard - SC Amersfoort 2-0 (1-0). 36. Zuidersma (strafschop) 1-0, 67. Hutting 2-0. Scheidsrechter Ma nuel. Toeschouwers 3100. SPORTTOTO Toto 12 3 FC Utrecht-Willem 11 Roda JC-FC Twente Wageningen-MW NAC-Ajax PSV-NEC Excelsior-PEC/Z. Groningen-AZ'67 Sparta-Den Haag Haarlem-Helm. Sport Amsterdam-Eindhoven Heracles^C Den Bosch DS'79-Telstar Aantal deelnemers: 94.468. Inleg: f273.573,00. Prijzenbedrag: f 129.947,18 Eerste prijs: f38.984,15. Tweede prijs f25.989,44. Derde prijs: f64.973,59. ULA VALETTA (ANP) - In het kader van de voorronde van het Europa Cup-toernooi voor landskampioenen heeft het Hongaarse Honved Boe dapest zich gisteravond verzekerd van kwalificatie voor de eerste ronde Op Malta versloegen de Magyaren de plaatselijke kampioen La Valetta met 3-0, dankzij treffers van Esterhaszy (2x) en Bodonyi. De thuiswed strijd in Boedapest was al met een 8-0 score in Hongaars voordeel beslist. Op 17 september komt Honved in Lissabon uit tegen Sporting Lissabon. Benfica drong door tot de eerste ronde van het Europa Cup li-toernooi, nu het in Lissabon Altay Izmir uit Turkije met 4-0 aftroefde. Chalana, Hum- berto Coelho, Nene en Cesar troffen de roos voor de Portugezen, die in Turkije niet verder waren gekomen dan een doelpuntloos gelijkspel. Celtic volgde het voorbeeld van Benfica, al was de manier waarop de kwalificatie werd verwezenlijkt bepaald niet imponerend te noemen. De Schotten verloren in het Hongaarse Miskolc met 1-2 van VTK Ddiosgycer. In Schotland was Celtic echter met 6-0 aan de winnende hand gebleven. In een wedstrijd voor groep 3 van de voorronden van het WK-toernooi versloeg de Sowjet-Unie in Reykjavik IJsland met 1-2. Albanië trok in een interland voor groep 1 tegen Finland met 2-0 aan het langste eind. De wedstrijd werd gespeeld in Tirana. BESANQON (GPD/ANP) - De drie Nederlandse deel nemers aan het wereld-" kampioenschap achter volging voor beroepsren ners op de wielerbaan van het Franse Besangon heb ben zich gisteravond ge plaatst voor de vandaag te houden kwartfinales. Van dat trio maakte Roy Schui ten, wereldkampioen op dat onderdeel in 1974 en 1975, de beste tijd, maar ook hij bleef ver achter bij de prestatie, die de Deense neo-prof Hans Hendrik Orsted realiseerde. Als enige deelnemer reed hij onder de zes minuten. Vooralsnog moet daar echter niet al te zwaar aan getild worden. Terwijl de Deen, die tijdens de Olympische Spelen in Moskou de bronzen medaille haalde op de achtervolging, flink „gas" gaf, bestond de indruk dat de doorgewinterde profs, met het oog op de ritten die nog voor de boeg zijn, hun krachten enigszins doseerden en puur uit waren op kwalificatie. Toch moest rege rend wereldkampioen Bert Oos terbosch, die de vijfde tijd maak- Hans Heinrich Örsted te, toegeven dat zijn prestatie hem iets was tegengevallen. Speciaal Oosterbosch reed gisteravond met een speciaal aërodynamisch pak waarvan de mouwen zelfs over zijn handen sloten. Hij klopte in zijn rit de Westduitser Gunther Schumacher weliswaar ruim, maar zag wel de Italiaan Roberto Visentini, Roy Schuiten en de Brit Anthony Doyle een betere tijd maken. Schuiten moest dat zelfs alleen doen, omdat zijn te genstander Visentini al in de eer ste ronde een lekke band kreeg en later in een serie met de Ame rikaan Boyer werd inge deeld. De derde Nederlander, Herman Ponsteen, kwam ook in de kwart finale en ziet nog medaillekan sen. Hij kwam namelijk niet meer aan de start van het nieuwe WK- onderdeel keirin, omdat het pro gramma dan te overladen zou worden. In de kwartfinale treft Orsted vandaag de Italiaan Pizzo- ferrato, komt Visentini uit tegen Ponsteen, Schuiten tegen de Ita liaan Borgognoni en neemt Oos terbosch het op tegen Doyle. Van korte duur was het optreden van de Nederlands kampioene sprint Sandra de Neef. Zij werd in haar eerste rit verslagen door de Italiaanse Michela Tomasi, maar kon zich via de herkansing nog plaatsen voor de tweede ronde. Daarin trof ze de Chinese Yongua Ning. De nationale titelhoudster dwong Ning boven in de baan te gaan rijden, waardoor de schou ders elkaar raakten. Ook in de voorlaatste bocht gebeurde dat, waarna een official boos overeind kwam. Sandra de Neef spurtte wel naar de overwinning, maar werd later gediskwalificeerd. ,Ik ben de tweede keer wel iets van mijn lijn geweken, maar zij hing tegen mij aan terwijl ik niet ver plicht ben lager te gaan rijden", luidde haar verklaring. „Nou ja, ik word liever gediskwalificeerd dan dat ik de sprint verlies". Da- mescoach Cor Bijster („Er is niets onreglementairs gebeurd. Het was een professionele tactische spurt") diende nog wel een schriftelijk protest in tegen de diskwalificatie, maar dat werd afgewezen. Geen kans Truus van der Plaat, vorig jaar win nares van het zilver tijdens het wereldkampioenschap in Am sterdam, kwam wel moeiteloos door de eerste ronde door de Chi nese Guiling Yang te kloppen, ook de tweede ronde haalde ze vrij eenvoudig door de Canadese Sylvia Burka te verslaan, maar daarna was het afgelopen voor de Utrechtse sprintster. Tegen de Amerikaanse Sue Novarra had ze in de twee ritten van de halve fi nales geen schijn van kans. Stayersfeest Bij de amateurstayers werd het een Roy Schuiten. Nederlands feest. Matthé Pronk, de regerend wereldkafnpioen, Theo van Tol en Gaby Minneboo waren oppermachtig in hun se ries en sleepten er drie gave overwinningen uit. De finale, die zaterdag wordt gehouden, zal dus duidelijk een Nederlandse aan gelegenheid zijn. Een vierde Ne derlander, Gerrie Groenewegen, kan zich nog via de herkansingen in de finale rijden, maar dan zal het wel wat anders moeten lopen dan gisteren toen hij vier ronden aan zijn broek kreeg. Spookrijder Ook de Japanse sprint keirin stond als officiële titelstrijd op het pro gramma. Zes tot acht renners re den in twee series drie rondjes achter de derny van de als een spookrijder uitgedoste Bruno Wairave om de laatste ronde vol uit te sprinten. Een veredeld soort paardekoers. De eerste se rie kende meteen een combine. De Australiër Danny Clark liet een gaatje open voor de Italiaan Tumni. In de tweede serie gaf de Japanner Noboru Fujimaki de Deen Person een zwieper, zodat die een lelijke val maakte. Fuji maki, met keirin miljonair ge worden in zijn land, verloor ech ter van de Fransman Daniel Mo reion, de eeuwige amateur, die na een jaar als bondscoach bij wijze van geste aan de organisatoren voor dit kampioenschap een proflicentie aanvroeg. Moreion bleek het sprintvak nog niet ver leerd. Griekse profs staken weer ATHENE - De Griekse profvoet ballers uit de eerste en tweede di visie hebben besloten komende zondag niet in het veld te komen voor de wedstrijden voor de na tionale competitie. De spelers hebben tot staking besloten om dat minister van sport AchilleCa- ramanlis niet is ingegaan op hun eisen de vermindering van hun salarissen ongedaan te maken. Desondanks gaan de wedstrijden van komende zondag normaal door. Er zal een beroep worden gedaan op amateurs, buitenland se spelers en spelers die de actie tot staking niet steunen. Voor de eerste divisie van het Belgische voetbal zijn gisteren de volgende wedstrijden gespeeld: Anderlecht - Antwerp 5-1. Waregem - Waterschei 2-0, Gantoise - Club Brugge 0-0, Standard Luik - Lokeren 2-1Beveren - Beringen 2-1, Berchem Sport - PC Luik 3-1, Cercle Brugge - Beerschot 3-2, Winterslag - Kortnjk 2-3, Lierse SK - RWDM Molenbeek 2-2. Voor de Duitse Bundesliga werden vijf wedstrgden gespeeld: Bayern Mun- chen - Schalke '04 5-1. 1. FC Koln - Hamburger SV 0-3, Bayer urdingen - Arminia Bielefeld 2-2, Emtracht Frankfurt - VFB Stuttgart 2-1, 1. FC N urn berg - VFL Bochum 0-2.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 15