'n Sportbril... Abortusontwerp oppositie BRIL 58 i 1n Nederland voldoet niet meer aan NAVO-afspraak Kamer wil een forsere aanpak van beunhazerij SACHAROV- TRIBUNAAL OMSTREDEN Beslissingsrecht van de vrouw centraal Ombudsman gaat ook klachten tegen gemeenten en provincies onderzoeken Donderdags openhuis en koffie. SS*®6,,. WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1980 liliMülT.liFl DEN HAAG (GPD) - PvdA en D'66 hebben alsnog besloten een gezamenlijk initiatiefwetsontwerp inzake de abortus bij de Tweede Kamer in te dienen. Vertegenwoordigers van beide fracties hebben hier gisteren overeenstemming over bereikt. De hoofdlijnen van het initiatief van beide oppositiepartijen ko men overeen met het reeds door de Tweede Kamer aangenomen PvdA-WD-wetsontwerp over de afbreking van de zwangerschap. Dit voorstel werd eind 1976 door de Eerste Kamer verworpen doordat de liberale senatoren met het CDA tegen stemden. Het nieuwe abortus-ontwerp, het derde waar de Kamer binnenkort over moet beslissen, gaat uit van het beslissingsrecht van de vrouw. Voorts moet abortus ver dwijnen uit het Wetboek van Strafrecht, indien de afbreking door een daartoe bevoegde arts verricht is. Ten slotte vinden bei de fracties dat abortus opgeno men moet worden in het zieken fondspakket. Naast dit initiatief-wetsontwerp hebben de ministers De Ruiter (Justitie) en Ginjaar (Volksge zondheid) namens het kabinet een wetsontwerp inzake de abor tus ingediend. Daarin probeert de regering de vrijwel onver zoenlijke standpunten van CDA en VVD toch onder een noemer te brengen. Zowel de christen-de mocraten als de liberalen blijken er echter grote moeite mee te hebben. Het derde wetsontwerp is afkom stig van SGP en GPV en wil abor tus verbieden. De enige uitzon dering op deze regel is indien het leven van de moeder in gevaar is. Het ziet er niet naar uit dat 'dit voorstel in de Kamer veel kans van slagen heeft, hoewel enkele conservatieve CDA'ers, afkom stig uit CHU en KVP, het moge lijk wel zullen steunen. Alternatief De beide indieners van het nieuwe initiatief-wetsontwerp, de socia list Roethof en de Democraat mevrouw Wessel-Tuinstra, be schouwen hun ontwerp als een „duidelijk alternatief' voor het voorstel van de regering. Naast een verdere liberalisering van de huidige abortus-praktijken wil len zij voorkomen dat bij verwer ping van het voorstel van de rege ring abortus opnieuw niet wette lijk geregeld is.s Hun initiatief is in vrij korte tijd tot stand gekomen, nadat in juni de gesprekken tussen PvdA, WD en D'66 over een gezamenlijk ontwerp op niets uitliepen. Dat overleg mislukte omdat de WD niet toe wilde geven op een voor de oppositie cruciaal punt, na melijk dat de liberalen een even tueel „onaanvaardbaar" van de kant van het kabinet naast zich neer zouden leggen. Het PvdA-D'66-voorstel wordt vandaag bij de Kamer ingediend. Het is niet uitgesloten dat deze uiteindelijk de steun van een ka mermeerderheid krijgt, zodra het regeringsvoorstel onhaalbaar blijkt. Omdat het nieuwe voor stel dichtlaanleunt teeen een ooi spronkeliik WD-voorstel. dat door de gehele kamerfractie ge steund werd, lijkt dat vrijwel on vermijdelijk. DEN HAAG (GPD) - De beunhazen in de bouw krijgen het binnenkort veel moeilijker om aan de slag te komen. Dat komt doordat de controle op de vestigingswetgeving on der de aannemers aanzienlijk wordt verscherpt. Staatssecretaris Hazekamp van economische zaken ver wacht dat de vorig jaar al aangekondigde regeringsmaat regelen ter bestrijding van de beunhazerij over circa drie maanden optimaal in de praktijk kunnen worden ge bracht. Hij zei dit gisteren tijdens een debat in de Tweede Kamer over de problematiek van de beunhazerij. Bij het aanvragen van een bouw vergunning moet de naam van de aannemer die het werk gaat uit voeren, in. een gemeentelijk openbaar register worden opge nomen. De gemeenten moeten iedere maand de bouwgegevens aan de Kamer van Koophandel doorspelen. De Kamer van Koophandel bekijkt dan of de be trokkenen aan de vestigingswet geving voldoen. Wanneer een aannemer niet wettig is gevestigd wordt direct de Economische Controle Dienst ingescha keld. V.d. Klaauw te snel met verhuizing van ambassade DEN HAAG (GPD) - Minister Van der Klaauw (buitenlandse za ken) heeft gisteren in de Tweede Kamer erkend „fout te hebben gehandeld ten opzichte van de Kamer" met de snelle verplaat sing van de Nederlandse ambas sade in Israël. Maandag al ver huisde de ambassade van Jeru zalem naar Tel Aviv, hoewel de Kamer pas gisteren over deze kwestie zou stemmen. „Er is een oud diplomatiek ada gium, dat luidt: niet te veel snelheid, niet te veel ijver", zei Van der Klaauw. In het geval van de ambassadeverplaatsing was daarmee de hand gelicht, aldus de bewindsman. „Een fout ten opzichte van de Tweede Kamer, waarvoor ik ten volle de verantwoordelijkheid op mij Het was de SGP'er Van Rossum die de kat de bel aanbond. Boos geworden over de snelheid waarmee de ambassade van Je ruzalem naar Tel Aviv werd verplaatst, wees hij op de door hem vorige week tijdens het Je- ruzalemdebat ingediende motie, waarover de Kamer zich nog moest uitspreken. In die motie werd gepleit voor handhaving van de ambassade in Jeruzalem. Van Rossum diende dan ook onmiddellijk een nieuwe motie in, waarin hij stelde dat de rege ring met deze handelwijze in breuk heeft gepleegd op „de goede verhouding tussen rege ring en Kamer". Terwijl de fracties onderling nog kibbelden over de vraag op welk tijdstip deze motie in stemming zou moeten komen, trok minis ter Van der Klaauw tot ieders verrassing al bij voorbaat het boetekleed aan. De Kamer aanvaardde de motie- Van Rossum - die van vorige week werd door het kamerlid ingetrokken - met algemene stemmen. VVD-woordvoerder Bolkestein noemde de handel wijze van zijn partijgenoot Van der Klaauw „onelegant", maar voerde als verzachtende om standigheid aan dat snel beslis sen soms onvermijdelijk is. Een motie van Van der Stoel (PvdA) en Brinkhorst (D'66) werd verworpen. Daarin werd betreurd dat pressie door de Arabische landen een belang rijke factor was bij het besluit de ambassade te verplaatsen. Voor de motie stemden PvdA, D'66, PSP, CPN, GPV en SGP, maar niet de PPR, die woord voerder YValtmans de Duitse fi losoof Kant liet aanhalen, om te onderstrepen dat eerlijkheid boven alle politiek gaat. De verwachting is dat het samen spel tussen de gemeenten en de Kamers van Koophandel over drie maanden optimaal is. Con trole op vestigingspapieren van mensen die bij een bouwwerk zijn betrokken, maakt het moge lijk te achterhalen of belasting wordt betaald en of sociale pre mies worden afgedragen.s Het feit dat de mensen hun doe-het- zelf-werkzaamheden steeds meer tegen betaling verrichten, is vol gens Hazekamp een van de be langrijkste oorzaken van de beunhazerij. Voorts werkt de zware belastingdruk de beunha zerij in de hand. Het opnieuw aftrekbaar stellen van onderhoudskosten van het huis zal weinig aan de beunhazerij kunnen veranderen. Dat is het oordeel van staatssecretaris Van Amelsvoort van financiën. Hij zei dat het opnieuw aftrekbaar stel len van de onderhoudskosten (een WD-wens) grote proble men met zich mee brengt, vooral ten aanzien van de fiscale con trole. Van Amelsvoort kondigde aan dat nader bekeken wordt of het btw-tarief op onderhouds kosten kan worden verlaagd. Hij komt hier nader op terug in zijn zogenaamde tarievennota. De Tweede Kamer wil dat de rege ring de beunhazerij in al zijn vormen krachtiger en sneller aanpakt. Daartoe dienen de con trolerende instanties, zoals de Economische Controle Dienst en de arbeidsinspectie, te worden uitgebreid. Ontduiking van be lastingen en afdracht van pre mies alsmede het overtreden van vestigingsregels kunnen volgens een meerderheid van de Tweede Kamer ook voorkomen worden wanneer bij de opsporing van vestigingsovertredingen de poli tie meer wordt ingeschakeld. Staatssecretaris Hazekamp maakte de Kamer duidelijk dat een uitbreiding van het aantal opsporingsambtenaren bij de Economische Controle Dienst voorlopig niet haalbaar is. ADVERTENTIE De één zoekt een funktionele sportbril, de ander 'n sportieve bril en u zoekt mis schien wel een veilige sportbril... zachte kontaktlenzen. Bij Bril 58 krijgt u alle keuze en een vakkun dig advies voor een redelijke prijs. 'n kwestie van bekijken. Haarlemmerstraat 58, Leiden, telefoon 071-140148. DEN HAAG - Koot en Bie hebben gisteren in Den Haag als Jacobse en Van Es het boek "Het gat in de hand van Nederland" ten doop gehouden. Dit boek handelt over de economische te ruggang en het bankroet van de verzorgingsstaat. Het is ge schreven door Flip de Kam (rechts) en Frans Nypels (links). De Kam is belastingdeskundige en werkzaam op de Leidse uni versiteit, Nypels is de toekom stige hoofdredacteur van het Haarlems Dagblad. DEN HAAG (GPD) - Het „Sacharov-tribunaal", dat morgen en vrijdag in de Haagse Ridderzaal gehouden zal worden, begint onder een wel zeer ongelukkig gesternte. Dat bleek gisteren tijdens een persconferentie van het werkcomité dat dit tribunaal heeft voorbereid. Terwijl de medewerking van de gemeente Den Haag, volksvertegenwoordiging en ook het Residentieorkest van harte werden gegeven, weigerden een aantal deskundigen en tot ere-leden benoemde prominenten uit binnen- en buiten land hun medewerking. De belangrijkste twijfels waren de nooit verkregen toestemming van Sacharov voor het tribunaal en be denkingen over de gevolgen die het gebeuren in Den Haag voor Nobelprijswinnaar en vooraanstaand dissident Andrei Sacha rov persoonlijk zou kunnen hebben. Daarbij komt ook nog een flinke portie kritiek op de organisato ren van de conferentie, die veel te laat een aantal vooraanstaan de deskundigen op het gebied van de mensenrechten in de Sowjet-Unie zouden hebben uitgenodigd. Toegegeven werd gisteren dat geen rechtstreeks contact is geweest met Andrei Sacharov over de organisatie van dit tribunaal. Maar, zei Mi chael Stern, voorzitter van het tribunaal, er zijn wel een aantal contacten geweest met vrienden van Sacharov, die het een goe de zaak vonden. Met Helena Bonner, vrouw van de naar de stad Gorki verbannen natuurkundige, is er evenmin contact ge weest, ook niet tijdens de Olympische Spelen, toen ze herhaal delijk in Moskou was. De toestemming van de Russische geleerde Sacharov voor dit tribunaal zeggen de organisatoren af te leiden uit een aantal verklaringen van Sacharov. De aanleiding ervoor was de ver banning van Sacharov, begin dit jaar naar de stad Gorki. Vol gens Sacharovs stiefdochter, mevrouw Jankelevitsj, die in de Verenigde Staten woont, is er nooit toestemming door Sacharov gegeven en heeft zij ook haar twijfels over de kwaliteit van het door Stern georganiseerde tribunaal. Stern verdedigde het achterwege blijven van de toestemming van Sacharov door te zeggen dat het hier slechts om een voor beeld gaat en dat Sacharov verder de onderwerpen van het tribunaal zou willen uitbreiden met „Afghanistan „Maar wij willen er geen politieke zaak van maken, het gaat ons om de mensenrechtensituatie in de Sowjet-Unie", aldus Stern. Me vrouw Jankelevitsj en haar echtgenoot hebben in ieder geval geweigerd als ergasten het tribunaal op te komen luisteren. Veel andere aangeschreven deskundigen en ereleden, onder wie ver schillende Nobelprijswinnaars, hebben afgezegd, met name omdat ze de indruk hebben dat het tribunaal niet serieus te nemen is met een dergelijke organisatie. Dr. Martin van den Heuvel, wetenschappelijk hoofdmedewer ker van het Oost-Europa Instituut van de universiteit van Am sterdam, betreurt het dat hij pas twee weken voor de aanvang van het tribunaal benaderd is om zijn medewerking te verlenen. En dat is veel te kort dag voor een serieuze aanpak, zo deelde hij als „toevallige gast" tijdens de persconferentie mee. Er zijn daarentegen ook brieven met spijtbetuiging binnenge komen, zoals die van de Duitse schrijver en Nobelprijswinnaar Heinrich Böll die van de dokter voorlopig niet mag reizen. En van de Westduitse voorzitter van de SPD, Willy Brandt, die het blijkbaar te druk heeft met de zojuist gestarte verkiezingscam pagnes. Ook de Nederlandse deskundigen, zoals de politici Ed van Thijn en Harry van den Berg en rabbijn Soetendorp, verlenen geen medewerking aan het tribunaal. Terwijl ze eerder dit jaar het Tsjarantski-tribunaal tot een succesvol einde hebben gebracht, achter ze de voorbereiding van dit congres te mager en vinden bovendien dat de goedkeuring van de naamdrager van het tri bunaal, Sacharov, onontbeerlijk is. DEN HAAG - De nationale om budsman, die vanaf 1 januari 1982 klachten van burgers over de overheid zal onder zoeken, gaat ook op het ter rein van gemeenten en pro vincies opereren. De Tweede Kamer nam gisteren een voorstel daartoe van WD'er Nijpels en PvdA'er Stoffelen De regering had de ombuds man uitsluitend voor klach ten over de rijksoverheid willen aanstellen. Met ge meenten en provincies wilde zij overleg voeren over een „ombudsfunctie" voor ook die overheidsorganen. Een meerderheid in de Kamer had daarin echter weinig ver trouwen. Zij meende dat ge meenten en provincies vol doende tijd hebben gehad om zelf ombudslieden aan te stellen, maar dat hebben na gelaten. Tegen uitbreiding van de be voegdheid van de nationale ombudsman stemden CDA, SGP, GPV en Boerenpartij, plus drie leden van de WD (Kappeyne van de Coppello, Portheine en Van Erp). Een motie van de CDA'er Van den Broek (CDA), waarin de regering werd aangespoord met lagere overheden te overleggen over een eigen soortige „ombudsfunctie", werd verworpen. FOUT IN DAGVAARDING - De rechtbank in Rotterdam heeft gisteren twee zakenlieden uit Vlaardingen vrijgesproken, hoewel het tweetal volgens de rechters wel degelijk bijna een half miljoen gulden heeft wegge nomen uit de kas van het koel- technisch bureau waar ze direc teur waren. Door een fout in de dagvaarding is het tweetal niet te veroordelen. ADVERtENTIE Natuurlijk bent u elke dag welkom in onze zaak. Maar donderdag middag nemen we extra tijd om onze schitterende bontkollektie te showen. Gezellig, met een kopje koffie, genieten van bontmode op z'n best. Vrijblijvend - natuurlij]ü»sss3|^|gfc DEN HAAG (GPD) - Nederland zal volgend jaar niet kun- nen voldoen aan de NAVO-afspraak dat de defensieuitga ven elk jaar met 3 procent stijgen. De bezuinigingen die ook op de defensiebegroting moeten worden aangebracht zijn daar de oorzaak van. Van nerts ^^«^1 II vacbtjasse^g, zomerkortmg Hoogstraat 5 Gouda. Tel. 01820-14138. Donkersteeg 3 Leiden. Tel. 071-121406. Die bezuinigingen worden onder meer bereikt door het uitstellen van materieel-aankopen en het Wachten met bouwkundige voor zieningen aan legerplaatsen. De nieuwe minister van defensie, drs. P. B. R. de Geus, zei gisteren op een kennismakingsbijeen komst met de pers dat Nederland „gedwongen door de onrust der tijden" niet in staat is aan zijn verplichtingen te voldoen. Defensie is niet ontzien, aldus De Geus. „We zullen door een goed management de zaak moeten redden. Maar ik meen dat in de komende jaren toch een verant woord defensiebeleid kan wor den gevoerd". De afgesproken groei met 3 procent zal overigens dit jaar nog wèl na genoeg gehaald worden. In Den Haag wordt voor 1980 gesproken over 2,9 procent Volgend jaar zal de stijging niet meer dan 2,5 pro cent kunnen zijn. Nederland komt daarmee in het rij tje van landen als Turkije, Portu gal, Griekenland en België, die al eerder hebben laten weten de af spraak niet te kunnen uitvoeren. „Maar we zullen er alles aan doen om te voorkomen dat we een blok aan het been van de NAVO-part- ners worden", aldus De Geus. Er zal deels bezuinigd worden door geplande aankopen uit te stellen. Zo zullen mogelijk de YP-408 pantservoertuigen en de oude 6- tons vrachtwagens later worden vervangen dan aanvankelijk de bedoeling was. Op de reeds in gang gezette aanko pen als de F-16 en de Leopard-2 tanks zal de afremming geen in vloed hebben. Mogelijk wel op de aankoop van de opvolger van de NF-5 straaljagers, waarvoor de regering (inclusief compensatie voor vredesverliezen) nog eens 111 F-16's wil kopen. Volgens minister De Geus zullen de lopende marineprojecten (nieu we fregatten, onderzeeboten en mijnenvegers) gewoon volgens plan worden uitgevoerd, zodat het ernaar uit ziet dat met name de landmacht van het uitstel het slachtoffer wordt. Daarbij komt dat een aantal infra structurele maatregelen voorlo pig niet doorgaat. De Geus had het met name over bouwprojec ten, zoals opknapbeurten van ka zernes en eventuele nieuwbouw projecten Het defensiepersoneel zal volgend jaar zoveel mogelijk worden ont zien. De Geus, die tot voor kort directeur-generaal economisch beheer van het ministerie van de fensie was, maakt zich vooral zorgen om het personeelsbe stand. De Geus wil praten met kritische officier DEN HAAG (GPD - De nieuwe defensie-minister drs. P. de Geus wil op korte termijn, desnoods persoonlijk, een ge sprek hebben met de kriti sche luchtmachtofficier kapi tein M. Stelling uit Alphen aan den Rijn. Deze heeft ern stige bezwaren tegen het kernwapenbeleid van de re gering. Stelling heeft in krante-artike- len geschreven dat hij onder bepaalde omstandigheden, zoals wanneer besloten zou worden tot de inzet van kernwapens, zou weigeren daarmee samenhangende ta ken uit te voeren. Volgens minister De Geus kan dit niet. Iedereen heeft het recht zijn mening te geven, ook een militair, maar hij kan als officier natuurlijk niet zeggen onder bepaalde om standigheden niet te zullen functioneren. Daarover zul len we met hem moeten pra ten. Stelling heeft enkele maanden Minister De Geus - defensie is niet te ontzien geleden in artikelen geschre ven dat de eventuele inzet van kernwapens strijdig is met de internationale rechtsregels en dat de regering niet van mili tairen mag verlangen daar aan mee te werken. Naar aanleiding daarvan vroe gen kamerleden de toenmali ge minister Scholten om een commentaar. In juli schreef Scholten in een notitie het niet eens te zijn met Stelling en kwam tot de conclusie dat de internationale verdragen geen artikelen bevatten op grond waarvan een soldaat de medewerking bij de inzet van kernwapens zou kunnen wei geren. Minister De Geus deelt die mening.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7