in College ziet wel parkeer garage iets Bouwactiviteit in Noord I Eerste injectievoor nieuw Leids ziekenhuis LEZERS SCHRIJVEN Onduidelijkheid over beslissing commissie Woningen aan Marnixstraat, Molenstraat en LAF-terrein LEIDEN - De gemeente staat niet onwelwillend tegen over het plan van superkruidenier Van der Broek (Di- gros) om tussen de Langegracht en Oude Singel een par keergarage te bouwen. In november zal het college van B en W al een beslissing nemen over of men de benodig de grond in erfpacht aan Van der Broek wil uitgeven. ■éÊÈÉËÊt. Ir. W. Starrenburg bedient de heimachine bij het slaan van de eerste "officiële" paal. PAGINA 4. Kom met geld over de brug LEIDEN - Wethouder Tesse- laar (volkshuisvesting) zal minister Beelaerts van Blok land een brief schrijven om hem te vragen snel met geld over de brug te komen voor de uitvoering een aantal re novatieplannetjes in Leiden. Zoals bekend heeft de minister van volkshuisvesting 240 miljoen gulden over voor de stadsvernieuwing omdat hij zijn goedkeuring heeft ont houden aan plannetjes die volgens hem veel te duur zijn. De Leidse wethouder meent dat de minister het niet kan maken om dik 200 miljoen in de la te laten lig gen terwijl de gemeenten genoeg plannen hebben. De verbetering van oude wo ningen zou hierdoor in ge vaar komen. Tesselaar zal er bij de minister op aandringen om de Leidse plannetjes (o.a 80 woningen in het Morskwartier) zo snel mogelijk goed te keuren. De wethouder zal de minister tevens laten weten dat een aantal andere renovatie plannetjes van Leiden eind deze maand bestekklaar zijn en bij de minister op tafel zullen worden gelegd. Wethouder Waal (ruimtelijke orde ning) benadrukte, gisteravond in een vergadering van de PvdA- raadsfractie, dat de gemeente op korte termijn adviezen zal inwin nen van de Stichting Leidse Bin nenstad, de Werkgroep Econo misch Beleidsplan en van de buurtcomité's Noordvest en De Camp. PvdA-vice-voorzitter Van Rij trok de conclusie dat de ge meente er wel voor voelt om met Digros in zee te gaan. Van Rij zei het niet stom te vinden als de ge meente op het voorstel van Van der Broek ingaat "als de gemeen te er maar een aantal goeie dingen uitsleept". 375 plaatsen Zoals bekend heeft Van der Broek vorige week epn definitief plan op tafel gelegd voor de bouw van een parkeergarage met 375 plaat sen. Met de bouw zou een inves tering gemoeit zijn van meer dan vier miljoen gulden. Van der Broek wil de bouw- en exploita tiekosten geheel zelf dragen. De parkeergarage is in de eerste plaats bedoeld voor het oplossen van de parkeerproblemen die zijn ontstaan sinds de opening van het Digros-koopcentrum aan de Langegracht. Maar eigenaar Van der Broek meent dat de parkeer garage ook een redmiddel is voor de Leidse binnenstad om straks te kunnen opboksen tegen het winkelcentrum dat in Leider dorp komt. Wethouder Waal zei dat B en W niet eerder een beslissing zullen ne men dan wanneer de zaak in de inspraak is geweest. Daarna zou de gemeente met Digros willen onderhandelen over de voor waarden waaronder de parkeer garage gebouwd zou mogen wor- LEIDEN - In Leiden-noord is het slaan van eerste palen en het uit reiken van eerste sleutels bijna een gewoonte geworden. Hele complexen woningen zijn gere noveerd of vervangen door nieuwbouw. In de afgelopen ja ren is al heel wat gedaan om dit deel van de stad een beter aanzien te geven. De komende maanden zal opnieuw een flinke ruk worden gegeven aan de stadsvernieuwing in noord. Vorige week is de eerste paal de grond ingegaan voor de bouw van 54 woningen in de Marnixstraat. In de Molenstraat zullen 109 woningen worden af gebroken en vervangen worden door nieuwbouw. En op het voormalige terrein van de Leidse Apparatenfabriek (LAF) zullen volgend jaar 41 woningen uit de grond worden gestampt. In de Marnixstraat zijn al 72 wonin gen afgebroken die niet meer ge renoveerd konden worden. Wet houder Tesselaar heeft vorige week de eerste paal geslagen voor de bouw van 54 nieuwe woningen waaronder 18 eengezinshuizen en 36 gestapelde woningen. In den. De gemeente wil bijvoor beeld vastgelegd zien wat de openingstijden en de parkeerta rieven zijn. Ook zal men willen overleggen over het parkeren s'avonds door de buurt. De wet houder zei te menen dat de par keergarage voor een verminde ring van de parkeerdruk in de wijk De Camp kan zorgen. De voorwaarden waaronder de ge meente eventueel met de plan nen akkoord zou willen gaan zijn van essentiële betekenis. Lange procedure Volgens Waal zullen er wel bezwa ren tegen de bouw van de par keergarage ingediend worden die tot een lange procedure kunnen leiden. De wethouder zei echter te verwachten dat, in geval van een beroepsprocedure, Gedepu teerde Staten het standpunt zul len volgen dat de gemeente over deze kwestie zal innemen. Waal zei niet te denken dat de ge meente ooit geld zal steken in het parkeren gezien de financiële po sitie van Leiden, ook in de ko mende jaren. De wethouder noemde het een belangrijk gege ven dat, in het onderhavige geval, een particulier het risico wil dra gen. "Als het Digros lukt zie ik niet in waarom het de Breestraat- winkeliers ook niet zou lukken", aldus de wethouder doelend op het voormalige Sanderscomplex aan het Levendaal. Dit terrein is door de Leidse gemeenteraad aangewezen als de plek waar in eerste instantie een parkeergara ge zou moeten komen. De parti culier die deze grond in handen heeft voelt echter niets voor de plannen van de gemeente. het plan zijn ook twee winkels opgenomen die al in de Marnix straat gevestigd waren. De be woners van de afgebroken wo ningen zijn tijdelijk gehuisvest in wisselwoningen of hebben huis vesting elders in Leiden aange boden gekregen. De nieuwe wo ningen komen in beheer bij wo ningbouwvereniging Ons Be lang. Op het terrein van de voormalige Leidse Apparatenfabriek aan de Os en Paardenlaan zullen 41 wo ningwetwoningen worden ge bouwd. Ook deze woningen zijn voornamelijk bestemd voor ge zinnen. Als alles volgens plan verloopt zal begin volgend jaar een begin worden gemaakt met deze nieuwbouw. De huizen ko men ook in beheer bij Ons Be lang. In de Molenstraat en omgeving zullen binnenkort 109 woningen tegen de grond gaan om plaats te maken voor nieuwbouw. De nieuwe huizen worden neergezet aan weerszijden van de Molen straat. Het betreft in totaal 75 wo ningen te weten 35 ééngezinshui zen (waaronder één invalidewo- LEIDEN - Met een aantal harde klappen heeft oud-ziekenhuis voorzitter ir. W. Starrenburg gis termiddag de "eerste" paal voor de eerste fase van de nieuwbouw van het Academisch Ziekenhuis Leiden de grond in geslagen. De paal was voor de gelegenheid zo danig beschilderd, dat het een enorme injectiespuit moest voor stellen. Na de daad van ir. Starrenburg, die kritische werd gevolgd door bur gemeester Goekoop van Leiden (links in "ijscommannenpak" op de foto), werd er een vuurwerk ontstoken, dat tot ver in de om trek was te horen. Ook de verdere werkzaamheden zullen met name aan patiënten, .ing) en 40 twee- en driekamer woningen in gestapelde bouw. Bij elke woning komt een aparte berging. In de Molenstraat komt tussen de Amaliastraat en de J.W. Frisostraat een terrein voor groen- en speelvoorzieningen. Omdat er maar 75 woningen terug komen op de plaats waar momen teel 104 woningen staan zullen 29 gezinnen elders in Leiden huis vesting aangeboden krijgen. Het nieuwbouwplan is tot stand ge komen in samenwerking met de bewoners van de huidige wonin gen. Ook deze nieuwbouw komt in beheer bij Ons Belang. Ovér enige tijd zullen ook nog 24 woningen van de Leidse Woning Stichting, in de sAnna van Sak senstraat, worden gerenoveerd. Met alle plannen die nu onder de hamer zijn komt het eind van de stadsvernieuwing in Noorder kwartier in zicht. De heer Akse van de afdeling volkshuisvesting van de gemeente zegt: "Binnen driejaar is het helemaal gebeurd. Dan heeft het totale vooroorlogse woningbestand van de woning bouwvereniging een reusachtige opknapbeurt achter de rug". bezoekers, peroneelsleden en bewoners van omliggende woonwijken niet ongemerkt voorbij gaan. Maar met een extra investering van ongeveer 80.000 gulden probeert het ziekenhuis met behulp van geluidsisoleren- de maatregelen het leed zo veel mogelijk te beperken. Toen ir. Starrenburg gisteren de heimachine zijn officiële werk liet doen, waren de eerste palen al in de grond verdwenen. Nog voor het begin van de bouwvakvakan tie zijn de eerste vier palen van de in totaal 1369 palen geslagen. Dat heiwerk was nodig voor de aanleg van een kraanbaan en die korte periode van heien werd te vens benut om de geluids- en trillingsoverlast te peilen. Hoe wel de laatste paal in mei volgend jaar de grond zal ingaan, wordt volgende maand met de ruw bouw begonnen. In het najaar van '82 staat de dak bedekking en het aanbrengen en de afwerking van de gevels op het programma; een onderdeel van de bouwactiviteiten dat ander half jaar in beslag zal nemen. Met de afwerking en de inrichting van het ziekenhuis wordt begin '82 al begonnen. Tenslotte hoopt men bij het ziekenhuis dat in de zomer van 1984 de officiële ope ning zal plaatsvinden. En wel licht tegelijkertijd het begin van het tweede gedeelte van de totale nieuwbouw van het ziekenhuis. Akoestiek TNO gaat zich buigen over de ver meende slechte akoestiek van de Hooglandse kerk De kerkvoogdij gaat daar tien mille voor weg gooien, want er komt gegaran deerd een advies, dat zacht- boardplaten en gordijnen bevat. Met die gordijnen zullen de her vormde zangers wel uiterst ge lukkig zijn, aangezien ze nooit anders dan door gordijnen om geven hun kerkelijke lofzang Jiebben verklankt. Maar waar komt die waanzinnige nonsens, dat de akoestiek van de kerk slecht zou zijn nu toch van daan? Uit de koker van mensen, die nog nooit van hun leven ge musiceerd hebben in een echte gotische kerk; een kerk, die niet gestoord wordt door een kuip- achtige wielerbaan in het kerk schip. Bovendien laten die men sen zich ook nog een keer opjut ten door een paar recensenten, die - naar mijn uiterst bescheiden mening - zich doodschrikken bij een heel natuurlijke nagalm, die in de gehoorgangen niet meer doorklinkt in een Stadsgehoor zaal, waar rouwgordijnen op het podium en omfloerste balkons de akoestiek schrikbarend, vermin derd hebben. Nu de Hooglandse kerk ontdaan is van aan het gebouw wezens vreemde bebouwingen, weer galmen de roerselen der zangers- zielen luid, overstemd door het fraai twinkelerende orgel. En dan opeens treedt de discrepantie in het denkvermogen aan het licht: de akoestiek is slecht, maar het orgel is overal heel goed hoor baar! Ik las in een krant, dat ook de do- minee's last hebben van de ver andering. Het orgel bewijst, dat er een goede akoestiek is. Wie echter de kerk gebruikt op een manier, die indruist tegen de drie akoestische lijnen, die alle goti sche kerken rijk zijn, heeft een mislukking van zijn optreden aan zibhzelf te wijten. De schuld ligt niet bij de akoestiek, maar bij het verkeerd gebruiken van die akoestiek, TNO-rapport of niet. Wanneer een koor wil concerteren in de kerk moet men op een tri bune staan, die reikt tot aan het orgel. Het is menselijk misschien onfatsoenlijk, maar er zal niets anders op zitten dan dat de toehoorders hun rug toekeren naar de uitvoerenden en navel gaan staren naar het priesterkoor, want de grote akoestische lijn loopt vanaf het orgel naar het priesterkoor omlaag om daar te resoneren naar de aanwezigen in het kerkschip. Het was heel slim bekeken om in een stedelij ke keur vast te leggen, dat het verboden was om een staanplaats in te nemen tijdens kerkdiensten buiten het kerk- WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1980 schip. De transepten deden he lemaal niet mee aan de dienst in het hoogkoor. De twee grote kapellen, die tussen de pilaren van de transepten in de Hooglandse kerk waren ge bouwd, hadden èn een eigen functie op liturgisch gebied nflende functie in de akoestiek, die ook gericht was op verstaan baarheid. Het is jammer, dat bij de restauratie van de Hooglandse kerk een voor de akoestiek we zenlijk belangrijk onderdeel niet is teruggerestaureerd: de afslui ting van het priesterkoor tussen de pilaren, waardoor de koorom gang inderdaad weer een gang zou zijn geworden. Die afsluiting was er niet om de eerwaarde heren te beschermen tegen tocht, maar om hun zang van de Getijden via een andere akoestische lijn in het kerkschip verstaanbaar te laten zijn. Het verbaast me helemaal niet, dat de predikanten moeite hebben met hun verstaanbaarheid, want alhoewel onwetend niet zondigt, roeien zij met hun woorden mooi tegen de stroom van de akoesti sche spreeklijn in, aangezien men in het verleden de kansel heeft verplaatst en gewoon vergat om die "redenaarsbok" bij de restau ratie terug te zetten naar de oor spronkelijke plaats: de zuidelijke vieringpijler. Ik geb heb al eens gewezen op die spreeklijn, de zo genoemde "carambole"-lijn van uit het priesterkoor en de ge- luidslijn vanaf het orgel. Dat was een gratis advies. TNO is duur der, de akoestische lijnen blijven. J.A.F. Doove Papengracht 34 Leiden. Buikhuizen naar Garenmarkt? LEIDEN - De Leidse universiteit onderzoekt de mogelijkheden om de omstreden Leidse crimi noloog prof. dr. W. Buikhuisen zijn werk te laten verrichten in het voormalige onderkomen van de vakgroep geologie aan de Ga renmarkt. Dit heeft de woord voerder van de Leidse universi teit bekend gemaakt. De Leidse criminoloog wil de ruim te gebruiken om zijn omstreden onderzoek bij kinderen met mis dadig gedrag te verrichten. "Wanneer Buikhuisen zijn nieu we onderkomen zou kunnen be trekken is nog niet bekend", al dus de universiteitswoordvoer der. Energiebewust Zijn vrouwen energiebewust? Onder dat motto organiseert de werkgroep Politieke Scho ling van de Leidse Vrouwen raad een cursus van drie bij eenkomsten over het energie vraagstuk. Onderwerpen die onder andere aan de orde ko men zijn: maatregelen om energie te besparen, over heidsingrijpen en eventuele alternatieven. De cursus wordt afgesloten met een forumbijeenkomst met vertegenwoordigers van poli tieke partijen. De cursus wordt gehouden op 17 en 24 september en op 1 oktober. Deelnemers kunnen kiezen uit een ochtendbijeenkomst (aanvang 9.30 uur) of een avondbijeenkomst (aanvang 20 uur). De cursus wordt ge geven in een zaal van de Pe- truskerk aan de Lammen- schansweg. Gevonden voorwerpen ln de maand juli werden de vol gende gevonden voorwerpen aangegeven bij de Leidse po litie: wit jack, kinderbril, zil veren kettingvlaggen, regen jas. shawl, helm, herenbril, radio, kinderjack, herenhor loge, dameshorlogesporttas, plunjezak, bromfietstas, tas met kleding, geldbedragda mesportemonnee, diverse sleutelbossen. Inlichtingen bij het politiebureau aan de Zonneveldstraat 10 van maandag tot en met vrijdag van 8 tot 20 uur. Telefonisch: 071-149961, tst. 111. Antroposofie een inleiding gehouden tot de antroposofie. Mr. P.C. Velt- man houdt een viertal open bare voordrachten, op de woensdagavonden 3,10,17 en 24 september. Aanvang 20.15 uur en toegangsprijs f 5.-. NCVB Leiden In het Gemeentecentrum aan de Lytweg in Oegstgeest is er vanavond een gezamenlijk begin van alle afdelingen van de Sleutelringonderdeel van de NCVB Leiden. Het be gint om acht uur. Mevr. Jel- gersma-Rippen uit Kampen zal op de bijeenkomst spreken over het onderwerp: "De plaats van de vrouw in de kerk". Hengelsport Bergen Het rijksn en mineralogie aan de Hoog landse Kerkgracht 17 organi seert een aantal educatieve kindermiddagen voor de jeugd van 8 tot 13 jaar. Alle onderwerpen staan in het te ken van de begrippen hoogte en diepte. Op woensdag 17 september is de middag ge wijd aan het ontstaan van de bergen. Gratis toegangskaar ten kunnen schriftelijk wor den aangevraagd bij het Leidse museum. Het pro gramma begint om half drie en duurt ongeveer twee uur. Visvereniging "Hengelsport" hield een wedstrijd in de Ringvaart. De uitslag was: 1 Pli. Ver straten jr. 21 stuks (2600 gram), 2.F.V. Eijgen 13 stuks (2030 gram), 3. P. Ver hoef 3 stuks (1660 gram),4.Ph. Verstraten sr. 10 stuks (1560 gram), 5. P. Ouwerkerk 5 stuks (890 gram), 6. T. Blans- jaar 4 stuks(530 gram), 7.R.V. Egmond 4 stuks (480 gram), 8. E. v. Houten 3 stuks (400 gram), 9.1Jansen 5 stuks (390 gram), 10. D. Boon 1 stuks (160 gram). KWF-collecte De huis-aan-huis- en straatcól- lecte van het Koningin Wii- hemina Fonds die afgelopen week werd gehouden heeft een bedraf van 60.708,69 opge bracht. De opbrengst is be stemd voor de kankerbestrij ding. Over sloop pand Haverstraat LEIDEN - Het is onduidelijk welk advies de gemeentelijke commissie volkshuisvesting destijds heeft gegeven over het pand Haverstraat 85. Dat zeggen B en W in antwoord op schriftelijke vragen van het PPR- raadslid Beijen. Volgens Beijen zijn B en W met de sloop van het pand afgeweken van het advies. Daarin zou gestaan hebben dat het pand als wisselwoning gebruikt zou kunnen worden totdat de ruimte nodig was voor de uitvoering van het bestemmingsplan. B en W zeggen dat sommi ge leden juist beweren dat het advies is geweest om de woning direct te slopen, nadat de laatste bewoners die hadden verlaten. "Voor het college en met name de nieuwe wethouder voor volkshuisvesting is het - achter af - onmogelijk vast te stellen welke visie de juiste is", aldus het college. Overigens merken B en W op dat de sloop van woningen aan de Haver straat niet lukraak gebeurde maar een gevolg is van een beleidsmatige afweging. Bepaald was dat het betrokken gebied een groenbestemming zou krijgen. Dat het plan nog niet was goedgekeurd door de Kroon doet volgens B en W niet ter zake. "De meeste plannen zijn of worden gereali- seerd terwijl de Kroonprocedure nog loopt". Verwezen wordt naar de bebouwing van het Herengracht-Zijlsingelgebied.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4