Leidenaar onder dwang Chinezen in heroïnehandel Botermarkt is tegen terug keer van bus Beheer panden gastarbeiders komt bij LWS opgelet? Koper bleek tipgever van politie Japanners bouwen in musemntuin theehuis Detaillisten van Leiden Leidse stadsrubriek WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1980 LEjDEN LEIDEN - De winkeliers van de Botermarkt zijn erop tegen dat tijdens de reconstructie van de Breestraat de bussen weer over de marktenroute gaan rijden. Woordvoerder Snijers liet gister avond in de begeleidingscom missie voor openbare werken in de binnenstad blijken ernstig bevreesd te zijn voor de gevol gen van de trillingen. In het ver leden zijn volgens Snijers in verschillende panden scheuren en verzakkingen opgetreden als gevolg van het zware verkeer. Voorgesteld wordt om de bussen via de Aalmarkt en Vismarkt te laten rijden en vervolgens via de Koornbrugsteeg over het al op geknapte deel van de Breestraat naar het Gangetje. De heer Leeuwenburg van de NZH maakte daar gisteravond be zwaar tegen. Naar zijn oordeel is het onmogelijk bussen in twee richtingen over de smalle Koornbrugsteeg te laten rijden. De draaicirkel van de bussen is te groot. "Dan kunnen ze er wel een hele dag een politieagent bij zetten". Zijn alternatief: één richting over de Botermarkt, één richting door de Koornbrug steeg kon in de ogen van Boter markt-vertegenwoordiger Snij ers geen genade vinden. Om toch een oplossing te vinden is nu besloten volgende week woensdagavond een proef te houden. De leden van de com missie zullen plaats nemen in een bus om te zien wat de moge lijkheden zijn. Wat de uiteinde lijke keuze ook zal zijn, vast staat nu al, dat de pas opgeknap te Koornbrugsteeg (met gere serveerde ruimte voor de trouwstoeten) weer gewijzigd moet worden. De werkzaamheden op de Bree straat zullen waarschijnlijk in april beginnen en rond vijf maanden duren. Tegelijkertijd wordt het Kort Rapenburg aan gepakt, maar in verband met het maken van een nieuwe over kluizing gaat dat acht maanden duren. Woordvoerders van de Stichting Leidse Binnenstad drongen er gisteren op aan de werkzaam heden niet te laten samenvallen met die rondom molen De Valk. De vrees bestaat dat naast de af sluiting van de route door de binnenstad daardoor ook de route via de Langegracht geblokkeerd zou worden. Me vrouw Koning (PvdA) vreesde dat met een uitstel de subsidie verspeeld zou kunnen worden. Tenslotte werd gisteravond mee gedeeld dat de reconstructie van Nieuwstraat en Hooglandse Kerkgracht pas wordt Uitge voerd wanneer de werkzaamhe den aan de Breestraat zijn afge rond. Dan zal ook de definitieve plaats voor de warenmarkt worden bepaald. DEN HAAG/LEIDEN - Vier maal vier jaar en eén maal tweeëneenhalf jaar. Dat waren de eisen die gisteren vielen bij de Haagse rechtbank in een heroïnezaak die op 12 juni van dit jaar in Leiden en Den Haag falikant mislukte. De Duitse koper van de ruim twee kilo die werd aangebo den, bleek een infiltrant te zijn, een tipgever van de poli tie. Terwijl de handelaars hun slag dachten te slaan ver scheen bij resp. een flatwoning aan de Jacob van Cam penlaan in Leiden en het Centraal Station in Den Haag de politie om in totaal vijf arrestaties te verrichten. Middelpunt van deze affaire was de 24-jarige Leidenaar J.P., student psychologie en antiekhandelaar in Den Haag. Hij bezat de heroine en werd volgens zijn zeggen door Chinezen gedwongen voor de verkoop te zorgen. De Chinezen waren huurders van de etage bo ven P.'s antiekwinkel. Zij wei gerden al maanden om de huur te betalen. Alleen als de Leidenaar bereid zou zijn om een koffertje te bewaren, zou er misschien iets te regelen zijn, zo lieten de Chine zen hem weten. Dat leidde van kwaad tot erger, want toen P. eenmaal in het bezit was van het koffertje werd hij door Chinezen onder bedreiging van geweld ge dwongen de inhoud ervan, 2070 gram heroine te verkopen. P. zegt doodsangsten te hebben uitgestaan, vooral na die keer dat hij samen met zijn neef en me de-eigenaar van de antiekzaak op de trap tussen de winkel en de bovenetage door de Chinezen werd ingesloten en een van hen naar zijn binnenzak zag grijpen. Door hard weg te lopen ontkwa men de Leidenaar en zijn neef aan de eventuele gevolgen van deze confrontatie. Dat er sprake van een bedreiging was werd gis teren door de neef, die door de rechtbank als getuige werd ge hoord, bevestigd. Het bleek ook uit het verhaal van een van de mede-verdachten. In elk geval zat de schrik er bij P. goed in. Hij benaderde de 22-ja- rige Rotterdammer F.H., die als restaurateur wel eens wat werk voor hem deed. Dat resulteerde in het voorspel tot een heroïne- transactie, dat via veel schijven liep. H. zocht contact met de 21-jarige M.P. uit Capelle aan de IJssel die eerst enige monsters van de heroïne kocht en daarna zijn relatie in heroïnekringen be naderde: de 35-jarige J.L. uit Breda. Deze zag er wel brood in om de heroïne in West-Duitsland af te zetten en spinde een kennis van hem, de 38-jarige J.P. in het Duitse Schenefeld in. Deze zocht in Hamburg naar afne mers en vond iemand die belang stelling toonde. Dat blijkt achter af de infiltrant te zijn, de tipgever van de politie. De eerste keer mislukte de transactie, omdat de verkopende partij om niet ach terhaalde redenen op het beslis sende moment niet kwam opda gen. De Duitser, in gezelschap van een tweede man (een poli- tie-beambte) toonde zich boos en zei tegen zijn Nederlandse con tactman dat de zaak een volgende keer goed geregeld zou moeten zijn. Het is dit gedrag die twee raadslie den van de verdachten zich giste ren deed afvragen of de heroïne- -transactie niet door de politie is uitgelokt, het bewijs dus on rechtmatig is verkregen en de verdachten niet veroordeeld kunnen worden. De officier van justitie, mr. Blok, bracht daarte gen in dat de verdachten niet tot andere handelingen zijn aangezet dan zij zelf al van plan waren. Hij noemde infilitratie in crimininele milieu's voor de bestrijding van de heroïnehandel onmisbaar. "De klassieke opsporingsmetho den zijn ontoereikend geworden. Het is niet sympathiek om eerst het vertrouwen van criminelen te winnen, maar handel in heroïne is ook niet sympathiek." In elk geval werd 1 spraak met de Duitsers gemaakt. Ditmaal zou de transactie op 12 juni van dit jaar plaats hebben. Die dag werd een nogal ingewik keld spel gespeeld. Samen met hun in Duitsland verblijvende contactman gingen de twee Duit sers naar Breda. De contactper sonen uit achtereenvolgens Ca pelle en Breda van Leidenaar P. en diens werknemer H. wilden zeker zijn van hün zaak. Gevieren reden zij daarom eerst met de au to van Den Haag naar een rustige plek in Voorschoten. Daar over tuigde J.L. uit Breda zich ervan dat de heroïne echt was. In gezel schap van M.P. uit Capelle toog hij vervolgens naar Breda om na te gaan of zij geld bij zich hadden en om hen te vertellen dat de transactie niet in Breda, maar in Den Haag zou plaats hebben. Na enig aarzelen besloten de Duit sers naar Den Haag te gaan, om daar te vernemen dat P. inmid dels had besloten de overdracht in de kelderbox van een woning aan de Jacob van Campenlaan in Leiden (waar een kennis van hem woonde) te laten gebeuren. En kele tussenpersonen bleven bij het Centraal Station in Den Haag achter. De Duitsers en andere tussenpersonen gingen naar de Jacob van Campenlaan, waar o.a. P. wachtte. Daar werden zij ont vangen door de Leidse politie. De Haagse politie deed haar werk in tussen bij het Centraal Station. De officier eiste gisteren tegen Lei denaar P. de mildste straf, reke ning houdend met de dwang waaronder hij tot de verkoop van de heroïne moest overgaan. P. zou aan de transactie niets heb ben verdiend. De Chinezen vroe gen 45.000 gulden per kilo; P. wilde er 50.000 voor hebben. Zijn winst, 10.000 gulden, had hij be loofd aan Rotterdammer H. De tussenpersonen die vervolgens ingeschakeld waren, verhoogden steeds de prijs, die voor de Duit sers uiteindelijk op tussen de 80.000 en 90.000 gulden per kilo uitkwam. De 26-Leidenaar G.J., die de kelderbox aan de Jacob van Campenlaan ter beschikking had gesteld, bleek geen gevolg te hebben gegeven aan de oproep om gisteren voor de rechtbank te verschijnen. Hij vertoefde, in te genstelling tot de andere vijf, niet in voorarrest. Over twee weken doet de recht bank uitspraak. LEIDEN - De Leidse Wo ningstichting is in princi pe bereid het beheer van de panden in Noord voor buitenlandse werknemers op zich te nemen. Het gaat om de panden Molenstraat LEIDEN - Het Rijksmuseum voor Volkenkunde heeft van de Japan se theeschool een compleet theehuis ten geschenke gekregen. Ja panse 'bouwvak'-deskundigen zijn gisteren de hele dag bezig geweest om het theehuis te plaatsen in de museumtuin. Vanaf 12 september kunnen bezoekers het bekijken en een rituele theecere monie volgen. In het kader van de tentoonstelling 'theeceremonie- kunst van Japan', geven Japanse leerlingen van de traditionele theeschool van Enshu dagelijks in het museum demonstraties theeceremonie en kimono-shows. Tegenwoordig is het drinken van thee over de hele wereld een alle daagse gewoonte geworden. Echter deze Enshu groep zal er niet aan denken om -naar goed Hollands gebruik- slurpend en liefst met een koekje soppend thee te drinken. Thee drinken dient voor hen een natuurlijke uiting te zijn van dankbaarheid en ingeto genheid van het Japanse volk. Wanneer de thee wordt opgediend moet U zich tegenover de gast die naast U zit verontschuldigen voor het feit dat U eerst drinkt, met de woorden "Osaki ni itada- kimasu". Dit betekent "Slaat U mij toe als eerste te drinken". Zo volgen nog zeven ceremoniële handelingen, maar daarna -zo zeggen de Japanners- heeft U genoten van de verfijnde smaak van de Japanse groene thee. Het theehuis zal permanent in de tuin blijven staan en ook na de tentoonstelling voor educatieve doeleinden geregeld worden ge bruikt. Ho c-Lit \l LEIDSCH OQ So ODD 1/ DAGBLAD y y De snelst groeiende regionale krant van Nederland het Leidsch Dagblad organiseert ter gelegenheid van haar 120-jarig bestaan en 50.000ste abonnee een aktie in samenwerking met de Leidse middenstand. Meer gegevens hierover ontvangt u binnenkort in uw brievenbus. door René van der Velden Jaap Visser Basje-brug De gemeente kan 180.000 gul den "verdienen" aan de nieuwe Sint-Sebastiaans- brug, de voetgangersverbin ding tussen Botermarkt en Nieuwe Rijn ter hoogte van de Beschuitsteeg. Burgemeester en Wethouders wilden aanvankelijk een nieuwe Sebastiaansbrug aanleggen voor maar liefst 280.000 gulden. De gemeente raad stribbelde echter tegen. Tellingen moesten eerst maar eens uitwijzen of die brug (vlakbij de Korenbeursbrug en de Karnemelksbrug) wel echt een functie voor voet gangers zou hebben. Een brug op proef dus, voor een tijdsperiode van twee jaar. De proefbrug is nu klaar, maar ziet er bepaald niet als een noodbrug uit."Dat klopt", vertelt gemeenteman Mon ster. "De brug is zo gemaakt dat hij kan blijven liggen als de brug inderdaad een iunctie blijkt te hebben". De kosten van deze -mogel ijkerwij ze- nieuwe en definitieve brug: 100.000 gulden. Tel uit je winst: 180.000 gulden... Toch nog een heel bedrag: een ton voor een brug op proef. Een echte noodbrug zou niet meer dan de helft kosten. Monster: "Mocht de brug na twee jaar afgebroken moeten worden omdat de tellingen uitwijzen dat er maar weinig voetgangers gebruik van ma ken dan is die 100.000 gulden niet in het water gegooid. We hebben vooral materiaal ge bruikt dat eventueel'voor een andere brug weer bruikbaar zou zijn. Zoals de leunings tijlen, de zogenaamde pop pen. Die dingen kosten 200 gulden per stuk en we hebben er 44 gebruikt. Kun je nagaan. Zo zijn ook de dekdelen en de palen in het water die van tro- Sint-Sebastiaansbrug 2 jaar op proef. pisch hardhout zijn eventueel opnieuw te gebruiken voor een andere brug. De brug is een ontwerp van ir Jan Piret van de afdeling Ste- debouw van de gemeente. Arbeiders van aannemersbe drijf Seignette uit Assendelft waren gisteren nog druk doende aan de Sint Sebas tiaansbrug. Morgen om half vijf wordt de brug officieel geopend. Ge oorlichter Leo Meijer heeft intussen de Sint- Sebastiaansbrug al gedoopt: "We noemen hem Basje"... Ontgroening Zijn de beruchte tijden van de ontgroening nu verleden tijd of niet? Dat vroegen wij ons af toen we lazen dal de BB (Be scherming Bevolking) maar liefst GO brancards had uitge leend voor de studenten in troductiedagen van EICid... Wat blijkt? Als de groentjes in Leiden aankomen hebben zij vaak geen onderkomen voor de nacht. Deze studenten kunnen dan slapen op BB- brancards in het onderkomen i de roeiclub Njord aan de Sexpiraat De Leidse sexpiraten worden nog eens wijd en zijd berucht om hun clandestiene uitzen dingen. De bewoners van het plaatsje Damazan in de Fr< pro et Ga De heer Wolters, directeur-ei genaar van hel reisbureau Cebuto aan de Doezastraat, stuurde ons een knipseltje uit "een plaatselijk Leids Nieuwsblaadje van Dama zan". De krant heeft via De Telegraaf opgevangen dat in de omgeving van "Leyde 100.000 habitants) pr'es de La Haye" een pornofilm is uitge zonden op het Belgische ka naal. Het krantje van Damazan meldt verder dat de autoriteiten er nog steeds niet in geslaagd zijn de zender te localiseren en dat de beelden beter waren dan vorig jaar. Opvallend vindt het krantje dat "het nieuws over de onaangekon digde uitzending zich als een lopend vuurtje over een klein stadje zoals Leiden ver spreidt. Kliederij Bij de Leidse studentenvereni ging Quintus zit men flink in de maag met de negatieve publiciteit in deze rubriek van vorige week. Aanleiding was een zomers feestje waar door in de directe omgeving van het verenigingsgebpuw op de hoek van Korte Mare en Oude Singel, een flinke rom mel ontstond. Het Quintus-bestuur heeft in middels maatregelen geno men om dat in de toekomst te voorkomen. Bovendien kreeg men in de schoenen gescho ven dat de verfkliedenj op de Haarlemmerstraat door Quin- tus-mensen was uitgevoerd. De Leidse politie nam de verfbussen inderdaad in be slag in het Quintus-home. Maar ze behoorden toe aan de Delflse studentenvereniging "Virgilius" die op deze dag toevallig te gast was bij Quin tus. Naar Delft is een gepe perde brief onderweg, waarin staat dat men in het vervolg zeker welkom is. Maar dan zonder plastic tassen met verfbussen. 3-3a, Frederikstraat3-3aen 11-1 la en Prins Hendrikstraat 14-14a en 16-16a. De panden worden het komende vooijaar opgeleverd. Ze dienen als woonhuizen voor de gastarbeiders die. komende uit de afgekeurde binnenstad pensions, niet naar Beuken schans in Leiderdorp willen ver trekken. De LWS maakt overigens wel kant tekeningen bij het verstrekken van inrichting/stoffering aan de Turken en Marokkanen. De Stichting Welzijn, die de actie van de gastarbeiders tegen verhui zing naar de Beukenschans be geleidde, probeert momenteel subsidie los te krijgen voor stof fering en wat bescheiden meu bilair. Ze doet dat met name om de gastarbeiders in Noord een zo goed mogelijke entree te geven. In gemeentelijke woonoorden als de Beukenschans is het boven dien ook gebruikelijk dat de ka mers gestoffeerd worden ver huurd. Inmiddels heeft de stichting van de stichting Promeso een bedrag van 12.500 gulden ontvangen. Er ontbreekt nog een bedrag van 13.000 gulden. Van de toekomsti ge bewoners wordt een eigen bij drage van elk vijfhonderd gulden verwacht. Kees Walle van de stichting Welzijn is van plan om te zijner tijd een open dag in de verbouwde pan den voor de wijkbewoners te or ganiseren. Marokkaans commissielid kan cursus Nederlands gaan volgen LEIDEN - Aan de wens van het Marokkaanse lid van de Com missie Migranten Huisvesting wordt voldaan: hij kan een cursus Nederlands gaan volgen, op kos ten van de gemeentelijke com missie. Het commissielid stelde tijdens een vergadering dat hij moeite had met het volgen van de discussies. Als de helft langs hem heenging kon hij. aldus de Ma rokkaan. of een cursus volgen of zijn zetel maar beter ter beschik king stellen. De vergadering kwam gisteren weer op zijn brief terug. Besloten werd dat de heer Hmadouch een schakelcursus bij avondscholen gemeenschap "Boerhaave" kan gaan volgen. Het onderwijs in zo'n schakelklas is in hoofdzaak beperkt tot de Nederlandse taal. De kosten van de zwaar gesubsi- dieerde-cursus, f50,- komt voor rekening var Flierefluiter en Roodbaard uit de lucht LEIDEN - De Flierefluiter en Roodbaard zijn uit de lucht. De politie nam gisteravond om ze ven uur de 40-kanaals zender De Flierefluiter in beslag in een wo ning aan de Toussaintkade. Op dezelfde tijd deed de politie een inval in een woning aan de Gere- gracht en nam de 80-kanaals zender Roodbaard in beslag. Beide zenders hebben meer uit- zendvermogen dan het wettelijk toegestane vermogen van 0.5 watt.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3