Sociale regelingen in elkaar geschoven Prijs melk moet weer aan banden Werkomstandigheden bij NS moeten verbeteren kort zakelijk WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1980 ECONOMIE PAGINA 23 Stok De projectontwikkelingsmaat schappij en verkooporganisatie Stok heeft uitstel van betaling aangevraagd vanwege een ver dere verslechtering van de finan ciële situatie. Het uitstel heeft be trekking op Stokgroep Neder land BV, Stok bv Verkooporga nisatie en Bouwbank Stok bv. Het assurantiekantoor Stok en Stok beleggingen en beheer blij ven er buiten, zo is gisteren door het bedrijf meegedeeld. Bij Stok werken op dit moment nog 130 In juli werd voor het eerst bekend dat het bedrijf door de tegenval lende marktomstandigheden in financiële problemen was komen te zitten. Met de vakbonden werd toen een reorganisatie overeen gekomen die tot gevolg had dat tien van de achttien kantoren werden gesloten. Voor 85 van de 240 werknemers betekende dit ontslag. Ijsberg DEN HAAG (GPD) - De sociale wetten en regelingen zullen in de toekomst steeds verder in elkaar worden ge schoven. staatssecretaris De Graaf van sociale zaken heeft nu een begin ge maakt met de integratie van de werk loosheidsregelingen, de WW, de WWV en de RWW. Op den duur moet het vol gens hem mogelijk zijn de arbeidson geschiktheidsregelingen AAW en WAO in deze werkloosheidsregelingen op te nemen. Het uiteindelijke resul taat van deze operatie is tweeledig: het meer overzichtelijk maken van de re gelingen, maar ook een betere bevor dering van de terugkeer naar het werk van de werkloze en de arbeidsonge schikte. Thans worden de werkloosheidsregelin gen door verschillende instanties uit gevoerd, de WW door de bedrijfsver eniging, de WWV en de RWW door de gemeenten. De uitvoering van de ar beidsongeschiktheidsregelingen - de WAO en AAW - is weer opgedragen aan de bedrijfsverenigingen. Die verbrok- keldheid en onoverzichtelijkheid be moeilijkt de coördinatie met de ar beidsbureaus in ernstige mate. Daarnaast wil de staatssecretaris ook de uitvoeringsorganisaties van de ver schillende sociale regelingen in elkaar gaan schuiven. Dit vooijaar heeft hij hierover een adviesaanvraag inge diend bij de SER. Eenvoudig gezegd komt het plan van de staatssecretaris erop neer, dat degene die recht heeft op wat voor sociale uitkering dan ook, in de eigen regio terecht kan bij één in stantie, waar de uitvoering van alle so ciale regelingen onder één dak is sa mengebracht. Maatschappelijke ontwikkelingen ma ken deze aanpassingen noodzakelijk, zegt de staatssecretaris. Daarmee be doelt hij, dat degene die recht heeft op een uitkering, door werkloosheid of door ziekte, wegens de veelheid van regelingen en uitvoerende instanties vaak niet meer kan overzien bij wie hij voor wat terecht moet. De staatssecretaris voert deze zeer inge wikkelde operatie ook voor eigen ple zier uit, om de aangekondigde afkap ping van WAO-uitkeringen voor men sen die slechts voor een gering deel ar beidsongeschikt zijn, te kunnen door voeren. Om nu juist het aantal WAO'ers tot de juiste proporties terug te brengen, wil staatssecretaris De Graaf met ingang van volgend jaar de laagste WAO-uit- kering - 10 procent - laten vervallen. Tegelijkertijd wil hij de werkgevers verplichten deze WAO'ers in dienst te houden tot een maximum van 5 pro cent van het totale werknemersbe stand. „Een werkloze gaat veel meer dan die 10 procent in inkomen achter uit", is de redenering van De Graaf. Die 10 procent komt óf voor rekening van de werkgever, óf voor de werknemer. Daarover zal nog stevig worden aange vochten. Voor de werklozen wil de staatssecreta ris de toegang tot het recht op een WW- uitkering ook bemoeilijken. Als de werkloosheidsregelingen in elkaar worden geschoven, denkt het kabinet aan het toekennen van een basisuitke ring, waarbij net als bij de AAW een verdiend inkomen, in het voorafgaan de jaar van minstens f3700 als voor waarde geldt Op basis hiervan wordt een inkomensgarantie gegeven op ni veau van het sociaal minimum. Daarbovenop komt een aanvullende re geling, die een uitkering kent van 80 procent van het verdiende loon. Om aan dit hoogste percentage te kunnen komen, gaan de jaren die men vooraf gaande aan de werkloosheid heeft ge werkt, meetellen. Wil men recht kunnen doen gelden op de basisvoorziening, dan moet men zes weken direct voorafgaand aan de werkloosheid, of 65 dagen in het laatste jaar hebben gewerkt. Deze eis geldt nu ook voor de WW en de WWV. Wil men echter in aanmerking komen voor de aanvullende uitkering, d.w.z. de uitke ring boven het minimum, dan zal men eerst 130 dagen in het jaar onmiddellijk vooafgaande aan de werkloosheid moeten hebben gewerkt. Deze 130-da- gen-eis wil het kabinet al per 1 januari 1981 invoeren in de WW en de WWV. Daarbij moet de werkloze kunnen aan tonen, dat hij buiten zijn wil werkloos is geworden. Met deze zwaardere toelatingseisen tot het recht op een werkloosheidsuitke ring wil de staatssecretaris voorko men, dat mensen die slechts korte pe rioden per jaar werken, een volledige uitkering krijgen. Op het ministerie van sociale zaken worden ook maatre gelen overwogen om streng te gaan toezien op uitkeringstrekkers die zwart wat proberen bij te verdienen. Alle regelingen en maatregelen frioe- ten er volgens het kabinet op zijn ge richt, het aantal uitkeringstrekkers te verkleinen. De Saoedische prins Mohammed Al-Faisal overweegt ernstig een ijsberg met een gewicht van hon derd miljoen ton uit de Zuidelijke IJszee naar zijn land te slepen om het probleem van de schaarste aan drinkwater op te lossen. De zoon van wijlen koning Faisal verklaarde maandag tegenover de pers dat ijs uit het Zuidpool gebied een belangrijke bron van zoet water kan worden tegen het midden van de jaren tachtig. Kips De schuldeisers van Vleeswaren- fabriek H. Kips BV te Amster dam - die deel uitmaken van de Teekens-groep - hebben gisteren ingestemd met een verzoek tot definitief uitstel van betaling. Volgens de bewindvoerder zal deze maatregel anderhalf jaar van kracht blijven. De bewindvoerder zei verder dat Dikker en Thijs BV, die enige tijd geleden door Teekens aan de Bil- derberg-groep is verkocht, failliet is verklaard. In juni heeft de Amsterdamse rechtbank Teekens Beheer Maat schappij BV, Teekens Bouw- promoties BV en Consuplan BV failliet verklaard. Warmolts BV die hetzelfde overkwam is over genomen door de Nederlandse Detailhandel en Exportmaat schappij BV. Schiphol In de eerste helft van dit jaar heeft de luchthaven Schiphol in totaal twee procent minder passagiers verwerkt dan in dezelfde periode van het vorig jaar. Deze daling werd vooral veroorzaakt door de sterk afgenomen belangstelling voor vliegvakanties. Zo nam het aantal passagiers op char tervluchten binnen Europa af met veertien procent. In de maand juni bedroeg de achter uitgang in deze sector zelfs acht tien procent. Het aantal char tervluchten binnen Europa daal de met negentien procent. De teruggelopen belangstelling voor vliegvakanties kwam ook tot uiting in het passagiersver voer op de lijndiensten binnen Europa. Het aantal passagiers in deze sector nam in de eerste helft van dit jaar mét één procent af. De maand juni vertoonde een te ruggang van drie procent in ver gelijking met juni 1979. LEIDEN -Groenteveiling: aardappelen 18-22, andijvie 39-60, augurken 65-90, snijbonen 220-330, stambonen 250, kro ten 43-48, spits kool 105-149, postelein 59-102, prei 98-112, rabarber 48-50, spi nazie 93-117, spruiten A 104-134, B 101-125, C 59-70, D 68-72, uien 129-52 witlof 500-730, sla 19-37, bleekselderij 122-131, bospeen 91-130, peterselie 25-40, radijs 21-22, selderij 21-42. KATWIJK AAN DEN RIJN, groente veiling: andijvie per kg. 0,45-0,67, snij bonen 1,20-2,30, sperziebonen 1,90-2,00, groene kool 0,28, spitskool. 1.54-1,56, bospeen II 0,54-1,19, waspeen AI 4,20-9,10, All 3,20-11,50, BI 5,80-12,30, Bil 5,00-4,20, Cl 5,60-7,60, CII 3,70-4,10 per'kist, aanvoer 148 ton, sla (natuur) 0,06-0,17, spinazie 0,95-0,98, uien per kg. 0,41-0,70, peterselie (krul) 0,22-0,34, sel derij 0,34-0,41, bloemkool 6 per bak I 1,57-2,90, 611 0,97-1,19, 81 1,15-1,86, 811 0,61-0,77, 101 1,48, 1210,89-0,91,. bloemkool 3600 stuks. DEN HAAG (GPD) - Er komt weer een minimumprijs voor melk. Staatssecretaris Hazekamp (economische zaken) wil nog enkele dagen aanzien of de grootwinkel bedrijven het stunten met de melkprijzen voortzetten. Op dit moment is er geen enkele reden om aan te nemen dat dit niet het geval is. (Gisteren bedroeg de prijs van een liter volle melk in sommige winkels 79 cent) Aan het eind van de week krijgt het Produktschap voor de Zui vel waarschijnlijk dan de bevoegdheid om opnieuw een minimumprijs voor een liter melk vast te stellen. x kraanma- De Tweede Kamer praat morgen over de gisteren losgebarsten melkoorlog. De Kamer stemde in met een verzoek van de WD'er Van Erp om minister Van Aar- denne te interpelleren over de af schaffing van de minimumprijs regeling. Er vormt zich momen teel een kamermeerderheid voor herinvoering van de minimum prijs. Onverantwoord Staatssecretaris Hazekamp vindt het vrijgeven van de melkprijs op zich een goed besluit. De reactie van de grootwinkelbedrijven is naar zijn mening echter onver antwoord. De onderminister zei niet te hebben verwacht dat de melk tegen dumpprijzen aan de man zou worden geworden ge bracht. De verkoop van de melk beneden een prijs van fl,04 per liter is ook tegen de afspraken met de grootwinkelbedrijven. De conclusie van Hazekamp is dat de bedrijfstak de vrijheid niet aan kan. Het produktschap voor de zuivel en de Nederlandse melkhandelaren- organisatie willen dat de mini mumprijs voor een liter volle melk f 1,08 bedraagt. Deze prijs moet kunnen worden bijgesteld als de inkoopsprijs verandert. Vooral voor de NMO is dit een „keiharde eis". De NMO wenst voorts een mini mumprijsregeling voor halfvolle melk: f 0,93. Tot nog toe is de prijs van dit zuivelprodukt wel vrij geweest. Het ministerie van eco nomische zaken heeft het verlan gen van de NMO steeds van de hand gewezen. Het zou een uit breiding betekenen van de prijs regelingen. De NMO bestrijdt dit. Vroeger werd 90 procent volle melk verkocht en 10 procent halfvolle melk. Momenteel is die verhouding fifty-fifty aldus de melkhandelarenorganisatie. De zuivelindustrie en de NMO hebben gisteren de gevolgen van de melkprijzen met elkaar be sproken. De gehele melkindus- trie zal trachten druk uit te oefe nen om een minimumprijs van f 1,08 voor een liter volle melk te bereiken. Staatssecretaris Haze kamp ging evenwel nog uit van een minimumprijs op het oude niveau. De NMO kan daarmee akkoord gaan als „provisorische reparatie van het lek". De organi satie heeft morgen een gesprek met de vaste kamercommissie voor het midden- en kleinbe drijf. HOMBURG - Vakbonden en de di rectie van het vleeswarenconcern Homburg zijn het eens geworden over een sanering bij dit bedrijf. Er moeten 320 van de ongeveer 1.400 arbeidsplaatsen verdwij nen. Oorspronkelijk wilde Hom burg 360 ^arbeidsplaatsen kwijt maar uiteindelijk wisten de bon den daarvan 40 arbeidsplaatsen te "redden", zo heeft een woord voerder van de Voedingsbond FNV gisteren meegedeeld. De fabrieken van Homburg in Wij- he en Wilp gaan definitief dicht. Die in Goor zou volgens de oor spronkelijke plannen ook moe ten sluiten maar daar blijft een kleine vestiging met 40 man ge handhaafd. ARNHEM - het kostte minister Albeda van sociale zaken wel enige moeite om de hoge positie i chinist te bereiken, maar uiteindelijk lukte het hem toch. De minister vertoefde ongeveer een uur in de kraan bij het in aanbouw zijnde bioscoopcomplex aan de Rijnstraat in Arnhem, alvorens af te reizen naar het opleidingscentrum voor kraanmachinisten in Amerongen. Het doel van dit bezoek was de arbeidsomstandigheden van kraanmachinisten te bekijken. De Bouw- en Houtbond van de FNV organiseerde het bezoek van de bewindsman. FNV-rapport ROTTERDAM (GPD) - De Ver- voersbonden FNV willen voor het personeel van de NS aanzien lijk betere werkomstandigheden. Werkzaamheden tussen zes uur 's avonds en zeven uur 's ochtends en in het weekeinde moeten wor den teruggedrongen, het aantal onregelmatige diensten moet worden verminderd, tijdcom- pensatie uitgebreider voorzie ningen moeten worden verbe terd. Dit betekent tevens een per soneelsuitbreiding met 2000 ar beidsplaatsen, waarvan de kos ten worden geraamd op ongeveer 100 miljoen gulden. Dit zijn de conclusies van een on derzoek, dat in opdracht van de Vervoersbonden onder NS-per- soneel werd gehouden door het Instituut voor Preventieve en Sociale Psychiatrie van de Eras mus Universiteit in Rotterdam. De resulaten van dat onderzoek zijn neergelegd in het rapport „Spoortje Ongeregeld". Het on derzoek, dat in mei van het vorige jaar plaatsvond onder een kleine vijfhonderd NS'ers en hun ge zinsleden, werd gisteren in Rot terdam gepubliceerd. Werken in onregelmatige dienst veroorzaakt psychische, licha melijke en sociale moeilijkheden - niet alleen voor de werknemer zelf, maar voor het gehele gezin. Wat de diensten zelf betreft blij ken vooral de vroege ochtend- en de nachtdiensten voor de meeste NS'ers een zware wissel te trek ken op hun lichamelijke condi tie. Met name de nachtdienst leidt tot meer klachten dan de andere diensten. Na de nachtdienst is de fitheid van de werknemer slecht en tijdens de dienst zijn er meer klachten over de lichamelijke ge steldheid dan in andere diensten. Ook klagen de meeste werkne mers, maar ook hun partner er over dat zij door het draaien van nachtdiensten ernstig gehinderd worden in het seksuele contact met de partner. In een aantal ge vallen heeft dat geleid tot span ningen en wrevel in het huwelijk of in een relatie. Een meerderheid van de onder vraagde werknemers is ontevre den over de hoogte van de toeslag die men krijgt voor het werken in de onregelmatige diensten. Ook de arbeidsomstandigheden be hoeven op een aantal punten ver betering. Vooral de werknemers in de rangeer- en goederendien sten hebben tal van klachten over de zwaarte van het werk en de omstandigheden waaronder zij hun werk moeten verrichten. Bijna 60 procent van het personeel is van oordeel dat de vakantie duur van 16 dagen onvoldoende is. De toeslag voor onregelmatige diensten en de overwerkcom- pensatie in vrije uren worden door een zeer ruime meerderheid van het personeel als onvoldoen de beoordeeld. Men is meer onte vreden over de compensatie in geld dan in vrije tijd. Bijna alle ondervraagde machinisten heb ben klachten over tocht en lawaai in de cabine. Uitvoer loopt terug DEN HAAG (ANP) - Na een flinke stijging van de Nederlandse uit voer in het eerste kwartaal van dit jaar, is het volume van de Neder landse uitvoer in het tweede kwartaal gaan dalen. Volgens het CBS (Centraal Bureau voor de Statistiek) was er een achteruit gang van één procent ten opzich te van het tweede kwartaal van het vorige jaar. Deze daling van het uitvoervolume is voor een belangrijk deel toe te schrijven aan een daling van de uitvoer van chemische produk- ten met tien procent en van aard- olieprodukten met negen pro cent. De uitvoer van metaalpro- dukten vertoonde een stijging van vier procent tegenover het tweede kwartaal van 1979. De invoer is na een krachtige stij ging in het eerste kwartaal in het tweede kwartaal teruggekeerd r het r i de Volgend jaar telefoneren met Indonesië gelijk mo (Van onze correspondent Bob Mantiri) JAKARTA - Nog voor 1981 zal het mogelijk zijn om automatisch te bellen met Indonesië. Dat is gis teren door de directeur-generaal van de PTT, de heer Leenman, bekendgemaakt. De heer Leen man is in Indonesië samen met de staatssecretaris van verkeer en waterstaat mevrouw Smit- Kroes. Mevrouw Smit-Kroes heeft in Ja karta besprekingen gevoerd met de Indonesische minister van verbindingen, de heer Rusmin Nuijadin en met de minister voor wetenschapsbeleid ir. Habibie. Mevrouw Smit-Kroes heeft ge sproken over samenwerking tus sen Fokker en de Indonesische vliegtuigfabrieken in Nurtanio. Een samenwerking in de nabije toekomst achtte zij echter niet haalbaar omdat Fokker het F-29 project eerst van de grond wil krijgen. Er is gesproken over een mogelijke levering van Fokker-toestellen aan Indonesië. Volgens de staats secretaris is nog niet over concre te orders gepraat. Ten slotte heeft mevrouw Smit-Kroes bij de In donesische autoriteiten gepolst wat de Nederlandse bedrijven, en in het bijzonder Philips, kunnen doen bij het project van de Indo nesische regering om heel Jakar ta te voorzien van telefoontoe stellen. De staatssecretaris pro beert om deze miljoenenorder in de wacht te slepen voor Philips en andere Nederlandse bedrij ven. Concrete resultaten zijn nog niet bekend. WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1980 ACTIEVE AANDELEN 22,20 22.70 213,10 216,70 30,60 30,70 169,20 171,70 66,00 171,70 116,50 BINNENLANDSE AANDELEN AMAS Asd. Rubber Duiker App. EMBA Gel. Delft c Gelder eert Ged. Tram 296.50 57,50 92.50e 10,30 151,50 NEFIT Ned. Scheep Ned. Spring? 47,50 282.111) 117,20 Smit Intern. Telegraaf Textiel TW Tilb. Hyp. bk BELEGGINGS INSTITUTEN Tokyo PH Viking Manhatta MMMBfci Oppenhei Technolo Value Lu 3,50 15,0 Sand. 154° GOUD EN ZILVER Goud 39020-39720 £,lver 9JO-11MJ Vorige 38700-39400 Vorige 922-1025 BUITENLANDS GELD tiling (100) hme 1100) AMSTERDAM (ANP) - Gesteund door een hoger Wall Street heb ben de koersen van de interna tionale aandelen vandaag in Am sterdam een stijging te zien gege ven. De rest van de actieve waar den gaf slechts verschillen te zien van enkele dubbeltjes naar beide kanten. Nedlloyd, die gistermid dag het grootste deel van de daarvoor behaalde forse koers winst weer was kwijtgeraakt, was rond het middaguur zeventig cent duurder geworden op f 102,20. Koninklijke Olie liep snel f 1,50 op naar f 171,50 en Unilever f 1,10 naar f 121,10. Akzo was toen der tig cent hoger op f 22,70, KLM ze ventig cent op f66.20. terwijl Hoogovens en Philips eveneens iets beter waren. De grote banken konden zich goed handhaven op het slotpeil van gisteren. De uitgevers werden iets goedko per, terwijl de bouwaandelen een zeer licht verdeeld beeld te zien gaven. Heineken verloor een hal ve gulden op f54. De rentestij ging van de laatste tyd kwam weer tot uiting in de koersont wikkeling van de staatsfondsen, waar koersverliezen werden ge leden tot rond een halve punt

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 23