Mogelijk illegaal gebruik vuilstort "Alle monumentale iepen in ons land in tien jaar dood" 5B3H8- Snel bonwen sporthal in Valkenburg is mogelijk Stibos bouwt promotiecentrum 'ffil on. noma hJ 1 'PL 3 -4 1 LiPPl 11 m il L - L npBiini JJk- iilLar<jut- Z] HEEFT ALPHEN ZUN TWEEDE GIFZAAK? Nieuw raadhuis Lisse kost f 11 miljoen Grote drukte bij prestatielopen WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1980 ALPHEN AAN DEN RIJN - Er zijn zeer sterke aanwijzingen dat er begin dit jaar op de Alphen- se vuilstort illegaal vaten zijn gestort. VALKENBURG - De slepende kwestie rond de bouw van een nieuwe sporthal op de plek van het castellum in Valkenburg lijkt een gunstige wending te krijgen. Gesprek ken tussen alle belangheb benden leiden mogelijk als nog tot een definitieve door braak. Het onderzoek om de sporthal te bouwen zonder dat daar mee heiwerkzaamheden ge paard gaan, blijkt voor Val kenburg gunstig te zijn uitge vallen. De mogelijkheid is daarom ontstaan om alsnog op kortere termijn met de bouw te beginnen. Burgemeester N. van 't Wout van Valkenburg bevestigde desgevraagd dat er sprake is van "een gunstige ontwikke ling". Van 't Wout: "Met el kaar komen wij wellicht spoedig tot een oplossing in deze zaak. Maar ik roep nog geen hoera. Eerst moeten de centen nog op tafel komen en ook Den Haag zal toestem ming moeten verlenen voor de bouw". De burgemeester liet overigens blijken niet het gevoel te heb ben dat het ministerie na dit onderzoek van CRM zou gaan dwarsliggen. Van 't Wout wil vóór zich defini tiever over de huidige ont wikkeling uit te laten ("daar om is daar tijdens de raads vergadering ook niets ge zegd"), wachten tot na de zit ting bij de Raad van State die op 12 september plaatsvindt. Dan komt het bezwaarschrift ter sprake dat deze gemeente heeft ingediend tegen het destijds gegeven advies van de staatssecretaris van CRM om niet met de bouw te be ginnen zolang de resten nog niet zijn onderzocht. Fietspad tussen Woubrugge en Hoogmade open WOUBRUGGE - Provinciaal bestuurder Diepenhorst opent morgenmiddag het provinciale fietspad langs ter- tiare weg 20, resp. de Kerk- weg en de Kruisweg ge naamd, tussen Hoogmade en Woubrugge. Het totale werk rond tertiare weg 20 is nu afgerond. Dat werk bestond uit een ver nieuwing van de weg over een lengte van 600 meter tussen Hoogmade en de kruising met de Herenweg, de aanleg van 4500 meter fietspad en de aanleg van de parallelweg langs de Kruisweg tussen Woubrugge en de kruising met de Herenweg. De lengte van de parallelweg bedraagt zo'n 1800 meter. Ook zijn enkele verkeerslichten geplaatst en opstelstroken aangebracht. Volgend voor jaar wordt nog beplanting aangelegd. Het hele werk heeft 11,6 miljoen gulden ge kost. Twee getuigen hebben on afhankelijk van elkaar verklaard, dat zij om streeks februari om onge veer half zeven op een morgen hebben gezien dat er vaten zijn gestort. Ge noemd is een aantal van vijftig. Vanmorgen vroeg is begonnen met een proefopgraving. Het on derzoeksterrein omvat een gebied van 50 bij 50 meter. Als er op de officiële vuilstort vaten met giftige inhoud worden ge vonden, kunnen grote vraagte kens worden gezet bij het func tioneren van de stort. Het bedrijf of de particulier, dat of die vaten heeft gestort moet in dat geval een sleutel hebben bezeten van het hek, dat de vuilstort afsluit. De stort gaat pas om zeven uur open. De twee getuigen van het storten van vaten kwamen met hun ver klaring op de proppen, nadat het gemeentebestuur op grond van een gerucht, aan de politie op dracht had gegeven om de zaak uit te zoeken. Een buurtonder zoek leverde twee verklaringen op, die wonderlijk veel overeen komsten met elkaar vertoonden. Gisteren is ook het personeel van de vuilstort gehoord, maar dat kon niet vertellen of het verhaal van de twee getuigen juist was. Personeel vuilstort Burgemeester M. Paats erkende gisteravond op een inderhaast belegde persconferentie, dat als er vaten worden gevonden, er vele vragen rijzen over het func tioneren van de vuilstort. De vaten zijn volgens de verklarin gen slechts met een dunne laag grond bedekt. "Als dat zo is rijst de vraag of dit niet door het per soneel van de vuilstort had moe ten worden gezien", aldus Paats, die stelde eerst zekerheid te wil len hebben of er inderdaad vaten zijn gestort voordat een diep gaand onderzoek wordt inge steld. "We hopen natuurlijk vurig dat er van de aanwijzingen niets waar zal zijn, maar bij zo'n won derlijke overeenkomst van ver klaringen, hebben wij als ge meentebestuur niet de vrijheid om die verklaringen naast ons neer te leggen". Geen verrassing Alphens tweede "gifvatenaffaire" komt niet helemaal als een ver rassing uit de lucht vallen. Het PvdA-raadslid H. Metaal heeft het gemeentebestuur in juni van dit jaar al gezegd, dat er regelma tig in de vroege ochtenduren, buiten de officiële openingsuren om, wordt gestort. Metaal concludeerde toen dat er meer sleutels in omloop moeten zijn. Burgemeester en wethouders antwoordden het raadslid Metaal bij die gelegenheid dat aléén ambtenaren in het bezit zijn van een sleutel. Om te voorkomen dat men buiten de dienst gemeente werken om op de stortplaats kan komen, wordt het slot van het toegangshek regelmatig verwis seld. Volgens wethouder D. van Leeuwen (openbare werken) ge beurde dat om ongewenste toe standen te voorkomen. Het raadslid Metaal zei over de Al- phense vuilstort verder „dat die niet anders functioneert dan stor ten elders in het land en dat het publiek bekend is dat er op vuil- storten wordt gewerkt met stort- fooien. Dat is een heel gebruike lijke zaak", aldus Metaal in juni van dit jaar. Verontrust Zijn woorden verwekten in de ge meenteraad toen grote opschud ding. Omdat het raadslid zijn woorden niet hard kon maken, moest hij die enkele dagen later weer intrekken. Wèl liet Metaal in een interview in deze krant we ten: "Ik vind wel dat ik reden heb om verontrust te zijn. Na de ge meenteraadsvergadering heb ik vele telefoontjes gekregèn van mensen die mijn verhaal beves tigden. Het is trouwens niet zo, dat iemand op de vuilstort bij wijze van spreken 500 in zijn hand gedrukt krijgt. Die "stort- fooien hoeven niet altijd contant geld te zijn, is me wel gebleken. Het gebeurt niet met geld, maar op een andere manier. Hoe? Dat kan ik ook niet zeggen. De men sen zijn bang om informatie te geven. Ik denk vanwege de fi nanciële belangen die op het spel staan. Het is ook een heel inge wikkeld wereldje". Antwoord schuldig Van gemeentelijke zijde is altijd ten stelligste ontkend dat er sprake zou zijn van stortfooien. Een on derzoek naar aanleiding van de uitlatingen van het raadslid Me taal, burgemeester Paats op 2 juli tot de conclusie dat er "blijkens dit en vorige onderzoeken geen enkele reden bestaat om aan te nemen dat de vuilstortplaats niet goed functioneert". Op de vraag of hij die stelling ook nu nog staande kan houden moest Paats het antwoord gister avond schuldig blijven. Het gemeenteraadslid H. Metaal toonde zich gisteravond niet er verbaasd over het nieuws dat er waarschijnlijk toch sprake is ge weest van illegale stortingen in de vroege ochtenuren. M. Paats: "Als er inderdaad vaten worden gevonden, rijzen er vele vragen over het functioneren van de vuilstort" "Ik heb die vragen natuurlijk niet voor niets gesteld. Dit bevestigt wat mij was ingefluisterd. Alleen konden of wilden mijn in formanten niet officieel getuigen. Ik vind het wel erg triest dat dit niet boven water kwam, toen ik mijn vragen had gesteld. Toen was er alleen maar een enorme afweer. Zoals wethouder Van Leeuwen zei: "het is onmogelijk" en nu blijkt dat dat het wèl moge lijk is". BOSKOOP/HAZERSWOUDE Het Stibos, de stichting die zich inzet voor de boomkwekerij-be langen in Boskoop in Hazers- woude, kan het plan voor een handels- en promotiecentrum gaan uitwerken. Het geld voor die uitwerking. ongeveer 250.000 gulden, is bijna binnen dankzij financiële bijdragen van de provincie, het produkt- schap en de belanghebbende or ganisaties. Na de uitwerking van het plan kan het Stibos een bijdrage uit Brus sel tegemoet zien. Het ministerie van Landbouw is althans bereid het projekt aan te melden voor subsidie uit de Europese spaar pot voor landbouwdoeleinden. Met behulp van dat geld zal het handels- en promotiecentrum kunnen worden opgezet. Doel van het centrum is het weg nemen van huidige knelpunten in het sierteeltgebied en het in spelen op nieuwe, marktverrui- mende, afzetmethoden. Het sier teeltcentrum Boskoop-Hazers- woude is het belangrijkste pro- duktiegebied van ons land voor de boomkwekerij met een op pervlakte van 900 hectare en een produktiewaarde van zo'n 100 miljoen gulden. Boskoop is bo vendien een handelscentrum van nationale en internationale bete kenis. De handel in en de export van boomkwekerijprodukten verlo pen grotendeels via Boskoopse ondernemingen. Ook voor de werkgelegenheid is het handha ven van deze centrale positie van belang. In het Boskoops-Ha- zerswoudse sierteeltgebied wer ken ongeveer 1400 mensen in de kwekerijen. 600 in de handelsbe drijven en 400 in verzorgende en toeleverende bedrijven. Knelpunten Wil men de opdringende concur rentie van buiten Nederland en Europa buiten de deur kunnen houden, dient er te worden ge werkt aan het wegnemen van de knelpunten. Knelpunten die vooral worden gevormd door de slechte wegen, die niet zijn bere kend op het zware wegtransport, het ontbreken van mogelijkhe den voor de overslag van produk- ten, de gebrekkige en geringe mogelijkheden voor het bewaren en de opslag van planten en de magere samenwerking tussen kwekerijen en handelsbedrijven. De plannen van Stibos voor een handels- en promotiecentrum zijn gunstig ontvangen door het ministerie van Landbouw, het Produktschap voor sierteeltge wassen, de gemeenten en de plaatselijke afdelingen van het bedrijfsleven in Boskoop en Ha- zerswoude (zoals de Bond van Plantenhandelaren, de Bond van Boomkwekers). Samen met de provincie Zuid-Holland, die be reid is maximaal 50.000 gulden te verstrekken (een voorstel is on derweg naar Provinciale Staten), zullen het produktschap, de ge meenten en de regionale afdelin gen van het georganiseerde be drijfsleven de 250.000 gulden voor de uitwerking van de plan nen moeten opbrengen. uiftia i ..<trf Een tekening van het nieuwe gemeentehuis van Lisse. De bouw ervan kan naar verwachting in de loop van volgend jaar beginnen december nog in de raad te kunnen brengen. De voorbereidingen voor LISSE - Waarschijnlijk nog dit jaar kan de Lissese gemeenteraad defini- de nieuwbouw van het raadhuis verlopen goed. De welstandcommissie tieve plannen tegemoet zien voor de bouw van het ongeveer 11 miljoen heeft zich al met de plannen akkoord verklaard. gulden kostende nieuwe raadhuis. B en W van Lisse verwachten medio 1981 met de bouw te kunnen begin- Burgemeester en wethouders verwachten die plannen in november of nen. DUIN- EN BOLLENSTREEK - "Over 10 jaar zijn alle oud-Hollandse, de statige en monumentale iepen in Ne derland dood: geveld door de iepziekte. De jonge iepen, die na 1950 zijn geplant, hebben nog een kans het langer uit te houden". VOETBAL - Voordat vanavond de ontmoeting tussen PSV en NEC in het Philips-Stadion (met daarin vóór de eerste keer enkele reclameborden) begint, wordt Willy van der Kerkhof gehuldigd omdat hij zijn 500e wedstrijd voor PSV speelt. Dat zegt de heer Th. R. Deelder, coördinerend ambtenaar op het gebied van de iepziekte in Zuid-Holland. Vorig jaar zijn alleen al in Zuid-Holland ruim 6500 jonge iepen gekapt. Zij waren aangetast door de iepziekte. Sinds 1960 zijn in ons land meer dan één miljoen jonge iepen geplant, bomen die thans stuk voor stuk worden be dreigd door de gevreesde en be smettelijke ziekte. Het precieze aantal zieke iepen in de duin- en bollenstreek is moei lijk vastte stellen. "Na 1977 zijner enkele pogingen gedaan om alle iepen in kaart te brengen. Dat is echter niet geheel gelukt. Alleen grote gebieden met veel iepen staan op kaart", aldus Deelder. Het aantal zieke iepen in Zuid-Holland is vorig jaar flink gestegen. Tot 1979 werden slechts enkele zieke iepen in de provincie aangetroffen. Ambtenaren reageren erg terug houdend op vragen over de ziek te, alsof de iepziekte een staats geheim is. Een topambtenaar van de Plantenziektenkundige Dienst Wageningen, de instantie die in samenwerking met de ge meenten de zieke iepen opspoort, wil slechts kwijt dat het bestrij den van de iepenziekte miljoenen kost. "Eén foute uitspraak en het kost nog veel meer", aldus de ambtenaar. Een Noordwijkse ambtenaar van de plantsoenendienst: "Als er wat over in de pers komt, dan krijgen we alleen maar proble men. De ziekten in Noordwijk willen wij niet aan de grote klok hangen, dat houden wij zoveel mogelijk binnen onze eigen dienst". Bijdrage In Sassenheim heeft men minder problemen met informatie over de ziekte. De afdeling voorlich ting van Sassenheim heeft een stencil gemaakt, waarin de ziekte wordt beschreven en wat de ge meente doet aan het bestrijden daarvan. De gemeenten zijn verplicht om alle iepen in kaart brengen. Zie ke, stervende en dode iepen zijn zo gemakkelijk op te sporen. De gegevens worden gestuurd naar de Plantenziektenkundige Dienst, die ze bij elkaar voegt. Een ambtenaar van Staatsbos heer gaat dan met de eigenaar (in de meeste gevallen de gemeente, maar ook particulieren) van de iepen praten over het opruimen van de bomen. Dat is gezien het besmettingsgevaar noodzakelijk. In sommige gevallen geeft de over heid aan particulieren een bij drage voor het opruimen van de iepen. De eigenaar ontvangt van Staatsbosbeheer een schriftelijke bevestiging om welke bomen het gaat en voor welke datum ze moe ten zijn opgeruimd. Als de eige naar niet wil meewerken, kan de Plantenziektekundige dienst hem daartoe verplichten, of zelf tot het rooien van de iepen op kosten van de eigenaar overgaan. Schimmel Een schimmel is de oorzaak van de iepziekte. Als een iep in aanra king komt met deze schimmel verdroogt de boom. Dit is te zien aan het verwelken van het blad, eerst aan een enkele tak en na verloop van tijd over de gehele boom. De iepspintkever gebruikt deze zieke bomen voor de voort planting. De kever legt eitjes on der de schors van de zieke iep. De jonge kevers, die na een poosje uitvliegen, zijn besmet met de schimmel die onder de schors van de boom leeft. Andere jonge en gezonde iepen worden zo door deze jonge kevers besmet met de schimmel. De ziekte kan alleen worden be streden, als de kever ook wordt bestreden. De kever komt op de schors van zwakke iepen af, zelfs als ze al zijn gerooid. Daarom is het nodig dat stervende of dode iepen worden geveld en de schors wordt verbrand. Ook gezonde ie pen die zijn gerooid, moeten worden ontschorst. Op die ma nier kan men verhinderen dat volwassen kevers eieren leggen en jonge iepen weer worden aan getast. Niet alle zieke iepen hoeven te worden gerooid. Als de zieke iep in een gebied staat mei nog meer iepen, dan is rooien onvermijde lijk. Staat een zieke iep zo apart dat hij geen besmettingsgevaar via rondvliegende kevers voor de omgeving oplevert, dan kan zo'n boom blijven staan. Herstel is dan nog mogelijk. De boom zal wel onder controle blijven. Ster vende en dode iepenbomen wor den altijd gerooid. Melden Nederland is het enige land in Eu ropa dat iets doet tegen deze ziek te. "Wij hebben in Nederland zelfs een wet op het gebied van iepziekte. Engeland doet er he lemaal niets aan. De laatste 15 jaar zijn er in Engeland meer dan 15 miljoen iepen gestorven aan de iepziekte", aldus Deelder. Particulieren die de ziekte consta teren zijn verplicht daarvan mel ding te maken bij de gemeente. Die schakelt dan de Plantenziek tenkundige Dienst in. De prestatieloop gisteren in Noordwijk trok veel deelnemers en publiek. NOORDWIJK - Het was goed druk bij de start van de prestatielopen die gisteravond in Noordwijk werden gehouden in hel kader van de jaarlijkse kroningsfees ten. Veel deelnemers waren er ook. De jeugd liep twee kilome ter. de oudere deelnemers legden 5 kilometer af. Vandaag begint in Noordwijk de kermis. Vanavond om 19.30 uur is er tobbetje steken en anderhalf uur leter mastklimmen. Morgen, donderdag 4 september, begint er 's morgens om zes uur een viswedstrijd in de Leidse Vaart. Twee uur later worden de klokken geluid en verzamelt de schutterij zich op het plein voor de Wilhelminaschool voor een schietwedstrijd. De gehele don derdagochtend wordt verder in beslag genomen door het ringrij- den voor versierde paard-en-wa gens. De deelnemers stellen zich om 8.30 uur op de laan van het landgoed Offem op. Na de keu ring maken de wagens een rijtoer door de badplaats. Aan de Voor straat zijn daarna de ringsteek- wedstrijden. Donderdagmiddag wordt de trad tionele "Wielerronde vai Noordwijk" verreden. Om 14.0 uur gaat de jeugd van 12 tot ei met 15 jaar van start. Drie kwaï tier later wordt het startschc voor de veteranen gegeven. 15.30 uur begint de "grote" n van Noordwijk. 's Avonds den de kroningsfeesten besl met autoduwen om de C W.A.W. van Limburg Stir wisselbeker. De krachtmi bi ginl om 20.00 uur Als nummer staat een stoelendar Waddinxveen krijgt veiling van postzegels WADDINXVEEN - Met ingang van morgen krijgt Waddinxveen een maandelijkse postzegelveiling, waar verzamelaars hun waar kunnen aanbieden en ruilen. Twee plaatselgke filatelisten heb ben het initiatief voor deze perio dieke veiling genomen. De eerste veiling begint morgenavond om acht uur in cafe Sport aan de Kerkstraat in Waddinxveen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19