nieuwe ruzie nmb met knmv dreigt 'Moser is bang te worden geklopt" Honkbalteam geen partij voor Cubanen LIAM BRADY IN IERSE SELECTIE Bert Oosterbosch lacht om aftocht Italiaan WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1980 OUWE-DIRK- I De. nnne. L/u< i TfeJI douujer f uordt wtocu weeft-"^ 5Lorr t oeuoon 7 i£ karakter NIET IIEER V/ÖORBU MUPxassr/zr =07 BU «pA 6£L0P£M f 2WA24V //V Frèi /«©V y kom OP OUUJE-OlRK'/ NOU EFFE OP J£ TANDEN 0UTEW PAS MARKtLUKÖ? oezeöd CAN J cêwan jcg Columbianen verdacht van dopinggebruik CALI - Spelers van de olympi sche voetbalploeg van Co lumbia zijn ervan beschul digd in februari in de voor ronden van het olympisch toernooi verboden stimule rende middelen te hebben gebruikt. Deze beschuldiging werd geuit door dr. Cesar Augusta Arias, chef-geneesheer van de sportkliniek van Cali. Volgens dokter Arias heeft zijn collega Pedro Delgado sporen van verboden midde len gevonden in de urine van enige spelers. De laatste, die volgens Arias als enige er van op de hoogte was dat sprake was van doping, heeft zijn ervaringen voor zich ge houden "ten einde de kwali ficatie van zijn land niet in gevaar te brengen". Bolivia heeft inmiddels om een onderzoek gevraagd. Onderzoek naar fraude begonnen TOKIO (ANP) - Het Nederlands honkbalteam heeft zijn tiende en voorlaatste wedstrijd in het toer nooi om het wereldkampioen schap verloren. Naar verwach ting was gisteren in Tokio de aan staande wereldkampioen Cuba te sterk. De Cubanen wonnen met 8-0. In de laatste wedstrijd van gisteren versloegen de Verenigde Staten met 15-8 Porto Rico. Door de overwinning behielden de Ame rikanen kansen op eremetaal, al zijn ze voor de eerste plaats reeds uitgeschakeld. Venezuela ver sloeg Mexico met 15-12. De stand: 1. Cuba 9 9 0 18 2. Japan 9 8 1 16 3. Zuid-Korea 9 7 2 14 12. Nederland 10 1 9 2 Derde honkman Harm Horeman (midden) verhindert dat de Cubaan Carmelo Pedroso het derde honk steelt. De korte stop van het Nederlands team, Richie Daal, staat paraat om Horeman assistentie te verlenen. DUBLIN (AFP) - Liam Brady, de middenvelder van Juventus zal voor Ierland uitkomen in de wedstrijd tegen Nederland op 10 september in Dublin. De Italiaanse club heeft de Ier vrijaf gegeven voor deze ontmoeting voor de voorronden van het wereldkampioenschap. De Ierse voetbalbond heeft 4000 pond sterling op tafel gelegd om Brady voor deze wedstrijd te verzekeren. De Ierse selectie ziet er als volgt uit: Peyton (Fulham), O'Neill (Shamrock Rovers), Hughton (Tottenham), Devine (Arsenal), Langan (Birmingham city), Moran (Manchester United), D. O. Leary (Arsenal), Lawrenson (Brighton), P. O. Leary (Shamrock), Daly (Coventry), Grealish (Luton), Brady (Juventus), Ryan (Brighton), Heighway (Liverpool), McGee (Preston), Givens (Birmingham), Stapleton (Arsenal) en Walsh (Queens Park Rangers). >v?-' M -i UTRECHT (ANP) - Opnieuw dreigt er een rel tussen de KNMV (Koninklijke Nederlandse Motorsportvereniging) en de NMB (Nederlandse Motorsportbond). Inzet van de mogelijke tweespalt is het verongelukken van de zijspan- coureurs Jos Stet en André Schilder, afgelopen zaterdag tijdens de training voor de stratenrace van Sint Joris ten Distel in België. Op verzoek van de KNMV is de officier van justitie in Rotterdam met een onderzoek begonnen naar mogelijke fraude bij het geven van startlicenties voor de omgekomen coureurs, beiden lid van de NMB. De KNMV is ervan overtuigd dat Stet en Schilder ten onrechte van derden een startvergunning hebben gekregen. Vorige week had de KNMV per aangetekend schrijven de organisatoren in Sint Joris ervan op de hoogte ge steld, dat 24 Nederlandse cou reurs, die een startvergunning hadden aangevraagd, niet zou den mogen rijden. Deze rijders waren niet in het bezit van een internationaal startbewijs, dat de FIM (internationale organi satie) verlangt voordat de rijder mag vertrekken. Vrijdag, twee dagen voor de wedstrijd kwam er bij de organisatie in het Sint Joris een telegram binnen, voor vier rijders van de NMB alsnog toestemming werd verleend. Het telegram was, naar later bleek, niet door de KNMV verstuurd. Secretaris Jos Vaessen van de KNMV: "Je kunt op dit moment niet de beschuldigende vinger heffen. Zolang de officier van justitie de affaire in behande ling heeft, zwijg ik liever. Maar nogmaals: wij hebben het niet verstuurd". In KNMV-kringen is men er haast zeker van dat een bekende tunc- tionaris uit de motorsportwe reld, mogelijk aangesloten bij de NMB, dit telegram moet heb ben verstuurd. "Dat durf ik niet BESANQON (GPD) - De Nederlandse deelnemers aan het wereldkam pioenschap wielrennen op de baan staan woensdag tot en met zondag voor de zware opgave het debacle van Sallanches enigszins goed te ma ken. Vorig jaar kon de wereldtitelstrijd voor Nederland al niet meer stuk na de titels van Jan Raas en Petra de Bruyn op de weg, maar na de volstrekte flop van met name de wedstrijd voor de beroepsrenners liggen de zaken nu duidelijk anders. Hoewel de baankampioenschappen van geringe publicitaire waarde zijn, is het voor de Nederlandse wielersport de enige mogelijkheid nog wat te sleutelen aan het imago. te stellen", sprak Vaessen. "Ik vermoed wel dat het een goede bekende moet zijn geweest voor de organisatoren in Belgiè. An ders hadden ze deze rijders niet laten starten". In motorsportkringen is het ge bruikelijk dat mogelijke veran deringen per telegram worden opgegeven. Van KNMV-zijde vindt men het dan ook niet onlo gisch dat vanuit België niet nog eens is geïnformeerd of het tele gram de juiste inhoud bevatte. Uit een eerste onderzoek is wel gebleken, dat het telegram nooit uit Arnhem, waar het bondsbu- reau van de KNMV zetelt, is ver stuurd. Nogmaals secretaris Vaessen: "Ik houd mij niet bezig met insinua ties. Zolang het onderzoek niet is beëindigd, houd ik mij verre van uitspraken en conclusies. Eën ding is zeker: er zijn kapita le fouten gemaakt. Twee cou reurs hebben het leven verloren. Dit had voorkomen kunnen worden". De nasleep van dit ongeval kan voor de nabestaanden van de omgekomen rijders ernstige ge volgen hebben. Als blijkt dat een strafbaar feit is gepleegd, kan de verzekeringsmaatschap pij weigeren uit te betalen. In de reglementen van de FIM staat dat iedere coureur pas verze kerd is als de eigen organisatie - in dit geval de KNMV, die de FIM vertegenwoordigt - een startlicentie heeft afgegeven. Boy Brouwer, zijspancoureur uit Ouderkerk, die zondag tij dens de wedstrijd verongelukte, had wel een startvergunning van de KNMV. In het landelijke Sint Joris Ten Dis tel is de dood van de drie Neder landse motorcoureurs hard aan gekomen. Roger de Rijke, secre taris van de plaatselijke motor- sportclub, gelooft dat niet. "We hebben alle voorzorgsmaatrege len genomen, die nodig waren. Wat met de Nederlandse renners is geschied, had overal ter wereld kunnen gebeuren. De baan en de beveiliging waren prima in orde. Geloof me, we zijn hier kapot Afzender Eén van de grootste kanshebbers op een gouden medaille is Bert Oosterbosch, de 23-jarige rege rend wereldkampioen op de ach tervolging. Vorig jaar verpletter de hij op een speelse manier alle illusies van gerenommeerde deelnemers als bijvoorbeeld Francesco Moser. Ongetraind kwam de neo-prof toen de baan op. Zijn enige voorbereiding be stond uit een ritje van zestig ki lometer achter de auto van Peter Post, maar dat was ruim vol doende om te imponeren op de Amsterdamse wielerbaan. De dreun die Oosterbosch uitdeel de is hard aangekomen. Erkende achtervolgers hebben besloten dit jaar maar niet van start te gaan. „Ze durven niet meer om dat ze bang zijn geklopt te wor den", lacht Oosterbosch. „Neem nu Moser vorig jaar. Die werd door een eerstejaars-profcoureur verslagen. Dat is voor zijn naam natuurlijk niet al te best". De Ita liaan zal in Besangon dan ook ontbreken. Zijn reputatie is in de loop van dit seizoen toch al flink aangevreten. Eerst moest hij in de Ronde van Italië de strijd sta ken en in het wereldkampioen schap verdween hij eveneens roemloos van het toneel. Oosterbosch, die vandaag in actie komt tijdens de kwalificatierit- ten, zou normaal gesproken dus opnieuw wereldkampioen op dat TIELEN (ANP) - Dietrich Thurau heeft zijn vroegere werkgever IJsboerke zijn verontschuldigingen aangebo den. De contractbreuk van de West- duitse wielrenner met zijn Belgische sponsor ligt aan de basis van het conflict van de Belgische firma met de internationale wielerbond voor profs en het besluit van de ijsfabri- kant zich uit de wielersport terug te trekken. Gisteren bood Thurau in het Belgische plaatsje Tielen Staf Jans- sens, één van de ploegleiders, zijn ex cuses aan. Door deze stap en via per soonlijke bemiddeling probeert Thurau een bijdrage te leveren aan het behoud van deze wielerploeg. Namens de ijsfirma werd na afloop van het gesprek verklaard dat men niet op de beslissing terug komt. onderdeel moeten kunnen wor den. „Ik zie tegen niemand op", meldt de „rooie neger" (zoals de roodharige prof, sinds hij een keurig permanentje in zijn haar heeft, door zijn ploeggenoten wordt gfenoemd), „maar je moet er ook weer niet te gemakkelijk over denken. Jongens als Roy Schuiten en Herman Ponsteen kunnen ook goed achtervolgen en van nieuwelingen als Hans- Hendrik Oersted en Alain Bon- due is niet zo veel bekend". Geintje Oosterbosch ligt er overigens niet wakker van. Hij heeft niet het ge voel dat zijn naam geschaad zal worden wanneer hij wordt ver slagen. De strijd om de regen boogtrui is min of meer een gein tje voor hem. „Ik wil in de eerste plaats een goede profrenner op de weg worden. Als je dan zo'n titel op de baan kunt meepakken is dat alleen maar leuk. Het geeft je net een beetje meer moraal. Zo ging ik toch altijd met plezier naar de criteriums, want elke keer werd ik toch gehuldigd vanwege de wereldtitel". De trui die Oosterbosch vorig jaar veroverde ligt overigens nog vrijwel ongebruikt in de kast. Die mag namelijk alleen gedragen worden tijdens een wedstrijd op het bewuste onderdeel en slechts drie keer heeft de Brabander zo'n koers gereden. Financieel lever de het hem ook niet bijzonder veel op, al werd zijn contract bij Peter Post wel bijgesteld na zijn triomf im Amsterdam. Het geeft in elk geval wel aan hoe weinig werkelijke waarde de re genboogtrui van de achtervol ging heeft. Zeker wanneer het ac cent op de wegwedstrijden blijft liggen. En voor Oosterbosch is dat duidelijk het geval. Het is zelfs onzeker of hij dit jaar in zes daagsen uit zal komen. „Als Post zegt dat ik al genoeg heb gedaan dit seizoen, vind ik het best. Het hangt van hem af of ik deze win- De Rijke beaamt, dat hij vrijdag een telegram heeft ontvangen, dat ondertekend was met KNMV. Wie de afzender was, of van welk PTT-kantoor het werd verstuurd, kon hij niet ontcijferen. Slechts de woorden Arnhem en de onder tekening KNMV waren duidelijk te lezen. "Men kan toch niet van ons verwachten dat we elk tele gram dat binnenkomt, checken of het juist is. Ik heb voor de wed strijd in Sint Joris vanuit Frank rijk, Zwitserland en zelfs de Ver enigde Staten telegrammen ge kregen, waarin namen van rijders voorkwamen, die alsnog aan de start mochten komen. We waren te goeder trouw. Als in Nederland fouten worden gemaakt, moge ze ons er niet voor laten opdraaien. Wij hebben de reglementen ge hanteerd. Als er iets niet goed zit tussen KNMV en NMB is dat niet onze zaak". En concluderend: "Ik begrijp dat men in Nederland probeert el kaar de zwarte piet toe te spelen. Bij wie de fout ligt, weet ik niet. Kan ik ook niet weten. Overigens wil ik wel vertellen, dat de KNMV in mijn ogen ook fouten maakt met met verstrekken van licen ties. Neem Boy Brouwer. Die jongen had een jaar y»-* en reed met een bakkenist, die een beginneling was Vraag je dan niet om ongelukken?" WIELRENNEN - Jan Raas is giste ren winnaar geworden van de profronde van Lekkerkerk. Hij legde de 80 kilometer al m 2 uur en 2 minuten. In de eindsprint versloeg hij Roelof Groen. Joop Zoetemelk, die een achter stand van twintig seconden had werd derde. PAARDESPORT - Mark Philips, de echtgenote van prinses Anne van Engeland, zal deelnemen aan de internationale militairy van Boekelo, die van donderdag 23 tot en met zondag 26 oktober wordt gehouden. ter op de baan zal rijden. Als je dat doet kun je namelijk niet eens op vakantie, want wij zijn bezig van januari tot oktober'. Wegseizoen Het wegseizoen van de jonge prof was toch al groter dan voorzien. Peter Post hield hem weliswaar thuis uit de Ronde van de Mid dellandse Zee en Parijs-Nice, omdat voor de tempobeul laat in het seizoen nog twee belangrijke tijdritten (Grand Prix des Na tions en Trofeo Baracchi) op het programma stonden, maar on verwacht kwam hij op eigen ver zoek uit in de Ronde van Frank rijk. „Het staat nu al vast dat ik door het zware programma van dit jaar niet start in de Trofeo Ba racchi en ook de deelname aan de Grand Prix is onzeker gewor den", laat hij weten. De wereldtitelstrijd achtervolging is voor Oosterbosch daardoor bijna de afsluiting van zijn sei zoen geworden. Op de speciaal voor het werelduurrecord van Roy Schuiten geconstrueerde lichte fiets (nu zelfs met lichtere wielen) zal hij trachten vrijdag in de finales toe te slaan. In elk geval is de voorbereiding nu wat se rieuzer geweest. „Ik heb ook al wat meer op de baan getraind en Achtervolgingskampioen Bert Oosterbosch (rechts) bereidt zich lachend voor op het WK-poursuite dat hn tijdens het kampioenschap op de een geintje beschouwt. Nieuwkoopse Petra de Bruin verleent hem morele steun bij zijn poging tot prolongatie i weg oen ik vrij snel aigestapt, zijn wereldtitel. want als je daar voluit gaat ben je zo toegetakeld dat je de achter volging wel kunt vergeten". Toch is er van zenuwen niets te be speuren. „Zenuwachtig ben ik helemaal niet. Als ik eenmaal op de baan sta zie ik natuurlijk wel weer zo wit als een lijk, maar je kunt toch niet meer doen dan hard trappen. Bovendien heb ik dit jaar al acht wedstrijden ge wonnen, waarvan een rit in de Tour en het eindklassement van de Ronde van Luxemburg. Dus wat er ook gebeurt, mijn seizoen is toch al gemaakt'. DEN HAAG (ANP) - Ook voor de 49ste Rally Monte Carlo, die van zaterdag 24 tot en met vrijdag 30 januari 1981 wordt gereden, kun nen de deelnemers in Nederland starten. De Nederlandse start plaats voor deze sterrit is Raams donkveer. Daar vertrekken de deelnemers op zaterdag 24 janua ri van de vesting van inporteur Louwman en Parqui vanaf zes tien minuten over twaalf in de middag. De organisatie van de start en de Raamsdonkveer vertrekpunt 49ste'Rally' technische begeleiding zijn m handen van de KNAC. De ongeveer 1100 kilometer lange aanlooproute voert de rijders naar Aix les Bams, waar het ge meenschappelijke traject begint. Vanaf die plaats in Zuid-Frankrijk vertrekken de équipes zondag avond 25 januari naar Monte Carlo. De 200 hoogst-geklasseerde teams beginnen daags daarop in de late avond aan het 1500 kilometer lange parcours Monte Carlo-Vals lesBains-Gap-Monaco. De 100 beste teams komen uit in de fi nale, waarvoor het startsein op donderdag 29 januari wordt ge geven.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 15