Tegen stenengooiers zware straffen geëist Paus naar Engeland en Filippijnen VN-vergadering over varen onder goedkope vlag "Bewapenings wedloop is oorzaak van veel ellende Amateurs dragen kaas in Alkmaar WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1980 VARIA PAGINA 11 Ontwikkelingslanden willen afschaffing vrije registratie GENÈVE (Reuter) - De scheep- vaartcommis.sie van de Verenig de Naties is maandag begonnen aan een vergadering van ver moedelijk veertien dagen waarin moet worden uitgemaakt wat de volgende stap is in het beraad over de eis van de ontwikke lingslanden dat een eind zal wor den gemaakt aan het varen onder goedkope vlag. Dit wordt ook wel vrije registratie genoemd. Het houdt in dat rede- riien in de industrielanden hun schepen laten registreren in lan den als Liberia, Panama of Sin gapore, waar de belastingen laag zijn en het met de elders zeer strenge regels voor de veiligheid van schepen en de bekwaamheid van bemanningen niet zo nauw wordt genomen. De industrie landen willen over het algemeen niet op de eis ingaan. Volgens de Verenigde Naties zal het afschaffen van het systeem er ook toe leiden dat de ontwikke lingslanden een groter aandeel krijgen in het internationale vrachtvervoer overzee. In januari is er ook al over vergaderd maar toen lukte het niet de industrie landen en de Derde Wereld nader tot elkaar te brengen. Besloten werd het vraagstuk voor te leg gen aan de Unctad, de Conferen tie voor Handel en Ontwikkeling van de VN. De Unctad heeft inmiddels bere kend dat 81 procent van alle schepen die onder goedkope vlag varen eigendom is van rederijen in de Verenigde Staten, Grie kenland, Hongkong, Japan en West-Duitsland. Van de wereld- koopvaardijvloot vaart ongeveer 28 procent onder goedkope vlag. In Liberia is twintig procent van de tonnage geregistreerd, in Pa nama vijf procent en in Singapo re twee procent. De directeur van de scheepvaartaf deling van de Unctad, Adib Al- Jadir, heeft bij de opening van de besprekingen in Genève gezegd dat de moeilijkheden die onder goedkope vlag varende schepen veroorzaken sinds januari van dit jaar acuut zijn geworden. Het aantal gevallen van schipbreuk. laten zinken van schepen voor de verzekering, andere soorten fraude, schending van het em bargo op de verscheping van olie naar Zuid-Afrika en milieube vuiling is alarmerend groot ge worden, zo zei hij. De toeneming van het aantal sche pen dat onder goedkope vlag vaart vormt een belemmering voor de uitbreiding van de vloten in de ontwikkelingslanden. De exploitatie van de schepen vergt kapitaal dat niet meer kan wor den geïnvesteerd in de traditio nele scheepvaartlanden met het oog op de hoge loonkosten, maar het geld kan wel worden belegd in de Derde Wereld, aldus Jadir. De industrielanden hebben er bij de ontwikkelingslanden op aan gedrongen om hun concurren tiepositie te verbeteren om op die manier een groter aandeel in het vrachtvervoer in de wacht te sle pen. Volgens de Unctad is dat heel moeilijk omdat mulitinatio- nale maatschappijen vrijwel de hele vrachtvaart controleren, van grondstoffen tot verbruiksgoederen. ALKMAAR - Deze week worden in de Langestraat in Alkmaar kaasdraagwedstrijden voor ama teurs gehouden. Elke middag kan men in een wedstrijd proberen de kaasberrie met 75 kilo kaas als eer ste over het parcours te dragen. Hel duo kaasdragers op de foto maakt in elk geval weinig kans op de overwinning AD VOCA TEN HEKELEN POLITIEOPTREDEN EN SNELRECHT AMSTERDAM (GPD) - De snelrechtprocedure tegen twaalf stenengooiers tij dens rellen op de Prins Hendrikkade in Amster dam tijdens de ontruiming van gekraakte apparte menten op 19 augustus is verscheidene advocaten in het verkeerde keelgat ge schoten. Zij vroegen gisteren de Amster damse politierechter de voorlo pige hechtenis van negen cliën ten op te heffen en uitstel van het proces. De verzoeken werden af gewezen door het Openbaar Mi nisterie en ook de politierechter voelde niets voor uitstel. Tegen vier van de twaalf stenen gooiers werden door de officier van justitie mr. J. Craemer ge vangenisstraffen geëist variërend van vier tot zes maanden. Zes maanden is de maximumstraf die een politierechter kan uitdelen. De hoeveelheid stenen die de be trokkenen hadden gegooid, vond hij niet van belarlg: „Zij hebben zich geschaard onder mensen die het recht in eigen hand willen nemen", aldus mr. Craemer. Elf verdachten werd poging tot zware lichamelijke mishandeling van politiemensen ten laste ge legd omdat zij met stenen op mensen hadden gericht. Tegen een twaalfde stenengooier werd zes weken gevangenisstraf geëist wegen het plegen van openlijk geweld, omdat hij met stenen naar een watervoertuig had ge gooid. In vier gevallen kwam het niet tot een eis, omdat politie rechter mevrouw mr. Van Erp Taalman-Kip het noodzakelijk acht nog een aantal verbalisanten als getuigen te horen. De zaken van deze verdachten (19 en 20 jaar oud) worden op 16 oktober afge handeld. In de loop van de lange procesdag raakten zowel de officier van jus titie als de politierechter steeds meer geïrriteerd door de uitvoe rige beschouwingen die enkele raadslieden wijden aan specula tie, woningnood en onnodig poli- tiegeweld. Een paar maal onder brak officier van justitie mr. R. Craemer een pleidooi en,zei dat hij geen klachten over politieop treden had ontvangen. Hij vond het onderwerp ook niet van be lang in verband met de strafbare feiten die hij bewezen achtte: het gooien van stenen naar politie ambtenaren. Een van de raadslieden vond het schandalig dat tweeduizend man op de been was gebracht tegen woningzoekenden met voor het eerst een tereurbestrijdingsteam Protest tegen subsidiestop Gew. Orkest AMSTERDAM (ANP) - Het hoofd bestuur van de Nederlandse Toonkunstenaarsbond (NTB) is zeer verontwaardigd over het plotselinge dichtdraaien van de subsidiekraan voor het Geweste lijk Orkest voor Zuid-Holland. In een telegram aan minister Gar deniers van CRM heeft het hoofdbestuur om een onderhoud op korte termijn gevraagd. Geen subsidie van het orkest bete kent opheffing. Daarbij gaat het om een orkest, dat zich "op voor treffelijke wijze" kwijt van de "verbrede taak" die de minister zo graag ziet, aldus het telegram. Tevens heeft de NTB een beroep gedaan op de fractievoorzitters in de Tweede Kamer alles te doen om dit CRM-besluit,ongedaan te maken. "Het minste wat de mi nister kan doen is het verlenen van een overgangssubsidie tot het moment waarop de Kamer zich heeft uitgesproken". automatische snel vuurwapens. „Zover zijn wij ge daald in Amsterdam", zei de ad vocaat. „De opluchting was groot toen kraker Moos met bloemen meedeelde dat hij nog alleen in de gekraakte flat aanwezig was met elf journalisten" De politie had volgens deze raadsman echter een van tevoren gepland scenario en daarvan kon niet meer worden afgeweken toen bleek dat de ME voor niets was gekomen. Verscheidene stenengooiers ont kenden dat zij in de buurt van de opstootjes waren geweest. Som migen zeiden daizij alleen stenen hadden stukgegooid. De 24-jarige bejaard en verzorger Peter S. ge bruikte zijn laatste woord voor een politieke redevoering waarin hij stelde dat het heel anders toe gaat in deze zogenaamde open maatschappij. „Er wordt met twee maten gemeten, één voor het optreden van krakers en één voor de activiteiten van politiea genten". Van de publieke tribu ne, die alle zaken levendig bleef volgen, klonk applaus op en de bejaarden verzorger tegen wie vijf maanden werd geëist, stak jo viaal de handen in de lucht. De politierechter zal op 12 septem ber schriftelijk vonnis wijzen in deze zaken. Het vervelende van het onvoorstelbare is, datje het je niet kunt voor stellen. Een oorlog met kernwapens is onvoor stelbaar. Even onvoor stelbaar is het, dat er mensen zijn die er niet voor zullen terugdein zen zo'n oorlog te begin nen als zij denken hun tegenstander met de eerste klap te kunnen uitschakelen. (Volgens de Groninger polemo loog dr. Hylke Tromp denken leidende politici in de Ver enigde Staten dat laatste nu en bereiden de VS zich voorop een oorlog met „gevechtsveld- kernwapensen met Europa als slagveld.) Eveneens on voorstelbaar is het, dat er we tenschappers en technici zijn die er hun levenswerk van maken steeds vernuftiger kernwapens, transportmid delen voor die wapens en „conventionele" wapens te bedenken. De internationale club van we tenschappers die zich met kracht tegen de waanzinnige bewapeningswedloop verzet ten, de Pugwash-Beweging, concludeerde vorige maand tijdens de (30e) conferentie in Breukelen terecht, dat het be vriezen van de wapenont wikkeling, de militaire re- se arch, een eerste noodzaak is. Immers: de veel te weinige en o zo moeizaam bereikte resul taten van de onderhandelin gen tussen Verenigde Staten en Sowjet-Unie over wapen beheersing blijken steeds weer ondergraven te worden door de resultaten van die militai re research, door nieuwe wa pensystemen als Kruisraket en niet door radar waar te nemen vliegtuigen. (Volgens dr. Hylke Tromp is het aan breken van de fase van pro- duktie en plaatsing van deze nieuwe wapens een van de belangrijkste oorzaken voor de nieuwe Amerikaanse stra tegie, die hij oorlogsvoorbe reiding noemt.) Maar hoe zet je die militaire re search stilOok de Pugwash- Beweging gaf geen antwoord op die vraag. Toch waren daar meer dan honderd we tenschappers uit veertig lan den (waaronder VS en Sow jet-Unie) bijeen, die de mili taire research rechtstreeks persoonlijk of van nabij ken nen. Misschien gold echter ook hier het globale recept van de Pugwash-Beweging: mobili seer de publieke opinie, die tenslotte ook een eind maakte aan de oorlog in Vietnam: Militaire research is niet voor behouden aan de beide su permachten. Ook in Neder land wordt bescheiden weten schappelijk onderzoek ver richt met militaire oogmer ken. De uitgaven daarvoor bewegen zich zelfs sinds 1978 weer in een duidelijk stijgen de lijn, die - blijkens de meer jarenafspraken over de rijks begrotingen tot 1984 - nog verder zal stijgen. In 1975 stond er f72,8 miljoen voor militaire research op de begroting, in 1978 f81,6 mil joen; en dat betekende een lichte daling wegens de infla tie. In 1979 stond er f88,7 mil joen en in 1980 f94.1 miljoen op de begroting; de meerja renramingen tonen een ver dere stijging tot f106 miljoen in 1984. En dat in een tijd van bezuinigingen, „inleveren" „broekriem aanhalen" en snijden in sociale uitkerin gen. Behalve de directe militaire re search, die op de rijksbegro ting wordt verantwoord, is er uiteraard allerlei weten schappelijk onderzoek, waaruit militaire toepassin gen voortvloeien. Of en in hoeverre de wetenschappelij ke onderzoekers daarvoor verantwoordelijkheid dra gen, is een zaak die bijvoor beeld in de Nederlandse Na tuurkundige Vereniging dit jaar eindelijk eens aan de or de is gesteldEen g roep i n deze beroepsvereniging wil dat natuurkundigen de vrijheid krijgen militaire research- opdrachten te weigeren, wil dat de vereniging waar schuwt voor militair interes sante onderzoeksgebieden, wil, kortom, het directe en in directe werken aan wapens onfatsoenlijkverklaren. Het debat over deze proble men duurt voort. Prof. dr. H. B. G. Casimir, oud voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Academie van Wetenschappen en jarenlang belast met de supervisie over alle research bij Philips, bracht onlangs e gedachte in dit debat. In de rede, waarmee hij het acade misch jaar aan de TH Delft opende, wees hij op de weten schap-technologie-spiraal (de wetenschap oefent invloed uit op de technologie en de daar uit resulterende technologie beinvloedt de wetenschap) en op de „vertragingstijd" daar- ,JIet is kenmerkend voor de he dendaagse technologie-in te genstelling tot die van vervlo gen tijden - dat de technicus kan en moet teruggrijpen op voorafgaand wetenschappe lijk onderzoek, dat veelal niet met het oog op specifieke toe passing werd ondernomen. Hoogstens met een algemeen gevoel dat er ook in praktische zin wel'eens iets uit zou kun nen komen", aldus prof. Cas- Merkwaardig is daarbij dat er steeds een zekere tijdsvertra ging ontstaat. Een werkelijk nieuw denkbeeld, een werke lijk nieuwe ontdekking wordt zelden binnen vijftien tot twintig jaar verwerkt in een technische vinding. Deze ver tragingstijd wordt niet kor ter. Eerder ziet het ernaar uit dat ze langer aan het worden is. Nóch van kosmologie en al gemene relativiteitstheorie, noch van veldentheorie en elementaire deeltjes zijn toe passingen in zicht. De tech niek gebruikt wetenschap, oude en minder oude, maar zelden of nooit de nieuwste. De wetenschap gebruikt techniek en vaak wel de allernieuw ste", aldus prof. Casimir. Oorlog maakt deze vertragings tijd korter. Keert zelfs de rol len om: de wetenschap blijft achter bij de techniek en sprint dan weer dank zij de nieuwste technologische ver worvenheden vooruit. Radar en de geneeskunde leveren daarvoor schoolvoorbeelden. Prof. Casimir: „Overigens, een oorlog met al zijn mense lijk leed en al zijn materiële verwoestingen is wel een waanzinnig kostbare manier om aan technische hulpmid delen te komen..." Het is duidelijk, dat die vertra gingstijd volgens hem de ver antwoordelijkheid van de we tenschappelijk onderzoeker in sterke mate verlegt naar de politicus. Prof .Casimir: ,JHoe abstracter en vernieuwender het werk, hoe onzekerder de toekomstige repercussies. Juist van die onderzoeksre sultaten die in het verleden van de grootste positieve of negatieve sociale betekenis bleken, kon dit aanvankelijk totaal niet worden vastge steld. Wanneer een onderzoe ker ongewenste toepassingen ziet opdagen, is het meestal te laat: ook zonder zijn hulp zullen technici de toepassin gen uitwerken. Hij kan dat niet beletten. Wel kan hij, wel móet hij als goed staatsbur ger, zijn waarschuwende stem laten horen, ook al is het niet zeker dat men naar hem zal luisteren" De Pugwash-Beweging - ont staan uit het Russell-Einstein- manifest tegen kernwapens - heeft opnieuw een ernstige waarschuwing laten horen. Een allesvernietigende oorlog met kernwapens lijkt meer nabij dan ooit tevoren. In tal van landen wordt de publieke opinie met drogredenen be werkt om zo'n oorlog aan vaardbaar te maken: een be perkte nucleaire oorlog zou betrekkelijk weinig slachtof fers vergen en de burgerbe volking zou in schuilkelders veilig kunnen overleven De militaire research gaat on verdroten voort de magere re sultaten van de stokkende on derhandelingen over wapen beheersing te ondergraven. „De wetenschap is de hoer van de oorlog geworden"zei de 92-jarige Lord Noel-Baker tijdens de herdenking van de 25e verjaardag van het Rus- sell-Einstein-mamfest. „De bewapeningswedloop - vijf honderd miljard dollar per jaar - is de oorzaak van de honger en ellende in de we reld. van zowel de werkloos heid als de inflatie". Maar hoe ernstig die waar schuwing ook is, ik vrees dat zij eerder in het archief zal worden bijgezet als het on vruchtbare doemdenken van een antieke, politiek-naieve club goedwillende weten schappers, dan dat zij ter har te zal worden genomen. Roe penden in de woestijn plegen te waarschuwen voor het on voorstelbare. En het vervelen de van het onvoorstelbare blijft, dat je het je niet kunt voorstellen. KEES WIESE De paus hoopt in de zomer van 1S82 een bezoek aan Engeland te brengen. De anglikaanse aarts bisschop van Canterbury en primaat van deze kerk dr. Ro bert Runcie heeft zich daar al positief over uitgelaten. Hij meent dat anglikanen en andere christenen de paus net zo zullen verwelkomen als de rooms-ka- tholieken. De "Protestant Reformation Socie ty", een kleine protestantse be weging, heeft echter al geprotes teerd tegen het voorgenomen be zoek. Eerste minister Margaret Thatcher kreeg van die kant een protestbrief. De paus gaat ook naar de Filippij nen. Volgens een in Manila ont vangen brief van het Vatikaanse .staatssecretariaat staat dit nu vast. De datum is nog niet be kend. Kardinaal Sin van Manila is niet bang dat de regering het be zoek zal aangrijpen om het aan zien van president Marcos op te poetsen. Hij verwacht juist dat de paus de kwestie van de mensen rechten aan de orde zal stellen. Hongarije Welgezind. De Rooms-Katholie- ke bisschoppen van Hongarije zeggen in een officiële verklaring over de verhouding tussen, de staat en hun kerk in dit land, dat Hongarije op de goede weg is. Zij hebben die verklaring uitgege ven ter gelegenheid van het feit dat dertig jaar geleden de Hon gaarse volksrepubliek de eerste overeenkomst met de Rooms- Katholieke Kerk ondertekende. "Er bestaat een goede verstand houding,', constateren de bis schoppen. Over de vervolging van de kerk in deze dertig jaar wordt met geen woord gerept. Advertentiecampagne. De werkgroep "Bijbelcursus" bin nen de Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt is onder het motto "Alstublieft, een geschenk uit de Hemel" opnieuw een adverten tiecampagne begonnen om zo veel mogelijk mensen in contact met de bijbel te brengen. Volgens de werkgroep geeft de bijbel antwoord op vragen die bij ieder een leven en is het noodzakelijk dat de inhoud ervan wordt ont dekt. De vrijgemaakte cursus is gratis. Men verwacht 3000 aan meldingen. Bij een soortgelijke actie m 1977 meldden zich ruim 2500 belangstellenden. Bijbels Het Nederlands Bijbelgenoot schap vraagt deze maand extra hulp voor bijbelverspreiding in Hongarije, Zaïre en Pakistan. In de derde week van september krijgen zo'n 450.000 mensen een exemplaar van het kwartaalblad "Met de bijbel de wereld in" en een brief. De kerken van Hongarije hebben toestemming van de regering ge kregen om 20:000 bijbels in de oude vertaling en 20.000 nieuwe testamenten in de nieuwe verta ling te laten drukken. Het papier moet echter gratis door de bijbel genootschappen van West-Euro pa worden geleverd. In Zaire be staat een groot bijbeltekort. In een gebied is zelfs een zwarte markt voor bijbels ontstaan. Men wil daaraan nu een eind maken door 90.000 bijbels te laten druk ken in de taal die daar wordt ge sproken. Het Pakistaanse bijbel genootschap heeft Nederland steun gevraagd voor bet drukken van kleine, fleurige uitgaven voor jonge mensen. Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Maarssen J. Mooij Zevenaar, te Zierikzee C.L. de Rooij Zoelen; aangenomen naar Hoogeveen M. J. Guls Burin-. Gereformeerde Kerken: aange nomen naar Zwolle P.G. den Hengst Hoofddorp Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te Doesburg- Doetinchem K. Verhnd Parama- ribo-Zuid. Christelijke Gereformeerde Ker ken: beroepen te Bussum J. Oos terbroek Opperdoes.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11