Polen weer aan het werk Wat het akkoord inhoudt Verwarring in Iran rond nieuwe regering-Radjai l'HHilf.li'l Thorn sprak met Sadat over kansen vredes initiatief Volledig akkoord tussen stakers en regering Franse vissersblokkade grotendeels voorbij L Peking: "Meer macht aan de arbeiders" MAANDAG 1 SEPTEMBER 1980 GDANSK (DPA) - Het overkoepe lend stakingscomité in Gdansk en de Poolse regering hebben gis teren over de volgende punten overeenstemming bereikt: De activiteiten van de vakbon den in Polen hebben niet voldaan aan de verwachtingen van de ar beiders. Daarom wordt het nuttig geacht nieuwe zelfbesturende vakbonden in het leven te roe pen, die de echte vertegenwoor digers van de werkende klasse moeten zijn. Bij het oprichten van onafhan kelijke zelfbesturende vakbon den verklaart het overkoepelen de stakingscomité MKS tevens dat zij de Poolse grondwet zullen naleven. De nieuwe bonden zul len de sociale en materiële belan gen van de werkende bevolking verdedigen en zij zijn niet voor nemens de rol van een politieke partij te spelen. Zij aanvaarden het beginsel van genationaliseer de produktiemiddelen, dat de ba sis is van het socialistische sys teem van Polen. Zij erkennen, dat de Poolse Com munistische Partij een leidende rol speelt in de staat en zij willen niet tornen aan bestaande inter nationale bondgenootschappen. Zij willen ernaar streven de wer kers doeltreffende middelen te geven om controle uit te oefenen, hun mening te uiten en hun be langen te verdedigen. De regeringscommissie verklaart van haar kant dat de regering de vrijheid en onafhankelijkheid van de nieuwe bonden zal waar borgen zowel voor wat betreft hun structuur als hun organisa tie". In een afzonderlijk akkoord waarin het stakingsrecht werd gegaran- deerd, zullen worden opgenomen in een nieuwe wet op de vakbon den, die later dit jaar zal worden opgesteld. Binnen drie maanden moet een wet over de censuur worden op gesteld. Een administratieve rechtbank zal beslissen wat ge publiceerd wordt teneinde staats- en wetenschappelijke ge heimen te beschermen. Mensen die in het verleden aan stakingen hebben deelgenomen, moeten onmiddellijk weer in dienst genomen worden als zij geen criminele overtredingen hebben begaan. Binnen twee weken moet een herzieningspro ces worden gevoerd voor de ge vallen die naar opvatting van de stakers een politieke achtergrond hebben. Het overkoepelende stakings comité eiste bovendien dat dege nen die in Warschau en Gdansk tijdens de staking werden gear resteerd, weer worden vrijgela ten. Jagielski beloofde een on derzoek daarnaar. Stakingsleider Lech Walesa verzekerde: "Als de mensen niet worden vrijgelaten, staken wij verder". De eisen van het stakingscomité moeten gepubliceerd worden. De regering zal bekendmaken hoe de economische hervormin gen worden uitgevoerd. Zij zal de bedrijven grotere vrijheid in de planning geven. De regering wordt verplicht alle informaties over de economische planning te openbaren. De stakers krijgen voor de tijd dat het werk neergelegd werd loon ter hoogte van het vakantie geld, maar zij verplichten zich te gelijkertijd de door de staking ontstane economische verliezen binnen drie maanden in te halen. Alle arbeiders gaan één trap op de loontabellen omhoog. Boven dien moet tot 30 oktober een loonsverhoging voor de laagstbe taalden worden uitgerekend die op 1 januari 1981 moet zijn uitge- taald. Een inflatietoeslag is toegezegd. De vleesvoorziening zal voor 31 december 1980 verbeterd wor den: exporten zullen verminderd en importen zullen vergroot wor den. Overwogen wordt levens middelenkaarten voor vlees te in troduceren. De zgn. "commerciële winkels" voor vlees die hun waren voor verhoogde prijzen verkopen, worden afgeschaft. De critaria voor personeelsaan- stellingen zullen uitsluitend ge richt zijn op hoedanigheden en niet op partijlidmaatschap. De vakbonden zullen onderzoe ken of er privileges voor partijle den en de militie zijn (Jagielski verzekerde dat er geen zijn). De pensioengerechtigde leeftijd moet voor zwaar werk worden verlaagd. Voor 31 december 1980 moet worden besloten waar dat het geval kan zijn. Een dergelijke vervroegde pensionering moet slechts op uitdrukkelijke wens van de arbeider gebeuren. De regering zal waarborgen dat elke gepensioneerde het sociale minimum-pensioen ontvangt. Verbetering van de medische verzorging is toegezegd. Het aantal plaatsen op bewaar scholen en creches wordt uitge breid. Voor 31 december wordt daarover een rapport opgesteld. Vanaf het eerste halfjaar van 1981 worden drie jaren moeder schapsverlof toegekend. Het eer ste jaar wordt volledig loon uitbe taald. Het tweede en derde jaar wordt 50 procent uitgekeerd. De regering zal voor 31 december 1980 onderzoeken in hoeverre de wachttijd voor woningen bekort kan worden. Het daggeld bij dienstreizen wordt verhoogd. (Voor 31 okto ber rapport daarover). De toelage voor gezinsscheiding wordt per 1 januari 1981 hoger. Het aantal vrije zaterdagen wordt groter, (rapport dagrover vóór 31 december 1980). ALEXANDRIE (Reuter/DPA)- De voorzitter van de Europe se ministerraad, de Luxem burger Gaston Thorn, heeft zaterdag in een gesprek met de Egyptische president Sa- dat gezegd, dat een Europees vredesinitiatief voor het Mid den-Oosten de akkoorden van Camp David niet zal doorkruisen. Thorn heeft de afgelopen we ken een groot aantal landen in het Midden-Oosten bezocht om te kijken hoe een even tuele Europese rol in het tot stand brengen van een vre desregeling zou vallen. Tij dens hun bijeenkomst in Ve netië, in juni, verklaarden de EG-ministers voor buiten landse zaken dat alle partijen, ook de PLO, aan de vredes onderhandelingen moeten deelnemen. Na zijn gesprek met Sadat ver klaarde Thorn dat het overleg "interessant" was geweest, maar dat hij niet kon zeggen hoe een mogelijk initiatief er uit gaat zien. Daarvoor is eerst overleg met de EG-partners nodig, aldus Thorn. Een Europees plan is geen con current voor het Camp-Da- vidakkoord, het raamwerk voor een proces dat tot vrede moet leiden, zei Thorn. "We doen niet mee aan een compe titie voor vredewe hopen dat Camp David succes zal hebben en wensen iedereen die vrede probeert te vinden succes", aldus Thorn. Volgens Thorn vindt Sadat het moeilijk de besprekingen over Palestijns zelfbestuur te hervatten, na de wet die het Israëlisch parlement heeft aangenomen en waarbij Oost- Jeruzalem is geannexeerd. "De kwestie-Jeruzalem maakt de zaak minder een voudig, maar we moeten nu kijken hoe we verder kun nen", aldus Thorn. De Luxemburger prees de vre despogingen van Sadat en voegde daaraan toe dat Euro pa nog maar weinig gedaan heeft. Volgens Thorn moet een Europees initiatief geba seerd zijn op de verklaring van de negen in Venetië, daarbij inbegrepen Israëls recht op beschermde grenzen en het recht van het Palestijn se volk zelf over zijn toekomst te mogen beslissen. Thorns Midden-Oostenmissie wordt in Egypte besloten. Hij heeft Israël, Libanon, Jorda nië, Syrië, Irak, Saoedi-Ara- bië, de Golfstaten en het hoof- C tier van de Arabische Liga in Tunis bezocht. (Van onze verslaggever Anton Koene) WARSCHAU-GDANSK - De stakingen in de Poolse ha vens langs Vandaag zijn de meeste arbeiders weer aan het werk gegaan. Oostzeekust zijn voorbij. In een inge laste televisie-uitzending viel gistermiddag na een dag vol spanning en emoties plotseling midden in een voet balwedstrijd het beeld van de spelers weg om plaats te maken voor stakingsleider Lech Walesa en regerings onderhandelaar vice-premier Mieczyslaw Jagielski. De Poolse televisie liet eerst beelden zien van Walesawaar in de stakingsleider in de directiekamer van de Lenin- scheepswer f in Gdansk de stakingen officieel beëindigd verklaarde omdat was voldaan aan de belangrijkste ei sen, waaronder die van de erkenning van „vrije vakbon den", beperking van de bestaande censuurwetten, sta kingsrecht en een groot aantal financiële tegemoetkomin gen. Op dat moment stonden de leden van de regeringsdelegatie en het stakingscomitè en ook de sta kende arbeiders op de werf spon taan op voor het zingen van het Poolse volkslied. Het waren beelden van een dramatisch slot van een historische staking, die zonder twijfel onoverzienbare gevolgen zal hebben. En dat niet alleen voor de Poolse arbeiders, maar voor het hele oostblok en daardoor voor de rest van Euro- pa.s Na het televisie-optreden ver trokken de twee delegaties naar de kantine van de scheepswerf om daar op het podium de slot- overeenkomst tussen regering en stakingscomité te ondertekenen. Jagielski ondertekende met een fraaie zilveren vulpen, terwijl Walesa plechtig ondertekende met een opvallend grote ball point in de Poolse nationale kleu ren rood en wit. Walesa, die de toespraak voor radio en televisie had afgedwongen als een van de laatste concessies, die de Poolse regering moeizaam heeft gege ven, zei ook de regering dankbaar te zijn dat de staking afgelopen was zonder geweld. Na de ondertekening gaven beide onderhandelaars Walesa en Ja gielski elkaar nogal verlegen een PARIJS (DPA/AFP) - De ha venblokkade van Franse vissers is dit weekeinde na vier weken grotendeels ten einde gekomen, zonder dat de stakende vissers enig resultaat hebben bereikt met hun acties. Alleen de havens van Concarneau en Lorient in Bretagne bleven gisteren geblokkeerd, maar het massale toeristenverkeer huis waarts kon overal ongehinderd doorgang vinden. Vissers, handelaren, en chauffeurs van koelwagens trokken zater dag terug uit Boulogne-sur-Mer, het centrum van de blokkade-ac ties. Maar de visvangst is er niet hervat. Tijdens vergaderingen van vissers langs de gehele Franse kust bleek op veel plaatsen dat men nieuwe acties wilde ondernemen. Over het hoe en wat daarvan zullen de vakbonden morgen met hun le den gaan praten. Tot dan blijven de eerder gestelde eisen overeind. De zeelui van de rederijen met kotters met een lengte van meer dan vijftig meter willen niet uitvaren als niet-zoals vroeger- 22 man aan boord zijn. De reders willen echter maar 18 man op een schip zetten om daarmee de gestegen kosten van brandstof wat te compenseren. Zelfstandige kleine vissers willen dat de regering de toeslag op brandstof verlaagt. Hier en daar langs de Franse kust voeren gis teren visserschepen uit, maar er waren tal van plaatsen waar dat niet gebeurde. Vangsten werden niet aan de grossiers doorver kocht, maar gesleten aan parti culieren. Met de opbrengst hoop ten de vissers de praktisch uitge putte stakingskassen wat aan te vullen. hand. De regeringsdelegatie ver trok uiterst snel. Het stakings comité ging echter door met ver gaderen, want er was een heel belanrijk punt open gebleven, dat de staking weer opnieuw zou kunnen laten uitbreken. Zater dagochtend kwam de regerings delegatie onverwacht vroeg op de Lenin-scheepswerf in Gdansk en binnen twee uur was er overeen stemming bereikt over de eerste twee eisen: het recht om te staken en het recht op een onafhankelijk vrije vakbond. Toen wilde Ja gielski dat Walesa de stakers zou oproepen om weer aan het werk te gaan. De stakers reageerden kort en krachtig dat zij een zee van tijd hadden en dat er nog ne gentien eisen ingewilligd moes ten worden. Jagielski en Walesa parafeerden de tekst van de eerste twee over eengekomen eisen, waarna Ja gielski snel per militair vliegtuig naar vertrok, Warschau, waar het hele centrale comité van de Pool se communistische partij met spanning op hem zat te wachten, omdat zijn verslag van de onder handelingen doorslaggevend wa ren voor de afloop van de crisis. Zaterdagavond keerde Jagielski terug naar Gdansk met de mach tiging om koste wat het kost een volledige overeenkomst tot stand te brengen. Voor het stakersco mité en de stakers verscheen hij te laat op het appèl. Ze vroegen hem beleefd zondagmorgen na de mis terug te komen om de on derhandelingen voort te zet ten. Dissidenten In «Je tussentijd had het stakings comité gehoord dat in Warschau alweer zes dissidenten waren op gepakt. De stakers voelden zich moreel verplicht om dissidenten die in moeilijkheden waren ge raakt omdat ze de zaak van de stakers hadden verdedigd, zo snel mogelijk uit de gevangenis te krijgen. Toen Jagielski gister ochtend op de Lenin-scheeps werf verscheen na de open luchtmis binnen de poorten van de werf die door vele duizenden ook buiten de poorten werd bij gewoond, werd hij onmiddellijk geconfronteerd met de eis dat de dissidenten vrijgelaten moesten worden en dat als dat niet zou ge beuren de onderhandelingen niet zouden worden voortgezet. Stakingsleider Walesa wordt door op de schouders genomen. Al zaterdagochtend had sta kingsleider Walesa zeer duidelijk gezegd dat als na het beëindigen van de staking de dissidenten niet snel in vrijheid zouden wor den gesteld, de arbeiders meteen gebruik zouden maken van het intussen verkregen recht om te staken. Meer dan tweehonderd Poolse intellectuelen hebben in de loop van gisteren een open brief laten circuleren, waarin zij de regering beschuldigen van het doorgaan met het arresteren van dissidenten over heel Polen - gis teren zouden er weer vier dissi denten achter slot en grendel zijn gezet - en waarin zij de regering waarschuwden dat zij door deze nieuwe arrestaties de geloof waardigheid van de onderhan delingen in Gdansk heeft aange tast. De arrestaties, aldus de in- tellectulen in hun brief, zouden de Poolse zaak alleen maar kwaad doen. arbeiders van de Lenin-scheepswerf Nieuwe onrust Terwijl het leven in de steden langs de Oostzee zich lijkt te normaliseren, hoewel in een groot aantal steden als Wroclaw en Lodz nog wordt gestaakt, wordt nieuwe sociale en econo mische onrust gemeld uit het vierhonderd kilometer ten zuid westen van Warschau gelegen Walbrzych. In Warschau waren de reacties na het bekend worden van het slui ten van de overeenkomst tussen regering en stakingscomitè ver deeld. Voor velen heeft deze nieuwe ongekende vorm van vrijheid iets beangstigends in zich. Met een oog nog gericht op Hongarije en Tsjechuslowakije vragen zij zich af of dit nog lang goed kan Jimmy Stevens gearresteerd PORT MORESBY (DPA/Reuter) - Troepen van Papoea Nieuw-Guinea hebben gisteren de opstandelingenleider Jimmy Stevens gevangenge nomen tijdens de bestorming van Stevens' laatste bolwerk op het eiland Espiritu Santo in de Stille Oceaan. Stevens is opgesloten in de gevange nis van de provinciestad Luganville. Dit heeft een woordvoerder van de politie bekendgemaakt in Port Vila, de hoofdstad van Vanuatu, de voormalige Nieuwe Hebriden. Stevens had zich de laatste tijd teruggetrokken in zijn bolwerk in het dorpje Vanafo. Met hem zijn vier Fransen gearresteerd. De opstandelin gen van Espiritu Santo, die zich van de rest van Vanuatu wilden afschei den, hebben hun poging drie maanden lang kunnen volhouden. De minister van defensie van Papoea Nieuw-Guinea, Gerega Pepena, verklaarde dat zijn troepen geen verzet ontmoetten toen zij gistermor gen Stevens' bolwerk bestormden. Wel is een 24-jarige zoon van Stevens bij een schietpartij met militairen om het leven gekomen, TEHERAN (AFP/Reuter)-Hoewel de Iraanse premier Mohamed Radjai gisteren zijn kabinet aan het parlement heeft voorgesteld lijkt er nog geen eind gekomen aan de langdurige regeringscrisis in Iran. Toen de namen van de 20 ministers in het parlement wer den voorgelezen, werd algemeen aangenomen dat dit kabinet de goedkeuring had gekregen van president Abolhassan Bani-Sadr, zoals de grondwet voorschrijft. Maar kort daarop verklaarde de president in een kranteninter view dat hij de lijst niet had goed gekeurd. Een presidentiele me dewerker liet weten dat de presi dent ook weinig vertrouwen heeft in Radjai's ploeg. Daarop zei Radjai in een televisie interview dat de president ook niet officieel blijk heeft gegeven van zijn afkeuring. Een krant is uiteindelijk geen officiële woordvoerder. Als de president dat wilde, had hij een officiële verklaring kunnen afleggen", al dus Radjai. De premier zei dat hij Bani-Sadr za terdag het laatst had gesproken en dat ze toen "als vrienden uit elkaar waren gegaan". Daarom had Radjai verondersteld dat Ba- ni Sadr akkoord was, en zelf het kabinet zou voorstellen aan het parlement. Overigens toonde de premier zich verbaasd over de houding van de president. Afgesproken was dat Bani-Sadr zich niet zou mengen in de samenstelling van de rege ring. met uitzondering zich ook over andere ministeries te willen uitspreken. Hij houdt zich niet aan zijn woord, aldus Radjai. Bani-Sadr heeft indertijd de be noeming van Radjai tot premier ook al tegen zijn zin geslikt. De vorming van een regering, buiten de president om. wordt door beschouwd als een Dgenslag voor Bani-Sadr streven de invloed van de fun damentalistische geestelijkheid op de regering in te perken. De nieuwe regeerploeg bestaat uit grotendeels onbekende gezich ten. Naast jeugdige revolutionai ren zijn ook enkele benoemd, kei enter zaken en defensie. Nu in de de- •nlandse hijnt hij elijk als i-Sadr moetkoming vatting dat de regering moe staan uit terzake kundige >en. Het Iraanse parlement zal ieze week een debat aan de kabi netsformatie wijden. Moussavi. hoofdredacteur van "Islamatische Republiek", het officiële blad van de islamitische republikeinse partij. Opvallend is dat de belangrijke positie van minister van defensie nog vacant is. In de brief van Radjai heet het dat hijzelf en Bani-Sadr de be noeming van een minister van defensie naar een latere datum hebben verschoven. Premier Radjai behoudt zijn oude füiictie van minister van ondei wijs. Hii heeft <ii- «uatollah Mad- havi Kam gehandhaafd als minis ter van binnenlandse zaken. PEKING (DPA) - De Chinese leiders willen de arbeiders meer invloed laten uitoefe nen op de gang van zaken in de bedrijven. Zo moeten ar beiders het recht krijgen on bekwame functionarissen voor te dragen voor ontslag, en in bepaalde gevallen zelf nieuwe bedrijfsleiders kun nen kiezen. Deze medezeg genschap moet worden uit geoefend door 'arbeiders- conferenties', die in alle be drijven moeten worden in gesteld, zo blijkt uit berich ten die vandaag in de Chine se pers verschenen. Deze grotere medezeggen schap maakt deel uit van een economisch hervormings program voor 1980 en 1981, dat door het nieuwe hoofd van het planbureau, Yao Yi- lin, is voorgelegd aan het Volkscongres in Peking. Het program behelst een vrij in grijpende bijsturing van het economisch bestel. Uit Yao's rede voor het Volks congres, het parlement van de Chinese Volksrepubliek, blijkt een streven naar een zekere decentralisatie: de af zonderlijke bedrijven moe ten meer zeggenschap krij gen over de organisatie van hun eigen produktie. Binnen een algemeen, door de staat vastgesteld kader, moesten ze sneller kunnen reageren op veranderingen in de markt. De bedrijven mogen zelf een bestemming geven aan tien procent van de be haalde winst. Daaruit kun nen eventueel premies aan de arbeiders betaald wor den. Ook de banken moeten voortaan - onafhankelijker dan tot dusver kunnen inspe len op de economische ont wikkeling, aldus Yao. De Chinese pers weidt de laat ste weken herhaaldelijk uit over uitbreiding van de zeg genschap van de arbeiders. Bij nieuw gestichte bedrij ven zouden de arbeiders zelf de directeur gekozen heb ben. Waarnemers in Peking menen echter dat niet al te veel waarde gehecht moet worden aan deze medezeg genschap. Van ontslag van een directeur zal waar schijnlijk alleen sprake kunnen zijn als deze zeer ernstig tekort is geschoten. Bij het benoemingsbeleid strekt de invloed van de ar beiders waarschijnlijk niet verder dan het kiezen van ploegleiders en dergelijke. De grotere medezeggenschap is kennelijk ook bedoeld om de ontevredenheid van veel arbeiders over hun supe rieuren wat te dempen. Pe- kingse dagbladen hebben de laatste tijd verrassend uit voerig bericht over opinie peilingen, waaruit een ge spannen verhouding tussen arbeiders en bedrijfsleiding blijkt. een tabriek in Peking ver klaarde meer dan 20 procent van de ondervraagden dat de verhouding tXUSen arbeiders en functionarissen niet goed was. Slechts 8,4 proeent noemde de verhouding wel goed. Stakingsleider Walesa applaudiseert voor regeringsonderhandelaar Jagielski, nadat gisteren een akkoord Polen was bereikt.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9