Mmbriladvies tot ogenmode £uJjuË3f Weten waar het geld blijft en hoeveel het eten kost Chauffeurs diploma .Bij Haaghuishof f Brillen voor jongens en meisjes =r| II Debonusbrilvan de maand! fy <i'{O. •ü'&ff "Haute Montuur" Handigomd'rbij tebebben. rshek brillen Nationaal instituut budgetvoorlichting helpt uitgaven in toom houden STUDIEPLANNEN? Bon PBNATn Oogmeting anno 1980 Collectie Een goed briladvies begint met 'n voorschrift '80/m h Bij de meeste Rinck Brillen zaken treft u zo'n heid in vorm en kleur; de vlindermodellen, de pastelkleuren, de nieuwe CD ontwerpen of de „Ladv en Mr. R"- montüren van Roden- stock. U vindt ze alle- lectie '80/'81 bij Rinck Brillen LaatRinck Brillen u adviseren bij meest opvallende sieraad, uw bril. Zoloopjemooi inde kijkerd! Lichtgewicht kijker. Nauwelijks grot 180- Ropticade Luxe 8 x 21. Galant en Elegance. leesbril mi duhbelforusbrü (2 in' 1 Het^oorkomt dat hinderlijke op- I ^nnf269."t'L 149.50 Gala. Mike en Mieke hebben een geweldige collectie jeugd 11 brillen. Ais troef van het assortiment de Mik. I en de Mieke. Met praktisch onbreekbare 79-50 Thermo 422*#- meter In diverse u cht iets heel fijns wil pcrieuro Gala. -189.50 thermo 1 14» a Volledigheid in glazen Behalve dat ze bij Rinck Brillen de collectie '80/'81 hebben, weten ze ook veelte vertellen over glazen. Zoals over Varilux glazen, die onzichtbaar van lees- naar afstandssterkte overgaan. Of over Degrade glazen, die bovenaan donkerder getint zijn dan beneden. Of foto- chromatische glazen, die afhankelijk van de hoeveelheid licht, zelf kleuren en ontkleuren. Rinck adviseert u over het al dan niet aan schaffen van een leesbril, vertebril, zonnebril, dubbelfocusbril, ontspiegelde kunststofglazen, Gl dCld. Uitzonderlijke goede kwaliteil voor 'n uitzonderlijk, prijs compleet met ontspiegelde glazen op sterkte* 11950 Loupe In vele verschillende afgebeeld een function, loupe, die met keUing t aantrekkelijk sieraad werd gemaakt Rinck Brillen prijs 150 Super Parlementsbril Altijd bij de hand. r Compleet met— Olivia. 'ss Charme ver- ff hogend voor de Schoonmaakpen /r Een voortreffelijk middel voor het schiinnmaki'n van uw n(,Ia./(,n Rjnck Een huishoudelijke begroting maken. Alles op schrijven wat je uitgeeft. Weten waar het geld blijft, en hoe ver de financiële polsstok reikt. Het lijkt de simpelste formule voor het in de hand houden van het huishoudelijk budget. En als de waarnemingen van het Nibub (het nog jonge nationaal instituut voor budgetvoorlich ting) als graadmeter mogen gel den, krijgen steeds meer consu menten oog voor de noodzaak van het ontdekken (en handha ven) van zo'n "vaste lijn" in de inkomsten en uitgaven. Hoe an ders te verklaren dat in een maand tijds bijna achtduizend exemplaren van een nieuw kas boek voor huishoudelijk gebruik, dat ze bij het Nibub hebben ont worpen, de deur uitvlogen? Dat kasboek wil (onder het motto "Wie schrijft weet waar het blijft") vooral aansluiting geven op de moderne manieren van be talen die het geldverkeer gemak kelijker, maar niet voor iedereen overzichtelijker hebben ge maakt. Uitgangspunt was het maken van een zo eenvoudig mo gelijk hulpmiddel bij de huis houdelijke administratie. Kas boeken genoeg te koop in de boekhandels, daar gaat het niet om, maar de budgetvoorlichters gaan uit van de mening dat het doorsnee-kasboek voor de mees te mensen te ingewikkeld is, en dat het idee van het moeten voe ren van "een echte boekhouding" velen afschrikt. Zo ontstond een zo simpel mogelijk kasboek waarin inkomsten en uitgaven per kas, giro, bank en spaarreke ning zijn gerubriceerd, met daar naast drie kolommetjes voor vas te lasten, huishoudgeld en reser ve-uitgaven. De hele stand van zaken, dus inclusief de uitgaven per cheque, betaalkaart, over- schrijvingskaart en automatische afschrijving, overzichtelijk op op één pagina. Jan Wuite, coördinator voor in- en externe contacten bij het Nibub, licht toe: "Zo'n systeem van op schrijven van inkomsten en uit gaven moetje vooral niet te inge wikkeld maken. Je moet met één oogopslag kunnen zien hoe de vlag erbij hangt". Die vlag hangt er voor menigeen al was minder vrolijk bij dan in de achter ons liggende jaren. De beeldspraak van het omkeren van elke gulden alvorens die uit te geven, krijgt van diverse kan ten nieuw leven ingeblazen. Wat dat betreft kan het Nibub, dat zijn werkzaamheden een goed half jaar geleden begon, voorlopig op genoeg werk rekenen. Voorlich ting over budgetproblematiek is weliswaar niet nieuw: vrij kort na de tweede wereldoorlog zijn de bondsspaarbanken al aan de gang gegaan met de problema tiek van het gezinsbudget. In de jaren daarna ontstonden voor lichtingsinstituten op dit gebied als het GBI (gezinsbegrotingsin- stituut in Rotterdam, het VIG (voorlichtingsinstituut voor het gezinsbudget) in Den Haag, en het EHB (stichting economisch huishoudelijk beheer) eveneens in Den Haag. Begin van dit jaar zijn deze drie instellingen opge gaan in het (door overheid en be drijfsleven financieel gesteunde) Nibub, het nationaal instituut voor bidgetvoorlichting. Door Leens Macaré Jan Wuite: "In de jaren zestig toen de welvaart toesloeg, is de be langstelling voor budgetvoor lichting sterk teruggelopen. Nu keert die belangstelling terug. De mensen gaan zich nu de al veel eerder aangekaarte boodschap realiseren: dat de tijden aan het veranderen zijn. En dat budgette ren, bewust omgaan met het ge zinsinkomen, in de komende tijd weer steeds belangrijker zal wor den als je een crisissituatie in de huishoudelijke financiën wilt voorkomen". Inhalen Op die veranderende tijden pro beert het nationaal instituut voor budgetvoorlichting op twee ma nieren in te haken. In de eerste plaats via algemene voorlichting aan de consument waarin een verstandig gebruik van het (ge zinsbudget wordt gepropageerd, ter vermijding van financiële moeilijkheden. Dat gebeurt, bij voorbeeld, via de diverse media, het geven van lezingen, het sa menstellen en uitgeven van bro chures. Het instituut verzamelt ook literatuur en gegevens van onderzoek over budgetvoorlich ting, en geeft adviezen aan over heid en bedrijfsleven. Ook wor den (telefonisch en schriftelijk) individuele budgetadviezen ge geven aan cliënten die behoefte hebben aan meer "zicht" op hun uitgavenpatroon. Bij het Nibub heeft men de indruk dat de cliën ten in deze sektor op het ogenblik vooral degenen zijn die met een verandering (vermindering) van hun inkomen worden geconfron teerd: mensen die werkloos wor den, met pensioen gaan en een minder gunstige pensioenop bouw hebben, of aan aow toe zijn. "Maar ook mensen wier financiële situatie door een echtscheiding zodanig verandert dat ze met minder geld moeten zien uit te komen, zitten vaak om een goed budgetadvies verlegen, zegt Jan De koopjes in de gaten houden en de "tussendoortjes" een beetje beperken Wuite. "En mensen uit de mid dengroep die net iets meer heb ben kunnen doen. Zoals het ko pen van een huis waardoor ze tengevolge van de huidige ont wikkelingen in financiële problemen dreigen te raken. Op vallend is wel dat men zelden te voren om advies komt, maar pas als men al middenin die veran derde situatie zit en er niet meer uitkomt Daarnaast zijn er ook veel kleine vragen: hoeveel zak geld mag een kind hebben, hoe veel kostgeld kun je vragen aan oudere inwonende kinderen". Als tweede taak ziet het Nibub het geven van cursussen, bijvoor beeld aan hulpverleners in het maatschappelijk werk die in dat werk ook vaak met de financiële problemen van hun cliënten te maken krijgen. En aan docenten, want de aandacht die de kunst van het budgetteren, het met geld leren omgaan, in het onderwijs krijgt is nog maar zeer gering. Van dat gebrek aan inzicht in geldzaken kunnen met name jonge gezinnen de dupe worden, zoals een enkele jaren geleden in Nederland gehouden onderzoek onder een groep van een kleine honderd jonge gezinnen uitwees: van het bleek meer dan zeventig procent financiële problemen te hebben, en bij ruim dertig pro cent was zelfs sprake van een fi nanciële crisis. afschrijving, of met de samen hang tussen hypotheek en belas tingregelingen (om maar een paar voorbeelden uit de praktijk van de budgetvoorlichting te pluk ken) blijken daarnaast nogal eens naar een financiële valkuil te kunnen leiden. Voedingsboekje Niet alleen voor het huishoudelijk boekhouden, ook voor prijsbe wust koken en eten stijgt de be langstelling. Over dat onderwerp heeft het Nibub eveneens een boekje gemaakt dat in nog grote re aantallen dan het kasboek bij het instituut de deur iuitgaat. "Wat kost onze voeding" is een verzameling van lente- en zo- samengesteld voor die eenvoudig en gezond willen eten en daarbij op de prijs moeten (of willen) letten. Er staan recepten en kostenberekeningen in voor veertig menu's voor vier personen en een aantal vegetari sche recepten. De kostenbereke ningen zijn gebaseerd op pnjs- peilingen van april 1980 en kun nen dus, afhankelijk van prijs- schommelingen van bijvoor beeld groenten en fruit, iets mee- of tegenvallen. Volgens het Ni bub hoeft de voeding van één persoon (gemiddeld) niet meer dan 5.50 per dag te kosten, vooropgesteld dat de ontworpen menu's gecombineerd worden met "eenvoudige brood maaltijden", en dat er geen snacks, drankjes, zoutjes en hap pen uit de automaat worden ge nuttigd. Drastische beperking van het gebruik van zulke tus sendoortjes is een eerste vereiste als het voedingsbudget omlaag moet, is hier de boodschap. Dat voedingsboekje kost vier gul den; niet zo goedkoop voor een dun boekje met uitsluitend sei zoenrecepten. Dat geldt ook voor .de prijs van het kasboekje (zeven gulden). Die bedragen hebben volgens het Nibub onder meer te maken met de portokosten die erin verwerkt zitten, omdat de uitgaven voorlopig alleen door het instituut zelf worden ver spreid. Als andere versprei dingskanalen kunnen worden ingeschakeld (men denkt aan in stellingen als het voorlichtings bureau voor de voeding en de stichting huishoudelijke voor lichting) zouden die prijzen wat prettiger kunnen worden. Voor alleenstaanden heeft het Ni bub ook een handleiding over de kostprijs van eenvoudig en ge zond eten: "Eten in je eentje, wat kost dat". Als een soort verleng stuk van het kasboek verschijnt dit najaar een publicatie over het onderwerp "Vooruitzien - begro ten". Inlichtingen over de manier van bestellen van al deze publicaties ,bJnnh^ Nibub, postbus 19291, 2500 CG Den Haag. Professionele magazijnstellingen, als boekenkastem/^\ wandmeubelen De economische oplossing voor uw bergproblemen "blank vurehout Aanbouwsysteem, dus zelf gemakkelijk te monteren. Het programma omvat vele hoogte- en dieptematen accessoires, zoals ladenblokken, grammofoon- platenrekken etc. Levering binnen 3 dagen Vraag de gratis brochure en voorraadlijst Haaghulshof Leiden Herenstraat 39,071-121141 open. ma. t/m vr. 8.30-12 30,13.30-18 Vraag vrijblijvend advies bij het bolwerk voor uw bolwerk, waar uw leraar in levenden lijve voor u staat: f ONDERWIJS-INSTITUUT J MEAB o.l.v. M. v.d. Horst Herengracht 4 - LEIDEN (vlakbij de pas gerestaureerde Herenbrug) Tel. 071-130660 VANAVOND in Leiden tussen 7 en 9 uur laatste speciale inlichtingenavond Mondelinge cursussen (heus, daar gaat niets boven) voor: Alg. Ontwikkeling - Middenstand - Boekhouden - MBA-SPD- A.A.-examen - Cursus Verkoopkunde - Associatie-diploma Bedrijfseconomie - Nederlands - Engels - Frans - Duits - Spaans (conversatie - ook overdag! - en correspondentie) Beroepsgoederen- vervoer - Steno. 2e conversatiecursus: 50% korting! Wie inschrijft op één conversatiecursus, kan ee tweede gaan volgen, en ontvangt hierop 50% reductie! De cursussen Boekhouden, MBA, SPD I en A.A. beginnen al deze week en die voor Middenstand, Steno, Alg. Ontwikkeling en Nederlandse Bedrijfscorrespondentie starten de volgende week! MEAB - Uw best bestede W*»* avond van de week!! Mondelinge Avondcursus In oktober start in 25 plaatsen in Nederland de mondelinge cursus Vakopleiding Chauffeurs. Een geheel vernieuwde cursus die u gericht opleidt voor het examen. Dit diploma (vakbekwaamheids diploma CCV-B) is verplicht voor een grote groep van bus- en vracht wagenchauffeurs. Binnenkort starten ook nog de volgende cursussen: Vakbekwaamheid en Handelskennis Horeca, Makelaar o.g. en Middelbaar Technische Basiscursus. Voor gratis brochure over Avondonderwijs Cursus: Naam: Straat: Plaats: Postcode: In open envelop (zonder postzegel) sturen aan:- PBNA Avondonderwijs, Antwoordnummer 457, 6800 WC Arnhem. Bellen kan ook: 085 - 716151*. Lmm

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 8