actief in I vrije tijd I Gemeente heeft weinig oog voor universiteit LEZERS SCHRIJVEN Verhuizing Backer en Co is begonnen Fietsendieven betrapt In Leids verkeer 40x mis Dat Brandt langer het uithoudt.. Hiitff 11 i iwil Zeeaquaria De Leidse zeeaquariumvereni- ging "Caulerpa Prölifera" houdt vanavond een bijeen komst in de recreatieruimte van Fasson aan de Lammen- schansweg. Het is een ge sprek-en diavond die om acht uur begint. Bejaardenwerk De Stichting Gecoördineerd Be jaardenwerk is vandaag in het dienstencentrum aan de Herenstraat 45 begonnen met de activiteiten voor het win terseizoen. Die activiteiten omvatten de komende maan den onder meer clubs voor Engels, klaverjassen, han denarbeid, volksdansen. Ver der is er zang, gymnastiek, te kenen, schilderen, bridge en sjoelen. Duivensport(l) LPC hield een wedvlucht vanaf Strombeek. De uitslag was: 12,7 N. de Groot en Zn., 2. P. Groenendijk, 4. Wl. Onstenk, 5. P. Landesbergen62. J. Staffeleu, 9,10. P. Koenen. Duivensport(2) PV "Rijnklievers" vloog vanaf Strombeek met 293 duiven De uitslag was: 1,4,7,10. H. Kok, 2.H.Sladek,3.J .v.Leijden.5. S.v.Goozen,6.R.v.Leijden,8. Zwaan den Oude, 9. N. Hoo- gervorst. Duivensport(3) PV "De Reisduif' vloog met ou de. en jonge duiven vanaf Strombeek. De uitslag was: 12. P. Mooten, 32,7. W. Kop, 4,6. G. v.d. Tang. 8. Strik-v.d. Hart, 9. S.v.d. Hoven, 10. W. v.d. Hoogt. Duivensport( 4 PV "Leiderdorp" hield een navlucht vanaf Strombeek met 174 duiven. De uitslag was: 12Jv.Laar,3.P.Sloos. 42. Th. Habraken, 6,8. W. de Roode ,7. AHoogervorst ,9,10. J. Knijnenburg Duivensport(5) PV "De Blauwkras" vloog van af Strombeek met 280 duiven. De uitslag was: 1.8. F. v.d We tering, 2. P. de Mooy, 3. H. Koome, 42IJ- Vinkestein, 6. J. Beeman, 7. R. Verhoogt, 9. G. Blom, 10. R. v.d. Geer. Hengelsport(l) Viscollege "De Bliek" viste de tweede wedstrijd in de Ring vaart. Weer en vangst waren slecht. De uitslag luidde: 1D. Bink 700 gram, 2, A. de Vink 650 gram, 3. C. v.d. Maat 590 gram, 4. C. Schouten 410 gram. 5. Chr. Schouten 300 gram, 6. C. v. Helden 250 gram, 7. J. v.d. Bijl 205 gram, 8.S. Pijnacker 155 gram, 9. C. Zandvliet sr. 125 gram, 10. W. Smit 120 gram. Hengelsport(2) De bewoners van de Bloem- straat hielden het afgelopen weekeinde een viswedstrijd. De uitslag was: 1. F. Reijken 21 stuks(2040 gram), 2. K. Lalou 16 stuks(950 gram), 3. P. Aben 9 stuks'850 gram). 4. K. Dubbeldeman 7 stuks(440 gram),5. W. Pluim 6 stuks(430 gram), 6. H. Beekman 6 stuks(330 gram), 7. K. Rossen 4stuks(330gram),8. D. Rossen 4 stuks(320 gram), 9. K. Leeu wen 2 stuks110 gram), 10. G. Lenz 2 stuksflOO gram). Hengelsport'3 "De Ruisiioorn" hield de derde wedstrijd van het seizoen. De vangst was matig: 123 stuks met een gewicht van 16.770 gram. De uitslag was: 1. J. Nieuwenburg jr. 18 stuks(2l70 gram/, 2. J. v.d. Berg 16 stuks(1460 gram), 3. B. Hoogduin 12 stuks(1700 gram), 4 A. Sinteur 8 stuks(1500 gram), 5. J. Brou wer 7 ftttïcK 1280 gram), 8. C. Pierens 6 stuks(U60 gram), 9. Th. Voskuil 7 stuks(900 gram), 10. W. v. Weizen 7 stuks(850 gram). p-tijdperk" begint Mr. Cath opent Leids academisch jaar: LEIDEN - De gemeente Leidei} staat de ontwikkeling van de Leidse universiteit in de weg. Het gemeentebestuur heeft te weinig oog voor de behoefte aan ruimte die er bestaat bij de universiteit om zich verder te kunnen ontwikkelen. Dat blijkt uit de toespraak van de voorzitter van het college van bestuur van de Leidse universiteit mr. K. J. Cath onder de titel "Staat van de universiteit". Hij zei vanmiddag bij de opening van het Academisch jaar in de Hooglandse Kerk onder meer dat een open gesprek hierover met het Leids gemeentebestuur "zo u wilt met politiek Leiden, op korte termijn wenselijk en nuttig kan zijn". Universiteitstopman mr. Cath doelde hiermee met name op de ontwikkelingen in de Leeuwen hoek, een gebied tussen de Was- senaarseweg en de Plesmanlaan. Tussen de gemeente en universi teit bestaat al geruime tijd ver schil van inzicht over risico's van de daar aanwezige laboratoria voor de bevolking in en rond dat gebied. Volgens Cath heeft de universiteit die risico's goed in de hand. "Waar wij bij de risico-problema tiek niet tegen zijn gewapend, zijn emotionele, irrationele reac ties, die niet kunnen worden weerlegd, omdat men ons niet meer wil geloven. En de weten schap wordt niet zonder meer geloofd", zo zei hij. Arbeidsplaatsen Mr. Cath zei verder dat het aantal arbeidsplaatsen bij de Leidse universiteit zo groot mogelijk moet worden gehouden. "Hiertoe bestaat temeer aanleiding nu wij er door de komende bezuinigin gen in elk geval rekening mee moeten houden, dat het absolute aantal arbeidsplaatsen zal ver minderen". Ook moeten volgens hem toekom stige kabinetten zuiniger worden met het maken van' beleidsnota's en het doen van wetsvoorstellen. Een nieuw kabinet moet duide lijke afspraken maken met het parlement over de wetgeving die in de zittingsperiode van het ka binet kan worden afgehandeld. Mr. Cath vindt dat de voorberei dingstijd van regeringsvoorstel len enorm lang is. "De raadple ging binnen de betrokken instel lingen en de parlementaire be handeling overtreffen vaak de zittingsperiode van een kabinet. Daarna verdwijnen ze in de grote la die elke nieuwe regering daar voor heeft". Volgens mr. Cath zijn in de afgelo pen acht jaar "astronomische be dragen" besteed aan voorstellen tot verandering van het weten schappelijk onderwijs en onder zoek. Hij vraagt zich af of deze werkelijk zijn gediend met een dergelijke overdaad. Verstandiger Het zou volgens hem veel verstan diger zijn als het parlement wordt verplicht tot snelle besluitvor ming waarbij voldoende speel ruimte aan de universiteiten en hogescholen wordt gelaten. "Het voorkomt nodeloze energiever spilling in een tijd van financiële krapte". Het zijn volgens mr. Cath geen pret tige zaken die hy aan de orde stelde. "Op onze goede onderlin ge verhoudingen en op weder zijds vertrouwen in elkaar wordt een zwaar beroep gedaan. Juist bij pijnlijke ingrepen door de fi nanciële situatie komen die ver houdingen onder druk". Veel vertrouwen in die saamhorig heid bij de Leidse universiteit blijkt de voorzitter van het colle ge van bestuur niet te hebben: "De recente lustrumviering, die door een kleine enthousiaste lu strumcommissie was voorbereid met een goed programma, laat de indruk na, dat te weinig mensen zich voldoende betrokken ge voelen bij de universiteit als ge heel om nog in beweging te ko men voor zo'n mijlpaal in het be staan van de universiteit". Om te ontkomen aan het "dirigisme van de overheid" vindt mr. Koomstra dat ook de hand in ei gen boezem moet worden gesto ken. Volgens hem moeten vak groepen en subfaculteiten zich meer rekenschap dat de miljoe nen kostende activiteiten door de samenleving moeten worden op gebracht. "Een universiteit die in de ogen van de omringende maatschappij haar verantwoor delijkheid niet zichtbaar maakt, dreigt wellicht haar vrijheden te verliezen" zo constateert drs. Koornstra. De auto zwenkte zodanig naar links dat hij op de andere weg helft kwam en de bromfietser schepte. De bestuurder van de personenauto, was onder invloed van sterke drank, en trachtte na het ongeval door te rijden. Hij werd door de bestuurder van een achter hem rijdende auto achter volgt, waarna hij naar de plaats van het ongeval terugkeerde. De 16-jarige bromfietser brak zijn linkerknie en kuitbeen. Op de Hooigracht werd zaterdag middag een auto, met draaiende motor, aangetroffen die daar door twee jongelui, midden op de weg, was achtergelaten. De "heren" waren even daarvoor, in de ir. Driessenstraat, betrokken ge weest bij een botsing met een NZH-bus. De twee inzittende van de personenauto reden na het ongeval door maar op de Hooi gracht werd het blijkbaar te heet onder hun voeten en namen zij de vlucht. De auto lieten zij op de Hooigracht achter. De politie heeft nog niet kunnen achterha len wie de eigenaar is. Infomarkt In uw artikel Infomarkt voor vrou wen (in deze krant van 28-8-'80) las ik, dat de "traditionele vrou wenorganisaties" (welke "alter natieve" figuur heeft toch deze stoffige naam uitgevonden?) niet zijn uitgenodigd zich te manifes teren op de Infomarkt voor vrouwen d.d. 3 september a.s. in het Volkshuis. Nu was mij dat natuurlijk bekend. De reden echter die Marianne Passchier, vormingsleidster bij Troef, onze naaste buren in het "riante Marinecomplex 2a, opgaf vervulde mij met verbazing. Wij, en nu spreek ik van uit de Ne derlandse Vereniging van Huis vrouwen, zouden ons "niet zozeer richten op scholing en vorming". Toevallig stond in dezelfde krant vermeld dat de cursuswijzer 1980/81 is uitgekomen, waarin Marianne P. kan lezen, dat onze vormingsleidster heeft gezorgd dat men bij ons o.a. terecht kan voor talencursussen, themacur sus hart- en vaatziekten, creatie ve en politieke scholingscursus sen, discussietechniek, bridge- cursus en een cursus in het Mu seum van Volkenkunde. En wat denkt zij van ons Instituut voor Huishoudtechnisch Advies (IV- HA, groene keurmerk!)? Natuurlijk bezorgen wij onze leden eveneens de nodige ontspanning, maar ik geloof dat ook de niet- traditionelen de befaamde kof- fieuurtjes kennen, een naam die wij allang hebben vervangen door ochtendbijeenkomst, en waarbij altijd een onderwerp wordt behandeld. HONDERD JAAR WOLMARAN STRAAT LEIDEN - Met grote vrachtwagens zijn het kantoor, de magazijnen en de expeditie van de Leidse bedrijven Backer Co en Felix Cohen de afgelopen dagen naar het Noordbrabantse Made verhuisd. De produktie-afdelingen van beide bedrijven blijven nog tot december in het oude fabriekspand van Clos en Leembruggen aan de Derde Binnen vestgracht. Eind van dit jaar zal de produktie eveneens naar Made wor den geplaatst. Het grootste deel van de in totaal 87 werknemers van Backer en van Felix zal naar Made verhuizen of op en neer pendelen. Slechts 16 werknemers gaan niet mee. Rijksdienst Drs. M.J. Koornstra, lid van het college van bestuur van de uni versiteit, leverde vanmiddag in zijn toespraak "Staat en universi teit" felle kritiek om de steeds grotere bemoeienis van de over heid met het wetenschappelijk onderwijs. "Alle mooie woorden over meeijarenplanning en taak verdeling via overleg en adviezen kunnen slechts dienen ter ca mouflage van de werkelijkheid. En die is dat de overheid de uni versiteit beschouwt als een ge wone rijksdienst die heeft uit te voeren wat de overheid beslist. Voorwaar, een dergelijke wetge ving zou in het plansocialisme van een Oosteuropees land niet misstaan", aldus drs. Koornstra. Girokaarten gestolen en geïncasseerd LEIDEN - Een 26-jarige inwoon ster van Leiden wachtte dit weekeinde een onaangename verrassing. Teruggekomen van vakantie bleken namelijk 15 gi ro-betaalkaarten en een giro- pasje van haar kamer te zijn ver dwenen. In de brievenbus vondt zij inmiddels ook een aantal af schrijvingen. Daaruit bleek dat 3000 gulden van haar rekening was afgeschreven. Door de stadhuisbrand in 1927 was de "geboortedatum" verloren ge gaan. Naspeuringen bij het kadas ter in Den Haag leerde de bewoners echter dal de straat waarin zij wo nen zo'n twintig jaar ouder is dan werd vermoed. En dat moest (zie foto) worden ge vierd. Compleet met barbecue van reuze-formaat, kraampjes en mu ziek. LEIDEN - Twee fietsendieven zijn in het afgelopen weekeinde betrapt. De Leidse politie wist de mannen in de nacht van zaterdag op zondag omstreeks kwart voor twee aan te houden De dieven, twee Engelse Leidenaars. waren op de Nieuwe Rijn bezig om een aantal fietsen in het water te smijten. De fietsen waren onbruikbaar omdat de sloten niet geforceerd konden worden Eerder die nacht hadden ze op de Turfmarkt nog een fiets ontvreemd. De Leidenaars, T.M.B. (21) en M.H. (24) werden overgebracht naar het poli tiebureau. Gistermorgen konden ze, na ontnuchterd te zijn, weer heen gaan. LEIDEN - De Leidse politie heeft het in het afgelopen weekeinde knap druk gehad. Mede door de slechte weersomstandigheden vielen er rond de veertig aanrij dingen in het politierapport te noteren. Bij de meeste aanrijdin gen betrof het alleen blikschade. Enige automobilisten raakten licht gewond. Door de gladheid kwam zaterdag ochtend op rijksweg 4 een auto tegen de vangrail terecht. De auto slipte ter hoogte van de Europa- weg. De twee inzittenden, een 24- en een 22-jarige inwoner uit Am sterdam, raakten lichtgewond en werden naar het ziekenhuis overgebracht. Het verkeer on dervond geruime tijd vertraging door het ongeval. Een 16-jarige inwoner van Leider dorp moest zaterdagavond naar het ziekenhuis worden gebracht na een aanrijding op de Lage Rijndijk. De bromfietser die rich ting Spanjaardsbrug reed kwam in botsing met ëen personenauto uit tegenovergestelde richting. LEIDEN - "Ik hoop dat mijn opvolger het langer uithoudt als ik." Met die woorden nam CPN-man Dries Hoeven za terdagmiddag afscheid als raadslid en stelde hij tevens zijn opvolger, Jan Brandt, Zijn opmerking weekte nogal wat hilariteit los. Dries Hoe ven is tien jaar raadslid ge weest. De zware rol die een raadslid 1980 in de gemeente speelt werd eerder op de bij eenkomst in 't Parlement al aangezwengeld door Cees Ymkers, secretaris van het distnetbestuur en lid van het landelijk CPN-bestuur. "Als je de kranten leest merkje dat er altijd wel weer een paar opstappen. Het is slopend, dat raadswerk", aldus Ym kers. Hij zei er prijs op gesteld te hebben dat Hoeven net zo lang met zijn vertrek had ge wacht totdat er een opvolger was gevonden. Evenals Ymkers prees Riet van Putten, secretaresse van de CPN-afdeling Leiden, het scheidende raadslid uitbun dig. Lof had ze voor het vele individuele advieswerk en de "hulp aan mensen die de weg in het gemeente-apparaat niet wisten." voorzitster Ned. Ver. van Huis- De steeg, een z,jstraat van de Lop- vrouwen, senstraat, werd altijd gedacht dat hij zo'n tachtig jaar oud was. Afd. Leiden/Oegstgeest, Hoge Rijndijk 253, Leiden Onze vereniging wil nl. zo dolgraag het sprookje uit de wereld hel pen, dat "(huis)vrouwen" iden tiek is aan een kletsende en kof- fie-met-gebak verslindende groepering in onze samenleving! Tussen haakjes, op 4 september houden wij een informatiemid dag in ons verenigingsgebouw, Noordeinde 2a, aanvang 14 uur. Ik bedoel maar LEIDEN - Nadat ze ontdekt had den dat hun straat honderd jaar oud is geworden, gaven bewoners van de Wolmarans'raat zaterdag een groot feest. LEIDEN - De nieuwe Leidse burgemeester mr. C.H. Goekoop is vanochtend officieel met zijn werk begonnen. Twee weken geleden werd hij tijdens een bijzondere vergadering van de Leidse raad geïnstalleerd als opvolger van dr. A J. Vis, die secretaris-generaal van binnenlandse zaken is geworden. Zonder enig officieel vertoon stapte mr. Goekoop vanochtend even na negen uur de ingang aan de Vismarkt binnen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3