Reddingsactie 1 vatwijkers voor W assenaarse kust Radio-amateurs 'praten' geld bij elkaar voor actie in Kaag IL ,eidse agenda .sflsürrK "Politie heeft de blits gemaakt" Clubs doen hun "zegje" op markt PAGINA 2 MAANDAG 1 SEPTEMBER 1980 KAAG - Leidse zendamateurs hebben het 'Vorsten dom Kaageiland', zonder dat 'prins' Joop (Doderer) daar ook maar iets van afwist, de helpende hand toegestoken. Zo'n honderdvijftig 27-MC-ers heb ben een kleine vijftienhonderd gulden bij elkaar 'gepraat' die in de pot gaan waarvan kinderen, die nooit eens met vakantie kunnen, straks een zeil- week op het Kaag-eiland krijgen aangeboden. Het geld werd zondagmiddag aan Peter Schilperoort (leider van de Dutch Swing College band en mede-oragnisator van het festijn) overhandigd. Schilperoort was het, zonder dit zelf te weten, de stoot tot deze actie gaf. Via zijn 'bak kie' wilde de muzikant be kendheid aan de vier dagen feest op het eiland geven. De Leidse zendamateurs vingen dit op en besloten ook wat te ondernemen. "Alles waarmee we geld kon den binnenhalen, hebben we aangepakt", vertelt mevrouw De Jong. "En ik kan niet an ders zeggen dan dat het bij zonder is geslaagd. Eerlijk ge zegd hadden we er meer van verwacht. Maar ja, de tijd was kort. We hebben er maar één dag aan kunnen werken. Als 'heel' Leiden van dit feest had geweten, dan had er ook aan zienlijk meer geld op tafel ge komen. Daar ben ik heilig van overtuigd. Nu zijn het uitslui tend de zendamateurs die dit bedrag bij telkaar hebben ge bracht." Dure snor Zo kwam er via de 'bak' een melding binnen dat een 27-MC-er z'n snor wilde laten afscheren door de hoogste bieder. "Het was me een kanjer van een snor", lacht mevrouw De Jong. "Hij bracht maar liefst f. 175 op." Een kaart met allemaal hand tekeningen erop, leverde ook nog eens f. 160 op. En de ama teurs in Leiden verkochten kaarten van het 'Vorstendom Kaageiland', die speciaal voor de vier dagen feest waren ge drukt. Een spontane gift van tweehonderd gulden kwam er van de drie maanden gele den opgerichte vereniging DVOL (Dienstverlenende Organisatie Leiden). Een delegatie van de zendama teurs was zondagmiddag te gast bij Peter Schilperoort waar nog eens over de hele ac tie werd nagekaart. De voor- en de nadelen werden onder de loep genomen. "Ik denk", vertelde Peter, "dat we die feestdagen té laat in het jaar hebben gehouden. Bovendien was het die vier dagen bijzonder slecht weer. Dat heeft allemaal in het na deel van ons gewerkt. En", gaf hij ruiterlijk toe, "er zijn een heleboel dingen verkeerd gegaan, dat beseffen we vol ledig. Als we dit volgend jaar weer doen, moeten we in ja nuari al gaan praten en de VW inschakelen." Jalouzie De zendamateurs die dit jaar hebben meegewerkt, zullen dit volgend jaar vermoedelijk niet meer doen. Mevrouw De Jong: "Laat een ander het dan maar eens opknappen", zegt ze. Na enig aarzelen: "Er is zo verschrikkelijk veel jalouzie onder de 27-MC-ers, dat houd je niet voor mogelijk. Soms word je de huid vol geschol den. Nee, is niet leuk. Je doet het voor een goed doel en toch niet voor je zelf? Af en toe kreeg je wel eens de in druk dat dit niet het geval was." Mevrouw De Jong denkt, dat als er een betere voorberei ding was geweest, er heel wat meer geld was ingezameld dan nu. "Nu is het alleen met praten opgehaald, volgend jaar zou je bijvoorbeeld kun nen denken aan een soort rommelmarkt." Peter Schilperoort zegt blij te zijn met die onverwachte Peter Schilperoort (met pet en r steun uit de Sleutelstad. De vijftienhonderd gulden, aldus de muzikant, zijn een vijfde deel van het totaalbedrag. "Ik vernacht dat we nog wel wat geld zullen binnenkrij gen", denkt Schilperoort. "We verkopen de overgeble- an) neemt een geldkist in ontvc ven Kagerkluiten (het legale betaalmiddel voor vier da gen). Dat brengt nog wat geld in het laadje. Voor de verza melaar is het toch wel leuk zo'n ding aan te schaffen. Volgend jaar maken we weer andere munten." Van het geld dat de feestdagen heeft opgeleverd, zullen on geveer veertig kinderen een zeilweek op het Kaag-eiland kunnen doorbrengen. De zeilscholen doen ook een duit in het zakje. Zij berekenen alleen de kosten. Meer niet. WASSENAAR/KATWIJK - Leden van de Katwijkse zeil vereniging "Skuytevaert" hebben gisteren vijf van de zes opvarenden van een Engelse tjalk voor de Wassenaarse kust weten te redden. Een zesde opvarende, de 68-jarige Engelsman C.D.C. was daarvoor al overboord geslagen en vermist. Hij is vermoedelijk verdronken. KATWIJK/WASSENAAR Zeilvereniging "Skuyte vaert" is, naast verheugd om de grotendeels geslaagde reddingspoging, toch ook te leurgesteld. Allereerst omdat de actie blijkens de landelijke media werd opgeëist door de politie van Wassenaar in sa menwerking met de red dingsbrigade Scheveningen. Volgens de voorzitter W. Schorenberg stond de politie van Wassenaar op het strand toe te kijken. De Scheve- ningse reddingsbrigade zou er helemaal niet aan te pas zijn gekomen. "Zij hebben gewoon de blits gemaakt" aldus een teleurge stelde voorzitter. "Onze hel pers waren uiteraard kletsnat. Een paar konden er met de politie meerijden. Halverwe ge werden ze de wagen uitge zet... Tegen een ander werd 'spring maar achter op Maar voordat 'ie had kunnen springen reed de man al weg...." aldus Schonenberg, die zegt "vierentwintig uur per dag in touw te zijn" om eventuele schipbreukelingen uit zee te redden. Van de zijde van de Wassenaar- se politie wordt hieraan toe gevoegd dat wel degelijk van politiezijde is meegeholpen aan de hele operatie. De poli tie Wassenaar werd door de collega's in katwijk gewaar schuwd en is volgens eigen zeggen later zelf met twee man te water gegaan. Verder heeft volgens de Wassenaarse politiek ook de Wassenaarse kustzeilvereniging en de Haagse politie hun steentje aan de redding bijgedragen. "Via de lijn zijn de opvaren den uiteindelijk zelf van boord gekomen", aldus een politiewoordvoerder. De tjalk raakte in moeilijkheden door het zware weer, waardoor de "Vabel" grotendeels onbruik baar raakte. Het schip (met motorvermogen) was zatermorgen vroeg vanuit Wood bridge uitgevaren met be stemming IJmuiden-Amster- dam, met windkracht twee tot drie. Naarmate de reis vorderde nam de wind toe. Toen het schip in de nacht van zaterdag op zon dag voor de Nederlandse kust voer viel de motor stil bij wind kracht zeven tot acht. Door de hoge watergolf kwam de tjalk schuin te liggen, waardoor de ka pitein overbood sloeg. Gister middag werd door marine-heli kopters en reddingsboten nog naar hem gezocht. Het zoeken is inmiddels gestaakt. Omstreeks half negen gistermor gen seinde de bemanning door dat zij in nood was. Inmiddels was de fok weggewaaid en was de helmstok van het roer afgebro ken. Daardoor was het schip stuurloos geworden. De beman ning had' het grootzeil weten te strijken en kon bengaals vuur af steken, ten teken van nood. De noodseinen werden in eerste in stantie opgevangen door de Kat wijkse vereniging. De vier Katwijkers, D. van Duy- venvoorde, H. Varkevisser, W. Geyteman en T. Geyteman wis ten na veel moeite een reddings- lijn naar het schip te 'lopen'. Door de branding heen wisten zij naar de tweede bank te worstelen en de bemanning van boord te ha len. Eén van de redders, T. Gey teman (47) over de reddingsactie: "Het was een moeizaam karwei. We stonden tot onze nek in het water en de stroom was heel sterk. Daardoor lukte het pas de derde poging om de lijn naar het schip te brengen, pas toen het touw vanaf het strand werd strakgehouden. Al heb je tien paarden in zo'n geval, met zulk weer bereik je niks". Het karwei zelf nam slechts een goed half uur in beslag, volgens de Katwijker. "Het was ook wor stelen om die mensen naar de kant te krijgen. Eén Engelsman liep met z'n ogen dicht langs de lijn. Hij was zo krampachtig dat we z'n handen eraf moesten trek ken. Bang? Welnee, het dringt niet tot de door dat je bang moet zijn". Geyteman verbaast zich er wel over dat de Engelsen de over steek naar Nederland met een dergelijk schip waagden. "Want volgens mij was dat ding echt met zeewaardig". De Wassenaarse politie vertelt dat het schip wel degelijk zeewaardig was en dat I VOORSCHOTEN - In een bocht van de Koningin Julianalaan in Voorschoten is in de nacht van zaterdag op zondag een perso nenauto over de kop geslagen. Het ongeluk gebeurde even na één uur 's nachts. De bestuurder, een 20-jarige inwoner van De venter, raakte niet gewond. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. De auto raakte to tal-loss. VOORSCHOTEN - Een perso nenauto vloog gisteravond rond acht uur in de nabijheid van de Zilverfabriek plotseling in de brand. Aanvankelijk kreeg de politie de melding dat er nog mensen in de auto zaten, maar bij de ongeluksplek aangekomen bleek de bestuurder, een 47-jari- ge Hagenaar, al uitgestapt te zijn. De brand is waarschijnlijk ont staan door een lek in de benzine leiding. de opvarenden ook over de ver eiste papieren en verklaringen beschikten. Door de Wassenaarse politie zijn de opvarenden naar een zeilvereni ging in Amsterdam overge bracht. Van de kapitein ont breekt tot dusver elk spoor. De vijf anderen hebben geen ernsti ge lichamelijke gevolgen aan het avontuur overgehouden. De fa milie in Engeland is inmiddels via de Britse ambassade op het gebeuren op de hoogte gesteld. De tjalk ligt nog steeds aan de lijn voor het strand bij de Wassenaar se Slag. Een besluit over berging is nog niet genomen. Het schip ligt onder politiebewaking. De tjalk ligt vast op het Wassenaarse strand, nadat deze zondagochtend den was gekomen op de Noordzee. De kapitein van de boot sloeg overboord opvarenden werden gered. VOORSCHOTEN - Voorschoten stond zaterdag in het teken van de Verenigingsmarkt. Eenmaal per drie jaar krijgen alle vereni gingen de kans om in een markt kraam hun "zegje" te doen. Tra ditie-getrouw is het dan ook bij zonder slecht weer, zo ook zater dag, maar tussen de buien door kregen ruim zestig Voorschotense verenigingen toch de kans om zich bekend te maken aan de marktbezoekers. Naast muziek, jeugdwerk, vrou wenverenigingen. is ook het ker- kewerk in de meest uiteenlopende vorm blijkbaar een goede beste ding van de vrije uren. Raadsle den waren te vinden in de stands van de politieke partijen en ook zij toonden bereid te zijn om tij dens de markt het achterste stukje van hun politieke tong te laten De markt werd gehouden zowel in de Treubstraat als op de Voor straat. Voor de standbemannin gen was het een koude klus voor de dorpscentrumbezoeker een heel gezellige en praktische markt. Het verenigingsleven kreeg zaterdag weer een beetje nieuw bloed in de ledenlijsten en dat was toch de opzet van het 3- jaarlijkse festijn. i alle vroegte in ernstige moeilijkhe- is waarschijnlijk verdronken. Vijf Leiderdorp ziet( nog) niets in kunstuitleen LEIDERDORP - In Leiderdorp voelt de raadscommissie voor cultuur er voorlopig nog niets voor, samen met de gemeente Leiden te gaan deelnemen aan de kunstuitleen. Het experiment zal 50 cent per inwoner gaan kosten, of omgerekend 11.000 gulden. Daarbij komen dan nog de kosten voor bruikleen of uitleen. De commissieleden vinden dit erg veel geld. Men wil eerst weten of de Leiderdorpse bevolking wel gebruik zal gaan maken van deze kunstuitleen. Wethouder mevrouw Gehner (WD) vindt het "best een aardig idee". Zij is van mening dat de gemeente Leiderdorp weinig doet aan een actief kunstbeleid. Cultuur mag volgens haar geen sluitpost van de begroting zijn. Zij zal samen met haar Leidse col lega Schouten gaan praten om de commissieleden volgende ver gadering meer informatie te kunnen verstrekken. Overigens ziet de raadscommissie voor fi nanciën, die afgelopen donder dagavond ook over deze zoge naamde "participatie experimen tele kunstuitleen" vergaderde, geen financiële mogelijkheden om aan dit project te gaan mee werken. Keurmeester Een 2-daagse curcus keurmeester bedrijfsauto's zal in oktober 1980 beginnen in een daartoe speciaal ingerichte dépendance van het opleidingscentrum van de stichting VAM in Voorscho ten. Met deze cursus worden keurmeesters en gediplomeerde technische vaklieden ver trouwd gemaakt met alle theo retische en praktische aspecten die aan het keuren van bedrijfs auto's zijn verbonden. Voor in formatie kan men terecht bij de stichting VAM in Voorschoten. vos De VOS-werkgroep Leiderdorp houdt 3 september een info- avond in Sjelter. Aanvang van deze avond voor de VOS (Vrou wen Oriënteren zich op de Sa menleving) is om 20.00 uur. Hatha-Yoga-lessen Onder auspiciën van de vereni ging "Universal Confluence of Yoga Vedanta Luminary" be ginnen woensdagavond Ha tha-Yoga lessen voor beginners, in gebouw het Speelbankje aan de Van Diepeningenlaan 10 in Leiderdorp. Lestijden zijn van 19.30 uur tot 20.30 uur en van 20.45 tot 21.45 uur. Maandag Kijkhuis, Vrouwenkerkkoorstraat 17, Italiaanse filmcyclus "Violence en Pas sion" 20 uur en 22.15. Fasson, Lammen- schansweg, gesprek- en dia-avond zeea- quanumver. "Caulerpa Prolifera", 20 uur. Herenstraat 45, Dienstencentrum voor bejaarden, start nieuwe aktivitei- ten. Ontmoetingscentrum Hoek Bos- huizerlaan, bejaardensoos, 14.30 uur. Leiderdorp, gemeentehuis, cie. ruimte lijke ordening, onderwijs 20 uur. Leiderdorp, gemeentehuis, cie. be stuurszaken 20 uur. Voorschoten, Dorpskerk, or gel-beiaardconcert 20 uur. Apotheker De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 29 augustus tot 5 sep tember door apotheek Kok. Rapenburg 9, tel. 124807 en apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, tel. 01717-2525. Tevens tot zaterdag 13 uur Linnaeus, Kempenaer- straat lb, Oegstgeest, tel. 153274 Wijkverpleging den 121753 Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Ge zondheidscentrum, Berkenkade, Lei derdorp, tel. 410131, spreekuur ma. t/m vrij. 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum v.d. Waalslaan, tel. 4641 Warmond - J. Zanting, Buddenborg- straat 7, Hillegom, tel. 02520-29060 Nadat burgemeester Cannegieter om 10 uur de markt had geopend, kwam in de loop van de dag het ene deel van Voorschoten kijken naar het andere deel en werden er weer heel wat leden ingeschreven Wie de markt overliep, die kreeg beetje inzicht in de vele van vrije tijdsbesteding welke mogelijk zijn in Voorschoten. LEIDSCH £t DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN uitsluitend giro 28884. Kwartaalabonnement f 46,30 per post f66,40 Jaarabonnement 173,70 per post i 254,10 Losse nummers 0,65. Hoofdkantoor: Abonnementsgelden bi) Witte Singel 12311 BG vooruitbetaling te voldoen. LEIDEN Bij automatische Postbus 54. 2300 AB overschrijving geen LEIDEN administratie- en Telefoon 071-144941 Rubriekchefs: A. van Leeuwen (stad) J.P. Westerlaken (regio) P J de Tombe (sport) P C Rosier (radio en televisie, kunst) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in: Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington, Cairo, Privé C Smits, Bachstraat 25. Leiden, tel. 071-763320 Ch. Lennartz, Maredijk 33a. Leiden, tel. 071-133202 Correspondenten: R. Zaadnoordijk. Tel. 071-121481. Oegstgeest: H. Sonders, 071-155854. Voorschoten: J Peters 071-769935. Warmond: K. Prins 01711-11266 Zoeterwoude: R Stevens 071-890847 Zoeterwoude. Olaf Hoenson 01715-1896 Leiderdorp: F Snijders

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2