Bondsrepuliek wil beperking KLM-vluchten Onderzoek naar "Zweedse crisis Geen werk van Lockheed voor Nederlandse industrie Verlies V. Gelder: 53,9 milj. Schrikbarende stijging van faillissementen "HAVENSTAKING VORIG JAAR GEEN INCIDENT" Consumptie loopt uit de hand MAANDAG 1 SEPTEMBER 1980 Volvo vinst van de Zweedse autofabrikante AB Volvo is ge daald van 645 miljoen kroon in de eerste zes maanden van 1979 tot 605 miljoen kroon in de eerste helft van dit jaar. zo heeft de on derneming bekendgemaakt. De concernomzet zakte van 11.70 tot 11.57 miljard kroon. Volvo heeft in het eerste halfjaar van 1980 bruto-investeringen van 467 miljoen kroon gedaan vergeleken met 318 miljoen in dezelfde periode van verleden jaar. In Zweden verkocht Volvo voor 2.75 (v.j. 2.74) miljard kroon en in het buitenland voor 8.83 (8.95) miljoen kroon. De afzet van au to's in aantallen verminderde scherp, van 161.000 tot 135.000. Bran iff De Amerikaanse luchtvaartmaat schappij Braniff zal met ingang van 26 oktober dit jaar niet meer op Nederland vliegen. Dit heeft een woordvoerder van Braniff meegedeeld. Het besluit-heeft tot gevolg dat de 35 mensen die in Nederland voor de maatschappij werken, achttien op Schiphol en zeventien in kantoren in Amster dam, zullen worden ontslagen, aldus de woordvoerder. Disco Dansen Free Records Shops BV, een fi liaalbedrijf met 17 grammofoon platenwinkels in het Westen van ons land, heeft Disco Danser BV, een filiaalbedrijf met 19 platen winkels verspreid over heel Ne derland overgenomen. Door deze aandelentransactie ont staat een winkelketen van 36 fi lialen met een jaarlijkse omzet van ca. 30 mlin, waarmee deze combinatie volgens Free Records Shops, de grootste grammofoon platenspeciaalzaak van Neder land is geworden. Beide bedrijven zullen onder hun eigen naam blijven werken. Elka De bezetting van het hoofdkantoor en magazijn van de Achterhoekse Supermarkten Elka in Aalten is vandaag voorlopig beëindigd. Het personeel besloot hiertoe gis teren op een vergadering, nadat een werkgroep was gevormd die de komende twee weken gaat proberen het voortbestaan van het bedrijf te verzekeren. In deze werkgroep zit en de Gelderse Ontwikkelingsmaatschappij (GOM), de huidige eigenaar-di recteur Kip, de leveranciers en de dienstenbonden FNV. FARNBOROUGH (GPD) - Lock heed ziet weinig mogelijkheden de Nederlandse aanschaf van dertien patrouillevliegtuigen voor de marine te compenseren. De Amerikaanse vliegtuigfabriek had zich daartoe verplicht toen het contract voor de levering van de Orion's werd gesloten. Dit heeft een woordvoerder van Lockheed gisteren meegedeeld op de luchtvaartshow in het En gelse Farnborough, die vandaag wordt bezocht door leden van de Eerste- en Tweede Kamer. Het compensatiegedeelte van het koopcontract voorziet in de aan schaf door Lockheed van lucht- vaartapparatuur in Nederland tot een waarde van zestig miljoen dollar. „Helaas hebben we tot dusver geen passende compensa tieopdrachten kunnen verstrek ken", aldus Lockheed, die aan vankelijk in het geheel geen compensatie wilde geven voor de aanschaf van de Orion's, „omdat jaar worden afgeleverd, aldus Lockheed. Lockheed is een van de bedrijven die vandaag zal worden bezocht door een delegatie van Tweede en Eerste-Kamerleden, officieren van de Koninklijke Luchtmacht en enkele ambtenaren van defen sie. De Tweede-Kamerleden hebben zitting in de vaste com missie voor defensie. Zij zullen ook bezoeken brengen aan Gene ral Dynamics (fabrikant van de F- 16), vliegtuigmoto renproducent Pratt Whitney, Fokker, Philips en de combinatie van Nederland se industrieën die werkzaam is in de produktie van kleine onder delen voor de luchtvaart. Woordvoerders van General Dy namics weerspreken de veron derstelling die onlangs werd geuit, dat de tweede bestelling van F-16's ter opvolging van de Northrop NF-5a, aanzienlijk duurder zou uitvallen dan de eer ste bestelling die thans in uitvoe ring is. Wel wijzen zij erop dat een compensatie-element ook in hun geval problemen zal opleveren, ook wegens de hoge kosten van het Nederlandse produkt. Hollandsche signaal De enige die zich daarover niet in het Nederlandse produkt in zijn algemeenheid te duur is in ver gelijking met wat concurrenten ons kunnen bieden. Een com pensatie die voor ons bruikbaar is, is er een voor de levering van onderdelen voor alle Orion's die wij nog zullen bouwen; niet al leen de dertien die Nederland heeft besteld". Lockheed wijst er intussen op dat het produktieschema van de Orion, een patrouillevliegtuig voor de bestrijding van onder zeeboten, „precies op tijd" ligt, terwijl ook de produktiekosten „onder geen beding" zullen wor den overschreden. De eerste Orion zal in november volgend negatieve zin uitlaat, is General Electric. Deze Amerikaanse gi gant is in een vergaand stadium van overleg met Hollandsche Signaal in Hengelo, over de kop peling van een uiterst zorgvuldig functionerend radarsysteem aan het gatling-kanon van General Electric. Het gatling-kanon wordt gebruikt in een vliegtuig type, de A-10 Thunderbolt, dat ontworpen is voor de bestrijding van tanks en heeft een vuursnel- heid van 4200 schoten per mi nuut. Fokker-president drs. Frans Swart- touw zal de parlementariërs meedelen dat de ontwikkeling van de F-29, het volgende passa giersvliegtuig, precies op schema ligt. „Voor de verkoop zijn we niet te laat en dreigen we ook niet te laat te komen, en voor de af sluiting van contracten voor co productie liggen we precies op ons schema", aldus Swart- touw. Conflict dreigt met Rijksluchtvaartdienst DEN HAAG (GPD) - De Westduitse regering is op aan drang van de Lufthansa bereid de luchtvaarovereen komst met Nederland te verbreken als de KLM niet vrij willig maatregelen neemt om zijn vervoer naar en via de Bondsrepubliek drastisch te beperken. De KLM is dat niet van plan. De Rijksluchtvaartdienst voegt daaraan toe dat "Nederland het politiek uitermate bedenkelijk vindt indien een buurland en bovendien een belangrijke han delspartner, zo'n uiterst vergaande stap zou nemen". Binnenkort komt een Westduitse delegatie voor de derde keer be sprekingen voeren, nadat twee eerdere, begin en eind vorig jaar, geen resultaat hadden opgele verd. De bestaande luchtvaartovereen- komst geeft zowel de Lufthansa in Nederland, als de KLM in West-Duitsland het recht in die landen passagiers op te nemen voor verdere bestemmingen. De overeenkomst stelt geen enkele beperking aan het aantal passa giers dat de twee maatschappijen AMSTERDAM - De geconsoli- f50 1 f 17,78 tot f40,22. deerde omzet van Van Gelder Het verlies voor belastingen steeg Papier heeft in het eerste halfjaar ten opzichte van dezelfde periode een stijging te zien gegeven van f384,8 min tot f416,9 min. Het nettoverlies nam toe van f23,8 min tot f 53,9 min of per aandeel f23,7 min tot f 53,8 min. Het aandeel in het verlies van Van Gelder Couranten-papierfabriek, waar aanzienlijke aanloopverlie zen worden geleden, bedroeg f26,4 min (v.j. f 0,2 min). in het verkeer tussen Nederland en West-Duitsland of verder, mo gen vervoeren. De overeenkomst is gesloten in de eerste jaren na de Tweede We reldoorlog. Het was de Duitsers tot 1955 verboden een eigen luchtvaartmaatschappij te ex ploiteren, zodat zij in de voor gaande jaren geen schade onder vonden van de activiteiten van de KLM. De na-oorlogse Lufthansa had echter dezelfde rechten als de KLM, maar is er toch nimmer in geslaagd de helft van het totale vervoer tussen de twee landen in handen te krijgen. De Duitsers willen, als Nederland het niet vrijwillig doet, een nieu we overeenkomst waarin vastligt dat elke maatschappij ongeveer evenveel aan het vervoer mag verdienen, volgens de RLD een "ouderwets en volstrekt" achter haald principe, zeker tegen de achtergrond van de huidige ont wikkeling naar vrije concurrentie in het luchtverkeer". mmmk «ihhéMÉ PORT O'CONNOR (Texas) (UPI) - In de golf van Mexico heeft zich zater dag een ontploffing voorgedaan op een booreiland die gevolgd werd door brand. Een aantal oliewerkers werd gewond en drie worden vermist. Volgens een woordvoerder van de Amerikaanse kustwacht werden elf oliewerkers die in zee gesprongen waren,opgepikt door een boot van het booreiland. Een helikopter van de kustwacht is naar de plaats van het ongeluk op 20 mijl uit de kust van Texas gestuurd, samen met andere reddingploegen. UTRECHT (GPD) Het aantal faillissementen in ons land is in de eerste helft van dit jaar enorm gestegen. Er zijn in to taal 2301 bedrijven en perso nen failliet gegaan tegen 1716 in dezelfde periode van 1979. Dit betekent een toe neming van maar liefst 34 procent. De cijfers komen uit een on derzoek dat is verricht door een werkgroep van studen ten economie in opdracht van Dongelmans financiële diensten in Den Haag. Alar merend hierbij is dat het aantal faillissementen steeds meer toeneemt. Het eerste kwartaal van 1980 gaf ten opzichte van 1979 een toename te zien van 31 pro cent, terwijl het tweede kwartaal een toename te zien gaf van 37 procent. De tot nu toe binnengekomen cijfers over het derde kwar taal van dit jaar laten zien dat de stijging zich onver minderd voortzet. Over heel 1980 wordt een toeneming van rond 42 procent ver wacht, aldus de werk groep. Niet alle branches worden in gelijke mate geconfronteerd met de stijging van het aan tal faillissementen. Zo geven bijvoorbeeld de twee top pers uit het faillissementbe stand een volkomen afwij kend stijgingsbeeld te zien. Het gaat hier om het trans port- en garagebedrijf met in 1979 208 faillissementen, en het bouwbedrijf met in 1979 491 faillissementen. Op grond van de tot dusver verzamelde cijfers zal het stijgingspercentage van het aantal faillissementen voor het garagebedrijf over heel 1980 rond de 29 procent ko men te liggen terwijl dit per centage voor de bouw op rond 58 procent uitkomt. Opvallend hierbij is dat on danks de tegenvallende gang van zaken in het garagebe drijf het aantal faillissemen ten in deze sector minder sterk stijgt dan het landelijk gemiddelde. Ook de betalingsdiscipline in ons land is in het eerste half jaar in ernstige mate ver slechterd. De toegestane be talingstermijnen werden gemiddeld met 46,2 dagen overschreden. Voor het Ne derlandse bedrijfsleven le vert dit op jaarbasis een ver lies van 2,9 miljard gulden. Vorig jaar werd er gemid deld 39,4 dagen te laat be taald. 1150 slachtrunderen en 632 schapen/ lammeren. De prijsnoteringen voor het slachtvee waren als volgt: slachtrunde- ren-stieren le kwaliteit van 7,25 tot 7,80; stieren 2e kwaliteit van 6,75 tot 7,20; i le kwaliteit van 7,00 tot 7,90; .1 2e kwaliteit van 6,10 tot 6,80; koeien le kwaliteit van 6,75 tot 7,90; koeien 2e kwaliteit van 6,10 tot 6,60; koeien 3e kwaliteit van 5,60 tot 6,00; worstkoeien van 4,90 tot 5,90; extra kwaliteit dikbillen van 8,50 tot 13,50. Gebruiksvee: schapen van 145 tot 180; lammeren van 150 tot 175; lammeren le kwaliteit van 180 tot 200. Toelichtingen; slachtrunderen redelijk, matig, iets la ger; stieren stabiel, schapen/lammeren redelijk, traag, iets lager. Pruimen 0.95, Aardappelen 0.23 - 0.27, Andijvie0.57-0.76, Augurken 0.60- 1.05, Snijbonen 2.50 - 4.50, Stambonen 2 90, Rode Kool 0.37 - 0.48, Spits kool 1.12 - 1.52, Postelein 0.65 - 1.24, Prei 0.87 - 1 37. Spinazie 0.69 - 1.13,Spruiten A 1.48 - 1.72, Spruiten B 1.35 - 1.66, Spruiten C 0.69 - 0.74, Spruiten D 1.18, Uien 0.33 - 0.52, Witlof 6.20 - 7.80, Meloenen 1.75 - 2.45, Bloemkool 1x6 1.25 - 2.75, Bloem kool 8 st. 0.80 - 2.05, Bloemkool 10 st. 1.00, Sla 0.26 - 0.51, Bleekselderij 0.69 - 1.36, Bospeen 1.12-1.15, Peterselie 0.20- 0.40, Radijs 0.50 - 0.55, Selderij 0.16 - 0.26, Paprika kg. 0.75 st.0.43 - 0.50 ROTTERDAM (ANP) - De staking van vorig jaar in de Rotterdamse haven was geen toeval. Er heerst in de haven een onvrede, die de vakbonden niet willen of kunnen oplossen. Voornaamste ele ment is daarbij de onzekerheid: havenwerkers hebben geen ze kerheid over hun loon van de komende maand en over hun werk in de komende jaren. Dat schrijven vier sociologen van de universiteit van Amsterdam in het laatste nummer van het wetenschappelijk weekblad "Inter-' mediair". Loon, zeggen zij, is in de haven teveel gebaseerd op toeslagen en premies. Bij ziekte of pensioen ziet de havenarbei der zijn inkomen kelderen, omdat het overwerk dan wegvalt en hij van zijn basisloon niet goed kan rondkomen. De onzekerheid in de haven geldt ook ten opzichte van de werkge vers. Met name in de Rotterdamse haven is het steeds onduidelij ker "wie wie is". Zelfstandige havenbedrijven bestaan bijna niet meer. Ze zijn opgegaan in grote bedrijven, die vaak "dochters" hebben in verschillende soorten vervoer. De stukgoedsector biedt in de Rotterdamse haven veruit de meeste werkgelegenheid. Er werken ongeveer achtduizend man met het conventionele laden en lossen van vracht. In de sector "machi- naal-massagoed" (erts, graan en olie) werken 3.500 man en in de sterk groeiende container-overslag ongeveer 1.500 mensen. Door het oprukken van de container is de werkgelegenheid in het stukgoed de laatste jaren met bijna 2.000 arbeidsplaatsen terug gelopen. (Van c correspondent Henk Ruyssenaars) STOCKHOLM - Een groep internationale bankdeskundi- gen zal binnenkort bij de rijksbank in Stockholm onder zoeken in hoeverre de Zweedse kredietwaardigheid is aangetast. Zweden maakt een crisis door op economisch gebied. Het beeld van de Zweedse staatsfinanciën is niet al te aantrekkelijk. De schatkist wordt voornamelijk gevuld met tientallen miljoenen kronen die in het buitenland worden geleend, en die even snel weer worden uitgegeven. Er is al voorzichtig gesproken over een paardemiddel als het in waarde verminderen (devalue ren) van de nationale valuta, de kroon, maar dat schijnt voorlopig nog niet actueel te zijn. Dit on danks het feit dat verschillende economen er de voorkeur aan wilden geven boven de verho ging van de btw tot 23,46 procent, Zweden na Denemar ken de hoogste btw ter wereld heeft gekregen. De oorzaak van alle ellende is dat er door de Zweden meer wordt ge consumeerd dan geproduceerd, hetgeen mogelijk wordt gemaakt door alle leningen in het buiten land - die ooit met een stevige rente zullen moeten worden te rugbetaald. En verder importeert men meer dan er wordt geëxpor teerd, wat de handelsbalans uit het evenwicht heeft ge bracht. In een vervroegde zitting van het parlement werd tot een prijsver hoging voor om mee te beginn- nen tabak en sterke drank beslo ten, dit ondanks het feit dat de prijzen voor deze artikelen in Zweden al tot de hoogste ter we reld behoorden. Nu wordt ook nog beraadslaagd over verdere verhogingen op luxe artikelen, waaronder ook bijvoorbeeld benzine en huisbrandolie val len. Alle bestaande prijsstoppen zijn opgeheven, en daardoor zijn meteen ook alle levensmiddelen duurder geworden. De Zweedse familie 'modaal' klaagt dan ook steen en been, en het vertrouwen in de coalitieregering daalt steeds verder, terwijl de 'deskundigen' in de media elkaar om de oren slaan met goede raad. Ondertussen blijft het inflatiepeil stijgen naar de 13 procent, terwijl de produktie in de industrie niet groeit. Er is geen geld voor inves teringen en het aantal faillisse menten blijft toenemen. De werkloosheid stijgt voortdu rend. In 1975 deed de directeur van de Volvo-automobielindustrie, de grootste en belangrijkste indus trie in Zweden, Pehr G. Gyllen- hammar, al het voorstel, voorlo pig een loonstop in te voeren. De vakbonden weigerden toen en nieuwe collectieve arbeidsover eenkomsten met redelijke loons verhogingen werden de volgende jaren afgesloten. Uit de laatste rapporten blijkt nu dat anno 1980 niet meer wordt geproduceerd dan in 1974, hetgeen vooral is te wijten aan de uitgebleven inves teringen in de industrie. Door de verhoogde btw wordt de koopkracht van de Zweden sterk aangetast - volgens veel econo men een totaal foutieve manier om uit de moeilijkheden te ko men. De Zweedse regering, be staande uit conservatieven, cen trum en volkspartij, neemt een crisisachtige houding aan, niet in het minst vanwege de dreigende problemen met de energievoor ziening. De vraag is of de onder ling toch al verdeelde burgerlijke coalitieregering een aanvaardba re oplossing weet te vinden, eventueel in samenwerking met de sociaal-democratische opposi tie. MAANDAG 1 SEPTEMBER 1980 ACTIEVE AANDELEN AKZO AMEV BINNENLANDSE AANDELEN 2-1.70 160,50 1306.00 Duiker App. KM BA 270,00 86.00 25,20 95,00 56,20 285.00e 18.60 206,00 270,00 117,60 41,10 81.00 38.00e VRG Gcm. Bei BELEGGINGS INSTITUTEN 134,00 136.50 133.70 31,00 17,30 27,50 22,00 Vance, Sand. 15,50 15,30 GOUD EN ZILVER BUITENLANDS GELD (100) 15,27 15.57 AMSTERDAM - Het Damrak heeft bij het begin van de nieuwe beursweek over het algemeen een kleine koersverschuiving te zien gegeven. Trekpaarden van de beurs bleken nog enkele con cerns, die blijkens halfjaarpubli- katies goed draaien, zoals Van Ommeren die een interim-divi- dent van 1 op 28,40 geheel kon inhalen, Nedlloyd die rond twaalf uur bijna 2 hoger was op 98,90 en Amev die ex interim- divident in feite 2 hoger no teerde op 87,20. Van de internationals waren Kon. Olie en Unilever ieder 0,30 la ger op 169,30 resp. 118,70. KLM verloor 0,40 op 66. Hoogovens moest 0,30 terug naar 14,50 terwijl ook Akzo iets lager begon. De grote banken konden zich ruim handhaven met 2,50 winst voor ABN op 308,50 en van 1,50 voor de NMB op 235,50 terwijl ook AMRO Bank wat duurder werd. WUH steeg 1 tot 249, en ook de FGH ging wat omhoog. De uitgevers waren prijshoudend, terwijl de bouwaandelen zeer licht verdeeld in de markt lagen. Ahold ging naar ƒ71, een winst van ruim 1 V

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 22