"Sleutels" blijven in Leiden ASC heeft "afdelingssmaak" te pakken: 6-0 Rob Nio Bertholee pakt na barrage schaaktitel De Jel verrassende triomfator van OLTC-toernooi Rolstoelteam dwingt een finaleplaats af Jeroen Piket schaakt om Franse titel MAANDAG 1 SEPTEMBER 1980 SPORT SPORT V1NL op dreef bij Oranje Groen: 0—7 ren bijzonder goed op dreef. Met LEIDEN - In de eerste officiële ontmoeting in de Afdeling Lei den heeft ASC direct van zich doen spreken. De Oegstgeestse formatie droogde Unitas met 6-0 af. VNL was nog productiever bij Oranje Groen: 0-7. VTL kwam bij Alkmania ook goed uit de bus door met 2-5 te zegevieren. ZLC bleef Leidsche Boys de baas met 4-1. VNA moest het bij Kickers met 2-0 afleggen en Alphia kwam thuis tegen Stompwijkse Boys niet verder dan 1-1. ASC-Unitas 6-0. ASC-spits Wout Bergers was giste ren bijzonder goed op dreef. Met vier treffers leverde hij een groot aandeel in de 6-0 zege van de rood-zwarten. Voor de pauze hield Unitas de schade nog be perkt (1-0, Bergers), maar na de doelwisseling was ASC blijkbaar gewend aan het afdelingsvoetbal. Kort na de rust schoot Bergers opnieuw raak, waarna Hans Schiphorst er 3-0 van maakte. Met twee achtereenvolgende doelpunten maakte Wout Ber gers aan alle hoop van Unitas een einde. Benno Schoonwater maakte ten slotte het halve dozijn vol. Oranje Groen-VNL 0-7. VNL schoot bij Oranje Groen op scherp. Peter van den Berg zorg de met twee magnifieke treffers voor een verdiende 0-2 ruststand. Ron van Leeuwen maakte er ver volgens 0-3 van, waarna Oranje Groen het blijkbaar niet meer zag zitten. De gasten konden daar door via Hans van Weeren, André de Jeu, nogmaals Peter van den Berg en Perry Waaijer uitlopen tot 0-7. Leidse Boys-ZLC 1-4. Hoewel Leidse Boys dankzij sterk aanvallend spel in de beginfase via Peter de Goede de leiding wist te nemen, moesten de Boys in het tweede bedrijf hun meer dere erkennen in ZLC. Nog voor de pauze verzorgde Rob Groenen de gelijkmaker. Door Nelis de Wit nam ZLC voor het eerst in deze ontmoeting de leiding. Rob Groenendaal bepaalde met twee doelpunten de eindstand op 1-4. Alkmania-VTL 2-5. VTL kwam heel snel aan de ope ningstreffer. Vlak na de aftrap taxeerde Bert van Meurs met een fraaie kopstoot een voorzet op de juiste wijze. Omdat in het VTL-strafschopgebied wat al te stevig werd ingegrepen bij een Alkmania-aanval mocht Rob Co- zijn van elf meter de stand gelijk trekken. VTL kwam voor de pau ze voor een tweedemaal aan de leiding. Opnieuw geschiedde dit na een snelle aanval, waarbij uit eindelijk Ben Schuhard met een kopstoot het laatste woord kreeg. Eveneens met een kopbal kwam Alkmania met een kopbal langs zij via Ton Akerboom. Daarmee had Alkmania al haar kruit ver schoten, want nadat men enkele kansen had laten liggen, nam VTL door Maarten Jongejan weer de leiding en wist Freddy Smit deze nog te vergroten tot 2-4, waarna invaller Peter Ro- mijn aan alle onzekerheid een einde maakte door 2-5 te doel punten. Kickers-VNA 2-0. In de eerste helft liet Kickers goede mogelijkheden onbenut voor de openingstreffer. Dit kwam ook voor een deel door goed verdedi gen van de Leidse defensie. Peter van den Hoek nam met een fraaie kopstoot uit een voorzet van Jan van de Voort de 1-0 voor zijn re kening. Tien minuten voor het eindsignaal maakte Jan van de Voort er zelf 2-0 van. Alphia-Stompwijkse Boys 1-1. In de eerste rondgang konden bei de ploegen niet in hun spel ko men. Pas in de tweede helft kwam er wat meer vaart in het spel. Renee Noorlander bracht Alphia aan de leiding. Aarzeling in de Alphia-defensie strafte Frank Jansen af. Ondanks felle pogingen van de thuisclub om de volle winst te pakken bleef het 1-1. Zijl/LGB pakt trofee LEIDEN - De waterpoloërs van LZ'86 zijn er zaterdag avond niet in geslaagd de Zilveren Sleutels met succes te verdedigen. De trofee bleef echter wel in Leiden. Stadge noot De Zijl/LGB versloeg in de finale LZ'86 met 3-2. Voor de twintigste keer hield LZ'86 het Zilveren Sleuteltoernooi. De deelnemende ploegen waren be halve de Leidse hoofdklassers, 't Y (Amsterdam) en Neptunes Arnhem. De vier ploegen maak ten er een aantrekkelijk toernooi van. Bovendien was het voor de coaches een goede gelegenheid nieuwe spelers uit te testen. Zo speelde bij LZ'86 de jeugdige Wilco v.d. Zeeuw (15) mee. Hij liet een goede indruk achter. Ook de van Katwijk overgekomen Hans Parlevliet speelde een goed toer nooi. Bij de Zijl/LGB waren drie jeugdspelers van de partij (Ruud Plouvier, Renee Korsswagei en Arno v.d. Winkel). Vooral Van de Winkel toonde aan rijp te zijn voor het grotere werk. Het was al snel duidelijk dat de fi nale tussen de beide Leidse teams zou gaan. Beide ploegen schudden overtuigend hun bela gers af. De Zijl/LGB won met 9-3 van 't Y en 5-3 van Neptunes Arnhem. LZ'86 zegevierde met f>-4 ('t Y) en 6-6 (Neptunes). Op basis van een beter doelsaldo had de Zijl/LGB genoeg aan een ge lijkspel. De finale ging aanvankelijk gelijk op, waarbij beide verdedigingen overheersten. Typerend was dan ook dat beide ploegen er in de eerste periode niet in slaagden een man meer situatie te benut ten. In de tweede periode werd voor het eerst de weg naar het net gevonden. Ruud Muusse zette LZ'86 op voorsprong, waarna Dick v.d. Bosch de Zijl/LGB op gelijke hoogte bracht. In de derde periode viel de beslis sing. Plotseling haperde er wat in de LZ-defensie. Vooral Martin Vreeburg profiteerde goed van de hem geboden mogelijkheden. Hij zorgde voor 1-2 en 1-3. In de vierde en laatste periode consoli deerde de Zijl/LGB de verkregen voorsprong goed. Dat Jan Bak ker twee seconden voor tijd nog 3-2 kon scoren was alleen belang rijk voor de statistieken. t De Zijl-speler Jacob Spijker (r) in de aanval. Wilco v.d. Zeeuw l) verdedigt voor LZ'S Aspiranten Het afgelopen weekeinde werden in het Maastrichtse zwembad de Dousberg de Nederlandse kam pioenschappen waterpolo voor aspiranten gehouden. De meisjes van LZ'86, die de kring Gouwe Rijnstreek vertegenwoordigden, leverden een uitstekende presta tie door als derde te eindigen ach ter ZPB en de Vuursche. LZ'86 eindigde zaterdag in hun poule als tweede achter de Vuur sche, waarmee de ploeg zich plaatste voor de gisteren ver speelde finaleronde. De eerste wedstrijd werd gisteren duidelijk verloren van ZPB (0-6). Het tweede duel tegen KZC ging ver volgens om de derde en vierde plaats. In het begin was LZ'86 duidelijk de betere ploeg. Onder aanvoering van de uitblinksters Ellen Hoo- genboom en Jeanet de Jong nam LZ'86 een 2-0 voorsprong. Omdat het doelsaldo van de Leidse ploeg beter was dan die van KZC had LZ'86 genoeg aan een gelijkspel. De strijd leek dus gestreden. KZC kwam in de tweede en derde periode echter terug tot 2-2. De laatste rondgang speelde LZ'86 driemaal met een nummerieke minderheid. De hechte verdedi ging onder aanvoering van keep- ster Jaqueline Verburg bleef ech ter knap overeind, zodat de derde stek behouden bleef. Bij de jon gens werd AZC uit Alphen aan de Rijn ongeslagen kampioen. DIRK KLOOS OEGSTGEEST - Alle prognoses werden in het slotweekeinde van het OLTC-toernooi op een grote hoop geveegd. In Oegstgeest handelde 'outsider' De Jel in weerwil van talloze tipgevers die zich bij voorbaat een finale Van der Kwast-Jan Willem de Bruin hadden toegedacht. De Jel zelf ontluisterde favoriet Van der Kwast al in de halve finale met de sprekende cijfers 6-3, 6-1 en Jan Willem de Bruin schakelde zich zelf uit door het toernooi verder het toernooi maar te laten. Zodat De Jel in de eindstrijd werd ge confronteerd met Har Meijer, die uiteindelijk met tweemaal 7-5 bakzeil moest halen. Het had er overigens in eerste in stantie alle schijn van, dat niet De Jel maar de Leidse arts de toer nooizege voor zich op zou gaan eisen. In de eerste set kwam hij immers op een 5-3 voorsprong. Toen het er evenwel op aan kwam, botte de goed lopende en zeer vaste De Jel het geduchte 'fore handwapen' van Meijer volledig af. Los van de op zich fraaie prestatie dient een kanttekening bij de toernooiwinst van De Jel te wor- LEIDEN - De rolstoelbasketballers van de Sleutels hebben het afgelopen weekeinde verdienstelijk gespeeld. De Leidenaars, die net twee trainin gen achter de rug hadden, kwamen sterk voor dag in een sterk bezet toernooi in Doorn. In een poule van vier teams plaatste de Sleutels zich middels zeges op Arnhem 2 (17-10) en Hoensbroek (39-18) voor de kruis finales. In de voorronde werd alleen van Raalte werd verloren (18-30). In de kruisfinale kwamen de Leidenaars uit tegen Marathon. De Sleutels wonnen verrassend met 23-18 van de organiserende vereniging.' In de eindstrijd ontmoetten de Leidenenaars weer Raalte. De ploeg had blijkbaar lering getrokken uit het eerste treffen, want ditmaal bleef de schade beperkt tot 25-30. den geplaatst. Op basis van zijn techniek had Philip van der Kwast zeker een derde set kun nen forceren. Maar het 'geduld spelletje' van De Jel noodde Van der Kwast nauwelijks tot een ex tra-inspanning. Zodat de laatste zichzelf in feit elimineerde. Want de 'passings' en het loopvermo gen van De Jel stonden borg voor keiharde oppositie. Die Van der Kwast tenslotte te veel bleek. Bij de dames ging de titel in het enkelspel B-categorie naar Jan- nie Kaaien, dig een 'kwaaie' had aan haar opponente Carolien Kwaaitaal. Na drie sets gaf de laatste zich gewonnen: 4-6,7-6 en 6-1. Het herendubbel B leverde een triomf op voor het koppel Bol- lerman/Vergoed. In een aantrek kelijke partij bleef dit tweetal Blommendaal en Pasma met 7-5 en 6-1 de baas. Terug naar Philip van der Kwast, die toch niet met lege handen huiswaarts wilde keren. In het gemengd dubbel B bleek hij met mevrouw Pufkus te sterk voor het echtpaar Doggen 4-6, 6-1 en 6-4. Mevrouw Pufkus eiste met partner Inge van Zuuren ook de zege in het damesdubbel B voor zich op. Met de cijfers 6-2 en 6-3 gaven zij Joly Drok en Ingrid Voskuil een gratis tenniscollege. In C had Pieter van Duyvenvoorde in zijn partij tegen Jan de Groot de pech om bij een 6-3, 6-5 voor sprong op te moeten geven we gens kramp. Verdere uitslagen: Herendubbel C: Crepin/Van Tongeren-Van Kyt/ Van Nierop 6-3, 6-1. Damesdub bel C: Van Baalen/Vink-Gold- stand/Tönjann 6-3, 6-0. Ge mengd dubbel: Thea Hartwijk/ Roodenburg-Burgers/Jansen van Roosendaal 1-6, 6-4, 6-4. En kelspel D (heren): Kulk-Spek 5-7, 6-1 en 6-1. Damesenkel D: Ban- nink-Anthonie 6-4, 6-2. FRANK BONTE Van Drunen vluggert zich naar tweede plek LEIDERDORP - Cees van Drunen en Rob Nio Bertholee moesten tenslotte in een barrage uitvech ten wie de Nederlandse jeugd- snelschaaktitel voor zich op zou gaan eisen. In deze verlenging van de spannende finaletwaalf- kamp revancheerde Bertholee zich voor zijn matige eindsprint in deze finalegroep door met een 1V2-V2 zege beslag te leggen op de titel. De kantine van het LOI gebouw barstte zaterdag zowat uit zijn voegen onder de recorddeelname van 232 man. Wellicht dat de or ganiserende jeugdcommissie van de Leidse schaakbond het vol gende jaar uit moet wijken naar een grotere zaal, te meer omdat een flinke groep belangstellen den al afgewezen moest worden. De uiteindelijke winst van Ber tholee in de groep tot 20 jaar mocht weliswaar een verrassing heten, maar juist bij het snel schaken speelt de vorm van de dag een uitermate belangrijke rol. Bovendien had de Haarlem mer in een aantal partijen vrouwe Fortuna duidelijk op zijn hand. Bertholee's start in de finale kamp was overigens overtui gend. Een score van 7 uit 7 loog er niet om. In diens voetspoor bleef de Rotterdammer Kees van Dru nen het echter uitstekend doen. Van Drunen had op dat moment, behalve een remise met Hans Kuyf, ook nog alles gewonnen. In de achtste ronde ging echter al les mis bij de koplopers. Bertho lee werd van het bord gezet door Van Dooren, Van Drunen kreeg klop van Imbers. Voor Boskoper Hans Kuyf was dit de kans om naar het tweetal toe te sluipen. Kuyf had zichzelf tijdelijk uitge rangeerd door verliespartijen te gen Douven en Van der Hoeven. De ontwikkelingen verliepen echter aan het eind gunstig voor open Nederlands kampioen Kuyf. Van Drunen wist in de ne gende ronde immers af te reke nen met Bertholee, om vervol gens zelf weer het schip in te gaan tegen Peter Gelpke. Met het in gaan van de laatste ronde was Kuyf daarmee Bertholee en Van Drunen tot respectievelijk een heel en een half punt genaderd. De Boskoper trof in de slotronde bovendien Bertholee als oppo nent. Met de nodige moeite wist de 16-jarige Haarlemmer oppo nent Kuyf met een remise in be dwang te houden. Van Drunen won van Los, waardoor hij met 8V2 uit 11 op gelijke hoogte met Bertholee eindigde. Tijdens de barrage hervond Bertholee de juiste vorm, en klopte zijn Rot terdamse tegenstander dan ook. Hans Kuyf kwam door zijn remi se uit op 7V2 punt, waarmee hij met een half punt voorsprong op Klaas Landsman derde werd. Opvallend was de tegenvallende prestatie van oud Nederlands jeugdkampioen Rudy Douven, die met 5 punten genoegen moest nemen met de zevende positie. De tweede groep werd overtuigend gewonnen door Maarten de Zeeuw uit Krimpen a/d IJssel. Roel Piket bleef hier steken op een totaal van 3 punten. Kam pioen in de categorie tot 16 jaar werd Middelburger John de Wolff, die met 8 punten zijn con currenten Haringsma en De Kok een half punt voorbleef. Natio naal kampioen Jeroen Piket be toonde zich in de groep tot 13 jaar verreweg de sterkste. Hij scoorde 10 uit 11. De meisjes speelden in alle drie de groepen een volledige competitie. In de categorie tot 20 jaar won Bernette Cameron (ove rigens nog maar 15 jaar oud) met 13Vse uit 16 nipt voor Annemiek Tuymelink met 13. Yvette Nagel eindigde met 11 punten als derde. In de groep tot 16 won Mathilde Geudeke na eén barrage tegen Jacqueline v.d. Berg. Esther de Kleuver vergaarde in de groep tot 13 jaar 10 punten uit 10 duels. Uitslagen Nederlands jeugdsnel- schaakkampioenschap te Lei derdorp: Jongens tot 20 groep 1: 1 Bertholee 8V2; 2 Van Drunen 8V2; 3 Kuyf 7 V2; 4 Landsman 7; 5 Van Dooren 6V2; 6 Gelpke 6; 7 Douven 5; 8-9 V.d. Heyden en V.d. Hoe ven 4; 10-11 Los en Sibbing 3V2; 12 Imbers 2. Groep 2: De Zeeuw 8 uit 9; 2 Van Gaaien 6; 3 Koster 5. Groep 3: Blauw 10 uit 11; Erik oosterom 3 V2. groep 4 V.d. Berg 8; Groep 5 Borst 7Vs; Groep 6 He- melbouwer 8V2 tot 16 jaar groep 1: 1 De Wolff 8 uit 112-3 Harringsma en De Kok 7 2; Marcel Piket 5V2; Nico Kuyf 5. Groep 2: Roskam 9 uit 11; Groep 3: Volman 10 uit 11; Groep 4 Smeele en Tuimeling 10; Groep 5 Duindam 7; Groep 6 Bakker 6. Tot 13 jaar groep 1: 1 Jeroen Piket 10 uit 11; 2 Wijnia 8; 3 Meyer 7'/2; groep 2 Montenegro 8 uit 11; groep 3 Nicolai 10 uit 11; groep 4 Bieuwenga 8V2 uit 9; groep 5 Tonnon 9 uit 9; groep 6 Van Nieuwkerk 7'/2 uit 9. Meisjes tot 20: 1 Cameron 13V2 uit 16; 2 Tuymelinck 13; 3 Nagelo 11 Tot 16: Geuddeke 12V2 uit 16; 2 V.d. berg 12V2; 3 Drewes 11. Tot 13: De Kleuver 10 uit 10; Veer kamp 6. Groep 2 Hoogewey 7 uit De jongste nationale snelschaakkampioen Jeroen Piket uit Leiderdorp geflankeerd door Pernette Cameron, Mathilde Geudeke en Esther de Kleuver (v.l.n.rj, die de titels bij de meisjes veroverden. Van der Wiel: zware dobber in Rusland... LEIDEN - De Leidse schaakmees ter John van der Wiel vertrekt morgen van Schiphol naar het Russische Sotsji, een leuk vakan tieplaatsje aan de Zwarte Zee. Een snoepreisje wordt het echter bepaald niet, want de 21-jarige Leidenaar is door de Russische Schaakbond uitgenodigd om al daar zijn kunsten op de 64 velden in de Grootmeestergroep van het Tsjigorin-herdenkingstoernooi te laten zien. Speciaal hiervoor heeft Van der Wiel het Lloyds Banks Master- toernooi in Londen laten schie ten, want het gebeurt immers niet iedere dag, dat een Nederlander het kan opnemen tegen de ex-we reldkampioenen Michael Talj, Tigran Petrosjan en Vassili Smyslov. De strijd in Sotsji over vijftien ronden valt dan ook on der categorie 10 a 11. Derhalve wordt het een zware dob ber voor onze landgenoot, vooral als men bedenkt, dat het Russi sche toernooischaken aanmer kelijk harder is dan het Westerse. Immers, Rusland heeft een groot spelersarsenaal. Dus is het hard knokken om daar aan de top te komen en te blijven; snelle remi ses zijn dan ook zeldzaam. Overigens heeft Van der Wiel tij dens zijn drie "Russische" weken nog enige aanspraak, want Corrie Vreeken probeert het in de da- mesgroep. LEIDERDORP - De schaakagenda van de elfjarige Jeroen Piket uit Leiderdorp wordt hoe langer hoe voller, zaterdag kwam, zag en overwon hij in het LOI-schaak- toernooi en gisteren was hij al weer op weg naar Bagneux, een voorstadje van Parijs, om acte de présance te geven op de tweede editie van de open Franse jeugd kampioenschappen. Eigenlijk had hij naar het Franse Rouen moeten afreizen, alwaar hij aan het eerste bord van het Nederlandse team in de strijd om de Europese titel voor jeugdvier- tallen zou zitten. Maar toen dat om organisatorische redenen niet doorging, koos hij voor het toer nooi in Bagneux. Aan dit gevecht, dat zeven ronden "Zwitsers" telt, nemen honderd aankomende jeugdtalenten deel, van wie er tien speciaal worden uitgenodigd. Aanvankelijk was zijn broer Marcel via de KNSB voor dit toernooi geïnviteerd, maar hij weigerde om studiere denen. Jeroen Piket mocht zijn plaats innemen. Hij gaat het nu proberen in de categorie tot zes tien jaar. Een begeleider was in de persoon van vader Joop snel gevonden. Tevens treedt Piket senior op als secondant voor wat betreft de theorie van de openingen en het analyseren van de afgebroken partijen. Jeroen Piket is duidelijk een snel stijgende ster aan het schaakfi- mament. Zijn stijl doet denken aan die van de Rus Michael Talj: spectaculair open spel met flit sende offers en daaraan verbon den risico's. Als zevenjarige dreumes, toen hij pas zes maanden schaakte, werd hij in de klasse tot dertien jaar al twaalfde in de strijd om het Ne derlands snelschaakkampioen schap. Afgelopen zaterdag ver overde hij dan deze titel na in de voorgaande jaren derde, tweede en nog eens derde te zijn gewor den. Ook het normale tempo ligt hem uitstekend, wat blijkt uit het behalen van de nationale titels in 1979 en '80. Intussen heeft hij de plaatselijke schaakvereniging vaarwel ge zegd om bij het Leidse Philidor te gaan knokken voor een plaats in één-van de KNSB-tientallen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 18