Kessler: Dit was voor AZ een goede les Iff SPURS VAN TROON GESTOTEN Libre gts tart principes sin ld voetbal Cruijff en Krol met vakantie Excelsior in slotfase onderuit Endeman benadeelt Eagles tegen Twente Behoudend PSY sleept punt uit Zwolle weg Beker(strijd) vol gif MAANDAG 1 SEPTEMBER 1980 SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT Ruud Krol NEW YORK - Tampa Bay Row dies, Seattle Sounders, Los An geles Aztecs en San Diego Soc- kers hebben zich zaterdagavond geplaatst voor de kwartfinales van de play-offs in de Noordame- rikaanse voetbalcompetitie. Vancouver Whitecaps, de club van onder andere Ruud Krol, is zaterdag de titel kwijtgeraakt. De heersende kampioen verloor de tweede wedstrijd tegen Seattle Sounders met 3-1. Ook op eigen veld had Vancouver een nederlaag moeten ac cepteren (1-2). Bij de rust leidde Seattle al met 3-0 door doelpunten van Da vid Nish, Mark Peterson en een treffer in eigen doel van Vancou- ver-verdediger Roger Kenyon. Trevor Whymark deed voor de Whitecaps in de tweede helft iets terug( 1-3. Met vakantie Behalve Ruud Krol, kunnen ook Johan Cruijff en Wim Jansen rus tig met vakantie gaan. Met Was hington Diplomats verloren zij, na verlenging, met 1-2 van Los Angeles Aztecs, de oude club van Cruijff. Chicago Sting, gezien als één van de favorieten voor het kampioen schap, kon het niet bolwerken te gen San Diego Sockers. De Sting won weliswaar met 3-1, maar er was een zogenaamde "mini-wed strijd" voor nodig om de beslis sing te brengen. In die mini-wed strijd, na de normale speeltijd, sloeg San Diego verrassend toe. Tampa Bay Rowdies plaatste zich met gemak voor de kwartfinales. De club versloeg New England Tea Men met 4-0. Arsenal sterkste in Londense derby LONDEN (ANP) - Op de vierde speeldag van de Engelse eerste divisie heeft Tottenham Hotspur zijn leidende positie moe ten prijsgeven. De Spurs verloren zaterdag de Lon dense derby tegen Arsenal met 0-2. Ipswich Town heroverde de leiding door een overwinning (4-0) op Everton. De ploeg van Ar nold Mühren en Frans Thijssen moet deze positie delen met Aston Villa en Southampton, die even eens nog ongeslagen zijn. Opvallend was zaterdag het herstel van zowel Li verpool als Nottingham Forest. De landskampioen won na twee nederlagen op rij met 4-1 van Norwich. Nottingham Forest deed het nog een graadje beter en overrompelde Stoke City (5-0). Onder het oog van bondscoach Ron Greenwood had Ipswich Town voor eigen publiek een bliksem- start. Binnen dertien minuten stelde de thuisclub de overwin ning vrijwel veilig. Alan Brazil opende de score, een minuut later volgde zijn Schotse landgenoot Wark met een spectaculaire vol ley zijn voorbeeld. Ipswich be paalde zich daarna de voorsprong te consolideren. Pas in de slotfase vielen de overige twee treffers. Paul Mariner en Terry Butcher, beiden kandidaat voor een plaats in de selectie van Greenwood, te kenden voor de doelpunten. De komst van Kevin Keegan werkt in Southampton nog steeds in spirerend. De "Saints" zoals de club in de havenstad wordt ge noemd, behaalde de derde over winning door Birmingham met 3-1 temg te wijzen. Voor de pauze walste de thuisclub over Bir mingham heen. Na vier minuten opende Baker de score, een goed half uur later gevolgd door oud- international Mike Channon. Op slag van rust voegde Kevin Kee gan daaraan de derde treffer, zijn eerste in dit seizoen, toe. Aston Villa behield de aansluiting met dit duo door toedoen van Ga ry Shaw. Hij nam in de 51ste mi nuut de enige treffer voor zijn re kening in het duel tegen Coven try City. Tottenham Hotspur haakte voorlo pig af. In de Londense derby hielden de Spurs tegen Arsenal tot de rust goed stand. Na de pau ze sloeg Arsenal toe. In de 46ste s het middenvelder Alan Price, die Arsenal op winst zette. De Ierse international Frank Stapleton stelde de zege 17 minuten later veilig. Thuisrecord Na twee nederlagen op rij in uit wedstrijden herstelde Liverpool zich door op Anfield Road Nor wich met 4-1 te verslaan. De overwinning hield in, dat de landskampioen nu in 62 thuis wedstrijden ongeslagen is. Ver dediger Hansen zette Liverpool op het goede spoor door de score te openen. McDermottn Alan Kennedy en Johnson troffen daarna de roos. Ian Wallace scoorde in de wedstrijd tegen Stoke City zijn eerste doel punten voor Nottingham Forest. De voor 12 miljoen gulden van Coventry overgenomen spits te kende voor twee treffers, evenals Gary Birtles, die te koop wordt aangeboden door trainer Clough maar vooralsnog te duur is. De vijfde goal voor Nottingham, dat de Zwitserse aankoop Ponte bui ten de basis hield, kwam op naam van Robertson, die op zijn spe cialiteit, de strafschop, niet faal de. Een moeizame start kent Manches ter United. Door een doelpunt van de Joegoslavische interna tional Nikola Jovanovic hielden de "Mancunians" aan het thuis duel tegen Sunderland nog juist een gel^k spel over. Wolverhampton Wanderers, de te genstander van PSV in de eerste ronde van het UEFA-bekertoer nooi, neemt na vier speeldagen de negende plaats in met vijf pun ten. Zaterdag wonnen de Wolves thuis met 2-0 van Crystal Palace door doelpunten van Andy Gray en John Richards. Bij Wolver hampton debuteerde Rafael Vil- lazan verdienstelijk. Villazan is de eerste Uruguaan in de Engelse eerste divisie. ALKMAAR (GPD) - Voetbal is niet voorspelbaar. Wat een gemakkelijk karwei leek te zullen worden voor AZ'67 in de natgeregende Alkmaarder Hout, werd een bar moei lijk voetbalavondje. Tegenstander Excelsior, die door blessures Kraay, Van de Mun- nik, Pot en de geschorste Pattinama miste en noodgedwongen drie 18-jarige spelers moest opstellen, maakte het de stroefdraaiende thuisclub moeilijker dan was ver wacht. ENSCHEDE (ANP) - Als hij alles vooraf zou hebben gewe ten, had Jan Endeman voor de wedstrijd al vrijwillig zijn plaats afgestaan aan Jan de Boer. De doelman van Go Ahead Eagles wenste zijn ploeg echter niet in de steek te laten, nadat woensdag één van zijn vingers uit de kom was geschoten. Hij meldde na de warming-up voor de streekderby tegen FC Twente dat hij normaal kon worden ingezet. Drie kwartier later hadden én Endeman én de Eagles spijt van die beslis sing. FC Twente leidde toen namelijk tegen de huidige werkgever van Spitz Kohn met 2-0, vooral dankzij twee weinig kordate handelingen van een ondanks veel pijn toch spelende Endeman. Eerst liet de onfortuinlijke doelman na zestien minuten de bal vallen na een voorzet van Hallvar Thoresen, het geen 1-0 betekende. Drie mi nuten voor rust liet hij het leer los na een schot van Heini Ot to, waarna Martin Jol ziedend hard via de paal en de rug van Endeman voor 2-0 tekende. De spanning kwam alsnog te rug in de tweede helft, nadat Endeman in de pauze toch maar plaats had gemaakt voor De Boer. Een dubieuze straf schop van Dick Schneider, nadat André van Gerven vol gens arbiter Henk Weerink Jaan de Graaf tegen het gras had gewerkt, betekende in de 59ste minuut 2-1. Zes minu ten voor tijd besliste FC Twente's koningsschutter Ferdi Rohde het niet hoog staande duel door een vlek keloze Enschedese aanval via Tot een kwartier voor tijd leidde Excelsior nog verrassend met 0-1. Toen slaagde het stormlo pende AZ erin via Nygaard de uitmuntende Rotterdamse doelman Renè Vermunt te passe ren (1-1). Pas in blessuretijd scoorde Kurt Welzl de bejubelde winnende treffer 2-1. Een zwaar bevochten Alkmaarse triomf dus. Een bittere pil derhalve voor de Rotterdammers, die na het doel punt van Welzl protesteerden. Excelsior-trainer Hans Doijee stormde toen het veld op om, zo als hij verklaarde, „de scheids rechter te beschermen". Later verklaarde Dorjee dat hij van de nederlaag baalde. „Maar het leven gaat door, dus je moetje er bij neerleggen. Je hebt natuurlijk te maken met kwaliteitsverschil. Excelsior wilde na rust heus wel aanvallend voetballen, maar we kregen er de kans niet toe. Omdat ik bijna een half elftal miste, was ik met angst en beven naar Alk maar gekomen". Zo goed als AZ vorige week woensdagavond tegen PSV voetbalde, zo mis liep het zater dag. Trainer Georg Kessler sprak van gebrek aan concentratie bij de Alkmaarders, die Excelsior kennelijk onderschatten, en speelden alsof het leuk zomer avondpartijtje gold. Kessler „We mogen blij zijn dat Excelsior voor rust geen 0-2 voorsprong nam, gezien de kan sen. In de tweede helft heeft AZ veel harder gewerkt. Toen zag men een andere ploeg, die het Rotterdamse doel constant onder zware druk zette. Voor AZ moet dit een goede les zijn, in die zin, dat men meteen met veel inzet moet spelen". Slap De 8000 toeschouwers zagen in het eerste voetbalbedrijf een slap spelend AZ, waarbij het anders zo sterke middenveld het nu ook liet afweten. Excelsior voetbalde vanuit de verdediging met snelle aanvallen en deed dat bepaald slim. Nadat een buitenspel-goal van Jan Peters was geannuleerd door arbiter Ram, belandde de bal via een vrije schop van Ernst en via de handen van doelman Treytel tegen de paal. Halverwege de eerste helft werd bij de wilskrachtige gasten de geblesseerde Ernst vervangen door Tijl. En dat betekende een versterking. Eerst miste Nijssen een uitstekende kans, maar toen na 29 minuten Van der Meer van AZ over de bal trapte, kon Tijl ongehinderd 0-1 inknallen. Trainer Kessler nam meteen maat regelen. Hij verving de lakoniek spelende Van der Meer en plaat ste de jonge en onervaren Jan Gaasbeek op de rechtervleugel. Middenvelder Peter Arntz werd toen rechtsback. Hartig Tijdens de pauze sprak trainer Kessler een hartig woordje met zijn spelers en het gevolg hiervan was een non-stopoffensief van AZ in de tweede helft. Libero Metgod van AZ trok meerdere malen mee naar voren en Excel sior werd op eigen helft terugge drongen. AZ schoot veel vanuit de tweede lijn, maar doelman Vermunt van Excelsior groeide in die tweede helft naar een uit stekende vorm. Pech had Welzl, toen een inzet van hem de paal teisterde. Na een half uur moest de Rotterdamse verdediging toch nog capituleren na een vrije- schop van Welzl. De bal werd slecht weggewerkt en Nygaard kogelde ineens raak: 1-1. Pas in blessuretijd (46 minuten en 57 seconden na rust) wist AZ als nog de volle winst te pakken. Gaasbeek ging goed door op rechts en wist de scherp opge stelde Welzl met een gave pass te bereiken. De Oostenrijker faalde toen niet: 2-1 voor een juichend AZ, dat in deze wedstrijd schut ter Kist toch wel erg miste. Een spannend gevecht, dat wel, maar AZ bleef toch een eind onder zijn normale kunnen. Lange tijd verliep het zaterdagavond bij AZ'67 allerminst naar wens. Excelsior bleek een onverwacht moeilijk karwei. Hier tracht Kristen Nygaard (midden) tevergeefs het Rotterdamse defensiebastion te slechten. Rob Ouwerhand (7) en Frans Struis staan echter paraat. de matige Otto en de sterk spelende Hallvar Thoresen gaaf af te ronden: 3-1. Weerink had inmiddels ten on rechte Tom Kristiansen op geel getracteerd na een on schuldige actie tegen Manuel Sanchez-Torres. Het geel, dat Weerink in de slotfase aan Kees van Kooten liet zien we gens teveel praten, was daar entegen eerder te laat dan op tijd. Eriksson Sven-Göran Eriksson, de trai nervan IFK Göteborg, was na afloop van de oostelijke derby tussen FC Twente en Go Ahead Eagles behoorlijk on der de indruk van het spel van de thuisclub, de tegenstander van de Zweden in de eerste ronde van het toernooi om de UEFA-beker. Eriksson, on der anderen vergezeld van Ove Kindvall, de manager van IFK, bleek vooral geïm poneerd door het Enschedese aanvalstrio, van wie met na me Hallvar Thoresen hem bekoorde. Eriksson- 'Daar naast is die Duitse spits Roh de zeer goed met het hoofd. Achterin vond ik het centrale duo sterk, waarbij Ab Gritter zich onderscheidde door in telligent voetbal en Overweg in de lucht zeer sterk was. Ik acht Twente favoriet, maar wij zullen er alles aan doen Hij voegde eraan toe geen tijd meer te hebben FC Twente nog een keer in actie te zien. Niels Overweg moet overi gens zowel de uit- als de thuiswedstrijd missen we gens een schorsing.- Stout tekent bij Yolendam VOLENDAM (GPD) - Eerste-divi- sieclub Volendam heeft een nieuwe spitsspeler aangetrok ken. Co Stout, 31 jaar oud en af komstig van FC Amsterdam, heeft zaterdag zijn handtekening gezet onder een éénjarige verbin tenis bij de Volendammers. Stout, die woensdag zijn debuut zal maken in het duel tegen Veen- dam, was bij FC Amsterdam niet ingegaan op de aanbieding die hem aan het eind van het seizoen werd gedaan. Hij vroeg daarop overschrijving aan naar IW uit Landsmeer, een derde klas ama teurclub. Waar ook Dick Helling zich had aangemeld, toen hij geen overeenstemming omtrent con tractverlenging kon bereiken bij Volendam. Door het vertrek van Gerrie Müh ren naar MW werd door het be stuur van Volendam aan trainer Henk Ellens de toezegging ge daan dat hij twee nieuwe spits- spelers mocht aantrekken. Stout is daarvan de eerste. De tweede is vermoedelijk Peter Ressel, die nu nog in de Amerikaanse competi tie speelt. ZWOLLE (GPD) - Aan de vooravond van deze competitie beloofden de verzamelde voetbal trainers beterschap. Aanvallend voetbal, de techniek komt weer op het eerste plan, on voorwaardelijke steun aan de bondscoach; een waslijst van goede voornemens. Thijs Libregts, de trainer van PSV, was zaterdag avond een van de eersten die onder druk van de 2-0-nederlaag drie dagen eerder bij AZ'67, door de knieën ging. Waar zijn collega Fritz Korbach van PEC Zwolle keurig voor drie spitsen koos met bovendien een frequent in de punt van de aanval verschijnende vierde speler (Koko Hoekstra), speelde Libregts volgens het principe safety first. Met andere woorden: twee spitsen en Adrie van Kraay als libero, waardoor Willy van de Kerkhof, die tegen AZ'67 door de mand viel als laatste man, weer plaats nam op het mid denveld. PEC Zwolle heeft twee keer drie kwartier de mogelijkheid gehad om dit ang stige PSV naar behoren af te straffen, maar omdat de Zwolse formatie een fors aantal kansen niet in doelpunten om kon zetten, bleef het voor de derde keer in successie ste ken op 0-0. Een verliespunt dus voor PEC Zwolle, hoe pa radoxaal zulks mag klinken miljoenenformatie als PSV de tegenstander heet. Toch lonkt er een zonnig perspectief voor PEC, dat in navolging van eerdere op tredens tegen Wageningen en NEC volop voor de aanval koos. Uiteraard haalde Fritz Korbach die offensieve neiging als belang rijkste punt naar voren. „Je kunt lang en kort praten en bovendien zoeken naar negatieve zaken, maar tenslotte heeft het publiek een aantrekkelijke wedstrijd gezien. Daar gaat het toch om". Dat het publiek in Zwolle uiteindelijk aan zijn trekken kwam, was echter louter de verdien ste van PEC. Nu de groen-witte formatie al drie wedstrijden op de nullijn zit, dreigt een wat vertekend beeld te ontstaan. „Voor het zelfde geld hadden we bovenaan gestaan", stelde Korbach niet geheel ten onrechte. Als immers bij PEC-PSV één ploeg aanspraak op de overwinning mocht maken, dan was het PEC wel. In de eerste helft miste Hoek stra al na 20 minuten een ideale mogelijkheid om zijn ploeg op 1-0 te zetten en schoot de behendige Van der Hengst tien minuten voor rust buiten bereik van Pim Doesburg tegen de lat. PSV hield het bij één kans voor de Engelse spits Teddy Maybank, die echter vallend de bal net miste. Verder misten de Eindhovena- ren de drang om er werkelijk iets moois van te maken. Er werd nauwelijks op de bal ge jaagd. Bovendien stond Maybank volledig geïsoleerd in de spits. Na rust oefende PSV op aandrang van Libregts wel enige pressie uit. „Er zijn onderdelen die nog niet goed worden uitgevoerd. De ploeg is nog geen eenheid. Daardoor hebben we nog wat te voorzichtig gespeeld. Tenslotte mis sen we René van de Kerkhof. Dat is ook de reden dat ik met twee spitsen speelde", merkte Libregts na afloop op. Vandaar ook, dat Rinus Israel in het hart van de PEC-defensie moeiteloos uit kon groeien tot alleenheerser. Nadat immers Chris Riemens en Koko Hoekstra gevaarlijk waren geweest, trok PSV zich weer ijlings terug. In de slotfa se had de Eindhovense equipe zowaar moge lijkheden op de winst via Koster en de inge vallen Koreaan Yung Mung-huo, maar ge heel terecht bleven die pogingen zonder re sultaat. PEC werd met die 0-0 in feite tekort gedaan. De ploeg heeft echter het nodige krediet verworven bij het publiek en dat kan in de toekomst wel eens het grootste winst punt zijn. HEILBRONN (ANP) - De over winning met 3-0 op de amateurs van VFB Heilbronn in de eerste ronde van het Duitse bekervoet bal komt Kaiserslautern duur te staan. In de 43ste minuut brak de voor een half miljoen mark aan getrokken spits Hofeditz zijn jukbeen. Tien minuten voor het einde kon middenvelder Melzer zich niet beheersen. Hij beledig de arbiter Ross dusdanig, dat die de rode kaart trok. Ook het rumoer rond Jiirgen Gels- dorf is nog steeds niet geluwd. Vierentwintig uur voor het be kerduel tegen Bramfelder SV in Hamburg werd de libero van Bayer Leverkuten telefonisch met de dood bedreigd. De 27-jari- ge Gelsdorf pakte verleden week zaterdag in het competitieduel tegen Eintracht Frankfurt Bum- Kun Tscha zo hardhandig aan. dat de Zuidkoreaan met bescha digingen aan de lendewervels en nier in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Bramfelder had voor de wedstrijd tegen Bayer de nodige voor zorgsmaatregelen getroffen. Naast de aanwezigheid van een extra honderdtal politie-agenten zette de club zelf drieduizend suppoosten in. De door 4200 toe schouwers bezochte wedstrijd (2-8) verliep zonder incidenten. EREDIVISIE Ajax-Wageningen 2-4 (1-2), 17. McDonald 0-1, 32. Hazelhekke 0-2, Molenaar 1-2 (strafschop), 62. McDonald 1-3, 73. Molenaar 2-3. 88. Hazelhekke 2-4. Toeschouwers: 6250. Scheidrechten Draaisma. NEC-NAC 4-2 (3-1), 4. P. Hendriks 1-0. 16. Joore 1-1, 36. Strik 2-1, 42. Strik 3-1, 77. Vreysen 3-2, 79. Jacobs 4-2. Toeschouwers: 4000. Scheids rechter. Bakker. Rode kaart voor Heezel (NAC) FC Den Haag-FC Groningen 3-3 (1-1), 15. Melis 1-0. 30. Houtman 1-1, 51. Van Dijk 1-2,74. Van Dijk 1-3.75. Albertsen 2-3, 89. Van Leeuwen 3-3. Feyenoord-FC Utrecht 1-1 (1-0), 8. Peters 1-0. 72. Carbo 1-1. Toeschou wers: 24.376. Scheidsrechten Tho- Willem II-Sparta 1-0 (0-0), 75. Raeven 1-0. Scheidsrechten Gans. Toeschouwers: 6000. FC Twente-Go Ahead Eagles 3-1 (2-0), 16. Sanchez Torres 1-0, 42. Jol 2-0, 59. Schneider 2-1 (strafschop), 84. Rohde 3-1. Toeschouwers: 13.000. Scheidsrechten Weerink. 89. De Jong 2-1 (strafschop). Scheidsrechter Geurds. Toeschou wers: 12.000. 0-1, 75. Nygaard 1-1, 92. Welzl 2-1. Toeschouwers: 6000. Scheidsrech ter Ram. EERSTE DIVISIE Mulder. Toeschouwers: 4500. Amersfoort-Cambuur2-l(l-0).46. Brink 1-0, 67. Schouwenaar 1-1, 86. Jan Leyenhorst 2-1. Scheidsrechter De Schepper. Toeschouwers: 2200. Veendam-WV 4-0 (1-0). 36. Korte 1-0, 52. Brinkman 2-0, 69. Korte 3-0. 83. Korte 4-0. Scheidsrechter. Blan- kenstein. Toeschouwers: 2500. der Laar. Toeschouwers: 6000 ders 0-2, 80. De Wert 1-2, 85. Pie Eindhoven-Haarlem 0-3 (0-2). 40. Nydam 0-1,43. Balm 0-2.47. Niekerk 0-3. Scheidsrechter: Severein. Toe schouwers: 3500. Telstar-Heracles 3-1 (2-1). 9. Van der Meer 1-0, 16. Van der Meer 2-0, 38. Poell 2-1,81. Reuser 3-1. Scheids rechter Mittelmeyer. Toeschouwers: Vlaardingen-Fortuna S 2-1 (1-1). 9. Engbersen 0-1,18. Snijders 1-1,51. Loijee 2-1. Scheidsrechten De Munnik. Toeschouwers: 1000.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 16