Goede zaak voor het voetbal Wisselvalligheid is enige constante in spel van Feyenoord Ajax-trainer Beenhakker over zege van Wageningen: FC Utrecht: afreizen of toch thuisblijven? MAANDAG 1 SEPTEMBER 1980 SPORT EREDIVISIE ningen 3-3, Feyenoord-FC Utrecht 1-1, Willem II-Sparta 1-0, FC Twente-Go Ahead Eagles 3-1, MW-Roda JC 2-1 en AZ'67-Excelsior 2-1. Twente 3 3 0 0 6 8-1 AZ'67 Feyenoord Ajax Wageningen Groningen PSV PEC Zw NEC MW Utrecht Den Haag 3 2 10 5 3 2 0 14 10-8 3 1 2 0 4 6-4 3 1113 10-6 3 1113 3 0 3 0 3 3 1113 3 1113 Amersfoort-SC Roda JC Excelsior 3 Willem II 3 G.A. Eagles 3 NAC 3 Sparta 3 EERSTE DIVISIE Vitesse-DS'79 1-1, Cam buur 2-1, Veendam-VVV 4-0, HeC- renveen-Volendam 1-0, Helmond Sport-De Graafschap 1-3, Eindho ven-Haarlem 0-3, Telstar-Heracles 3-1, Vlaardingen-Fortuna S 2-1, Den Bosch-Amsterdam 0-1. Heerenveen DS'79 Haarlem Graafschap Vitesse Amsterdam SW Amersfoort Telstar Eindhoven Vl'dingen Veendam Cambuur Den Bosch Volendam Helmond Sp Heracles Fortuna S VVV 1. Petursson (Feyenoord) en Rohde (Twente) 4 3. Kieft (Ajax), Eriksen (Roda JC), Ny- McDonald (Wageningen), Hazelhekke (Wageningen), Molenaar (Ajax)3 ROTTERDAM - Wisselvalligheid blijft het voetbal van Feyenoord typeren. Nog niet één duel in de lopende competitie werd op „constante" wijze afgewerkt; steeds bewoog de Rotterdamse ploeg zich over toppen en door dalen. Tot zaterdagavond kende die vreemde golfbeweging nog geen negatieve gevolgen, omdat de eerste twee tegenstan ders (Sparta, Willem II) gewoon te zwak waren om te profiteren van die grilligheid. De iets grotere kracht van FC Utrecht werkte in de derde seizoenronde echter onmiddel lijk puntenverlies in de hand. De 1-1 die in De Kuip werd overeengekomen, moet dan ook worden gezien als de bestraffing van Feyenoords onbezonnen houding in de beginfase van de nieuwe jaargang. Roger Raeven 'nekt' Sparta TILBURG - Het eerste doel punt van Willem II in het nieuwe seizoen betekende meteen ook de eerste over winning van de Tilburgers. Verliezer Sparta heeft als eni ge club uit de eredivisie nog geen enkel punt behaald. Ge zien het vertoonde spel van zaterdagavond verdienen de Rotterdammers, bij wie Ruud Geels, wegens een achilles peesblessure ontbrak, nau welijks meer. Verdedigend herstelde Sparta zich aardig van de klap tegen FC Groningen. Dat Willem II tenslotte toch won, dankte het aan debutant Roger Raeven, die deze week werd geleend van Roda JC. De laatste kans van Feyenoord tegen Utrecht in beeld. Vlak v einde van het duel duikt Ben Wijnstekers plotseling vrij op voor het doel van Hans van Breukelen. Na een vrije trap van Notten tikt de internatio nal de bal echter net langs de paal foto boven). Wijnstekers kan zich even later de haren wel uit het hoofd rukken (foto onder). Waar die vandaan komt, is voorals nog een raadsel voor de betrok kenen. De meningen over het verschijnsel zijn dan ook tegen strijdig. Trainer Jezek houdt het erop dat zijn spelers „te angstig worden als het niet meer loopt"; routinier René Notten daarente gen denkt dat de merkwaardige curve voortkomt uit te grote gre tigheid. Vast staat in elk geval wel dat de Kuip-ploeg het gelijkspel van zaterdagavond geheel aan zichzelf te wijten had. Immers, meer dan de gewijzigde tactiek van de tegenstander werkte Feyenoords eigen hou ding de remise in de hand. Het team kan het daarmee ook in de toekomst nog moeilijk genoeg krijgen, want het voelt nog niet het gas terug moet Feyenoord blijft onbe- gretig als zuinigheid ei genlijk verstandiger zou zijn en zet op die manier de deur open voor iedere tegenstander die ge klopt kan worden. FC Utrecht was het eerste elftal dat de kracht had daar in te stappen en kon dan ook een punt meenemen uit de kleddernatte havenstad. Kostbaar Een heel kostbaar punt zelfs tegen de achtergrond van het verleden. Voor de derde keer pas in de his torie van het betaalde voetbal slaagde de FC erin een nederlaag te ontwijken in De Kuip De fu sieclub was dat eerder alleen ge lukt in het seizoen 1971- 72 (0-0) en voorloper DOS had in de jaar gang 1957-'58 al eens 4-4 op het bord laten prikken, maar voor het overige waren alleen, vaak dikke, nederlagen geleden. De score 76-19 in de resterende 22 duels spreekt wat dat betreft voor zich. Logisch dan ook dat trainer Han Berger ditmaal uiterst tevreden was. Hij had er dan wel een prin cipe en twee vleugelspitse n voor opzij moeten schuiven, maar het onverwachte resultaat vergoedde veel, zo niet alles. „Sinds men- AMSTERDAM (GPD) - Bij het uitpakken van het verrassingspakket is Wageningen er zaterdagavond achtergekomen dat Ajax dit seizoen het niveau van de modale eredivi sieclub weer wat dichter is genaderd. Voor de wedstrijd hield trainer Nol de Ruiter zijn pupillen voor dat zij vrijuit mochten spelen omdat zij in De Meer niets te verliezen hadden. Tijdens het aantrekkelijke duel waanden de spelers van Wageningen zich meer dan eens in een fantasiewereld, waarin de realiteit voor Ajax ten slotte zo ontnuchterend werkte. Of zoals Peter van de Ley het stelde: „Je verwacht hier met 4-0 te zullen verliezen en dan opeens sta je met 1-0 voor en win je met 4-2". Aan het succes van Wageningen. dat Ajax in het betaalde voetbal nog nooit een punt afhandig had gemaakt, droeg wel een aantal blessures van de Amsterdam mers bij. Zonder Lerby, Ling, Ophof, Meutstege, Hamberg en de geschorste Boeve (hij zat zijn laatste wedstrijd op de tribune uit) was Ajax al uiterst kwets baar. De ploeg werd nog poreuzer door een blessure van laatste man John Steen Ziegler. Woensdag avond klaagde hij na afloop van de na rust gewonnen wedstrijd tegen Roda JC al over een ge scheurd spiertje in zijn boven been. Zaterdagavond liet hij we ten dat hij op korte termijn niet meer wil spelen: „Tegen Wage ningen had ik liever al niet ge voetbald. Maar nadat ik een injec tie had gekregen leek het wel weer te gaan. Tijdens de wed strijd kreeg ik er echter al weer gauw last van. Vandaar dat ik nu zeg: ze bekijken het maar, ik heb mijn best gedaan, me langer for ceren wil ik niet". Opvallend Topfit was ook Rob McDonald niet, de nieuwe spits van Wageningen. Hij ondervindt nog de nodige hinder van een meniscusoperatie in mei van dit jaar. Desondanks ontpopte hij zich als de opval lendste speler. Driemaal ver scheen hij nadrukkelijk in beeld. Even zovele malen hield Wage ningen er een doelpunt aan over. Twee van McDonald en één van Gerdo Hazelhekke, nadat McDo nald twee minuten voor tijd na een pass van Van Pelt zowel om doelman Schrijvers als om Zwambom was gedraaid. McDonald maakte daarmee het vertrouwen dat De Ruiter steeds in hem heeft gehouden, volledig waar. De Ruiter, toen nog trainer van Cambuur, zag de inmiddels 21-jarige Engelsman vorig jaar aan het werk bij de derde-divi sieclub Huil City. McDonald werd op huurbasis aangetrok ken, maar bracht zijn eerste sei zoen in Nederland voor het grootste gedeelte met blessures door op de reservebank. Toch werd hij door De Ruiter meege nomen naar Wageningen, zij het dat McDonald, voor wie slechts 85.000 gulden behoefde te wor den betaald, pas drie dagen vooi de competitie tekende. Met de komst van McDonald is Ha zelhekke omgeschoold tot „han gende" rechterspits die nu een veel grotere actieradius heeft dan in het verleden. McDonald springt daarentegen uiterst eco nomisch met zijn krachten om. Hij loopt weinig, maar verstaat de kunst om plotseling vanuit het „niets" op te duiken, zoals in de 17e minuut toen hij de bal na een voorzet van Leushuis enigszins fortuinlijk met zijn knie langs Schrijvers werkte. Daarvoor was de keeper, die te kennen heeft gegeven niet meer voor het na tionale elftal in aanmerking te willen komen, al tweemaal ge passeerd. Eerst door Van Pelt, waardoor Ziegler de bal van de lijn moest koppen, en vervolgens door Hazelhekke waarop Zwam bom moest bijspringen. Gelaten Ajax liet het allemaal wat gelaten over zich heengaan en begon pas serieus naar een antwoord te zoe ken nadat Hazelhekke in de 34e minuut voor 0-2 had gezorgd. De verdediging van Ajax, die in drie duels al acht goals heeft moeten incasseren, had daarmee over duidelijk zijn onvermogen ge demonstreerd. Voorstopper Zwambom, vorig seizoen in eer ste instantie afgeschreven, maar tenslotte toch verrijkt met een beter contract, was niet opgewas sen tegen McDonald. Ziegler be perkte zich tot vrijblijvende, nietszeggende passjes over korte afstand en bemoeide zich nau welijks met de organisatie. Linksachter Wijnberg moest zijn directe tegenstander Hazelhekke twee goals toestaan en rechts back Keje Molenaar heeft pas voor 50 procent aan de verwach tingen beantwoord. In verdedigend opzicht laat hij zich nog wel eens simpel uitspelen, zoals eergisteren door Van Pelt. In aanvallende zin blijkt hij evenwel een grote aanwinst. Niet alleen omdat hij kort voor rust voor de tweede maal dit seizoen een strafschop benutte (toege kend omdat Wijnberg door Braam onderuit was gehaald), maar vooral omdat hij 26 minuten na rust met een kopbal ander maal het verschil tussen Ajax en Wageningen wist te verkleinen. Elf minuten eerder had McDo nald, ook al met het hoofd, name lijk voor 1-3 gezorgd. Slordig De doeltreffende actie van Mole naar was iii het tweede bedrijf overigens een van de weinige ge vaarlijke ondernemingen van de zijde van Ajax. De meeste pogin gen strandden door slordighe den, gebrek aan stootkracht (spits Kieft is na zijn sterke start tegen Go Ahead nu al op de ach tergrond beland), op de bij vlagen te. Dat was vooral het geval in het laat ste kwartier toen Ajax-trainer Leo Beenhakker besloot om een middenvelder (Jensen) op te of feren voor een aanvaller (Rij kaard) en later ook nog eens Rini van Roon naar het front stuurde. Dat alles leidde er alleen maar toe dat Ajax zichzelf in de weg liep en Wageningen, dat een open oog hield voor de aanval, zonder zoals Roda enkele dagen eerder „open huis" te houden, alle gelegenheid kreeg om er nog 2-4 van te ma ken. Ajax-trainer Beenhakker voelde zich na afloop als Ajacied dan ook een verliezer, maar als voetbal liefhebber een winnaar „Voor het voetbal in Nederland is het gunstig dat een ploeg als Wage ningen hier zo brutaal heeft dur ven spelen. Er is een tendens dat de wedstrijden steeds meer door voetbal beslist gaan wor den". JAN PREENEN .X Hl Doelman Harry Suvee viert in zijn eentje feestHazelhekke heeft Wageningen zojuist r is voor de sluitpost voldoende adnleiding voor een knieval. 2-4 geschoten en dat Jan Peters beschikbaar voor Oranje ALKMAAR - Bondscoach Jan Zwartkruis kan voor de eerste kwalificatiewedstrijd in het toernooi om het wereldkam pioenschap voetbal, volgende week tegen Ierland, beschik ken over AZ-middenvelder Jan Peters. Hoewel de club leiding na samenspraak met trainer Georg Kessler en clubarts Wim Bekking, de middenvelder op medische gronden het advies hebben gegeven zich niet beschik baar te stellen voor de inter land in Dublin, heeft Peters dat advies niet opgevolgd. "Ik kan de waakzaamheid van AZ-zijde begrijpen, maar op dit moment voel ik mij hon derd procent. Als dat niet zo zou zijn, was ik er niet eens aan begonnen. Zoveel ver antwoordelijkheid heb ik als voetballer nog wel", aldus Pe ters. Vooral clubarts Bekking had bezwaren tegen het uitkomen van Peters in Orapje. Bek king: "De knie van Jan Peters is op dit moment geen enkel probleem. Maar conditioneel heeft hij een achterstand. Daardoor is de kans op een mogelijke blessure bij hem groter". Jan Peters. Ook Kessler heeft nogal wat druk uitgeoefend op Peters. Peters heeft het advies wel mee laten wegen in de beslis sing. "Maar", aldus Peters, "ik wil mij ten opzichte van Oranje zo loyaal mogelijk op stellen. En dus stel ik mij be schikbaar". Ook AZ'67 als club zal zich in de toekomst positief opstellen tegenover het Nederlands voetbalelftal. De vereniging ziet geen belemmeringen meer om spelers af te staan aan Oranje. Dat is het resul taat van een gesprek dat bondscoach Jan Zwartkruis met AZ-voorzitter Klaas Mo lenaar heeft gehad naar aan leiding van diens uitlatingen een maand geleden. Toen stelde Molenaar dat hij, ge zien de gang van zaken tij dens het toernooi om het Eu ropees kampioenschap voet bal in Italié, geen spelers van AZ'67 meer beschikbaar wil de stellen voor Oranje. In een communiqué zegt het AZ-be- stuur dat in het gesprek tus sen Molenaar en Zwartkruis de persoonlijke grieven van de AZ-voorzitter zijn wegge- senheugenis hebben we hier al leen maar met grote cijfers op ons donder gekregen", overdreef de jonge oefenmeester naderhand. „Vandaar dat ik voor deze speci fieke gelegenheid best een keer met slechts twee centrumspitsen en zonder vleugelspelers wilde aantreden". Op het eerste gezicht een nogal on gebruikelijke stap voor een coach die zo vaak het aanvallende voet bal predikte. Zeker als die maat regel wordt gerelateerd aan de eerdergemaakte afspraken^ in Zeist. Berger echter bestreed dat hij die geweld zou hebben aange daan met zijn veranderde speel wijze. „Want ook met twee spit sen kun je best aanvallend spe len. Het ligt alleen aan de uitvoe ring". Kracht Het paradoxale was dat die uitvoe ring zaterdag alleen in defensieve zin goed slaagde. Nu Jan van Staa (Berger „Van hem was weinig positiefs te verwachten gezien zijn vorm") buiten het team was gelaten en Van der Lem naar bin nen was geschoven om met Car- bo te fungeren als aanspeelpunt voor het viermansmiddenveld, voorkwam Utrecht in elk geval dat Feyenoord zijn sterke punten kon uitspelen. „Als ik Van der Lem en Van Staa op de vleugels had gezet", wist Berger, „zouden Brard en Wijnstekers onherroe pelijk over ze heen zijn gegaan, omdat ze nu eenmaal niet mee verdedigen. En daar ligt de kracht van Feyenoord. Oprukken naar de achterlijn en dan probe ren Peters en Petursson aan te spelen". In aanvallende zin echter liep het allemaal zoveel minder dat Utrecht niet dankzij de tactiek, maar in de eerste plaats dankzij Feyenoord naar de deling kon reiken. De formatie van Jezek holde maar door, ook toen het merkbaar slechter ging na die vlotte en gretige start. De bekro ning met dat ene fraaie doelpunt van de alleen in de lucht sterke Jan Peters werd niet voldoende geacht; Feyenoord wilde meer. Veel meer. Simpel DEN HAAG - FC Utrecht weet nog niet of het de eerste wedstrijd in het toernooi om de UEFA-Cup tegen het Roe meense Arges Petesti in Roemenië zal spelen. Bij de loting, die in mei in Zurich werd gehouden, lootte Utrecht een uitwedstrijd. De club is er tot op heden van uitgegaan dat op 17 september in Roemenië gespeeld wordt. Vrijdag echter ontving Utrecht een telegram van zijn te genstander dat de Roemenen op 17 september eerst in Utrecht spelen. Arges stelt dat deze omzetting pp verzoek van de UEFA is geschied. Bij Utrecht was van de Europese voetbalbond nog geen mededeling over een mogelijke om zetting binnen. "Morgen zullen we contact opnemen met de UEFA", zo zei administrateur Hesselberth. "Ik vermoed dat een Neder landse club bezwaren heeft gemaakt tegen het spelen van onze uitwedstrijd op 17 september. In de reglementen van de UEFA staat dat iedere vereniging die binnen een straal van vijftig kilometer zijn speelveld heeft, bezwaren bij de UEFA kan indienen". Volgens de woordvoerder van Utrecht is Ajax de enige die protest zou kunnen hebben aangetekend. Ajax immers speelt op 17 september zijn eerste wedstrijd in Tirana (Al banië) tegen Dynamo. Twee weken later zou zowel Ajax als Utrecht thuis spelen. Hesselberth: "Zolang we van de UEFA officieel nog niets hebben gehoord kan ik geen namen noemen. Nee het lijkt me onwaarschijnlijk dat Twente, PSV, AZ of Feyenoord bezwaar hebben gemaakt. Deze clubs liggen niet binnen een straal van vijftig kilometer. Ieder protest zou worden afgewezen. Inderdaad, het kan Ajax zijn". Voortgejaagd door de gedachte dat Utrecht na 2-0 „overlopen zou kunnen worden" (Notten) ging de ploeg zich forceren. En toen de tweede treffer niet wilde vallen, bleven weliswaar de gretigheid en de agressiviteit (Peters zag geel. net als de Utrechters Flight en Tervoort), maar de variatie maakte toen plaats voor simpel heid en eenzijdigheid. Alle ballen werden nadien naar het centrum getransporteerd, waar Joop Wildbret als libero kon uitgroeien tot de uitblinker van Utrecht. En er is dan niemand in het elftal van Feyenoord die de patronen een andere wending kan geven. Ook routinier René Notten niet. Buiten het veld wist hij het alle maal wel („Eigenlijk moet je in dit soort wedstrijden tevreden zijn met 1-0 en de bal rond laten gaan, als je ziet dat het niet meer loopt"), tijdens het duel slaagde hij er niet in dat over te brengen. „We hebben er in de rust nog wel over gesproken, maar ook in de tweede helft bleven ze maar gaan. En dan kun je dat wel zeggen, maar het moet toch van de spe lers zelf uitgaan". Risico Zolang dat niet gebeurt, loopt Feyenoord het risico dat oppo nenten die verslagen zouden kunnen worden, alsnog terug komen. Zoals FC Utrecht zater dagavond. Met Adelaar als pauze invaller voor De Kruyk (later kwam Kruys nog voor Van der Vlag) had de ploeg aan één gave actie van de verder onopvallende Van Hanegem voldoende om op 1-1 aan te sturen. Van der Lem leverde de voorzet af van de kant waar Feyenoord het zwakst was (aan de linkerzijde van de defen sie) en Carbo kon de gelijkmaker binnenkoppen. Dat de Rotter dammers, met Van Til eindelijk voor de wel zeer zwakke Bou- wens, in de slotfase bijna nog op winst kwamen via Wijnstekers (net naast) onderstreepte alleen dat wisselvalligheid voorlopig de enige constante is in het spul VBO Feyenoord. PAUL DE TOMBE

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 15