"Wielrennen is leuker" STER VAN PIQUET RIJST SNEL Jan Lammers: Ik wil liefst direct Coureurs vinden de dood in België Zege op Zandvoort SPORT SPORT SPORT MAANDAG 1 SEPTEMBER 1980 SPORT Gouddelfster Beth Heiden: SALLANCHES (GPD) - Beth Hei den heeft zaterdagmiddag in het Franse Sallanches opnieuw een gouden bladzijde toegevoegd aan het omvangrijke sportieve fami lie-album. Na de flonkerende schaatssuccessen van haar broer Eric, die in februari tijdens ae Olympische Winterspelen in La ke Placid vijf gouden medailles veroverde, en haar eigen wereld kampioenschap op de lange ij zers vorig jaar in Den Haag, be reikte de 20-jarige dreumes uit het Amerikaanse Madison nu de top van het internationale da- meswielrennen. Op het voor dames eigenlijk onge schikte klimparcours greep ze overtuigend de wereldtitel na een rit die voor de meeste deelneem sters een heidens karwei was. Niet echter voor de kleine Beth Heiden. Ze danste vier keer met allure naar de top van de Cote de Domancy om in de laatste meters op onnavolgbare wijze van kop af de spurt te winnen. Het bewijs dat ze een andere discipline van de sport ook volledig onder de knie heeft. Beth Heiden (l) hartelijk omhelsd door teamgenote Heidi Hopkins na haar wereldtitel bij de dames. „In de toekomst wil ik me helemaal gaan toeleggen op het fietsen. Met schaatsen ben ik gestopt", vertelde ze. „Misschien dat ik er nog wel eens een keer mee begin, maar op dit moment is wielren nen leuker. Daar vecht je echt te gen anderen en niet zoals bij het schaatsen tegen jezelf om een be tere tijd te maken. Dit spreekt me meer aan". Het is niet uitgesloten dat dit suc ces tot gevolg zal hebben dat haar broer Eric Heiden het voorbeeld van zijn zus zal volgen. Het Ame rikaanse schaatsfenomeen was zaterdag in Sallanches om de ti telstrijd bij de dames te volgen. „Ik denk dat hij", vertelde Beth, „niet voor mij zal willen onder doen en zich ook op het wielren nen zal gaan toeleggen". Tot dit jaar was fietsen voor Beth Heiden niet meer dan een trai ning voor de schaatssport. „Maar ik wil meer gaan studeren en een gerichte schaatstraining kost in mijn land te veel tijd. Daarom ben ik overgestapt naar het fietsen". Aan de universiteit van Wincon- sin, waar Beth Heiden een tech nische studie volgt, zal ze overi gens ook aan voetbal en handbal gaan doen. Evenals cross country skiën. Opvallend tijdens de titelstrijd voor de dames was wel dat met uit zondering van Beth Heiden de gedoodverfde favoriete rensters al snel moesten afhaken. „Waar om", vroeg de Nederlandse kam pioen Hennie Top, die met een zevende plaats de best geklas seerde uit de ploeg van bonds coach Cor Bijster was, zich af, „heeft men ons niet net als twee jaar geleden op de Nurburgring een ander parcours gegeven. Toen vonden ze het te zwaar voor ons". Ook oud-wereldkampioene Keetie van Oosten-Hage - voor een dag naar Sallanches geko men om persoonlijk op de fiets het parcours te verkennen - noemde de titelstrijd te zwaar voor dames. Algemeen echter werd aangeno men dat de Franse organisatie gokte op de klimcapaciteiten van de nationale kampioene Jeannie Longo, die echter het tempo niet kon volgen. Dat was slechts weg gelegd voor een select gezel schap. Een door pure vermoeid heid ontstane blessure van de Westduitse Beate Hungerkamp veroorzaakte een splitsing in het peloton. De Engelse meisjes Amanda Jones en Pauline Gave, de Amerikaanse rijdsters Beth Heiden en Heidi Hopkins, de Zweedse Tuuliki Jahre en de Ita liaanse Francesco Galli kwamen voorop. De Nederlandse Hennie Top en de Duitse Beate Habetz konden in de afdaling nog bijko men, maar moesten later toch loslaten. Zo werd het een ware afvalrace. „Het was een moordend par cours", zei Hennie Top, „en ik kon niet beter. Een teleurstelling, want je hoopt toch op een ere plaats". Verdrietig was ook rege rend wereldkampioene Petra de Bruin, die met tranen in de ogen als zestiende over de streep kwam. Slechts vier meisjes kon den zich van voren handhaven: Galli, Jahre, Jones en Heiden spurtten om de winst. Het werd op overtuigende wijze een zege voor de tweevoudig Amerikaan se kampioene, die na een schitte rende voorbereiding in de Red Zinger Race haar eerste grote in ternationale wedstrijd winnend beëindigde. De uitslag is: 1. Beth Heiden (VS) 53,6 km in 1.45.15 (gem. 30,555 km/u); 2. Tuu liki Jahre (Zwe) z.t.; 3. Amanda Jones (Eng) z.t.; 4. Francesca Galli (Ita) z.t.; 5. Heidi Hopkins (VS) op 25 sec.; 6. Pia Prim (Zwe) op 1.14; 7. Hennie Top (Ned) op 1.49; 8. Karen Strong (Can) op 2.119. Leontine van Lienden (Ned) z.t.; 10. Jeannie Longo (Fra) op 2.17; 11. Agneta Asplund (Zwe) op 2.58; 12. Wil Bezemer (Ned) z.t.; 13. Marianne Berglund (Zwe) op 3.30; 14. Maria Barendrecht (Ned) z.t.; 15. Galina Tsareva (Sov) op 3.58; 16. Pe tra de Bruin (Ned). Organisatie van GP kan net quitte spelen ZANDVOORT - Dt hoop van de organisatoren van de Ne derlandse Grand Prix dat na het zeer drukke bezoek aan de training van vrijdag en zater dag de Nederlandse wedstrijd tellend voor het wereldkam pioenschap der coureurs ruime winst zou opleveren is geen bewaarheid geworden. Men moest 85.000 toeschou wers trekken om quitte te spelen. Dat aantal werd vorig jaar bereikt door een grote belangstelling voor de race zelf. Vrijdag kwamen 5.000 bezoe kers naar de training, zater dag naar de training en de wedstrijd van de Procars maar liefst 25.000. Het slechte weer maakte echter dat giste ren maar 53.000 autosport liefhebbers getuige waren van de Grand Prix. "We hopen toch nog juist quitte te spelen", aldus perschef Dirk Buwaldo, "met 83.000 verkochte plaatsen over drie dagen zou dat juist niet het geval zijn. Maar er zijn veel dure tribunekaarten ver kocht. Vandaar dat ik denk dat we het net redden". ZANDVOORT - Nelson Piquet heeft de spanning in de strijd om het wereldkampioenschap voor Formule I-cou reurs helemaal teruggebracht. Doordat de Braziliaan zelf de Nederlandse Grand Prix op zijn naam schreef en Alan Jones niet verder kwam dan een 11e en laatste plaats, is Piquet zijn Australische opponent tpt op twee punten ge naderd in de tussenstand. De Brabham-coureur beleefde al met al een erg prettig weekeinde in Zandvoort, want aan zijn Grand Prix-zege ging een overwinning in de Procarra- ce vooraf. Nelson Piquet spuit de cham pagne in het rond. Over het hoofd van de Fransman Arnoux tweede). Lafitte, die derde werd kijkt rechts lachend toe. In tegenstelling tot Jan Lammers is Piquets ster snel rijzende. Twee jaar geleden debuteerde hij in een Ensign in de Grote Prijs van West-Duitsland, op 30 maart van dit seizoen boekte hij in Long Beach (VS) zijn eerste overwin ning in de Formule I en gisteren voegde hij het maximale aantal van negen punten toe aan zijn to taal, waardoor hij zich nadrukke lijk heeft aangediend als moge lijk opvolger van regerend we reldkampioen Jody Scheckter. Er zijn nog drie races voor de boeg (Imola, Montreal en Wat- kins Glen) en die zullen ongetwij feld in het teken staan van het duel Alan Jones-Nelson Piquet. Carlos Reutemann en Jacques Laffite, in Zandvoort resp. vierde en derde achter René Arnoux, volgen het tweetal op eerbiedige afstand in het tussenklassement en zijn met hun puntentotaal (resp. 33 en 32) vrijwel uitgescha keld voor de wereldtitel. ZANDVOORT - Tegenstanders van het circuit hebben de 53.000 toeschouwers bij de start van de Grand Prix laten weten wat hun zienswijze is ten aanzien van de handhaving van de racebaan in de duinen. Ze deden dat op on verantwoorde wijze. Toen de wa gens voor de eerste maal langs de hoofdtribune kwamen lieten ze een vlieger op met op de staart het woord "woningnood". De vlieger, die verbonden bleef met het vliegertouw, kwam aan de binnenkant van het circuit te recht. Aan de omstandigheid dat het touw over het hoge dak van de tribune liep, was het te danken dat de rijders niet in grote moei lijkheden werden gebracht. Hoewel Piquet tot de jongere garde in de Formule I-wereld wordt ge rekend, is hij al 28 jaar oud. Tien jaar terug begon hij in de snel- heidssport met karten. Zijn over stap naar de autosport volgde snel, ook al moest het in het diep ste geheim gebeuren. Zijn ouders namelijk zagen in hem meer een toekomstig tenniskampioen en wilden niet dat hij ging racen. Nelson Sottomaior, zoals hij ei genlijk heet, liet zijn achternaam in Piquet veranderen, zodat zijn ouders niets te weten zouden komen van zijn activiteiten in de autosport In 1976 verliet hij Bra zilië en vestigde zich in Engeland. Daar maakte hij indruk in de Formule III. Na enkele wedstrij den by Ensign en McLaren te hebben gereden, werd hij vorig seizoen gecontracteerd door Brabham. Daar was hij eerst tweede rijder achter Niki Lauda, maar na diens plotselinge af scheid promoveerde Piquet tien maanden geleden tot eerste man in het door Bernie Ecclestone geleide team. Piquet lijkt met het klimmen der jaren ook zijn wilde streken wat kwijtgeraakt te zijn. Tot voor dit seizoen stond hij bekend als een brokkenpiloot, maar sinds hij meer verantwoordelijkheid bij Brabham heeft gekregen, zijn ook de crashes vrijwel verdwe nen. Dat demonstreerde hij ook in Zandvoort, waar hij gisteren eerst kalm afwachtte tot er een kans kwam om Jacques Laffite van de eerste plaats te verdrin gen, vervolgens een flinke voor sprong uitbouwde en die in de laatste fase rustig consolideerde. Piquet heeft zijn overwinning ook te danken aan het feit, dat hij de eerste vijf hectische ronden ongeschonden doorkwam. In de tweede ronde werd zijn hoofd ge raakt door een deel van een zijvleugel, die afkomstig was van de wagen van Alan Jones. De Au straliër moest de schade door monteurs laten herstellen en liep daardoor drie ronden achter stand op die hij niet meer goed kon maken. Piquet: „Het was een krankzinnige start. Laffite was snel weg en ie dereen probeerde aansluiting te krijgen. Dat was dringen gebla zen. Toen kreeg ik ook nog de „skirt" van Jones' auto op mijn helm. Zo erg was dat niet. Je krijgt ook vaak opspattende ste nen tegen je aan, die onder de achterwielen van een voorganger vandaan komen". Piquet werd in de 12e ronde de vierde koploper, nadat Jones, Arnoux en Laffite hem voor wa ren gegaan. De strijd aan kop was daarmee voorbij, want Piquet was oppermachtig en bouwde zijn voorsprong op Laffite uit tot 20 seconden. Laffite sloeg hal verwege een aanval van Bruno Giacomelli af, die op het moment dat hij de Ligier-coureur te pak ken wilde nemen, spinde. Laffite had toen veertien seconden voor sprong op een groepje met Ar noux, Reutemann, Andretti en Jones, die er als achterblijver tus sen zat. Op het einde van de wed strijd kwam René Arnoux even wel sterk opzetten en met nog een paar ronden te gaan wist hij Laffi te te passeren en beslag te leggen op de tweede plaats. Voor Re nault toch een ietwat tegenval lende prestatie, nadat Jabouille en Arnoux in de trainingen ieder een te snel af waren geweest. Jean-Pierre Jabouille, de win naar in Oostenrijk, haakte echter al snel af en was meer in de pits dan op de baan te vinden. Na vijf tien ronden zette hij zijn wagen voorgoed aan de kant. Teamgenoot Renè Arnoux hand haafde zich knap op een derde plaats. In zijn spiegels zag hij voortdurend Carlos Reutemann, Mario Andretti en later Alan Jo nes. Andretti, wereldkampioen in 1978, zorgde voor een paar ge vaarlijke situaties door eerst de snellere Reutemann en later diens stalgenoot Alan Jones de pas af te snijden op momenten dat hij gepasseerd dreigdë te gaan worden. In de Tarzanbocht kwamen de wagens van de Lo tusrijder en van Reutemann (Williams) zelfs met elkaar in aan raking. Andretti werd op drie kwart van de wedstrijd toch door Jones en Reutemann voorbijge gaan. De Amerikaan had de pech, dat hij twee ronden voordat de finishvlag viel, moest stoppen omdat de benzine op was. Daar door klom Jarier (Tyrrell) op naar de vijfde plaats en wist Alain Prost ook nog een puntje voor het wereldkampioenschap binnen te slepen. Van de 24 coureurs wisten er zich slechts elf te klasseren. Onder de uitvallers bevonden zich onder andere Lammers' teamgenoot Geoff Lees, die in aanrijding kwam met John Watson. Derek Daly kwam wonder boven won der met de schrik vrij toen de voorwielophanging van zijn Tyr rell brak en hij in de Tarzanbocht rechtdoor ging. De Ier sloeg met een snelheid van circa 200 km tweemaal over de kop voordat hij met auto en al bovenop de vang rail tot stilstand kwam. Het enige wat hij overhield aan het ongeluk was een licht bezeerd rechterbo- venbeen, meer niet. De officiële uitslag is: 1. Nelson Piquet (Fra) Brabham 72 ronden (306,140 km/u) in 1.38.13,83 gemiddeld 186,995 kilome ter per uur; 2. Rene Arnoux (Fra, Re nault) 1.38.27.76; 3. Jacques Laffite (Fra) Ligier 1.38.27,26; 4. Carlos Reutemann (Arg) Williams 1.38.29,12; 5. Jean-Pierre Jarier (Fra) Tyrell 1.39.13,85; 6. Alan Prost (Fra) McLaren 1.39.36,45. Op één ronde: 7. Gilles Villeneuve (Can) Ferrari. Op twee ronden: 8. Mario An dretti (VS) Lotus; 9. Alan Jones (Aus) Williams; 10. Jody Scheckter (Z-Afr). Snelste ronde: Arnoux 1.19.35 gemid deld 192,907 km/uur. Stand voor WK: 1. Alan Jones 47 punten; 2. Piquet 45; 3. Reutemann 33; 4. Laffite 32; 5. Arnoux 29; 6. Pironi (Fra) 23. ZANDVOORT (GPD) - Jan Lam mers besefte zaterdagmiddag maar al te goed dat een voortzet ting van zijn carrière in de For mule I aan een zijden draadje is komen te hangen. Juist op het circuit van Zandvoort, de baan die hij beter kent dan welke cou reur ook, beleefde de kleine rijder een dieptepunt in zijn loopbaan, die tot voor dit weekeinde toch al niet gekenmerkt werd door op zienbarende Grand-Prixpresta- ties. Lammers, die in de trainingen van vrijdag nog een 22e tijd wist te realiseren, werd zaterdag voor bijgestreefd door Nigel Mansell, John Watson en Emerson Fitti- paldi, waardoor hem tijdens de race slechts een plaatsje in het NOS-commentatorhokje restte. Dat de Ensign-rijder zich niet voor de 29e Nederlandse Grand Prinx kwalificeerde, viel op zich nog te pruimen voor hem. Wat Lammers meer dwars zat, was het feit dat zijn teamgenoot Geoff Lees sneller was in de training en wel een plaatsje voor zich wist op te eisen op de startrij. "Ik vind het ongelooflijk, dat de eerste de bes te in eenzelfde wagen gaat rijden en dan nog sneller is ook", stelde Lammers met een bedeesde stem vast. De Nederlander twijfelde eraan of zijn wagen wel op dezelfde wijze was afgesteld als die van Geoff Lees. "Volgens mij had zijn auto andere zijschorten, maar zeker weten doe ik dat niet", aldus Lammers, wiens manager Van der Storm vrijdag al stelde dat het Ensign-eigenaar Moris Nunn goed zou uitkomen, als de En gelsman de snelste van het twee tal zou zijn. "Dan kan Nunn zijn ontevreden sponsor bewijzen dat het uitblijven van resultaten niet aan de wagen, maar aan Lam mers heeft gelegen". De rijder zelf, die teleurgesteld is in de organisatie van het team en de komst van Geoff Lees - die in Zandvoort pas voor het eerst in de Ensign reed - als een motie van wantrouwen ten opzichte van zichzelf opvatte, zou zelfs niet getraind hebben als de wed strijd niet in Nederland, maar er gens anders had plaatsgevonden. Nu kon hij het tegenover de or ganisatie niet maken om niet te rijden. "Dat Lees mij in eigen huis verslagen heeft, is natuurlijk slecht voor mijn naam. Achteraf bekeken had ik beter geen con tract bij Ensign kunnen tekenen en inplaats daarvan een halfjaar op de tribune plaats moeten ne men. Wat mij betreft is het tussen mij en Ensign gedaan. Ik wil met een stoppen, mits Nunn zijn fi nanciële verplichtingen voor de rest van het seizoen (er resteren nog drie wedstrijden) nakomt". SINT JORISTEN DISTEL(ANP)- De Nederlandse zijspancoureur Boy Brouwer is tijdens de inter nationale motorwegraces in Sint Joris ten Distel om het leven ge komen. In de eerste ronde van de zijspanrace belandde hij met zijn motor tegen de strobalen die langs het parcours stonden. De combinatie kaatste terug op de baan en werd aangereden door een andere deelnemer. Boy Brouwer werd zwaar gewond uit de brokstukken gehaald en per helikopter naar het Academisch Ziekenhuis in Brugge vervoerd. In de loop van gisteravond is hij aan zijn ernstige verwondingen overleden. Het was de derde Nederlandse mo torcoureur die op het circuit van Sint Joris om het leven kwam. Zaterdag, tijdens de training, verongelukte het zijspanduo Stet-Schilder. Tijdens die training van zaterdag middag waren de weersomstan digheden slecht. Het waaide en regende behoorlijk. De oorzaak van het losraken van de be- schermkap van de machine van Jos Stet en André Schilder is niet bekend. De coureurs kwamen ongelukkig onder de machine ten val, waarbij zij de dodelijke ver wondingen opliepen. Overigens draaide het motorcircus van Sint Joris ten Distel gewoon door. In de 50 cc won de Neder lander Rimmelzwaan. De 125 cc- klasse leverde eveneens een Ne derlandse zege (Straver) op, ter wijl Wil Hartog de snelste van de 500 cc-coureurs was. Jack Mid delburg, die ook een manche won, werd tweede. De Fin Nurmi greep de hoofdprijs in de 250 cc en de Zuidafrikaan Ekerold mocht de champagnefles ont kurken na zijn triomf in de 350 cc-klasse. Motorcrosser Gerrit Wolsink zal het komende seizoen voor de laatste keer van start gaan in de Grand Prix-wedstrijden in de 500 cc- klasse. Daarna houdt de 33-jarige tandarts het voor gezien op inter nationaal niveau en zal hij zich beperken tot nationale wedstrij den. Wolsink kijkt terug op een slecht seizoen. Met zijn Maico kende hij vele technische problemen. De monteursstaf moest in de loop van het seizoen aangepast wor den en tot overmaat van ramp kampte Wolsink zelf met een hinderlijke schouderblessure, waarvan hij in de races veel hin der ondervond. Desondanks is het vrijwel zeker dat Wolsink zijn laatste GP-seizoen bij Maico zal rijden. De Westduitsers Reinhard Böhler en Siegfried Muller hebben giste ren in Slagelse de wereldtitel mo torcross in de zijspanklasse be haald. Hun tweede plaats in de eerste manche van de voorlaatste Grand Prix in het Deense plaatsje was voldoende voor de titel. Het puntental van de Westduitsers kwam daardetor op 191. Bach told en Junge uit Zwitserland, de naaste concurrenten van het duo Böhler/Müller, vergaarden 128 punten. De eerste omloop lever de een overwinning op voor de Nederlanders Ton van Heugten en Frits Kiggen. In de tweede manche zegevierden Böhler en Müller, die in de strijd om het WK 206 punten hebben vergaard. ZANDVOORT - De met zoveel spanning tegemoetgeziene BMW-Procarrace werd na een enerverende start een anti climax. De V/estduitser Hans- Joachim Stuck, snelste in de training en leider in het pro- carkampioenschapkwam niet verder dan de Tarzan bocht. Daarvoor was Jan Lammers, voor de race tweede in het kampioenschap, ver antwoordelijk. Lammers, die op een vierde startrij stond, trok direct nadat het licht op groen was gesprongen naar voren. Hij remde uiterst laat en raakte zowel de Procar van Stuck als van diens landge noot Hans Heyer. Stucks wa gen spinde, reed in het zand en kwam daar vast te zitten. Op een vraag na afloop of van opzet sprake was, antwoord de Lammers even kort als duidelijk: "inderdaad". Door de uitschakeling van Stuck kon Lammers inlopen op zijn grootste rivaal in het Procarkampioenschap. Eer der was de Oostenrijker Gardner dwars gegaan. Westduitser Stuck met opzet uit de race gereden... Na die spectaculaire eerste honderden meters was de strijd vrijwel gestreden. De Braziliaan Nelson Piquet nam duidelijk de leiding. De Zwitser Marc Surer reed over tuigend in tweede positie en Jacques Laffite in derde. Jan Lammers, wiens wagen niet optimaal fJas, eiste met de zesde plaats even zoveel pun ten voor het kampioenschap op. Hij staat, met alleen nog de race in Italië op 13 septem ber te rijden, met twee punten achterstand derde in het klas sement achter Stuck en Pi quet, die door zijn zege Lam mers naar de derde plaats in de rangschikking wegdreef. Hij heeft één punt meer dan de Nederlander. Uitermate spannend daarente gen was zaterdag de race bij de formule Ford Renwagens 2000. Vijftien ronden lang hebben Ron Kluit en Fred Krab een furieus gevecht ge leverd. De verschillen tussen de wagens van beide coureurs bleven vrijwel steeds aan merkelijk beneden de secon den. Kluit moest in de zesde ronde Krab laten passeren. De 24- jarige IJmuidenaar sloeg alle aanvallen van Kluit daarna af. Kluit zorgde, toen hij voor de veertiende keer doorkwam voor een beste rondetijd. Hij kon mede daardoor het gat tussen de beide wagens ver kleinen tot amper 0,3 secon den. De zege moest hij evenwel aan Krab laten.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 14