Hinault: "een superkampioen" verdronken in eigen successen Fransman vernedert al zijn tegenstanders SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SALLANCHES (GPD) - Superlatieven schoten tekort bij het succes van Bernard Hi- nault. Kort en bondig kon alles wat hij gisteren in de strijd om de wereldtitel pres teerde samengevat worden met het ene woord: machtsvertoon. De de wijze waarop de wielerheld van Frankrijk op het moordende parcours van Sallanches zijn tegenstanders verpletterde, was gewoon groots. Het betekende een vernedering voor allen die wellicht nog tijdens de tweede koershelft gehoopt hadden dat zij deze Bretonse locomotief uit de rails zouden rijden. Hinault daverde voort alsof er geen rivalen waren. Hij sleepte zelfs geruime tijd Baronchelli mee, zonder dat de Italiaan ook maar bij machte was om de nieuwe we reldkampioen nerveus te maken. .,Ik was de anderen kwijtgeraakt en ik voelde dat ik ook de Italiaan kon verslaan. Het was alleen een kwestie van wachten tot het beste tijdstip en daarna hopen dat ik niet door pech getroffen zou worden", aldus het fenomeen uit Bretagne. De dag waarop Saronni, Moser, Nilsson, Battaglin, Willems, Pol- lentier en de Nederlanders een pak slaag kregen dat hen lang zal heugen, betekende voor Bernard Hinault het zoveelste hoogtepunt in zijn briljante carrière Het bete kende tevens een revanche voor zijn vlucht uit de Tour de France als gevolg van een geforceerde knie. Hij was in zijn element, re geerde met ijzeren hand en bracht miljoenen Fransen in een stemming die verdacht veel leek op de Nederlandse euforie een week of zes geleden, toen Joop Zoetemelk in het geel op de Champs Elyssees stond. Superkampioen „Hier kan alleen een superkam pioen winnen", voorspelde Eddy Merckx een paar dagen voordat meer dan honderd man aan de „Slag van Domancy" begonnen. De caesar van de wegrensport uit een vervlogen periode kreeg ge lijk. Hinault was een superatleet. „Omdat het zo'n zwaar parcours was en omdat de weersomstan digheden allesbehalve prettig waren, is de overwinning extra mooi", zei hij lachend. Regen in de eerste uren van de wedstrijd, vergezeld van hevige wind, maakte de strijd inderdaad lood- De Cote van Domancy, die twintig keer overwonnen moest worden, zou overigens in de meest ideale weersomstandigheden toch al voor een slachting hebben ge zorgd. Als er ooit in de naoorlogse periode van een scherprechter in het wereldkampioenschap spra ke was, dan was dat op de laatste augustuszondag van 1980 zeker het geval. Roger de Vlaeminck, de Belgische vedette die het ka rakter had om de strijd voort te zetten toen er hooguit nog kans bestond op de bronzen plak, for muleerde het als volgt „Voor mij was de Cote de Domancy telkens tweehonderd meter te lang". Het feit dat hij op de fiets bleef in de strijd die voor de meeste kop stukken vernietigend eindigde, accentueerde de nederlaag van laatstgenoemde categorie. Als Bert Pronk zijn moed niet be loond had gezien met de zesde plaats, zou er zelfs geen van de dertien Nederlanders aan de fi nish van de belangrijkste een- dagskoers zijn gekomen. Na de victorie van de laatste jaren nu dus de nederlaag. Sallanches ^as derhalve allesbehale een herha ling van het titelgevecht zestien jaar geleden, toen Jan Janssen in de regenboogtrui uit dit oord na bij de Mont Blanc terugkeer de. Afspraken Interne afspraken in de diverse landenploegen waren er uiter aard gemaakt. Samenbundeling van krachten door belangheb benden van de verschillende merkteams bestonden eveneens. De praktijk wees evenwel uit dat geen enkel akkoord enige kans van slagen had tegen het feno meen Hinault. Zoals hij in de eer ste ronde de leidersrol opeiste, toen de Belg Johan de Muynck een korte, maar supervroege vlucht inleidde, zo begon hij vele uren later ook aan de laatste van de twintig klauterpartijen. De Muynck had toen plaats ge maakt voor Baronchelli, die zich tijdens de laatste 50 kilometer beperkt had tot het laten mee drijven in het wiel van Hinault. Het feit dat Baronchelli heel even zijn houding wijzigde toen de bel voor de slotronde reeds te voor schijn was gehaald, veranderde weinig. „Ik had in de voorlaatste De uitslag is: 1. Bernard Hinault (Fra) 268 km in 7.32.16 (gem. 35.554 km/uur); 2. Gianbat- tista Baronchelli (Ita) op 1.01; 3. Juan Fernandez (Spa) op 4.40; 4. Vl.idinnro Panizza (Ita) z.t.5. Jonathan Boyer (VS) z.t.; 6. Bert Pronk (Ned) z.t.; 7 Roger de Vlaeminck (Bel) z.t.; 8. Jurgen Marcus- sen (Den) z.t.; 9. Sven-Ake Nilsson (Zwe) op 4.52; 10. Giovanni Battaglin (Ita) op 5.34; 11. Robert Millar (Gbr) z.t.; 12. Jo han de Muynck (Bel) z.t.; 13. Jostein Wilmann (Noo) op 13.52; 14. Bruno Wol- fer (Zwi) op 20.00; 15. Godi Schmutz (Zwi) z.t.). De andere coureurs staakten de strijd. beklimming al gemerkt dat hij blij was om nog te kunnen vol gen", zei de wereldkampioen. „Mijn demarrrage leverde het bewijs". In amper zes kilometer sloeg Hi nault een bres van een minuut. Het was een superioriteit die herinneringen opriep aan een paar andere explosies van de Bre ton in de voorbije maanden; Luik-Bastenaken-Luik en de machtsgreep in de Ronde van Italië, om slechts de twee belang rijkste te noemen. Van „proble men met de gezondheid", waar van een weck geleden in de Tour de Limousin nog sprake was, bleek in ieder geval niets. Frankrijk kreeg in de 25-jarige tweevoudige Tour de France winnaar een wereldkampioen die de historie zal ingaan als de be dwinger van een bijna onmense lijk zwaar parcours. Hij was te vens de kampieoen van een wed strijd waarin behalve Baronchelli ook de verrassend sterk rijdende Schot Robert Millar, de Deen IJsfabrikant dreigt met opheffing wieleréquipe SALLANCHES (GPD) - De Bel gische profwielerformatie van ploegleider Walter Go- defroot (IJsboerke) heeft gis teren tijdens de wereldkam pioenschappen in Sallanches bekendgemaakt dat ophef fing voor de deur staat. Spon sor Staf Janssens is bijzonder ontstemd over de wijze waar op de FICP de prof sectie bin nen de Internationale Wielren Unie) de affaire tussen hemen de Westduitser Didi Thurau heeft afgedaan. Janssens wil namelijk dat Thurau op zijn minst berispt wordt omdat hij vorig jaar - terwijl hij een doorlopend contract had met hem - al tekende voor een an dereformatie. Tijdens het congres van de FICP, dat deze*week in Sal lanches plaatsvond, werd die zaak in de doofpot gestopt. In ieder geval werd Thurau niet in het ongelijk gesteld. Janssens: "Het is een puur prin cipiële kwestie. Ik wil dat de FICP binnen een week zijn be slissing terugdraait. Anders blijf ik niet langer met een profploeg in de wielersport". "Teleurgesteld" Ook Piet Liebregts, de begeleider van de Nederlandse WK-ploeg, moest dat ruiterlijk toegeven, al klonk zijn „Nederland heeft te leurgesteld" wel wat al te mild. Hij kon niet tot een andere conclusie komen dan dat de povere voorbereiding tot deze deceptie heeft geleid. „Na de gro te successen", stelde Liebregts, „hebben ze een enorm program ma moeten afwerken. Ik begrijp wel dat professionnals zulke din gen meepakken, maar het is wel duidelijk dat al die criteriums geen ideale voorbereiding zijn". De relatief korte wedstrijden met een geringe moeilijkheidsgraad en vaak in de avonduren kunnen alleen maar afbreuk doen aan de vorm. Zeker wanneer de titel strijd op een dergelijk selectief parcours wordt gehouden. Be halve die slechte voorbereiding was er echter meer aan de hand. Hoewel het typische knechten- werk in een klauterwedstrijd als die in Sallanches van geringer importantie is, zijn sfeer en een heid in een ploeg voor de inner lijke gemoedsrust toch belang rijk. Daar schortte het dit jaar ook duidelijk aan. Drie van de dertien WK-deelnemers (Kuiper, Zoete melk en Lubberding) lieten de traditionele verzamelplaats Lommei - waar de ploeg al jaren samenkomt en een kermiskoers Oranje levert coureur in SALLANCHES - Zeventien landen waren in het peloton van 107 profs vertegenwoor digd. Met 13 man was Neder land de grootste leverancier van het aantal WK-deelne mers. Nu er volgend jaar geen titel meer valt te ver dedigen, komt Oranje in het komende WK weer met 12 man uit. De ploegleider van de DAF- ploeg. Fred de Bruyne, on derhield zich in Sallanches andermaal met Hennie Kui per. Bovendien is hem er veel aan gelegen Bernard Thevenet en de Noor Jostein Wilman aan te trekken. rijdt - schieten. Zij kozen voor een eigen voorbereiding. De aankomst in Megeve bij Sallan ches sprak ook al boekdelen. Daar gingen Gerrie Knetemann en Henk Lubberding niet met de andere ploegleden aan tafel voor de maaltijd, maar stapten ze on afhankelijk van elkaar op de fiets om individueel het parcours te verkennen. „De sfeer is goed", zei de verwonderde Liebregts, maar de omstanders hoorden hem brommen. Alleen Pronk rijdt rit uit in het Oranje SALLANCHES (GPD) - De Nederlandse profwielersport is gisteren verdronken in zijn eigen succes. Tijdens het wereldkampioenschap in het Franse Sallanches gingen de vedetten vrijwel zonder uitzondering kopje onder. Met als enig aanwijsbare oorzaak de gigantische mallemolen van criteriums waarin zij na de flonkerende Ronde van Frank rijk hebben rondgetold. De beroepsrenners kozen in die pe riode - niet helemaal onbegrijpe lijk - voor het grote geld dat na de Tour bij wijze van spreken op straat lag, maar leverden daar mee wel hun kansen op een hoofdrol tijdens de strijd om de wereldtitel in. Het gevolg was dan ook desastreus. Het uiterlijk van de Nederlandse wielersport, dat de laatste vijfjaar in West-Europa door de succes sen van de ploeg van Peter Post een bijna magische klank had gekregen, werd binnen zevene neen half uur zo ernstig geschaad dat zelfs de meest erkende plas tisch chirurg er moedeloos van zou worden. Want, hoe de excu ses ook luidden, het blijft een re gelrechte aanfluiting dat van een sterke 13-mansformatie in een wereldkampioenschap slechts één dappere knecht, Bert Pronk, de eindstreep haalt. Het sprookje is voorlopig dus weer even uit. Niet omdat Nederland het na twee jaar eens zonder re genboogtruidrager moet stellen, want elk zinnig mens kon begrij pen dat de mogelijkheden daarop vrijwel nihil waren. In de 47-jari- ge geschiedenis van het WK is het namelijk nog maar twee keer voorgekomen dat eenzelfde land drie jaar achtereen de titel ver overde. Wel omdat het blame rend was om te zien dat vrijwel alle leden uit de Oranjebrigade al lang en breed uit de spits waren verdwenen toen Bernard Hinault het commando overnam. Jorgen Marcussen en heel even ook nog Michel Pollentier alsme de onze landgenoot Johan van de Velde het Franse fenomeen had den „mogen" volgen, toen hij de machtsgreep voorbereidde. Van titelverdediger Jan Raas was tijdens deze slotfase reeds vele uren in geen velden of wegen nog een spoor te vinden. •k "Superkampioen" Bernard Hi nault viert ontspannen zijn "extra mooie" overwinning Genade Brommen deed hij ook gistermid dag na de finish in Sallanches. Enkele renners genoten zijn be scherming. Ten eerste natuurlijk nationaal kampioen Johan van de Velde, die als een leeuw had gevochten en als enige Neder lander de kracht en de moed had de ontketende Hinault te volgen. Dat de 23-jarige Rijsbergenaar toch moest lossen, was allerminst een schande. Ook voor Zoetemelk was genade. „Hij heeft een goed seizoen ach ter de rug en juist nu de pech dat hij zijn dag niet had, net als Sa ronni", stelde Liebregts. Loven de woorden waren er ook voor invaller Jos Schipper, die Henk Lubberding na een valpartij te rugbracht naar het peloton, voor Hennie Kuiper die tenminste was doorgegaan tot hij werkelijk niet meer kon en voor Heddy Nieuw- dorp, die door een tuimeling in de afdaling uit de koers ver dween. Voor de overigen was er nauwelijks krediet. Regerend wereld kam - pioe n Jan Raas bijvoorbeeld kreeg van onderuit de zak omdat hij al na anderhalf rondje was af gestapt. „Ik denk dat het niet goed is voor Jan Raas zelf dat hij zo vroeg uit het wereldkam pioenschap verdwijnt". De kort stondige aanwezigheid van Piet van Katwijk stemde Liebregts al evenmin tevreden. „Om eerlijk te zijn had hij nooit opgesteld moe ten worden in de WK-ploeg", zei hij. Mis Hetzelfde gold eigenlijk voor Cees Priem, maar die voorkwam vroegtijdig vertrek uit de koers omdat hij - wegens een kniebles sure - zijn plaats zaterdag al af stond aan Jos Schipper. „Er moet in de toekomst in ieder geval dringend iets veranderen", vond Liebregts. „Voor het eerst zal ik dit jaar een rapport maken voor de KNWU, waarin ik ook wat ei sen zal stellen. Want natuurlijk zijn hier ook mannen als Saronni en Moser afgestapt en kwamen er van de Belgen en de Italianen ook niet te veel mensen aan de streep. Het blijft een feit dat er iets mis is. Ik wil volgend jaar in ieder geval zelf naar het parcours gaan kijken om niet afhankelijk te zijn van de informatie van anderen. Voor de samenstelling van een selectie is dat belangrijk. Verder wil ik dat er iets gedaan wordt aan een ster kere voorbereiding". Revanche Mogelijk dat Liebregts dan aan de streep meer mensen de hand kan drukken dan alleen Bert Pronk. „Die heeft het geweldig gedaan", knikte de WK-begeleider. Pronk straalde. „Dit is een revanche op mezelf. Na de Tour, toen ik op een rare manier al bij de eerste ploe gentijdrit uit de koers werd ge nomen, heb ik altijd een rotge voel gehad. Ik wist dat ik sterk reed. Om zo goed mogelyk aan de start te komen, heb ik veel in de bergen getraind. Daarom reed ik zo goed vandaag en heb ik veel werk kunnen verzetten. Of ik be ter had gekund wanneer ik niet zo vaak mensen terug had moeten rijden? Ach. tegen deze Hinault was natuurlijk toch helemaal niets te beginnen". Bert Pronk, de moedige knecht, sleurt op kop van een groepje renners. Alleen hij haalde van de Nederlanders de finish. Een revanche op mezelf "PARCOURS TE SELECTIEF" SALLANCHES (GPD) - Nog voordat gistermorgen om half tien het we reldkampioenschap wielrennen voor beroepsrenners in de schaduw van de Mont Blanc van start was gegaan, wist ex-titelhouder Jan Janssen al één ding zeker. "Dit kampioenschap wordt een antireclame voor de wielersport. Het parcours is veel te selectief'. Janssen, die in 1964 in Sallanches de regenboogtrui bij de profs veroverde, zei er van overtuigd te zijn dat men beter voor de route van zestien jaar geleden had kunnen kiezen. "Toen was het ook wel zwaar, maar niet zoals nu. Op het parcours van vandaag zijn erg veel grote renners al bij voorbaat uitgesloten en door de mensen wordt dat eigenlijk toch maar moeilijk begrepen. Die zien alleen maar renners en vergeten dat ieder een zijn specifieke kwaliteiten heeft. En wanneer er dan minder dan twintig man aankomen, is dat voor de wielersport een heel slechte zaak", zo meende Janssen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13