Hulplijn voor prostituées Bodembedekkers in de huiskamer Poging tot inzicht in 1000 jaren vrouwenleven MAANDAG 1 SEPTEMBER 1980 PAGINA 11 Sinds enige maanden bestaat er in Amster dam een informatielijn voor prostituées. Deze telefoonlijn geeft 24 uur per dag informatie via een antwoordap paraat. Op donder dagmiddag tussen twee en vier uur staan vrijwilligsters de prostituées te woord. Het telefoonnummer is 020-24.33.66. Er kan ook informatie worden gevraagd door een briefje (met f2,50 aan postzegels extra) te sturen naar Postbus 1.51.02 in Amster dam. Herma Vergouwe is ini tiatiefneemster van de hulplijn. Voordat zij met deze hulporgani satie begon, was zij verpleegster. Tevens heeft zij sociale psy chologie gestudeerd en heeft zij gewerkt op een consultatiebureau voor geboorterege ling. door Hein Dik „Veel meisjes en vrouwen die wel eens de hoer heb ben gespeeld of erg lang in het leven zijn, durven niet vrijuit met een dokter te praten en te zeggen waar ze bang voor zijn. Aan de ene kant is dat omdat dok ters (net als andere men sen uit de maatschappij) vaak vooroordelen heb ben en dan niet aardig of beleefd optreden. Aan de andere kant, omdat we wel weten wat „men" over prostitutie denkt en dan geen zin hebben om het ri sico te lopen te worden af gesnauwd of voor gek ge zet". Dit citaat uit een folder van de Am sterdamse informatielijn voor prostituées is geschreven door Herma Vergouwe, schrijfster en activiste op elk gebied waar ze onrechtvaardigheid bespeurt. Zij was initiatiefneemster tot op richting van de informatielijn. Prostituées kunnen anoniem te lefoneren en raad of hulp vragen. Ook kunnen ze een brochure toe gestuurd krijgen met veel infor matie voor mensen uit „het rosse leven". Er worden onderwerpen in behandeld als voorbehoeds middelen, geslachtsziekten, scheiding, drugs, minderjarig heid, mishandeling, aanranding, Waarom een informatielijn? Herma Vergouwe: „Mensen die in de prostitutie werken, worden door bijna iedereen vertrapt en uitge kotst. De doorsnee-smeris heeft vaak belachelijke ideeën over prostitutie en de doorsnee-maat schappelijk werker weet er niks vanaf. Prostituées worden slachtoffer van de vooroordelen die er zijn over seksualiteit. Door die negatieve benadering hebben de meeste prostituées moeite om hulp te vragen bij officiële instel- lirigen". Herma Vergouwe ziet de nu opge richte informatielijn nog maar als een begin. „Wat ik eigenlijk had gewild, is een dienstencentrum voor prostituées. Een huiskamer met gezellige schemerlampjes waar ze zomaar binnen komen lopen. Om met elkaar te praten. Om door te warmen als het buiten ijzig koud is. Gewoon een veilige, plezierige kamer waar je thee kunt drinken en vragen stellen, een soort bedrijfskantine". Ze hoopt dat het idee van de infor matielijn in andere Nederlandse steden aanslaat. Naar schatting werken in heel Nederland 12.000 prostituées Hiervan zit de helft in Amsterdam. Volgens Herma Vergouwe weten veel prostituées niet precies wat hun rechten zijn, waardoor ze gemakkelijk in een hoek worden gedrukt. Intimidatie scheid maken tussen de vrouw die op straat werkt en een studen te die zich verhuurt voor escort service. Zo'n studente is goed opgeleid, zelfbewust ook, die laat zich niet zo gemakkelijk in de boot nemen. Maar veel prosti tuées hebben geen opleiding en ook geen inzicht in wat wel en niet mag". „Soms leidt dat ertoe dat ze in poli tiebureaus niet voldoende op hun rechten worden gewezen. Dat ze geintimideerd worden door een politieman die iets aan de weet wil komen. Er was hier in Am sterdam een politieagente die Pepper werd genoemd, naar de tv-serie. Ze maakte er een ge woonte van deze mensen grof te krenken. Moet je je voorstellen wat dat betekent voor vrouwen die toch al de hele dag allerlei vuile taal naar hun hoofd krij gen". De voorbeelden van onderdruk king liggen voor het oprapen, vindt Herma Vergouwe. „Het is gebeurd dat een dokter tegen een meisje op zijn stoep zei: Sodemie ter op, vuile rothoer. Zij kan toch nooit meer vertrouwen in zo'n man hebben. Hoe erg ze er ook aan toe is, door hem zal ze niet behandeld willen worden. Vrou wen die tegen hun huisarts zeg gen dat ze vreemd gaan of een vaste vriend hebben, "worden keurig behandeld. Maar een vrouw die zegt dat zë;in de prosti- Herma Vergouwe vertelt dat som mige advocaten stelselmatig weigeren prostituées te verdedi gen. Volgens haar staan vrouwen uit „het leven" steeds onder druk door de manier waarop de bui tenwereld ze behandelt. „Een prostituée moet voortdurend opletten, op haar qui vive zijn. Ze moet oppassen dat de klant haar niet probeert te tillen. Bovendien moet ze steeds bedacht zijn op gestoorde figuren die misschien iets gewelddadigs willen onder- Beschamend Beschamend vindt ze waarop „karrevrachten" toeris ten en nieuwsgierigen naar de Amsterdamse wallen komen om „hoertje te kijken". Herma Ver gouwe: „Je weet niet watje ziet. Stampvolle bussen die'toeristen naar de wallen brengen, een ver schrikkelijke vertoning!" Herma Vergouwe's betrokkenheid bij prostituées is langzamerhand ontstaan. „Ik woon al jaren in de Amsterdamse binnenstad. Zo leer je ze vanzelf kennen. Boven dien heb ik ze wel verpleegd in de tijd dat ik nog in het Wilhelmina Gasthuis werkte. Ik heb de ei genschap dat mensen graag met me praten". Ze houdt er niet van over prosti tuées te praten alsof het een apar te categorie mensen betreft. „Het is een beroep, net als timmerman of kantoorbediende. Het is bo vendien een noodzakelijk be roep. De aandacht valt altijd op de prostituée, maar zij zou er niet zijn als er geen hoerenlopers wa- Prostituées krijgen, volgens Her ma, allerlei negatieve stempels opgedrukt. „Maar het zijn vaak hele lieve mensen, je kunt er na tuurlijk niet generaliserend over oordelen. Net als in elk beroep zijn er allerlei verschillen". Herma Vergouwe is boos dat het haar niet is gelukt subsidie te krijgen voor de informatielijn. Het gaat om een bedrag van iets meer dan f 2000, nodig voor tele foonaansluiting, brochures, ver zendkosten, antwoordapparaat, etc. „We hebben om geld ge vraagd uit de experimenteerpot voor vrouwenemancipatie. Af gewezen. Het zou niet gaan om een wezenlijke vernieuwing. De grootste onzin die ik ooit heb ge hoord. Als dit geen vernieuwing is, wat dan wel? We lopen hier mee voorop in Europa". Bij het oprichten van de informa tielijn kreeg Herma Vergouwe steun van de Mr. A. de Graaf stichting, een organisatie die zich bezighoudt met wetenschappe lijk onderzoek naar prostitutie, maar ook met voorlichting, do cumentatie en adviseren. Veel uitspraken van Herma Ver gouwe worden bevestigd door wetenschappelijk onderzoek, zo blijkt in een gesprek met twee medewerkers van de Mr. A. de Graafstichting. „De deformatie die een prostituée soms door haar werk oploopt, wordt vermoedelijk niet door dat beroep zelf veroorzaakt" zegt socioloog J. H. Visser. „Een be langrijke rol speelt de sterke ver achting waarvan een prostituée het slachtoffer is. Die negatieve waardering brengt haar vaak in een sociaal isolement. Met soms psychische moeilijkheden als gevolg". Visser veronderstelt datje een be paalde mentale instelling nodig hebt pm prostituée te kunnen wordeft. „Niet iedere vrouw is er geschikt voor. Maar dat geldt ook voor allerlei andere beroepen. Je moet bepaalde emoties kunnen afschermen. Net als bijvoorbeeld een verpleegster die een patiënt moet behandelen met allerlei na re verwondingen". „Prostitutie wordt vaak in verband gebracht met liefde", zegt mr. J. T. I. Scholtes, directeur van de stichting. „Dat zit ook in zo'n uit spraak als: prostitutie is betaalde liefde. Onzin natuurlijk. Prostitu tie heeft met liefde niets te ma ken. Het is het verrichten van seksuele handelingen tegen be taling". De Mr. De Graafstichting heeft re gelmatig onderzoek naar prosti tutie gedaan. Duidelijk is dat de straatprostitutie afneemt en dat een verschuiving plaats heeft naar seksclubs. „Het heeft ver moedelijk met de toegenomen welvaart te maken", aldus direc teur Scholtes. „Mensen hebben meer geld en willen het bezoek aan een prostituée beleven onder luxere omstandigheden". Uit alle kennis die de stichting heeft verzameld, valt onmisken baar één conclusie te trekken. „Breng de prostitutie zoveel als maar mogelijk is onder normale omstandigheden. Haal het weg uit de illegale sfeer, zodat het be roep minder aanleunt tegen de criminaliteit". Mr. Scholtes: „Op het ogenblik is er nog een wettelijke belemmering. De wet verbiedt het gelegenheid geven tot prostitutie. Dat verbod zou opgeheven moeten woden. Dan kan de overheid zelf regule ren via een vergunningenstel- „Een voordeel zou zijn dat de pros titutie voor een deel in de sfeer zou komen van het gewone dienstverband. Vrouwen die werkneemster zijn bij een seksclub-exploitant en gewoon belasting betalen. Daar zouden ze natuurlijk wel een stuk sociale bescherming voor terug moeten krijgen, dat ze nu ontberen". „Meisjes worden (en werden) op gevoed alsof ze geleid worden aan een touw met een lus erin: iedere keer aJs ze een onmeisjes achtige stap doen, wordt er een ruk aan het touw gegeven. En als ze maar vaak genoeg hebben meegemaakt hoe hun keel wordt dichtgesnoerd, dan proberen ze niet eens meer buiten de gebaan de paden te gaan. Ze gaan zich helemaal uit zichzelf vrouwelijk gedragen. En als dan de feminis ten komen en zeggen dat vrou welijk gedrag nergens voor nodig is, dan worden ze heel bang. En ze voelen in gedachten die ruk aan het touw al; ze zien de boze blik ken, de afkeuring, de aanvallen, de eenzaamheid al voor zich. En dan zeggen ze al gauw dat ze met die feministen niets te maken willen hebben". Bovenstaande passage zou ont leend kunnen zijn aan het type „Meidenrubrieken" waarin men tienermeisjes vertrouwd pro beert te maken met feminisme en aanverwante begrippen. In wer kelijkheid is het een fragment uit het zojuist verschenen boek „Ge schiedenis van de vrouwentoe komst", geproduceerd door de feministische uitgeverij De Bon te Was. Een boek dat, informatie wil geven „aan alle vrouwen, of zijn nu weinig of veel opleiding hebben". Daartoe hanteren de samenstelsters van Bonte Was- boeken konsekwent begrijpelij ke taal, zonder moeilijke of mo dieuze woorden en begrippen, in een beknopte stijl. Een streven dat. blijkens de hier boven aangehaalde passage, ook wel eens wat te ver kan door slaan. Het is een van de dingen die opvallen tijdens het lezen van dit stuk vrouwenhistorie: in hun ijver om de veelomvattende materie voor al niet „te moeilijk" te laten over komen, vervallen de samenstel sters van het boek diverse malen in een bijna naief aandoende zinsbouw. „Geschiedenis van d toekomst": de titel is, volgens de inleiding, gekozen omdat de schrijfsters ervan uit zijn gegaan dat de bestudering van de veran derlijkheid en beweeglijkheid van ue gescinedenis de van nu kan inspireren. Als vrou wen hun eigen geschiedenis ont dekken, kunnen ze daaruit mis schien inzichten putten die bruikbaar zijn bij het veranderen van de huidige samenleving en die van de toekomst. Het boek gaat dan ook heel wat verder dan de al zo vaak beschreven eerste en tweede golf van de vrouwen beweging zoals we die nu kennen Tegen de achtergrond van ontelba re, steeds wisselende decors, wordt getracht steeds weer een beeld te plaatsen van de positie en taken van de vrouw in al die perioden: vanaf de oudste sa menlevingsvormen van mense lijke wezens tot en met de jongste ontwikkelingen in maatschappij en vrouwenbeweging. Dat bete kent een verkenningstocht tus sen, ruw geschat, zo'n dertigdui zend jaar vóór het begin van onze jaartelling en het huidige 198U. Hoe vrouwen in die tussenlig gende periode van duizenden en nog eens duizenden jaren „op weg" waren naar het heden, hoe ze in de loop van de historie ge probeerd hebben zich te organi seren dan wel te verzetten, hoe politieke, economische en ker kelijke stelsels hun leven en sta tus beinvloedden, kan in een boek van slechts iets meer dan driehonderd pagina's uiteraard maar summier Worden bespro ken, vaak alleen maar worden aangestipt. „Geschiedenis van de vrouwen- toekomst" is dan ook meer een handleiding, een soort encyclo pedie bij het verkennen van de op veel punten nog in nevelen ge hulde vrouwenhistorie. Aan het. slot van ieder hoofdstuk wordt,' onder het motto „Verder lezen", een gedetailleerde opgave gege ven van binnen- en buitenlandse literatuur die op de inhoud van de verschillende hoofdstukken aan sluit. Het boek is, zoals alle boe ken van De Bonte Was, te koop tegen een redelijke prijs: f14.-. Het wordt via de boekhandel ver spreid, maar kan ook recht streeks worden besteld via post gironummer 3602196 van uitge verij De Bonte Was. postbus 1U222, Amsterdam. Dan kost het, inclusief verzendkosten f 18,50. De pot waarin deze Euphorbia staat wordt bijna helemaal be dekt door het zg. mottenkruid of Plectranthus oertendahlii. Een plantje dat een lichte plaats op prijs stelt evenals de Eurphorbia. Menige tuinier heeft al ontdekt dat tuinieren met bodembedekkers heel wat voordelen heeft. Het onkruid krijgt minder kans, de bodem droogt lang zo snel niet uit en de structuur van de grond is veel beter. In de vrije natuur is er immers ook geen stukje grond onbedekt! M&ar niet alleen in de tuin, ook in de huiskamer kun nen we heel goed bodemdekkende plantjes toepassen. Bijvoor beeld in plantenbakken of in grote kuipen waar bladplanten in staan die van onderen vaak wat kaal zijn. U zult werkelijk ver baasd staan welke aardige effecten u zo kunt bereiken. Het is natuurlijk zaak dat u de bodembedekker aanpast bij de grote plant(en). Als de grote plant weinig water nodig heeft, moet u er ook een droogte-minnende bodembedekker bijzetten. Enkele soorten die geschikt zijn voor bodembedekking zijn: Soleirolia Soleirolii (of slaapkamergeluk). Dit plantje is familie van de brandnetel en komt oorspronkelijk uit Corsica en Sardinië. Op kwekerijen werd dit plantje vroeger al als bodembedekker onder de tabletten gebruikt om zo de luchtvochtigheid in de kas op peil te helpen houden. Het is een zodevormend plantje dat kruipende stengel tjes heeft die dicht bezet zijn met ldeine blaadjes. De plant dankt zijn Nederlandse naam aan het feit dat het vaak op slaapkamers juist zo goed gedijt. Ze moet namelijk op een plaatsje uit de zon staan in een niet te hoge temperatuur. Voorts heeft ze veel frisse lucht en veel water nodig. Het is een leuk plantje voor de rand van een bak en zal er dan gezellig overheen groeien. Door middel van scheuren is het plantje eenvoudig te vermeerderen. Stenandrium Dit plantje is oorspronkelijk afkomstig uit Peru en heeft korte stengels met gebobbelde, groen met gele blaadjes. De plant bloeit met gele bloei-aartjes en zal het in een plantenbak erg goed doen omdat het een hoge luchtvochtigheid verlangt. Tevens stelt het prijs op een vrij hoge temperatuur, zoals die in de huiskamer te vinden is. Fittonia Ook een plant die zich speciaal in een hoge luchtvochtigheid goed thuisvoelt en graag in een plantenbak te midden van andere planten staat. De planten hebben meestal prachtig blad en staat graag op een lichte plaats. Ook deze wenst weer een hoge tempe ratuur van minimaal 16 graden Celsius in de winter. Selaginella (of mosje). Er zijn van dit geslacht vele soorten in omloop, waarvan een deel koel en een deel warm gekweekt wil worden. Maar allemaal willen ze wel weer een hoge luchtvochtigheid en zijn dus heel geschikt voor de plantenbak. Ze verdragen veel scha duw. Ficus Pumila (kruipende ficus). Deze klim- of hangplant kan ook voor bodembe dekking gebruikt worden. Het is een sterke plant, waarvan u echter nooit de aarde mag laten uitdrogen. Hij kan tevens vrij veel schaduw verdragen. Ook geschikt voor bodembedekking is het familielid ficus radicans met langwerpige blaadjes. Deze plant maakt zelfs wortels uit de bladknoppen en is daardoor een prima bodembedekker. Klimop En natuurlijk niet alleen buiten maar ook binnenshuis is de klimop een prima bodembedekker. De plant staat het liefst in de scha duw en kan niet al te veel warmte verdragen, dan krijgt ze veel last van ongedierte. De bonte klimop heeft vanzelfsprekend wat meer licht nodig. Rozemarijn Dit keukenkruid met zijn donkergroene, smalle blaadjes kan uit stekend gebruikt worden in combinatie met kuipplanten die 's zomers ook naar buiten gaan en op een zonnig plaatsje komen te staan. Het is wel van belang dat er een goede waterafvoer voor de rozemarijn is, want dit plantje heeft een vreselijke hekel aan te veel water. Het slaapkamergeluk is een leuk zodevurmend plantje dat erg geschikt is al bodembedekker in een plantenbak op een koele plaats.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11