'Verlaging jeugdloon is heilzaam Voordeel voor fiscus Specialisten gaan met kabinet praten Architect benoemd voor nieuwbouw Tweede Kamer Van Agt over bezuiniging Minder vrouwen werkloos Amsterdam doet bod op Groote Keyser Achttien miljoen voor brandweer Restaurant 't Kompas ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1980 BINNENLAND Wassenaarse secretaresse voor Koningin DEN HAAG (ANP) - Mevrouw S.J. van Riel-Hooykaas (52) is met ingang van 1 september benoemd tot particulier se cretaresse van koningin Bea trix en prins Claus. Zij volgt officieel marva der eerste klasse kmr J. Prinsen op, die sinds 1 februari de functie van particulier secretaresse heeft waargenomen naast haar taak als adjudant van de koningin. Mevrouw van Riel werd op 17 augustus 1928 in Rotterdam geboren. Na een verblijf van enkele jaren in het buitenland woont zij sinds 1967 in Was senaar. Zij is in verschillende functies als secretaresse werkzaam geweest. Sinds 1974 werkte zij aan de rijksu niversiteit in Leiden, juridi sche faculteit, vakgroep poli tieke wetenschappen. DEN HAAG (GPD) - De prijsbe- schikking om de inkomens der medische specialisten via de ta rieven te doen dalen zal worden uitgevaardigd. Dat is gisteren duidelijk geworden doordat het kabinet het bestuur van de spe cialistenvereniging heeft uitge nodigd over de inhoud van de be schikking en de datum van in gang te komen praten. Inmiddels hebben de specialisten de tus senkomst van de vaste Tweede- Kamercommissie voor volksge zondheid ingeroepen in het conflict met de regering. Premier Van Agt heeft het LSV-be- stuur uitgenodigd om donderdag 4 september 11 uur met hem en staatssecretaris mevrouw Veder- Smit (volksgezondheid) en mi nister Van Aardenne (economi sche zaken) te komen praten. Het is nog niet bekend of het bestuur de uitnodiging aanneemt; het zal zich daarover maandagavond be raden. Van LSV-zijde vroeg men zich vrijdag wel af of hier sprake is van „overleg". De kabinetsdelegatie wil met de LSV behalve over de inhoud der beschikking (die gebaseerd Afluisteren politieradio met scanner niet strafbaar ZUTPHEN (ANP) - De rechtbank in Zutphen acht het afluisteren van de politieradio met een scan ner - een ontvangstapparaat dat snel verschillende frequenties af tast - niet strafbaar op grond van de artikelen in het wetboek van strafrecht, die handelen over de bescherming van de persoonlijke levenssfeer. De Zutphense rechtbank deed deze uitspraak gisteren in het proef proces, dat het Openbaar Minis terie op initiatief van de Apel- doornse politie had aangespan nen. De officier van justitie in Zutphen was twee weken geleden tot de zelfde conclusie gekomen. Hij voegde er toen wel aan toe, dat het afluisteren van de politiera dio mogelijk wel op grónd van andere wetsbepalingen strafbaar is. In ons land zijn naar schatting 400.000 scanners in omloop. Het proefproces in Zutphen was volledig geënsceneerd. De "ver dachte" was een 33-jarige Apel- doornse politieman, die enige maanden geleden door collega's werd "betrapt" bij het afluisteren van de politieradio met een scan ner. De rechtbank in Zutphen achtte de feiten bewezen, maar zag hierin geen strafbaar feit en bepaalde, dat de "verdachte" zal worden ontslagen van rechtsver volging. De Apeldoornse politie had graag gezien, dat het afluisteren van de politieradio met scanners wel strafbaar zou zijn. Zij meent veel last te ondervinden van de afluis teraars. De premier moest het antwoord schuldig blijven op de vraag waarom het kabinet in dit opzicht zijn houding heeft veranderd. De opeenvolgende ministers van so ciale zaken hebben voorheen steeds gezegd dat de jeugdwerk loosheid in ons land niet hoger is dan in het buitenland en dat de hoogte van de jeugdlonen geen oorzaak van werkloosheid is. De bezuinigingen, die minister Pais (onderwijs en wetenschappen) wil doorvoeren op de salarissen van het onderwijzend personeel, hebben de instemming van het kabinet. De kortingen in de sala rissen zijn volgens premier Van Agt nodig om de werkgelegen heid in het onderwijs te be schermen. De minister-president bevestigde dat minister Pais door het ver breken van de koppeling tussen de salarissen van de onderwijzers en die van de overige ambtenaren zo'n f250 miljoen wil besparen. Volgens Van Agt gaat het daarbij om de vraag of er meer werkloze onderwijzers komen, dan wel dat deze groep wat extra inlevert. Tegen het voornemen van de be windsman is inmiddels scherp stelling genomen door de ver schillende bonden van onderwij zend personeel. De overkoepe lende Nederlandse Federatie van DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer zal haar wensen voor uit breiding en verbouwing van het kamergebouw moeten matigen. Voor de huidige eisen is te weinig bouwruimte rondom het Bin nenhof. Bovendien valt een deel van dit gebied onder beschermd stadsgezicht. De bestaande ont werpen kunnen daardoor niet zonder meer uitgevoerd worden. Dit schrijft minister-president Van Agt in een brief aan de Tweede Kamer. Voor het tekenen en de uitvoer van de nieuwbouw is ir. P. B. de Bruijn door minister Beelaerts van Blokland (volkshuisvesting en ruimtelijke ordening) aange wezen. Hij was één van de drie architecten die proefontwerpen hebben gemaakt voor een uit breiding van de Tweede Kamer. Alle ontwerpen zijn door de ge meente Den Haag afgewezen, omdat de bouw aantasting van het stadsgezicht zou beteke nen. Ook de regering vindt dat de be staande plannen niet zonder meer tot uitvoering kunnen wor den gebracht, omdat de ontwer pen niet passen in het stadsge zicht rondom het Binnenhof. De keuze voor De Bruijn betekent dan ook niet dat de regering kiest voor zijn ontwerp. De gemeente Den Haag heeft een duidelijke voorkeur voor het ge bruik van de bestaande gebou wen met daarachter een niet al te hoge kantorenfiat. Deze flat is dan achter de huidige bebouwing niet te zien. Het is opvallend dat De Bruijn als enige van de drie ontwerpers een kantorenflat te kende. Deze is volgens de ge meente wel veel te hoog, maar hij zit duidelijk op dezelfde lijn. De ministerraad wil voordat tot het opstellen van plannen wordt overgegaan een onderzoek in stellen naar mogelijke beperkin gen van het wensenpakket van de Tweede Kamer. Verder moet on derzocht worden of meer gebou wen en ruimte rond het Binnen hof beschikbaar gesteld kan worden. Met deze twee bijstellin gen zou de bouw niet zo hoog hoeven zijn. Bij het onderzoek zullen alle be langhebbenden betrokken wor den. Hieronder zijn de Tweede Kamer, de ministeries van bin nenlandse zaken en financiën, de eigenaren van de gebouwen die misschien voor de Kamer moeten wijken en het gemeentebestuur van Den Haag. Het onderzoek VEILIG VERKEER - Onder het motto "Laat zien wat je wilt" houdt Veilig Verkeer Nederland de komende maanden een actie die vooral gericht is op bromfiet sers in de leeftijd van 12 tot 20 jaar. Dat is volgens WN een ca tegorie weggebruikers met een erg hoge ongevalsscore. Met na me slordig en onduidelijk ver keersgedrag is er de oorzaak van dat er onder de jongeren van 12 tot 20 jaar bijzonder veel slachtof fers vallen. moet leiden tot een plan waarin met een zo goed mogelijk gebruik van de bestaande gebouwen en nieuwbouw het bijgestelde ei senpakket kan worden verwe zenlijkt. wordt op de Prijzenwet) ook pra ten over de gevolgen van de voorgenomen afschaffing van het klasseverschil in de ziekenhuizen en over de mogelijkheid van de invoering van degressieve tarie ven (hoe groter een praktijk hoe lager de gemiddelde honorering). Dat zijn min of meer zaken voor de langere termijn Op korte termijn kan dus een maat regel worden verwacht, waarmee de afbouw van inkomens wordt beslist. Het voornemen van het kabinet om te zorgen voor een „inlevering van f 80.000 over de jaren 1980 en 1981 heeft de spe cialisten tot fel verzet gebracht. Zij willen wel matigen, maar minder en niet in zo weinig tijd. Ten opzichte van bijvoorbeeld de ambtenaren voelen de specialis ten zich ernstig benadeeld. Enkele dagen geleden had de over koepelende artsenorganisatie, de KNMG, zich zowel per telegram als per brief tot premier Van Agt gewend. Hem werd gevraagd om een onderhoud en gerept werd van bezorgdheid over de ontsta ne situatie en de onrust over de artsen. De prémier zei gisteren dat de ministerraad als zodanig niet over de kwestie heeft ge sproken. Aangenomen wordt dat dit na het gesprek van 4 septem ber wel zal gebeuren. Wat het komend overleg betreft merkte de premier op dat het ge sprek „niet bij Adam zal begin nen". De LSV heeft zich nu tot de vaste Tweede Kamercommissie voor volksgezondheid gewend in een poging om hulp. Zij schrijft dat als de bewindslieden bij hun besluit blijven „de motivatie en de bereidheid tot daadwerkelijke veranderingen in de gezond heidszorg, waartoe wij in eigen kring reeds verschillende initia tieven hebben ontwikkeld, stellig niet zal toenemen." DEN HAAG (GPD) - Volgens premier Van Agt is de verla ging van de minimumjeugdlonen, waarvoor het kabinet plannen heeft bekend gemaakt, "heilzaam zowel voor het midden- en kleinbedrijf, waar vele jongeren werken, als voor de jongeren zelf'. Deze groep werknemers is name lijk zo duur geworden dat dit tegen hun eigen belang in werkt, zo stelde hij gisteren op zijn wekelijkse persconfe rentie. Onderwijsvakorganisaties (NFO) heeft daarop in een telegram aan de ministerraad gevraagd terug te komen op de "absurde gedach te" om de onderwijzers de bezui nigingen op onderwijs te laten betalen. Reacties De reacties op de plannen van de regering om 820 miljoen gulden op de sociale uitkeringen te be zuinigen zijn niet best gevallen. Het kamerlid Van der Doef (PvdA) zegt in eerste reactie "re delijk geschokt" te zijn. D'66 rea geert "zeer gereserveerd". De WD meent dat de bezuinigingen slechts een eerste stap kunnen zijn en dat nog meer zal moeten volgen. Volgens Van der Doef betekenen de plannen van het kabinet een omslag in beleid. Tot nu toe streefde de regering er naar het aantal mensen dat een beroep op een uitkering moet doet (volu mebeleid heet dat in de politiek) zoveel mogelijk te beperken. In de plannen van minister Albeda (sociale zaken) ligt echter het ac cent plots op een verlaging van de uitkeringen. Ook D'66 reageerde zeer gereser veerd op de plannen. De fractie betreurt het dat de regering zo weinig succes heeft geboekt met haar volumebeleid. Specifieke bezwaren heeft D'66 tegen het niet terugbetalen aan werkende gehuwde vrouwen van afgedra gen aow-premie en tegen de las tenverzwaring voor gehandicap ten die werken in het kader van de Wet Sociale Werkvoorziening. Het hoofdbestuur van de Neder landse Toonkunstenaarsbond voorspelt dat ten gevolge van de nieuwe bezuinigingsvoorstellen van de regering het aantal werk loze kunstenaars drastisch zal toenemen. Felle kritiek heeft de NTB op het voornemen het aan tal dagen dat iemand gewerkt moet hebben om voor een ww- uitkering in aanmerking te ko men, te verhogen van 65 naar 130. KWJ en NW-jongerencontact vinden dat het kabinet geen ar gumenten heeft kunnen aandra gen om de verlaging van het jeugdloon - oplopende van 2,5 procent op 22-jarige leeftijd tot bijna 20 procent bij zestien jaar - aannemelijk te maken. Het helpt niet mee om de werkloosheid on der jongeren te verminderen, en ook het 'sociale' argument van het kabinet dat jongeren best met minder geld kunnen rondkomen omdat zij minder materiële be hoeften hebben slaat nergens op, aldus de jongerenorganisaties. BORNE (ANP) - Op een met knip perlichten bewaakte overweg is in Borne gisteren een vrachtauto met giftige stoffen tegen een lo comotief gebotst. De 44-jarige chauffeur uit Bornerbroek, die de vrachtwagen bestuurde, raakte zeer ernstig gewond. De machi nist bleek na onderzoek in een ziekenhuis niets te mankeren. De ravage was bijzonder groot; de vrachtwagen werd tientallen me ters meegesleurd en de locomo tief kwam gedeeltelijk naast de rails te staan. Rails en bovenlei ding raakten ernstig beschadigd. Beide sporen werden versperd. Door de botsing stroomden enkele duizenden liters formaline, fos- forzuur en bleekloog uit de plas tic vaten die de vrachtwagen ver voerde. Aangezien het loog en het zuur zich met elkaar vermeng den, ontstond een damp, die bij hoge concentratie schadelijk is voor de luchtwegen. De mede werkers van de hulpverlenings diensten moesten daarom met persluchtmaskers werken. Gevaar voor brand of explosie be stond er volgens de brandweer niet. De stank was groot. Dankzij een gunstige windrichting bleef de hinder voor de vlakbijgelegen woonwijken beperkt. DEN HAAG (ANP) - Zoals alge meen werd voorzien is de werk loosheid in augustus weer opge lopen. Na de kwart miljoen werklozen die eind juli werden geregistreerd staan er nu 254.100 mensen als werkloos ingeschre ven bij de arbeidsbureaus. In dit cijfer, dat het ministerie van so ciale zaken bekend heeft ge maakt, is een correctie aange bracht voor het seizoen. Opmerkelijk is dat voor het eerst sinds lange tijd de werkloosheid onder vrouwen is gedaald en wel met 1800. Het ministerie van so ciale zaken kon hiervoor nog geen verklaring geven. Bij de mannen is de werkloosheid ech ter opgelopen met vijfduizend. Hoewel een toelichting bij deze cijfers pas later volgt is het niet ondenkbaar dat deze stijging met name wordt veroorzaakt door een steeds groter wordende werk loosheid in de bouw. Muntendam tegen D'66-burgemeester MUNTENDAM (GPD) - De Gro- ningse gemeente Muntendam past er voor een burgemeester van D'66-afkomst te krijgen. De gemeenteraad heeft dit minister Wiegel (binnenlandse zaken) in een spoedtelegram laten weten. Als de Haagse socioloog H. Apo theker inderdaad tot burgemees ter wordt benoemd, gaat Mun tendam een fikse rel schop pen. De PvdA (67 zetels), CPN (2) en de christelijke groepering Gemeen tebelangen (2) hebben al besloten in dat geval de installatie te boy cotten. Muntendam is met 80 procent linkse stemmers de roodste gemeente van ons land. AMSTERDAM (ANP) - De ge meente Amsterdam heeft giste ren in een brief aan de onroe- rendgoed maatschappij Beerents uit Amstelveen een bod gedaan op een aantal panden in de hoofdstad, waaronder de Groote Keijser aan de Keizersgracht. Dit heeft de gemeentevoorlichtings dienst van Amsterdam laten we ten. Het bod dat de gemeente bij monde van wethouder Schaeffer (grondbedrijf) onder voorbehoud van goedkeuring van de gemeen teraad en gedeputeerde staten van Noord-Holland uitbracht, DEN HAAG (GPD) - De ge meenten met meer dan 50.000 inwoners kragen met elkaar 18 miljoen gulden om extra brandweerlieden aan te stel len. In de jaren '82 en '83 zul len er daardoor 300 beroeps krachten bij kunnen komen. Die uitbreiding is nodig, om dat de brandweer volgens een nieuwe wet aanzienlijk meer taken krijgt. Minister Wiegel (binnenlandse zaken) heeft van de minister raad toestemming gekregen om met die wet voor advies naar de Koningin en de Raad van State te stappen. Volgens het ontwerp wordt de brand weer de kern van een uitge breidere organisatie voor hulpverlening in vredestijd. Daartoe zullen taken van de Bescherming Bevolking naar de brandweer overgaan. In een tweede wetsontwerp re gelt Wiegel de overgang van organisatie en beheer van de brandweer naar de provin cies. Zolang er nog geen spra ke is van een nieuwe provin ciale indeling van het land (waar Wiegel ook aan werkt), blijven er regionale samen werkingsverbanden van ge meenten bestaan. Ook als de brandweer straks provinciaal georganiseerd is, zal zij onder gezag van de ge meentebesturen blijven ope reren. In elke gemeente zal een plaatselijk korps, com pleet met vrijwilligers, aan wezig zijn. Wiegel houdt vast aan de vrijwilligheid, die naar zijn mening „als element van burgerzin" tot haar recht moet blijven komen. komt in totaal neer op 4.335.000 gulden voor ongeveer twintig panden. Voor de Groote Keyser wil de gemeente 1,8 miljoen gul den op tafel leggen. BOEKEN - De uitgevers hebben toestemming gekregen om hun prijzen van in Nederland uitge geven boeken met 5,25 procent te verhogen. Dit wegens de gestegen kosten van papier, drukken, zetten en bin den. De boekhandel mag de prijsverhoging doorberekenen, aldus het ministerie van econo mische zaken. Kamer: beleid nodig voor academische ziekenhuizen DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil van de regering de garantie dat de kamer nog dit najaar wordt geïnformeerd over de beleidsvisie van de overheid ten aanzien van de academische ziekenhuizen. Dit blijkt uit vragen van vijf ka merleden, afkomstig uit de frak- ties van CDA, WD, PvdA en D'66 aan minister Pais (van on derwijs). Aanleiding tot de vra gen is het recent verschenen rap port van de coördinatiegroep academische ziekenhuizen over de plaats van deze instellingen. In de vragen wordt aangedrongen op overleg met betrokkenen over de ontwikkeling van een beleids visie over de taak en funktie van de academische ziekenhuizen. alF BIJ BROUWERIJ - In de om geving van de Heineken brouwe rij in 's-Hertogenbosch zijn in de bodem cyanide en zware metalen aangetroffen. Het gaat hier om een pas aangekocht terrein door de brouwerij, een terrein dat eens toebehoorde aan de Gebr. Rouw, die daar een galvaniseerbedrijf exploiteerden. De directie van Heineken overweegt thans te genover de verkoper een gerech telijke procedure aan te spannen omdat men de brouwerij niet ge waarschuwd zou hebben voor de mogelijkheid dat er gif in de bo dem zat ADVERTENTIE KAAGEILAND - Gelukkig wel, want de huidige eigenaar van restr.urant 't Kompas, O. Hornkamp blijft gewoon op Kaageiland. ook gedurende de wintermaanden staan wij geheel tot uw beschikking voor al uw festiviteiten zoals: recepties, diners, barbecues, en koude buffetten. 't Kompas voor elk wat wils, de gelegenheid bij uitstek met uniek uitzicht over de Kagerplassen. Julianalaan 48, Kaageiland, tel. 02524-4215.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7