"Smaakloos water kan maar men wil 't niet" Beter alternatief mogelijk fP "Voor emmer loop je niet" LDM neemt Ginjaars' uitspraken met korreltje zout ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1980 LEIDEN - "De kwaliteit van het drinkwater is onaanvaardbaar" zou minister Ginjaar (volksge zondheid) volgens een krant ge zegd hebben op de driedaagse conferentie over drinkwater in Noordwijkerhout. Een andere krant schreef dat Ginjaar heeft gezegd dat "de kwaliteit onaan vaardbaar DREIGT te worden". Deze uitspraken (ook de laatste) zijn ir. D. Mus, als hoofd van het laboratorium de kwaliteitsbewa ker van de Leidse Duinwater Maatschappij, veel te fors. Mus heeft het idee dat Ginjaars' uit spraak met een korreltje zout ge nomen moet worden, dat het meer een politieke uitspraak is, bijvoorbeeld om Frankrijk weer eens onder druk te zetten zoutlo- zingen in het Rijnwater te ver bieden. De Leidse Duinwater Maatschappij (LDM) voorziet de gehele regio Leiden van drinkwater. Als je een glas Heineken bier drinkt dan kan je ervan op aan dat het bier in Zoeterwoude met water van de LDM gebrouwen is. "Met goed water?". "Jazeker", zegt Mus. "In de zomer krijgen wij wel eens wat klachten over de kwaliteit van het water. De mensen komen van vakantie terug, draaien de kraan open en drinken water. Maar dan kunnen ze inderdaad op een verminderde kwaliteit water rekenen. Dat is nu eenmaal zo met water dat een tijd stilstaat. Even doorspoelen en het is weer in orde". Deze zomer heeft de LDM slechts één klacht binnengekregen van iemand uit de Leidse Merenwijk. "Wij trekken er bij een klacht meteen op uit om het serieus te onderzoeken", aldus Mus. "Ginjaar heeft ook gezegd dat de drinkwaterbedrijven geen veilig drinkwater meer kunnen produ ceren zonder intensief gebruik te maken van chemicaliën zoals chloor, ozon en actieve kool. Dat woord "intensief' is wat al te gor tig, althans wat de LDM betreft. Wij maken slechts op zeer be scheiden schaal gebruik van deze middelen. Hoe het in de rest van het land zit kan ik niet beoorde len maar dat hoor ik wel over en kele weken op een vergadering met mijn collega's". Peuleschil Dit alles wil niet zeggen dat de kwaliteitsbewaking bij de LDM een peuleschilletje zou zijn. Slechts 16 procent van het water wordt gewonnen uit de goede kwaliteit regenwater in de dui nen bij Katwijk. Maar liefst 84 procent van het water wordt de duinen kunstmatig ingepompt vanuit Rijnlands boezemwater. Dit oppervlaktewater wordt weliswaar de laatste jaren beter door toedoen van zuiveringsin stallaties die veel vuil opvangen. Eventueel te giftige stoffen laten zij wel door, maar uit voortdu rend onderzoek blijkt dat het boezemwater die niet of nauwe lijks bevat. Mus: "Ginjaar heeft gezegd dat het oppervlaktewater waaruit drinkwater wordt bereid niet langer bevuild mag worden door voor de volksgezondheid ge vaarlijke stoffen. Uit ons zoge naamd gaschromatografisch on derzoek blijkt dat de stoffen die Ginjaar bedoelt niet of nauwe lijks in het Rijnlands boezemwa ter voorkomen". In de dertien jaar dat Mus bij de LDM werkt heeft hij het vijf keer meegemaakt dat er een te hoge concentratie giftige stoffen in het oppervlaktewater zat."Maar we hebben hiervoor allerlei veilig heidskleppen ingebouwd. Be halve op zaterdag en op zondag controleren wij het water dage lijks. Veraer hebben wij direct contact met hei Hoogheemraad schap Rijnland die bijvoorbeeld bij de Hollandse IJssel in Gouda het water controleert. Dat water komt voor een deel ook in Rijn lands boezemwater terecht. Rijnland kan met haar gemaal in Katwijk het verontreinigde water eventueel wegpompen. En als het boezemwater sterk verontreinigd zou zijn dan pompen wij gewoon niet in". Fosfaten Fosfaten en zwevende stoffen (een soort slib) worden wel doorgela ten door de zuiveringsinstalla ties. Met name de toename van fosfaten (die in de meeste was middelen zitten) baart de LDM zorgen. Ir. Mus: "Door onze korte aanvoer- leidingen van het Rijnlands boe zemwater naar de duinen hoeven wij geen chloor te gebruiken te gen de aangroei in de leidingen. Maar dan zitten we nog met die fosfaten en die zwevende stoffen. Doorvoorzuivering willen we de ze stoffen verwijderen alvorens wij ze in de duinen pompen. Fos faten zorgen voor algengroei. Samen met de zwevende stoffen verstoppen de algen de infiltra tiebekkens en wordt de doorlaat baarheid van deze duinbekkens slechter. Daarom geven wij een primitieve voorbehandeling waarbij dnewaardig ijzer (ferri- ionen) in het voorjaar en in de zomer aan het water toegevoegd wordt; dat bindt de fosfaat en vermindert de slibdeeltjes". Al driejaar probeert de LDM tot nu toe zonder resultaat deze primi tieve voorbehandeling te vervan gen door een heuse voorzuive ringsinstallatie. Dan zouden de duinbekkens minder vaak schoongemaakt en dus droogge legd hoeven te worden dan nu het geval is. De provinciale bestuur ders hebben de in '77 aange vraagde bouwvergunning voor een voorzuiveringsinstallatie echter nog niet gehonoreerd. Lage dosering Het duin betekent voor de LDM één groot filter. Het duin regu leert de temperatuur bovendien tussen de zeven en de veertien graden hetgeen de kwaliteit van het water alleen maar ten goede kan komen. Aan het water dat de LDM uit het duin wint wordt in een verzamelput eerst ozon toe gevoegd voor de smaak- en Ir. D. Mus, hoofd van het LDM-laboratorium: "Wij trekken er bij een klacht meteen op uit kleurverbetering. Het gaat hier om een docering van ongeveer twee miligram per liter. Ongeveer 1 miligram actieve kool (een soort Norit)wordt vervolgens aan het water toegevoegd voor ver dere smaakverbetering. Beluchting en schoonmaken via een snelle en een langzame zand- filter halen deze stoffen er weer uit samen met stoffen als man gaan en ijzer. Na de behandeling met de langzame filter heeft het water de drinkwaterkwaliteit die aan de wettelijke normen vol doet. Ir. Mus wijst erop dat de toege voegde milligrammen ozon en actieve kool slechts een lage do sering zijn. "Wel is het zo dat wij als wij een langzame zandfilter schoonmaken wij enige tijd zo'n 0.7 milligram chloor aan het wa ter in het schoongemaakte filter toevoegen. De oude Filters wor den nog met de hand schoonge maakt. Dan lopen daar kerels met bacteriën rond. Om de bacterio logische gesteldheid weer in orde te krijgen moeten we daarom wat chloor toevoegen in het water van dat ene schoongemaakte filter. Dat water wordt later weer ver mengd met het water uit alle fil ters zodat de chloorbehandeling niet merkbaar is in het eindpro duct". In het vooijaar als de algengroei welig tiert is het schoonmaken vaker nodig dan in de andere sei zoenen. Hoogstens wordt een fil ter eens in de twee weken schoongemaakt, maar nu zijn de filters bijvoorbeeld al niet sinds juni schoongemaakt. Mus: "De LDM chloort het water nauwe lijks omdat dit voor de gezond heid schadelijke verbindingen geeft. De LDM waakt voor de ge zondheid van alle drinkers in de Leidse regio". Smaakmakers LDM-medewerkers vormen op het pompstation in Katwijk een smaakpanel dat elke vrijdagmor gen onafhankelijk van elkaar de smaak van het drinkwater test. Om beter te kunnen proeven ro ken zij van tevoren niet en staan zij in een reukvrij lokaal. Mus: "Nee, het is niet zo dat het smaakpanel de smaak van het water voor alle drinkers in de re gio Leiden bepaalt. Maar zij heb ben er wel invloed op. We zouden het drinkwater helemaal smaak loos kunnen maken maar de con sument wil zulk water niet". De LDM leverde vorig jaar bijna 20 miljoen kubieke meter water aan zo'n 35000 consumenten. Vijf procent meer dan het jaar ervoor. Daar zat ook het water voor de WC en voor de tuinbesproeing bij. "Eigenlijk puur zonde", vindt Mus. "daar heb je geen kwalita tief goeddrinkwatervoornodig". Vertrekkend PPR-raadslid Beijen over PvdA-VVD-coalitie .99 LEIDEN - Deze week nam het PPR-raadslid Laurens Beij en afscheid van de Leidse gemeenteraad. Hij heeft er dan zes jaar raadswerk op zitten. Laurens Beijen kwam in 1974, samen met partijge noot Frits van Oosten, in de raad als lid van de gecombi neerde PPR/D'66/PSP-frac- tie. In 1978 verloor de PPR een raadszetel en ging Beijen alleen verder. Sinds kort heeft hij een andere baan en ziet hij geen kans meer het raadslidmaatschap de com bineren met zijn werk. "Ik zou het gevoel krijgen dat ik dan de kantjes er af loop", aldus het PPR-raadslid bij zijn afscheid. Beijen, gehuwd en vader van één kind, zal de politiek niet helemaal de rug toekeren. Hij wordt de fractie-assis tent van zijn opvolger in de raad (voormalig raadslid) Frits van Oosten. LEIDEN - "Laurens Beijen zoü zonder moeite model kunnen staan voor het ideale raadslid. Een raadslid dat in staat is het collegebeleid kritisch te volgen en dat tegelijkertijd een goed bondgenoot is van het gemeen tebestuur", aldus wethouder en loco-burgemeester Waal deze week in de Leidse gemeenteraad. Beijen nam afgelopen maandag, na zes jaar, afscheid van het 1 raadswerk. Een gebeurtenis waarbij veel lovende woorden aan zijn adres werden gericht. De enorme werkkracht, het kritisch vermogen en de nauwgezetheid waarmee hij Beijen raadswerk verrichtte oogst alom grote waardering. "Als je een wielrenner was zou ik zeggen: kom nog eens terug maar dan in een ander ploeg", voegde PvdA-wethouder Waal het PPR- 1 raadslid nog toe. Van een opgaan I in de PvdA, zoals ook een partij genoot van Beijen onlangs be pleitte, wil het PPR-raadslid ech ter niets horen. "Ik denk dat de PPR door moet gaan. Ook als éémansfractie in de gemeente raad kun je heel wat bereiken. Natuurlijk ben ik wel vóór een bundeling van progressieve krachten. Al lijkt dat in de Leidse raad, op dit moment nauwelijks mogelijk." Laurens Beijen zegt met tevre denheid terug te kijken op zijn raadslidmaatschap. "Zonder op te scheppen kan ik wel zeggen dat de PPR steeds een belangrij ke rol heeft gespeeld in het Leid se politieke gebeuren. Soms kwam het wel voor dat ik in een vergadering een derde deel van alle vragen stelde". Van een dis kwalificatie van andere raadsle den wil hij niettemin niets weten. "Och, niet iedereen is het zelfde. Ik deed het op mijn manier. En het zit nu eenmaal bij mij inge bakken dat ik er niet goed tegen kan om een zaak te laten verslof fen. Bovendien vond ik het heel aardig om initiatieven te nemen. Dat heb ik altijd met genoegen gedaan". "Zeker in de vorige raadsperiode hebben Frits en ik het college beleid in de goede richting hel pen sturen", meent hij. Niet zon der trots somt hij een aantal za ken op waarbij hij als PPR- raadslid een flinke vinger in de pap heeft gehad. "Het volbouwen van open gaten in de binnenstad in plaats van als een razende een nieuwe woonwijk in de Stevens- hoijespolder uit de grond te stampen, zonder datje de toewij zing voor honderd procent in handen hebt, vind ik nog steeds een goed besluit. De aanleg van fietspaden op de Hooigracht, het autovrij maken van het Stad huisplein en het opengraven van de Waardgracht. Dat zijn dingen waar ik persoonlijk erg blij mee ben". Het meest teleurgesteld is Lau rens Beijen over de collegevor ming van 1978: "Dat is een niet zo erg prettige episode geweest om dat toen door een aantal politici minder fris is geopereerd. Al in een vroeg stadium hadden PvdA en WD het op een akkoordje ge gooid. Maar de PvdA-onderhan- delaars hebben daarna gewoon overleg gevoerd met PPR en D'66 terwijl Hans van Dam donders goed wist wat er voor afspraken met de VVD waren gemaakt. De PPR en D'66 zijn gewoon succes sievelijk buitenspel gezet. Dat vind ik een manier van onder handelen die zeer oneerlijk is. Ik zeg niet dat een coalitie met de WD of het CDA verwerpelijk is als dat het beste is wat je kunt bereiken. Maar er was destijds een beter alternatief mogelijk". Over de kansen voor een links college in de volgende raadspe riode is Laurens Beijen niet som ber gestemd. "Er zijn eigenlijk maar twee mogelijkheden: een voortzetting van het huidige col lege of een progressief college ge steund door PvdA, D'66 en PPR. Het zal in de eerste plaats van de PvdA afhangen wat er gaat ge beuren en of zij de samenwerking met de VVD inderdaad als een noodzakelijk kwaad beschou wen. Ik denk dat D'66 onderhand wel inziet dat hun opvattingen beter met de PvdA en PPR te verwezenlijken zijn dan in een college met de WD. De stroming Hoekema zal dat wel bepleiten". Over het huidige PvdA-WD- college laat het PPR-raadslid zich in gematigde termen uit. "Het huidige collegebeleid ver toont in hoofdlijnen een grote verwantschap met het beleid van het vorige progressieve college. De bekerings van de WD is op een aantal punten opmerkelijk. Ik had niet gedacht dat zij zich zo koest zouden houden. Dat was in de vorige raad niet zo. Toen keer den zij zich op een aantal belang rijke punten tegen het college beleid. Van Duijn stemde zelfs als enige tegen het. structuurplan voor de binnenstad. Dat is toch een essentieel stuk van het be leid. En hu zitten ze metz'n allen braaf in de in de collegebanken. Je merkt gewoon heel weinig van de WD. Af en toe blijkt alleen dat ze bepaalde zaken afremmen zoals een erfpachtregeling. Ik denk dat als we een progressief college hadden er allang een voorstel was geweest. Er worden nu minder iniatieven genomen en afspraken worden niet nage komen. Zelfs als er een motie in de raad wordt aangenomen durf ik mijn hand er niet voor in het vuur te steken dat die wordt uit gevoerd. Eind mei heb ik het college nog vragen gesteld over de sloop van woningen in de Ha- verstraat. Daar moet ik nu nog antwoord op krijgen". JAN RIJSDAM ADVERTENTIE HOORZITTING VORDERINGSCOMMISSIE De Vorderingscommissie vergadert op maandag 1 september a.s. om 15.15 uur in kamer 263 van het stadhuis. Onderwerp: ►Hoorzitting over de eventuele vordering van het pand Garenmarkt 17. f Een zwerftochlje door de Leidse muziekwereld. En dan spe ciaal het wereldje van de mu ziekkorpsen en harmonieën. Een boeiend en kleurrijk ge heel. Vandaar de uitroep van een bestuurslid van De Burcht: "Wat is er leuker en mooier als muziek?" Jan Buis: $M j Jan Buis: "Na de mavo naar het conservatorium" "Ik wou eigenlijk hoorn spelen, maar die hadden ze niet meer. Ik kreeg toen een bariton, maar dat instrument was te groot, dat 1 ukte niet. Toen ben ik gestopt. Mijn broer speelde trompet, die bleef. We hadden met z'n vijven gerea geerd op een advertentie van Werkmans Wilskracht, mijn va der speelt cornet, mijn zus klari net en mijn andere zus is tam boer". Na een aantal jaren kwam Jan Buis toch weer terug naar Werkmans Wilskracht, nu om net als zijn broer trompet te spelen. Krakers Hoeveel muzikanten zijn hun loop baan ooit begonnen bij een mu ziekkorps? Ook Jan Buis wil na de Mavo naar het conservato rium. "Ik kon al een heel klein "beetje spelen, maar de rest heb ik geleerd op Werkmans Wils kracht. Om de eerste tonen eruit te krijgen kostte onwijs veel moeite, het lukte na een week. Toen ging ik stukkies spelen zo als Willempie, krakers". Sinds kort zit hij op de muziekschool om verder te komen in de mu ziek. De toeloop naar muziekkorpsen is niet groot, het is een beetje een apart wereldje. De vrienden van Jan vinden wat die doet dan ook "eigenlijk maar zot". Maar Jan vindt door de stad paraderen een van de leukste dingen: "Voor emmer loop je niet, want zo loop je allemaal". Wat nog zeldzamer is, hij vindt het ook leuk om elke dag drie kwartier te oefenen. Daaraan herken je de echte mu zikant. De harmonie komt een keer per week bij elkaar. "Als ze een nieuw stuk uitreiken, speel je het nog dezelfde avond met z'n al len". Op een aparte avond oefent de boerenkapel "de Doordou wers": "Daar mag je veel meer, kan je ook wel een nootje fout blazen". Ronder van klank Muziekkorpsen geven niet alleen les, maar verschaffen ook een in strument als het moet. Jan heeft echter van zijn eigen spaargeld een trompet gekocht. "Er zijn er vanaf vierhonderd gulden; daar heb je niet zoveel aan, die zijn om te leren. Deze is achthonderd gulden. Het verschil is dat de goedkopere geen stembuis heb ben bij het derde ventiel; de klank van deze is ook mooier, hij blaast lichter". De trompet is de middelste uit de reeks koperen blaasinstrumenten. Het aller hoogst speelt een klein soort trompetje met vier ventielen; ook de cornetten kunnen hoger ("die zijn iets kleiner en wat ronder van klank"). Weer groter dan de trompet zijn de trombone en de tuba oftewel euphonium Geen rotmuziek Het eerbiedwaardige Werkmans Wilskracht (opgericht in 1902) heeft de laatste jaren nogal leden verloren, "maar gaat weer groeien", zegt Jan gedecideerd. In het hoge schoolgebouw aan de Boommarkt galmen de klassieke marsen dour de gangen Bij WW wordt het traditioneie repertoire in ere gehouden. "Geen rotmu ziek", is het understatement van Jan Buis. o'

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3