317 TO Nerveuze spanning bij Britten Vader is werkloos STUDEREN Nieuwe Escort samengesteld door Koos Post MIJjV V4DER IS WERKLOOS "Leven in geloof": impressie van 'oude' rk-leven... ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1980 PAGINA 35 .'oV* 'iV A. De fotograaf van Associated Press trok zich niets aan van ,/iet geheim van de mini-Metro" toen het wagentje door journalistieke handen door het Londense verkeer werd geloodst. Hij knipte gewoon en vertelde in het onderschrift dat deze voorwiel-aandrijver in Longbridge wordt gebouwd en voorzien is van een verbeterde mini-motor van 1.0 of 1.3 liter inhoud. „Verdere bijzon derheden komen in oktober". Mini-Metro moet het maken Een van de uitvoeringen van de Ford Escort, de vierdeurs LuxeZoals men bij dit merk gewend is wordt ook dit modern ogend model m vele versies uitgebracht.van de simpele Escort Costum tot de luxueus aangeklede Ghia. De prijs is natuurlijk dan ook aangepast. FORD heeft de bijzonderheden gegeven van de compleet nieuwe Escort die over enkele weken voor een prijs vanaf vijftienduizend gulden wordt uitge bracht. BRITISH LEYLAND is aan de introductie-mara thon begonnen die autojournalisten uit vrijwel alle Europese landen op de hoogte moet brengen van het Engelse "wonderkind", dat van de Mini-Metro. SAAB heeft een lijvige brief gestuurd dat de 900 Sedan - die enige tijd geleden op de autoshow in Genève was te zien - binnenkort ook naar Nederland komt. MAZDA hield een persconferentie om te laten weten dat de schuchtere stappen die dit Japanse merk op de bestelwagenmarkt had gezet zullen worden ver stevigd en wellicht zullen uitgroeien tot een fikse opmars. AUDI kondigde aan dat een luxueuze coupé in de komende herfst in Nederland zal worden gelan ceerd. Het is de oogst van amper een week. Er gaat geen dag meer voorbij of een of ander au tomerk geeft iets bloot van de plannen waarmee het wil trachten eventueel verloren terrein te heroveren. Dat is elk jaar om deze tijd zo, maar ditmaal is het informa tie-spervuur heftiger dan ooit. Mini-Metro Omdat er vaak zoveel van af hangt. Neem British Leyland. In Engeland waren ze er zelfs zenuwachtig van. De karakteristieke rust die de Britten gewoonlijk bij zulke gelegenheden uitstralen was ver te zoeken toen de Neder landse autopers begin deze week het spits mocht afbijten van de bijna maanden duren de introductie-marathon van de Mini-Metro. Dat is het kleine karretje dat voor British Leyland zo schreeuwend belangrijk is. Het is de eerste van een serie nieuwe modellen die de Brit se auto-industrie uit het diepe dal moet vissen. Van daar dat men zoveel nerveu zer was dan anders. Eerst de Nederlanders, dan de Britten in verscheidene groe pen, daarna de journalisten uit andere Europese landen. Als laatste staan de Westduit sers op de lijst. Omdat die in middels "berucht" zijn ge worden door hun gebrek aan respect voor embargo's. Om iedereen "gelijke rechten" te verschaffen vraagt de fa briek de bijzonderheden niet eerder dan op een bepaalde datum (na de marathon) te publiceren. Ditmaal loopt dit embargo tot begin oktober. Om te voorkomen dat men toch eerder in de pen klimt heeft de fabriek zelfs de verbruiks cijfers en ook de prijzen ach ter de hand gehouden. Heel belangrijke gegevens na tuurlijk bij het schatten van het succes dat het kleine maar van binnen toch royale kar retje zou kunnen halen. Vooral de prijs zal doorslagge vend zijn in de concurrentie die deze Mini-Metro met wa gentjes als de Ford Fiesta, VW Polo, Renault 5 en de kleine Japanners zal moeten uit vechten. Men heeft er in Engeland een totaal nieuwe Austin-fabriek voor uit de grond gestampt. Zo vérgaand geautomati seerd dat ze daar beweren de hoog liggende Japanse pro- duktiviteit minstens te kun nen evenaren. Bovendien moeten de vele robots die in die fabriek draaien een garan tie vormen dat de kwaliteit constant hoog is. Ik ben be nieuwd of de Britten de vele beloften kunnen waarma ken.. Escort Ik moet trouwens ook nog zien of ze hun vertrouwen in de media niet beschaamd zullen zien. Ford had immers de "geheimen" van de Escort ook tot volgende week willen bewaren. Maar op de terug tocht uit Engeland vonden we in de kiosken op het vliegveld al een Brits autoblad dat ver scheidene pagina's met de de tails van dat nieuwe Fordje had volgestopt. Een echte nieuwe auto ditmaal. Van top tot teen. Van motor tot carrosserie. Na in twaalf jaar vier miljoen "oude" Es corts te hebben verkocht heeft Ford nu een heel ander model met die naam gesierd. Op het eerste gezicht lijkt de wagen op de Opel Kadett. Maar dat zal niemand ver wonderen die weet dat de ontwikkeling van nieuwe au tomodellen tegenwoordig meer in computers en wind tunnels gebeurt dan op de te kentafels. De eerste stap naar deze Escort dateert al van vijf jaar terug. Ford zegt nu dat de geïnves teerde honderden miljoenen hebben geleid tot een moder- ne automobiel, die vrij com pleet wordt aangeboden, die vooral door de nieuwe motor redelijk zuinig is (vijf procent minder dan de voorganger) en die door de geraffineerde constructie vrij gemakkelijk in de service is. Compleet? Dat geldt wellicht wel voor de iets aangekleder modellen, maar de simpelste Escort Costum - net nog geen vijftien mille - heeft bijvoor beeld niet eens een hoeden- plank. Dus toch in de porte monnee duiken om dit af schuwelijke open gat te vul len... Zoals bij Ford gebruikelijk zijn er weer drie motoren: 1,1, 1,3 en 1,6 liter. Met een vermogen van 55 tot 96 paardekrachten. Met topsnelheden van 146 tot dik 180 kilometer per uur. En met benzineverbruiken die volgens de fabriek in elk ge val ruim boven de één op tien moeten uitkomen. Het deel van de markt waarin de Escort thuishoort omvat nu al een kwart van de verkopen. En bij Ford verwacht men dat dat percentage nog groter zal worden in de komende jaren. Als althans de economie niet te ver inzakt. Maar het belang van de Escort wordt er duide lijk door onderstreept. Mazda De Japanners zijn kennelijk nog niet tevreden met het gro te aandeel dat zij op de Ne derlandse automarkt hebben bereikt (een kwart van de verkopen). Steeds meer Ja panse merken gaan zich ook bezighouden met de verkoop van kleinere bestelwagens. Mazda bijvoorbeeld voert wel in stilte allang zo'n wagentje, maar nu pas gaat men het groots aanpakken. Voor rond de twaalf mille (zonder btw) koopt men een Mazda-be- stelwagentje dat ongeveer duizend kilo kan vervoeren. Met als curiositeit dat het achter op dubbele wielen staat. Op kleinere wielen dus. En daar door kon men een volledig gladde laadvloer bereiken. In de cabine kunnen drie man een plaatsje vinden. De schuifdeur meet één meter. Saab Saab heeft de nieuwe 900 Sedan (GL, GLS en Turbo) al in Ge neve laten zien. In november komt de wagen ook naar Ne derland. In alle modellen (drie, vier of vijf deuren) zal een geheel nieuw ontworpen twee liter motor worden ge monteerd die tien procent lichter is dan het huidige type en dus ook zuiniger draait.. Over de prijzen van de nieuwe sedans valt nog niets te zeg gen. Audi coupé In Genève kon men ook de Audi Quattro bewonderen. Een luxueueze coupé, op vier wielen aangedreven. Toen al werd aangekondigd dat er ook zo'n coupé zou komen met aandrijving alleen op de voorwielen. Die komt over enkele maanden naarNederland. Voor hoeveel men die wagen kan kopen la ten ze bij importeur Pon in Amersfoort nog niet los. Maar dat zal wel ruim over de dertig mille heengaan. Het is een zeer sierlijke coupé (precies hetzelfde als de Quat tro) waarin achterin drie per sonen heel redelijk kunnen zitten. En dan is er nog een fikse kofferruimte ook. Maar het is voor alles een z.g. "sportieve" wagen voor de liefhebber die het zich kan veroorloven wat meer voor een auto uit te trekken. IjyF ESPEK 'Toen zijn ze nog een keer naar die advocaat gegaan, en toen ze terug kwamen waren ze gescheiden van tafel en bed. Mijn moeder en ik en Koert hadden toen eigenlijk moeten verhuizen. Maar we hadden niks waar we naar toe konden. Mijn moeder sliep in de kamer. Eindelijk kregen we een flat. Een oud hok, maar we waren wel blij dat we eindelijk iets hadden. En toen moesten ze de hele rotzooi gaan verdelen. Dat was de eerste keer dat ze ruzie kregen om de piano. Toen we wegreden, stond de ouwe bij het tuinhekje. Hij was al een goed eind op weg om lazarus te worden, ook al was het nog niet eens twaalf uur. Mijn moeder keerde zich om en keek door de achter ruit. "Arme Karl", zie ze toen. "En jij wilde alleen maar met selen". Toen begon ze te hui len. "Het heeft trouwens de hele weg gegoten". Zo eindigt het verhaal van de 14-jarige Pelle. Hij heeft zijn vriend Peter alles verteld over de scheiding van zijn ouders en wat daaraan vooraf ging. Een hele tijd heeft Pelle het op gekropt. Het ging niemand een barst aan. Maar nu moet hij het kwijt. Af en toe af dwalend door de emoties die het vertellen oproept, doet Pelle zijn verhaal. Een gezin zoals elk ander. Va der en moeder werken alle bei. Het leven verloopt voor Pelle en zijn jongere broer Koert betrekkelijk rustig. Totdat vader Karl, een met selaar, wordt ontslagen. Werkloos. De vloek van deze tijd. Het hele gezin doet zijn oest om er wat van te maken, maar onmiskenbaar loopt de situatie uit de hand. Vlaamse sfeer in Piljemoer. Eerst probeert pa verveling en onvrede te verdrijven door het huis op te knappen. Maar daar raakt hij op een gegeven moment op uitgekeken. Dan doet hij dagenlang niets an ders dan Donald Duckstrips lezen. Een handje meehelpen in het huishouden? Pelle's vader probeert het wel, maar hij kan het gewoon niet. Bo vendien interesseert het hem niet. Dan maar drinken. Steeds meer. Steeds later ladderzat thuiskomen. Pelle's moeder vangt haar man aanvankelijk vol begrip op, verdedigt hem, maar wordt het nu zat. Ze ziet geen kans meer haar man uit de afgrond te helpen en wil scheiden. Samen met haar kinderen vertrekt ze, maar met een bloedend hart. Ook Pelle mist "z'n ouwe", zo als hij zijn vader noemt. Be grip voor zijn vader en zijn uitzichtloze positie komt pas later. Vooral nu Pelle het hele verhaal aan Peter vertelt. Als hij uitgepraat is komt de triestheid van alles de lezer tegemoet. Iedereen deed z'n best, en toch ging het mis. De reële gegevens en de uit werking maken dit boek erg pakkend. Wat Pelle heeft meegemaakt, kan ieder kind overkomen. Werkloosheid, drank, echtscheiding zijn de sleutelwoorden van deze tijd. Toch is dit verhaal goddank niet geschreven vanuit het naiëve standpunt dat een modern jeugdboek propvol eigentijdse problemen "van- zelfs" een goed boek bete kent. Leif Anderson schrijft eerlijk en oprecht. Dat is heel duidelijk uit z'n boek op te maken. Hij staat achter alles wat hij schrijft. Mijn vader is werk loos is dan ook een prima, geloofwaardig boek voor jeugd (vanaf 10 jaar) en 'vol wassenen. Afkomstig uit de zg. 14+-serie, met boeken van goede kwali teit voor jonge mensen maar ook uitstekend te lezen door ouderen. Uitg. Lemniscaat, vert. J.de Zanger, prijs f 11,50. Vlaams Zelden dringt een Belgische jeugdschrijver ook in Neder land door. De uit het Vlaamse Zele afkomstige schrijver Henri van Daele moet het met zijn boek Pitjemoer wel luk ken. Deze in België niet on bekende auteur heeft voor dit verhaal de Bruna jeugd-boe- kenprijs 1980 gekregen. Subtiel en menselijk beschrijft hij de verhouding tussen een opa en een kleinzoon, ge plaatst tegen de achtergrond van een klein Vlaams dorp. Volgens insiders Zele. Een dorp waar de oude folklore en tradities nog niet geheel ver loren zijn gegaan. Opa Pitjemoer leidt er een rus tig bestaan, totdat zijn vrouw ziek in een tehuis moet wor den opgenomen. De kinderen van Pitjemoer proberen met alle mogelijke moeite ook hun vader het rusthuis in te praten. Dan is hij netjes op geborgen. Maar Pitjemoer, de opa uit de Moerstraat, verdomt het uit z'n huisje te gaan. Wat is het leven zonder zijn duiven, zijn tuintje, het verstilde cafeetje in de voorkamer en vooral zijn vrijheid? Dankzij de voortdurende zorg van zijn kleinzoon rooit hij het heus wel in zijn eentje. Deze klein zoon vertelt Pitjemoers ver haal. Een fijn leesbaar, en met Vlaamse folklore doorspekt verhaal. Schrijver Henri van Daele slaagt er uitstekend in het "bejaardenprobleem" tast baar te maken. Het oud wor den van mensen staat voor veel van hun kinderen gelijk aan een verval tot seniliteit en onzelfstandigheid. Pa en ma moeten maar het liefst zo snel mogelijk naar het bejaarden tehuis worden afgevoerd. Ze gaan daarmee wel voorbij aan het verlangen van oudere mensen zo lang mogelijk zelf standig te willen zijn. Geplaatst in een tehuis voelen zij zich ontheemd en betut teld. Ook opa Pitjemoer wil zichzelf blijven in zijn eigen orhgeving. De typisch Vlaamse sfeer die van dit verhaal uitgaat wordt nog versterkt door de fijnzin nige tekeningen van de Ne derlander Pieteijan Gras- mayer. Een verklarende lijst voor be paalde Vlaamse uitdrukkin gen is voorin het boek opge nomen. Door de korte, suggustieve zin nen is dit boek fijn om te lezen voor kinderen vanaf een jaar of 10, maar ook voor volwas senen. Uitg. Bruna, prijs f 12,90 LEIDEN - Als je dan toch moet leren studeren, kun je dat beter doen uit het boekje van Pieter Langedijk. Ook hierin staat wel vermeld wat goed en slecht is voor de leerling, maar het wordt niet met zo'n stelligheid gebracht als in het vorige boekje het geval was. Meer praktijkvoorbeelden worden hier aangedragen waardoor het geheel geloofwaardiger overkomt. Wie heeft niet eens te maken gehad met de leraar die zei datje een bepaald lesje alleen maar moest doorlezen en bij het proefwerk daar toch de moeilijke vragen uithaalde. Al dit soort zaken die het leven van een scholier minder aangenaam kunnen maken signaleert en verwoordt de psycholoog en opvoedkundige Pieter Langedijk op een uitstekende wijze Handige voorbeelden worden aangedragen voor het leren van woordjes in een 'Teemde taal en ook aan de moeilijkheden die kunnen ontstaan bij de voorbereiding van een spreekbeurt, wordt niet voorbijgegaan. Het voordeel van dit boekje is ook dat het goed gebruikt kan wor den bij de studielessen die tegenwoordig op veel brugklassen zijn ingevoerd. De 34 vragen die slaan op de voorafgaande tekst kun nen door de leraar op een speelse manier worden behandeld. Die studielessen hoeven dan niet zo'n lerend karakter te krijgen. En de leraar zelf wordt ook nog eens met de neus op de feiten ge drukt wat hij in een les allemaal fout en goed kan doen, want ook Langedijk wil niet ontkennen dat het best wel eens aan de leraar kan liggen "Leren Studeren". Pieter Langedijk. Zorn Uitgevenj bv. Alphen aan den Rijn. 5,90 SASKIA STOELINGA Michel van der Plas en Jan Roes maakten zeven jaar geleden met veel animo een r.k. fami lie-album "De kerk gaat uit". De bekende fotograaf Mar- tien Coppens vond het een rommelig boek, "populair gemaakt, opdat iedereen het wel zou lusten". Hij nam zich voor iets andersiets beters te laten zien. Daarin is hij geslaagd. Dezer dagen kwam van zijn hand bij Lecturis een prachtig foto boek "Leven in geloof' uit Aan de hand van meer dan 100 magnifieke foto's geeft hij een impressie van het katho licisme in de jaren dertig, veertig en vijftig in Zuid Nederland en Noord België. De foto's, van een bijzondere kwaliteit en bijzonder sober gehouden, beelden trefzeker het rooms katholieke leven uit die dagen uit. Duizenden oudere katholieken zullen zich hierin herkennen. Beslist dan ook een noodzakelijke aanvulling op "Uit het rijke roomsche leven" en "De kerk gaat uit". Het was een goed en origineel idee van het bestuur van het Centraal Ziekenfondsom met dit boek zijn gouden jubileum te Vieren. De geschiedschrij ving was ten dele al 25 jaar geleden gepleegd en het be stuur wilde wat anders. Door middel van foto's uit die jaren wilde het bestuur het katholieke leven, het roomse geloof laten zien, omdat in dit milieu het fonds werd gebo ren. En met de fotograaf Cop pens deed het een goede greep. Hij had zijn sporen in de afgelopen jaren verdiend. Prof. C. Konings schreef een historische verhandeling als inleiding. Hij betoogt hierin dat het rijke roomse leven niet zo iets is als "een wereld van angst en bangmakerij, bewust of onbewust in stand gehouden door lieden die daar macht, aanzien en voor deel uit haalden". Maar het is wel voltooid verleden tgd, zo waarschuwt hij. "Leven in geloof'. Martien Coppens. tekst prof. C. Ko nings. Uitg. Lecturis BV Eindhoven, 50.- THEO KROON

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 35