'Geen zin om alleen decoratie te zijn..." Emancipatie verpakt in fluweel met goudgalon Vrouwen van burgemeesters: SATERDAG 30 AUGUSTUS 1980 PAGINA 29 Word je wel of, geen ere-presidente van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen? Ga je met je man mee om de bloemen in ontvangst te ne men, of moet hij die Nel van Bemmel bit de tijd Beatrice Bos: „Mijn man werd vier jaar geleden plotseling burge meester in Katwijk. We hebben I toen de afspraak gemaakt samen op te zullen trekken. Dat is nou eenmaal zo. Daarnaast probeer je een eigen leven te leiden". .Ik ben toen niet meteen, als bur gemeestersvrouw, voorzitter van de vrouwenraad geworden, ofzo. Dat vind ik uit de tijd". Liesbeth Schneiders: „Bij mij lag dat toen nog in het verwachtingspa troon". JeatriceBos: „Zo ligt het nog". ■iesbeth Schneiders: „Ik heb dat voorzitterschap van de vrouwen raad op een gegeven moment neergelegd omdat ik vond dat het niet meer strookte met mijn plaats als burgemeestersvrouw: net als je man moetje boven alle partijen staan. Maar zonder poli tiek is het soort werk als in de vrouwenraad niet meer moge lijk". zelf maar dragen? Wie doet de bezoe ken aan de jubile rende echtparen? Wat dat laatste be treft houdt de echt genote van de kers verse Leidse bur gemeester me vrouw Goekoop er een uitgesproken mening op na: ze doet het gewoon niet. Tijdens de installa tierede deelde haar man onomwonden mee dat ze haar ei gen werk - ze heeft een bloeiende yo- ga-praktijk - blijft voortzetten. CHU-burgemees- tersvrouw Liesbeth Schneiders-Scho- nau uit Almelo: "Onze frustratie is dat ze je als decora tie vragen en niet als mens". Haar collega CHU-burgemees- tersvrouw Beatrice Bos-Beernink uit Katwijk: "Wat je ook doet, hoe zelf standig je je opstelt, men zal altijd de burgemeester ach ter je zien." Liesbeth Schneiders en Beatrice Bos praten samen over de plaats van het burgemeester sambt van hun echtgenoot in hun eigen leven en loopbaan. Emancipatie verpakt in lichtpaars flu weel met goudga lon. DEN HAAG - Secretaresse, fysiotherapeute, moeder van drie kinderen, vrijwil ligerswerk. Daarna bur gemeestersvrouw, en nog eens heel veel vrijwilli gerswerk. Nu bovendien part-time werkzaam als emancipatiewerkster van het CDA: korte samenvat ting van de loopbaan van Liesbeth Schneiders. Jeatrice Bos: opgegroeid in Zwit serland, studeerde daar een blauwe maandag geschiedenis, kwam naar Nederland voor haar man. Haalde het diploma tolk- school. Deed vertaal- en secreta riaatswerk, kreeg twee kinde ren en koos bewust voor het huismoederschap. Raakte in het vrijwilligerswerk (vrouwen raad, de actie „Stem eens op een vrouw", CDA-vrouwenberaad), en werd vervolgens burgemees tersvrouw. Zit op dit moment als afgevaardigde van de Neder landse Vrouwen Raad in de Ne derlandse regeringsdelegatie op een VN-conferentie in New York over ontwikkelingssamenwer king, en maakt deel uit van de steungroep van de CDA-vrou- wen in het Europese Parle ment. liesbeth Schneiders: „Toen mijn man 17 jaar geleden, burgemees ter van Vreeswijk werd, bleek er een nood te bestaan in het be- jaardenwerk. Ik heb een afdeling van de UW (Unie van Vrijwilli gers) opgericht, een bejaardenso ciëteit en bejaardengymnastiek opgezet. Ik kwam tot de ontdek king dat ik heel aardig kan orga niseren, en kwam in het provin ciaal UVV-bestuur. Toen gingen we naar Leusden; ook daar heb ik een afdeling van de UW opgezet, en in het bejaardenwerk gezeten. En je deed collectes...". ,Toen we naar Almelo gingen, werd ik meteen gebombardeerd tot voorzitter van de vrouwen raad. Verder kwam ik in school besturen, enzovoort, enzovoort. Als burgemeestersvrouw heb je wel tien functies in zo'n gemeen te". Politiek - Kun je als burgemeestersvrouw wel lid worden van een andere politieke partij dan je man? Beatrice Bos: „Ja, natuurlijk wel. Ik voel me erg bij de politiek be trokken. Als in je gemeente iets nog niet van de grond is, kun je dat aanzwengelen, zoals in Kat wijk bijvoorbeeld het CDA- vrouwenberaad". Liesbeth Schneiders: „Daar heb ik me toch altijd verre van gehou den. De vrouwenraad, dat kon nog net". Beatrice Bos: „Als ik voor een be stuur gevraagd word, zeg ik al tijd: waarom vraag je me, omdat ik Beatrice Bos ben, of omdat ik de vrouw van de burgemeester ben. Dat is voor mij cruciaal. Als ze me als decor moeten hebben, bijvoorbeeld als ere-presidente, dat zou ik nooit doen". Liesbeth Schneiders: „Ik deed dat dus wel, maar heb dat de afgelo pen drie jaar afgebouwd. Dat is nou eenmaal onze frustratie, dat ze je als decoratie vragen en niet als mens. Maar het omgekeerde komt ook voor: ik ken het voor beeld van een vrouwenraad die een burgemeestersvrouw hele maal niet in het bestuur wilde; die voelde zich geweldig aan de kant gezet". Nieuwjaarsrecepties - Voelen jullie je nou niet vaak het verlengstuk van je man, in plaats een zelfstandig mens? Liesbeth Schneiders: „Bij sommi ge representatieve dingen wel ja, zoals de nieuwjaarsrecepties". Beatrice Bos: „Platte schoenen indien mogelijk!". Liesbeth Schneiders: „Ja, en ringen af'. „Maar daarbij heb ik dus inderdaad het gevoel dat ik er ontzettend als decoratie bij sta. Ze slaan me soms zelfs over! Of ze geven me toch nog een hand. Je ziet ze dan denken: o ja, dat mens staat er ook". „Ik praat er wel eens met mijn man over of wij niet gewoon door de zaal mogen lopen. Maar sommige vrouwen van wethouders zijn er nog niet aan toe. En ik wil ook niet al te zeer dwars liggen". Beatrice Bos: „Maar dan gaat het volledig om het college. Bij werkbezoeken hoef je er zo niet bij te hangen". Jubilea - Wat doen jullie met de bezoeken van jubilerende echtparen?" Liesbeth Schneiders: „Vijftig jaar doen we niet. Dat zouden we niet aankunnen. Alleen zestig jaar. Die doe ik meestal zelf. Maar nu ik, sinds een half jaar, zelf een baan heb, heb ik soms geen tijd meer. Dan vraag ik of de loco, of zijn vrouw het kan doen. Ruim een jaar geleden hadden we trouwens een hausse: van men sen die net na de Eerste Wereld oorlog getrouwd zijn. Drie, vier per maand waren het er toen. Nu is het gelukkig weer wat rus tig". Beatrice Bos: „Ik doe die bezoeken samen met mijn man. Ik vind het enig om te doen: je komt in aan raking met alle lagen van de be volking, dat geeft een geweldig inzicht in de maatschappelijke ontwikkelingen. Bij ons had je bijvoorbeeld veel visserij" Liesbeth Schneiders: „Zo komen wij vaak bij oude wevers. Meestal zijn die flink doof geworden van de machines. De vrouw praat dan voor het gezin. Ik vind die bezoe ken hoogtepunten. Net als de jaarlijkse bezoeken aan wijkra den. Je krijgt dan inlichtingen uit de eerste hand, die je soms verder kunt leiden. Zo is er bij ons bij voorbeeld een wijk met veel Turkse gezinnen. Via mijn be zoek is de vrouwenraad daar naailessen gaan opzetten". - Maar al dat soort dingen doe je toch alleen maar omdat je ge trouwd bent met de burgemees ter? Liesbeth Schneiders: „Het soort representatieve dingen als recep ties. bazars, openingen, en der gelijke wel ja". Beatrice Bos: „Maar het andere werk doe ik als zelfstandig mens, met een eigen leven. Maar dat dringt maar heel langzaam doon watje ook doet, men zal altijd de burgemeester achter je zien". Gemeenteraad „Ik weet nog hoe ik. toen we net in Katwijk zaten, eens een gemeen teraadsvergadering wilde bijwo nen. Ik ben nou eenmaal geïnte resseerd in politiek. Ik was nog niet op die publieke tribune gear riveerd of ik zag het gerucht al door de zaal snellen: „daar is me vrouw". Ik vind dat het mijn recht is om daar te zijn. Het is mijn interesse. En dan krijg jte van die grapjes als: „Moet je je man controleren'.'". Non sens!". Liesbeth Schneiders: „Ik werk er niet meer aan. Je maakt de men sen toch nooit duidelijk datje een zelfstandig mens bent". Beatrice Bos: „Ik kan het soms niet laten, me toch weer te profileren als mens. Maar het zotte ts voor de mensen: de ene keer zien ze je als mens, de andere keer heel offi cieel naast je man. Dat hangt sa men met één van de lastigste problemen van iedere vrouw een eigen leven op te bouwen. Mens te zijn, los van de „andere helft". Eén van de leukste dingen die je als vrouw kunnen overkomen, vind ik, om niet voorgesteld te worden als „de vrouw van", maar wanneer je man eens voorgesteld wordt als „de man van". Eigen leven - Maar je moet als echtgenote van een burgemeester toch evengoed je eigen leven kunnen leiden als wanneer je getrouwd bent met iemand met een ander be roep? Beatrice Bos: „Het hangt ervan af hoe je het regelt". Liesbeth Schneiders: „Ik ken er wel die helemaal niets doen in de gemeente, maar dat wordt ze niet in dank afgenomen. Door hun man niet en door de gemeente ook niet". „Wij bekijken het heel kritisch. Ie dere zondagavond nemen we de stapel uitnodigingen door. Dan spreken we af: wat doe jij. wat doe ik, wat doen we samen? Ik zie het ook als iets goeds om zulke dingen met z'n tweeën te doen". - Wat is het verschil met de jubile rende echtparen? Beatrice Bos: „Die jubilea, dat doen we uit geinteresseerdhcid. Het pannetje soep was liefdadig heid". -Jullie wijzen het niet af sommige taken als burgemeestersvrouw te vervullen. Daarmee maak je het er voor vrouwen met gemakkelij ker op burgemeester te worden die hebben meestal geen burge meestersvrouw „achter de hand". Liesbeth Schneiders: „Ik ben er niet tegen (lat een gemeentel a id de voorkeur uitspreekt voor een man". Beatrice Bos: „Natuurlijk vind ik, diep in mijn hart, dat dat onderscheid tussen een man of een vrouw niet gemaakt mag worden. Maar als de gemeen schap nog niet aan een vrouwe lijke burgemeester toe is, dan kun je het niet opleggen". Liesbeth Schneiders. „Ik geloof m de weg der geleidelijkheid Sommige gemeentes zijn er in derdaad nog niet aan toe. Ik ben niet voor dat verschrikkelijk aparte opereren van man en vrouw. Maar het moet wel altijd een keus blijven: wat doe je sa men, wat doe je alleen. Ik heb me altijd veriet tegen vanzel&pre> kendheid".

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 29