Paard en tractie Nederlands oudste verkeerssnelweg wordt gereconstrueerd ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1980 EXTRA PAGINA 27 UTRECHT - Het zal nop tot 1983 duren voor de reconstructie van auto snelweg A 12 tussen Utrecht en Gouda volle dig zijn beslag heeft ge kregen. Dat betekent dat in tijd ge»ekend nu twee derde van het karwei er op zit: begonnen is in 1975. Met een al in ge bruik zijnd nieuw weg- vak als tussen Ouden rijn en De Meern voor ogen zou een wegge bruiker gemakkelijk kunnen denken dat hij nu al wel weet hoe de nieuwe A 12 er straks gaat uitzien: twee maal twee rijstroken, met als nieuw element aan de zuidkant lijnverlichting op 15 meter hoogte. Maar zo ligt het niet: dat nieuwe wegvak, nu in gebruik voor verkeer in twee richtingen ge scheiden door een vang rail, wordt straks de rij baan voor alleen het verkeer in westelijke richting: tot Linschoten- Woerden vier rijstroken met links en rechts een vluchtstrook; verderop drie stroken. De aan de zuidkant lig gende oude A 12 wordt op de schop genomen en gereconstrueerd tot rij baan richting Ouden rijn: voorlopig drie stroken tot De Meern, daarna tot Oudenrijn direct vier stroken, maar met grondwerken en viaducten is er over het hele traject rekening mee gehouden dat in de toekomst van de Gouwe tot Oudenrijn beide ba nen vier rijstroken met aan weerskanten vluchtstroken krij gen. De samengebalde ver keersstromen van en naar Rotterdam en Den Haag krijgen straks over de 32 kilometer tussen Gouda en Utrecht de beschikking over ruim dubbel zoveel ruimte als ze tot nu ge had hebben: over twee keer zoveel rijstroken, maar ook over bredere rijstroken (3.50 m in plaats van 3.30 m) en over verlichting (niet meer dan voor de veilig heid nodig is, verzekert Rijkswaterstaat, geen luxe lichtzeeën). Verdere kenmerken: er komt een soepele sa menvloeiing van het verkeer uit Rotterdam en Den Haag ten westen van de Gouwe, en een tunnel onder de Gouwe vervangt voor het door gaande verkeer de van voor de oorlog dateren de Gouwebrug die voor het hedendaagse ver keer veel te smal is en die bovendien verschei dene keren per dag open gaat. De twee rijstroken uit de richting Rotterdam en de twee stroken uit rich ting Den Haag komen ruim ten westen van de Gouwe samen en gaan daar over in een vier- strooks wegvak dat zich ongehinderd voortzet door de tunnel. Alles bij elkaar is het een reconstructie van Ne derlands oudste spe ciaal als autosnelweg ontworpen verkeers verbinding die er zijn mag. Het werk heeft vele jaren voorbereiding gekost, vergt zeven a acht jaar bouwtijd (van 1975 tot 1982-83), kost een slordi ge 350 miljoen en wordt gerealiseerd met een minimum aan vertra ging voor de 65 a 70.000 auto's die per etmaal passeren. De verbreding van de A12 is een verbetering van de enige centrale oost-west verbinding voor snelver keer in een gebied met cir ca twee miljoen inwoners. De voorbereidingen voor die weg begonnen al in 1927, de aanleg in het be gin van de jaren '30 onder Waddinxveen en toen hij klaar was vormde de weg met zijn vrije kruisingen en zijn tweemaal twee rij stroken jarenlang het pronkstuk van wegen bouwend Nederland. fi «1 11 giÖ® '81 X JT" "SSI" IT11 -JW' v Het gebruik van de weg was naar de maatstaven van nu erg klein: jarenlang reden er meer fietsers over het fietspad, dat de weg van Gouda naar Den Haag begeleidt, dan auto's over de snelweg en er is wel eens gesteld dat de eersten die de weg intensief gebruikten de Duitsers waren die er op 10 mei 1940 met transporttoestellen op landden. Na de oorlog heeft rijksweg 12 de schade dubbel en dwars inge haald. En al waren de viaduc ten smal, de invoegstroken kort en het wegdek soms hobbelig: rijksweg 12 (waarop in de jaren '60 overigens asfaltverharding werd aangebracht) heeft toch maar kans gezien 65.000 auto's per etmaal te verwerken. Dat is vijftig procent meer dan vol gens het boekje redelijkerwijs mogelijk is. Over aanpassing gesproken, van weg en wegbe- heerder, en niet te vergeten: van de weggebruiker. Vijfjaar wordt er nu al gewerkt om de A 12 zijn nieuwe vorm te geven. Zeker tot 1982 loopt het werk door. maar gezien de drang uit Den Haag budgetten zo klein mogelijk te houden zit het er in dat het wel 1983 wordt voor de weg in zijn nu geplande gedaante voltooid is. Dat er dan op een deel van het traject nog geen vierde verhard ingsstrook per rijbaan beschikbaar is, is van later zorg. Dat komt dan wel als de verkeersintensiteit verder toeneemt. Uitbouw Een weg naast een weg: zo zou de uitbouw van de A 12 gekarakte riseerd kunnen worden. En die nieuwe weg loopt dan door een gebied waar over grote afstand de ondergrond bijzonder slap is. Tussen Gouda en Woerden bijvoorbeeld moest de nieuwe rijbaan op een afstand van 25 meter gelegd worden om de stabiliteit van de bestaande weg niet in gevaar te bren gen. Tot acht a negen meter diep lig gen hier slappe klei- en veenla gen die voor een groot deel moesten worden weggegraven en vervangen door zand. Heel lang heeft hier het verkeer richting Gouda rechts van zich een kanaal gehad dat geleide lijk werd volgespoten met zand en dat woestijnachtig van ka rakter werd voor het zijn ver harding kreeg. Tussen Woerden en Utrecht is de ondergrond beter. De nieuwe baan is hier dicht bij de be staande gelegd. Baggerwerk was niet nodig; het zand voor de weg is zo op de grasmat ge deponeerd Wordt in het algemeen de be staande weg zo veranderd dat hij in zijn geheel west-oostbaan wordt, bij Bodegraven is er voor het verkeer in allebei de richtingen een nieuw tracé ge kozen. De bocht in de A 12 is daar flauwer gemaakt door aan de zuidkant van de weg een complete, tweebanige weg te ontwerpen. Sinds eind 1978 is hiervan één rijbaan in gebruik, tijdelijk voor verkeer in beide richtingen. Inpassing De nieuwe weg zal door zijn lage ligging zich beter inpassen in het landschap dan de oude. Door het opheffen of concen treren van wegen en watergan gen en door de dwarswegen bij Harmeien (Kerkweg) en Cat- tenbroek (de Cattenbroekse- dijk bij Linschoten) over de rijksweg te laten gaan, is het mogelijk de bestaande weg af te graven en ook die oude baan beter in het polderlandschap te laten passen. Dat afgraven levert 300.UUU m3 zand op. Dat wordt grotendeels verwerkt in de hoge opritten bij viaducten en in de nieuwe gro te parkeerplaats onder Har- melen aan de rijbaan richting Utrecht. Die nieuwe parkeerplaats komt vier kilometer oostelijk te lig gen van de nu onder Linscho ten bestaande parkeerplaats met benzinestation, ingericht als tijdelijke voorziening toen het benzinestation bij de oprit Linschoten moest verdwijnen vanwege de wegverbreding en de aanleg van het nieuwe via- Karakteristiek voor de oude weg is de hoge ligging, in hel landschap. Dat gaat nu tussen Woerden en Utrecht ver anderen, is voor een deel al veranderd. „Aan die hoge ligging kan je de vooroorlogs herkomst van de weg aflezen", zegt G. Kok, ing, die namens de directie Utrecht van Rijkswaterstaat als coördinator voor de werken aan A 12 en Oudenrijn optreedt. „Er zijn veel kruisende wegen op dit stuk en nogal wat waterverbindingen ook. Voor de oorlog was er nog veel paardentractie zeker in het agrarische verkeer. Door de nieuwe weg omhoog te brengen en de bestaande weg er onder door te leiden konden paard en wagen gelijkvloers blijven". Paardentractie dus als (medc)bepalend element voor een autosnelweg. Merkwaardig idee, nu, vijftig jaar la ter. Het heeft overigens geen vijftig jaar geduurd voor de rol van het paard uit het agrarische verkeer en uit de karak terbepaling van de autosnelweg verdween: toen na de oorlog rijksweg 12 voorbij Oudenrijn in oostelijke rich ting werd doorgetrokken, gingen in het algemeen de kruisende wegen eroverheen. duct over de provinciale Rei- naldaweg. Ombouw De 100.000 m3 zand die na de aanleg van deze grote parkeer plaats nog over is wordt ge bruikt voor de aanvullende ombouw van knooppunt Ou denrijn. Dat krijgt buiten het klaverblad om een boogvormi ge verbinding die verkeer uit de richting Amsterdam naar de A 12 richting Arnhem brengt. Twee breivakken van het kla verblad worden daardoor sterk ontlast, wat vanwege hun be perkte lengte hard nodig is. In de noordwesthoek tussen A 2 en A 12 tekenen zich de eerste zandstortingen in het grasland al af. Daar wordt zand en puin in depot opgeslagen, maar het duurt nog jaren voor de bijbe horende viaducten over A 12 en A 2 aan de beurt zijn. Op de A 12 richting Woerden staat het verkeer dat van Ou denrijn komt binnenkort weer voor veranderingen. Op het ogenblik gaat het dubbel- banige nieuwe deel ter hoogte van De Meern over naar de ou de rijbaan. Rechts ligt dan de vrijwel voltooide rijbaan tot Linschoten, met in de as van de nog niet gebruikte rijstroken een benzinestation datdaareen jaar of vijftien geleden naar toe is verhuisd toen het bij de ro tonde Oudenrijn plaats moest maken voor de noordwestelij ke klaverbladlus. Van de betrekkelijke rust van de bouwvakvakantie is gebruik gemaakt het Shellstation te sluiten en aansluitend te slo pen. Direct na de vakantiepe riode kan de weg dan hier af gewerkt worden met verhar ding, rijstrookmarkering en vangrail. Eind augustus Eind augustus wordt de noorde lijke rijbaan tussen De Meern en Linschoten in gebruik ge nomen (dus in westelijke rich ting). Eind september volgt de andere rijbaan (Linschoten-De Meern), waarmee dan voor het Utrechtse deel van het traject dit onderdeel van het werk vrijwel is afgerond. Zoveel mo gelijk aansluitend moet dan nog het verharden en afwerken worden uitgevoerd van een kort traject tussen Linschoten en de grens van Zuid-Holland waar een driestrooks verhar ding al ligt te wachten op het deel van het tracé dat gebouwd is onder leiding van de directie Zuid-Holland van rijkswater staat. In de loop van '81 en '82 volgt daarna het afgraven en recon strueren van de oude A 12. Daarna wordt de nu gereed komende noordelijke rijbaan veranderd van tweemaal twee- strooks in rijbanen met vier stroken en aan beide kanten een vluchtstrook. De vangrail in het midden wordt dan weer verwijderd. De rijstroken wor den verbreed en krijgen een nieuwe toplaag van asfalt. Viaducten Opmerkelijk en knap ingewik keld is bij de uitvoering van een omvangrijk werk als dit in de verschillende fasen niet alleen het doorgaande verkeer op de autosnelweg, maar ook het dwarsverkeer zo min mogelijk overlast te bezorgen. Tussen De Meern en Woerden zijn zeven viaducten in ver schillende staat van voorberei ding of bouw. Het merkwaar dige beeld doet zich dan voor dat een rechts van de oude weg gelegen viaduct dat zich over de nieuwe rijbaan spant, abrupt ophoudt in wat straks middenberm wordt. Dat plot seling uiteinde ligt dan vrijwel op de hoogte van de oude A 12. Als straks dit oude deel buiten gebruik is gesteld kan het afge graven worden en wordt het dwarsviaduct verlengd tot het (al gebouwde) landhoofd aan de zuidkant van de weg. Hulpwegen een beplantingsplan. Op het Utrechtse deel van het trgject komen vijfduizend bomen als es, abeel, zomereik. wilg en els. Verder krijgen er 270.000 strui ken een plaats langs de weg. Tussen Oudenrijnen Harmeien is die beplanting grotendeels al aangebracht. Van Harmeien tot de grens van Utrecht en Zuid- Holland is het plaatselijk al ge beurd; de rest volgt deze herfst. De oerhollandse knotwilg krijgt in dit polderlandschap een pas sende plaats. Hij komt langs slootranden en hij komt ook in een fraaie rij tussen de weg en de grote parkeerplaats halver wege De Meern en Linscho- Om tijdens de bouw van die via ducten het dwarsverkeer gaande te houden is bij de Kerkweg onder Harmeien met gebruikmaking van het half voltooide viaduct een systeem vah hulpwegen en doorsteken ontworpen dat op een enkel aanpassingsweekend na het verkeer doorgang geeft. Bij de CattenbroekerdijK onder Linschoten bleek dat door de terreingesteldheid en de lig ging van de weg een onhaalba re zaak. Die weg (veel minder druk dan de Kerkweg) wordt tijdelijk afgesloten. Boeren met land aan de andere kant van de A 12 moeten een tijd lang een omweg van verscheidene ki lometers via Woerden maken als ze koeien gaan melken. Bomen Bij de inpassing van een nieuwe weg in het landschap hoort ook Veel geld In totaal is met het Utrechtse deel van het werk circa 90 miljoen gemoeid; gemiddeld 7 miljoen per kilometer. Het Zuidhol- landse tr«0ect wordt duurder, deels vanwege de slechte on dergrond die ruim vier keer zo veel zand vraagt als de 2,5 mil joen m3 die het Utrechtse deel nodig heeft, deels door een ob-- ject als de tunnel onder de Gouwe waarmee alleen al zo'n zestig mihoen is gemoeid. Voor de 350 mihoen waarop het hele werk tussen Utrecht en Gouda is begroot, krijgt Cen- traal-Nederland een oostwest- verbinding die met gemak de voor i982-'83 te verwachten 75.000 auto's per etmaal kan verwerken. Nog heel wat meer ook, trouwens. Maar zal de nieuwe A 12 het ook meer dan veertig jaar volhou den net als de ouwe trouwe rijksweg 12? De tgd zal het le-

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 27