Laat Kindvall maar schuiven 1980 EXTRA PAGINA 2t GOTEBORG - Nog lang geen 38 is hij, in Amerika zou hij misschien nog een graantje kunnen mee pikken, maar toch geeft hij de voorkeur aan het Zweedse veteranenelftal. Ove Kindvall hoeft niet meer zo nodig. Hij heeft goed geboerd in de vijf jaren dat hij bij Feijenoord was. Kan terugblikken op een grandioze voetbalcarrière en heeft nu een prima betrekking als public relations-adviseur en verkoper bij een grote firma in sportkleding. Heel wat anders dan het sigarenmagazijn, waar mee menige ex-voetbalprof van zijn generatie het thans moet stellen. Laat Ove maar schuiven daar in Göteborg. Gezonde vrouw, drie gezonde kinde ren, magnifiek huis met sauna in één van de schaars bebouwde buitenwijken, bossen en een meertje om de hoek, comfortabele auto van de zaak onder zijn achterste. Wat wil je als man nog meer? Een beetje aanzien mis schien? Ach, aanzien kan Ove - in Ne derland gold hij al als een vent zonder kapsones - ge stolen worden. Niet dat hij er verlegen om zit, daar in Zweden. Oh nee, populair is hij er en niet zo'n klein beetje. Dat heeft niks te maken met z'n glorieuze v.oetballoop- baan in de Rotterdamse Kuip, noch met de tien uur tjes, die hij per week als scouting manager door brengt bij de plaatselijke profclub IFK Göteborg. Zijn bekendheid dankt Ove veeleer aan de keren dat hij als voetbalcommentator op de Zweedse radio te horen is. En de keren dat hij op de beeldbuis verschijnt als presentator van het Zweed se 'Sport in Beeld'. „Dat werk voor de televisie is alleen wanneer het Zweedse nationale elftal speelt", ver telt Ove. „Dat doe ik al sinds de WK in Argentinië. Dan houd ik na de wedstrijd ge sprekjes met de trainer en de spelers. In een tot gezelli ge huiskamer omgebouwde studio. Dat is bij de Zweedse kijkers enorm ingeslagen. Die huiskamer ja. Dat ken den ze hier destijds nog niet. Bij jullie doen ze dat al ja- Gezellig „Maar voetballen doe ik dus niet meer. Al twee jaar niet. Hoogstens af en toe een wedstrijdje in het vetera nenelftal. Of een partijtje te gen journalisten. We hebben hier een clubje in Göteborg. Eens per week spelen we wat. Hoeft niet altijd voetbal te zijn, hoor. Maar dat is heel gezellig. Hij daar, die nu de straat oversteekt, doet ook altijd mee". Het is de langlaufer Thomas Magnusson. Een blonde vent, die in Zweden op han den wordt gedragen, sinds hij het als underdog in zijn sport presteerde beslag te leggen op een Olympische plak. Ove begroet hem har telijk, zet z'n wagen vervol gens weer in beweging en wil heel graag weten hoe het met zijn ex-ploeggenoten gaat. Hij kijktervanopdatWimvan Hanegem bij FC Utrecht speelt. En later moeten zo wel zijn vrouw Sylvia (35) als hij hard lachen, als ik hen vertel dat, waar het popula riteit aangaat, Truus van Hanegem druk bezig is Wil lem naar de kroon te steken. Snelheid Diezelfde Willem van Hane gem zegt over Ove Kindvall het volgende: ..De periode dat ik met Kindvall speelde, was de mooiste in mijn loopbaan. Hij was één van de beste spitsen, die ik ge kend heb. Zijn snelheid en zijn schotkracht waren z'n sterkste punten. Hij kon zo snel uithalen, datjehem niet zag schieten. Voor een kei hard schot hoefde hij slechts een hele korte beweging te maken. Alleen het laatste seizoen in 1971 ging het niet zo lekker met hem. Toen waren er onderlinge problemen met Feij enoord" Ove Kindvall: ..Dat klopt. Het is ook één van de redenen geweest waarom ik naar Zweden ben teruggegaan. Jij bent niet de enige die zich afvraagt waarom ik niet wat langer ben gebleven. Ik had er inderdaad nog veel. geld kunnen verdienen. Tenminste, dat denk ik wel. Ik was ten slotte bekend en nog niet zo oud. Pas 28. Maar ik was het zat". Principes „Heimwee bij Sylvia en de kinderen speelde ook wel mee maar waar het feitelijk om ging, waren die proble men bij het onderhandelen. Elk jaar kwamen die weer terug. Toen heb ik op een gegeven moment gezegd: 'Goed, ik blijf nog een vijfde jaar. Maar hierna geen geza nik meer. Geen gezeur meer over een contract. Dit is de laatste keer geweest', hield ik me voor". „Maar wat gebeurde het jaar daarop? Weer hetzelfde. Terwijl ik Feijenoord een heel jaar de tijd had gegeven om mij een voorstel te doen, kwam het bestuur pas drie weken, voordat wij naar Zweden zouden vertrekken, met een contract aangezet. Toen was het te laat, hadden wij de knoop al doorge hakt". „Het ging om een aanbod voor driejaar. En het was zeer lu cratief, moet ik zeggen. Maar ja, ik ben nu eenmaal een man van principes. Ik verloochen mij zelf niet, dus ik heb nee gezegd. Zo sim pel was dat". Topscorer Feijenoord haalde Ove Kind vall (spreek uit: Tjiendvaall; Herman Kuiphof zei het dus toch goed!!) in de zomer van 1966 weg bij IFK Norrkö- ping, de eredivisieclub van Kindvalls geboortestad aan de oostkust van Zweden, een paar honderd kilometer onder Stockholm. Kindvall had toen niet alleen de meeste doelpunten in de Zweedse competitie ge maakt maar was tevens top scorer van het nationale elf tal. Voordien had de jonge Zweed al aardig van zich doen spreken. Op jonge leeftijd schitterde hij reeds in het nationale juniorenteam en vertoonde vervolgens z'n kunsten in het Zweedse B- elftal. Geen wonder dat Feijenoord hem graag wilde hebben. Lang hoefde men niet na te denken over zijn plaats in het veld. Die was uiteraard in het centrum, naast Coen Moulijn. Coen Moulijn over Kindvall: „Hij moest het hebben van z'n verbluffende snelheid en zijn schot. Ove had een fijne neus voor het benutten van kansen, maar was minder sterk in de lucht. Individu eel vond ik 'm eerlijk gezegd ook niet zo sterk. Wat ik me verder van hem herinner, is dat hij zuiver voor de sport leefde". Verstand Ove Kindvall: „Dat ik niet zo sterk in de lucht was, weet ik niet. Ik heb er, dacht ik, heel wat ballen ingekopt. Vooral uit voorzetten van Moulijn". En over zijn snelheid zegt hij: „Ik trainde er hard op. Maar niet puur op snelheid. Je moet er ook je verstand bij gebruiken. Bij voetbal is het niet zo belangrijk in hoeveel seconden je de 100 meter loopt. Je mag immers een seconde eerder starten. Maar ik probeerde steevast zo hard mogelijk te lopen en op volle snelheid zo verras send mogelijk te schieten. Dat schieten in en vanuit de meest onmogelijke hoeken heb ik altijd het leukste ge vonden". In de Kuip heeft hij dat laatste meer dan één keer geëta leerd. Vijfjaar voetbalde hij er en droeg zijn steentje ruimschoots bij aan de Rot terdamse successen, met als hoogtepunt het behalen van de Europacup en de We- Dit jaar is het tien jaar geleden dat Feyenoord geschiedenis maakte door als eerste Nederlandse voetbalclub de Europacup te winnen. Het gebeurde in die enorm spektaculaire finale in Milaan tegen het Schotse Celtic. Lange tijd was de stand 1-1. Tot in de tweede verlenging zelfs. Maar toen schoot de Zweedse spits Ove Kindvall op uiterst slimme wijze voor Feijenoord de Cup binnen. Het was zijn zoveelste doelpunt voor de Rotterdamse club. Het jaar daarop keerden Kindvall en zijn gezin terug naar Zweden en sedertdien heeft Feijenoord niet meer zo'n productieve voorhoedespeler gehad. Hoe vergaat het de Kindvalls momenteel? Waarmee verdient Ove tegenwoordig de kost? Hoe kijkt hij op zijn glorieuze voetbal loopbaan terug? En waarom ging hij eigenlijk zo vroeg terug? Met onder meer deze vragen op zak toog onze verslaggever SJAK JANSEN naar het Zweedse Göteborg en was een middag en avond bij Ove, Sylvia, Niklas, Ulrike en Tina Kindvall te gast. reldcup in 1970. Het jaar daarop hield hij het bij Feij enoord voor gezien en keer de terug bij IFK Norrko- ping, z'n oude club. Hem werd daar een baan aange boden als vertegenwoordi ger in sportkleding. Puree De verhuizing naar Göteborg diende zich pas vier jaar la ter aan. „Men vroeg mij voor deze baan", zegt Ove. „Daar kon ik geen nee op zeggen. En bovendien wilde IFK Göteborg mij graag heb ben". Toen hij kwam. zat IFK (dat eind september voor de UEFA-Cup tegen FC Twen te uitkomt) diep in de puree. De club was gedegradeerd en de toeschouwersaantal len waren sterk tanende. Behalve de Zweedse goal- tjesdief werd ook ex-PSV- er Björn Ncrdquist aange trokken. Het bleken twee gouden grepen want nog datzelfde seizoen promo veerde IFK en zaten er elke zondag weer ruim 40.000 supporters in het moderne Ullevi-stadion. Voor zoveel toeschouwers speelt IFK, dat momenteel tweede op de ranglijst staat, bij lange na niet meer te genwoordig, want ook in Zweden is de voetbalsport aan het verloederen en dat heeft directe gevolgen voor het aantal mensen dat de kassa passeert. Subsidie Het heeft ook consequenties voor de proffesionalisering van het voetbal in Zweden. Een proces, dat met name bij IFK Malmö al aardig in gang leek gezet, maar vol gens Kindvall - getuige de lege tribunes - in zijn land amper schijn van kans heeft. „Dat het hier echt proffesio- neel wordt, zou alleen kun nen met volle tribunes of subsidie van de staat. En dat is haast ondenkbaar. Dat zit er niet in". „Daarom zijn full-profs hier op de vingers van eén hand te tellen. Wij hebben er toe vallig één: Torbjorn Nilsson, de centrumspits die het bij PSV niet heeft kunnen ma ken. Voor de spelers is het natuurlijk beter wanneer ze full-prof zijn. Want met een baan erbij is het veel moei lijker mee te draaien in de top". „Hoewel", voegt hij eraan toe, „ondanks het amateuristi sche slaat het Zweedse voetbal geen gek figuur. On ze eredivisie is niet slecht want alle clubs hebben hun poule in de intertotocompe- titie gewonnen. En wat het nationale elftal betreft: We hebben ons toch mooi we ten te plaatsen voor de laat ste vier, vijf WK's. Maar nu gaat het moeilijk worden. Ze zitten midden in een genera tiewisseling". Saté Na negen jaar spreekt Ove Kindvall nog altijd opmer kelijk goed Nederlands. Echtgenote Sylvia trouwens ook („We hebben een goede vriend in Nederland en die spreken we elke veertien dagen"). Zij konden destijds heel goed wennen in ons land. Hadden het prima naar de zin in hun woning in Rot terdam-Lombard ijen. .Bepaalde dingen mis je na tuurlijk". zegt Ove. „In Rot terdam leidde ik een heel ander leven. Ik had veel meer vrije tijd. Veel meer tijd voor m'n gezin". En Sylvia zegt: „Op maandag was Ove altijd vrij. Dan gin gen we altijd uit. Lekker buitenshuis eten met de kinderen. Die dingen mis je wel. En al die samenkom sten met de andere Feij- enoordvrouwen. Dat was al tijd heel gezellig". Zoon Niklas (13) mist vooral de saté. zegt hij. Die was bij ons veel lekkerder dan bij hem. Tina komt vol trots vertellen dat ze drieëneen half is en Ulrike van 11 heeft het veel te druk met andere dingen. Koele kikker Ove Kindvall is al weer negen jaar bij Feijenoord weg en sedertdien heeft die club niet meer een spits gehad, die zo vaak scoorde. „Als speler was hij goud waard en als mens schitterend", weet ex-ploeggenoot Theo Laseroms over hem te ver tellen. „Ove's sterke punt was dat hij voor de goal een koele kikker was. En z'n snelheid op vijf meter na tuurlijk". „Kindvall was een uniek fi guur", vervolgt Laseroms. „Dat schieten met het volle been kon hij ook zo goed. En altijd scoorde hij. Negen van de tien spitsen raken in pa niek als ze vrij voor de kee per komen, maar Ove legde hem er telkens weer in". Kindvall: „Ik heb natuurlijk ook heel wat kansen gemist. Ik had het vaak dat ik een paar maanden in vorm was. maar dan een maand weer niet. Vooral' in de winter ging het niet zo lekker. Maar ik heb nooit de moed laten zakken. Hoe slecht ik ook speelde, ik bleef optimis tisch". Schoppen Kindvall bleef de zaken van de zonnige zijden bekijken. Ook al werd de gevaarlijke spits door sommige tegen standers wat al te hard aan gepakt. Kindvall: „Ik ging er niet altijd in natuurlijk. Als het nodig was sprong ik weg. Maar ik heb de nodige schoppen gehad. Natuur lijk. En eerlijk gezegd heb ik nog steeds last van mijn stuitbeen, linkervoet en knie. Dat zijn blessures, die nooit helemaal zijn genezen. In de beroemde wedstrijd te gen Celtic hebben Kindvalls schenen ook heel wat te verduren gehad. Tien jaar terug is dat alweer. Een de cennium geleden dat de Zweed in het Milanese San Sirostadion in de tweede verlenging van de finale te gen Celtic dat uiterst ge wiekste, winnende doel punt maakte. Velen kunnen het zich nog kristalhelder voor de geest halen. De Schotse voor- stopper. die uit pure wan hoop hands maakte in de veronderstelling dat scheidsrechter Lo Bello wel even op z'n fluit zou blazen. Maar Kindvall dacht 'jij kan me wat' en wipte de bal heel koelbloedig over de keeper in het net. Feijenoord ver overde daarmee als eerste Nederlandse club de Cup en heel Rotterdam ging de straat op om dat te vieren. Coolsingel Ove Kindvall: „Het eerste wat me te binnen schiet, als ik aan Nederland denk, is tel kens weer dat Die enorme mensenmenigte op de Cool singel. Dat we ootabene op Zestienhoven moesten lan den omdat op Schiphol de landingsbaan was bezet door supporters Dat is toch ongelooflijk, niet? En dat er vanaf het vliegveld tot aan het stadhuis toe overal langs de weg mensen stonden te juichen en te schreeuwen. We wisten niet wat we za gen". Kindvall zegt heel blij te zijn dat te hebben meegemaakt. Ook nu mag hij niet klagen, zegt hij. „Je moet proberen te leven zoals je wilt en dat lukt aardig". Van een financiële aderlating is bij hem. sinds hij met be taald voetbal stopte, nau welijks sprake geweest. Hij is verstandig met zijn geld omgesprongen. „In de tijd dat ik veel verdiende, ben ik vanzelfsprekend niet boven m'n stand gaan leven" Zonde Over het voetbal ten slotte. Ove Kindvall is van mening dat het er op vooruit is ge gaan. En natuurlijk vindt hij het een verarming van het voetbal wanneer goede spelers naar het buitenland vertrekken, om daar hun zakken t<- vullen. .Dat ia ker zonde. Maar geef zo'n speler eens ongelijk. Als je zo'n kans krijgt, moet je 'm benutten. Je bent gek als je het niet doet!" "Je meet proberen te leven zoals je wilt", luidt Ove's parool. "En dat lukt aardig", bekent hij. "In de tijd dat ik veel verdiende, ben ik vanzelfsprekend niet boven mijn stand gaan leven" Dochtertje Tina komt rol trots vertellen dal ze di

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 25