"Een ander moet het nu maar eens zeggen" lot van expert' Rechts etiket is iedere financiële Martin van Rooijen stapt na zeven jaar uit actieve politiek Door Bert Paauw :ATERDAG 30 AUGUSTUS 1980 ten bestond maar weinig poli tieke interesse. Ik probeerde daar wat verandering in te brengen. Via de KVP-Rotter- dam kwam ik ook in aanra king met de landelijke KV P-kopstukken. In Baarn in het Romme-instituut, wa ren regelmatig bijeenkomsten waar ik bewindslieden als Klompé en Schmelzer en par tijbestuurders als Aalberse ontmoette". Mede dankzij die activiteiten en contacten werd hij in 1973 toen hij na een 'zwerftocht door belastinglandwaarbij de politieke bezigheden wat naar de achtergrond waren verschovengevraagd toe te treden tot het kabinet-Den Uyl. Op 31-jarige leeftijd werd hij staatssecretaris van financiën: Toen vier jaar later het kabi net-Van Agt ten tonele ver scheen was er voor Van Rooij en geen nieuwe regeringspost weggelegd. "De politiek is een loterij", verklaart hij. "Minis ter zij nis geen vak. Je kunt het niet plannen. Kijk naar Dui- senberg. Dat leek toch een po litieke coryfee met een lang durige politieke carrière voor de boeg. En hij kwam goed over bij de mensen. Maar dan valt de PvdA buiten de rege ring en het loopt plotseling allemaal heel anders. Het hangt er maar net van af wel ke partijen een coalitie vor men. De VVD had aanvanke lijk ook nooit gedacht be windslieden te moeten leve ren. Aan de kwaliteit van sommige bewindslieden is ook wel te merken dat het haast werk is geweest. Binnen het CDA speelde de ver deling van de posten over de KVP, ARP en CHU nog mee Lubbers is er ook buiten ge rold. Net als ik dus. Dat is geen domper.Dat risico zit er altijd in. Zo gaan die dingen nou eenmaal". Dit weekeinde zet Van Rooijen een streep onder zijn dage lijkse politieke activiteiten die hij de laatste driejaar als Tweede Kamerlid verrichtte. 'Ik heb het gevoel de hele film te hebben gehad. Na zeven jaar politiek, met ervaring als bewindsman en als ka merlid, weet je wel hoe alles werkt. Je kent de mogelijk heden en je kent de beperkingen. Ik heb de afgelopen jaren met plezier in de kamer gewerkt maar ik betwijfel of dat een tweede periode weer zo zou zijn. Met het vertrek van de nu 38-ja- rige Martin van Rooijen ver dwijnt de laatste echte belas tingman uit de Tweede Ka mer. Zowel in de CD A-fractie als in de andere fracties wordt de bezetting van de fi nanciële posten volgens Van Rooijen "magertjes"Van Rooijen studeerde in Rotter dam aan de Belastingacade mie en later aan de Economi sche Hogeschool. In zijn stu dententijd was hij politiek zeer actief. Van Rooijen:"Bij KVP-studen- k ben bang dat zo'n tweede termijn van vier jaar een soort repeti tie-periode wordt. Je hebt be paalde opvattingen en meningen. Die kent men onderhand wel. Moetje die standpunten dan tien keer gaan herhalen? Ik wil niet zeggen dat nten niet meer naar je luistert maar het wordt gewoon afwachten wanneer jouw stand punten een keer worden opge pakt. Mijn vertrek uit de politiek is dan ook geen vlucht. Ik vind gewoon dat een ander het nu maar eens moet zeggen". So motiveert Martin van Rooijen. oud-staatssecretaris van finan ciën in het kabinet-Den Uyl en de afgelopen drie jaar Tweede Ka merlid voor het Christen Demo cratisch Appel, zijn beslissing om (voorlopig?) een punt te zetten achter zijn politieke loopbaan. Met ingang van maandag treedt hij weer in dienst van de multina tional Shell, het concern dat hij in 1973 verliet voor het politieke be- drijf. |Van Rooijen gaat bij Shell werken op de planning-afdeling in Lon- k den. Die afdeling is een soort Planbureau waar onder meer wordt gepoogd in te spelen op de ontwikkelingen op de oliemarkt. Een zaak waar de in Oegstgeest wonende Van Rooijen ("Ik ga pendelen in de weekends want ik wil niet weg uit Oegstgeest") ook in 1973 nadrukkelijk mee te ma ken kreeg. Toen hij in 1973 kort na de moeizame formatie van het kabinet-Den Uyl gevraagd werd voor het staatssecretariaat van fi nanciën woedde juist de oliecri sis in alle hevigheid. Den Uyl kwam vertellen dat de vette jaren voorbij waren en dat het nooit meer zou worden als vroeger ter wijl Lubbers kwam vragen om 's avonds de gordijnen wat eerder te sluiten. let was voor Van Rooijen, op de voor een bewindsman betrekke lijk jeugdige leeftijd van 31 jaar, geen reden voor aarzelingen. "Die benoeming was in twee da gen gepiept. Een paar telefoon tjes van Andriessen, Den Uyl en Duisenberg en de zaak was voor elkaar. Ik was dan pas 31 maar er waren wel meer jongeren. Lub bers en Pronk waren ook pas on geveer 34 jaar. Het was net een reünie van afgestudeerde eco nomen. In elk geval was het een heel energieke club". L)e voor de christen-democraten pijnlijke wijze waarop formateur Burger het kabinet-Den Uyl in elkaar had getimmerd was voor I Van Rooijen evenmin aanleiding om voor de eer te bedanken. Van Rooijen: "Dat gegeven lag er nu eenmaal. Je moet dan wel een ty pische KVP'er zijn om te zeggen dat je niet meer mee wilt doen. Gezien de linkse overheersing in het kabinet werd er van de KVP'ers juist extra veel ge- vraagd. Ik beschouwde dat als een uitdaging". Zorgvuldig Van Rooijen is er in zijn bijna vier i jaar lange periode als staatssecre- S taris wel achter gekomen hoe kort zo'n tijd eigenlijk is. "Je wilt i alles maar het gaat niet. Er zijn j gewoon te weinig vakbekwame mensen voor het vele werk dat bij het voorbereiden van wetten moet worden gedaan. Je moet heel zorgvuldig mensen zo'n 2 a 3 jaar vrijmaken voor bepaalde werkzaamheden. Maar veel din gen kun je niet afmaken. De meeste zaken spelen op de lange termijn. Je moet dus dingen in gang zetten waarvan je weet dat ze waarschijnlijk niet op korte hoek van de PvdA geduwd. En kijk eens wat Andriessen is over komen. Als financieel specialist hoefje met een rechts etiket niet ontevreden te zijn". Het rechtse imago van Van Rooijen werd versterkt omdat hij er in de afgelopen jaren geen geheim van maakte het huidige CDA WD-kabmet een goed hart toe te dragen. Van Rooijen: "Als ik in de zaak van de renteaftrek net zo zou hebben gehandeld als m'n colle ga Jan Nico Scholten (van de AR, red.) in de Zuid-Afrika-zaak dan was de kans op een kabinetscri sis heel groot geweest. Maar daar ben ik nooit op uit geweest. Als je dat niet wilt dan moet je je dat ook tijdig reali seren en vantevoren de risico's goed wegen. Ik heb me nooit voor kunnen stellen dat er zoveel commotie in de fractie zou kun nen ontstaan. In de eerste jaren was er toch geen sprake van een crisisdreiging voor het kabinet. De spanning rond de dissidenten ebde ook vrij snel weg. Pas bij de zaak van de kernbewapening kwam de spanning terug. En bij die boycotaffaire van Zuid-Afri- ka is het kabinet gewoon heel zwaar onder druk gezet. Iedereen in de fractie was tegen het regime, daar ging het niet om maar een crisis riskeren voor een boycot waarvan het effect 0,0 zou zijn, een boycot die niet meer dan een puur gebaar zou zijn. dat ging mij te ver. Een crisis zou boven dien een chaos in het werkgele genheidsbeleid hebben veroor zaakt". Slopend Crisisdreigingen zal Van Rooijen dus vanaf maandag niet meer als kamerlid meemaken. Van Rooij en: "Ik moest nu wel een beslis sing nemen. De afgelopen jaren kon ik bij diverse bedrijven te recht. ook buiten het fiscale ter rein. Maar ik heb steeds de boot afgehouden. Nu echter, bij het samenstellen van de kandida tenlijsten voor de komende ver kiezingen, moest ik, ook naarm n gezin toe, bekijken of ik weer zo'n kamerperiode wilde. Alles afwe gend kwam ik tot de conclusie: ik wil dat niet meer. Daarbij kwam ook de overweging dat de poli tiek een slopend bedrijf is. Kijk eens naar foto's van bewindslie den van het kabinet-Den Uyl, aan het begin en aan het einde van de rit. De verschillen zijn heel op merkelijk. En als kamerlid heb je ook maar een tndelijke ge bruikswaarde. Partijen zijn bik kelhard. Als kamerlid ben je e*. n handelsreiziger voor jezelf. Je moet jezelf verkopen. Sommigen zitten in angst en vrezen: wat brengt de toekomst. Als partij en fractie wordt ook vaak heel kil gereageerd op het vertrek van mensen die zich vaak vele jaren voor zo'n club hebben ingezet. De politiek kent vaak een hard einde". Overigens is het nog maar de vraag of aan de politieke carrière van Van Rooijen nu ook een definitief einde is gekomen. Hij houdt een slag om de arm:"Ach. je weet nooit wat de toekomst brengt Ik zet nu wel een punt achter de ac tieve landspolitiek en het gebeu rt maar zelden dat een oud-politi- cus nog terugkeert maar het poli tieke bedrnf is onvoorspelbaar. En de politieke interesse blijft na tuurlijk. Ik blijf actief in het CDA, zii het op de achtergrond. Tegen Piet van Zeil. de KVP-voor- zitter, heb ik gezegd zo nu en dan te willen helpen want '•p fi nancieel economisch terrein zijn er maar weinig politiek 1 mensen. Bovendien heb ik de totstandkoming van twee verkie zingsprogramma's meegemaakt. Ik zal m'n mrnmg ZO af ent wel eens geven want je bluft de politiek toch volgen. Als e er zo nauw bij betrokken bent geweest als ik laat het je niet meer los". termijn tot resultaten zullen lei den. Daar moet je vrede mee hebben. Iemand moet op de knop drukken anders gebeurt er hele maal niets". Als voorbeelden wijst Van Rooijen op de studies die hij liet uitvoeren naar inflatie-neutrale belasting heffing (door de commissie-Hof- stra) en naar belastingfraude (door de commissie-Van Bijster- velt). Beide studies wachten nog op afdoening door kabinet en parlement. tijd ten onrechte in opspraak omdat partijgenoot en minister, Van der Stee, in een niet al te hel dere bui loslippig werd en diens mededelingen werden uitgelegd als zou Van Rooijen collega's hebben getipt over het verdwij nen van de koopsompolis-voor delen. Een commissie van onder zoek kwam tot de conclusie dat de uitlatingen van Van der Stee als onzin moesten worden be stempeld. Van Rooijen: "Ik was blij met dat onderzoek. Je voelt je wel rot als zo'n affaire plotseling de kop opsteekt. Je denkt verdo- Aanpassingen Het verdwijnen van het kabi net-Den Uyl betekende voor Van Rooijen het verruilen van de re- geringsstoel voor de kamerbank, een stap waar veel bewindslieden nogal moeite mee hebben. Van Rooijen: "Het is inderdaad een heel verschil. Je realiseert je dat pas als je er zit. Het runnen van een departement en het nemen van beslissingen is heel wat an ders dan het geven van je mening in fractie-vergaderingen en het sluiten van compromissen. Je staat ook veel minder in de publi citeit. Het vereist heel wat aan passingen maar je kunt het com penseren door gewoon hard te gaan werken. Het wordt pas moeilijk als je niet een eigen ter rein krijgt toegewezen of als je niet een bepaald terrein instapt. rie, hoe kan zoiets gebeuren. Kijk, voor een fout kun je ter ver antwoording worden geroepen maar als je door verzinsels in een bepaalde hoek terecht komt dan heb je zo moeilijk greep op de zaak. Het komt over je heen. Ik heb met diverse bewindslieden besproken wat ik zou kunnen doen maar allemaal zeiden ze: niet op ingaan anders komt er nog meer heisa van. Ik ben brandvrij uit dat onderzoek ge komen en daarmee was voor mij de kous af. Aantjes heeft destijds in de kamer nog wel enkele niet mis te verstane woorden aan het adres van Van der Stee gezegd en natuurlijk zijn er intern ook de nodige woorden gevallen". Lubbers en ik waren de eerste KVP'ers die de stap van de rege ring naar de kamer maakten. Ik vind het een goede zaak dat be windslieden in de kamer gaan zit ten. Het komt de kracht van de fracties ten goede. Ze kunnen met hun kennis van de gang van zaken op de departementen het kabinet bestoken. Bewindslie den zijn ook beducht voor oud-bewindslieden want die kunnen 2e niets wijs maken". Van Rooijen was de afgelopen jaren in de CDA-fractie de financieel/ sociaal/economische specialist. Ondanks zijn deelname aan het 'linkse' kabinet-Den Uyl kreeg hij langzaam maar zeker een 'rechts' etiketje opgeplakt. Van Rooijen daarover "Dat is het lot van een financiële specialist. Je moet dan el co servatief zijn in de goede zin des woords. Je moet constant op de rem trappen en roepen: zuiniger aan. Dat is na tuurlijk geen populaire bood schap. Toen Duisenberg met z'n 1 procents-operatie aan kwam werd hij ook gelijk in de rechter- een goede voorbereiding zinvol in Nederland zou kunnen wer ken. Maar op grond van bepaalde uitlatingen zagen de onderne mers het meer als een zoethouder voor de vakbeweging. Het bezig zijn met die VAD heeft gigantisch veel tijd gekost". Belastingstelsel Tijd en energie die onder meer ten koste ging van het werken aan een herziening van het belas tingstelsel. Van Rooijen: "Daar is helaas weinig van terecht geko men. Ik had nou zo graag eens tot een grootscheepse herziening geving alleen is niet meer vol doende. Je kunt de mazen in het belastingnet proberen te dichten maar men gaat dan zoeken naar andere mazen of je krijgt de harde fraude". Een stukje reparatie-wetgeving waar Van Rooijen met gemengde gevoelens op terugziet is het aan pakken van de koopsompolissen, een 'legale' wijze van belastin gontduiking voor mensen met een stevige beurs. Van Rooij en: "Het was gewoon gênant om te zien hoe met die koopsompo lissen werd geadverteerd. Aan die wijze van belasting-ontgaan moest een einde worden ge maakt". Daarbij raakte de KVP'er na enige De Oegstgeestenaan "In die tijd heb ik vooral ook geijverd voor het inzicht dat de collectieve las ten moesten worden afgeremd. De één procents bezuinigings operatie vond ik een groots mo ment. Voor het eerst erkende een kabinet en nota bene een over wegend links kabinet dat al te grote collectieve lasten voor de werkgelegenheid schadelijk kon den zijn". Als een ander hoogtepunt be schouwt Van Rooijen de tot standkoming van de Wet Investe- rings Rekening (WIR). "De WIR heb ik zelf praktisch kunnen af maken. De bedoeling van die wet was om verliesgevende bedrijven met een zeker toekomst-perspec tief de kans te geven ook van in- vesterings-faciliteiten te laten profiteren. En dat juist in een pe riode dat de economie sterk be gon in te zakken. Bij mijn weten was er op dat moment geen enkel land met zo'n verstrekkend pre miestelsel voor investeringen. Er werd in die tijd nog wel eens over het verpesten van het onderne mersklimaat gesproken maar het kabinet-Den Uyl pompte vier miljard in het bedrijfsleven, en dat met veel minder aardgasba ten dan nu. Psychologisch gezien was het klimaat tussen kabinet en bedrijfsleven slecht. Den Uyl had veel te weinig contact met de ondernemers. Dat heeft hij later zelf toegegeven. En bovendien onderschatten mensen als Den Uyl en Kok de effecten van hun uitlatingen in het buitenland. Opmerkingen over bijvoorbeeld de Vermogens Aanwas Deling gaven veel schrik bij investeer ders. Ik heb vijf weken in Ameri ka met ondernemers over de VAD zitten praten, 's morgens, 's middags en 's avonds. Ik werd er dol van al was het wel boeiend om te doen. Maar steeds weer bleek die enorme achterdocht tegen een wet die naar mijn mening met willen komen. Maar ik had geen mensen om vijf jaar op dat on derwerp te laten studeren. En toch is zo'n herziening hard no dig. Als je de steeds hardere strijd tussen fiscus en belastingplichti ge ziet dan besef je dat. Mijn ruwe idee is dat de inkomstenbelas tingen over de hele lijn met zo'n tien procent moeten worden ver laagd met gelijktijdige verminderde mogelijkheden voor aftrekposten. In het rapport-Van Bijstervelt vind je ook een pleidooi voor verlaging van de tarieven. Reparatie-wet-

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 23