EIDSCH DAGBLAD Spanning stijgt in Polen e Zomer "Korter werken beperkt ziekteverzuim a "Eensgezinde aanpak la Wilhelmina geboden vandaag 9 Stakingsgolf breidt zich uit Regering laat het afweten ROTTERDAM: Galmproblemen in Hooglandse kerk Jeruzalem jffic SATERDAG 30 AUGUSTUS 1980 OPGERICHT 1 MAART 1860 36256 Jirecteur G Koopman (oofdredacteur AAM Schuurmans (d| -hoofdredacteur R D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau Witte Singe! 1 23t 1 BG Leiden Voor tel nrs zie colofon Gewestelijk orkest staat voor opheffing den HAAG - Het Gewestelijk Orkest voor Zuid-Holland staat voor opheffing. De mi nister van CRM heeft gisteren geweigerd de personeelslas ten voor de musici van dit or kest voor vijftig procent te dragen, zoals dit voor de an dere Nederlandse beroepsor kesten wel het geval is. In afwachting van de gelijkstel ling met de andere orkesten wat de rijkssubsidie betreft, heeft de de provincie Zuid- Holland, de tekorten op de begroting jaarlijks voor haar rekening genomen. Dit bo venop op "normale" provin ciale subsidie van ruim 1,2 miljoen gulden. De provincie heeft herhaaldelijk meege deeld met ingang van 1980 niet meer in staat te zijn het te kort te financieren. De voor het Gewestelijk Orkest benodigde gelden worden voorts verschaft door een aantal gemeenten in Zuid- Holland. Van deze gemeenten hebben sommige toegezegd hun subsidie aan het orkest te verhogen indien CRM vijftig procent van de personeelslas ten van de musici voor zijn rekening zou gaan nemen. CRM subsidieert het Geweste lijk Orkest reeds met 675.000 gulden met name voor de schoolconcerten. Er is een bedrag van circa 400.000 gul den extra nodig. Bij het Westelijk Orkest van Zuid-Holland werken 43 wie 37 musici. Leids onderzoek wijst uit: DEN HAAG (GPD) - Werk tijdverkorting (kortere werkweek) zal eerder een gunstige dan een ongun stige invloed op het ziek teverzuim hebben. Con trole op verzuim kan de duur van het ziektever zuim beperken. Daarbij gaat het vooral om de in vloed van het tijdstip van controle. Dat zijn enkele globale conclusies uit een onderzoek over de gevol gen van maatregelen om het ziekteverzuim te beïn vloeden. Het Nederlands Instituut voor Pre ventieve Gezondheidszorg TNO in Leiden verrichtte de studie in opdracht van het ministerie van sociale zaken en dat is uitgemond in het rapport „De effecten van maatregelen om het ziektever zuim te beïnvloeden". Daarin staan de resultaten van een litera tuuronderzoek gebaseerd op 91 Nederlandse en buitenlandse onderzoekingen. Staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) heeft het aan de Tweede Kamer ge stuurd. Geconstateerd wordt dat daling en-of beperking van ziektever zuim waarschijnlijk te bereiken is door het aantrekkelijker ma ken van de inhoud van taken en door de werknemers hun taak binnen het geheel van de organi satie te verduidelijken. Gunstige voorwaarden voor een lager ziek teverzuim zijn een sociaal gericht leiderschap en het deelnemen van werknemers aan beslissin gen. werktijden blijken ook een gunsti ge invloed te hebben op het ziek teverzuim. In Nederland is, vol gens het rapport, aan deze factor nog weinig aandacht besteed. Het toepassen van een of meer wachtdagen bij ziekte zal waar schijnlijk slechts een beperkende invloed hebben op de verzuim- frequentie van de korte geval len. Daar staat tegenover dat het toe passen van wachtdagen kan lei den tot verlenging van de ziekte- duur, waardoor het totale ver zuimpercentage niet hoeft te worden beïnvloed. De hoogte van de ziekengelduitkeringen houdt verband met het verzuim. Maar dat verlaging van de uitkeringen (Van c correspondent Anton Koene) ^VD bespreekt vandaag nieuwe Uitgangspunten Rotterdam - Met het vastieg- gen van de taken van de overheid j en de sociaal-economische in richting van de maatschappij heeft de VVD gisteravond de laatste hand gelegd aan een nieuw beginselprogramma. Het is het derde beginselprogramma 1 van de partij in de ruim dertig jaar j van haar bestaan. Vandaag be gint het congres aan de discussie i over een nieuw Liberaal Manifest I voor de jaren '80. Deze definitie sluit vrij sterk aan bij de opvattingen van de - algemeen als progressief bestempelde - speciale beginselcommissie on der leiding van oud-minister Geertsema. Een veel 'linkser' voorstel van het hoofdbestuur kreeg bij het congres weinig aan hang Daarin kreeg de overheid een veel belangrijker taak toege dacht, doordat zij alle taken die niet door vrijwilligers verzorgd zouden worden, over zou dienen te nemen. Zelfs hield deze for mulering de mogelijkheid open dat acties die indruisen tegen de rechtsorde, in sommige instan ties geaccepteerd zouden moeten worden WARSCHAU - De spanning in Polen stijgt met het uur nadat vice-premier Mieczielaw Jagielski het gisteravond opnieuw liet afweten. Het afzeggen van de onderhande lingsronde werd meegedeeld nadat de termijn voor de gesprekken eerder al was verschoven. Onderhandelaar Jagielski zei dat de regering haar standpunt nog niet vol doende had kunnen bepalen en dat hij ook niet wist wan neer een nieuwe afspraak voor verdere onderhandelingen zou kunnen worden gemaakt. De stakers reageerden woedend, met name op de Lenin-scheeps- werf in Gdansk, waar een verkla ring werd afgegeven waarin het stakingscomité de regering be schuldigt de stakers in de steek te laten. Eerder op de dag hadden de stakers een veel mildere ver klaring afgegeven, waarin zij meedeelden dat het helemaal niet de bedoeling van de stakers was schade aan de Poolse economie toe te brengen. Argument voor Russen De stakingen hebben zich gisteren nog verder uitgebreid. Het is nu zeker dat er wordt gestaakt in de kopermijnen in Silezië en in ten minste één van de kolenmijnen in het zuidwesten van het land. In de meeste grote steden buiten Warschau ligt het openbaar ver voer stil. Bij de spoorwegen wordt nog niet gestaakt. Als dit gebeurt wordt de situatie werke lijk kritiek, omdat de Russen dan een argument hebben dat de vei ligheid van het land in gevaar is. Iedereen vraagt zich af wat er nu moet gebeuren. Er zijn wilde ge ruchten van een op handen zijnde overval door de gevreesde mili ties op de Lenin-scheepswerf om de staking met geweld te breken, maar ingewijden zijn het er over eens dat een dergelijke actie een averechtse uitwerking zou heb ben en dat dan het gevaar van een algemene staking, met alle ge volgen vandien, groter zou zijn dan nu het geval is. Optimistisch Lech Walesa, de voorzitter van het stakingscomité in Gdansk, heeft gezegd nog altijd optimistisch te zijn over de afloop van de onder handelingen. Volgens hem is de kwestie van de "vrije vakbon den" voor 90 procent rond. In het document dat gisteren aan de re geringsdelegatie is overhandigd, staat onder meer dat de vrije vak bond niet zal tornen aan het poli tieke leiderschap van de (com munistische) partij in Polen en dat de grondwet en het bondge nootschap van het Warschau pact worden gerespecteerd. Maar de eis van deze vrije vakbond en Op de scheepswerf in Gdansk stroomden gisteren de belangstellenden toe, nadat de regering de onderhandelingen opnieuw had opgeschort. Als teken van solidariteit begroetten de bezoekers de stakers met het V-teken. enkele daarmee samenhangende zaken blijven onveranderd. De regeringsdelegatie aarzelt zichtbaar een direct antwoord te geven op de eis van de stakers in verband met de vrije vakbond. In een commentaar op de voorpagi na van de partijkrant Trybuna Ludu verzekerde de Poolse lei ding de Sowjet-Unie nogmaals van haar trouw aan het bondge nootschap en de solidariteit met de Sowjet-Unie. Een andere ontwikkeling is dat één van de elf gearresteerde leden van de dissidenten-organisatie KOR in staat van beschuldiging is gesteld wegens tegen de staat gerichte activitieiten. Ook de be kende woordvoerders van het KOR (Comité voor Sociale Zelf verdediging), Jacek Kuron en Adam Michnik, zou een dergelij ke beschuldiging boven het hoofd hangen, zo melden dissi dente kringen in Warschau. I an Agt bij oranjeverenigingen: lEN HAAG (ANP) - Volgens mi- nister-president Van Agt is in de huidige tijdsspanne "een eensge zinde, een nationale aanpak van de problemen geboden", in de geest van koningin Wilhelmina. fant, zo zegt Van Agt, "koningin Wilhelmina heeft juist in de don kerste tijden nietalleen uit kracht van haar samenbindend ambt maar ook uit persoonlijke inspi- Iratie het Nederlandse volk tot eensgezindheid opgeroepen. luien oor vandaag worden enkele opkla ringen verwacht, afgewisseld met buien. Mogelijk is er hier en daar onweer. De maximum temperatuur zal 18 graden zijn. De wind kan van middag aan de kust toenemen tot stormachtig (windkracht 8), maar neemt later op de dag af. 31 augustus ion op: 6.48 uur; onder: 20.27 uur. laan op: 23.29 uur; onder: 13.31 uur. loogwater te Katwijk om 7.30 en 19.50 ur, laagwater om 3.29 en 15.46 uur. •on op: 6.50 uur; onder: 20.25 uur. laan onder: 14.46 uur. loogwater te Katwijk om 8.18 en 20.42 Ur, laagwater om 4.03 en 16.26 uur. De minister-president sprak van daag in Den Haag tijdens de vie ring van het 70-jarig bestaan van de Christelijke Bond van Oranje verenigingen in Nederland. De bond vroeg Van Agt om in zijn toespraak aandacht te besteden aan koningin Wilhelmina, die morgen 100 jaar geleden - 31 au gustus 1880 - werd geboren. In zijn toespraak zocht Van Agt vergelijkingen tussen de periode waarin Wilhelmina opgroeide - de zogenaamde fin de siècle - en de tijd waarin wij nu leven. "Over heerste in het positivisme van de vorige eeuw het vooruitgangs geloof, in de fin de siècle - 1870 tot 1914 - wordt dit genadeloos neer gehaald", aldus Van Agt. Volgens de minister-president staan we in 1980 weer voor een fin de siècle. "Weer staan we voor de grenzen van het menselijk kun nen en heerst er een stemming die sommigen doemdenken operationeel te maken is voor de maatschappij. Politiek wordt dan, het vanuit die inspiratie ra tioneel hanteren van de beschik bare middelen. Met de vaste wil om gezamenlijk tot oplossingen te geraken." Juist in moeilijke tijden hebben we de gaven van de ratio, van weten schap en techniek hard nodig en kunnen die als zegeningen wor. den ervaren", zo hield Van Agt de oranjeverenigingen voor. "Maar het verstand kan en mag uitein delijk de richting niet bepalen. Volgens premier Van Agt is "het le ven en werk van koningin Wil helmina er een bewijs van dat in spiratie. broodnodig in onze sa menleving, bestaat en dat die =^Er||y Leuvehaven, nabij museumschip "Buffel", zeil- en motorjachten vanaf 6 meter. RIETKERK MET IN AAR GROIN IIN GEIN ROTTERDAM (ANP) - WD- fractievoorzitter Koos Riet kerk blijft "zijn krachten aan het Haagse gebeuren geven". De liberale partijvoorzitter Korthals Altes deelde dit gis teravond mee op een WD- vergadering in Rotterdam. Hij weerlegde hiermee geruch ten dat Rietkerk zou worden benoemd tot commissaris der koningin in Groningen als opvolger van mr. E. H. Toxo- peus. Deze verlaat zijn post in Groningen nu hij is benoemd tot lid van de Raad van State. LEIDEN - De geluidskwaliteit in de voor vele miljoenen gul dens gerestaureerde Hoog landse kerk in Leiden is zo in grijpend veranderd, dat er zelfs koren zijn die er voorlo pig niet meer willen zingen. De kerkvoogdij van de her vormde gemeente, eigenares van de kerk, heeft nu TNO gevraagd, een onderzoek naar de akoestiek in te stellen. De kerkvoogdij, die niets liever wil dan een zo breed mogelij ke bestemming aan de kerk te geven, had voor dit drie maanden durende onderzoek 10.000,- over. Overigens blijkt de akoestiek van de kerk voor het geres taureerde hoofdorgel, dat in september in gebruik wordt genomen, bijzonder goed te zijn. Dat heeft een uitgebreide proef deze week aangetoond. Meer hierover op de pagina geestelijk leven van vandaag. 40 pagina's Martin van Rooijen, oud-staatssecretaris van fi nanciën in het kabinet-Den Uyl en de afgelopen drie ja ren de financiële specialist van de CDA Tweede Ka mer-fractie, stapt uit de ac tieve politiek. Met ingang van maandag treedt hij weer in dienst bij zijn voormalige werkgever, de Shell. PAGINA 23 Zoetemelk krijgt geen tijd om te trainen. PAGINA 11 Churchill noemde haar "de enige man in Londen". Een portret van koningin Wil helmina. PAGINA 21 Bejaardencommune houdt bewoners jong PAGINA 33 De decoratie, emancipatie, verpakt in fluweel met goudgalon kortom: de lij densweg van de burgemees tersvrouw. PAGINA 29 Het (belasting)- eiland van 2 miljoen! Huidige eigenaar rest. 't Kompas ook naar de Bahama's? Zie pagina 7 Tegenspraak Over apdere factoren kunnen in de ze studie geen duidelijke uit spraken worden gedaan omdat de beschikbare onderzoeksresul taten te beperkt van omvang zijn, dan wel met elkaar in tegen spraak. Gezien de soms gebrek kige kwaliteit en reikwijdte van de gepresenteerde studies pleit het rapport voor hernieuwd on derzoek naar oorzaken en moge lijke maatregelen met betrekking tot ziekteverzuim. De Tweede Kamer moet zich komende dinsdag uitspreken over een motie van de socialist Max van der Stoel inzake de ver plaatsing van de Ne derlandse ambassade uit Jeruzalem. De kamer heeft zich donderdag in meerderheid vóór die verplaat sing uitgesproken. PvdA en D'66 zijn echter geschokt door de ar gumenten die in de besluitvor ming een rol hebben gespeeld. Ten onrechte, aldus de oppositie, heeft de regering zich niet alleen op de uitspraak van de Veilig heidsraad gebaseerd. Ook de Arabische druk is aanleiding tot de verplaatsing geweest. Het toe geven aan die druk wordt in de motie afgewezen. Die gevoeligheid van het kabinet voor economische sancties staat haaks op de meer principiële houding die ons land doorgaans in het diplomatieke verkeer wenst aan te nemen. Het beleid van oud-minister Van der Stoel ten tijde van de oliecrisis van '73 is daar een voorbeeld van. Maar ook debatten over mensenrechten en apartheid wezen recentelijk nog in die richting. In de traditioneel vriendschappelijke banden van Nederland met Israël heeft zich al geruime tijd voor de aanvaarding van de Jeruzalem- wet een breuklijn afgetekend. De nederzettingen-politiek van de regering Begin is in ons land als een schending van de akkoorden van Camp David uitgelegd. Het prestige dat Israël bij ons geniet, is duidelijk verminderd. Het stemgedrag van de Nederland se delegatie bij de Algemene Ver gadering van de Verenigde Naties is een belangrijk signaal voor de opgetreden irritatie. Nederland heeft zich bij belangrijke stem mingen over het Midderv-Oosten van een oordeel onthouden Die blanco-stem is steeds veelbete- kenender geworden. Direct na aanvaarding in de Knesset van de omstreden voorstellen van mevrouw Cohen, heeft de Ne derlandse regering zich gedistan tieerd. Dat is een juist besluit ge weest. De vraag is echter of het niet juister was geweest als mi nister Van der Klaauw al vóór het debat in de Knesset zijn bezorg- heid aan het adres van de rege- ring Begin had laten blijken. Na het dreigement van Arabische zijde heeft de regering ook ver zuimd om deze chantage-poging met de partners binnen de EG te bespreken. Deelname aan het EG-vredesinitiatief in het Mid den-Oosten dient opnieuw te worden bezien als dergelijke drei gementen worden geuit. Dat ar gument had Nederland kunnen hanteren om een gezamenlijk protest van de EG te bewerkstelli gen tegen de Arabische houding. Hadden al deze pogingen geen effect gesorteerd, dan was het verplaatsingsbesluit in elk geval geloofwaardiger overgekomen. Gebrek aan informatie, een mini mum aan contacten met de be trokken landen en een slechte taxatie van de gevolgen van de Jeruzalemwet hebben nu de ruimte geschapen voor nieuwe chantagepogingen. En niet alleen dat is een schaduw zijde. Het zal Nederland in de na bije toekomst zeker moeilijker vallen, om de oude voortrekkers rol in het internationale diploma tieke verkeer opnieuw te gaan spelen. Het afwijzen van de mo tie-Van der Stoel door de rege ringspartijen zal dat dinsdag niet kunnen verhullen. 4 weken lang het LEIDSCH - DAGBLAD HALVE PRIJS Ik ga l.ever met over i nacht i|S en wil het Leidsch Dagblad eerst 4 weken voor halt geld en dan kunt u mij aansluitend als abonnee noieren Ik beslis meteen en U kunt mi| m i v heden als abonnee noteren en .k kr.jg dan de eerste 2 weken Naam: Adres: Woonplaats: Gironr Hok|o aankruisen en bon ingevuld m een open envelop zonder postzegel opsturen naar Leidsch Dagblad Antwoordnummer 214 2300 VB Leiden en de krant komt in de bus

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 1