Zoetemelk vergeet 'n valse snor Liebregts: "WK met landenploegen is hypocriet..»" mm Cubanen onverstoorbaar N avratilova: Flushing Meadow een obsessie De Zijl in slotfase naast Zian Walenkamp: warming up geen effect Dagjesmensen verstoren trainingsrit ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1980 RECORD VOOR BATAVEN DEN HAAG (ANP) - Tijdens atletiekwedstrijden op de kunststofbaan aan de Zuidlarenstraat te Den Haag heeft de Leidse vereniging De Bataven het Nederlands record op de 4x800 meter voor clubs verbe terd. Peter Wezel, Maarten Gijsbers, Wybo Lelyveld en Koen Gijsbers brachten het record op 7 minuten 29,9 seconden. Het oude record stond sedert 1975 op naam van de Amsterdamse vereniging AAC. SPORT Recorddeelname schaaktoernooi LEIDERDORP - Ongeloof lijk. Dit had ik totaal niet ver wacht: meer dan 300 aanmel dingen voor het tweede LOI- schaaktoernooi. Een absoluut record. Jammer genoeg heb ik "slechts" 244 aanmeldin gen kunnen honoreren, maar het blijft een record, want vo rig jaar stopten we bij 210 deelnemers". Aan het woord is Ton Rijnsburger, hoofd wedstrijdleider van dit altijd weer spectaculaire gebeuren, want niet minder dan zes Ne derlandse snelschaaktitels voor jongens en meisjes vor men de inzet. Met gepaste trots voegt hij daaraan nog toe: "Ons toer nooi is toch maar lekker inge burgerd. Immers, zestig pro cent van de deelnemrs van vorig jaar doet nu weer mee." Omdat hij als nationaal kam pioen (normaal tempo) deel neemt aan de strijd om de we reldtitel in Dortmund, kan Frans Cuijpers zijn titel in de klasse tot 20 jaar vandaag in Leiderdorp niet verdedigen, zodat de "Leidse vlugge vo gels" Hans Kuijf en Peter Gelpke favoriet zijn. Titelgegadigden in de categorie tot 16 jaar uit de Leidse regio zijn Marcel Piket, Derk Riet veld, Erik van 't Hof en Nico Kuijf. In de klasse tot 13 jaar zijn dat Jeroen Piket en Peter van der Plas. Bij de meisjes zijn er alleen "Leidse" titelfavorietes in de groep tot 16 jaar: Hanneke Aandewiel, Nelly van Beelen en Gerda Langbroek. Van Rijn trekt zich terug ZEIST (ANP) - Jo van Marle zal in december vrijwel zeker de nieu we bondsvoorzitter van de Ko ninklijke Nederlandse Voetbal Bond (KNVB) worden. De huidi ge voorzitter van de amateursec tor van de KNVB zal in zijn nieu we functie de opvolger worden van Wim Meuleman. Van Marle is de enige serieuze kandidaat voor de functie van bondsvoorzitter. In eerste instantie had het bestuur van het betaalde voetbal drs. C. van Rijn gevraagd als kandidaat op te treden. Van Rijn heeft ech ter gisteren de KNVB laten weten om persoonlijke redenen de invi tatie te moeten afslaan. SALLANCHES (GPD) - Ploegleider Piet Liebregts van de Nederlandse formatie in het WK dat morgen wordt verre den, heeft chef d'equipe Peter Post van Raleigh als chauf feur. Of de „gezagsverhoudingen" in werkelijkheid niet precies andersom zijn, is iets waarover insiders beslist niet discussiëren. Kuiper tijdens een trainingsrit voor hel WK wielrennen in Sallanches. Een oudere wielerliefhebber vergezelt hem. Liebregts maakte het trouwens duidelijk, toen hij opmerkte „dat een wereldkampioenschap voor landenploegen eigenlijk hypo criet is". Hij noemde de situatie „de klok 24 uur terug zetten" en pleitte voor een WK met merken- teams. „Via een bepaald punten systeem in de klassiekers en be langrijkste etappekoersen, zou uitgemaakt dienen te worden welke ploegen dan mochten star ten. Van een titelstrijd over twee of drie ritten, zoals men van plan TOKIO (ANP) - Op de rustdag van de strijd om het wereldkam pioenschap honkbal werden gis teren in Tokio twee wedstrijden gespeeld, die drie dagen eerder geen doorgang vonden door re gen. In het eerste duel zette 15- voudig wereldkampioen Cuba onverstoorbaar de zegereeks voort door Venezuela met 11-3 te verslaan. In de eerste slagbeurt nam Cuba al afstand door drie punten te sco ren. Na vijf innings was de voor sprong al acht punten (8-0). Een homerun van de Venezulaan Garcia met twee man aan boord in de e zevende slagbeurt bracht de Cubanen niet van streek. Inte gendeel met iwee ïuiib m ue ze vende en een in de achtste in nings werd de eindstand van 11-3 bereikt. Voor Cuba, dat nauwe lijks van zijn 16de titel in 25 toer nooien af te houden lijkt, sloeg Sanchez twee homeruns. Zijn ploegmakker Urquiola joeg een keer de bal het stadion uit. In de tweede wedstrijd versloeg Japan met 12-1 Porto Rico. Daarmee herstelden de Japan ners zich van de nederlaag van donderdag tegen Zuid-Korea. De basis voor de zege op Porto Rico lag in de tweede slagbeurt, toen Japan acht punten liet aanteke nen. Takayoshi Nakao was daar bij de grote man. Hij tikte de bal ongrijpbaar weg voor de verde diging met twee man op de hon ken. Het ene tegenpunt van Porto Rico kwam op naam van Maeka- wa, die het voorbeeld van Nakao volgde en eveneens een homerun De stand na de zevende speeldag is: 1. Cuba 3. Zuid-Korea 4. Verenigde Staten 5. Australië 6. Venezuela 7. Porto Rico .8 Canada 9. Italië 10. Mexico 11. Colombia 12. Nederland 0 12 1 10 1 10 SALLANCHES (ANP) - Joop Zoetemelk arriveerde gistermiddag om f txxmnlf lllir nor xrl ïöcrtn i cf nif Pariio ita Or-» /-lz» InoVitVioiron r->om V-»ii twaalf uur per vliegtuig uit Parijs in Genève. Op de luchthaven nam hij zijn racefiets en reed de zeventig kilometer naar het hotel van de Neder landse ploeg in Genève op zijn gemak. Onderweg wilde de tourwinnaar het parcours van het wereldkam pioenschap in Sallanches ver kennen. Dat is niet gelukt, omdat Joop ver geten had zich te vermommen. Het WK-parcours was namelijk vol mensen. Toeristen, toe schouwers en vooral veel trim mers. Zoetemelk fietste onder voortdurend applaus. Tijdens de beklimming van de cote de Do- mancy kon hij niet meer verder. Alle mensen, die zich daar op de één of andere manier ophielden wilden met de tourwinnaar op de foto. Zoetemelk: "Ik werd er gek van. Stom van me dat ik niet een valse snor en baard had meege nomen. Dan had ik tenminste rustig kunnen trainen". Van trainen door de Nederlandse profs kwam trouwens niet veel terecht. De enige, die morgen op timaal voorbereid aan de start van het 47ste wereldkampioen schap komt, is Hennie Kuiper. De oud-wereldkampioen kwam woensdag al in Sallanches aan en reed het parcours inmiddels zo'n twintig keer. Kuiper. "Ik ben geen renner, die ergens aankomt, vet in zijn broek doet en hup de koers rijdt. Ik heb op dit zware parcours een kans en daarom wilde ik niets aan het toeval overlaten". De overige elf Nederlanders en re serve Jos Schipper kwamen gis termiddag pas rond vier uur in het hotel aan. Daar was het klaar gezette eten inmiddels koud. De renners kwamen per auto uit Ge nève en hadden urenlang in het verkeer vastgezeten. Duizenden auto's uit heel West-Europa kro pen namelijk gisteren in lange files richting Sallanches. Vanuit de auto wierpen de elf coureurs een blik op de cóte Domancy. Voor verschillenden was dit aanleiding om te verbleken. Jan Raas, de titelverdediger zei over de cote de Domancy: "Dat is een stapeltje van zes Caubergen". Gerrie Knetemann stapte bij het hotel uit de auto en gaf alle wach tende journalisten één voor één een hand. "Ik feliciteer jullie", zei Knetemann, "jullie hoeven mor gen die bult niet twintig keer op te rijden". De enige die echt en thousiast reageerde was Johan van de Velde. "Ik ben blij", zei de Nederlandse kampioen. "Dat is nou echt een bergje voor mij. Ik voel dat ik in topvorm ben, ik ga een goed wereldkampioenschap rijden". Gefronste wenkbrauwen bij de doorgewinterde profs terwijl het Nederlandse damesteam, dat vanmiddag in vier ronden van 13,4 kilometer de wereldtitel van Petra de Bruin verdedigt, maar bleef volhouden dat de cóte de Domancy best meeviel. Mis schien lieten ze zich te veel leiden door een gebeurtenis tijdens de training van gistermorgen. De zeven Oranjedames werden tij dens de beklimming vergezeld door een Nederlandse trimmer met een gewicht van zo'n hon derd kilo. Halverwege werd de man door de groep gelost. Even later vroeg één van de dames aan coach Cor Bijster. "Wat was dat voor een vent in die rood-wit- blauwe trui". Bijster antwoord de: „Dat meisjes, was de voorzit ter van de KNWU, de heer Hyl- kema". Met alles wat Nederlands is in Sal lanches - een ieder was optimis tisch - was het gisteren te ver wachten dat Petra de Bruin "kopvrouw" zal zijn bij de dames. De uiteindelijke beslissing valt pas tijdens de koers. Daar blijkt pas de vorm van de dag bij be paalde renners en die is in zo'n eendaagse gebeurtenis als het wereldkampioenschap van door slaggevende betekenis. LEIDEN - Voor de waterpo- loërs wordt het langzamer hand weer ernst. In septem ber wordt er gestreden om de KNZB-beker, terwijl medio oktober de competitie weer begint. Als voorbereiding hierop spelen de meeste ploegen enkele tournooien. Een goede mogelijkheid om te testen of de conditie al op het gewenste peil is. Giste renavond ontving de Zijl LGB het Haagse Zian/Vitesse en Götenburg uit Zweden in het zwembad de Zijl. De Zweden bleken voor beide vaderlandse topploegen dui delijk te zwak. Ze werden met respectievelijk 15-6 (Zian/Vi tesse) en 10-4 (Zijl/LGB) met de neus op de feiten gedrukt. De wedstrijd tussen Zian/Vi tesse en de Zijl/LGB was se rieuzer (uitslag 8-8). Beide ploegen misten een belang rijke pion. Bij de Hagenaars ontbrak Moskouganger Aad van Mil en de Zijl/LGB moest het zonder Jan Jaap Korevaar stellen, eveneens present in de Russische hoofdstad. Zian steunde als vanouds op Jan-Evert Veer en keeper Ruud Misdorp. Maar ook de nog jonge John van der Bosch toonde aan dat hij weer wat sterker geworden is. Bij de Leidse ploeg is ten opzichte van vorig seizoen één wijzi ging te melden. Hans Kore vaar is terug naar Zwitser land. Zijn plaats zal worden ingenomen door een jeugd speler. De wedstrijd zelf liet twee gelijkwaardige ploegen zien. Tot 5-5 ging de score gelijk op, al was het wel steeds Zian/Vi tesse dat een voorsprong nam. Van deze gelijke stand liepen de Hagenaars uit naar 5-8. Met nog zo'n drie minu ten te spelen in de laatste pe riode leek de strijd beslist. De Zijl/LGB had toch nog de kracht om terug te komen. Twee goed benutte man meer situaties (Albert Spijker en Ruud Plouvier) en één van de bekende intikballen van Stan van Belkum zorgden voor de 8-8 eind uitslag. Dat Jacob Spijker met nog 13 seconden te spelen uit het water werd gestuurd kon hieraan niets meer veranderen. NEW YORK (UPI/AFP/ANP) - Voor Martina Navratilova, de Tsjechoslowaakse tennister, die enige jaren geleden in de Ver enigde Staten achterbleef, begint Flushing Meadow een ware ob sessie te worden. Na haar gewonnen partij in de tweede ronde tegen de jeudige Amerikaanse Leslie Allen vertel de Navratilova: 'Ik kan me hier niet goed concentreren. Dc hele sfeer rondom de baan en al dat lawaai van de toeschouwers en de vliegtuigen irriteren me. Ik kan me hier niet volledig inzetten. Te vaak dwalen miin gedachten af als ik aan het spelen ben Dat gebeurde haar ook in de partij tegen Leslie Allen. Nadat Navra tilova de eerste set heel simpel naar zich toe had getrokken (6-1) verkeerde ze in de tweede set blijkbaar met haar gedachten er gens anders. Tot verbazing van de duizenden toeschouwers werd ze kansloos weggespeeld. Hoe wel ze in het begin nog een 2-0 voorsprong had schoof Allen haar rustig opzij. (4-6). In de derde set had Navratilova let terlijk gepn kind meer aan haar tegenstandster: 6-2. Aan de zo rijke doch ook nogal tur- bulent verlopen tenniscarrière van de Roemeen Ilie Nastase lijkt nu een einde te zijn gekomen. Evenals Tom Okker is hij niet of nauwelijks meer in staat door te dringen tot halve- of finales van grote toernooien. Harold Solo mon, de broodnuchtere Ameri kaan die als een van de weinigen Nastase nog wel kan zetten, liet zich niet verleiden en serveerde de Roemeen in drie sets af: 6-2, 6 2, 6 2 Heren enkelspel tweede ronde: Brian Gottfried (Vs) - Tun Gullikson (Vs) 6-3. 6-2, 7-6. Ivan Lendl (Tsj) - Chris Mayotte (Vs) 6-4. 6-1. 6-4. Rick Meyer (Vs) - Chip Hooper (Vs) 6-3, 6-3. 6-4, Pascal Fortes (Fr) - Tim Wilkinson (Vs) 7-5, 6-2. 3-6,6-3, Thierry Tulasne (Fr)-Mike Grant (Vs)6-3.6-2.5-7,0-6 6-3. Gianni Ocleppo (Ita) - Mike Shore (Vs) 6-4.6-0,6-3, Harold Solomon (Vs) - IMe Nast ase (Roe) 6 2. 6-2. 6-2. Russel Simpson (Nze) Peter Rennert (Vs) 6-4, 0-6, 7-6. 6-3. Jimmy Connors (Vs) - Butch Walts (Vs) 6-3. 6-1, 6-3. John McEnroe (Vs) - Steve Krulevitz (Vs) 7-6. 6-0. 6-2. Dames enkelspel tweede ronde: Martina Navratilova (Vs) - Leslie Allen (Vs) 6-1, 4-6, 6-2, Karen Susman (Vs) - Ja- net Mewbcrry (Vs) 7-5. 6-1, Candy Reynolds (Vs) - Doek Hee Lee (Zuid- Korea) 6-3, 6-4, Laura Dupont (Vsi - Susan Jaeger (Vs) 6-2, 6-1. Linsday Morse (Vs) - Felicia Huntick (Vs) 6-4, 6-1 Andrea Jaeger (Vs) - Jeanne Du- vall (Vs) 6-0. 6-2. Betsy Nagelson Vs) - Barbara Jordan (Vs) 6-3. 6-3. Barba ra Hallquist (Vs) - Roberta Mc Callum (Vs) 6-1, 6-3, Lucia Romanov (Roe) - Frederique Thibauli (Fr... 7 fl 6 I Stacy Margolin (Vs) - Anne White Vs) 6-1. 6-3. is in de nabije toekomst te orga niseren. ben ik een fel tegenstan der. Zoiets werkt combine en blokkeren van de koers finaal in de hand", aldus Liebregts. Dat hij zich allesbehalve happy voelde met de gang van zaken af gelopen donderdag in het Belgi sche Lommei, waar de WK-for- matie traditiegetrouw compleet zou starten in een kermiskoers als voorbereiding op Sallanches, stak hij niet onder stoelen of ban ken. Liebregts: „De renners die nu beginnen te mopperen over het feit dat ze liever eerder naar Frankrijk waren afgereisd, had den hun mond moeten open doen toen wij het programma een paar weken geleden opstelden. Ze hebben trouwens zelf gevraagd om eerst nog in Lommei te koer sen. Ik geloof dat sommigen het woord inspraak niet goed meer begrijpen". „Overigens hadden zowel Kuiper als Zoetemelk, die niet in Lom mei waren, kort geleden dispen satie gevraagd", aldus Liebregts. „Waarom Lubberding niet kwam opdagen, weet ik niet. Ik heb zoiets gehoord dat hij elders een afspraak had. maar precies welke is mij niet duidelijk geworden. Overigens was Lubberding ook vorig jaar niet in Lommei. De sfeer in de ploeg werd daardoor niet aangetast, dus moeten we nu ook niet meteen al beginnen te wanhopen". Slendebroek zorgt voor troostprijs. i tevreden Zoetemelk. Gisteren werd hij echter "gek" van de mensen,die samen met hem op de foto SIMMERN (SIP) - De Deen James Moller heeft gisteren de 15de Ronde van Rijnland-Palts voor amateurs op zijn naam gebracht. Op 34 seconden eindigde de Noor Dag Erik Pedersen als tweede en Johnny Broers bezette de derde plaats met een achterstand van 50 seconden. In de laatste etappe, van Bitburg naar Simmern over 157.5 kilome ter. kwam de leiderstrui van Moller niet in gevaar. De rit werd gewonnen door zijn landgenoot Per Sandahl. De Noor Dag Se- lander legde beslag op de tweede plaats en Jan Slendebroek werd derde. De derde plaats van Slendebroek in de laatste etappe bleek zeer waardevol te zijn. Slendebroek, die in het algemeen klassement meer dan een uur verloor op Moller zorgde ervoor dat de Ne derlandse ploeg in de vorm van de overwinning in het ploe- genklassement een troostprijs kreeg voor het verlies van de lei derstrui van Johnny Broers op de voorlaatste dag. LEIDEN - "Als het morgen droog blijft, dan redden we het" zei gis teravond de wedstrijdleider van het toernooi op dc OLTC, Wil- lemse. "Er staan nog 46 partijen op het schema en die kunnen met het aantal banen dat we hier tot onze beschikking hebben wor den afgewerkt. Maar ja, als het weer morgen weer niet mee werkt. dan zitten we natuurlijk in de problemen". Getennist werd er gisteren vrijwel niet op de OLTC. Van de partijen, die konden worden uitgespeeld is de zege van Inge van Zuuren met de geroutineerde mevr. Puf- kus op het duo Jannie Kaaien en Ans Vink vermeldenswaard. Niet zozeer vanwege de wmst als wel vanwege de cijfers waarmee die winst tot stand kwam; 6-1, 6-3. In het herendubbcl B konden Phi lip van der Kwast en Har Meijer nog net voordat de regen aan alle acties een einde maakte, de eerste set in de wacht slepen tegen Lief broer/Van der Maarl: 7-5 's Middags hadden De Bruin en Van Leeuwen korte metten ge maakt met Gcldrop/Walenkamp: 6-1. 6-1. De stellig goede war- ming-up van Walenkamp, hij moest later aantreden in het he rendubbelspel C met Joost Roo- denburg tegen Ton Grimbergen/ Tibboel, had geen effect. In deze partij kwam men niet verder dan de toss vomr de service. Wel ver der kwamen in het herenenkel spel C Vinkestein en Van Duy- venvoorde. Laatstgenoemde leek resoluut op de winst af te steve nen. Hij won de eerste set met 6-1 om toen door Vinkestein met diens sterke service en dito backhand te worden bedwongen: 3-5. De kans op een derde set zit er dus in. Vandaag wordt de partij uitgespeeld. FRANK BONTE

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11