Overleg in Polen zit vast 4BEBBIDZQBB Pentagon kijkt argwanend naar oefeningen van W arschaupaet Carter belooft kiezers belastingverlagingen Kremlin bezorgd over kernstrategie VS Nederland niet langer meer voorhoedeplaats Partijen oneens over begrip vrije vakbond Wat wordt't toch mooi op de weg hè, Deng roept Chinezen op tot vooruitgang VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1980 PAGINA 9 iMOSKOU(AFP) - Het Kremlin maak zich zorgen over de nieuwe Amerikaanse kernwapenstrate gie. En "om de lont uit dit kruit vat" te halen heeft de Russische president en partijleider, Leonid Brezjnjev. in zijn brief aan de lei ders van de westers^ mogendhe- den opnieuw en met nadruk on- j derhandelingen over de zoge- naamde Euroraketten voorge- I steld. Dit is de mening van diver se westerse deskundigen in Mos kou. Een militaire expert in de i Russische hoofdstad zei dat de I Russen duidelijk onder de in druk zijn van de nieuwe Ameri kaanse strategie. Tass, het Sowje- trussische persbureau, liet zelfs weten dat het hier gaat "om de gevaarlijkste strategie sinds de laatste wereldoorlog". Voor het Kremlin, zo zei men in Msoskou, betekent dit dat onderhandelin gen over de Euroraketten drin gend noodzakelijk zijn gewor den. In dit verband merkte de Prawda, het Russische par tijblad, gisteren op dat "deze ra ketten een zeer belangrijke rol vervullen binnen het raam van de beperkte en selectieve oorlog die Washington op het oog heeft". De Russische pers heeft nog geen melding gemaakt van de brief die Brezjnjev onder meer heeft ge zonden aan president Carter, bondskanselier Schmidt van West-Duitsland, president Gis card d'Estaing van Frankrijk, premier Thatcher van Engeland en onze premier van Agt. In juli, toen bondskanselier Schmidt in Moskou was, ver klaarde het Kremlin zich bereid onmiddellijk te onderhandelen over de kwestie van de Eurora ketten, d.w.z. over de al op het Westen gerichte Russische SS- 20, de Amerikaanse Pershing-2 en andere Amerikaanse kruisra ketten die in 1983 operabel zullen zijn. Het Kremlin, dat een eventueel ak koord over deze kwestie laat af hangen van de ratificatie in de VS van Salt-2, het tweede verdrag over de beperking van de strate gische bewapening, heeft al en kele concessies gedaan, zo zei men in Moskou. Brezjnjev heeft namelijk ingestemd met onder handelingen zonder dat de VS als voorwaarde vooraf afzien van hun Euroraketten. Het Kremlin hoopt dat de brief van Brezjnjev het Westen wakker zal schudden. Maar de uitgestrekte hand van de Russische toplei ding gaat gepaard met een waar schuwing: "De Sowjet-Unie zal niet aan de kant blijven staan als er nieuwe Amerikaanse raketten in Juropa worden opgesteld", al dus Tass. "Met hun nieuwe kernwapenstrategie willen de VS van Europa het schouwtoneel maken van een confrontatie met kernwapens", zo besluit het Rus sische blad. WENEN - De onderhandelingen tussen het Poolse sta kingscomité in Gdansk (Danzig) en de Poolse regerings delegatie onder leiding van Mieczylaw Jagielsky, die gis teravond had moeten beginnen, is niet doorgegaan, omdat beide partijen het niet eens waren over wat moet worden verstaan onder een onafhankelijke vakbond. pistermorgen hadden stakers en regeringsvertegenwoordigers met elkaar afgesproken dat zij el kaar 's avonds weer zouden ont- i moeten, maar dan ieder met een i definitie van wat een onafhanke- lijke vrije vakbond is om zeker te zijn dat over hetzelfde onderwerp zou worden onderhandeld. De stakers schijnen in de loop van de dag tot de conclusie te zijn ge komen dat nieuwe onderhande- i lingen zinloos waren, omdat de tegenstellingen over het onder- werp onafhankelijke vrije vak bond te groot waren. Oproep [Vanuit het stakingshoofdkwartier in Gdansk deed stakingsleider Lech Walesa een oproep aan de Polen de stakingen binnen de perken te houden en niet verder uit te breiden. Het was gister- j avond onzeker of Walesa al dan niet zijn oproep via radio en tele- visie zou herhalen, zoals was aan- h' gekondigd. alesa, die 14 dagen geleden nog zonder werk was en op de zwarte lijst stond vanwege zijn aandeel in de economische opstand van 1970 en 1976, had in de loop van gisteren ingestemd met het ver- zoek van de Poolse regering via radio en televisie het Poolse volk te overtuigen van de zinloosheid 1 van uitbreiding van de stakingen, omdat gevaar van ingrijpen van buitenaf langzamerhand niet meer uitgesloten is. Gisteren waren een half miljoen Polen in staking, terwijl in de ochtend de onderhandelingen voortduurden. Belangrijkste agendapunten bij die onderhan delingen waren: afschaffing van de censuur en persvrijheid. Breuk Volgens geruchten zou er een breuk dreigen binnen het sta kingscomité waarvan sommige leden bereid zouden zijn conces sies te doen aan de regering en aan het werk te gaan, erop ver trouwend dat de regering haar Arrestaties in verband met aanslag in Bologna fOLOGNA (DPA/Reuter) - Het i openbaar ministerie in Bologna heeft gisteren tegen 28 rechtse extremisten arrestatiebevelen uitgevaardigd in verband met de bomaanslag van 2 augustus op het station van Bologna waarbij 84 mensen om het leven kwamen en bijna 200 werden gewond. Dit werd door de openbare aanklager in die stad bekendgemaakt. De Italiaanse politie heeft al min stens 12 verdachten aangehou den. Volgens Sisti worden ze be schuldigd van ondermijnende i activiteiten, illegaal bezit van wapens en explosieven en sa menzwering tegen de staat. Aan enkele van de verdachten zou ook "de voorbereiding van en deelname aan het bloedbad in Bologna" ten laste worden ge- legd. Politiefunctionarissen beschreven de arrestaties als de grootste doorbraak in deze zaak tot nog r de i toe en als uiterst rechtse terroristische ganisaties in Italië. De nu aange houden personen worden er on der meer van verdacht dat zij de 1 zeven jaar geleden verboden neo- fascistische organisatie "Nieuwe Orde" weer hebben opgebouwd. Deze organisatie is de laatste ja ren bij de bloedigste aanslagen van uiterst rechts betrokken ge weest onder andere onder de naam "Nuclei Armati Revoluzio- nari" (gewapende revolutionaire cellen). In verband met het on derzoek in de zaak "Bologna" is in Frankrijk Marco Affatigato gearresteerd die in Nice vast zit hangende het verzoek van Italië j om zijn uitlevering. woord houdt en over de ver schillende kwesties later verder onderhandelt. Anderen, volgens berichten de meerderheid, zouden de staking tot het bittere einde willen door zetten, omdat ze bang zijn, zoals in het verleden, opnieuw met een kluitje in het riet te worden ge stuurd. En omdat zich in de naas te toekomst geen andere gele genheid meer zal voordoen, wil len ze nu van de regering eisen dat die zich aan de beloften .houdt. De druk op de Poolse leiders groeit met het uur. Tjsechische en Hon gaarse dissidenten hebben in ei gen land hun openlijke sympa thie uitgesproken met de staken de Polen. Vijf Hongaarse intellec tuelen, die probeerden per vlieg tuig naar Gdansk te reizen, met geld voor het Poolse stakings front, werden op het Hongaarse vliegveld niet doorgelaten. Hun paspoorten werden ingenomen. Dit soort activiteiten en de drei gende ineenstorting van de Pool se economie, is voor het Kremlin reden steeds grotere druk uit te oefenen op de Poolse leiders van partij en regering om de orde te herstellen. Aftreden Het Amerikaanse televisiestation ABC heeft gisteravond in Ameri ka aangekondigd dat de eerste secretaris van de Poolse commu nistische partij, Edvard Gierek, bereid zou zijn af te treden ten gunste van de vroegere minister van buitenlandse zaken, Stefan Olszowski, die in februari van dit jaar uit het Politbureau werd ge zet en als getipte opvolger van Gierek werd gedegradeerd tot ambassadeur in Oost-Berlijn. Afgelopen zondag is de vermoede lijke opvolger van Gierek weer triomfantalijk in het Politbureau ingehaald. Het Poolse persagent schap Interpress heeft prompt na de Amerikaanse televisie-uitzen ding heftig ontkend dat Gierek afgetreden zou zijn of dat zelfs maar zou overwegen. Regeringsafgezant Jagielsky (rechts) groette gisteren wat afwezig de leider van de stakers Walesa. WASHINGTON (AFP) - De cri sis in Polen, met het risico van Russische inmenging, valt samen met de grote militaire manoeuvres die het Pact van Warschau en de NAVO begin september houden in Europa, zo is met enige ongerustheid opgemerkt in Washington. Terwijl de NAVO haar omvang rijkste oefening sinds elf jaar houdt in de Bondsrepubliek met deelneming van ruim 60.000 militairen, beginnen op 8 september aan de andere kant van het ijzeren gordijn de manoeuvres van het Pact van Warschau, in het noorden van de DDR. Volgens het Amerikaanse mi nisterie van defensie speelt de oefening "Wapenkameraden 80". waaraan 40.000 Russi sche, Oostduitse, Bulgaarse. Poolse, Tsjechoslowaakse en Hongaarse soldaten mee doen. zich af in het Oostzee gebied. op een kilometer of honderd slechts van de Pool se grens. Deze concentratie van tanks en troepen van het Pact van Warschau op een paar uur rij den van de fabrieken in Gdansk waar gestaakt wordt, vormt voor de Polen, zo meent men in Amerikaanse militaire kringen, een pres siemiddel van belang. Het Pentagon heeft tot op he den geen troepenbewegingen van ongewone aard in Polen waargenomen, waar twee Russische gemotoriseerde divisies (ongeveer 30.000 man en 650 tanks) zijn gestatio neerd en op hun kazernes te ruggetrokken sinds de onge regeldheden in Polen in 1970 en 1976. Bisschoppen De Poolse bisschoppen hebben gis teren een gezamenlijke verkla ring uitgegeven, waarin zij bij de Poolse regering protesteren „e- gen het gebruik, dat zij van de preek van kardinaal Wyszynski van 26 augustus heeft gemaakt. Het grootste deel der verklaring heeft echter betrekking op de ge spannen situatie in het land als gevolg van de massale stakingen. Christine Keelernu [journaliste LONDEN (AFP) - Christine Keeler, het befaamde Britse model dat met het schan- daal-Profumo verbonden was, heeft voor de BBC mee gedeeld dat zij journaliste is geworden en al een eigen maandkroniek heeft in het tijdschrift 'Men Only'. Keeler zei dat zij zich bij uitstek bekwaam achtte om van ad vies te dienen in liefdeszaken. Op 5 juni 1963 moest John Pro- fumo, minister van oorlog in een conservatief kabinet on der leiding van premier Ha rold MacMillan, zijn ontslag indienen omdat hij betrek kingen met Christine Keeler had onderhouden die ook een militair attaché van de Russi sche ambassade onder haar clientèle had. Bovendien had hij het Lagerhuis over de zaak om de tuin geleid. Bij ontwikkelingssamenwerking Als de situatie in Polen zou blij ven verslechteren, dan zou de Sowjet-Unie van de manoeu vres kunnen profiteren om te proberen de stakers angst aan te jagen, meent men in Was hington. Het is een van de redenen waar om de Amerikaanse regering de Sowjet-Unie heeft aange raden zich van elk soort be moeienis met de binnenland se zaken van Polen te ont houden. In het Pentagon schat men dat de tijdstip van de manoeuvres van het Pact van Warschau gevaarlijk kan zijn voor een socialistisch land dat in op stand is. Het was tijdens een militaire oefening van dit soort dat besloten werd tot daadwerkelijk ingrijpen in Tsjechoslowakije in augustus 1968. Generaal Heinz Hoffmann, de Oostduitse minister van de fensie. liet onlangs door schemeren dat de oefening "Wapenkameraden 80", waarover hij het bevel zal voeren, "van bijzonder be lang is op een ogenblik waar op de situatie gecompliceerd en gespannen blijft". Zonder Polen te waagde generaal Fritz Stre- letz, chef van de generale staf van het Oostduitse leger, van zijn kant verschillende keren van het "proletarische inter nationalisme" in een artikel in de Oostduitse partijkrant "Neues Deutschland". Het was uit naam van dit 'prole tarische internationalisme" dat de Sowjet-Unie twaalf jaar geleden militair in Tsje choslowakije ingreep. Waar het gevaar van Russische interventie in Polen in Was hington zeer ernstig genomen wordt, menen Amerikaanse diplomatieke kringen dat het Kremlin, dat al met het probleem Afghanistan zit, alles zal doen om het uit de weg te gaan. (Van onze correspondent) NEW YORK - Alleen op het vlak van het percentage ontwikke lingshulp houdt Nederland zich nog aan zijn oude voorhoede standpunt. Voor de rest wil ons land zich aanpassen aan het. nog niet bestaande, EG-standpunt. Dit zei minister De Koning (ont wikkelingssamenwerking) gis terochtend in New York over de voornaamste programmapunten van de speciale zitting van de Al gemene Vergadering van de Ver enigde Naties met als thema de ontwikkelings-strategie voor de jaren tachtig. De zitting vindt de ze en volgende week plaats. Alle EG-landen zijn het er wel over eens dat er iets mis is met de we reldeconomie. Niettemin is van een gemeenschappelijk beleid geen sprake. Nederland heeft nu zijn voorhoedepositie opgegeven WASHINGTON (Reuter) - Presi dent Carter heeft gisteravond voorstellen voor belatingverla- gingen van in totaal 27,5 miljard dollar gedaan. Hij wil daarmee de economische bedrijvigheid in de Verenigde Staten nieuw leven inblazen en zijn eigen kansen op herverkiezing verbeteren. De economische maatregelen die hij na zijn overwinning op Ronald Reagan wil nemen moeten op wegen tegen de toezeggingen die zijn tegenkandidaat in diens ver- keizingstoespraken doet. Als Carter voor vier jaar herkozen wordt wil hij in zijn nieuwe ambtstermijn belastingverlagin gen van in totaal 58 miljard dollar aanbrengen. Voor eind 1982 hoopt hij een miljoen arbeids plaatsen te kunnen creëren door verhoging van de overheidsuit gaven. Volgend jaar zal voor eco nomische projecten 2,4 miljard dollar beschikbaar worden ge steld. Carter onthulde een en an der in een bijeenkomst met za kenlieden en vakbondsleiders op het Witte Huis. v eigens Carter zijn de verdergaan de voorstellen die Reagan heeft gedaan niet goed doordacht en inflatiebevorderend. Reagan wil de belastingen nog verder verla gen en wil veel meer overlaten aan het systeem van vrije onder neming. Carter heeft voor zijn plannen toestemming nodig van het Congres. Als hij van Reagan wint zal hij zijn voorstellen in ja nuari aan het Huis van Afgevaar digden en de Senaat voorleggen. Reagan had gisteren in een verkie zingstoespraak geen goed woord over voor het beleid van de rege ring-Carter. Deze is volgens de Republikeinse kandidaat voor het presidentschap „doortrok ken van verspilling en bedrog, zonder planning, zonder leiding, zonder richting en zonder be kwaamheid". Volgens Carter is het in economisch opzicht onver standig de bedrijvigheid sterker aan te moedigen dan hij voorstelt omdat dat alleen maar tot een opleving van de inflatie zal lei den. „Voorstellen die politiek aantrek kelijk zijn, zijn vaak verkeerd m economisch opzicht", aldus Car ter. „In een verkiezingsjaar is het niet de tijd om stemmen te win nen met slecht doordachte belas tingvoorstellen die erop neer zullen komen dat de inflatie het fiscale voordeel teniet doet". De zittende president noemde zijn programma een verantwoorde manier om de economie te ver sterken en arbeidsplaatsen te scheppen zonder de inflatie aan te wakkeren. De Verenigde Sta ten worden nu economisch op de proef gesteld, zo verklaarde hij. De inflatie is aanzienlijk afgeno men, de recessie heeft zijn diep ste punt bereikte en een herstel komt in zicht. „De stappen die ik voorstel vormen het begin van een reis naar een produktievere, sterker concurre rende en meer welvarende Ame rikaanse economie. Ze zullen de mensen weer aan werk helpen, de belastingen doen dalen, de over heidsuitgaven en de Particuliere investeringen bevorderen en de inflatie in bedwang houden", al dus Carter. om met EG-richtlijnen te kunnen meebuigen. Concreet betekent dat niet veel, omdat die richtlij nen nog geformuleerd moeten worden. Woensdagochtend heb ben de ministers van de Europese landen gestoeid over de cijfers, maar zonder veel resultaat. De Koning: „Het gesprek is teleur stellend verlopen. Het kreeg, als te doen gebruikelijk, het karakter van het kleinste gemene veel voud. Wie het meeste missen kon, bepaalde de toonzetting van de uitgangspositie". Minstens twee EG-landen wilden geen ontwik kelingshulp betalen. "Als er een door de ontwikkelingslanden in gediend voorstel ligt voor 1984 (0,7 procent) dan vind ik dat we verplicht zijn voor te stemmen", aldus minister De Koning over het Nederlandse stemgedrag, on afhankelijk van de EG-landen, op dit punt. Afzonderlijk hadden de EG-part- ners wel wat te zeggen. De West- duitse minister van buitenlandse zaken Genscher zei niet veel toe, maar gaf wel een uitgebreide analyse van de bestaande toe stand en gaf hoog op van de 0.44 procent ontwikkelingshulp die West-Duitsland geeft. Op andere punten dan het percen tage ontwikkelingshulp zijn er ook verschillen van mening bin nen de Nederlandse regering. Zo wil het ministerie van financiën bijvoorbeeld niet graag haar in vloed op het Internationale Mo netaire Fonds (IMF) kwijtraken door meer zeggenschap aan de ontwikkelingslanden te ge- Het streefcijfer van 0.7 procent van het nationale inkomen voor ont wikkelingshulp in de jaren ze ventig was in de VN overeenge komen. Nederland is een van de weinige industrielanden die dit Aanval op vliegveld PESHAWAR (AFP) - Afghaanse verzetstrijders die de stad Jalala bad in het oosten van Afghanis tan en het nabijgelegen militaire kampement al zes dagen omsin gelen, voeren beschietingen uit op de luchthaven van de stad, zo is gisteren vernomen uit kringen van het islamitische verzet in de Pakistaanse stad Peshawar. De verzetstrijders hebben een aan val gelanceerd op drie fronten en veel schade aangericht aan in stallaties op de luchthaven, met name de verkeerstoren. percentage heeft gehaald. De ontwikkelingslanden in de VN willen nu dat de andere indus trielanden dit percentage ten minste in het jaar 1984 halen, maar het ziet er andermaal naar uit dat dit niet zal lukken. Boven dien is de waarde van een percen tage betrekkelijk als het grootste deel van de ontwikkelingshulp bestaat uit leningen, waarvoor bepaalde produkten verplicht in het donorland moeten worden gekocht. IMF Het Internationale Monetaire Fonds (IMF) is van plan de ko mende drie jaar van de oliepro- duktielanden 25 milja.d dollar (ongeveer 49 miljard gulden) te verwerven voor hulp aan ont wikkelingslanden. Dat heeft dr. A. Shakour Shaalan, directeur van het IMF-bureau voor het Midden-Oosten, gisteren meege deeld aan het eind van bezoeken aan Koeweit en de Verenigde Arabische Emiraten (VAE). Hij zei dat de reacties van de drie gro te Arabische oliestaten Saoedi- Arabië, Koeweit en de VAE op de IMF-voorstellen bemoedigend zijn geweest. "De Russen weten dat1 zij Polen zouden binnenruk ken, wij teruggedrongen zou den worden in het klimaat van de koude oorlog van de jaren vijftig", verklaarde een dezer dagen een hooggeplaat ste Amerikaanse regerings functionaris. ADVERTENTIE Civic, Accord, Prelude... PEKING (Reuter) - De Chinese vi ce-premier Deng Xiaoping heeft de Chinezen opgeroepen tot het voortdurend hervormen van het sociale systeem in het land, voor al in de sfeer van de politiek en de economie. Tijdens de openings- bijcenkomst van de zogenaamde politieke, consultatieve volks conferentie (een adviserend or gaan), zei Deng dat "Wij in eco nomisch opzicht de sociaal-pro- duktieve krachten actief moeten ontwikkelen en het materiële en culturele leven van de mensen stap voor stap moeten verbete ren. Politiek gezien, moeten wij de socialistische democratie tot volle bloei brengen, het rechts systeem versterken en de politie ke situatie ontwikkelen tot een heid, stabiliteit en bedrijvig heid". Deng Xiaoping, die voorzitter is van de conferentie, riep tevens op tot grotere inspanningen om competente bestuurders te ont dekken en op te leiden. De confe rentie is nu bijeen, tezamen met het nationale volkscongres, het Chinese parlement dat morgen in vergadering gaat (voor de derde keer in de afgelopen vijf jaar). De vice-voorzitter van de conferen tie. Xu Deheng, zei dat het per manente comité van de conferen tie eerder dit jaar een groet had doen toekomen aan de "landge noten op Taiwan, waarin de auto riteiten van Taiwan werden op geroepen het beleid van de Chi nese communistische partij te aanvaarden voor een vreedzame regeling van de kwestie Taiwan". Xu deed een beroep op de Chine zen "effectiever te werken aan de terugkeer van Taiwan tot het moederland".

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9